3. 10. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 10. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Nedostatek odborníků a růst hospodářství, aneb Odpovědnost politiků, rodičů a učitelů

V rozvinutých zemích závisí růst hospodářství na existenci dobře vzdělaných odborníků. Od doby, kdy se zlepšila hospodářská situace v Německu, se tam diskutuje o tom, kdo je vinen za nedostatek inženýrů v této zemi - pro někoho jsou viníky podnikatelé, pro jiného rodiče nebo dokonce učitelé. Politikové se dokonce rozhodli, že ulehčí zahraničním odborníkům, aby lehce dostali pracovní povolení. Někteří z nich si možná myslí, že tím jejich odpovědnost skončila. Že je tomu ale úplně jinak, to vysvětlím touto poznámkou.

Že příchod cizinců do země nemusí znamenat neštěstí, to by se mohlo vědět, bohužel ale na to lidé hodně zapomínají. V Německu tomu není jinak než v různých jiných zemích. Otázka, kterou by politikové měli ohledně tohoto tématu klást, je, co by se mělo dělat, aby mohli přistěhovalci pracovat v zemi, do které přišli, aby se mohli integrovat do společnosti a aby se jejich děti mohli účastnit vzdělávacího procesu v zemi, v které žijí.

Integrace cizinců, a to i těch nejvzdělanějších, ale není řešení, na které by se mohla spolehnout každá země. Vlastně vždy a všude jde o to, aby měly všechnu děti, žijící v dané zemi, a to domácí i přistěhovalci, bohaté i chudé, možnost být vychováván a vzděláván podle svého nadání. Tento požadavek může pouze splnit zavedení celodenní školy v Německu.

To nic nového není, mluví se o tom už velice dlouho a konečně i křesťanští demokraté přišli na to, že taková škola není ďábelským trikem socialistů. Proto také dnes chci psát o něčem jiném.

Jde o odpovědnost politiku o profesní vzdělávání učitelů. Zatím je to v Německu tak, že učitele vystudují jeden nebo dva obory, který jsou taky jejich vyučovacím předmětem, a k tomu obecnou pedagogicku a oborovou didaktiku, ale tu jen teoreticky. Po státní zkoušce začne takzvaný referendiát, kdy jsou budoucí učitelé konfrontování s praxovní praxí učitelů. A to je problém, protože učitelé by neměli být jen oborovými specialisty, kteří si neumějí s dětmi poradit, ale pedagogové, kteří mají nějaké oborové vzdělání i znalosti o tom, jak by se člověk i oni sami měli něčemu naučit, tomu, co by při své profesi potřebovali.

Problémem německého systému je, že budoucí učitelé poznávají až příliš později, zda by v praxi chtěli a měli být učitelem. Dost jich ztroskotá během referendiátu, a pro mnohé z nich to takoé znamená ztroskotání v životě, protože pro kariéru ve vystudovaném oboru je pro některé už příliš pozdě. Horší ale vlastně je, že z těch, kteří vědí, že se by se neměli stát učitelem, někteří v té profesi zůstávají, udělají si druhou státní zkoušku a když pracují jako učitelé, ztěžují tím život nejen svým učitelským kolegům, ale i svým žákům.

Rozumné by bylo, kdyby se budoucí učitelé účastnili školní praxe od prvního dne studia, a to v takovém měřítku, že by po třech semestrech věděli, zda se opravdu chtějí stát učitelem, anebo raději odborníkem v jiné profesi.

Děti v naší zemi by potřebovali učitele, kteří jsou pedagogy rádi a kteří mají duchovědné, ale i technické znalosti. Pak bychom nemuseli mít v Německu strach z nedostatku odborníků.

Pozn. JČ: Britská komerční kulturní televizní stanice Channel Four vysílala tento týden investigativní pořad o přistěhovalcích do Británie, na základě rozsáhlého sociologického průzkumu, pod názvem Immigrants: The Inconvenient Truth (Přistěhovalci: Nepohodlná pravda).

Pořad zjistil, že jsou obrovské rozdíly mezi tím, do jaké míry se uplatní přistěhovalci z různých zemí. Nejlépe se uplatňují ti, jimž se dostalo nejlepšího vzdělání a kteří strávili jako žáci a studenti co nejdelší možnou dobu. Ekonomicky nejúspěšnější jsou v první řadě přistěhovalci z anglosaských zemí, z USA, z Kanady a z Austrálie. Druhými nejúspěšnějšími jsou nyní Poláci, kteří dělají za oficiální minimální mzdu v Británii těžkou a manuální práci, jakou Britové nechtějí dělat a jsou raději nezaměstnaní, pracují nadšeně a po mnoho hodin denně, proto jsou vyhledávaní, a velmi rychle -- protože jsou vzdělaní -- původní manuální zaměstnání opouštějí a stoupají po ekonomickém a sociálním žebříčku nahoru. Nejhůře jsou na tom v Británii přistěhovalci z Portugalska a z Pákistánu, kteří jsou většinou dlouhodobě nezaměstnaní, vydělávají jen minimum a jsou se svými rodinami závislí na sociálních službách. Pákistánci si stěžují na rasovou diskriminaci (barva kůže), avšak vzdělaní Indové, kteří jsou také snědí, jsou v Británii ekonomicky i sociálně obrovským úspěchem -- Indové pronikli do britského establishmentu a zastávají v něm ty nejvlivnější místa.

                 
Obsah vydání       3. 10. 2007
3. 10. 2007 Vládní "posouzení zdravotních dopadů" radaru v Brdech: Podhodnocené výkonové parametry plus triviální výpočet
3. 10. 2007 Velký náčelník šéfinspektor Jacques Clouseau Jan  Stern
3. 10. 2007 Republikánský monarcha, prozatím Štěpán  Drahokoupil
3. 10. 2007 Minimální mantinely pro jednání české vlády s americkou o zřízení radarové základny USA v ČR Václav  Drbohlav
3. 10. 2007 Michael  Marčák
3. 10. 2007 Historik: Magistrát povolením pochodu neonacionalistů Židovským městem pochybil
3. 10. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
3. 10. 2007 Soumrak utopií (třetí část) Zdena  Bratršovská, František  Hrdlička
3. 10. 2007 Vstupte do historie
3. 10. 2007 Tejc: NBÚ prokázal, že Langer nemluvil pravdu Jeroným  Tejc
3. 10. 2007 Michael  Marčák
3. 10. 2007 Jak vidí "obyčejní" Američané válku v Iráku? Simone  Radačičová
2. 10. 2007 Aféra jménem Andula (III. část) Josef  Brož
3. 10. 2007 Nedostatek odborníků a růst hospodářství, aneb Odpovědnost politiků, rodičů a učitelů Uwe  Ladwig
3. 10. 2007 Čurdová: ČSSD je na straně samoživitelů a samoživitelek Anna  Čurdová
3. 10. 2007 Lidé nezvládají vlastní technologii Zdeněk  Wognar
3. 10. 2007 Myšlenka dne (včerejšího)
3. 10. 2007 Beer František  Hájek
2. 10. 2007 Gordon Brown: Británie sníží svůj počet vojáků v Basře o 1000
2. 10. 2007 Dva svatí a politický manifest Pavel  Zoch
2. 10. 2007 Jihokorejský prezident jedná s Kim Džong ilem
2. 10. 2007 Ostrý start volební kampaně v Polsku Karel  Klimša
2. 10. 2007 Rozpusťte armádu Petr  Wagner
1. 10. 2007 Kdy se nám podaří rehabilitovat podnikání? Milan  Kubr
2. 10. 2007 "Talent roste v odříkání" -- Daniil Charms: Čtyřnohá vrána a nové taškařice Michaela  Pešková
2. 10. 2007 Rada Českého rozhlasu odflákla svou práci Štěpán  Kotrba
1. 10. 2007 Jak média pomáhají Grossovi obchodovat s akciemi Štěpán  Kotrba
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc