3. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 3. 2009

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v úterý odmítl představu, že by Rusko nějakým způsobem "obchodovalo" v zahraniční politice a že by bylo ochotno udělat něco oplátkou za to, že by Obama zrušil plán na vybudování protiraketové obrany nedaleko ruských hranic ve východní Evropě, píše Financial Times.

Medveděvovy výroky byly zjevným odmítnutím návrhu amerického prezidenta Baraacka Obamy, že Spojené státy zruší raketovou obranu, pokud Rusko pomůže zajistit, aby Írán nezískal dalekonosné zbraně. Tento návrh byl osobně doručen Medveděvovi před třemi týdny a v úterý o něm napsal americký deník New York Times.

3. 3. 2009

Prezident Barack Obama napsal tajný dopis ruskému prezidentu Medvěděvovi. V něm navrhl, že zruší připravovaný americký systém raketové obrany, jehož součásti měly být postaveny ve východní Evropě, pokud Rusko vyvine nátlak na Írán, aby přestal budovat jaderné zbraně, píše britský konzervativní deník Daily Telegraph.

3. 3. 2009

Existující a plánované kapacity v samotných USA brání 99% populace

Pokud má být v Evropě nějaký prvek protiraketové obrany plnící úkol obrany bojiště, jako nejvhodnější se jeví umístění původně námořních antiraket Standard SM-3 nebo pozemních KEI na stávajících leteckých základnách v německém Rammsteinu a tureckém Incirliku kombinované s mobilními X-band radary v Ázerbájdžánu a Kataru. Podobného výsledku je možné dosáhnout i permanentním umístěním bojových lodí LCS třídy Aegis s antiraketami SM-3 v evropských vodách, náklady na tuto variantu by však byly výrazně vyšší. Stávající varianta prosazovaná MDA - systém GMD s antiraketami v Polsku s radarem v ČR - se jeví jako nevýhodná z finančních, technických i politických důvodů. Takové jsou ve stručnosti závěry studie Options for Deploying Missile Defenses in Europe, kterou zpracoval poradní orgán Kongresu - Congressional Budget Office na vyžádání členky Sněmovny reprezentantů Ellen Tauscherové.

3. 3. 2009

Dvacet let po pádu berlínské zdi bylo sděleno západním vedoucím představitelům, že v "nových" zemích Evropské unie na Východě dojde zřejmě k likvidaci pěti milionů pracovních příležitostí, pokud nebudou podniknuty radikální kroky na jejich finanční záchranu.

3. 3. 2009

KD│Proud zlata z Východní Evropy se zastavil. Globální virus sráží polovinu kontinentu na kolena a západním lídrům je pomalu jasné, že mají problém: Kvůli těm, kdo vložili své peníze do dynamických východoevropských trhů, ale také kvůli těm kdo věřili, že eurozóna je oázou stability, napsal Roger Boyes pro TimesOnline.

3. 3. 2009

Dow Jones poklesl nejvíce za posledních 12 let

V pondělí zase dramaticky poklesly světové burzy, na základě obav, že světová hospodářská krize bude ještě dlouho pokračovat.

Americký burzovní index Dow Jones poklesl poprvé od roku 1997 pod hranici 7000 bodů. V Británii index 100 nejvýznamnějších britských foirem FTSE 100 poklesl krátce na nejnižší hodnotu za posledních šest let. I v Evropě burzy dramaticky poklesly.

2. 3. 2009

Dovoluji si Vám poslat dopisy, které ukazují, že projevovat nesouhlas bude v dohledné době v ČR možné již jen v hospodách. Posílám je v předstihu, Iniciativa Ne základnám bude dnes navrhovat postup řešení, píše Václav Novotný z iniciativy Ne základnám.

Dne 27.2.09 jsem já ohlásil na 4.-5.4.09 shromáždění na Hradčanské náměstí. Tušil jsem, co přijde. K pozemkům "dočasně užívaným policií" přidali i Pohořelec. Tam byla poslední demonstrace proti Bushovi. Manželka blokla dne 27.2.09 Václavské náměstí na stejný termín, tj. 4.-5.4.09. Bylo to po bleskové dohodě v rámci koordinace Ne základnám. Prý to nejde, budou se tam konat "velikonoční trhy". Projel jsem si stránky MČ Praha 1, žádnou výstavu nikde neuvádějí.

kníže Grigorij Alexandrovič Potěmkin
3. 3. 2009

Podle známé historky se kníže Grigorij Alexandrovič Potěmkin snažil přesvědčit carevnu Kateřinu II., že peníze vynaložené na dobytí Krymu nebyly vyhozeny z okna. Zaranžoval tedy představení, které předstíralo vysokou urbanizovanost a vůbec civilizovanost krymského území. Tímto kolosálním podfukem si ministr paradoxně vysloužil nesmrtelnost.

Také Češi mají nejméně jednoho knížete -- a jednoho místopředsedu vlády -- s ohromnou touhou po nesmrtelnosti.

3. 3. 2009


Krutosti štěstí
učíš mě. Krutostí lásky
mučíš mě. Snad chceš
mít ze mne smolnici,
vysokým ohněm
hořící. Nemohu však
už hořet výš. To celý
na prach shořím
spíš. Poslední kapka
smůly mé kéž také
tebe sežehne.

V úterý 3. března 2009 zemřel v Thomayerově nemocnici ve věku šestaosmdesáti let spisovatel Jan Vladislav, píše Petr Kotyk z Památníku národního písemnictví.

Jan Vladislav (vlastním jménem Ladislav Bambásek) se narodil 15. ledna 1923. Byl to především básník, ale z politických důvodů mohl publikovat za komunismu většinou jen překlady, jimiž v šedesátých letech v Československu proslul. V roce 1968 založil Kruh nezávislých spisovatelů a až r. 1969 mohl ukončit svá studia na pražské FFUK doktorátem z filozofie. Po invazi r. 1968 byl opět zakázán. Založil samizdatovou edici Kvart. Podepsal Chartu 77 a v roce 1981 byl donucen emigrovat do Francie. R. 2003 se vrátil do Prahy.

Jan Čulík psal o Vladislavově poezii, vydávané v exilu, ve své knize o české literatuře v zahraničí, ZDE

Pohřeb Jana Vladislava se koná v úterý 10. března v 15 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.

3. 3. 2009

KD│Státní kontrolor a ombudsman Micha Lindenstrauss kritizoval izraelskou vládu, že plýtvá časem a penězi na vývoj protiraketového štítu. Oznámila to agentura AFP.

3. 3. 2009

Americká výzvědná služba CIA zničila 92 videozáznamů výslechů osob podezíraných z terorismu, přiznal právník americké vlády.

CIA dosud přiznávala, že zničila jen 2 videozáznamy.

Americký svaz pro občanské svobody (American Civil Liberties Union) zahájil soudní proces proti CIA, ve snaze získat podrobnosti o vyslýchání osob podezřívaných z terorismu.

Techniky, kterých CIA při výsleších používala, zahrnují tzv. water-boarding, které Obamova vláda označuje za mučení.

2. 3. 2009

Naprosto souhlasím s organizátory výstavy, o které píše Přemysl Janýr. Pojďme ještě zasít trochu chaosu do duší spoluobčanů! Vychvalujme Edvarda Beneše za kapitulaci po Mnichovu a dobrovolnou abdikaci z funkce prezidenta. Bušme se v prsa za zviditelňovací atentát na Heydricha, který pak tento nelegitimní "prezident" nařídil a národ odskákal. A tvařme se, že s odsunem Němců neměl Beneš nic společného, za ten mohli pouze a jedině komunisté.

3. 3. 2009

Mezinárodní soudní dvůr zkoumá, zda lze považovat Palestinskou správu za stát, a tak obžalovat izraelská vojska z válečných zločinů, spáchaných při nedávné ofenzívě v Gaze.

Toto zkoumání by mohlo vést k tomu, že by byli posazeni za tuto ofenzívu, která vedla k usmrcení více než 1300 osob, izraelští vojenští velitelé na lavici obžalovaných v Haagu. Vyvořilo by to důležitý precedens ohledně toho, kterými případy se soud může zabývat.

3. 3. 2009

ANALÝZA PŘÍČIN A VÝCHODISEK

Dnes již je zřejmé, že na rozdíl od původních iluzí, podle nichž šlo jen o krizi hypotéčních úvěrů v USA, byla to jen špička ledovce. Dnes již končí i další postupná iluze, že jde „jen“ o globální finanční krizi, charakterizovanou strmým pádem kapitálových a peněžních trhů i předních bankovních domů, zamrznutím nejen peněz, ale i důvěry. Navíc a hlavně se již projevuje i krize reálné ekonomiky, i její „zamrzávání“. V USA a v některých, zejména evropských zemích sestup ekonomik přerostl již do ledových vod záporného růstu. Je to důsledek, nebo naopak příčina finanční krize?

3. 3. 2009

Přísloví Indiánů z kmene Dakota praví: "Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni!"

Nicméně v politickém živote často prosazujeme jiné strategie, podle kterých se v takovéto situaci pokoušíme jednat:


2. 3. 2009

KD│ Vůdce zakázané Nacionálně bolševické strany Ruska a jeden z představitelů mimoparlamentní opoziční koalice Jiné Rusko Eduard Limonov (66) hodlá v roce 2012 kandidovat na prezidenta. Oznámil to dnes s odvoláním na jeho vyjádření deník Kommersant.

Limonov patří k čelným představitelům alternativního ruského parlamentu (Národního shromáždění). Podrobnosti jeho kandidatury budou zveřejněny ve středu 4. března na tiskové konferenci v Moskvě.

Zdroj ZDE

Potřebuje Rusko šíleného cara? ZDE
3. 3. 2009

KD│ V Teheránu pobývá na týdenní návštěvě holywoodská delegace, která tam odletěla ihned po oscarové ceremonii. V rámci kulturní výměny se pokouší připravit pole pro navázání diplomatických styků mezi USA a Íránem, informoval server DebkaFile. Herečka Annette Beningová s čádorem na hlavě vydala opatrné prohlášení: "Věřím, že můžeme být mostem, který otevře dialog mezi dvěma zeměmi".

3. 3. 2009

Konspirační teoretici ve Spojených státech dávají soudům podněty k zahájení soudního řízení, že prý byl Barack Obama zvolen americkým prezidentem neprávem.

Nejčastěji konspirační teoretici argumentují, že Obamův havajský křestní list je falešný. Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že se Obama nenarodil na území USA, a neměl by tedy mít právo být zvolen americkým prezidentem. Jiní kritikové tvrdí, že Obamův keňský otec byl Brit, to by Obamovi ale nebránilo v přístupu do Bílého domu.

3. 3. 2009

Kdo by nezaslechl v médiích časté uctivě vyslovované zmínky o nejmocnějších mužích. Lidé v médiích milují nejmocnější muže. Musejí jim něčím velice imponovat. Ani jeden z nejmocnějších ale nedokáže ze světa sprovodit jedinou nemoc, ani jeden nedokáže odstranit ze světa bídu a hlad, ani jeden nejmocnější si nedokáže prodloužit svůj vlastní život ani o jedinou vteřinu. Ani jeden nedokáže jediného člověka zbavit bolesti nad ztrátou blízkého člověka. Respekt tedy nutně musí budit rozsahem armády a nejmodernějších zbraní, které jsou schopni za sebou soustředit a potencí takové armády toho na světě co nejvíce zničit a rozmlátit. Ti nejmocnější z nejmocnějších pak jistě možností vyhodit do povětří celou planetu. Opravdu úctyhodné.

2. 3. 2009

Obří americká pojišťovna AIG zaznamenala za poslední čtvrtletí r. 2008 ztráty ve výši 61,7 miliard dolarů - jsou to nejvyšší čtvrtletní ztráty v podnikatelské historii Spojených států.

Pojišťovna dostane dalších 30 miliard dolarů od americké vlády ve snaze ji zachránit. Budou také sníženy úrokové míry, které AIG platí za své půjčky americké Federální rezervní bance.

AIG už dostala od americké vlády finanční pomoc ve výši 150 miliard dolarů - je to největší finanční pomoc, jakou kdy dostala nějaká americká firma.

Americká státní finanční pomoc firmě AIG je třikrát větší než pomoc bance Citigroup, která od americké vlády dostala 50 miliard dolarů, a Bank of Amerika, která dostala 45 miliard dolarů.

Američtí činitelé se obávají, že bankrot pojišťovny AIG by byl katastrofou pro americkou i globální ekonomiku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

2. 3. 2009

Ale nevím například, jak moc Američané vnímají, že Rusku jde také o ekonomické zájmy. Když Rusku říkají, pomožte nám s Íránem, a pak vás nemusí trápit obranný systém v Polsku a v Česku, tak doufám, že si uvědomují, že v ruském zájmu je vyšší cena ropy. A je pak v jeho zájmu kooperující Írán? Je prostě nutné, aby Evropané a Američané komunikovali o politice vůči Rusku, snažili se Rusko angažovat, ale zároveň měli stanovené mantinely...

český velvyslanec v USA Petr Kolář v rozhovoru pro HN: Nepřipouštím, že by se Obama zřekl radaru ZDE

2. 3. 2009
tisková zpráva

Iniciativa Ne základnám protestuje proti nedemokratickému chování, které předvedli v sobotu vicepremiér Martin Bursík a Kateřina Jacques.

Strana zelených svolala na 28. 2. 2009 Republikovou radu, která se konala na Novotného lávce v Praze. Na veřejném prostranství v sousedství objektu, kde se konalo jednání Republikové rady Strany zelených, umístila Iniciativa Ne základnám svůj petiční stánek. Na něm byl nápis "Strana zelených" a od něj vedly dvě cesty. Jedna proti radaru, druhá pro radar. Iniciativa Ne základnám tím chtěla upozornit na rozporuplná stanoviska představitelů strany na jedné straně, a většiny členské základny a sympatizantů na straně druhé.

2. 3. 2009

"Milí sociální demokraté z Ostravy, chcete platit za lidi poplatky ve fifejdské nemocnici, klidně si je plaťte. Já vám za to jako křesťanský ministr financí nepřevedu majetek nemocnice ze státu na město. Je to nekřesťanské."

Tak nějak by mohl začínat dopis lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska, který se mstí za rozhodnutí Zastupitelstva města Ostravy. Zastupitelstvo rozhodlo hradit za pacienty 30 Kč poplatek v Městské nemocnici. A proč by mělo ministerstvo financí převést majetek na město? Protože město Ostrava nakládala s nemocnicí, jako by byla jeji majetek, investovala do ni nemalé finanční prostředky a dotovala její provoz. Až po čase se ukázalo, že 90 % budov a pozemků patří státu a ne městu.

2. 3. 2009

Obvykle se snažím dodržovat zásadu "nikdy se nevysvětluj a nikdy se neomlouvej", ale budu ji muset porušit, zrovna tak jako jsem už mnohokrát na stránkách BL porušil zásadu "diskutuj pouze s těmi, kteří umí diskutovat".

Ladislav Žák ve svém článku předvedl něco, o čem si myslím, že stojí za krátkou analýzu. Podařilo se mu totiž přenést mé námitky vůči amatérismu současné české zahraniční politiky do roviny dojemných klišé o vlastenectví, osobní statečnosti a právu na vlastní názor a to v míře, že jedno oko opravdového Čecha, vlastence, humanisty a idealisty nemůže zůstat suché.

2. 3. 2009

Musím se přiznat, že trochu nerozumím tomu, proč se tak často objevují názory, že si máme být jako Češi vědomi svého místa a postavení ve světě a podle toho se prostě chovat. Dokonce je to doporučováno i našim politikům s tím, že za jejich případné vykročení z řady bude trpět celý národ. Myslím si, že vůbec netrpím ani nejsem nadšen pocitem, že jsem Čech. Dokonce jsem se nikdy za Čecha ani nepovažoval a to zejména proto, že mi byly národnostní škatule vždycky nepochopitelné a pokládal jsem je v řadě souvislostí za přežité. Chodil jsem do základní školy v šedesátých letech v Sudetech a tam jsme si mohli zpívat „...z národů ač jsme různých...“, protože naši rodiče byli jen v naší třídě asi z pěti různých národů. Než bychom se dohodli, kdo je lepší, utekla by nám mičuda...

2. 3. 2009

Velmi by české věci pomohlo, kdyby česká vláda financovala dlouhodobější (roční či delší) pobyty českých středoškoláků na školách v západní Evropě. Rázem bychom měli sebevědomou a schopnou mladou generaci, která by dokázala komunikovat "českou zkušenost" jako rovný s rovným na mezinárodní úrovni.

Proč nikoho za dvacet uplynulých let v ČR nenapadlo, že tohle je důležité? Poměry v ČR se určují ze zahraničí: Češi by měli mít schopnost poměry v zahraničí ovlivňovat - dlouhodobým kulturním vlivem své vzdělané a mezinárodně zkušené a gramotné mladé generace.

Menší národy to mají vždycky tak trochu špatné. Bohužel - závisejí svou existencí na rozhodování národů větších. To samozřejmě neznamená, že by jejich příslušníci měli propadat nějakým depresím či komplexům. Je však vždycky užitečné být schopen racionálně zhodnotit své postavení ve světě a co z toho vyplývá, aby se toho dalo využít. Je dost deprimující, když o tom, jak se na nás lidé odjinud dívají, nevíme skoro nic (proč bylo pro tolik lidí tak nepříjemným překvapením, že většina světa umísťuje Českou republiku do východní Evropy?), anebo když propadáme falešným mýtům, jak jsme mezinárodně známí, oblíbení a populární.

2. 3. 2009

"Máme ho rádi, samozřejmě ne pro jeho politiku, která nám připadá velmi špatná. Ale vzhledem k tomu, že je to vážně smýšlející, upřímný člověk, který neusiluje o něco pro sebe, ale celým srdcem se snaží vybudovat novou vládu. Je nesmírně upřímný, z jednoho kusu, a my obdivujeme jeho poctivost a oddanost."

Zakladatel sociologie vědění Karl Mannheim se ženou Juliskou v nucené emigraci v Londýně o Adolfu Hitlerovi, 1934

Shodou okolností právě na počátku současné krize vydalo nakladatelství H&H překlad možná poslední knihy německo-britského autora Ralfa Dahrendorfa (*1929). Sociolog, ředitel London School of Economics and Social Sciences a liberál se sociálnědemokratickými kořeny tuto knihu napsal kvůli poznání "zdrojů svobodného ducha", jak sám uvádí. Nejde tedy v žádném případě o podporu té či oné konkrétní politiky v tom či onom konkrétním zájmu; je to prostě dílo vzniklé s jasnozřivým vědomím, že "Když dochází k převratům, stávají se slova, která je popisují, činem". Desítky let trvající posměch na adresu "zbytečných" intelektuálů možná nemusí pokračovat, budeme-li znovu hovořit o "svědcích svobodného ducha v časech zkoušek".

2. 3. 2009

Pozvánka na výstavu Oběti komunistické moci v Severočeském pohraničí v letech 1945 -- 1946 a na diskusi k tématu Byla to spravedlivá odplata, pomsta nebo zločin proti lidskosti? v Kulturním centru Novodvorská 26. února mi stála za návštěvu Prahy.

Pokud to stačím sledovat, je to po pěti letech od brněnské výstavy Brněnský pochod smrti v dubnu 2004 první počin tohoto druhu a to je velmi dobrá zpráva. Leckdo by si mohl pomyslet, že vhodný čas pro podobné akce byl před deseti, patnácti, dvaceti lety, ale na poučení není nikdy pozdě.

2. 3. 2009

Poslední události, které zasáhly římskokatolickou církev, zejména zrušení exkomunikace Benediktem XVI. nad příslušníky krajně konzervativního bratrství Pia X., především pak popíračem holocaustu Richardem Williamsonem, se týkaly i Rakouska. V této zemi s 8 230 000 obyvateli, z nichž je více než 70 procent římských katolíků, ještě navíc negativně vzrušila papežova designace ultrakonzervativního faráře Gerharda M. Wagnera na světícího biskupa linecké diecéze.

2. 3. 2009

PONDĚLNÍ KRITICKÝ BLOC-NOTES

Pochybnost. Ti, kdo to nikdy nezažili, jsou ochuzeni o podstatnou součást existence. Pochybnost je výhledem, za nímž můžeme vidět některé věci nově, možná i podstatně jinak. Jistota plodí sice ostré hrany, ale zbavuje člověka kvality bytosti, která je ochotna přistoupit i na jiné hledisko. Podívat se ze stejného místa jiným směrem. Právě pod vlivem tohoto stavu mysli, rozhodl jsem se nahlédnout některé události, nejen kulturní, v těchto pravidelných kritických poznámkách, čili bloc-notes.

2. 3. 2009

O nezaměstnaných, kteří se mění v podnikatele, a o Frantovi Novákovi

V minulých dnech proběhla v BL široká polemika o situaci cizinců v Česku, vládním programu dobrovolných návratů a možných doplňujících, alternativních řešeních, která by byla spojena rovněž s opatřeními vlády.

Prakticky nikdo však v této polemice nepočítal s aktivitou subjektů sporu -- samotných cizinců.

2. 3. 2009

Není žádným tajemstvím, že v souvislosti s procesem ratifikace Lisabonské smlouvy je vyvíjen nemalý (i zahraniční) nátlak na ty, jejichž souhlas je požadován. Na řadu přicházejí naši senátoři. Proces ratifikace jakékoliv mezinárodní smlouvy je ale čistě vnitrostátní záležitostí České republiky, nepodléhá pravidlům primárního práva EU a nepodléhá ani aktům, které eventuálně přijmou orgány EU (Evropský parlament, Rada EU, Evropská komise.) Mezinárodní právo zemi, která už nějakou mezinárodní smlouvu podepsala, jen nabádá k tomu, aby se touto smlouvou v rámci svých vnitrostátních mechanismů skutečně zabývala a vyjasnila, zda ji ratifikovat bude či nikoliv.

Autor je poradcem Václava Klause

2. 3. 2009

Klienti České spořitelny musí od prosince loňského roku platit nový poplatek. Za uložení hotovosti na cizí účet si banka účtuje 45 Kč. Poplatek za převod z účtu činí oproti tomu 8 Kč. Zajímalo mě, proč je rozdíl v poplatcích za tyto dvě služby tak vysoký, obrátil jsem se tedy na Českou spořitelnu s následujícím dotazem:

2. 3. 2009

POVÍDKA:

1.

Nejdřív jsem si myslel, že jsem jenom položil ruku na nějaké ostřejší stéblo trávy. Teprve v následujícím okamžiku jsem si uvědomil, že to, co cítím kousek pod svým levým loktem, jsou mravenčí kusadla. Zvedl jsem paži a podíval se na zasažené místo: byla tam fialová tečka, jejíž původce mezitím zmizel někam mezi zelená stébla. Položil jsem paži zpět a zavřel oči. Cítil jsem, jak se z bodu, který zasáhla kusadla, rozbíhá do celého těla nezaměnitelné šimrání mravenčího jedu. Brzy vyprchá a tak si ho musím rychle užít.

28. 2. 2009

V jakém kapitalismu žijete? Nač si stěžujete? Takhle to zkrátka chodí.

To, že ČNB reaguje na články v FT atd. je v pořádku. Pomůže to? Pochybuji. Výroky centrálních bank jsou téměř vždycky považovány za lež, nebo se alespoň berou se značnou dávkou skepse. Patrně to ještě víc zvýší podezření, že je něco v nepořádku.

Bylo by omylem, kdybyste si myslel, že Jan Čulík nebo já nebo kdokoliv jiný z tzv. emigrantů se snažíme ochcávat ČR a že musíte Čechy před námi bránit. To není pravda. Jediné co se snažíme říct je toto: Bylo by načase, aby si Češi uvědomili, kde v pořadí moci a bohatství na světovém žebříčku stojí a začali podle toho jednat. (To není nic, zač je nutné se stydět. To by ve skutečnosti mohl být první krok ke skutečné prosperitě v ČR.)

Zajímavý, jak zatímco čtenáři BL mi posilaj emails, kde si stěžují, jak všichni podceňujem Čechy a východní Evropu, a jak by všechno bylo dokonalý, nebejt těch hnusnejch ratingovejch agentur a americkejch analytiků, kteří neví o čem mluvěj, tak východoevropští politici, včetně božského Mirka, žebrají v EU o peníze.

"We are facing an unprecedented crisis," Topolanek, 52, said in a pre-summit letter to the EU. ZDE

Jste si jist, že vaši čtenáři skutečně patří mezi inteligentnější část české populace? Protože já jsem včera mluvil s jedním svým studentem, který žije v Praze, a který je zcela prostý člověk, a ten na otázku, jak to vypadá, odpověděl velice stručně: Jirko, je to v prdeli. Každej se zadlužil a teď přicházej o práci. Dle mého soudu, velice slušná analýza, píše Jiří Drašnar.

2. 3. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V únoru 2009 přispělo celkem 180 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 35 220.46 Kč. Příjem z reklamy byl 10 200 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 99 040.99 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2009 Krize se prohlubuje   
3. 3. 2009 Nová železná opona "rozdělí chudé a bohaté v EU"   
3. 3. 2009 Hospodářský kolaps Východní Evropy by ohrozil i Západ   
3. 3. 2009 Izraelská vláda sklidila kritiku za protiraketovou obranu   
3. 3. 2009 Poradní orgán doporučil Kongresu opustit projekt brdského radaru Karel  Dolejší
3. 3. 2009 LEAP/E2020: Havraní soud nad moderní civilizací? Karel  Dolejší
2. 3. 2009 Dahrendorfova vakcína proti nesvobodě Karel  Dolejší
2. 3. 2009 Americká pojišťovna zaznamenala ztráty 61,7 miliard dolarů   
1. 3. 2009 O krizi chápání   
1. 3. 2009 Potvrzeno: Obama přijede do Prahy 5. dubna   

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2009 Obama zahájil v Teheránu "holywoodskou diplomacii"   
3. 3. 2009 Vondra, Schwarzenberg, Potěmkin Karel  Dolejší
3. 3. 2009 Poradní orgán doporučil Kongresu opustit projekt brdského radaru Karel  Dolejší
2. 3. 2009 Izrael plánuje na západním břehu Jordánu výstavbu 73 300 nových domů   
1. 3. 2009 Potvrzeno: Obama přijede do Prahy 5. dubna   
28. 2. 2009 Mimořádně velký pokles ohrožuje Obamovy plány na oživení ekonomiky   
27. 2. 2009 Republikáni kritizují obrovský Obamův rozpočet - v hodnotě 3,5 bilionu dolarů   
27. 2. 2009 Obamův záchranný plán prý v ekonomické krizi neobstojí   
27. 2. 2009 Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně   
25. 2. 2009 Konec iluzí o manévrovém boji v Afghánistánu   

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2009 Izrael možná bude souzen za válečné zločiny v Gaze   
3. 3. 2009 Izraelská vláda sklidila kritiku za protiraketovou obranu   
2. 3. 2009 Izrael plánuje na západním břehu Jordánu výstavbu 73 300 nových domů   
26. 2. 2009 Ehud Barak: Je nejvyšší čas zastavit íránský jaderný program   
23. 2. 2009 Amnesty International požaduje embargo na dodávky zbraní do Izraele   
19. 2. 2009 Místo levice je v ulicích   
17. 2. 2009 Cesta k etnicky čistému Izraelu   
13. 2. 2009 Izrael: Vládu zřejmě utvoří Netanyahu   
13. 2. 2009 Hamas vraždí v Gaze   
11. 2. 2009 Je syn Izraele hodný svého nacistického otce?   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2009 Ukrajina se žene do propasti   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2009 Ultrakonzervativní Občanský institut se přiznal: nechal se financovat z USA   
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 O hyenách, kočárku a "velké" politice Jan  Keller
27. 10. 2008 Topolánek: podmínky mé demise Mirek  Topolánek
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2009 Gruzie: Nová koalice žádá předčasné prezidentské volby   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
18. 2. 2009 Platy a poplatky Boris  Valníček
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček
14. 1. 2009 České zdravotnictví žádné reformy nepotřebuje Petr  Wagner

Čína RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2009 Německo získalo miliardové objednávky z Číny   
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat   
17. 2. 2009 Clintonová dorazila do Asie a Severní Korea odpálí raketu "s doletem do USA"   
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2009 Bursík a Jacques napadli petiční stánek Iniciativy Ne základnám   
19. 2. 2009 Zelená štvanice začala Miroslav  Suja
9. 2. 2009 Energetika podle Obamy Jiří  Krautwurm
7. 2. 2009 Tonoucí zelený se i blobu chytá Ivan  Větvička
6. 2. 2009 O jádru zodpovědně, je to politikum Václav  Hála
1. 2. 2009 Zelení volným pádem Milan  Daniel
31. 1. 2009 Bursík píše Kuchtové Martin  Bursík
31. 1. 2009 "Demokratická výzva": Ustavena vnitrostranická frakce Strany zelených   
25. 11. 2008 Bývalý kpt. StB Miloslav Málek. Loajální zaměstnanec Milan  Daniel
25. 11. 2008 Pochybnosti   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Írán RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2009 Obama zahájil v Teheránu "holywoodskou diplomacii"   
3. 2. 2009 Írán vyslal satelit na oběžnou dráhu   
29. 1. 2009 Obamův Bílý dům asi pošle Íránu dopis, jehož cílem je rozmrazit americko-íránské styky   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
14. 1. 2009 Kdo je čí spojenec -- ve válce nebo v míru? Mojmír  Babáček
31. 12. 2008 Jak Evropská unie brání demokratizaci Íránu   
29. 12. 2008 Špinavý vtip televize Channel Four   
25. 12. 2008 Ahmadinežád blahopřeje abrahámským vyznáním při příležitosti Ježíšova narození   
24. 12. 2008 Britská televize bude vysílat k Vánocům projev prezidenta Ahmadinežáda   
12. 11. 2008 Stratfor: Írán se vrací na globální scénu   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2009 Konec iluzí o manévrovém boji v Afghánistánu   
25. 2. 2009 Britský ministr spravedlnosti vetoval zveřejnění vládních záznamů o rozhodnutí zaútočit na Irák   
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
18. 2. 2009 CIA tajně používá vojenskou základnu v Pákistánu   
16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci   
13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek   
12. 2. 2009 Rusko chce "pomáhat" Spojeným státům v Afghánistánu   
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
28. 2. 2009 Britská vláda "zneužívá strachu" k likvidaci demokratických svobod   
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek

Školství RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2009 70 procent evropských absolventů anglických vysokých škol nesplácí půjčky na školné :) Jan  Čulík
19. 2. 2009 Zavést školné v ČR? Rozhodně ne!   
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík
6. 2. 2009 Školství potřebuje občanskou aktivitu Miloslav  Štěrba
5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc
5. 2. 2009 Komu slouží Česká školní inspekce?   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2009 Vondra, Schwarzenberg, Potěmkin Karel  Dolejší
3. 3. 2009 Izraelská vláda sklidila kritiku za protiraketovou obranu   
3. 3. 2009 Poradní orgán doporučil Kongresu opustit projekt brdského radaru Karel  Dolejší
3. 3. 2009 Obama nabídl Rusům, že zruší projekt raketové obrany   
3. 3. 2009 Medveděv odmítl "Obamovu nabídku" ohledně raketové obrany   
3. 3. 2009 Obama zahájil v Teheránu "holywoodskou diplomacii"   
1. 3. 2009 Potvrzeno: Obama přijede do Prahy 5. dubna   
27. 2. 2009 Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně   
26. 2. 2009 Záskok za česká média -- aneb informace o jednání v Bruselu Jan  Neoral
26. 2. 2009 Češi bydlí v zemljankách, hrají na dudy a milují Wesleyho Clarka Karel  Dolejší

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2009 Zemřel spisovatel Jan Vladislav   
2. 3. 2009 Lidé nečtou Josef  Vít
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší