27. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 6. 2008

PRAŽSKÉ JARO III.

Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

Kritičnost tohoto pokusu o porozumění historickým souvislostem "osmašedesátého" bude shledána nejspíše právě jednostranností: aniž bych se předem ospravedlňoval, chci tu říci, že tato kritičnost je také reakcí na dosud zcela nedostatečnou vůli bezpředsudečně se vyrovnat s událostmi před desíti lety, s přežívajícími iluzemi a legendami. Dnes vskutku převládají -- kromě laciného cynismu -- povrchní soudy a nereflektovaná, pomalu už sentimentální "vzpomínka"; snad to někomu pomáhá odreagovávat si mizérii současnosti. Ale i naše současnost bude jednou minulostí a budou se jednou budoucí kritikové opět pokoušet porozumět historickým souvislostem našeho příštího nezdaru? Útěšný, nekritický vztah k minulosti je přece vždycky setbou budoucích selhání.

I. Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA

II. Vilém Prečan: Sedm pražských dnů v srpnu 1968 a další klíčové dokumenty KNIHOVNA
Sloupek
Jan Borna


když si brutálně zesílím rádio,
začne soused nalevo
konečně bušit na zeď.

(A to jsem ještě
nevolal o pomoc.)

z knihy Krajina nad parapetem (Dybbuk, Praha 2008). Vybral Michal Šanda

27. 6. 2008

V pátek dosáhla cena americké nerafinované ropy 142.26 dolarů za barel. V Evropě i v Asii pokračoval pokles hodnoty akcií na burzách. Šéf OPECU v pátek předpověděl, že cena ropy může do několika měsíců dosáhnout 170 dolarů za barel.

K vzrůstu ceny ropy došlo v den, kdy většina světových burz byla v defenzívě po čtvrtečních těžkých ztrátách na burze na Wall Street. V Asii poklesla šanghajská burza o 5,3 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Letadla britských leteckých společností létají pomaleji, vlaky a autobusy jezdí pomaleji a jejich řidiči a strojvůdci dostávají instrukce jak jezdit rovnoměrněji, aby se ušetřilo palivo.Strojvůdci mají instrukce, aby vlaky jezdily z kopce s motorem v neutrálu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27. 6. 2008

BRITÁNIE:

"Gordon Brown se už nezotaví"

Britský premiér Gordon Brown bagatelizoval v pátek drasticky špatný výsledek doplňovacích voleb ve volebním okrsku Henley, k němuž došlo v den prvního výročí jeho premiérského úřadu. Labouristická strana nejen přišla o svůj depozit, protože získala méně než 5 procent hlasů, ale také ji předstihly v Británii naprosto bezvýznamné strany, jako je strana Zelených a rasistická British National Party. Volební okrsek v hrabství Oxfordshire si lehce udržela Konzervativní strana, jeji kandidát John Howell, místní podnikatel, získal většinu 10 116 hlasů, konzervativci si polepšili o 4 procenta. Volební účast byla něco nad 50 procent, což je pro doplňovací volby relativně vysoké. Labouristický kandidát skončil až na pátém místě s 1066 hlasy, což bylo 3, 07 procent.

27. 6. 2008

Ultrapravicová americká Heritage Foundation:

Varšava nesmí podceňovat dlouhodobé důsledky toho, kdyby nesouhlasila s umístěním antiraket v Polsku.

Navzdory celé řadě pozitivních signálů, týkajících se plánu Spojených států na vybudování systému americké raketové obrany v Evropě, dvě překážky nyní ohrožují možnost uzavření konečné dohody před ukončením fuknčního období prezidenta Bushe, píší analytici Sally Mc Namarrová z "Centra svobody Margaret Thatcherové" a Baker Spring z "Kathryn Shelby Cullom Davisova Institutu Mezinárodních studií". Jde o tyto dva problémy:

27. 6. 2008

George Bush ve čtvrtek podnikl první kroky k odstranění Severní Koreje z amerického seznamu států, které podporují terorismus. Připravuje se zrušení sankcí uvalených na severokorejský stalinský režim. Amerika to učinila poté, co Pchjongjang zveřejnil dlouho očekávanou deklaraci o svých jaderných aktivitách. Sankce budou zrušeny, pokud Kongres toto rozhodnutí nezakáže. To je nepravděpodobné, protože Kongres podporuje Bushovo navazování kontaktů se Severní Koreou.

Severní Korea v pátek dovolí asi deseti zahraničním televizním společnostem demolici chladicí věže své někdejší jaderné instalace v Jongbjonu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27. 6. 2008

Jízdné v místní dopravě se může jevit jako přiměřené i nepřiměřené, podle toho, kdo a v jakých osobně podmínkách to posuzuje. Jinak kalkuluje dopravní podnik, a jinak se to zase nejednou vnímá v nikoli bipolární rodině, třeba se třemi již školou povinnými dětmi, které musí třeba navíc dojíždět příměstskou dopravou pětkrát týdně 10 měsíců v roce. Také nelze vyloučit, že cestující hromadnou městskou dopravou bez zlé vůle opomene z nejednoho důvodu hned se tlačit s jízdenkou k jejímu označení, aby nejel na černo. (Nechci uvažovat o pochybných "sportovcích" malopodnikatelského typu, kteří "ze sportu" jezdili a jezdí bez platné jízdenky, protože zatím si vykalkulovali, že třeba při dopadení revizorem maximálně dvakrát do roka mají pořád vůči svému dopravnímu podniku aktivní "skóre".)

27. 6. 2008

(Z vyjádření předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a předsedy PK ČSSD Michala Haška k vystoupení poslance Petra Wolfa z klubu poslanců ČSSD, 21.6.2008):

"ČSSD prohlašuje, že pokud na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny PČR bude odsouhlasena podpora amerického radaru hlasy přeběhlíků, sociální demokracie v případě převzetí vládní odpovědnosti zváží revizi této smlouvy, případně její vypovězení."

Pokud premiér Topolánek dělal doposud všechno možné i nemožné proto, aby podepsal smlouvy o radaru a protlačil ho ke hlasování do parlamentu, rozuměl jsem tomu. (Bude radar, budou možná provize, nebo "náklady na propagaci" - je mi jedno, jak se tomu vlastně říká).

Nesouhlasil jsem - ale rozuměl. Prostě to zkoušel, to je politika. Právem mohl předpokládat, že prozřetelnost jednou třeba nebude doma a jemu se podaří získat souhlas sněmovny s umístěním radaru v Brdech. Nebo se nějaký hlas podaří koupit. Vždyť mnohdy se dějí i jiné zázraky.

Teď už tomu ale nerozumím.

27. 6. 2008

Od vzniku České republiky letos uplynulo 15 let. Máme rok 2008 – rok s „osudovou osmičkou“ na konci letopočtu, kdy se podle tradice předchozího století odehrávají přelomové události (1918 – vznik Československa, 1938 – Mnichovská krize, 1948 – změna režimu na byrokratický socialismus, 1968 – Pražské jaro a sovětská okupace). Výjimkou z tohoto pravidla byly události listopadu 1989, kdy došlo ke změně režimu od Národní fronty zpět k pluralitní demokracii, a přelom let 1992 a 1993, kdy se Československo rozpadlo a vznikla Česká republika. V roce patnáctého výročí vzniku státu a rok před dvacátým výročím obnovení demokracie se česká politika opět dostala do vážné krize. Na první pohled to vypadá jako série skandálů. Čunek a „justiční mafie“; přeběhlíci kvůli vzniku vlády; odpadlík proto, aby mohl být zvolen prezident; další zběh – možná kvůli americkému radaru. S odstupem lze postřehnout, že česká politika připomíná sérii skandálů a koaličních krizí. Při podrobnějším průzkumu parlamentní praxe však lze zjistit, že všechny tyto jevy jsou různými projevy latentní krize ústavního systému.

27. 6. 2008

Současná vláda nejen že české národní zájmy nehájí, ona Českou republiku otevřeně diskredituje a zesměšňuje. Stačí uvést pár příkladů. Nejaktuálnější je její postoj k ratifikaci Lisabonské smlouvy (dále LS) po irském referendu.

Na zasedání Evropské rady v Bruselu 19.-20.6. česká delegace uplatnila dodatek k závěrům summitu, který říká, že ČR přerušila ratifikaci LS tím, že byla dána k posouzení Ústavnímu soudu (dále ÚS). Přitom jeden z českých právních výkladů uvádí, že přezkum ÚS není přerušením,ale součástí ratifikace. Jako kdybychom se chlubili partnerům vlastní nedostatečností. Žáček, který zapomněl přinést domácí úkol, protože mu ho ještě musí zkontrolovat maminka.

27. 6. 2008

Která politická strana nás ochrání před amerických radarem? Žádná!

Pan Neoral se diví, proč se současná vláda snaží za každou cenu prosadit schválení smlouvy o radaru, a to co nejdříve, když ČSSD pohrozila jejím vypovězením po příchodu k moci? Je však tato hrozba skutečně tak vážná, jak se snad na první pohled zdá?

27. 6. 2008
Bohuslav Sobotka

Vláda Mirka Topolánka svým dnešním rozhodnutím potvrdila, že do konce svého mandátu nebude schopna snížit deficit veřejných rozpočtů pod 1,5 - 1,6% HDP, což byla hodnota, na kterou deficit klesl již v roce 2007 (1,6% HDP), a to v rámci posledního rozpočtu, který připravila ještě vláda vedená ČSSD. Ačkoli vláda tvrdila, že tzv. reforma veřejných rozpočtů přinese konec zadlužování státu, svým dnešním rozhodnutím zcela rezignovala na další pokles deficitu veřejných rozpočtů do roku 2010, když schválila cíle 1,6% v roce 2009 a 1,5% v roce 2010. Místo poklesu schodku veřejných rozpočtů tak vládní reforma přinesla jen zpomalení ekonomiky a rekordní růst inflace nad 6%, což přispívá k poklesu reálných příjmů velké skupiny obyvatel. Vláda také rezignovala na další pokles deficitu státního rozpočtu, který má v letech 2009 až 2010 stagnovat na úrovni 38 miliard korun.

27. 6. 2008

Díky Dr. K. H. Arnoldovi, majiteli Mafry, vyplatí nyní konečně Metro dlužné honoráře

Často si stěžujeme, že skoro celá česká média patří cizincům. Ale za takové případy jsem rád, neboť jsem zjistil, že Metro se rozhodlo zaplatit dosud nevyplacené honoráře, o nichž jsem psal na Britských listech. Šlo o bývalé externisty, kteří psali články pro tyto noviny v době, kdy jsem jim šéfoval a byli ignorováni poté, co jsem z listu odešel. Malá česká pomsta od nového vedení, které proti mně má osobní anipatie.

27. 6. 2008

DOKUMENTY

Václav Havel
pokračující polemika o kýči v myšlení Václava Havla, stejně jako o pomíjivosti moralit tváří v tvář minulosti - výňatky z projevů a článků "mravní" ikony "sametové revoluce" a všech politických a politizujících "intelektuálů"

ŠOK│ Chce-li historik Vilém Prečan doložit, co je kýč v politice a proč není Václav Havel interpretován pouze jako ikona humanisticky orientovaného myslitele, musí srovnat banality Havlova myšlení, veřejně přednesené na nejvyšších místech, s články opravdových intelektuálů, kteří se tak nepotřebují sami nazývat a kteří - na rozdíl od bývalého prezidenta - mají co říci k minulosti i budoucnosti. Například profesora Václava Bělohradského. Václav Havel se vlísává do přízně těch, které vítá, hostí či oslavuje. Kritizuje lacině, banálně. Jím použité symboliky mohou fungovat pouze jsa konfrontovány s mnohem silnějšími emocemi a traumaty. Vytrženy z kontextu událostí doby, ve které byly vyřčeny, vynikne banalita Havlových projevů a jejich šablonovitá vykonstruovanost. Síla sdíleného prožitku při neschopnosti nalézat vlastní slova je prastarý trik všech vykladačů jediné pravdy , včetně pohřebních řečníků. Ostrost myšlenek musí být u intelektuálů vždy větší, než síla zvolených slov...

28. 6. 2008
Polemika s článkem Štěpána Kotrby "Proč byly postoje Václava Havla kýčem"

Havel i Dubček se skutečně podíleli na věcech, které původně nechtěli, nebo je aspoň zašťitovali. To je ovšem u politiků u moci spíše pravidlo než výjimka. Tedy kromě těch, jejichž jediným politickým cílem je vlastní zadek v příslušném křesle.

Lze namítnout, že charakterní politik by měl v podobných případech odstoupit. V Dubčekově případě to platí, u Havla bych si tím tak jistý nebyl. Při rozdělení Československa Havel skutečně odstoupil (což mohl být ovšem i pragmatický kalkul do budoucna). U toho ostatního je otázka, co a nakolik vlastně Havel chtěl. Rozhodně bychom ho neměli obviňovat ze splnění slibů, které ve skutečnosti nedal, což se jeho kritikům někdy stává.

27. 6. 2008
Vážení a milí, nepatří k mým zvykům přecitlivěle reagovat na texty, publikované na internetu. Článek Štěpána Kotrby "Proč byly postoje Václava Havla kýčem" si ale reakci zaslouží. Věcně má přitom Kotrba v mnohém pravdu a mnohé z toho jsem říkával nahlas a veřejně v době, kdy to mnozí neříkali. Ale pohrdlivá, přezíravá a nabubřelá frazeologie je ve vztahu k Václavu Havlovi lidsky i intelektuálně nepřijatelná a historicky stejně zavádějící, jako všechny zjednodušené a zvulgarizované pohledy, z jakých se nakonec rodí pojmy typu "nepřítel lidu", nebo touha vyznamenat Mašíny a místo státem financovaného Ústavu marx-leninismu zřídit státem financovaný úřad obdobného obsahu, byť opačného politického zaměření, píše Jiří Svoboda.

27. 6. 2008
"Svoboda je křehká květinka, která se musí neustále zalévat a bránit,"
Mirek Topolánek při ceremoniálu u památníku obětem komunismu

"Lidská paměť je velice děravá a zlé věci vypouští."

Naděžda Kavalírová při ceremoniálu na třídě Milady Horákové

Polemika s Jiřím Svobodou nad textem Štěpána Kotrby "Proč byly postoje Václava Havla kýčem" a výborem autentických citátů, toto tvrzení dokazující - pod titulkem "Jak Václav Havel hovořil o socialismu s lidskou tváří i po "plyšáku"". Ty byly reakcí na polemiku Viléma Prečana "Argumentujme věcně" k článku Zdeňka Vyšohlída "Jaro normálního politického myšlení"

Adorace a loajalita vůči Václavu Havlovi i obdiv ostatním "hrdinům sametu" je jednou z vlastností, kterými se bývalý předseda KSČM odlišoval od jiných předsedů KSČM. Před ním i po něm. Nikdo ho moc nechápal, a nějakou chvíli tuto jeho libůstku i tolerovali. A ona loajalita k Havlovi a Špalíčku je možná i důvod, proč se s ním zakrátko mateřská strana rozešla. A on pak s ní. Jeho politické angažmá na levici byl fatální omyl. Režisér Svoboda byl nadán v politice vzácnou neschopností odhalovat motivy myšlení i jednání druhých a vzácnou nevědomostí i v otázkách sametově revoluční a těsně porevoluční historie. Nechci mu ji připomínat, i když bych mohl. To heslo "Dejte šaškům rolničky!", zmíněné v titulku, je autentickým heslem roku 1989. Zdá se vám, že je pro dnešní dobu i tuto diskuzi příliš rozverné?

27. 6. 2008

Havel se rozhodl jít proti normalizačnímu myšlení, na kterém stála a dodnes stojí kdysi hegemonně populární Klausova ideologie. Otevřel cestu k sudetským Němcům, provokativně pozval papeže i dalajlámu (ještě dnes si vzpomínám na nadávání lidí, v nichž to vzbuzovalo normalizační pohoršení), stavěl se vždy důsledně na stranu občanské společnosti, bez níž je trh jen džunglí.

Havel byl vždy proevropský, proekologický, kladl důraz na úlohu žen a mladých lidí v politice, odmítal úzké stranictví a volal po dialogu.

V tom smyslu našel to, čemu říci ANO, k mé největší spokojenosti, a najít to, čemu přitakáme, je mnohem obtížnější než najít to, co odmítneme.

To, že se Havel v zahraniční politice přiklonil na stranu USA, může pro někoho být výrazem cynického pragmatismu, pro mne je to ale logická volba, mám-li něčemu říci ANO (samozřejmě existuje tisíc důvodů, proč americkou zahraniční politiku odmítnout, kdybych si měl ale vybrat mezi stávajícími politikami různých velmocí a některé říci ANO, vybral bych si nejspíše tu americkou).

27. 6. 2008
tisková zpráva Ligy lidských práv

Praha - 26. června 2008 - Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila zbrusu nový policejní zákon a zároveň zákon doprovodný novelizující přes padesát jiných předpisů. Poslanci hlasovali o desítkách pozměňovacích návrhů a procedura se protáhla až do deváté hodiny večerní. Při hlasování o změti pozměňovacích návrhů došlo i k některým zásadním chybám. Vyšetřování trestných činů policistů patří k těm kuriózním, byť s potenciálně tragickými důsledky pro právní stát.

27. 6. 2008

tisková zpráva

Inspekce práce provedla v loňském roce u 19 nadnárodních obchodních řetězců celkem 157 kontrol dodržování pracovněprávních předpisů, při kterých zjistila celkem 425 porušení pracovněprávních předpisů. Za porušování zákona však udělila řetězcům pokuty, které v součtu dosáhly pouze 745 000 korun.

27. 6. 2008

na "diskusní" pořad ČRo 6

Pod chabou fasádou demokracie a lidských práv (dříve socialismus a boj za světový mír) se u nás odehrávají velice ošklivé věci. Když tu někdo poukazuje na tzv. východní zdroje pro odpůrce radaru, je to, jako když zloděj křičí - chyťte zloděje. Je nabíledni, komu to slouží a za čí peníze má být radar instalován. A já jako řádný daňový poplatník a plátce rozhlasového poplatku mám opět poslouchat manipulativní ideologické bludy, které mi silně připomínají kecy normalizátorů po roce 1969 - opět - zrada, zrada, zlo....

...to je to, co zde, paní Šustrová, pane Fištejne, sejete,píše Jindřich Bešťák..

27. 6. 2008

Veřejnost i redaktory v rádiu napadla tato otázka, když redaktor Eichler bůhví na základě jakých hospodských drbů napsal do novin nekrolog stanice Wave dřív, než o něm rozhodla Rada Českého rozhlasu. Co by se stalo? Nic. Nebo skoro nic.

Pouze by z éteru zmizela jedna rozhlasová stanice s odlišným programem, kterou nedělá nikdo pro peníze, ale jako součást veřejné služby. Pouze by několik desítek lidí, kteří umí dělat zajímavé rádio, které splňuje náročné parametry, kladené na Český rozhlas zákonem či kodexem, si začalo hledat práci.

Radio Wave jako TÉMA BL

27. 6. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Informace o osudu premiéra britské vlády Gordona Browna a komentář Lukáše Štiky pod titulkem 'Včerejší stávka v České televizi' zdánlivě nemají moc společného ; stejně jsou ale společným důvodem mé dnešní poznámky, v níž jde o demokracii, a o procenta, z nichž vyplývá, kdo je ve státě oblíben, což pro Browna vlastně už tolik neplatí.

28. 6. 2008

ŠOK│ Je to zvláštní, ale v Německu nežádá o přezkum Lisabonské smlouvy tamním Ústavním soudem německá obdoba ODS (Deutschland ist nicht Europe), nahnědlá ultrapravice (pod heslem Německo Němcům, v němčině nejspíš při volném překladu Deutschland, Deutschland über alles), ani euroskeptičtí Bavoráci (pod heslem Bavorsko pouze křesťanským Bavorům, volně a názorně přeloženo Heim ins Reich) , ale Lafontainova Die Linke. Ta prohlašuje, že smlouva narušuje principy demokracie, zasahuje do práv poslanců německého parlamentu a dává příliš velkou moc Evropské komisi na úkor Evropského parlamentu a parlamentů národních. Podle německé levice je Lisabonská smlouva nesprávná, bezduchá, militaristická a ohrožuje existenci Evropské unie. Levicová koalice mezi SPD (Ja) a Linke (Nein) třeba v Berlíně bude v nejbližší době zajímavá a určitě o německé levici předem naznačí i to, zda nedopadne jako britští euro-optimisté z New Labour Party....

28. 6. 2008
Jiří Paroubek
Projev, který nemohl být přednesen, neboť vládní koalice zabránila schválení programu mimořádné schůze Sněmovny dne 25. června 2008

Debata o radaru -- nikoliv však zásluhou vlády -- již několikrát našla cestu na sněmovní tribunu. Smlouvu o umístění radaru zpracovává Bushova administrativa, ta administrativa, která sobě i celému světu odůvodnila válku v Iráku existencí zbraní hromadného ničení a hrozbou jejího použití. Jak známo tyto zbraně se nikdy nenašly a důvěryhodnost USA, ale i nás jako spojenců utržila ránu. Tváří v tvář muslimskému světu už beztak tak negativně laděnému, tak došlo k prohloubení nedůvěry a zavdání záminky pro vznik budoucích konfliktů. Přes veškerou mohutnou převahu ve zbraních, po 6 letech ozbrojených konfliktů v Iráku i v Afghánistánu se ukazuje, že naši američtí spojenci neumí předvídat vývoj a v zásadě nezvládají válečné situace, pokud nekončí okamžitým a definitivním úspěchem. I tyto analýzy musíme brát v úvahu v našich závěrech.

26. 6. 2008

Vážení přátelé britské Sci-Fi aj. britské TV tvorby,

dovolujeme si vás pozvat k návštěvě pásma (výběru) Cultcon 2008, vytvořeného z těch nejlepších britských sci-fi seriálů a dalších tzv. "kultovních" děl TV britské produkce v rámci celé její historie (z nichž většinu ještě český divák nemohl prakticky nikdy na tuzemských TV kanálech vidět). Proto máte nyní jedinečnou šanci se ve dnech 1.7. a 2.7. (úterý-středa) s nimi seznámit a to prostřednictvím dvou bohatých celodenních programů v rámci Festivalu Fantazie v Chotěboři (celý festival začíná tento pátek 27.6. a končí následující neděli 6.7).

Co konkrétně lze uvidět a jaké přednášky si lze vyslechnout? To podrobně uvádíme v anotacích programu. Namátkou, pokrýváme letos mj. seriály Doctor Who, Torchwood, The Avengers, Profesionálové, Randall and Hopkirk (Deceased), The Bulshitters, Spaced, Captain Scarlet, Thunderbirds, Fireball XL5, Stingray, Joe 90, Secret Service, Space: 1999, U.F.O.,  Dempsey & Makepeace a Life on Mars. Další britská díla, zejména komediálni seriály, tzv. britcomy, pokrývá blok Červeného trpaslíka.

Zveme všechny fanoušky britské kultury a dobré sci-fi.
Za tým Cultconu,

Pavel Vachtl

27. 6. 2008

Anketa TNS-Sofres upozorňuje, že zatímco před rokem, po zvolení Sarkozyho do prezidententského úřadu, 60 % občanů se domnívalo, že „příslušnost Francie k EU je dobrá věc“, dnes je to pouze 48 %. Celkově převládá podle ankety přesvědčení, že „prezident Sarkozy není schopen Evropskou Unii znovu uvést do chodu“.

26. 6. 2008

Írán zůstává jedinou, sice trochu zjednodušeně, ale přeci jenom veřejně označovanou zemí, která je prý hrozbou České republiky , USA, Evropy i světa. Proto bychom s vědomím této situace měli zajistit a jsme k tomu vedeni, účinná protiopatření. Podívejme se ale na podstatu iráckého „darebáctví“ trochu z blízka a přitom s odstupem.

26. 6. 2008

Není sporu o tom, že míra primitivního propagandismu je u nás nesrovnatelně větší než v zemích s delší a nepřerušovanou demokratickou tradicí. Ovšem není to žádným zázrakem, ani morální vyspělostí západních novinářů. Jedná se především o systémovou záležitost, kde na jedné straně stojí mnohem aktivnější a reálným kapitalismem poučenější veřejnost a na druhé sdělovací prostředky. Vzájemný tlak těchto sil pak dává reálný výsledek, který nám Jan Čulík dává za vzor. Má v tom pravdu, ale jen částečnou. Především je nutné celek posuzovat podle jeho převládající části, nikoliv podle výjimek. Mohli bychom posuzovat úroveň sdělovacích prostředků v USA podle internetového Z Magazinu , ale také podle úrovně zpravodajství takového CNN o válce v zálivu či stanice TV Fox apod. Tyto dominantní sdělovací prostředky přispěly v USA k tomu, že většina veřejnosti byla přesvědčena, že za útoky z 11. září stál Husajn.

25. 6. 2008

Jinak nepřesvědčím lidi, jako je Pavel Janíčko, kteří věří, že je moc celosvětově provázaná, všichni jsou rukojmími "globálního kapitálu" a pluralita, nestrannost a kritická novinářská práce neexistuje.

Naopak působí a po dlouhá desetiletí působili v Evropě i na jiných kontinentech odvážní a nezávislí novináři, kteří se vždy hrdinsky zasazovali za veřejný zájem, spravedlnost a právo a za slabé a bezbranné ve společnosti.

Velmi vlivným pozůstatkem této tradice zůstává dodneška rozhlasová stanice BBC Radio 4, konečně, poslouchejte si ji sami. (Ta má dodneška 9 milionů posluchačů a jednotlivé její pořady mívají kolem milionu - což je, jak nedávno poznamenal jeden britský deník, něco, co se v oblasti roztříštěného televizního vysílání už neděje.)

26. 6. 2008

V Americe jsou komerční televizní stanice, jako je Fox či CNN, špatné, avšak přesto je tam sofistikovaná struktura dalších médií, a z nich i mainstreamové kvalitní deníky (Washington Post, Los Angeles Times, New York Times) publikují ostré protivládní analýzy. Washington Post v aféře Watergate kdysi svrhl prezidenta! Ostře protivládní analýzy publikuje třeba časopis New Yorker (Seymour Hersh). Kromě toho, televize v současnosti podstatně ztrácí na významu.

Michael Moore i Noam Chomský mají jistě zajímavé argumenty, ale otázkou je, do jaké míry je zejména Chomský apriorně zaujatý. Pravičáci si zase stěžují, že skoro veškerý intelektuální tisk v USA mají pod kontrolou politicky korektní levičáci, a není to úplně nedůvodná kritika.

Souhlasím s Milanem Valachem, že i na Západě existují špatná média, která mohou být velmi vlivná, avšak nikde tam neexistuje takový myšlenkový mediální monopol jako v médiích českých.

Opravdu to asi nebude zrovna systémový problém. Andrew Stroehlein, který pracoval v České televizi koncem devadesátých let, svědčil o tom, jak se snažil televizní novináře přesvědčovat, aby neohroženě hájili veřejný zájem a zájem slabých. Odpovědí mu bylo: "To já dělat nebudu, to by mě ohrozilo, musím živit rodinu." Fabiano Golgo svědčí o tom, že v jižní Americe existovaly i v diktaturách neohrožení novináři - hrdinové, kteří přese všechno zastávali veřejný zájem. V Čechách se jaksi tento druh moc nevyskyuje.

26. 6. 2008
Reakce na článek Zdeňka Vyšohlída "Jaro normálního politického myšlení"

Nechci se vyjadřovat meritorně k polemice Milana Kundery s Václavem Havlem o "českém údělu" z přelomu let 1968/69. Chystám k danému tématu samostatnou úvahu a nerad bych své argumenty rozdrobil na drobné už teď. V článku Zdeňka Vyšohlída je však několik obecných tvrzení či tezí, které nemohu ponechat bez povšimnutí.

25. 6. 2008
Reakce na polemickou reakci Viléma Prečana "Argumentujme věcně" k článku Zdeňka Vyšohlída "Jaro normálního politického myšlení"

Historik formátu Viléma Prečana by se neměl uchylovat k ignorování faktů historie tak nedávné, jakou je davové cinkání klíči na českých náměstích, o kterém se podařilo několika dramaturgům, několika scénáristům a několika režisérům vzbudit dojem, že se ho snad tehdejší systém lekl tak, že se rozpadl... Nejhorší píárista je ten, který uvěří vlastním konstrukcím. "Odvaha tváří v tvář mocenským, policejním a soudním aparátům komunistického režimu"- tak Havla charakterizuje Prečan ve spekulativním propojení socialismu s lidskou tváří, s "neziskovým" humanrightismem nepolitické politiky, která otevřela Pandořinu skříňku tunelářům a divokému "transitions" východoevropských politik a ekonomik. Ona prominentní figura pražského disentu se prosazovala tak snadno mimo jiné proto, že se stala dobře formovatelnou figurou na šachovnici jiných. Stala se bonsají, která měla potenciál přerůst ve strom nového vývoje. Tak proč si tu hru na japonského nadačního šlechtitele nezahrát?

26. 6. 2008

O VÝZNAMU OSOBNOSTI VÁCLAVA HAVLA:

Diskuse, která vznikla v Britských listech v posledních několika příspěvcích nad významem Václava Havla, ZDE ZDE ZDE mi přijde nesmírně zajímavá. Vilém Prečan samozřejmě má pravdu, když poukazuje na naprosto neohrožené vystupování Václava Havla proti komunistickému režimu v normalizační době sedmdesátých a osmdesátých let. Štěpán Kotrba má ovšem zase pravdu, když si stěžuje, že se ve svém příspěvku Vilém Prečan už nezabývá historií a osobností Václava Havla od roku 1990, kdy se jeho postoje, jak se zdá, podstatnou měrou změnily a "zpragmatičtěly" - britský politolog John Keane v této době zaznamenává Havlovu proměnu z idealistického moralisty v pragmatického, možná až cynického politika.

26. 6. 2008
Vystoupení vedoucího kubánské delegace Josého Ramóna Machada Ventury na konferenci "Potravinová bezpečnost světa: Úkoly vyplývající z klimatických změn a bioenergie. Opatření nezbytná k zajištění světové potravinové bezpečnosti" Řím, 3. 6. 2008

Před dvanácti lety se mezinárodní společenství právě na tomto místě dohodlo, že vymýtí hlad ve světě. Tehdy byl vytyčen úkol snížit do roku 2015 počet podvyživených lidí na polovinu. Tento cíl, skromný a nedostatečný, se dnes jeví jako chiméra. Světová potravinová krize není náhodným fenoménem. Závažnost jejích nejnovějších projevů ve světě produkujícím dostatek potravin pro všechny je zřetelným odrazem její systémové a strukturální povahy.

Hlad a podvýživa jsou důsledkem mezinárodního ekonomického pořádku, jenž udržuje a prohlubuje chudobu, nerovnost a nespravedlnost. Země Severu nesou nesporně zodpovědnost za hlad a podvýživu 854 milionů lidí. To ony nadiktovaly obchodní liberalizaci mezi evidentně nerovnými partnery a finanční recepty na strukturální změny. Přivedly k úpadku mnoho malých producentů z Jihu a učinily čistými dovozci potravin země, které bývaly soběstačné či dokonce exportovaly.

26. 6. 2008

CHIRURGICKÁ REVOLUCE:

Ve všech britských nemocnicích bude zaveden systém provádění souboru bezpečnostních kontrol před operacemi, podobný kontrolám, jaké se dělají před každým odletem letadla. Chirurgové a zdravotní sestry před každou operací zkontrolují seznam věcí tak, jak to dělají před startem piloti. Cílem je zachránit tisíce lidských životů.

Obdobný systém, zavedený v nemocnicích v americkém Michiganu, zachránil podle odhadů za prvních osmnáct měsíců 1500 lidských životů.

26. 6. 2008
Aktéři současného tichého převratu na vysokých školách však vědomě nebo nevědomě připravují kulturní genocidu.

Po republice se objevily plakáty s chlapákem, který má místo rukou lopaty. Někdo se nás ptá: "Chceme být eurolopatou?" Přečteme-li si menší a méně důležitá písmenka, najdeme tam poukaz na nedostatečné zastoupení lidí, kteří se vzdělávají na vysokých školách, nebo je už absolvovali v české populaci.

26. 6. 2008

Magie demonstrací je všeobsažná a mobilizující. Probouzí okoralé emoce a polarizuje společnost na PRO a PROTI. Také demonstrace učitelů poodkryla doutnající kráter, jenž chrlí lávu problémů na poli vzdělávání. Učitelé na sebe strhli nejvíce pozornosti; byla zkritizována jejich schopnost k výkonu profese, zájem o práci a věčná nespokojenost s finančním oceněním. Školáci a studenti byli hodnoceni jako ignoranti hazardující s vlastní budoucností, se zájmy oscilujícími mezi holkami, pivem a drogami a cílem ukončit jakoukoli školu, nejraději vysokou (ty, kterých se to netýká, prosím za prominutí). I stát dostal svůj díl; disproporce mezi proklamací a skutkem, přísliby a činy, přehlížení oboru formujícího budoucnost státu, kvalitu života jeho obyvatel -- a v čele resortu osoby, které se před ministrováním živily vším možným, a nejméně vzděláváním. Emoce propukaly po celé dva dny -- a v den třetí? Nic mimořádného, jen jiní bojovníci za jiné pravdy zbavili přetlaku jiný papiňák. Veliké plátno pro Hieronyma Bosche!

25. 6. 2008

BRITSKÁ DEBATA:

Říkám, že použití vašich dat byste měli mít pod kontrolou vy sami. Má vlastní totožnost je mým majetkem. Není pravda, že mi ji milostivě dala vláda. Nevlastním ji z milosti nikoho. Je moje. A pokud vláda chce vlastnit určité části mé totožnosti a shromáždit je kdesi na určitém místě, musí to udělat s mým svolením. Když se ale vláda rozhodne svévolně vytvářet obrovské celostátní databáze, všechny tyto databáze jsou spojeny s nebezpečím. Proto musí občan jednotlivec mít práva ohledně využívání osobních dat. A vláda se chová, jako že ona vlastní vaši totožnost, ne vy sami. A to není správné.

Politikové příliš často nedělají překvapivé a pozoruhodné věci, aspoň nikoliv ve svém veřejném životě. Avšak dosavadnímu konzervativnímu stínovému ministru vnitra Davidu Daviesovi se to podařilo. Ten šokoval své kolegy ve Westminsteru, když oznámil svou rezignaci na poslanecké místo, na protest proti nejnovějšímu protiteroristickému zákonu britské vlády. Davies oznámil, že rozhodnutí vlády dovolit věznění osob podezřívaných z terorismu bez soudu až na dobu 42 dní je součástí pomalého zaškrcení občanských svobod.

Pořad You and Yours rozhlasu BBC pozval v úterý Davida Daviese do studia k hodinové diskusi s celou řadou odborníků, které se také účastnili telefonicky četní posluchači. V diskusi se zkoumala otázka, zda je skutečně schválení 42 denního věznění osob bez soudu, všeobecné používání průmyslových kamer v britských ulicích a shromažďování vzorků DNA získávaných od občanů v policejních databázích postupným zaškrcením svobod v demokratické společnosti.

18. 6. 2008

PRAŽSKÉ JARO 1968:

Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

Vilém Prečan: "O co šlo v roce 1968: Další dokumenty" ZDE

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA
18. 6. 2008

INFORMACE O MINULOSTI ČESKÉHO NÁRODA - ČTĚTE:

Podnět A. J. Liehma dát k dispozici na internetových stránkách Britských listů digitalizovaný text Čítanky Pražského jara 1968 vydané v exilu v roce 1988 (kterou si v BL od 15. května 2008 otevřelo více než 11 000 čtenářů, pozn. JČ): mě přivedl na myšlenku uveřejnit tímto způsobem některé další relevantní dokumenty, zejména pak studie, články a úvahy z let 1986--1994, kdy začala kritická diskuse o daném období československých dějin.

Výběr, který jsem učinil, vychází z takové interpretace "Pražského jara 1968", která klade důraz na dualitu politického a společenského procesu a zápasu, který se v té době v Československu odehrával. Jedním pólem byl pokus o demokratizaci systému reformou, organizovanou a řízenou shora, druhým sociálně politické hnutí vedoucí k rekonstituci občanské společnosti, jež spontánně směřovala k emancipaci na mocenské struktuře a k demokracii. (O tom víc v poznámce, kterou připojuji.)

6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
4. 6. 2008 Nejsem proti placení poplatků u lékaře Bohumír  Tichánek
4. 6. 2008 Zdravotnické poplatky v Německu: Neúčinné   
3. 6. 2008 Proč je Julínkova reforma špatná Petr  Wagner
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let   
27. 5. 2008 Bankovní poplatky a zděšení v USA z našich nemocnic Václav  Špíka
24. 5. 2008 Konec výuky medicíny v Čechách? Marek  Radecki

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva: O co větší ticho na povrchu, o to větší šramot pod pokličkou   

Čína RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Írán RSS 2.0      Historie >
26. 6. 2008 Írán: hledání cesty Miroslav  Polreich
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
24. 6. 2008 Ubohý pořad na ČRo 6 Eliška  Svobodová
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy   
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku   
28. 5. 2008 Dopravci a rybáři v západní Evropě demonstrují proti vysokým cenám pohonných hmot   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Severní Korea RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2008 Spojené státy se rozhodly odstranit Severní Koreu ze seznamu darebáckých států   
4. 3. 2008 Experti: "Spojené státy přehánějí jadernou hrozbu ze Severní Koreje"   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
7. 8. 2007 Nový Zéland a Singapur se paktují s darebáky Zdeněk  Vopat
23. 6. 2007 Severokorejský jaderný reaktor bude "uzavřen do tří týdnů"   
18. 2. 2007 Jak zkrachovalec ke štěstí přišel Tomáš  Vymazal
13. 2. 2007 Severní Korea "souhlasí s jaderným odzbrojením   
9. 2. 2007 Václav Havel: Naši spojenci po nás už skutečně méně chtít nemohou Michal  Rusek
1. 11. 2006 Korejská bomba Thomas  Franke
18. 10. 2006 V zákulisí severokorejského jaderného programu Daniel  Veselý

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
22. 4. 2008 Humanistický sen uprostřed křesťanské reality Štěpán  Kotrba
21. 4. 2008 Podíl na emancipačním úsilí ano, ale ne jako užiteční idioti Ivan Odilo Štampach
20. 4. 2008 Buduje si Paroubek v ČSSD křesťanskou kamarillu na svou podporu? Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Ptákoviny jako fundament civilizace   
12. 3. 2008 Římská církev dělá krok zpět do středověku Boris  Cvek
11. 3. 2008 Recyklujte, nebo přijdete do pekla, varuje Vatikán   
6. 2. 2008 Dohoda, nebo loupež tisíciletí? Ladislav  Háva
6. 2. 2008 Vatikán je otevřeně proti válce v Iráku Boris  Cvek
6. 2. 2008 Nepochopení Boris  Cvek
5. 2. 2008 Chce Bůh radar a rakety? Milan  Daniel

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 6. 2008 Naivní představy o minulosti Štěpán  Kotrba
24. 6. 2008 Svět slíbil pomoc Afghánistánu. Komu kdo pomáhá? Martin J. Kadrman
18. 6. 2008 Bagdád trvá na právu vetovat americké operace   
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami   
13. 6. 2008 Irácko-americké rozhovory se dostaly do slepé uličky   
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou   
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv   
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
26. 6. 2008 Škola žádá kreativitu Michal  Giboda
26. 6. 2008 O "lopatách" a o vzdělání Ivan Odilo Štampach
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou   
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu   
12. 6. 2008 Nežádoucí příspěvek ke školství Wenzel  Lischka
10. 6. 2008 Dobří učitelé již byli ze škol vypráskani - už dávno, kroky předchozích vlád Pavel  Drs
10. 6. 2008 Otevřenost Boris  Cvek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2008 Prostor pro realizaci amerického protiraketového systému v Evropě se uzavírá   
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
3. 6. 2008 Naše přímá cesta vpřed Karel  Dolejší
2. 6. 2008 Eastern European Review: Poláci chtějí o základně jednat až s příští americkou administrativou   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
26. 5. 2008 Borovenské protokoly Karel  Dolejší
26. 5. 2008 "Přednostně hájená" základna, o které se lidem neřeklo, že se na ni bude přednostně útočit   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa