18. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 1. 2008

< Křest knihy Jana Čulíka Jací jsme v pražském Luxoru. Zprava Jan Čulík, Jan Švankmajer, Jiří Svoboda, Jaromír Kallista, Petr Koliha. Foto Petr Stříbrný.

Normálně jezdím do České republiky skoro každý měsíc či dva; poslední dobou jsem dokončoval v Glasgow práce na své knížce o českém filmu, takže jsem tentokrát do ČR přijel po dost delší době, poprvé až po čtyřech měsících, od loňského září.

Zaujalo mě, že po tak dlouhém období nepřítomnosti je možné si povšimnout jinak zřejmě neznatelných změn. Připadá mi, že je po čtyřech měsících Česká republika o dost ošuntělejší a chudší, než jak vypadala dříve. Je to vidět v ulicích - lidé jsou hůř oblékaní než předtím. Zejména se to týká starších lidí a důchodců: ti jsou podle toho, jak se oblékají, zřejmě buď na hranici chudoby anebo hluboko pod ní. Pobavilo to Irenu Válovou, která se dostavila na křest knihy Jací jsme minulý čtvrtek v podvečer do pražského Luxoru:

"Naprostá pecka ovšem přišla v úvodu, když jste hovořil o filmech reflektujících rok 1989, na nichž se objevují ztrhaní a ošuntělí lidé. Rozhlédla jsem se kolem na Vaše obecenstvo a uviděla skupinu drbanů z roku 1985. Snad jen jeden pán se vymykal, k obleku měl na nohou nikoli botasky, nýbrž pumy.

Vy jste, pane Čulíku, v obleku gentlemana s bílou kravatou a ve vyleštěných černých polobotkách působil v této naší divácké společnosti, s prominutím, jako cvok."

Sloupek
Lukáš Weishäupl

Co je to za večer, když náhle připomene
odstup od sochy, spíše krotký
a zavede nás v bezejmenné
pohyby samochodky?

Jakoby pud, jenž prohloubil
touhu po blízké dálce...
neopakovatelné slil
v kovy na fialce...

Nebo jen učekal mrtvo učekání
jak by ponenáhlu znělo,
jak ponenáhlu zní...

z rukopisu, léto 2007. Mezi svých deset básní vybrala Marcela Pátková.

20. 1. 2008

Mě už trochu nuděj tyhlety komunistický řeči, který jsme, jak se zdá, ani mladý generaci nevymlátili za těch 18 let z palic. Copak slečnu Náhlovskou někdo nutí, aby studovala? Pokud se jí to nelíbí, nebo to nestíhá, ať odejde, tak je to fér.

A můžu vždycky nejvíc vyletět, když slyším řeči o tom, jak obtížně vyjdou dnes studenti s penězi. Kromě rodin úplnejch socek dnes není pro normální českou rodinu problém udržet dítě na vejšce. A u těch socek je to jedno, protože děti z těch rodin jsou stejně obvykle blbý. A kdo má hluboko do kapsy, tak ať si tatík odřekne lahváče denně a matka Ženu a život a celá rodina slečny Náhlovské Haló noviny (jejich četba soudě podle názorů) a hned bude na školu, míní čtenář, který se podepsal jako Pavel Svoboda.

20. 1. 2008

"Komunistické řeči, které jsme mladé generaci nevymlátili z palic" je jeden z mála kvalitních příspěvků. Ta Náhlovská musí být nebetyčná kravka! píše čtenář, který si říká Richard Hujer.

Pozn. JČ: Ano, pokud to není parodie (pak je dokonalá) je to vynikající text, protože v mistrné zkratce zahrnuje všechny hlavní stereotypy fašistického myšlení, které ničí Českou republiku. Je to velmi cenný materiál.

20. 1. 2008

BRITÁNIE:

Každá šestá britská domácnost žije v energetické chudobě. Je to nejvyšší počet za téměř deset let, podle nových statistik, které ohrožují cíl britské vlády zlikvidovat energetickou chudobu v Anglii do konce desetiletí, píše týdeník Observer. Kdo se takovými skutečnostmi zabývá v ČR?

Energetická chudoba je definována tak, že domácnost vydává více než desetinu svých příjmů na poplatky z domácnosti (energie, atd.) Spotřebitelská organizace Energywatch konstatovala, že v Británii nyní existují 4,4 miliony takovýchto domácností.

19. 1. 2008

Před nedávnem jsem zhlédnul video z vystoupení pana premiéra Topolánka na zasedání ODS. Emotivně vysvětlil, proč tu chce mít radar:

"...nedopustit, abychom se opět plíživě sunuli do geopolitického vlivu Ruska - to je ten pravý důvod, proč u nás má stát radarová základna! A proto stojí za to, zachovat tuto vládu."

Dnes, v pátek 18. ledna, jsem si přečetl jeho další slova, která pronesl včera:

"V diskuzi nikdy nezapomínáme na partnera v rámci Rady NATO - Rusko. Vždycky při úvahách počítáme s tím, že problémy musíme konzultovat s Ruskou federací".

Tak tohle ani není třeba komentovat. Jen snad - to z videa je pravda, to ze včerejška je politický blábol. Prostě, jsem z toho jelen. Ale co vlastně platí? Ještě bych se chtěl pozastavit nad problémy - ba spíše úplně nepatrnými, zanedbatelnými problémky při testování antiraket, jak je komentoval generál H. Obering:

19. 1. 2008

Neznámí pachatelé ukradli důstojníkovi britského vojenského námořnictva počítač s údaji o 600 tisících britských vojáků a uchazečů o vstup do armády. Oznámilo to v pátek večer britské ministerstvo obrany. Je to další v řadě incidentů kolem ztráty osobních údajů, které v posledních měsících postihly vládu premiéra Gordona Browna. Ke krádeži laptopu s citlivými údaji došlo už 9. ledna v anglickém městě Birmingham, informovala Mladá fronta Dnes.

iDNes: Britský důstojník přišel o počítač s údaji o statisících vojáků ZDE

ŠOK│Usuzuji, že dochází k další konfrontaci mezi britskou a americkou rozvědkou. Důvodem je podle zdrojů BL politická linie Gordona Browna, jehož vláda už nehodlá nadšeně podporovat americké válečné hry. . Tentokrát bojištěm není Pákistán ani Afghánistán, ale Británie. A Britové opět prohráli...

Kitty Hawk
19. 1. 2008

JU│ Ruská media poměrně široce komentují střet amerických a čínských lodí, ke kterému došlo v listopadu minulého roku. Incident vešel ve známost až v těchto dnech. Ke střetu údajně došlo poté, co čínské úřady zrušily svůj souhlas s návštěvou americké letadlové lodi Kitty Hawk v Hongkongu. Následně čínský raketový torpédoborec a jedna z nejmodernějších čínských ponorek blokovaly 28 hodin americkou letadlovou loď a její konvoj v Tchajwanském průlivu.

19. 1. 2008

Věc nebývalá. Prohlášení, odsuzující akci neonacistů v Plzni a kroky radnice i starosty, i když porušili zákon, podepsali všichni předsedové politických klubů v zastupitelstvu. Předsedkyně klubu ODS v Zastupitelstva města Plzně Helena Matoušová, předseda klubu ČSSD Milan Chovanec, předsedkyně klubu KSČM Ivanka Divišová, předseda klubu KDU-ČSL Ing. Jiří Lodr, předseda klubu Plzeňské aliance Ing. Miroslav Zábranský i předseda klubu Pravé volby pro Plzeň Ing. Jan Anderle. To je snad poprvé, kdy se zastupitelé jednotně a rozhodně postavili za svého starostu, který nejspíše porušil zákon a byl by proto snadným terčem populistických výkřiků opozice. Snad nebude tato spolupráce Pravé volby, ODS, ČSSD i komunistů jedinou.

Informaci Britským listům poskytl náměstek primátora Plzně Petr Náhlík PDF

19. 1. 2008

"Čulíkova kniha o českém filmu je nelegitimní, protože neužil oficiálních zdrojů"

Motto:

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

"Kniha působí grafomanským a poměrně diletantským dojmem. Pohled emigranta pokládám sice v principu za osvěživý, způsob zpracování knihy ovšem za tristní.

Kamil Fila, Cinepur 55

Knihu, která rozčílila české filmové teoretiky, si můžete objednat ZDE

Ve čtvrtek a v pátek se v Praze a v Brně konal "křest" mé knihy o českém filmu za posledních osmnáct let Jací jsme. Akce byla podstatně vydařenější v Brně, kde se konala v nádherné prostoře Domu pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici, než v Praze, kde byla zahlcena letkou profesionálních sběratelů autogramů (sbírajících je nikoliv do vydané knihy, o niž neprojevili zájem, ale na podivné zvláštní kartičky :), a to nejen od autora knihy, ale i od přítomných režisérů, Petra Kolihy, Jana Švankmajera a Jiřího Svobody, kteří se o knížce vyjadřovali lichotivě.

Avšak podstatně zajímavější byla akce v Brně.

19. 1. 2008

Příběh Milana Kohouta, který si stěžuje na stíhání za "umělecké dílo", předvedené před bostonskou pobočkou Bank of America, dokazuje pouze to, že onen člověk je hlupák, který zjevně neví nic o společnosti v níž vyučuje (!). Oprátka je v americké společnosti symbolem lynčování černochů s nímž si není radno příliš zahrávat. Milan Kohout zároveň přeceňuje inteligenci místní populace a její schopnost pochopit jeho umění.

19. 1. 2008
Reakce na článek Lukáše Rázla "Smrt demokracie"

Autor v celém článku přešlapuje kolem rozdílu přímé a nepřímé demokracie aby v konci článku položil klíčovou otázku - "Kdo by pak místo nich skutečně vládl a řídil stát? V prvé řadě majitelé médií (pokud by je lid ihned nevyvlastnil)". Já si dovolím tuto otázku nepříliš modifikovat - "Kdo skutečně vládne a řídí stát? V prvé řadě majitelé médií (a tajné služby s přístupem k informacím)", píše Pavel Krajtl.

Otázka demokracie nestojí na její přímosti či nepřímosti. Stojí a padá s kompetencí voličů, s jejich schopností orientovat se v otázkách, které má rozhodovat. Takovou otázkou je v nepřímé demokracii volba zastupitele, v té přímé každá otázka v referendu. Naše média, tak jak se vyvíjela od zvonění klíčů až dodnes, měla - zhruba řečeno - dvě cesty, jak na své konzumenty působit. Přirovnám ty dvě cesty k známému čínskému přísloví "Chceš-li někoho nasytit, nedávej mu rybu, ale nauč jej, jak ryby chytat". Mám pocit že dnes jsou nám servírovány "ryby" přímo talíři.

19. 1. 2008

V reakci na mou poznámku o tom, že v britských vlacích jezdících po východním pobřeží Británie (Edinburgh-Londýn) mají cestující zadarmo internetové připojení wifi, se ozval jeden čtenář s tím, že Student Agency prý má obdobné připojení v autobusech, jezdících na trase Praha-Brno.

V pátek jsem podnikl cestu autobusem Praha Brno a zpět s firmou Student Agency (zaznamenal jsem, že za posledního půl roku firma drasticky zdražila jízdné ze 150 na 200 Kč, tedy o 33.3 procent - ona je snad v ČR inflace ve výši 33 procent??) a ani v jednom z autobusů, jimiž jsem cestoval, připojení na internet nebylo k dispozici.

Student Agency možná s připojením "experimentuje" v některých svých vybraných vozidlech. Vzhledem však k tomu, že není možno se při cestě jejich autobusy na přítomnost internetového připojení spolehnout, je tomu, jako by to nebylo. Drzé zdražení jizdného přitom cestujícího od použití firmy odrazuje.

19. 1. 2008

Česká republika se pyšní, že je součástí Evropské unie, že je zemí, které životní úroveň neustále stoupá a které se daří proniknout na mezinárodní trh. Avšak jaká je skutečnost? Státní dluh roste, uzavíráme nesmyslné dohody, které zatěžují státní finance, ministři dostávají stále více výhod a prostý lid je tažnými koňmi, kteří sponzorují tyto naduté hlavy státu. Ano neobávám se říci naduté, neboť tomu tak skutečně je, míní Martina Náhlovská.

Jsem studentkou pátého ročníku filozofické fakulty, obor filozofie. Myslela jsem si, že mi škola dá přehled, schopnost řešit logicky životní situace a rozšíří mé znalosti. Namísto toho jsem v naprosto odlišné situaci. Pracuji, abych se vůbec uživila na škole, abych mohla žít, měla kde bydlet.

18. 1. 2008

"But the US is not contemplating that version of events"

During discussion in Czech Parliament, on Thursday 17th January, Philip E. Coyle, former US deputy Defense Secretary, admitted when responding to a question from Britské listy that the US missiles to be deployed in Poland can be fitted with nuclear warheads, thus confirming a Britské listy report about this from as early as 2006. Coyle neverheless added that the United States are not planning to deploy nuclear missiles in Poland.

Coyle also confirmed that the US anti-missile system is unreliable and hence cannot be used as a defence system. This follows from the tests that have been carried out to date.

Further information in Czech HERE

19. 1. 2008

ANALYSE EINES TECHNISCH MÖGLICHEN SZENARIOS

Philip E. Coyle, der ehemalige Stellvertreter des amerikanischen Verteidigungsministers, der auf Einladung der Greenpeace nach Prag gekommen ist, hat gestern nachmittags vor einem vollen Saal der Abgeordnetenversammlung des Tschechischen Parlamentes seine Vorlesung gehalten. Der Abgeordnete Zaorálek hat den Gast eingeführt mit den Worte, dass sein Besuch mit dem des Generals Obering (Chef der amerikanischen Missile Defence Agency, MDA, der gleichzeitig in Prag zu Besuch war) nicht verglichen werden kann, da Obering mit Vertretern der Rüstungsindustrie gekommen ist, um mit den Abgeordneten und Vertretern der tschechischen Industrie zu treffen und lobbyistische Bemühungen und Geschäfte zu fördern. Coyle jedoch soll die politische Diskussion wieder zurück auf politischen Boden bringen, wohin sie gehört.

Coyle war gezwungen, auf eine öffentlich ausgesprochene, direkte und zweimal wiederholte Frage von Britské listy (BL) während der Diskussion anzugeben, dass die BL-Information vom 2006 richtig war, nämlich dass die amerikanische Raketen, die die Vereinigten Staaten in Poland zu stazionieren beabsichtigen, technisch in der Lage sind, anstelle von EKV (exoatmospheric kill vehicle) Gefechtsköpfe Atomgefechtsköpfe zu tragen.

21. 1. 2008

L'ancien vice-ministre de défense des Etats Unis: "MDA, cependant, ne l'envisage pas"

Hier Philip E. Coyle, l'ancien vice-ministre de défense des Etats Unis, parlait devant la salle comble de la Chambre des députés. Il est venu en République Tchèque sur l'invitation de Greenpeace. Le député Zaorálek a présenté Monsieur Coyle au public en disant que sa visite ne pouvais pas être comparée avec la visite de général Obering (chef de MDA), puisque celui-la était venu avec les représentants des entreprises d'armement pour lober les bizness avec les députés est les représentants de l'industrie tchèque. D'après Zaorálek, Coyle donc remet la discussion politique correctement sur le terrain politique.

Lors de la discussion, en réponse à la question directe prononcée en public et répétée deux fois, Coyle a été contraint d'admettre les informations de Britské listy (BL) de l'année 2006, que les fusées américaines, prévues par les Etats Unies d'être placées en Pologne, sont techniquement capables de porter des missiles nucléaires à la place de l'EKV (Exoatmospheric Kill Vehicle).

18. 1. 2008

ANALÝZA TECHNICKY MOŽNÉHO SCÉNÁŘE

Bývalý náměstek ministra obrany USA v Praze: "MDA o tom ale neuvažuje"

Před naplněným sálem v Poslanecké sněmovně hovořil včera odpoledne Philip E. Coyle, který přijel do Česka na pozvání Greenpeace. Přítomni byli z poslaneckého klubu ČSSD - stejně jako v případě jeho přednášky pro Zelené den předtím - jen "pozorovatelé", neboť pro poslance stejnou přednášku přednesl už v úterý speciálně pro členy klubu. Poslanec Zaorálek uvedl veřejnosti Coyleho slovy, že se jeho návštěva nedá srovnat s návštěvou Oberinga, neboť ten přijel se zástupci zbrojařských firem lobbovat kšefty s poslanci a zástupci českého průmyslu. Coyle ale vrací dle Zaorálka správně politickou diskuzi na politickou půdu.

Coyle v průběhu diskuze na veřejně pronesenou, přímou a dvakrát opakovanou otázku Britských listů byl nucen připustit informace BL z roku 2006, že americké rakety, které USA plánují umístit v Polsku, jsou technicky schopné nést namísto EKV (exoatmospheric kill vehicle) hlavic jaderné hlavice. Bránil ale USA tím, že "MDA o tom ale neuvažuje". Směšný, i když pochopitelný argument loajálního, nicméně poctivého amerického státního úředníka. Přítomný pracovník ruského velvyslanectví nevěřil vlastním uším a byl nejspíše jedním z mála hostů, který ze slovní přestřelky mezi Coylem a Britskými listy pochopil dosah toho, co v tu chvíli bývalý náměstek ministra obrany USA a zbrojní expert Pentagonu řekl. Coyle také znovu potvrdil, že nespolehlivost systému protiraketové obrany MDA v dosavadních testech vylučuje její operační nasazení jako "hlídacího" systému, což je doposud jediný důvod, který USA deklarují.

powerpointová přednáška Philipa E. Coyla - v češtině ZDE

Philip E. Coyle III., BL 16. 1. 2008: Překážky pro plánované budování systémů protiraketové obrany v Evropě ZDE
19. 1. 2008

Týdeník pro letectví a kosmickou technologii (Aviation Week and Space Technology),vycházející v USA,přinesl v čísle z 3.prosince 2007 rozhovor s ředitelem Agentury protiraketové obrany MDA,generálem Oberingem,a poradcem Ústředí obranných informací,panem Philipem Coylem.

V úvodu říká generál,že systém obrany proti balistickým střelám "dozrává"-s ohledem k rostoucímu počtu úspěšných sestřelů."Teď musíme systém vylepšovat v různých operačních a realistických scénářích.To musíme dělat v průběhu nejbližších let."

18. 1. 2008

V rámci propagace umístění amerického radaru na území České republiky zaznívají opakovaně mnohé protimluvy, nesmysly a nelogické argumenty. Připomeňme jen některé z nich:

18. 1. 2008
zaslal Petr Schnur, Hannover

Mezinárodní právo a právní stát jsou dva základní výdobytky naší civilizace. Jakkoliv nedokonalé, jsou prozatím jedinou hrází omezující zvůli a schopnou minimalizovat zákony džungle v mezinárodních vztazích. Současná situace kolem jihosrbské provincie Kosovo je aktuálním příkladem jejich porušování.

18. 1. 2008

TÉMA, KTERÉ ČESKÝ TISK NEZAJÍMÁ

Z hlediska intenzity poškozování životního prostředí je golf jednoznačně jedním z nejbezohlednějších a nejšpinavějších způsobů zábavy. Hřiště jsou nejčastěji budovaná v kopcovité krajině na nepříliš úrodných kamenitých půdách, dříve užívaných jako louky a pastviny. Na takových lokalitách v minulosti většinou nikdy nebyla používána chemie a umělá hnojiva, takže založením hřiště dochází k naprostému zničení biologicky velmi hodnotných biotopů a druhová rozmanitost rostlin a živočichů se zde následkem toho blíží nule.

Snažil jsem se na rizikovost golfu upozornit brněnské redakce MFDnes, LN, Práva i Deníku. Myslel jsem si, že se o to některé noviny začnou zajímat, ale žádná z redakcí na mé upozornění nereagovala, píše autor.

20. 1. 2008

S novým rokem moře novinek

Radio Wave oslavilo v půli ledna druhé narozeniny. Při této příležitosti připravilo pro své posluchače a další milovníky hudby řadu dárků, které dostanou nejen teď, ale i v průběhu celého roku. Prvním z nich je webkamera přímo ve studiu. Následovat budou živé koncerty, které odehrají každý měsíc špičky české hudební scény a jako první FM stanice v ČR spouští Radio Wave nejmodernější službu pro posluchače - vizualizaci rozhlasového vysílání v mobilních telefonech.

První dárek dostali posluchači hned 13. ledna, kdy byla na www.wave.cz/live zprovozněna webkamera, a to včetně zvukové stopy. Při poslechu je možné zároveň sledovat moderátory a zprávaře, nebo třeba hosty při živém rozhovoru.

18. 1. 2008

POVĚST ČR V ZAHRANIČÍ:

Český minister zpochybnil tvrzení, že jsou klecová lůžka v České republice stále užívána pro děti v sociálních domovech, rok, poté, co byla zakázána.

Tým televize BBC, který v ČR tajně natáčel, zjistil, že v pěti dětských domovech jsou děti stále drženy v postelích s vysokými mřížemi.

18. 1. 2008

Paní Barbora T. mi nikdy nechyběla a chybět asi nebude. Odmalička jsem byl vychováván v přesvědčení, že rádio lže (noviny taktéž). Později k nim přibyla televize. V kuchyni bydleli komunisti, kteří mluvili z rozhlasu po drátě, ale občas hráli dechovku a Vlacha mámě při mytí nádobí. My s tátou jsme se uchýlili do obýváku, kde ve tmě zářilo jen gramorádio svým žlutým displejem s exotickými názvy stanic: Toulouse, Bruxelles, Luxembourg...

Táta pohyboval ukazovátkem a z rádia se ozývaly legrační zvuky a kvílení, nejen rušiček, ono samo ladění na krátkých vlnách je zvukové dobrodružství. A pak to našel: Hlasy domovu, ...nyní si poslechněte pravidelnou promluvu Ferdinada Peroutky. Já tomu všemu moc nerozuměl, ale nikdy nezapomenu na ty chvíle zvláštní intimity a tajemnosti. Rozuměl jsem hlavně tomu, že to nesmím nikomu říct nebo by...

18. 1. 2008
John Keegan: Zpravodajské služby ve válce. Špionáž od napoleonských válek k boji proti Al-Kajdě. Nakladatelství Beta-Dobrovský & Ševčík. Praha-Plzeň 2005. Počet stran: 348. ISBN: 80-7306-198-8 (Beta -- Pavel Dobrovský) a 80-7291-136-8 (Jiří Ševčík).

Známému, ba proslulému britskému vojenskému historiografovi siru Johnu Keeganovi vyšlo v češtině již několik publikací. V našem prostředí lze z jeho pera nalézt obsáhlé knihy o obou světových konfliktech, současném ozbrojeném měření sil v Iráku či dějinách válečnictví obecně.

(Tato recenze původně vyšla v časopisu Obrana a strategie 2/2007)

18. 1. 2008

Prohlášení

odsuzují záměr neonacistů uspořádat 19. ledna 2008, den po výročí prvního transportu plzeňských Židů do koncentračního tábora Terezín, pochod Plzní kolem Velké synagogy a podporují rozhodnutí primátora města Plzně ze dne 17. ledna 2008, kterým zakazuje protestní pochod za účelem "Protest proti omezování svobody shromažďování a omezování svobody slova" svolavatele Václava Bureše, oznámený dne 12. 11. 2007 Úřadu městského obvodu Plzeň 3.

18. 1. 2008

Vážený pane Cveku,

myšlení Ivana Hoffmana Vám "občas přijde už mechanické a opotřebované". Já jsem na Radiožurnálu poslouchal především Ivana Hoffmana. Ne že bych vždy souhlasil, ale byla v tom garance přemýšlivosti. To, že už nemá ranní komentáře, jsem zaregistroval s nelibostí. Další změnou, kterou jsem zaregistroval, je klipovitost (diskuse Zaorálek-Klvaňa je useknuta po 12 minutách, s řadou položených otázek nezodpovězených) a zrychlení znělek do zvuku padajícího kýble. Také se teď hned zkraje Zpráv dovídám, komu kde uklouzla noha, píše Jaroslav Navrátil.

Co však považuji za mechanické, jsou Vaše články. Jsou průhledné:

17. 1. 2008
oficiální vyjádření generálního ředitele České televize k výzvě umělců k odstoupení ředitele TS Brno Karla Buriana

"Karla Buriana vybrala do čela TS Brno komise v mimořádně náročném tříkolovém výběrovém > řízení a jeho jmenování po té posvětila i Rada České televize. Vzhledem k tomu, že výzva operuje s výrazně posunutými informacemi a polopravdami, nevidím důvod k tomu, aby Karel Burian nemohl naplnit své záměry, se kterými ve výběrovém řízení uspěl a prokázat, že je profesionálem na svém místě. Jeho práce bude pod výraznou kontrolou vnitřní i veřejnou a Karel Burian je na to připraven".

Robert Coyle spolus šéfem české pobočky Greenpeace Tutterem
17. 1. 2008
Tisková zpráva Greenpeace

Praha, 17. ledna 2008 -- Bývalý náměstek amerického ministra obrany Philip Coyle dnes na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně řekl, že protiraketový systém GMD/NMD je v reálných operačních podmínkách neúčinný. Na základě podrobného zhodnocení všech provedených testů systému je Coyle přesvědčen, že by Českou republiku ani USA před skutečným raketovým útokem neubránil. Plány na jeho vybudování navíc přinášejí další, dosud neexistující rizika: Rozdělují a oslabují Evropu a současně jsou "kontraproduktivním pícháním klackem do medvěda" -- řekl Coyle v narážce na zhoršování vztahů s Ruskem.

17. 1. 2008

Tisková zpráva

Dne 16. ledna se na Filozofické fakultě Karlovy univerzity sešli představitelé mezinárodního PEN klubu, Obce spisovatelů, literárněvědných pracovišť vysokých škol, Ústavu pro českou literaturu AV ČR, spisovatelé, básníci, žurnalisté a literární publicisté. Rozhodli se založit Společnost přátel Památníku národního písemnictví a při této příležitosti zvolili přípravný výbor. Předsedkyní přípravného výboru se stala zástupkyně Masarykovy společnosti Jana Seifertová, členy - vedoucí Ústavu české literatury a literární vědy FF UK Petr A. Bílek, básník a redaktor časopisu Tvar Lubor Kasal a literární historik z Ústavu pro českou literaturu AV ČR Aleš Zach. Tento výbor na své příští schůzce připraví stanovy a svolá plenární ustavující schůzi Společnosti přátel PNP.

17. 1. 2008

tisková zpráva

Vzhledem k tomu, že se množí informace o tom, že nevím, kolik žije v České republice lidí, dovoluji si dát novinářům k dispozici tuto další informaci -- dělám tak v přímé návaznosti na včerejší článek v jednom z českých deníků, který hovořil v souvislosti s mým rozhovorem pro Českou televizi o "trapasu roku", píše Barbora Tachecí:

19. 1. 2008

Hned na začátku zkompiloval dvě hesla, která patří do jiného času i situace:

"Všechnu moc sovětům, žádnou podporu prozatímní vládě" byla suma tzv. Dubnových tezí, kterou Uljanov-Lenin prosadil v bolševické straně po svém příjezdu do Ruska z exilu na jaře r.1917.

"Elektrifikace plus sověty rovná se komunismus" neumím datovat, nedivil bych se, kdyby toto heslo patřilo již do doby stalinské, někam na konec dvacátých let, možná ještě později.

Ve škole je třeba dávat pozor, i kdyby to byl VUML !

18. 1. 2008

Ach ten listopad 1989! Klíči se tehdy radostně zvonilo demokracii v ústrety. Dnes se jí leckde zvoní umíráček. Aby bylo jasno, jde o zastupitelskou demokracii. Demokracii založené na „klausovské“ soutěži politických stran, kterým lid ve volbách svobodně rozděluje své preference (hlasy), ale v které lid sám přímo nevládne. Jenže zastupitelská demokracie se mnohým zdá být jen stínohrou. Prý v ní jde pouze o „peníze, moc a vliv“ těch, kteří se z lidu pomocí voleb vydělili – a dál na lid a jeho názory už jen „kašlou“. Náš politický systém se mnohým jeví neupřímný, přitom nákladný, neefektivní a hlavně - hluboce zkorumpovaný.

17. 1. 2008

Přednáška o metafyzickém kabátu a ženské sukni

Existuje něco, co by se dalo definovat jako mužské „silné“ myšlení“?

Například ve filozofickém slovníku bychom asi takový pojem těžko hledali, protože, a to souvisí s poznámkou Simone de Beauvoir, muže by dříve nenapadlo psát knihu o svém vlastním zvláštním postavení ve společnosti, protože to se předpokládá, rozumí a myslí samo sebou. Přesto už od dob romantismu existuje myšlenka, že podstatná na člověku a jeho kultuře není jeho bezprostřední, vnější danost, nýbrž naopak oblast, kterou neznáme, která v nás skrytě dříme pod nejrůznějšími maskami, protože věci nejsou nikdy tak, jak se jeví a jak jsou prezentovány nejen ve vnějším světě, ale dokonce... ani v našich vlastních představách a v našem vědomí.

18. 1. 2008

Je mi jasné, že Štěpán Kotrba nemá Zelené moc v lásce. Může je samozřejmě kritizovat (občas to ostatně dělám také), ale není pěkné si přitom vymýšlet a než někoho napadne, měl by si ověřovat fakta. Včera napsal o semináři Philipa Coyla v parlamentním klubu SZ: "Na seminář přišla pouze exministryně Kuchtová, která po celou dobu pečlivě poslouchala. Ministr školství Liška se mezitím ve vedlejší místnosti s někým bavil. Poslanci nepřišli...."

Robert  E. Coyle
17. 1. 2008

Jak se shodl bývalý náměstek ministra obrany USA s českým odborníkem na radiolokaci v tom, že česká vláda lže

Přednášku s promítáním pro Zelené začal "parlamentní týden" bývalého náměstka ministra obrany USA Roberta E. Coyla, který přijel do Česka na pozvání Greenpeace. Coylovi poskytl azyl v Síni státních aktů poslanecký klub strany Zelených. Na seminář přišla pouze exministryně Kuchtová, která po celou dobu pečlivě poslouchala. Ministr školství Liška se mezitím ve vedlejší místnosti s někým bavil. Poslanci nepřišli, ačkoliv tato přednáška měla daleko komornější charakter, než bude dnešní setkání v klubu ČSSD. Na ně se akreditovalo na 270 novinářů a státních úředníků. Další hosté se očekávají.

POZVÁNKA: Otazníky nad protiraketovou obranou v Parlamentu - DNES 17. 1. 2008 ZDE

Bělovlasý vedoucí poradce Centra pro obranné informace (CDI) s vizáží profesora liberálních věd se zaměřil na vysvětlování nespolehlivosti systému, jeho zranitelnosti a neefektivity. Na úvod své přednášky citoval z prohlášení Unie znepokojených vědců z května 2004 o tom, že systém obrany proti balistickým raketám neprokázal obrannou kapacitu a proti reálnému útoku raket dlouhého doletu bude neúčinný. Tvrzení administrativy, že systém bude spolehlivý a vysoce účinný, jsou podle vědců i Coyla nezodpovědným přeháněním.

ČTK: Coyle se setkal se Švejnarem, hovořili jen o protiraketové obraně ZDE

Deník: Coyle v Rokycanech: Štít nefunguje ZDE
ČTK: Coyle označil protiraketový štít za neúčinný ZDE
iHNed: Clintonův muž lobbuje v Česku proti radaru ZDE

Radar v Brdech: základ rozbití Evropy nebo základ bezpečnosti Evropy - Klíčové argumenty TÉMA BL

19. 1. 2008
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Pod americkým "bezpečnostním deštníkem" zahynulo v loňském roce 16 tisíc iráckých civilistů Podle oficiální statistiky iráckého tzv. ministerstva zdravotnictví dosáhl počet civilistů, kteří se během loňského roku stal oběťmi bombových útoků a různých dalších forem násilí, čísla 16 232. Jen za prosinec bylo ohlášeno 481 mrtvých, za listopad dokonce 2 000.

Sebevražedný útočník se odpálil mezi účastníky pohřebního obřadu za oběť exploze bomby, k níž v Bagdádu došlo před třemi dny. Výsledkem jeho útoku bylo 30 mrtvých a 38 zraněných. Při vzpomínkové slavnosti na paměť staršího bratra dvou agentů pracujících pro zpravodajské služby loutkového režimu byli v okrsku Zujuna zabiti dva zpravodajští důstojníci a několik vedoucích činitelů těchto služeb, kteří se vzpomínky účastnili spolu s rodinami.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
17. 1. 2008

Přesný výklad těchto situací zatím není

Reakce na článek Jakuba Šaška "Poplatky u lékaře platit nebudu"

Zejména pokud jde o akutní stav, jako je akutní koronární syndrom (infarkt). Včetně evtl. hospitalizace a provedení perkutánní angioplastiky, či jiné metody léčby. To, zda pacient zaplatí nebo nezaplatí, na tuto věc nemá vliv. Abych se vyhnul riziku vysoké pokuty, pravděpodobně bych po zaléčení chtěl podepsat uznání dluhu v případě, že by zaplatit nechtěl.

Přesný výklad těchto situací zatím není.

17. 1. 2008

Nevím, jakými vlaky jezdí pan Dvořák. Českými vlaky najedu ročně tisíce kilometrů, a i když mají dráhy mnoho jiných vad, nikdy jsem si nevšimnul, že by se cestující báli vytahovat počítač. Nepopírám ovšem, že takové výjimečné trati můžou existovat. Jen jsem trochu získal dojem, že celá krátká poznámka měla být blýsknutím ve stylu "taky jsem tím úžasným vlakem v Británii jel". Je však třeba si uvědomit, kolik takové jízdé ve VB stojí, a proč přes všechen ten skvělý komfort Britové radši létají ekologicky hrubě nešetrnými letadly. Možná, až budeme mít ve vlacích internet a letušky, budou stát tolik, že u nás budou jezdit autem už snad všichni.

V příspěvcích šlo však především o připojení k internetu. Vysvětlí mi ti, kteří požadují zavedení WiFi, proč výzkumné týmy opakovaně varují před dlouhodobému vystavení lidí účinkům mikrovlnnch technologií a doporučují, aby se WiFi používalo co nejméně, resp. aby byly před ním upřednostněny klasické zásuvky? Budu propříště jezdit každou chvíli v prostorách zamořených vlnami, o jejichž bezpečnosti pro lidské zdraví stále panují silné pochybnosti? A nakonec, já osobně bez internetu vydržím i déle, než je čas potřebný k ujetí většiny významnějších tras v ČR.

Pozn. JČ: Jízdenka Glasgow - Newcastle-upon-Tyne, 250 km, dvě a půl hodiny jízdy, stála 9,35 liber, tj. 345 Kč. Podobně jako u leteckých společností je jízdenku nutno koupit předem.

Karel Burian
17. 1. 2008

BUDE ZASE TELEVIZNÍ KRIZE?

"Akademici a umělci" dnes vyzvali podle Lidových novin nového ředitele brněnského studia ČT Karla Buriana k odstoupení. Do funkce ředitele byl zvolen v prosinci 2007. Britské listy se kauzám brněnského ředitele Drahoše a šéfredaktora zpravodajství Buriana zabývaly už v roce 2000, v době tzv. televizní krize.

Podle nálezů interní kontroly i externího auditu z let 2000 a 2001 docházelo v době, kdy byl Burian šéfredaktorem brněnského studia ČT, k manipulaci se zpravodajstvím ve prospěch některých politických a podnikatelských subjektů, k vysílání tzv. skryté reklamy, tvrdí umělci. Podle tehdejších svědectví zaměstnanců televize pro Britské listy vysílala v letech 1998 - 2000 televize na Burianův příkaz řadu PR materiálů jako zpravodajství a Burian v ředě případů ovlivňoval zprávy ve prospěch svých známých a jejich firem .

Karel Burian na snímku ČTK

17. 1. 2008

Jaký by měl být prezident? Z debaty kolem nadcházející volby prezidenta mám pocit, že Češi nemají v odpovědi na tuto otázku tak docela jasno. Nabízí se totiž více možných přístupů, jak na tuto politickou funkci nahlížet. Má být prezidentem politik nebo nepolitik? Má to být post pro vysloužilého premiéra nebo pro významnou intelektuální osobnost? Měl by být prezident i morální autoritou? Názory občanů jsou více než rozmanité, jak mě přesvědčila jistá paní, co volala do pořadu "Volejte Šestku" na Českém rozhlase 6 a prohlásila, že prezident by měl být především dobrý katolík a že jí osobně by se líbil Karel Gott nebo pan doktor Sládek.

17. 1. 2008

Příspěvek, který tištěné deníky odmítly.

V médiích proběhla zpráva, že v důsledku zrušení pětitisícového pohřebného od prvního ledna letošního roku budou obcím scházet prostředky na pohřbívání svých osaměle žijících nemajetných občanů. Podle zákona o pohřebnictví musí být totiž každý nebožtík do čtyř dnů od úmrtí zpopelněn nebo uložen do země. A pokud se v uvedené lhůtě nepodaří vyhledat příbuzné nebo známé zemřelého, kteří budou ochotni na vlastní náklady uspořádat pohřeb, připadne tato smutná povinnost na vrub příslušných obcí. Nejlevnější pohřeb bez obřadu přitom stojí zhruba šest tisíc korun. Staré osvědčené rčení, že uživit se není snadné a zemřít si v dnešní době nemůže člověk dovolit, podle všeho tedy dosud nic neztratilo na své nadčasové aktuálnosti. A dvojnásob to platí v dnešních reformních časech.

17. 1. 2008

Jsou republikáni ve stínu J. F. Kennedyho?

Mezi republikánskými kandidáty na prezidenta USA se zatím výrazně profilují především Mitt Romney a už v Iowě překvapil Mike Huckabee. Prvý z nich je mormon, druhý je vyhlášeným baptistickým kazatelem, doprovázejícím svá vystoupení také hrou na kytaru. Přitom Ústava USA vznikala v ovzduší ostychu před jakoukoli vazbou náboženského vyznání na stát. Přitom hned tzv. 1. dodatek k této Ústavě výslovně prohlásil právo každého občana na náboženskou víru bez omezování, aniž by bylo zřízeno nějaké privilegované celonárodní náboženství. Ještě v polovině 20. století se zdálo, že prezidentem USA se nemůže stát katolík.

17. 1. 2008

Evropská unie vyhlásila rok 2008 rokem "mezikulturního dialogu". V rámci tohoto roku proběhlo i vystoupení čelního představitele syrských muslimů na půdě Evropského parlamentu. Ahmed Badr al-Dine, velký mufti Sýrie, řekl během svého projevu na půdě Evropského parlamentu:

"Nevěříme ve válku civilizací, neboť civilizace je pouze jedna. Pokud existuje konflikt kultur, tak je to konflikt jehož základem je neznalost, terorismus, odtažitost."

17. 1. 2008

Po přečtení článku pana George Novotného jsem popravdě musel nalistovat slovník cizích slov abych se podíval, co, že to ta ideologie vlastně je. I jsem se dozvěděl, že dnes je pojímána jakou soubor jakýchsi představ, pravidel o světě, jeho fungování a roli lidí různých sociálních vrstev.

Britské listy také čtu docela dlouho, ale nepamatuji se nějaký příspěvek, který by se nějakým uceleným systémem, který by se dal označit jako ideologie, zabýval. Co zde nacházím jsou většinově názory, občas zprávy, občas básničky a občas kreslený humor.

Názory často nekomformní, často provokující, ale především názory, které by jiná periodika v Čechách nepublikovala.

17. 1. 2008
Po přečtení článku pana Novotného jsem tak říkajíc padl do kolen. Autor se zaštítil aureolou novinářského poslání vyváženě a nezávisle informovat způsobem vpravdě ideologicky nezaujatým: Pan Kotrba byl jednou komunista, a zůstane jim podle pana Novotného tedy navždy :) . Nutno dodat, že vše, co pan Kotrba píše, beru s notnou rezervou, protože vskutku píše velmi emotivním způsobem, píše Jan Mikurda.

Pan Novotný nám sdělil, že po desítkách hodin studia fakt(ů) vyvinul teorii, že vše nezadržitelně spěje k světlým zítřkům. To že USA Husseina podporovala v dobách, kdy se to USA hodilo, pana Novotného nějak minulo, stejně asi jako podpora a výcvik dnes teroristického Talibanu v Afgánistánu.

17. 1. 2008

Prezident soukromého zájmu

Jak veselé je číst hlubokomyslná věštění z kávové sedliny, která vyplývají z nutnosti nějak mediálně zpracovat volbu prezidenta. Upocené analýzy něčeho, co je evidentní z faktu samotného. Všude samý odhad, samý komentář šancí a nezničitelná snaha vykládat politické hry bez toho, aby vyšly najevo ty nejpodstatnější informace o nich. Stejně, jako se nikdo nezabývá tím, proč se vlastně ztotožňovat s výsledkem nějakého podnikatele ve sportovním businessu a předpokládá se, že jeho podnikatelský úspěch nadchne masy, se stejnou samozřejmostí se přechází otázka toho, jaký prezident by vlastně měl společnost reprezentovat. Podle obrazu médií jde jen o to, kdo jím nakonec bude, a tak nějak se nikdo neptá, jaký kdo prezident bude. Možná už bylo pokládání podstatných otázek zakázáno a veřejnost se o tom dozvídá tímto způsobem.

17. 1. 2008

Pane premiére Topolánku, od ledna 2007 občanům České republiky tvrdíte, že pod americkým radarem se budou cítit jako "v oáze bezpečí". Ujišťujete je, že "...z tohoto zařízení nevychází žádné záření".

Protesty občanů proti radaru (dnes už ca 70 % obyvatel ČR) neberete na vědomí a vyjadřujete se o nich pohrdavě - podle Vás jsou to zbabělci, kteří se při problémech "podělají". Hulvátsky a bezdůvodně urážíte své občany.

Díky čestným vědcům, kteří se přestali bát a začali zveřejňovat své varující závěry, jsem se konečně definitivně přesvědčil, že informace Vaše, vládních politiků a vládou placených "odborníků", včetně placeného lobbisty Klvani a jemu podobných jsou lži a dezinformace. Návštěva Philipa Coyla a jeho prezentace na různých seminářích pak definitivně potvrdila, jaké nefunkční a lidem nebezpečné vojenské zařízení do ČR prosazujete umístit.

Trvale a bezostyšně lžete, pane Topolánku.

Všeobecně tvrdím, že kdo lže ve věcech, které mohou ohrozit nějak lidi, je darebák.

17. 1. 2008
Tisková zpráva sdružení Auto*Mat

Přede dvěma lety tragicky zahynul propagátor městské cyklistiky a tvář iniciativy Auto*Mat Jan Bouchal. Při jízdě na kole z práce domů jej srazilo auto [1] [2]. Ačkoliv křižovatka Nábřeží kapitána Jaroše s ulicí Dukelských hrdinů [3], kde k nehodě došlo, patří mezi nejnebezpečnější v Praze, dodnes není adekvátně upravena. Laxnost úřadů, policie a politiků potvrzují děsivé statistiky [4]. Zatímco v západní Evropě auta zabíjejí a zraňují stále méně chodců a cyklistů, v Praze je tomu naopak [5]. Zbytečnou smrt Jana Bouchala a pomalou práci města ve čtvrtek připomene smuteční cyklojízda [6].

Michael Chertoff
17. 1. 2008

Michael Chertoff, šéf amerického Ministerstva pro vnitřní bezpečnost (Department of Homeland Security), uvedl v rozhovoru pro společnost BBC, že Evropa - "stará" i "nová" je nyní v USA profilována jako potenciální odrazový můstek pro terorismus.

Při příležitostí pátého výročí založené amerického Ministerstva pro vnitřní bezpečnost Chertoff oznámil, že evropští cestující nyní budou prověřováni daleko bedlivěji. Teroristická hrozba z Evropy přichází do USA podle Chertoffa v důsledku rozšiřování počtu zemí, jejichž občané nemusejí mít pro USA vstupní vízum.

17. 1. 2008

Za provokativní performanci, prodej oprátek před hlavní pobočkou Bank of America v Bostonu, byl umělec Milan Kohout postaven před soud. Píše o tom:

Středeční slyšení u soudu jsem prohrál a celý případ se bude řešit u "váženého" bostonského soudu.

K líčení přišli dva policajti, kteří mi oprátky zabavili a hned začali soudci vyprávět jak jsem strašně pohoršil svým prodejem vážené občany naší americké říše. A to přesto, že mě obviňují z trestného činu "nepovoleného prodeje na ulici", čili k soudu by neměli tahat žádné politické názory a emoce diváků.

Soudce si mě po celou dobu měřil nenávistným pohledem a zjevně mě nesnášel. Když došlo na nás, právník velmi elegantně dokázal, že šlo o performanci kritizující cynické praktiky bank (což takhle přiložit oprátku k nabízené půjčce?) vedoucí k dnešní krizi sub-primových hypoték, a nikoliv prodej oprátek bez povolení. Ovšem když hodlal prokazovat, že jsem umělec, který učí na Massachusetts College of Art, soudce silným hlasem prohlásil, že nechce už dál poslouchat a že soudní líčení proběhne 6. února. Sám právník mi později řekl, že nemohl věřit svým uším. Měl jsem pocit, že odcházím od soudu v předválečném Německu.

17. 1. 2008

Studie, která vyšla v pondělí 14. ledna ve vědeckých časopisech Annals of Internal Medicine, mluví o možné nové nákaze v gay komunitě (nejčastější způsob přenosu je análním sexem).

Pozn. JČ: MRSA je bakterie, která způsobuje v nemocnicích, zejména v Británii, ale i v jiných zemích, každoročně tisíce úmrtí starších lidí, zejména po chirurgických zákrocích. Bývá to v důsledku špatných hygienických podmínek, bakterie je odolná vůči antibiotikům.

K tomu:
MRSA - "Methicillin Resistant Staphylococcus Aureus" ZDE
"Británie: zlatý stafylokok usmrtil v nemocnici dvoudenní nemluvně" ZDE
"V britském zdravotnictví umírají v důsledku chyb lékařů ročně tisíce osob"ZDE
MRSA v české nemocnici ZDE
"Lékaři, nepředepisujte pro chřipku antibiotika" ZDE

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
2. 1. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V prosinci 2007 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 847.78 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.12. 2007 částku 197 706.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 688.55 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   
6. 1. 2008 Bhuttová o bin Ladinovi: Bylo to skutečně jen přeřeknutí? Jan  Čulík

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner
7. 1. 2008 Topolánkova ČR: Mám platit nemocnici, nebo činži?   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová
2. 10. 2007 Spojené státy provádějí výcvik letectva zemí v Perském zálivu pro válku proti Íránu   
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein
19. 9. 2007 DEBKA: Írán nemá veké množství střel Shahhab-3   

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2008 Radio Wave spouští jako první v Česku vizualizaci rozhlasového vysílání v mobilech   
17. 1. 2008 Karel Burian má odstoupit z funkce brněnského studia ČT Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
17. 1. 2008 Janeček: nevidím důvod, aby Burian nemohl naplnit své záměry Jiří  Janeček
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Kotrbův citlivý sluch Petr  Žantovský
11. 1. 2008 Český rozhlas Radiobulvár před půlnocí: Nediskutuje se pouze o tom, co je dobré Štěpán  Kotrba
10. 1. 2008 Rozhovor s Jaklovou v České televizi dělal Žantovský - moderátor Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Coyle přednášel Zeleným o radaru - přišla jen exministryně Kuchtová Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Radar: vláda stále lže Milan  Hlobil
10. 1. 2008 Poláci přitvrzují, Češi dělají "mrtvého brouka" Stanislav  Kaucký
8. 1. 2008 Necítíme se ohroženi ze strany Íránu,   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
26. 12. 2007 Radar: Z měření píšu vládě nedostatečnou Vladimír  Koníček
21. 12. 2007 Kterak si vládní propagandisté najímají "veřejnost" na debaty s občany Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku před zlými Rusy Rudolf  Převrátil

Hacking, hackeři a bezpečnost sítí RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Co nejspíše rozluštila slovenská tajná služba Vlastimil  Klíma
28. 6. 2007 nbusr123: Policie zabavila servery kvůli rok starému hacku Štěpán  Kotrba
26. 7. 2006 Vy jste hackeři - vy to můžete udělat, učinit svět lepším místem Štěpán  Kotrba
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Co říká zpráva Ministerstva vnitra o extremismu a co už neříkají média Štěpán  Kotrba
10. 7. 2003 x-ker : My sme buducnost   
9. 7. 2003 Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... Štěpán  Kotrba
9. 7. 2003 Václav Jirovský pro HN: Až opravdu přijde vlk   
7. 7. 2003 1986 - Hackerův manifest   
7. 7. 2003 Bruce Sterling: The Hacker Crackdown   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   
19. 12. 2007 Ropný zlom: Plnou nádrž všem! Lukáš  Rázl
10. 12. 2007 Máme skutečně ropy dost?   
3. 12. 2007 Silnější Putin a slabá Evropa   
29. 11. 2007 Další kolo sporu o ceny plynu Rusko - Ukrajina   
29. 11. 2007 Čína a Střední Asie - aneb jak to udělat, aby na Čínu zbyl alespoň nějaký plyn   
28. 11. 2007 Abiotická teorie neodpovídá na základní otázky a výzvy zlomu Michal  Brož

Čína RSS 2.0      Historie >
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný
8. 10. 2007 Stane se školné spásou českého školství? Jiří  Beránek

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Český film RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král
30. 10. 2007 Nové Dějiny české literatury v angličtině, poprvé po víc než třiceti letech   
4. 10. 2007 Topolánkova vláda ruší Divadelní ústav a chce zrušit Památník národního písemnictví   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   
27. 12. 2007 Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Guardian: vyjednávání s Talibanem odhalilo rozkol mezi spojenci   
27. 12. 2007 Vyjednávání v Afghánistánu je jedinou cestou vpřed   
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem   
20. 12. 2007 V iráckém pekle prý zamrzají ledy Daniel  Veselý
19. 12. 2007 Immanuel Wallerstein: Velký obrat? Zpráva NIE o Íránu Immanuel  Wallerstein

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2008 Protiraketová obrana "z druhé strany" Boris  Valníček
19. 1. 2008 Proč z nás dělají Topolánek a Obering takové blbce? Jan  Neoral
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
18. 1. 2008 Former US Deputy Defence Secretary admits that US missiles in Poland will be capable of carrying nuclear warheads   
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Pane premiére, podruhé... Jan  Neoral
17. 1. 2008 Coyle přednášel Zeleným o radaru - přišla jen exministryně Kuchtová Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Coyle: "Systém je v reálných operačních podmínkách neúčinný. Českou republiku neochrání, ale učiní ji naopak zranitelnější."   
16. 1. 2008 Ne militarizaci veřejných vědeckých institucí!   
12. 1. 2008 "Seminář k zapojení českého průmyslu, vědy a výzkumu do budování systémů protiraketové obrany"