12. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 9. 2007

Svět se změnil - 11.9.2001

11. září 2001 narušili teroristé z Al Kajda hegemonii USA. Bez vyhlášení války a vojenské převahy rozbili nejen "Dvojčata", ale i mýtus o bezpečí USA, chráněných nejmocnější armádou světa. Američané i světová veřejnost zůstali na moment překvapeni. Ale už o několik dnů později se svět dozvěděl, že USA začínají válku proti terorismu. V prvních měsících se zdálo, že je to vykročení správným směrem. Američané s minimálním nasazením obsadili Afghánistán a prezident Bush ujišťoval občany USA, že Usáma bin Ládin bude dopaden. Že terorismus bude poražen. 16.12.2001 vyhlásila vláda USA, že Al Kajda v Afghánistánu přestala existovat.

A pokračovalo vojenské nasazení amerických jednotek. 9.dubna 2003 padl Bagdád. Odpor byl sice výraznější než v Afghánistánu, ale ztráty amerických, britských a spojeneckých vojáků byly minimální. Hned byly představeny další cíle -- Libye, Korea a Irán. Bush se rozhodl, že terorismus bude zničen i se všemi, kdo ho podporují. V prosinci 2003 Američané dopadli Saddáma Husajna a veřejnost byla nadšena. A najednou se věci přestaly dařit...

V Iráku, kde za Husajna nebyl žádný viditelný terorista, jich najednou bojovaly tisíce. Íránci a opravdoví teroristé se spojili. Výsledkem jsou dnes téměř 4 tisíce zbytečně zabitých Američanů a možná statisíce zbytečně zabitých Iráčanů. V zemi vládne anarchie a miliony lidí jsou na útěku. Vláda Pákistánu nemá své území zcela pod kontrolou, Afghánistán je zdrojem neurózy všech generálů. Nejspíš právě zde přebývá srdce i mozek Al Kajda. A čas pracuje spíš pro teroristy.

Libye se "polepšila". Začala spolupracovat a otevřela se světu. USA si připsaly kladné body, ale vzápětí se ukázalo, že Korea a Irán se dali cestou budování jaderných arzenálů. A to už je jiné kafe. Válečníci si rychle spočítali, že na Koreu mít nebudou, protože nebezpečí odvety je příliš vysoké. A sousední Čína nevypadá, že by USA nějak podporovala.

Irán se stále ještě zdá jednodušším cílem, ale časy se rychle mění. V době, kdy se začíná probouzet odpor v Afghánistánu, kdy Irák netvoří pro Američany klidné zázemí a ochota světa nasazovat vojáky pro zájmy USA rapidně klesá, může válka přinést USA velkolepou blamáž a narušení amerického hospodářství. Ani americké bohatství pak nemusí stačit na současné financování války v několika zemích.

Ale vraťme se k terorismu. Válka s něčím nedefinovatelným pokračuje. Teroristé prý ohrožují náš civilizovaný svět. Nemají svou zemi, nemají vládu, jsou to nesourodé skupiny lidí, kteří nenávidí USA i naši evropskou civilizaci. Není se co divit -- lidem v Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, ale i v Palestině, Sýrii nebo Jordánsku se lépe vedle naší kultury nežije. A to je podhoubí, z něhož denně vyrůstají noví mučedníci.

Jak se v sobotu vyjádřila ministryně obrany Parkanová: "technický pokrok jde velmi rychle dopředu a celá ta technika (rozuměj rakety)se zlevňuje. Je jenom otázka času, kdy to, co je dneska velmi drahé a dostupné jenom státům, se dostane do rukou i takových skupin, kteří dneska používají třeba ty bomby." A tak prý budeme potřebovat rakety proti teroristickým raketám.

Asymetrická válka

Položme si přitom jednoduchou otázku. Budu-li teroristou, budu vynakládat obrovské prostředky na výzkum a budování raket , nebo raději pošlu několik stovek fanatiků, kteří založí požáry, rozšíří nemoci, otráví vodu, nechají vybuchnout vlaky, letadla nebo mosty...? Ať si každý odpoví sám, ale ta první možnost mi připadá hodně hloupá. Protože raketa se dá sestřelit, ale zastavit několik stovek sebevrahů, to je tvrdý oříšek i pro nejlepší zpravodajské služby světa. Že na to nepřijde naše vojenská "odbornice", to mne až tak nepřekvapuje. Ale že by tak uvažovali specialisté z CIA a dalších zpravodajských služeb? Nejspíš ne.

Ale proti komu se pak má budovat radarovo -- raketová základna v Brdech? Proti nepřátelům z Iránu a Koreje? Korea je na nejlepší cestě dohodnout se s USA na nějakém kompromisu. Irán je sice stále ještě zatvrzelý, ale jeho možnosti jsou omezené technicky i finančně. Navíc to není stát, který by v dohledné minulosti na někoho útočil.

Podle všeho se nové základny USA mají budovat jako opěrné body USA proti Rusku. I když si nikdo z našich ani amerických politiků nedovolil takto radar a rakety vymezit, Rusové si tato rizika plně uvědomují. Pro nás to znamená, že se necháváme zatáhnout do nové studené války, která není v žádném případě ku prospěchu našeho státu. Pro Evropu je důsledek stejný. Má se přizpůsobit USA a jejich světovládným ambicím. A podle všeho si to už mnozí politici začínají uvědomovat. Hodnocení radarů jako provokace ze sousedního Rakouska je ještě čerstvé. Také německý exkancléř Schröder nedávno vyzval německé politiky k odporu. A to se zatím nic nedojednalo...

Nedá mi to, abych nevzpomenul na 80. roky a jednání mezi USA a SSSR, vedená většinou prezidentem Reaganem a generálním tajemníkem Gorbačovem, která odlehčila světu od nukleárních zbraní a vedla ke zvýšení důvěry mezi nepřátelskými společenskými systémy. V 90. letech jsme si oddechli. Vždyť přestaly být důvody k obavám z nějakých válek, odstranily se dráty na hranicích a najednou jsme mohli vidět, že Němec, Ital nebo Angličan je docela přátelský člověk. Normální člověk, žijící pro svou práci a rodinu... Ale dnes se zase mohutně zbrojí -- proti komu?

Jak to vypadá, teroristé mohou být celkem klidní. Proti nim konvenční ani nukleární zbraně určeny nejsou. Teroristu prostě raketou nezničíte. A pokud zničíte, vstanou noví bojovníci... Zato velmoci se od spolupráce začínají zase dostávat do zápasnického postavení. Prim v tom sehrávají USA, ale Rusko chytilo druhý dech a Čína se už také rozhodla přidat na vojenských výdajích. Vytváří se nové ovzduší nedůvěry a vzájemných obav. Prostor pro jednání se zužuje, zbrojí se mnohem více a možná, že už zase někdo kalkuluje, jak využít teroristů proti druhé straně...

Za šest roků se svět změnil. K horšímu. Od úsměvů a dohod k fixlování, k snaze toho druhého přelstít. A to nevěstí nic dobrého. Problém je, že na obzoru nejsou vidět politici, kteří se budou chtít dohodnout na omezení zbrojení. Stále ještě je čas. Jak dlouho ?

                 
Obsah vydání       12. 9. 2007
12. 9. 2007 Peklo na zemi
12. 9. 2007 Zemřela Anita Roddick, kapitalistka se svědomím
12. 9. 2007 Nechápu Michal  Mašín
12. 9. 2007 Potůček: radar škodit nebude ! Štěpán  Kotrba
12. 9. 2007 Válka proti terorismu: stala se již lidská práva přežitkem ? Jaroslav  Kuba
12. 9. 2007 Svět se změnil - 11.9.2001 Antonín  Hubený
12. 9. 2007 Výklady demokracie: Za dvě generace bude lépe Wenzel  Lischka
12. 9. 2007 Soumrak utopií - druhá část Zdena  Bratršovská, František  Hrdlička
12. 9. 2007 Spolkový ústavní soud podpořil platby veřejnoprávním sdělovacím prostředkům Richard  Seemann
12. 9. 2007 Poznámečka k volebnímu právu muslimek Lenka  Vytlačilová
12. 9. 2007 Zbytečná patálie Václav  Dušek
12. 9. 2007 O posledních věcech Miroslav  Florian
11. 9. 2007 Bude znamenat Klausova porážka pád kabinetu? Štěpán  Kotrba
11. 9. 2007 Krokodýlí slzy nad cenami taxikářů Stanislav  Křeček
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění
11. 9. 2007 Modernizace ČSSD Josef  Vít
11. 9. 2007 Ta sebedůvěřivá média! Miloš  Dokulil
11. 9. 2007 Čistá voda ve Střední Asii díky Čechům Petr  Kment
11. 9. 2007 Zastánci rozpadu Belgie hledají vzor v bývalém Československu Ivo  Šebestík
11. 9. 2007 Britští konzervativci: Bohatství a status celebrity vás neučiní šťastnými
11. 9. 2007 Roš hašana 5768: Kniha života a kniha smrti - aneb kdy odhodit své hříchy do proudu času

Írán RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2007 Svět se změnil - 11.9.2001 Antonín  Hubený
7. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Nešíření jaderných zbraní aneb odpočívej v pokoji Immanuel  Wallerstein
6. 9. 2007 V předvečer útoku na Írán? Daniel  Veselý
31. 8. 2007 Bushův příští cíl: Írán Tomáš  Krček
29. 8. 2007 Bush útočí na Írán, Ahmadinežád na Ameriku   
24. 8. 2007 Írán dostřelí na Moravu. Radar ji neochrání   
20. 8. 2007 Veřejné popravy v Íránu   
16. 8. 2007 Pod Damoklovým mečem nukleární záhuby Daniel  Veselý
14. 8. 2007 Ahmadinedžad vyhodil dva ministry   
10. 8. 2007 Spolupráce Číny, Kanady a Íránu aneb jak se dělá politika   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
31. 7. 2007 Amerika prodá na Blízký východ obrovské množství zbraní   
13. 7. 2007 Teherán jako hlavní město Iráku Robert  Jarkovský