31. 1. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
31. 1. 2007

Jaderná kontroverze sílí

Vysocí evropští politikové jsou silně znepokojeni, že americká vláda začne používat leteckých úderů proti Íránu, aby zničila jeho jaderný program.

Sílí rozpory mezi Evropou a Amerikou ohledně toho, jak se postavit k íránskému jadernému problému. V evropských hlavních městech vládnou obavy, že by mohla jaderná krize skončít válečnou konfrontací, protože Spojené státy jsou frustrovány odklady Ruska v Radě bezpečnosti OSN. "Hodiny tikají," uvedl jeden evropský činitel podle deníku Guardian. "Vojenský zásah je opět na stole a je to vážnější než dříve. Američané teď používají jiný jazyk."

Sloupek
Jan Skácel

Na dně každé písně,
i té nejsmutnější,
na dně každé sklénky
něco tiše cinká.

Někdy víc
a jindy jenom málo.

Chci to slyšet.
Bůhví co mne nutí,
ale musím čekat na cinknutí,
jinak by se moje srdce bálo.

Ze sbírky Co zbylo z anděla, nakl. ČS, 1960, vybral Michal Černík.

Uveřejněno s laskavým svolením agentury Aura-Pont.

31. 1. 2007

Jasné americké stanovisko k protiraketovému zařízení je na stránkách velvyslanectví USA ZDE, píše František Procházka a dodává: O řadě fakt není třeba se dohadovat, jsou tu jasně řečena.

31. 1. 2007

PRAHA -- Plány Bushovy vlády vybudovat ve východní Evropě raketový obranný štít vyvolává protesty z Ruska i od místních lidí, kteří jsou proti zahraničním vojenským základnám a obávají se, že se v důsledku těchto vojenských zařízení jejich země stanou terčem útoků.

31. 1. 2007

ANALÝZA

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BL Americká vláda je připravena umístit v České republice radar a v Polsku protiraketovou základnu. Vládní špičky, prezident Klaus a zástupci opozice posoudili, zda americký radar je pro Česko bezpečnostním rizikem. Bezpečnostní rada státu vzápětí dala radaru zelenou - spustila přípravné kroky k tomu, aby mohlo padnout rozhodnutí o umístění radarové základny v Česku.

Začíná tedy proces, v němž má být projednáno tisíce detailů, na jehož konci bude učiněno rozhodnutí, zda bude Česká republika souhlasit s umístěním radarové základny v Česku, konkrétně ve Vojenském újezdu Brdy. Souhlas vlády nestačí, protože vybudování základny by znamenalo i příchod cizích vojáků na území republiky, souhlas by tak musely dát i obě komory parlamentu. Referendum o umístění radaru prý není nutné, protože otázka bezpečnosti republiky se nemá řešit referendem. Přitom všechny ankety a průzkumy veřejného mínění hovoří v neprospěch radaru.

S. Kaucký: Cizí protiraketová základna v Česku? ZDE

S. Kaucký: Protiraketová obrana USA: XBR a SBX radary ZDE
Š. Kotrba: Radarová základna: dezinformace znehodnocují občanskou debatu ZDE
O. Krejčí: Velké problémy malé základny raketové rozvědky ZDE
Karel Dolejší: Maginotova linie nad oblaky aneb Pro pocit jistoty ZDE
Egon T. Lánský: Spojenci, přátelé, ústavy, smlouvy, rakety, radary ZDE
31. 1. 2007

Copak mohla asi už před deseti lety dělat Karlova univerzita za výzkum pro Pentagon a americkou protiraketovou obranu? Co se dělo a nejspíš ještě děje pod pláštíkem české vědy za zbrojní projekty? Ví ministerstvo školství a poslanci školského výboru Parlamentu, že peníze na financování školství vědy a výzkumu na Karlově univerzitě využívají USA pro svůj program Hvězdných válek?

Spojené státy už krouží kolem České republiky už minimálně deset let, aby si zde vytvořily předpolí pro realizaci svého projektu Hvězdných válek. Není to tedy pouze politika Bushovy administrativy, realizující ambiciózní plán na ovládnutí vzdušného i kosmického prostoru bojovými prostředky. Uvnitř americké administrativy nejsou až tak významné politické rozdíly. Hlavní zahraničně politické think-tanky jsou obsazeny vyváženě - jak republikány, tak i demokraty - představiteli armády, průmyslu i politiky. Vrána vráně oči nevyklove... Stejně tak i americké zbrojní firmy nejsou pouze republikánské, nebo pouze demokratické. Politika USA se nemění s momentální změnou politických elit. Společným jmenovatelem je snaha po politické, ekonomické, technologické i vojenské hegemonii.

31. 1. 2007

Američané si ještě v roce 2004 mysleli, že Česká republika disponuje ruskými balistickými raketami 9K79 Točka.

Podle oficiálních zdrojů Armády ČR tomu ale tak není... Kdo tedy nemluví pravdu? Obelhávají američtí generálové své politiky a nebo obelhávají čeští generálové české občany? Točka je označovaná v kódu NATO jako SS-21 Scarab - minimální dolet 15 km a maximální 70 km, hlavice tříštivo-trhavá 9N123F, protibunkrová, chemická , jaderná AA-60, kazetová protipancéřová nebo kazetová protipěchotní 9N123K, kazetová chemická - nervově paralytická.

Technika PVO A ČR ZDE

MDA: Ballistic missile capability 2004 ZDE
31. 1. 2007

Česká pošta zdražuje. Už jsme si na podobná oznámení zvykli. Samozřejmě, zmíněná státní organizace z toho nic mít nebude, to jen reagují na zvýšení nákladů. Tu či onde. Alespoň něco v tom smyslu se lze dočíst na jejich webových stránkách. Věřit tomu člověk může, či nemusí, ale v praxi mu to při monopolním postavení této organizace u nás nebude nic platné. Pokud už dávno nepřišel na to, že je často levnější a rychlejší doručit příslušnou zásilku osobně. A kdyby ho to dosud nenapadlo, pošta sama se snaží ze všech sil, aby se mu v hlavě rozbřesklo.

31. 1. 2007
"Válka je nejspolehlivější koloniální nákazou, která dostává nový impuls pod heslem pacifikace."
Z manifestu surrealistické skupiny Francie (1932)

Ponecháme-li některé detaily, všechny zkrachovalé státy mají dvě zásadní charakteristiky: nejsou schopny zajistit pořádek a zákonnost na celém svém teritoriu, nemohou dostát svým mezinárodním obligacím. Z pohledu lokální populace je nejvážnějším problémem ten první, týká se jejího každodenního bezpečí a života; ve skutečnosti ovšem největší zájem vyvolává problém druhý. Jedním ze světových regionů, který se stal středem pozornosti podobného zájmu, je Africký roh.

O tom rozhoduje fakt, že USA si přejí, aby tato část Afriky hrála hlavní roli v rámci jejich globální války proti mezinárodnímu terorismu. Brzy po 9/11 začaly budovat protiteroristickou základnu v bývalém francouzském vojenském táboru Lemonier na území Džibuti.

31. 1. 2007

RECENZE:

David Ray Griffin, Nový Pearl Harbor -- 11.září a vláda George Bushe. Znepokojující otázky; Praha, VOLVOX GLOBATOR; 2006

V roce 2006 se na knižní pulty v České republice dostal český překlad pozoruhodné knížky amerického profesora filosofie a teologie, Davida Ray Griffina (1939), který vyučoval a vědecky pracoval na katolické Daytonské universitě a vysoké škole Claremont School of Theology. Knížka s názvem "Nový Pearl Harbor" a podtitulem "11.září a vláda George Bushe -- znepokojující otázky" se podrobně věnuje událostem 11.září 2001 v jejich širším kontextu a také tím, co jim předcházelo. Jak už napovídá sám název, jejím hlavním posláním je kladení znepokojujících otázek, zda dnešní mainstreamové podání těchto událostí, jak nám jej předložila americká vláda a světová média, obstojí před nezávislým přezkoumání dostupných faktů.

31. 1. 2007

Vážený pane Šuto,

Přestože slušnost je dnes známkou slabosti, jak podotkl pan Valiašik, snažím se o to. Právě proto, že jsem nabyl dojmu, že tón Vašeho příspěvku přesáhl mez slušné diskuse a také proto, že o některých Vašich tvrzeních by se dalo s úspěchem pochybovat, odhodlal jsem se ke své reakci.

Váš článek i následná odpověď se nesou v několika rovinách, které se pokusím postupně rozebrat. Je mi při tom jasné, že názorově stojíme na opačných pólech spektra a těžko dojdeme ke shodě. Jde mi ale o objektivitu a tu ve Vašem projevu postrádám.

Především proč považuji za nevhodné a denuncující Vaše výrazy soudruh, ex-soudruh, věrný marxista atd. Prostě proto, že ony mají diskvalifikovat Vašeho protivníka ještě před tím, než začnete rozebírat jeho názory, píše Petr Březina.

31. 1. 2007

Komunisté jsou v Česku nejprotiekologičtější politickou silou

Vážený pane Březino,

děkuji Vám za Vaší odpověď, ačkoli se v mnohem mýlíte.

1) Ač otevřený kritik nenávistné komunistické ideologie (třídní boj, znárodňování atd.) i zločinné komunistické praxe (masové vraždění, koncentráky, masové okrádání, policejní totalita atd.) nepatřím na opačnou stranu pomyslneého politického spektra. Právě proto měřím komunistické i nacistické diktatuře a ideologii podle vykonaných činů a nikoli podle údajných dobrých úmyslů, do kterých komunisté a nacisté svou touhou po neomezené moci maskují. Slepota vůči zločinům komunistů nebo nacistů (i jiných diktatur -Chile, Kuba, Barma atd. ) je dle mého důvod k zamyšlení. Jsou Vám snad zločiny komunistů sympatické, že je odmítáte porovnávat se srovnatelně ohavnými zločiny nacistů? Mě politické názory by na pomyslném pravo-levém spektru zřejmě spadly kamsi do středu :-)

31. 1. 2007

Kapitalismus byl dílem evropského protestantismu

Reakce na tento článek.

1. To, co existovalo v sovětském bloku a to, co měl být komunismus, to jsou dvě úplně rozdílné věci. Komunismus byl myšlen jako čistá antiteze, syntéza by byla zase nějaká forma demokracie (asi i pro Marxe!).

Permanentní revoluce je myšlenka, která by se měla uplatňovat stále v každém systému, řekl (mladý) Marx.

Marx se vyjádřil, že není marxista (a ti, kdo si o sobě myslí, že marxisty jsou, to většinou nepochopili!)

30. 1. 2007

ANALÝZA

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BL Poprvé v našich dějinách má být v Česku postavena americká vojenská základna. A to ne ledasjaká: má to být základna, která bude sloužit pro globální cíle a případnou světovou jadernou válku.

I když politici, kteří její výstavbu hájí, tvrdí, že má sloužit obraně Česka a Evropy, nikdy tomu tak nebylo. Jedná se o základnu, která má být součástí Národní protiraketové obrany (NMD, National Missile Defense), což je pouze a jedině program obrany Spojených států.

30. 1. 2007

ANALÝZA

Zoltan Grossmann, 5. 2. 2002, CounterPunch

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BL Od té doby, co před deseti lety skončila studená válka, Spojené státy zahájily válku v Iráku, Somálsku, Jugoslávii a Afghánistánu. Tyto intervence byly propagovány jako "humanitární" rozmístění sil s cílem zastavit agresi, svrhnout diktaturu nebo zastavit terorismus.

Po každé americké intervenci se pozornost jak jejích zastánců, tak kritiků zaměřila na spekulace o tom, které země budou další na řadě. Do značné míry nepovšimnuto však zůstalo to, co za sebou americké intervence zanechaly. Když skončila studená válka, Spojené státy byly konfrontovány s konkurencí ze strany dvou vznikajících ekonomických bloků v Evropě a Východní Asii. Ačkoliv Spojené státy byly považovány za poslední světovou vojenskou supervelmoc, měly co do činění s relativním úpadkem své ekonomické síly vůči Evropské unii a východoasijskému ekonomickému bloku sestávajícímu z Japonska, Číny a asijských "čtyř tygrů".

31. 1. 2007

Řekne-li se "Amerika", málokdo tím myslí celý velký světadíl. Běžně myslíme na "Spojené státy americké" ("USA"). Vše ostatní jako kdyby bylo, přinejmenším tam, v jejich stínu. --- Kdo by býval ještě v prosinci roku 1773 řekl, že několik málo pobřežních koloniálních osad už za pouhých dalších třicet let se změní ve značně rozlehlý stát? Teprve 30. dubna 1789 složil přísahu první prezident nedávno nově vzniklého státu, který se stal ze své vůle republikou. Málem jako ozvěna "americké revoluce" v létě téhož roku propukly sociálně-politické bouře ve Francii, z nichž nakonec po krvavých bojích vzešla též republika. Velké území tehdejší Louisiany odkoupily USA od Napoleonovy Francie roku 1803. Nato byla formulována tehdejším ministrem zahraničí USA J. Q. Adamsem tzv. Monroeova doktrína, o Americe Američanům; aby se Evropa nevměšovala do amerických záležitostí...

31. 1. 2007

"Ani zdaleka přitom nemám na mysli jen často zmiňované státy, jako jsou Severní Korea a Irán. Ačkoli si o těchto režimech nedělám žádné iluze, domnívám se, že očekávat masivní útok z této strany je spíše čekáním na minulou válku. K povaze současných a s největší pravděpodobností i budoucích konfliktů patří, že útoky nebudou vedeny státy, ale mnohem spíše nejrůznějšími militanty z území, která fakticky nemá žádná vláda pod kontrolou. Nebezpečnost režimů, jako je ten íránský nebo severokorejský, spočívá v tom, že jim tajně dodají potřebná zařízení i technologie. Radikální islamisté s raketou, která pro začátek doletí třeba "jen" do střední Evropy, se nebudou rozpakovat ji použít bez ohledu na následky pro napadeného i pro ně samotné. Protiraketový deštník tak možná budeme potřebovat mnohem dřív než samotné Spojené státy, které jsou od míst, kde teroristé obvykle operují, přece jen trochu více vzdáleny. Souhlas s umístěním radarové stanice je proto výrazem elementární snahy ochránit občany České republiky a dalších evropských zemí před hrozbami blízké budoucnosti."

"Rozhodovat se bude prostřednictvím demokratických mechanismů, a co je důležité: výsledek tohoto procesu není předem znám. Opravdu necítíte žádný rozdíl?"

Vlasta Parkanová, "Nejsme vazaly, radar ochrání i nás", Právo, 27.1.2007

31. 1. 2007

Reakce na článek pana Cveka "Jsem spíše PRO americkou základnu".

Pan Cvek je realistou, jak dokazuje jeho pondělní článek, kde považuje Spojené státy za mocnou záštitu bezpečnosti spíše než Evropskou unii a dokazuje tak historickým exkurzem. Autor v textu udává, že USA za posledních 100 let ve světové politice něco znamenají a že Evropa by si neměla na nic stěžovat.

Domnívám se, že mnoho z nás žije stále v iluzi stalinistické hrozby, jakoby snad nějaká existovala; avšak strašák je mrtev a my čelíme neomezené aroganci a monumentální destrukci nejmilitarističtějšího impéria známých dějin, a přijetím "washingtonského protokolu" v podobě radarové stanice budeme součástí celku, který je ohrožen alarmujícím nebezpečím, pro jaký nemají dějiny precedent.

31. 1. 2007

Přemýšlím o tom, že zřejmě přestanu platit 100+45 korun měsíčně (17 400 Kč za deset let) na veřejnoprávní média. Myslím, že tím vlastně podporuji vyvolávání napětí ve světě.

"Už mi to připadá jako za totality, vysílají jen to, co se jim hodí," napsala mi před chvílí moje máma pozdní večerní SMS jako pozastavení nad tím, jak moc se liší médii udávané počty účastníků pondělní demonstrace, tedy lidí, kteří si prostě jen nepřejí, aby naše země byla znovu zavlečena do napětí válečného světa, a kteří se snaží zabránit, aby jim další novodobé panstvo (proč jsme vlastně kdysi tak obdivovali tu Chartu77 a konkrétně např. Sašu Vondru?) stejně jak kdysi diktovalo, kdože vlastně má být přítel a kdo nepřítel... Nedivím se USA, že prosazují své zájmy, protože dnes se to prostě "tak dělá", ale je mi velice líto, když vidím, jak vyrůstá generace dětí, která se (z pochopitelných důvodů) zřejmě přestane zajímat o politiku, protože to nemá žádný, ale vůbec žádný smysl a je to jen a jedině ztráta času. Demokracie neexistuje! Také nechápu, proč se tak málo významných osobností staví proti. - Bojí se? Nebo snad dokonce přítomnost cizí armády schvalují a věří tomu, že nás opravdu budou radary bránit?

30. 1. 2007

ANALÝZA

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BL Všechny v titulku uvedené pojmy (a po pravdě řečeno mnohé další) se vejdou do zahraniční politiky i poměrně malého státu, jakým je Česká republika.

Jednání současných českých představitelů s reprezentanty spřízněných zemí velkých a blízkých i jedné ještě větší, ač poněkud vzdálenější, také všechny zmíněné pojmy vynesla do pozornosti zpravodajských médií a tím i občanů. Představitele, tedy pravomocnou vládu, má ČR po více než osmi letech zcela novou, ale předpokládá se, že zahraniční politika demokratických států se změnami vlád zásadně nemění... O tradičních demokraciích to platí, s jistými výkyvy, celkem spolehlivě, nové demokracie o tom musí svět, ba i samy sebe, přesvědčovat.

29. 1. 2007
tisková zpráva Ligy lidských práv, Amnesty International Česká republika, Člověka v tísni a Českého červeného kříže

29. ledna 2007 - Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu dnes potvrdil obžalobu proti Thomasi Lubangovi, bývalému prezidentu Unie konžských vlastenců. Tímto rozhodnutím může být zahájen historický první případ instituce, jejíž založení 1. července 2002 je považováno za nejvýznamnější událost v mezinárodních vztazích od vzniku OSN.

Česká republika ovšem činnost tribunálu nepodporuje a dodnes ani neratifikovala zakládající Římský statut z roku 1998. "Tímto postojem ukazuje Česká vláda světu svou lhostejnost k obětem těch nejzávažnějších mezinárodních zločinů posledních desetiletí," říká Jan Kratochvíl z Ligy lidských práv.

30. 1. 2007

Završením autorovy argumentace je postoj k referendu. Ten by zasluhoval samostatný rozbor, což se ale vymyká zaměření této stati. Jestliže takto uvažuje většina budoucích politologů, pak potěš Bůh! Konzervativně elitářský obsah je spojen s bolševickou formou "vedoucí úlohy politické reprezentace", pouze namísto jediné strany autor nabízí střídání koncepcí politických profesionálů bez možnosti korekce "nevědomou" veřejností.

Již několik dní probíhá na stránkách "papírových" i elektronických médií vášnivá diskuse o možném umístění jednoho komponentu americké protiraketové obrany -- radaru -- na území České republiky. Kromě odpůrců okolo iniciativy NE ZÁKLADNÁM a levicových politických stran a hnutí se do ní zapojili i stoupenci z řad konzervativců a pravicových liberálů. Velmi mne v té souvislosti zaujal příspěvek mladého studenta politologie Viktora Dvořáka, který výstavbu radaru podporuje.

30. 1. 2007

WTO - DAVOS:

Jenom okolnosti, za kterých se toto kolečko odehrává, se mění. Po půlroce zmrazených jednání o liberalizaci a pravidlech obchodu si zhruba dvacet ministrů členských států Světové obchodní organizace v Davosu na Světovém ekonomickém fóru opět potvrdilo, že mají zájem o pokračování a ukončení jednání. Ovšem stále je ve hvězdách, jak a kdy.

30. 1. 2007
tisková zpráva sdružení Šalamoun

Občanské sdružení Šalamoun se od r. 2004 zabývá pomocí pí. Adéle Rajdlové, odsouzené původně v r. 2004 k trestu odnětí svobody v trvání 10 let za pokus o vraždu v důkazní situaci "tvrzení proti tvrzení", kdy se soud navíc snažil důkazní nouzi překonat nesprávně provedeným vyšetřovacím pokusem a jednostranným usměrněním znalce v její neprospěch. V následném řízení se nepodařilo dosáhnout zproštění viny, protože soudy hájí stabilitu soudního rozhodnutí a myšlenka, že nespravedlivým rozsudkem svévolně ničí život mladé ženy, svědomí soudců nijak netíží.

nacistický válečný zločinec Hermann Krumey
30. 1. 2007

Nacistický válečný zločinec Hermann Krumey

"Připadám si jako polobůh"

27. ledna si každoročně připomínáme den památky obětí holocaustu. Při té příležitosti vytanou na mysli hrůzná slova jako Osvětim, Eichmann či SS. Člověk si musí opakovaně uvědomovat, že právě lidé z masa a kostí byli něčeho takového schopni. Tímto krátkým článkem bych chtěl upozornit na jednoho z nich, šumperského rodáka Hermanna Krumeye, předního nacistického zločince s velkým podílem na vyhlazování tzv. méněcenného obyvatelstva.

29. 1. 2007

ANALÝZA

Odbor komunikačních strategií ministerstva obrany zajišťuje PR firmě Boeing

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BL Jsou věci, které věru nemůže říkat kdokoliv a kdykoliv. Třeba takovýto výrok: "XY byl shledán vinným ze spáchání zločinu... a odsuzuje se...". Ten může legitimně zaznít v soudní síni, pokud ho pronese osoba v taláru, které to bylo zúčastněnými dovoleno. Síla rituálu je dána skutečností, že byl v minulosti za obdobných podmínek již tisíckrát opakován a ještě zajisté mnohokrát opakován bude. Zda význam proneseného výroku nějak odpovídá stavu světa před jeho vyřčením je přitom do značné míry vedlejší. Každý přece ví, že byl-li někdo právě odsouzen, ocitne se silou rozsudku ve vězení, ať je ve skutečnosti vinen, nebo ne.

Český, balkánsky maskulinní premiér krátce po jmenování své druhé vlády a obdržení americké žádosti prohlásil, že radar protiraketového systému přinese pod Říp prestiž, prosperitu a bezpečnost. Zda má tento výrok něco společného se skutečností, je tu opět zajímavé teprve druhotně - tím spíše, že se dotyčný ani nenamáhal podložit své tvrzení nějakou argumentací. Podstatné je, že Topolánek vznesl nárok určovat, co že je dnes pod Řípem Archou úmluvy - a že mu tento drzý, formálně (Ústavou) nikterak nepřiznaný nárok prošel. To, co nás nyní čeká, tedy rozhodně není nějaký rutinní provoz parlamentní demokracie; přímo před námi se začíná odvíjet příběh modročernozelené šance na cestu do Zaslíbené země. Kdo neuvěří, nedojde.

Navzdory těmto skutečnostem se moc pokouší - po mém soudu nadbytečně - ve prospěch základny před veřejností také argumentovat. Děje se tak pravda okrajově, na webových stránkách Ministerstva obrany, ale přece. Následující text je analýzou a komentářem k takřka čtyřicetistránkovému Armádnímu bulletinu o protiraketové základně, který pro veřejnost zpracoval kolektiv autorů Odboru komunikačních strategií MO ČR.

29. 1. 2007

KAUZA

Ano, docela mrzce jsem si "vypůjčila" titulek Štěpána Kotrby ze 7. března roku 2006, který zněl: "České dráhy: Psycholog Matoušek a psychologie Pendolina".

Tentokrát škoda spočívá jednak ve zhruba 17 milionech, které byly vyplaceny firmě Medistyl jako mimosoudní vyrovnání při vyvázání z naprosto nevýhodné smlouvy, kterou za ČD s.o. podepsal právě Milán Matoušek. Možná se na tento případ podívá i "velký čistič" - ministr vnitra MUDr. Mgr. Ivan Langer. PhDr. Milán Matoušek je uveden na internetových stránkách CEVRO jako jedna z osobností, s touto společností působících.

Celý článek v březnu 2006 mě totiž inspiroval k tomu, abych se začala zajímat a pídit po tom, proč PhDr. Milán Matoušek nesnášel ředitelku plzeňské železniční polikliniky MUDr. Helenu Němcovou.

29. 1. 2007

Aneb není to zároveň jak z deště, tak i pod okap?

Vytčený problém mi poslouží k přemýšlení o tom, co se může v našich hlavách stát, když události vzbudí pozornost svým načasováním; když navíc tu nutně jsou jisté generačně registrované reminiscence; když tu zároveň jsou jinak "jisté" současné mezinárodně-politické souvislosti; a když v takových případech by to byl zázrak, aby si přitom taky někdo nechtěl přihřát svou poťouchlou polívčičku.

31. 12. 2006

V prosinci 2006 přispělo celkem 126 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 492.24 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 12. 2006 částku 176 537.77 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raffeisen Bance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raffeisen Banky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Čína RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov
12. 1. 2007 Čínská propaganda Jan  Čulík
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich
9. 1. 2007 Současná Čína: Sebevědomá, rozporná a šovinistická Lukáš  Zádrapa
8. 1. 2007 Dokáže Čína překonat svou krizi?   
6. 1. 2007 Čína a Rusko spolupracující jako nikdy předtím   

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   
23. 11. 2006 Mediální monopoly narážejí na společenskou potřebu sdílení kultury Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Antonín  Rašek, Miloš Balabán
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba

17. listopad RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2007 Charta 77 ako zárodok "občianskej spoločnosti" Eduard  Chmelár
4. 1. 2007 Miloš, Gert, Milan, Frau A a vize budoucnosti Miloš  Pick
14. 12. 2006 Mýtus, který skončil už dávno Bořivoj  Horský
18. 11. 2006 Sedmnáct let... aneb za tři roky to bude dvacet let Ladislav  Žák
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
17. 11. 2006 17. listopad 1989 v Britských listech po deseti letech   
17. 11. 2006 Za nekrology Pavel  Kopecký
17. 11. 2006 Nežná? Revolúcia? Lucia  Mrázová
16. 11. 2006 Jaká byla role agenta Zifčáka?   
5. 10. 2006 Barevný podzim 1989 Pavel  Pečínka

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2007 Chci to slyšet Jan  Skácel
30. 1. 2007 Ešte raz Luboš  Bendziak
28. 1. 2007 Terra incognita František  Hečko
26. 1. 2007 2 Ivo  Fleischmann
25. 1. 2007 Zázrak Tomáš  Koloc
24. 1. 2007 Na postupu Vladimír  Holan
23. 1. 2007 Čerešňa Lubomír  Feldek
22. 1. 2007 Píseň o nejbližší vině Jan  Skácel
18. 1. 2007 Chladný leden Karol  Maliszewski
17. 1. 2007 Mlýnek na sníh Jan  Skácel

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   
6. 12. 2006 Exhibicionismus plže a exces jako normalita Miroslav  Vejlupek
29. 8. 2006 Když chceš něco vědět, tak se neptej Aleš  Merenus
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík
8. 8. 2006 O básnivosti pod Čerchovem vzklíčené Miroslav  Vejlupek
26. 7. 2006 Ztráty a nálezy Pavel  Janoušek
26. 7. 2006 Básník, jemuž věřím Miroslav  Vejlupek