16. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 4. 2008

Americký parlamentní podvýbor pro bezpečnost státu a zahraniční záležitosti uspořádá ve středu 16. dubna dlouho odkládané slyšení o vyhlídkách na národní raketovou obranu. Nejzákladnější otázkou, jíž je nutno se zabývat, je to, že systém národní protiraketové obrany nedokáže rozeznat rozdíl mezi skutečnou válečnou hlavicí a falešnou hlavicí. Druhou otázkou, která musí být zkoumána, je, zda informace a vědecká zjištění o nefunkčnosti raketové obrany jsou před Kongresem a před veřejností záměrně skrývány, napsal v americkém deníku Boston Globe Theodor A. Postol, profesor vědy, technologie a národní bezpečnostní politiky na MIT.

Sloupek
Vladimir Vysockij

Třeba i žijem - co by ne!
Jenže už klidně zaspíme
hvízdání ranních rychlíků,
houkání říčních parníků.
Některým snad je dopřáno
dobrat se hloubky, vidět dno -
jenže jen jako potápník,
anebo vylíhnutý mník.

A že jsme samý spěch a chvat,
kdopak to stihne - zpříma stát?
Spíš do předklonu v úctě jdem,
jako že boty šněrujem...

Zdroj: ZDE, přeložila J. Moravcová. Mezi svých Deset básní vybral Tomáš Martinec.

16. 4. 2008

DOPIS ŠTĚTINOVI:

16. 4. 2008

Bolševické způsoby České televize:

Bolševickému způsobu rozhodování současné vládní koalice, která prosazuje vybudování cizí vojenské základny na území ČR proti vůli většiny obyvatel (aniž k tomu dostala ve volbách mandát), dlouhodobě vytváří mediální zázemí Česká televize. Tato normalizační instituce, jež by teoreticky měla pracovat jako médium veřejné služby, systematicky zamlčuje nebo marginalizuje nesouhlas obyvatel České republiky se záměrem potenciálně nebezpečné supervelmoci a ignoruje stále častější a závažnější námitky odborníků nikoliv samozvaných.

A tak se není čemu divit, když v době, kdy se očekává podpis a následná ratifikace smluv omezujících suverenitu ČR -- budou-li američtí vojáci na základně v Brdech vyňati z české jurisdikce, pak o omezení suverenity ČR nepochybně půjde -- Česká televize ruší nepohodlnou debatu a český občan se o dění ve své vlasti doví více např. z polského vysílání nebo ze včerejšího pořadu Čierny Peter slovenské televize TA3 (začátek v čase 09:42).

16. 4. 2008

Oni se bojí. Čeho?

Česká televize se zjevně dívá na dokumentární film o Kosovu (Uloupené Kosovo, BL 16. dubna 2008) jako na nechtěného parchanta.. Pohled, obsahující zřejmě objektivní filmový materiál, se samozřejmě nehodí do dramaturgie, která se opírá o přitakávající řemeslnou machu produkující nekonečně popisné seriály, pitomé soutěže, tlachání, či o projekce amerických filmů.

16. 4. 2008

Současné debaty okolo letošní olympiády v Číně, jejího možného bojkotu kvůli stavu lidských práv v zemi, situaci v Tibetu atd. ukazují na mnohem obecnější problém dnešního světa, a sice neschopnost dohodnout se na plnění obecně přijatých kritérií pro posuzování demokracie a lidských práv.

16. 4. 2008

Výzkumná organizace OSN apelovala na světové politiky, aby naléhavě zreformovali předpisy pro zemědělství za účelem posílení stavu globální produkce zemědělských plodin a zabránění potravinové krizi, která by mohla ohrozit mezinárodní bezpečnost a boj proti chudobě.

16. 4. 2008

Vypadalo to, že se už nemůže vrátit. Vrátil se. Silvio Berlusconi, 71 let, stojí se svými 171 centimetry před svým třetím premiérským mandátem. Na rozdíl od předchozích dvou, se v kampani vyhnul přemrštěným slibům a difamačním sloganům. Dozlatova opálený, po liposukci - a s novými uhlazenými vlasy, působí tento mediální mogul navenek jako postava z operety. Ano, fenomén Berlusconi nezmizel. Někteří říkají, že v Itálii dokonce zakořenil.

16. 4. 2008

Nabídka deštníku protiraketové obrany pro Evropu je holá fikce a reklamní trik. Jedná se totiž opravdu o poptávku. Poptávalo se a poptávalo, a jedině čeští politici a jejich poradci se osvědčili jako dostatečně tvární k tomu, aby pochopili svou jedinečnou šanci, zavděčit se Velkému Bratru za oceánem. Zapomnělo se ale na to, že mimo lobbistů, věrných svým provizím, zde žijí také nějací občané. A ti se postavili oproti všem očekáváním a slibům dobře napojených politiků, na zadní. Co teď?

Euroratlantický trend můžeme sledovat na nenápadných pohybech a aktivacích připravených pěšáků jakési imperiální páté kolony : například Jařab se stává členem Rady ČT, Švejnar a Stránský kandidují do senátu, Bursík lobbuje za radar na sjezdu evropských Zelených v Lublani. Leč s pramalým úspěchem. Přes zoufalou zastírací propagaci v českých médiích.

16. 4. 2008

Ing. Jan Žižka, představitel občanské iniciativy "Pro referendum 2007", uvedl v článku pro BL, že Česká televize zrušila pořad o radaru - Máte slovo, který měla uvést 17.4. - prý kvůli nemožnosti obsadit pořad diskutujícími ze strany vládních politiků. Je to pravda, zrušila. Na důkaz zde předkládám doslovně (tak, jak přišel) e-mail z ČT, který jsem obdržel 7. 4. 2008 ve 13,46 hodin.

16. 4. 2008

Dlouholetý komentátor deníku Právo Petr Uhl se pěkně zostra pustil do poslankyně ČSSD Čurdové za její snahu změnit občanský soudní řád. V článku "ČSSD chce navrhnout nesmysl" z 25. 3. 2008 a opakovaně v článku "Dítě místo soudce" autor napadá poslankyni za něco, co neřekla. Za dezinformaci nemůže nicméně Uhl, ale Josef Kopecký z redakce Mladé fronty Dnes, který jako první přinesl zprávu z tiskové konference ČSSD, aniž by porozuměl tomu, oč tam šlo. Není právník a neptal se... Sedl a napsal článek, který stál na počátku řetězce zavádějících informací. Redakce deníku Právo navíc neinformuje čtenáře, že její komentátor Uhl je ve střetu zájmů. Jeho syn, funkcionář Zelených Bc. Michal Uhl je poradce pro oblast rovných příležitostí žen a mužů ministryně Džamily Stehlíkové, do jejíž gesce patří problematika uplatňování Úmluvy o právech dítěte v Česku a Uhlova manželka Anna Šabatová šetřila donedávna jako zástupkyně ombudsmana ty nejkřiklavější případy porušování práv dítěte. Například případ Aničky z Kuřimi. Jak to dopadlo, všichni vědí. Velmi závažným způsobem selhala. Fakticky od října 2006 napomáhala legalizaci kriminálního jednání. Podle jejích vlastních slov se pouze "zmýlila", ale může se "na sebe podívat do zrcadla"... To Uhl také. Nicméně právě Stehlíková měla být původně tím, komu budou tleskat, až onen "nesmysl" navrhne. Podle Čurdové.

16. 4. 2008

Server Aktuálně rekapituloval předevčírem případ předání záznamu bezpečnostních kamer, sledujících schůzku Klausova kancléře Weigla s bývalým poradcem Miloše Zemana Šloufem. Ten někdo předal médiím a ministr vnitra Langer z tohoto průvalu obvinil bývalého šéfa rozvědky Randáka a poradce Jiřího Paroubka Dimuna. Policie případ odložila, neb se nedala účast ani jednoho z ministrem obviněných prokázat. Aktuálně tvrdí, že na případ byly nasazeny tři složky: POLICIE (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu - musí se řídit trestním řádem, odposlechy musí schvalovat soud), VNITRO (inspekce ministra vnitra - šetří pouze osoby zaměstnané na vnitru a u policie - v souladu se zákonem o policii) a ROZVĚDKA (UZSI - civilní rozvědka - může prakticky cokoliv, vše se odehrává mimo trestní řád a zákony, prakticky nesmí nic, neb tato služba nemá na území ČR jakékoliv oprávnění).

16. 4. 2008
Martin Martínek

Policie je tu od toho, aby zajišťovala vnitřní pořádek a bezpečnost. V rámci toho smí používat i tzv. donucovací prostředky, jimiž mohou policisté chránit bezpečnost své osoby, jiné osoby nebo majetku anebo chránit veřejný pořádek. Je jistě přirozené, že se i v této oblasti projevuje rozvoj poznání, vědy a techniky. Je to snadno prokazatelné na výčtu těch donucovacích prostředků, které podle příslušných zákonů směla, smí a zřejmě bude moci policie v naší zemi používat. Jen posuďte sami, které donucovací prostředky příslušné zákony uvádí:

16. 4. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Vědci našli na severu Španělska část dolní čelisti s několika zuby raného člověka, který prý žil před 1,1 miliony let. Ty pozůstatky po tom živočichu byly přiřazeny k homo antecessor, který má být podle četných vědců předchůdcem neandertálců a moderního člověka.

Čtenáři mých poznámek se nebudou divit, že se dnes nebudu zabývat tím, jestli ta dolní čelist toho živočicha patřila opravdu přímému předchůdci moderního člověka, nebo otázce, co to znamená, že někdo existoval dřív, než biblický bůh stvořil svět a při tom taky Adama a Evu.

16. 4. 2008

Ke svému článku o druhé tváři ODS bych chtěl přidat následující zkušenost. Dnes jsem dostal Zpravodaj městského obvodu PLZEŇ 3, kde se mi dostalo potvrzení mých slov. V článku "Pochod máme za sebou" se psalo :

"1.3. 2008 se uskutečnil pochod svolavatele Václava Bureše, jehož média označovala jako "pochod neonacistů". Ačkoli mnozí účastníci mohou patřit k radikálním skupinám, na shromáždění nedošlo k žádnému nacistickému projevu, či k jinému jednání, které by kolidovalo se zákonem. Po skončení pochodu menší skupinka radikálních antifašistů (viditelně pod vlivem omamných látek) blokovala vozovku v Pražské ulici. Zásahem policie byl tento problém rychle vyřešen.

16. 4. 2008
Vážím si tibetského dalajlámy a je mi jasné, ze oficiální návštěvě přísluší úcta. Ale to, co se dělo ve Washingtonu, mi připomnělo šaškárny spjaté s komunistickým režimem, píše Petr Nachtmann:

16. 4. 2008

POZVÁNKA

Občanské sdružení Nezávislá média zve na premiéru českého dokumentárního filmu scénáristy, kameramana a režiséra Václava Dvořáka "Uloupené Kosovo" se bude konat v pátek 18. 4. 2008 v 11,00 hod. v projekční síni Domu národnostních menšin, Vocelova 602/3, Praha 2 (50 m od stanice metra I.P.Pavlova). Producentem filmu je Aleš Bednář.

Hodinový dokument o historii a současnosti vyhánění Srbů a dalších nealbánských etnik z jihosrbských provincií Kosovo a Metochie byl od roku 2004 postupně natáčen Václavem Dvořákem jako autorský film. Je v něm použito značné množství archivních filmových materiálů, která občanskému sdružení Nezávislá média poskytla srbská veřejnoprávní společnost Radio i Televizija Srbije (RTS). Na základě tohoto daru Česká televize a Radio i Televizija Srbije podepsaly na začátku roku 2008 dohodu o vzájemné reciproční výměně těchto materiálů. Potud by bylo vše v pořádku.

Ale ...

16. 4. 2008

Film "Peníze jako dluh" vysvětluje způsob, jakým banky vytvářejí peníze v podstatě jen ze slibů půjčovatelů. Lze ho shrnout do jednoduché analogie.

16. 4. 2008

JU│ Nezavisimaja gazeta se zamýšlí nad budoucností exportu plynu ze Střední Asie. Píše, že naděje Moskvy, že bude-li nakupovat plyn ve Střední Asii za evropské ceny, tak si uchová svoji tranzitní roli při dopravě tohoto plynu do Evropy, se mohou ukázat jako liché. Stále více zemí, které ještě nedávno byly spojenci Moskvy, navrhuje nové projekty na výstavbu plynovodů z regionu. Nedávno tak učinil i Pákistán a Indie.

14. 4. 2008

Pokud absolutistický monarcha v sedmnáctém století říká "stát jsem já", je to vcelku běžný a normální odraz politické reality. Pokud se takto vyjadřuje, slovy svého mluvčího, prezident demokratického státu v roce 2008, je to doklad politického pomatení a vlivu spodní dějinné kanalizace v politickém životě současnosti. Právě o tom svědčí rozhovor, v němž mluvčí Hradu zdůvodňuje, proč prezident nemá potřebu něco zdůvodňovat.

16. 4. 2008

Já nejsem rasista, ale cikány rád nemám. Tuto větu bychom mohli dnes považovat za jedno z nejoblíbenějších českých úsloví, ačkoliv v Mudrosloví národa slovanského bychom je asi těžko hledali. Rozhodl jsem se, že se na českou nechuť vůči Romům podívám poněkud důkladněji. Co vlastně průměrný Čech o Romech ví? Že kradou, nechtějí pracovat a zneužívají "náš" sociální systém. Možná občas někdo uzná, že mají dobrou muziku.

15. 4. 2008

Redaktorka Krystyna Wanatowiczová snaživě zaplnila 14. 4.2008 v MF Dnes v článku "Nechceme tu Američany", skoro celou stránku povídáním o ničem.

Vesměs popisuje, co říkají nejrůznější místní lidé o dobách, kdy zde byla ruská posádka. Do toho cíleně (a hlavně nenásilně a nenápadně) vsouvá nepravdivé informace:

15. 4. 2008

Spojené státy a Írán vedou vzájemně tajné rozhovory o íránském jaderném programu a dalších aspektech vztahů obou znepřátelených zemí. Informuje o tom britský list Independent..

15. 4. 2008

Objem těžby ropy v Rusku vyvrcholil a už se zřejmě nikdy nevrátí na současnou úroveň, varoval, jeden z vysokých činitelů ruského energetického průmyslu. Vyvolal tím znepokojení, že světové ropné zdroje nedokáží udržet krok se stále agresivnější poptávkou po energiích z Asie. Informoval o tom britský hospodářský list Financial TImes.

Varování přichází v době, kdy cena nerafinované ropy dosahuje cenu 112 dolarů za barel, což vyvolává v mnoha zemích světa inflaci.

14. 4. 2008

"Remember: they lie. They all lie, from the top man down to the bottom. If their lips are moving, a lie is unfolding. If they say water is wet, get into the shower to make sure."

William Rivers Pitt 8. dubna 2008 v magazínu Truthout

Člověk prý má být vděčen, pokud je vyveden z omylu. 11. duben 2008 bych si měl tedy zapsat do kalendáře červeně: V tento den jsem totiž přestal věřit, že Jane's Information Group je organizací nezávislou na politické objednávce. Sto deset let od chvíle, kdy tuto organizaci založil John Fredrick Thomas Jane.

16. 4. 2008

Občanské sdružení DIALOG VĚDY S UMĚNÍM Vás zve na Veřejnou debatu do Domu umění -- Galerie současného umění /1. patro/ nám. Přemysla Otakara II, 38, České Budějovice dne 21. dubna 2008 od 18:00 hod. Hostem Michala Gibody je Jan Hřebejk.

21. 3. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro její podporu nevzchopí?

V únoru 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 236.86 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 29.2.2008 částku 288 237.81Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 940.56 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Čína RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2008 Čínská velvyslankyně varovala před ochlazením vztahů   
11. 4. 2008 Olympiáda v Číně Beno  Trávníček
10. 4. 2008 Zvěrstva v Číně a sinoromantismus   
10. 4. 2008 Spolupráce Evropy a Číny: desetiměsíční výukové programy pro manažery   
10. 4. 2008 V Číně jsem nebyl, ale je to tam hrozné Aleš  Uhlíř
10. 4. 2008 K Číně   
10. 4. 2008 Romantismus nenávisti a gradual transition Štěpán  Kotrba
10. 4. 2008 O zkušenostech z Číny   
10. 4. 2008 Debata o Číně je mimoběžná   
9. 4. 2008 Čína, jak ji neznáte   

Tibet RSS 2.0      Historie >
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   
26. 3. 2008 Tibet a nezávislost aktivistů?   
26. 3. 2008 Boj za svobodu není nelegitimní jen proto, že ho podporují Spojené státy Jan  Čulík
26. 3. 2008 Následkem čínské okupace zemřelo přes milion Tibeťanů   
25. 3. 2008 Sněmovna odmítla projednat rezoluci k Tibetu Andrea  Cerqueirová
25. 3. 2008 Čínská velvyslankyně: Kdyby čeští poslanci měli nezávislé informace, rozhodovali by se jinak   
25. 3. 2008 Tibet -- konečně vyvážený přístup Miroslav  Polreich

Zelení RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Chceme otevřenou diskusi o tom, za jakých podmínek setrvávat v této vládě!   
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
12. 10. 2007 Proč by měl Václav Klaus Alu Gorovi pogratulovat Jiří  Paroubek

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zásadně nesouhlasíme s rozhodnutím vlády udělat z fakultních nemocnic "nevýdělečné" akciové společnosti   
11. 4. 2008 Ondřej Neff mluví už i do zdravotnictví Petr  Wagner
9. 4. 2008 Příklad práce České televize, jak se novinářství dělat nemá Petr  Wagner
9. 4. 2008 Budeme obětí obchodu s vlastním zdravím? František  Řezáč
7. 4. 2008 "Reforma" zdravotnictví Petr  Wagner
21. 3. 2008 Zdravotnictví a pojištění Vladimíra  Bošková
10. 3. 2008 Zřiďme státní zdravotní pojišťovnu   
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip
24. 11. 2007 Práva žen jsou lidskými právy   
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2008 K dementi pana Veselovského:   
9. 4. 2008 Kterak aktivista Sudetoněmeckého landsmanšaftu obelhal Český rozhlas Petr  Nachtmann
6. 4. 2008 Je Jařab Zelených? Jacques tvrdí, že ano. Jařab tvrdí, že ano. Štěpán  Kotrba
27. 3. 2008 Rádio bez reklamy? Jinde nemožné Lukáš  Rychetský, Jiří G. Růžička
16. 3. 2008 Proč není k dispozici pořádné zpravodajství? Monika  Binke
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
29. 2. 2008 Kubiceho zpráva: Stížnost proti odfláklému stanovisku Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
28. 2. 2008 Sněmovně přibude návrh na odvolání Ladislava Jíši z Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
22. 2. 2008 Vzkaz TV Prima: Než takovéto zprávy, to raději žádné   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 4. 2008 Zelení zřejmě rozhodnou osud radaru. Jak? Andrea  Cerqueirová
7. 4. 2008 Americký radar v balení pro české zelené Oskar  Krejčí
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší
3. 4. 2008 Balistická hloupost Jiřího Paroubka Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Diskreditace hnutí Ne základnám pokračuje - jenže selektivně Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Radar - Bursíkova zhouba Ivan  Větvička
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Protiraketová základna v Polsku: Co chtějí Poláci? Karel  Dolejší
21. 3. 2008 Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů Štěpán  Kotrba
17. 3. 2008 Langerovo posílení rozvědky a snížení bezpečnosti Česka umístěním radaru Zdeněk  Maršíček

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
16. 4. 2008 Jak rozdělit zásoby plynu v Turkemistánu?   
15. 4. 2008 Těžba ropy v Rusku klesá   
8. 4. 2008 Kosovo v geopolitických hrách o energie, aneb ropovod do Evropy, nebo do USA?   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Írán vyměnil petrodolary za eura a přesvědčuje k tomu i OPEC   
18. 3. 2008 Těžba ropy v Rusku - méně je více   
10. 3. 2008 Válka s mloky Lovelocky Karel  Dolejší
4. 3. 2008 Jak je to s rezervními fondy Ruska   
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu   
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
16. 4. 2008 Třeba i žijem... Vladimir  Vysockij
15. 4. 2008 Fuga smrti Paul  Celan
14. 4. 2008 ■ ■ ■ Ivan  Diviš
10. 4. 2008 ■ ■ ■ Eugen  Gombringer
9. 4. 2008 Odcizení Ingeborg  Bachmannová
8. 4. 2008 Tractatus Logico-philosophicus 7 Ludwig  Wittgenstein
7. 4. 2008 Tractatus Logico-philosophicus 1 Ludwig  Wittgenstein
3. 4. 2008 ■ ■ ■ Hana  Tomšů
2. 4. 2008 ■ ■ ■ Hana  Tomšů
1. 4. 2008 Nadpis Otokar  Fischer

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2008 Universitní studenti: Vysokoškolské studium je dnes ztráta času   
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec
27. 3. 2008 Otokar Fischer -- nejen překladatel Fausta a Zarathustry Nikola  Richtrová
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   

Český film RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Pražské jaro 1968 v českém postkomunistickém filmu Jan  Čulík
11. 4. 2008 The Prague Spring as reflected in Czech postcommunist cinema Jan  Čulík
3. 4. 2008 Bohdan Sláma: "Buďme na sebe hodní, nic jiného nemáme" Jan  Čulík
18. 3. 2008 O rodičích a dětech: Dobrý film, ale zase o tomtéž Jan  Čulík
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Boris  Cvek, Jan Čulík
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007   
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík