3. 10. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 10. 2007

V rámci konzultací byly patrně americkou stranou poskytnuty nesprávné údaje

Tisková zpráva Greenpeace

Praha, 3. října 2007 -- Greenpeace v pražském Mánesu představilo kompletní analýzu vládní studie zdravotních dopadů případného umístění amerického radaru v Brdech.1) Studie vycházející z podhodnocených výkonových parametrů zařízení předkládá několik málo tabulek spočitatelných s použitím triviálního vzorce. Kromě toho obsahuje i věcné chyby. Vládní brožura o radaru je tedy zavádějícím materiálem, v němž chybí řada podstatných informací a který neposkytuje žádné vodítko pro racionální veřejnou debatu o radaru v rámci vládní "informační" kampaně.

3. 10. 2007

ukázka z knihy "Totem, incest a odkouzlení buržoazie", která právě vyšla v nakl. Malvern

Knížka je ke koupi ZDE

Kdysi jsem za největšího nepřítele rozumu vyhlásil samozřejmost. Slovo nepřítel je však snad příliš vyhraněné. Řekněme, že samozřejmost je vždy výzva. Jsem tak trochu sběratel samozřejmostí a rád se těmto netečným slečnám dívám pod sukénku. Tu je něco z mé skrovné sbírky.

3. 10. 2007

Řeč prezidenta Klause na půdě OSN otevřela téma, na kolik prezident může hrát roli nezávislého komentátora, a na kolik musí zohledňovat svoji veřejnou funkci. Tato otázka je pevně spojena se samotnou povahou prezidentské role v českém politickém systému.

3. 10. 2007

V polovině července 2007 zaslalo 55 osobností prezidentu ČR, předsedovi Senátu a předsedovi Poslanecké sněmovny výzvu k vypsání referenda k umístění radaru protiraketové obrany v Brdech. Stejně jako autoři výzvy, i česká vláda - údajně - podporuje celospolečenskou diskusi o případném umístění radaru v Brdech. Tomáš Klvaňa, vládní koordinátor komunikace programu protiraketové obrany, využil možnosti reagovat podrobně na otázky, kladené signatáři této výzvy . Poté, co se čtenář prokouše snůškou obvyklých a mnohokrát vyvrácených nepravd pana Klvaňi pod body 1 až 10, zaujme jej bod 11 jeho „odpovědí“.

Michael Marčák: Uklidni se tatínku, je to jen radar, žádný další cizí taky to učitě, ale určitě nebudou.
3. 10. 2007

3. 10. 2007

VSTUPTE DO HISTORIE

Hostem Roberta Tamchyny byl dnes 3. 10. 2007 před polednem v pořadu Vstupte! v programu Českého rozhlasu Leonardo významný český historik prof. Robert Kvaček z Ústavu českých dějin FF UK.

Mimo jiné komentoval i rozhodnutí pražského magistrátu povolit pochod Mladých národních demokratů bývalým židovským městem v Praze 10. listopadu v den výročí Křišťálové noci -- pogromu na Židy v nacistickém Německu...

3. 10. 2007

Dobrá zpráva pro pesimistické spoluobčany: žádný celostátně známý politik nebyl přistižen při krádeži v samoobsluze.

3. 10. 2007
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Pro utopie, které vznikají bezprostředně po druhé světové válce, je typické, že se takříkajíc zvnitřňují. Jestliže prozaička Virginia Woolfová, představitelka předválečné moderny, vytkla otevřeně H.G. Wellsovi (a nejen jemu), že zobrazuje jen vnější skutečnost a nedokáže proniknout do duševního života svých postav, o prózách Alberta Camuse a George Orwella by to už říct nemohla. V Camusově románové kronice Mor není důležité, proč byl zrovna Oran zasažen touto epidemií, odkud se vzala, zda je to trest za nehodný život apod., nýbrž jak se s ní vyrovnávají jednotlivci, obětavý lékař (který, jak se nakonec ukáže, příběh zaznamenává), intelektuál-pacifista, kněz-fatalista, důchodce, jemuž epidemie paradoxně umožní vymanit se ze své samoty, či novinář, který ve městě náhodou uvízl a pociťuje to jako osobní újmu. Z genologického hlediska je Mor spíš alegorie než utopie, ledaže bychom v reakcích jednotlivých postav spatřovali vizi toho, jak se na lidském jednání podepíše mezní situace, jíž se lidstvo zřejmě nevyvaruje.

3. 10. 2007

POZVÁNKA

Hostem Roberta Tamchyny bude v pořadu Vstupte! ve středu 3. října 2007 v programu Českého rozhlasu Leonardo významný český historik prof. Robert Kvaček z Ústavu českých dějin FF UK. Premiéra v 11.00, repríza ve 20.00.

Hlavní témata rozhovoru: osudové křižovatky moderních českých dějin, dějepis a historie v současném českém školství nebo mýty českých dějin a české vlastenectví. Rozhovor vysílá Český rozhlas Leonardo na internetu, v pozemním digitálním vysílání DVB-T (multiplex A Českých radiokomunikací) a na satelitu v DVB-S (CS Link). Profilový rozhovor v cyklu pořadů Vstupte! vysílá Český rozhlas Leonardo každý všední den vždy mezi 11 a 12:00. Od září 2005 bylo odvysíláno cca 400 premiérových pořadů.

3. 10. 2007

Nejsem překvapen, že Národní bezpečnostní úřad rozhodl ve věci současného ministra vnitra Ivana Langera uložením pokuty. S ohledem na důkazy, které v této věci byly veřejně známy, snad ani jinak rozhodnout nemohl. Pokuta, kterou ministr vnitra obdržel, je sice s ohledem na skutek směšná, podstatné je však to, že bylo prokázáno, že Langer loni umožnil novinářům, aby se dostali k informacím z tzv. Kubiceho zprávy.

Michael Marčák: Jak vidíš, jsou místa, kde bodový systém funguje perfektně !
3. 10. 2007

3. 10. 2007

Pohled z Kansasu:

Válka v Iráku je pro Američany tématem číslo jedna a bezesporu se stane i hlavním bodem nadcházející volební kampaně. Vzhledem k tomu, že jsem momentálně na semestrálním studijním pobytu na Kansas State University v Manhattanu v USA, zaměřila jsem se i na vnímání války v Iráku.

2. 10. 2007

Portrét/výročí

Ve II. části příběhu o životě a smrti herečky Anny Sedláčkové (1887-1967) jsme se vrátili k počátkům jejího nástupu na scénu Národního divadla, ZDE. Od rolí mladičkých naivek až po silné charakterní ženské role se herečka po 15 letech vypracovala do postavení, které se stalo předmětem prvních zákulisních intrik. Andulu, jak jí přezdívalo publikum, jsme naposledy zastihli ve chvíli, kdy v roce 1919 v Národním divadle práskla dveřmi.

3. 10. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

V rozvinutých zemích závisí růst hospodářství na existenci dobře vzdělaných odborníků. Od doby, kdy se zlepšila hospodářská situace v Německu, se tam diskutuje o tom, kdo je vinen za nedostatek inženýrů v této zemi - pro někoho jsou viníky podnikatelé, pro jiného rodiče nebo dokonce učitelé. Politikové se dokonce rozhodli, že ulehčí zahraničním odborníkům, aby lehce dostali pracovní povolení. Někteří z nich si možná myslí, že tím jejich odpovědnost skončila. Že je tomu ale úplně jinak, to vysvětlím touto poznámkou.

3. 10. 2007

Sněmovní výbor pro sociální politiku dnes projednal ve druhém čtení návrh zákona o náhradním výživném a doporučil jej Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR ke schválení. Otevřel tím cestu k pomoci samoživitelům a samoživitelkám v jejich obtížných životních situacích.

V rámci diskuse zazněla slova o možné alternativě, kterou v brzké době předloží ODS. ...

3. 10. 2007
3. 10. 2007

SKUTEČNĚ DŮLEŽITÉ TÉMA ČESKÉHO TISKU

Musím říct, že co se týče počtu sprostých slov, tak vedu já před Mirkem. ... A řekla bych, že to slovo, které jste tady citovala (h...o), častěji řeknu já.

Milenka Mirka Topolánka Lucie Talmanová v rozhovoru pro Lidové noviny ZDE

3. 10. 2007

Zaujal mne článek pana Beera a reakce pánů Vence a Krčka. Oba totiž správně dokazovali, že když se opilec za volantem rozčiluje po dopadení policií a blábolí cosi o "vyspělých státech" ukazuje to na jeho nulové právní povědomí a nulovou soudnost. Mne ale v rubrice "Údaje o autorovi" zaujalo něco úplně jiného, píše František Hájek.

Pokud tyto údaje nejsou nějakým typem recese, ten pán si odseděl ŠEST let za majetkovou trestní činnost, to znamená, že neukrad v pekařství z hladu housku. To musela být zlodějna jak Brno.

2. 10. 2007

Počet britských vojáků v Iráku bude do konce roku snížen o 1000 mužů, konstatoval britský premiér Gordon Brown při své dnešní návštěvě Basry. Potvrdil také, že provincie Basra bude během následujících dvou měsíců předána "pod plnou iráckou kontrolu". Pochválil britská vojska za jejich "velkou odvahu, profesionalitu a chrabrost". Brown chce v Basře vytvořit nový investiční úřad, který by pomohl oživit hospodářství.

Podle společnosti BBC se v britské vládě jednalo o celé řadě radikálních možností ohledně britských vojsk v Iráku. Jednou z nich bylo stáhnout z Basry veškerá britská vojska a odsunout je do bezpečí nějaké americké či australské vojenské základny mimo Irák. Jinou možností bylo stáhnout britská vojska na základnu v Kuvajtu. Britští ministři posléze toto učinit odmítli, neboť by to znamenalo radikální změnu politiky Británie vůči spojenectví s USA ve věci Iráku.

Iráčané se obávají, že po odchodu Britů z Basry tam dojde k bojům mezi znesvářenými polovojenskými iráckými frakcemi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

2. 10. 2007

O SV. VÁCLAVOVI

V částečné reakci na článek "Svatý Václave, oroduj za někoho jiného" kolegy Zdeňka Bárty jsem se odhodlal k příspěvku souvisejícího se svatováclavským tématem, ale ne tak zcela.

2. 10. 2007

Jihokorejský prezident Roh Moo hyun přijel do Pchjongjangu na historický summit s šéfem severokorejského státu. Oba muži budou v Pchjongjangu tři dny jednat. Je to první taková vrcholná schůzka mezi Severní a Jižní Koreou za posledních padesát let.

2. 10. 2007
Karel Klimša

Polsko čekají nové volby. Sedmého září rozhodl Sejm o svém rozpuštění a vypsání předčasných voleb. Vyvrcholila tak dvouměsíční vládní krize, která vedla k odvolání místopředsedy vlády Adrzeje Leppera a k odchodu dvou menších partnerů -- Sebeobrany a Ligy polských rodin -- z koaliční vlády.

K ukončení funkčního období bylo zapotřebí dvou třetin většiny, tedy 307 hlasů ze 460 členné dolní komory polského parlamentu. Pro hlasovalo 377 poslanců a po ukončení hlasování se ozval potlesk. Předčasné volby se uskuteční v neděli 21. října a Polsko vstoupilo rovnýma nohama do šesti týdnů vzrušené volební kampaně.

2. 10. 2007

V české armádě došlo v jedné z nejrespektovanějších jednotek -- Chemiků v Liberci k něčemu, co media označují jako šikanu.

1. 10. 2007
Milan Kubr

Pan Hošek se ve své stati "O pejorativnosti slova podnikání" (BL 27. 9. 2007) trefil do černého. Kdo sleduje pravidelně tisk a televizi, ten ví až příliš dobře, že pro česká média je podnikatel vždy "vzatý do vazby", "zastřelený" (Mrázek), "uprchlý" (Krejčíř a četní další), "podezíraný z daňových podvodů" nebo jinak namočený v konfliktu se zákonem a obecnou morálkou. O tisíce jiných podnikatelů se média nezajímají, vždyť o slušných podnikatelích není vlastně co psát a když to někdo zkusí, je z toho nuda. Tito podnikatelé se tak ztrácejí ve statistikách hospodářského růstu, které nikdo nespojuje s jejich jmény. Neinformovaný čtenář či posluchač nevyhnutelně propadá dojmu, že v Česku platí: Co podnikatel, to podvodník.

2. 10. 2007
Michaela Pešková

Daniil Charms, Čtyřnohá vrána a nové taškařice. Praha, Argo, 2007, 284 stran.

V překladu a výpravě Ondřeje Mrázka vyšel v češtině rozšířený výbor z díla ruského avantgardního spisovatele Daniila Charmse (1905--1942), a to opět s výbornými, trefnými ilustracemi, tentokrát Darji Čančíkové.

2. 10. 2007

Odvysíláním Kubiceho zprávy nedošlo k porušení zákona, jejím odstraněním z webu také ne

Na mimořádném zasedání Rady Českého rozhlasu 19. září 2007, konané v budově Českého rozhlasu v Praze a v rozporu s jednacím řádem Rady (zasedání nebylo předem zveřejněno na internetových stránkách Rady dle článku IV, odstavce 3 jednacího řádu, veřejnosti tak byla znemožněna účast) projednala Rada Českého rozhlasu stížnost na porušení Kodexu ČRo, zákona 484/1991 Sb., a zákona 231/2001 Sb. pracovníky ČRo 1 - Radiožurnálu zveřejněním Kubiceho zprávy, vysíláním nepravdivých informací, manipulací s důkazy z vyšetřování závažného trestného činu a zatajováním důkazů a i deformací před orgány činnými v trestním řízení, kterou jsem jí odeslal 15. srpna 2007. Rada dobře věděla, proč jedná s vyloučením a bez předchozího upozornění veřejnosti , včetně médií.

Rada po více než měsíci zkonstatovala, že vše bylo tehdy v pořádku. Zveřejnění Kubiceho zprávy bylo podle sedmi členů Rady v pořádku. Rada ale neodpověděla, proč Radiožurnál odmítl spolupracovat s policií, proč odmítl vyšetřovateli předat podklady k vyšetřování, proč nakonec zničil na internetu vystavené části tajné zprávy. Rada odflákla svou práci.

1. 10. 2007

Spekulace architektů tohoto obchodu tak nejspíše vyjde dík hlouposti novinářů, neb vydělají všichni - ČSSD eliminuje možného pretendenta na Paroubkův trůn a zchladí tak naděje středočeské lobby; ti, kteří z Chreneka nemohli dostat dost velké peníze za svůj podíl; Gross, který dodal pouze své miliónové mediální know-how a vydělá pod mediálním drobnohledem legálně balík, i nakonec Chrenek, který se zbaví minoritních partnerů. Vydělají i novináři, neb jsou mezi ostatními za obávané křepelky, šéfredaktor si pomlaskává a náklad stoupá... Soukromník Gross se může stát cenným partnerem i do dalších obchodů tohoto stylu, neboť zdrama a bez námahy disponuje takovým nátlakovým prostorem v médiích, který by každá vlivová agentura platila zlatem... Stačí někomu z hloupějších novinářů nenápadně říci, které akcie zase Gross nakoupil a za jak bájnou sumu. A je jedno, že prodejní cena byla 17 miliónů, Gross za nákup ručil oněmi akciemi (stále mu tudíž neříkají pane) a cena měla velmi daleko k tržní hodnotě až 300 milionů korun, avizované týdeníkem Euro a MfD.

1. 10. 2007

Na poslední projekci královéhradeckého kina Cinestar jsem zapomněl ledvinku s peněženkou, mobilem a všemi doklady. Musel jsem počkat do poledne druhého dne, než kino zase otevřeli (bezpečnostní pracovníci, zajišťující chod střediska Futurum, v němž se biograf nachází, neměli možnost přístupu do areálu kina, i když se nachází v objektu, který střeží). Po otevření kina na mě už čekali. S téměř neporušenou ledvinkou. "Poctivý nálezce" ji odevzdal se vším, co z ní nepotřeboval. Nechal si jen všechny peníze, které našel v peněžence. (Když jsem to pak vyprávěl kolegovi z práce, zareagoval na to slovy: "A ty bys to udělal jinak?"

Štěstí v neštěstí.

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2007 Spojené státy provádějí výcvik letectva zemí v Perském zálivu pro válku proti Íránu   
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein
19. 9. 2007 DEBKA: Írán nemá veké množství střel Shahhab-3   
18. 9. 2007 Schyluje se k válce s Íránem?   
18. 9. 2007 Směřujeme nezadržitelně k válce s Íránem, varuje OSN   
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
12. 9. 2007 Svět se změnil - 11.9.2001 Antonín  Hubený
7. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Nešíření jaderných zbraní aneb odpočívej v pokoji Immanuel  Wallerstein
6. 9. 2007 V předvečer útoku na Írán? Daniel  Veselý

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí
30. 6. 2007 Globální hrozba ze strany nejrozsáhlejšího militaristického komplexu všech dob Daniel  Veselý
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2007 Rada Českého rozhlasu odflákla svou práci Štěpán  Kotrba
22. 9. 2007 Najde se v ČRo 6 ještě více mluvčích? Určitě ano... Štěpán  Kotrba
12. 9. 2007 Spolkový ústavní soud podpořil platby veřejnoprávním sdělovacím prostředkům Richard  Seemann
11. 9. 2007 Ta sebedůvěřivá média! Miloš  Dokulil
11. 9. 2007 Bude znamenat Klausova porážka pád kabinetu? Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahajuje novou sezónu internetovým videopřenosem   
8. 9. 2007 Důsledky špatně formulované stížnosti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 Dekoj aneb blahoslavení diletanti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 RRTV k Tykadlu o radaru: Dětský pořad může stranit Jan  Škorvánek
5. 9. 2007 Elegantní design České televize Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
27. 9. 2007 Stokrát opakovaná lež se stává pravdou Tomáš  Gawron
24. 9. 2007 Další mystifikace ve zprávě vládní komise o radaru Jaroslav  BRDSKÝ
19. 9. 2007 Ministerstvo obrany se bojí diskusí o radaru - nemá argumenty Zdeněk  Štefek
19. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
17. 9. 2007 Kurt Beck v Praze, Gerhard Schröder v Moskvě Richard  Seemann
14. 9. 2007 Memento radaru u města Skrunda v Lotyšsku Ivan  Sommer
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba

Filmový festival Karlovy Vary 2007 RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2007 Prosté věci - prostě nejlepší Ema  Čulík
7. 7. 2007 Simple Things - simply the best Ema  Čulík
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
7. 7. 2007 Hlavní cenu dostala Severní blata   
6. 7. 2007 Zaplatíte akreditaci a na filmy se nedostanete? Jan  Čulík
6. 7. 2007 Stupidita Festivalového deníku, Karlovy Vary   
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Rusové a Korejci: Většinou nezklamou Jan  Čulík

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2007 EU: Namísto radaru v Brdech plynovod z Íránu Štěpán  Kotrba
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
27. 8. 2007 Rusko: Britské ropné společnosti "podvádějí investory"   
16. 8. 2007 EU prosazuje alternativní ropovody a plynovody ve snaze zbavit se závislosti na Rusku   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
9. 8. 2007 Chávezova ropná jízda po Jižní Americe   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   

Čína RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Stroje, humanismus a evoluce society Miroslav  Vejlupek
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Vatikán i Rakousko se vypořádávají s holocaustem Richard  Seemann
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Free neznamená pouze zadarmo Štěpán  Kotrba
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2007 Senzitivní téma, anebo jen (navíc?) prestiž v sázce?! Miloš  Dokulil
19. 9. 2007 Záporné následky globálního oteplování pocítí už naše generace   
10. 8. 2007 Britský meteorologický úřad předpovídá nejprve klid, pak rekordní teploty   
7. 8. 2007 Soudce částečně zakázal ekologické protesty proti letecké dopravě   
2. 8. 2007 Hnědé mraky z Asie oteplují planetu   
18. 7. 2007 Předposlední jednání partnerů projektu ACCRETe   
11. 7. 2007 Boj proti klimatickým změnám trochu jinak Miroslav  Uhlíř
9. 7. 2007 S planetou to vidím modře Adam  Votruba
9. 7. 2007 Live Earth: placebo pro přesvědčené Fabiano  Golgo
7. 7. 2007 Live Earth - megaakce rockových hudebníků na záchranu planety   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2007 Módní přehlídka Emil  Bok
25. 9. 2007 Zarůstáš Kateřina  Komorádová
24. 9. 2007 Jan  Skácel
21. 9. 2007 V hodině studeného slunce se mi zdá Inka  Machulková
12. 9. 2007 O posledních věcech Miroslav  Florian
11. 9. 2007 Přítomnost Milena  Fucimanová
10. 9. 2007 44 Ivan  Diviš
3. 9. 2007 Studená válka Bohumil  Kartous
31. 8. 2007 Jiří  Žáček
30. 8. 2007 Tak trochu pro pamětníky Petr  Štengl

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
7. 1. 2006 Nesmíme se orientovat jen na požitkářství a přepych Zdeněk  Bárta
5. 11. 2005 Reality show Odhalení: gorily v přímém televizním a rozhlasovém přenosu Štěpán  Kotrba
3. 5. 2005 Aby se špinavé od čistých peněz rozeznaly Štěpán  Kotrba
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
29. 7. 2007 Magistrát ustoupil tlaku ochránců soukromí   
26. 7. 2007 Evropská unie bude poskytovat osobní data občanů Spojeným státům Fabiano  Golgo
26. 7. 2007 EU will give personal data to US Fabiano  Golgo
11. 6. 2007 Univerzální karta Pražana představuje riziko pro soukromí   
15. 1. 2007 Policie v Evropě bude mít přístup k dababázi DNA evropských občanů   
1. 1. 2007 Občanům EU, cestujícím do USA, smějí Spojené státy kontrolovat emaily a transakce na úvěrových kartách   
3. 12. 2006 Miliony osob, cestujících do USA, klasifikovány jako "teroristické riziko"   
17. 10. 2006 Budoucnost mýtného a špehování automobilů   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2007 Gordon Brown: Británie sníží svůj počet vojáků v Basře o 1000   
24. 9. 2007 Okupace Iráku: Přes milion mrtvých Jakub  Rolčík
15. 9. 2007 Irak -- bez stratégie Radovan  Geist
12. 9. 2007 Válka proti terorismu: stala se již lidská práva přežitkem ? Jaroslav  Kuba
1. 9. 2007 Britský armádní šéf zaútočil na USA, že ohledně Iráku "intelektuálně zbankrotovaly"   
23. 8. 2007 Bush: Dokud budu prezidentem, "největší síla pro osvobození člověka, jakou kdy svět poznal" z Iráku neodejde   
22. 8. 2007 Guantánamo: "mnoho pistáciových oříšků či Coca-Coly" Jiří  Hudeček
21. 8. 2007 Britové plánují odchod z Iráku, Američané jsou rozhněváni   
15. 8. 2007 Sebevražední atentátníci usmrtili v Iráku nejméně 175 osob   
13. 8. 2007 Fáma nebo skutečnost?   

Český film RSS 2.0      Historie >
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Poněkud vzdělávací "thriller" Jan  Čulík
4. 7. 2007 Mladí čeští filmoví tvůrci: zvládají jakž takž vizuální stylizaci, myšlenkově jsou plytcí Jan  Čulík

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
27. 9. 2007 Stokrát opakovaná lež se stává pravdou Tomáš  Gawron
27. 9. 2007 Nezajímá mě, zda je radar zdraví škodlivý, nechci ho   
27. 9. 2007 Propagandistický průzkum STEM pro Tomáše Klvaňu: Míchat jabka s hruškami Jakub  Rolčík
26. 9. 2007 Jak se v Česku dělá "vládní" beseda o Radaru Vladislav  Černík
25. 9. 2007 Amerických základen bude v ČR víc? Jan  Neoral
24. 9. 2007 Další mystifikace ve zprávě vládní komise o radaru Jaroslav  BRDSKÝ
19. 9. 2007 Demokracie? To je vtip? Jaromír  Habr
19. 9. 2007 Ministerstvo obrany se bojí diskusí o radaru - nemá argumenty Zdeněk  Štefek
19. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
14. 9. 2007 Memento radaru u města Skrunda v Lotyšsku Ivan  Sommer

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   

Školství RSS 2.0      Historie >
28. 9. 2007 Také učitelé potřebují dobré vzdělání! Michal  Giboda
10. 9. 2007 Studium na Pedagogické fakultě UK jako předpeklí Jiří  Beránek
2. 9. 2007 Začíná školní rok a s ním i pravopisná buzerace našich dětí... Ladislav  Kahoun
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková