24. 6. 2005
Máme asi skutečně dobrého prezidenta |
Podle sociologického průzkumu STEMu existuje přímo úměrný vztah mezi výškou vzdělání respondenta a oblíbeností českého prezidenta. "Čím má člověk vyšší vzdělání, tím spíše posuzuje prezidentovu práci příznivě", takhle to prý je. To může vypadat dost překvapivě. Prezident je znám svými vyhraněnými názory, často vyjadřovanými v poměrně neobvyklých formulacích či s poměrně bizarními konotacemi, což u intelektuálně náročnějších nemusí vždy vyvolávat kladnou odezvu. To, jak reprezentuje (tedy pracuje) vyvolává často otevřené diskuse s velmi protichůdnými názory. Nedávno vyzvala skupina českých intelektuálů Václava Klause, aby zvážil svou kritiku NGO. Přesto, podle posledního průzkumu se s Václavem Klausem jako prezidentem, nejvíce ztotožňují ti nejvzdělanější. Paradox je však jen zdánlivý a vysvětlení poskytuje stejný zdroj. Prezident pobesedoval s akademiky a ti prý se v jeho přítomnosti skutečně nasmáli. Jiskra přeskočila...:) Pozn. JČ: Zejména vděčně museli jistě vědci přijmout Klausovu originální myšlenku, že pro vědeckou práci je plodné, když výzkumníci nemají peníze, protože "opulentní život ubíjí myšlení". To, že podmínkou pro úspěch současného vědeckého výzkumu, je pro vědce přístup k nákladné moderní technologii, bylo pro chudáka pana prezidenta jaksi zcela mimo... Kdo se chce zasmát, je to ZDE. Jak napsal jeden čtenář: "Inu, máme na Hradě myslitele, jakého svět ještě neviděl..."
PRAHA - V debatě s vědci, kteří léta poukazují na špatnou ekonomickou situaci začínajících badatelů, použil [Klaus] argument, že pro vědu je lepší chudoba než opulentní život, který ubíjí myšlení.
Klaus několikrát připomněl, že i on v Akademii věd pracoval a že byl také postaven před rozhodnutí, zda má zůstat ve Spojených státech v lepších podmínkách, nebo se vrátit do tehdejšího komunistického Československa. Mladým vědcům, kteří poukazovali na to, že jejich kolegové mají v Americe lepší podmínky pro práci, dal za pravdu. Současně však uvedl, že je pouze na nich, jak se rozhodnou. Věda se podle něj nemění. O tom, že ve Spojených státech se vědcům daří lépe, už se hovořilo před sto lety, dosud ale "mozky vysáty nebyly", řekl prezident. (...) |