20. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 2. 2008

Bezplatná právní pomoc pro zaměstnance

tisková zpráva

Nevládní nezisková organizace Iuridicum Remedium již třetím rokem poskytuje bezplatnou právní pomoc zaměstnancům v rámci pracovněprávních vztahů. Pro své klienty zajišťuje nejen právní konzultace a poradenství po e-mailu a telefonu, ale v některých případech zprostředkovává i právní zastoupení u soudů a jednání se zainteresovanými úřady, především inspektoráty práce.

Sloupek
Václav Vokolek

Uvězněn ve stavu neskonalé milosti,
vmřížen do zázraku
nemilosrdně přikován
ke kruhu nesmrtelnosti. Spasen.
Jinak ovšem u konce svých sil.

To všechno, že již druhý den
sněží. Trest je bílý...
Stopy se rozběhly kamsi za obzor
a ztichlá slova zavály třpytky vloček.
Mrazivé přesypy závějí studí
a v mělkých norách pod mezí
návěj zaléhá vzdálený smích.
Sníh se lepí na paty.

Uvězněn ve stavu trvalé rozkoše,
vsazen do pečetního prstenu poledne,
spoután do kozelce s vlastním stínem.
Usrknut cizím vínem.
Dopaden. Lapen.

To proto, že již třetí den zatvrzele mlčíš
a sotva zrozená slova
dusíš pláčem.

z knihy Obrysy a obzory, Omen 2007. Mezi svých Deset básní vybrala Kateřina Komorádová.

20. 2. 2008

18. února deníky včetně BL přinesly překlad tiskové zprávy Bertelsmannovy nadace o tom, že ČR je nejúspěšnějším transformačním státem světa. Nicméně je třeba nepolevit v transformaci a reformovat dál. Otázka je kam až se má ČR dotransformovat? Má se dotransformovat až k normalizaci nebo až přímo k řádu otrokářskému?

Bořivoj Čelovský
20. 2. 2008

Dnes, ve středu 20. února 2008 ve 14:00 hodin se v ostravském krematoriu koná pohřeb historika a vlastence Bořivoje Čelovského (*1923 Heřmanice), publicisty a autora knih "Mnichovský syndrom" (1997, 2000), "Politici bez moci" (2000), "Strana světí prostředky" (2001), "Konec českého tisku? " (2001, 2002). Zemřel v úterý 19. 2. 2008 ráno ve věku osmdesát čtyři let. Čelovský patřil mezi autory Britských listů. Nejvíce se zabýval nejnovějšími dějinami, okupací "posametového" českého regionálního tisku německým kapitálem a činností sudetských Němců v Česku. Celkem vydal po návratu z emigrace dvacet knih. Studoval moderní historii v německém Heidelbergu a kanadském Montrealu. Více než čtyřicet let žil v Kanadě. Podílel se na volební kampani Pierra Trudeaua, působil jako vládní úředník a podílel se na tvorbě kanadského imigračního zákona. Vedl výzkumný tým pro tvorbu kanadské encyklopedie. Za své literární dílo obdržel v roce 1992 čestný doktorát Univerzity Karlovy, který ale pro nesouhlas s korupcí v zemi vrátil.

B. Čelovský, BL 22. 3. 2005: Český tisk a kolektivní vina? ZDE

B. Čelovský, BL 18. 3. 2003: Dekrety a EU ZDE
20. 2. 2008

Šabtaj Šavit (Shabtai Shavit), bývalý ředitel Institutu pro zpravodajské a speciální operace (Mossad) a současný předseda Institutu protiterorismu Interdisciplinárního centra, v úterý na jeruzalémské konferenci nazvané "Čelí Izrael, Spojené státy a Západ III. světové válce?" řekl, že vedoucí představitelé států, které podporují terorismus, jsou legitimními cíli atentátů a vyzval západní země, aby vytvořily společnou definici terorismu, použitelnou v boji proti radikálnímu islámu.

"Západní společnost musí změnit své smýšlení, a přijmout principy, s nimiž žijeme my v Izraeli. Musí přijmout zásadu, že sebeobranné preventivní údery jsou legitimní, stejně jako cílené zabíjení. To platí pro hlavy států, které podporují terorismus, protože v konečném důsledku jsou hlavami teroristických organizací. Týká se to i náboženských a/nebo politických představitelů." , řekl Šavit.

podrobnosti Eretz.cz ZDE

20. 2. 2008

NÁMĚT NA DNEŠNÍ JEDNÁNÍ BRANNÉHO A ZAHRANIČNÍHO VÝBORU PARLAMENTU

Jak jsme psali už letos v lednu, jeden z nejnovějších amerických špionážních satelitů, vyrobený firmou Lockheed Martin a na oběžnou dráhu vynesený 14. prosince 2006 raketou Delta 2, se prý vymkl kontrole řídícího střediska a neovladatelný se pohybuje na oběžné dráze. Hranice nízké orbity a tudíž i gravitace by měl dosáhnout začátkem března. Trosky ovšem mohou spadnout kamkoliv. Američané se proto rozhodli, že ho sestřelí antiraketou SM-3, která bude vypálená z křižníku třídy Ticonderoga USS Lake Erie, torpédoborci USS Decatur nebo torpédoborci USS Russell, neboť plný kontejner s jedovatým hydrazinem by mohl zamořit životní prostředí. Polská vláda uvádí vojsko do stavu pohotovosti a zřizuje krizový štáb. Polský ministr obrany včera přikázal armádě založit krizovou akční skupinu, která musí být v jakékoliv chvíli připravená na vykonání úkolu - najít trosky americké družice, která možná spadne na území Polska. Mluvčí polského generálního štábu řekl, že ministerstvo obrany přikázalo armádě zvýšenou ostražitost, i když možnost pádu amerického satelitu na polské území není velká. Tolik oficiální informace z Polska. V českých médiích o polské mobilizaci ani slovo.

20. 2. 2008

AKTUALIZACE: Raketa SM-3 odpálená z válečné lodi USS Lake Erie v severním Pacifiku poblíž Havaje dnes zhruba v 04:27 SEČ zasáhla ve výšce 247 kilometrů nad zemským povrchem americký nefunkční špionážní satelit, který mířil k Zemi. Zásah se podařil na první pokus. Vzhledem k poměrně nízké výšce, v níž byl satelit zasažen, začnou jeho úlomky vstupovat do zemské atmosféry okamžitě. Téměř všechny kousky prý shoří během 24 až 48 hodin. Potvrzení o úspěšnosti likvidace palivové nádrže satelitu bude k dipozici během 24 hodin. Armády států v Pacifiku, včetně Austrálie, mají pohotovost v očekávání dopadu prvních trosek.

Reaguji na článek "DNES: Kam spadnou trosky amerického satelitu?" Štěpána Kotrby, píše čtenář Ondřej Maršíček. Nevím, zda je nutné zveřejňovat takové paranoidní vize, každopádně satelit má být sestřelen nad Pacifikem poblíž Havaje, tudíž mi není úplně jasná teorie kolem pádu jeho trosek na území Polska.

20. 2. 2008

Precedens Kosova je pro všechny separatisty potvrzením toho, že je nutno být dostatečně vytrvalý a tvrdý

JU│ Konstantin Kosačev, předseda zahraničního výboru ruské Dumy se vyjádřil v internetovém serveru Vzgljad k problematice Kosova.

Prohlásil, že Rusko nepřijme demografický scénář dělení území podle příkladu Kosova, neboť považuje za krajně nebezpečné ho využívat. Podle jeho názoru není pochyb o tom, že proces mezinárodního uznávání Kosova bude pokračovat a bude tomu tak hlavně proto, USA budou všechny své spojence jednoho po druhém k tomu tlačit a nakonec je k tomu dotlačí. Půjde to podle známého scénáře – napřed uznejte Kosovo a pak s vámi budeme mluvit i o dalších věcech, které zajímají vás.

20. 2. 2008

Policejně přítulným se stal deník Mladá fronta Dnes a jeho internetový portál. Skočil na špek ministru Langerovi v jeho nehynoucí snaze změnit v policii vše, nač přijde. Naposledy se změna týkala barevnosti policejních vozů. Do hledání nového grafického designu chce podle MfD ministr zapojit nejen odborníky, ale i veřejnost. A partnerem projektu se stal iDNES.cz. Ministr Ivan Langer vyzval čtenáře, aby zasílali redakci své grafické návrhy.

20. 2. 2008

Ve svém věku již miluji tradice. Čím starší tím lepší. Máš špatnou váhu a šidíš? Šup s tebou do koše a do Vltavy. Však si to rozmyslíš. Ukradl si chleba? Hybaj na galeje nebo možná v dnešní době globalizace useknout ruku. Nebo radši obě. Však krást se dá oběma.

Nezaplatil si na benzínce? Zastřelit a všechny, co byli s tebou.

Ukradl si něco v Cerhenicích? Prostřelit hlavu. Nehlasuješ správně? Bručet! Naše armáda má tuším asi dvacet pět tisíc vojáků. Naše policie asi čtyřicet pět tisíc. Bez městské, soudní a vězeňské. A každý je ozbrojen. A evidentně dobře vycvičen. Pro případ, že byste nosili neprůstřelnou vestu se totiž střílí do hlavy.

Naše policie to ví. Přeložený a panem ministrem aplikovaný nápis "sloužit a chránit" v těchto souvislostech vynikne opravdu velmi výrazně.

20. 2. 2008

Dne 12. prosince 2007 bylo schváleno Nařízení vlády č.1/2008 Sb. o ochraně zdraví před neionizujícím zářením. Nařízení mimo jiné upravuje:

  • hygienické limity neionizovaného záření, metody a způsob jejich zjišťování a hodnocení a minimální rozsah opatření k ochraně zdraví při práci,
  • nejvyšší přípustné hodnoty expozice fyzických osob v komunálním prostředí neionizujícím zářením, způsob jejího zjišťování a hodnocení.

Lze konstatovat, že nové nařízení představuje další "přitvrzení" z hlediska posuzování vlivu neionizujícího záření na lidský organizmus. Důvod je jasný -- jedná se zde o legislativní přípravu na zasazení radaru XBR na území ČR. Mimochodem, díky novému nařízení vlády je již jenom krůček k použití elektromagnetických zbraní proti osobám.

20. 2. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

V hodně zemích vědci zkoumají, jak by se daly používat kmenové buňky k léčbě nemocí. Práce s embryonálními kmenovými buňkami je při tom pro některé lidi morálním problémem. Proto například v Itánii platí zákaz výzkumu prostřednictvím embryonálních kmenových buněk a v Německu hraje původ kmenových buněk takovou zajímavou a pro mne nepochopitelnou nacionalistickou roli, že je to důvod k této poznámce.

20. 2. 2008
Milan Kubr

Profesor Dokulil se v BL 14.2.2008 pohoršuje nad nedostatečným citem pro slovesný vid („budete se účastnit?“), jehož si povšiml u reportéra oslovujícího jednoho z prezidentských kandidátů, v odpovědi kandidáta a v dalších projevech. Také jsem si toho všiml a dva dny nato jsem od jiného politika slyšel, že „bude táhnout stranu“, ne že ji „potáhne“.

20. 2. 2008

Kdo by nevěděl, že USA jako stávající hegemon nad tímto naším světem vynakládají nemalé prostředky "na obranu". (Uvozovky nejsou automaticky míněny ironicky, nýbrž zkusme je vnímat jako citaci, kam ty finanční prostředky jdou.) Určitě stojí za připomenutí, že v době korejské války v roce 1953 vynaložily USA na vojenské účely $416 miliard, během vietnamské války v roce 1968 $420 miliard, a nyní během vojenského nasazení v Afghánistánu a v Iráku na příští rok (2009) plánují vynaložit (vše ve srovnatelných dolarech, počítajících s inflací) $650 miliard. Pochopitelně je to nemalý vzrůst plánovaných nákladů do vojenské sféry.

20. 2. 2008

Bohumír Tichánek (BL 14.2.2008) píše o "normalizaci" ve fyzice, protože odmítá dopředu projektovaný Vesmír. Podle něj jde o ideologické omezení, které ztěžuje hledání a nalézání. Podobně bychom mohli fyzice vytýkat, že se nezabývá například sociálními vztahy. Jenže podobná výtka je absurdní. Každá vědní disciplína má své omezení.

20. 2. 2008

Přečetl jsem si dvě kapitoly z knihy - F.Koukolík,J.Drtilová: Základy stupidologie: Propaganda a logické klamy, píše David Lír.

Je to jistě poučné čtení, ale není mi zcela jasné, komu je a proč určeno, protože čtenáře článků v BL až na mizivou menšinu není třeba takto informovat a k těm, které by bylo potřeba kultivovat, se tento text nedostane, případně se jím nebudou řídit. (Přesto však měl text pana Koukolíka a paní Drtilové za jediný den 5000 čtenářů, což nesvědčí o tom, že by ho čtenáři nepovažovali za zajímavý. pozn. JČ) Včera po přečtení vyjádření pana Langera na blogu aktuálně.cz jsem stále přemýšlel, kde se, z hlediska obsahu i formy své "propagandy" vzdělal, až jsem narazil na následující text - cituji (ne doslovně, je moc dlouhé):

"Každá propaganda musí být lidová a její duchovní úroveň se musí přizpůsobit úrovni chápání těch nejomezenějších, na něž se obrací.
19. 2. 2008

Ještě nedávno jsem se v Britských listech chlubil tím, že jsem u lékaře nebyl cca 20 let a že lituji lidi, kteří k lékaři musí, třeba i několikrát do měsíce a kde na to mají brát. No, že neštěstí a nemoci nechodí po horách, ale po lidech jsem se přesvědčil v polovině ledna 2008. Také jsem se přesvědčil, jaký mají rozhled, znalosti a přístup někteří lidé ze zdravotnictví - zdravotnický personál, píše Arnošt Drozd.

19. 2. 2008

ZÁKLADY STUPIDOLOGIE:

František Koukolík, Jana Drtilová

Napadlo mne, zda by čtenáři a snad i autoři článků, sem tam nevyužili dvě kapitoly z naší knihy Vzpoura deprivantů II (Základy stupidologie), píše František Koukolík. Kapitoly pojednávají o propagandě a neformálních logických klamech. Chápeme je jako veřejný statek. Omlouvám se, že jsou kapitoly dlouhé. Propagandistických nástrojů a neformálních logických klamů je velký počet.

Koukolík, F., Drtilová,J.: Vzpoura deprivantů II (Základy stupidologie). Galén, Praha 2002.

19. 2. 2008

Staré úsloví, ale pravdivé. Každý opravdový válečník nebo sportovec ho ctí.

Náš prezident není ani válečník ani sportovec. Nestačí mu že vyhrál. (Jak radši nechme stranou.) Pořád mu to není dost a musí svojí výhru zdůrazňovat, neustále o ní mluvit a neustále ponižovat partnera -- soupeře.

Psychologové již kroutí hlavou. To není mužská ješitnost, to není lidský narcismus, to je nějaká jiná nemoc.

Když jsem v neděli v otázkách Václava Moravce sledoval pana Béma, uvědomil jsem si, že asi hodně nakažlivá.

Já o mně se mnou pro mě o mně. Ruce nad ramena jako jasný znak nonverbální agresivity -- nejistoty, obočí, úsměvy.

ODS by asi měla velmi rychle podstoupit nějaké očkování, jinak hrozí, že nám pravice vyhyne na nemoc šílených......ptáků.

19. 2. 2008

Přestože Topolánkova ODS se svými partnery vládne české zemi již více než rok a svým působením si utváří obrázek čím dál horší a horší, česká resp. německá média se stále tvrdohlavě snaží lidem vnucovat, že za všechno zlé v podstatě mohou sociální demokraté. Především tedy Jiří Paroubek, socialistický politik, těšící se vedle Davida Ratha snad největší vlně odporu a nenávisti ze strany pravice. Paroubek se během několika let své dynamické kariéry dokázal vždy projevovat jako programově zásadový a nekompromisní hráč, podařilo se mu ČSSD vyvést z letité krize, dotáhnout jí k nejlepšímu volebnímu výsledku, jaký kdy mohla mít, a v křesle premiéra si počínal také více než úspěšně. Jelikož se však pohybuje v levém politickém spektru a vůči politické pravici zastává tvrdá kritická stanoviska (což je paradoxní vzhledem k tomu, že pochází z horákovského křídla ČSSD, které se k pravici chovalo téměř patolízalsky), je logické, že jeho osoba musí být v naší končině mediálně prezentována v co nejnegativnějších rysech.

Možná se někomu toto konstatování bude zdát přinejmenším zvláštní, ale Paroubek skutečně nastavil zrcadlo české žurnalistice.

20. 2. 2008

informace, kterou nikdo nezveřejnil...

Ústřední výkonný výbor České strany sociálně demokratické na své schůzi 17. února 2008 konstatoval, že jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova je krok předčasný a neodpovědný. "Nepovede ke zvýšení stability na Balkánu a posílení evropské bezpečnosti ani nebude jednotně přijato v EU."

20. 2. 2008

POZVÁNKA

Český rozhlas Leonardo ve spolupráci s časopisem Vesmír a Lidovou univerzitou Městské knihovny v Praze si Vás dovolují pozvat na diskusi "Problémy pomoci třetímu světu - Klikaté cesty bílých šamanů", která se uskuteční ve středu 20. února 2008 od 19 hod. ve velkém sále Městské knihovny v Praze (Mariánské náměstí 1, Praha 1).

Humanitární pomoc naráží v mnoha zemích na nepochopení. Jak obtížné je pro Lékaře bez hranic překonávat kulturní bariéry a nedůvěru těch, jimž přijeli pomoci? A jak se přizpůsobuje Hippokratova medicína podmínkám třetího světa? Hosté diskuse, kterou bude moderovat za Český rozhlas Leonardo Robert Tamchyna, budou:

  • MUDr. Ondřej Šimetka - Lékaři bez hranic
  • Prof. PhDr. Josef Kandert, CSc. - sociální antropolog, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy Praha
  • Ayayee Ayitey Noble - student medicíny z Ghany

19. 2. 2008
tiskové prohlášení

Prezident Václav Klaus s oblibou tvrdí, že je prezidentem všech občanů. Cítí ale pravidelně potřebu vymezit se vůči všem -- a zvláště vůči některým občanům, kteří s ním nesouhlasí.

19. 2. 2008

Nevidět zotročení jen proto, že k němu došlo dávno a netrpěl jsem jím já, to je něco, pro co nikdy nenajdu omluvu...

Jan Zábrana, Modré sešity, 1974

V roce 1991 jsem na svých cestách Bavorskem navštívil v doprovodu místních přátel známou Walhallu, zmenšenou kopii aténského chrámu na Akropoli, poblíž městečka Donaustauf. Walhallu dal postavit v ro-ce 1841 tehdejší bavorský král Ludvík I. V roce 1991 tedy Svobodný stát Bavorsko oficiálně slavil stopa- desáté výročí dokončení této honosné stavby, zdobící pahorek nad levým břehem Dunaje. Návštěvu této kulturní památky lze jen doporučit. Doporučit lze též fakt, na který mne mí přátelé při návštěvě upozornili.

Walhallu oslavoval bavorský stát, ale nejbližší obec, tedy Donaustauf, tyto oslavy okázale ignorovala. Proč? Protože v době stavby, kdy se, takříkajíc, honily termíny, museli místní sedláci na této stavbě robotovat. Konkrétně, museli poskytnout své povozy na stavbu, zatímco jim úroda hnila na polích. A oni si to ti lidé celých těch stopadesát let pamatovali...

19. 2. 2008

(Ministerstvo zdravotnictví varuje: Pasivní kouření je horší než aktivní!)

Diskriminace kuřáků je žhavým tématem dne. Zavedení nekuřácké daně je v současnosti jedním z hlavních úkolů naší úspěšně se rozvíjející ekonomiky a demokracie. Je to nespravedlivé, když se někdo podílí na tvorbě národního rozpočtu a druhý si jej bezpracně užívá. Je to vlastně svým způsobem nezdaněný příjem. Nekuřáctví je přinejmenším daňový únik. Jistě větší, než z vykouřených topných olejů. Kam bychom takto, občané, všichni přišli s kapitalismem a demokracii? Vyčoudila by se nám.

Britský kaplan, kapitán Neil Allison, Podujevo, Kosovo, 20. 8. 1999
19. 2. 2008

V okamžiku, kdy zasedá Rada Bezpečnosti OSN k jednostrannému aktu vyhlášení nezávislosti srbské provincie Kosovo a podpoře tohoto kroku USA a některými zeměmi EU, je třeba se poohlédnout do minulosti. Abychom si vzpomněli na to, jak balkánská válka vznikala a jaké názory ji v jejím průběhu provázely. Jakou roli hrála Evropská unie, které jsem se stali členy a jak hanebně se chovaly země, kterým říkáme bez uzardění demokratické. (ŠOK)

Odkazy na výběr více než 360 článků, publikovaných v BL o válce v bývalé Jugoslávii do 29. 8. 2001 ZDE

Odkazy na články o válce v Kosovu po 1. 9. 2001 do února 2008 ZDE
19. 2. 2008

Nedávno byla za relativně velkého zájmu médií schválena Poslaneckou sněmovnou zásadní novela Živnostenského zákona, jejímž cílem má být usnadnění vstupu do podnikání i zjednodušení výkonu podnikání jako takového. Novela skutečně přináší řadu pozitivních změn, zůstaly v ní však i některé nelogičnosti až ustanovení velmi škodlivá, která smysl novely popírají nebo posouvají mimo původní záměry.

18. 2. 2008

a také o Kosovu

V čele české zahraniční politiky stojí muž tohoto jména -- Karel Schwarzenberg. Nelíbí se mu zásady mezinárodního práva, Charta OSN a její ustanovení, ale horuje pro používání ochuzeného uranu, který účinněji zabíjí lidi a zamořuje dlouhodobě atomovým zářením životní prostředí a vše živé v jeho dosahu. Trochu ojediněle v těchto dnech požadoval dokonce rozšíření NATO o Ukrajinu a Gruzii k hranicím Ruska. O americké základně na českém území ani nemluvě. Svérázně si přizpůsobuje i výklad mezinárodního práva ve věci Srbska, a to kupodivu v zájmu kosovských teroristů (dobové označení USA). Pro mnohé, kteří sledují politické zařazení různých stran v Evropě, je nepochopitelné, že toto vše se děje právě pod vlajkou Zelených.

18. 2. 2008

Vcelku souhlasím s panem Cvekem a jeho hodnocením české školské fyziky. Přesto si nejsem jistý, zda je to možné chápat jako zastání se pana Tichánka. Se školskou výukou fyziky a ostatních přírodních věd v Česku může být spokojen jen málokdo z těch, kteří se pohybují v prostředí živého výzkumu. Na druhou stranu se obávám, že podobný závěr je možné udělat o prakticky každém všeobecném školském systému ve světě. Pro příklad doporučuji kapitolu Posuzování knih podle obálek ve Feynmanově knize To snad nemyslíte vážně. Pokud je někde na světě skutečně kvalitní a efektivní systém výuky školské fyziky, rád se s ním blíže seznámím.

11. 2. 2008

Při pročtení Čulíkovy obsáhlé knihy o současném českém filmu Jací jsme zůstává v mysli snad jen povzdychnutí, že se česká filmologická obec nechala v reflexi současné kinematografie předběhnout Janem Čulíkem. I Čulíkovy Britské listy se již delší dobu specializují na dobývání aktuálních prvenství žhavě ukvapenými komentáři, aby ostatním mnohdy ukázaly, že tudy cesta nevede.

Lucie Česálková, Literární noviny

Kniha je k dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE. Ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
12. 2. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V lednu 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 56 692.22 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.1. 2008 částku 246 031.56 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 783.89 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý
14. 2. 2008 Komunista Maštálka: Pouze politik, který si "zašpinil" ruce pravicovou politikou minulých let, dokáže něco změnit Jiří  Maštálka
13. 2. 2008 Jana Bobošíková na Hrad! ...? Jan  Hamáček
13. 2. 2008 Chladné ANO pro radar i NATO je totéž, co teplé NE - rozhodně nikterak vřelé vztahy k USA Martin  Martínek

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
19. 2. 2008 Jak jsem onemocněl   
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip
24. 11. 2007 Práva žen jsou lidskými právy   
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
15. 2. 2008 Jiřina Jirásková pokřtí Lucii Bílou v roli malé černé gorily   
13. 2. 2008 Stálá komise pro sdělovací prostředky bude rozhodovat o odvolání Marie Ptáčkové Štěpán  Kotrba
12. 2. 2008 Je DAB digitální rozhlasové vysílání slepou uličkou?   
9. 2. 2008 Studio ČT poskytuje podporu Václavu Klausovi Bohumil  Kartous
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
8. 2. 2008 Volba prezidenta ČR: K čemu je neaktuální Český rozhlas? Jakub  Rolčík
8. 2. 2008 Prohlášení ČRo k vyjádřením redaktora Miroslava Konvaliny   
6. 2. 2008 Čurdová: Na výchovu dětí většina médií rezignovala Irena  Ryšánková
30. 1. 2008 Výhledy a rizika e-governmentu a t-governmentu v ČR Štěpán  Kotrba
30. 1. 2008 Ocenění pro ředitele Českého rozhlasu Leonardo   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
1. 2. 2008 Podílela se firma STEM na manipulaci veřejného mínění ve věci amerického radaru? Jakub  Rolčík
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Čína RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Ropný zlom: Plnou nádrž všem! Lukáš  Rázl

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
2. 2. 2008 Student odsouzen k smrti, že si stáhl z internetu chartu práv žen   
29. 1. 2008 Návrat do Falludže   
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2008 Volební program Strany zelených a realita elektromagnetických zbraní Milan  Hlobil
13. 2. 2008 Chladné ANO pro radar i NATO je totéž, co teplé NE - rozhodně nikterak vřelé vztahy k USA Martin  Martínek
7. 2. 2008 Americký systém protiraketové obrany by zvýšil pravděpodobnost vzniku jaderného konfliktu   
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Radar - zodpovědnost nejen velkých hráčů - USA, Ruska, ale i nás samotných Vladimír  Remek
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
29. 1. 2008 Kanada zrušila svůj obranný radar po jediné stížnosti Miloš  Kaláb
28. 1. 2008 Pavel Baroch, jeho 2000 vysavačů a jedna lokomotiva Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král

Český film RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík