13. 6. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 6. 2007

Brazilský novinář a antropolog Fabiano Golgo, dosavadní šéfredaktor deníku Metro Česká republika, byl donucen rezignovat na svou funkci šéfredaktora. Podle jeho slov k tomu došlo údajně po ostré, asi půlhodinové konfrontaci s ředitelem listu Martinem Konrádem, který - podle svědectví Fabiana Golga - chtěl prý nedávno zabránit tomu, aby Golgo v deníku publikoval zprávu, související s prohrou Jiřího Paroubka u soudu s podnikem Mafra o právo na odpověď. V deniku Metro byly podle Golga údajně vyměněny zámky, aby se v něm Golgo nemohl dopustit "sabotáže", například publikovat svá obvinění vůči praxi v tomto listě.

Fabiano Golgo má k dispozici četné emaily, z nich zřejmě vyplývá, že se octl pod pro něj nezvládnutelným tlakem z politických i firemních kruhů, prosazovaných vedením listu, aby v deníku Metro publikoval PR články od firem i politických stran či články politiků, doručené jejich PR zprostředkovateli, jako by to byly normální redakční materiály. Bez označení, že je to inzerce či "vlastní zpráva", jak tuto realitu českého mediálního života označuje deník Právo. Golgo tvrdí, že se na takovéto redakční praxi odmítl podílet.

Faktem je, že jednozdrojového, neanalytického zpravodajství z politického prostředí i zpráv pojednávajících redakčně nekriticky o výrobcích, kulturních akcích či službách, se našlo v Metru dost - většina redakčního obsahu. O nevyvážené "soft PR" praxi jako běžnému fungování redakce hovoří dostatečně internetový archiv listu. Není divu, když na novináře zde peníze majitelé nemají a většinu redakce přitom tvoří obchodníci, sjednávající inzerci. Distribuce deníku Metro je závislá na municipalitách a jejich libovůli strpět distribuci bezplatného deníku, v Praze je Metro existenčně zcela závislé na Dopravním podniku. Jeho ředitelem se stal po vítězství ODS na pražském magistrátě bývalý ředitel televize Prima a člen odborného týmu občanského sdružení eStat. cz, přímo spjatého s ministrem vnitra a informatiky Langerem (ODS), Martin Dvořák. Odborný konzultant pro oblast elektronických komunikací a médií a ředitel televize dnes řídí pražské tramvajáky.

13. 6. 2007

Washington Post:

George W. Bush je hrdinou v Albánii! Na světě je aspoň jedno místo, kde Rozhodovače aspoň trochu milují, píše komentátor Eugene Robinson v americkém deníku Washington Post.

Byla to v neděli nádherná chvíle - bylo to, jako když americký Borat jede do zahraničí - nadšení obyvatelé albánského města Fushe Kruje volali "Bushie! Bushie!" a albánský premiér jásal, jak "k nám přijel největší a nejslavnější host, jakého jsme tady kdy měli." Ještě za mnoho let, až dávno propadne stařecké senilitě, bude mít Bush hřejivý pocit, když si vzpomene na ty kouzelné hodiny v Albánii. Jak ho tam milovali!

Mimo Tiranu a okolí ovšem prezidentovy akcie jakožto apoštola svobody dál klesají - a to právem. Zrovna když se Albánie dostávala nad Bushem do extáze, ostatní Evropa v pátek četla zprávu o únosech, tajném věznění a mučení podezřelých osob v Bushově "válce proti terorismu".

Zprávu vypracoval pro Radu Evropy švýcarský právník Dick Marty a stojí za to ocitovat úvodní odstavec podrobněji:

13. 6. 2007

Problém, milý pane Cveku, vidím v tom, že krom výkřiků, podobným tomu Vašemu (a uznávám, že jsou i horší) si nikdo nedal tu práci, aby blahobyt hlásaný v tzv.socialistickém Československu poctivě srovnal s blahobytem, jež nám přinesl volný trh a demokracie.

Pak se může snadno stát, že občan, vydaný napospas jen vlastním zkušenostem a pocitům z obou režimů, srovnává sám. Případně byste mohl iniciovat nějaké to Poučení z vývoje...

Ale vážně, k jedné změně přece jen došlo a ač zatím není tolik vidět, já ji považuji za důležitou. Díky procitnutí ze snu, že s kapitalismem bude spravedlivěji, čestněji a lépe, lidé začínají zvedat hlavy a hodnotit ten pestrobarevný a nepřehledný svět. A vyjadřovat názor.

Ač se to některým bývalým svobodomilovným ikonám našeho převratu nelíbí.

Po zralé úvaze jsem dospěla k názoru, že je nutné začít reagovat i na články, jež se diskvalifikují samy a jež by ve společnosti myslících lidí ani nestály za odpověď.

Vulgarita slov jako "zmrd, blbec, rudá svině, levicová havěť, socka atd." už mne nechává celkem klidnou, svědčí o argumentační úrovni pisatelů, občas mne, pravda, překvapí že oficielní, byť zdarma distribuované noviny (24 hodin, Express a Metro), takové výrazy uveřejní.

Nicméně dnes reaguji na pana Cveka a jeho článek o panu Vítovi.

12. 6. 2007

Je toto ta chvíle, kdy Georgi Bushovi ukradli v Albánii hodinky?

Na začátku této reportáže na You Tube má prezident George Bush, když se zdraví s jásajícími davy, na levé ruce hodinky. Asi v 56. vteřině se mu u levé ruky objeví čísi prsty a hodinky jsou pryč.

Video už zhlédlo více než 30 000 lidí. Většina komentářů se přiklání k názoru, že Bushovi tam ty hodinky ukradli. Americké velvyslanectví v Albánii popřelo, že by tomu tak bylo. Ať nám tedy ty hodinky ukážou a záhadu jednou provždy objasní, míní list Guardian ZDE

Americká televize odvysílala reportáž, podle níž Bushovy hodinky nebyly ukradeny, ale dal si je do kapsy ZDE

Petr Nachtmann dodává: ZDE jsou lépe vidět detaily inkriminované události - kamery společnosti NBC běžely na druhé straně.

Chorvatská televize se pokusila ukázat, kudy se hodinky pohybovaly: ZDE

13. 6. 2007

Každopádně se Bush nedistancoval od Clintonovy politiky -- a co jsou ukradené hodinky proti ukradenému Kosovu, píše Petr Nachtmann.

Nelze vyloučit, že řemínek hodinek prostě nevydržel nápor tolika rukou. ZDE však píše čtenář, že prý přišel GWB i o snubní prsten:

Zdá se, že i kdyby mluvčí Bílého domu předložil hodinky GWB poškrábané po dopadu na zem a poté nalezené ochrankou, příběh bude dál žít vlastním životem.

13. 6. 2007

Nejvyšší činitel OSN v Izraeli varoval, že americký nátlak zlikvidoval roli OSN jako nezávislého vyjednavače na Blízkém východě.

Alvaro de Soto, velvyslanec OSN pro Blízký východ, vypracoval třiapadesátistránkovou tajnou zprávu, kterou získal deník Guardian. Zpráva je zdrcující kritikou diplomacie, která selhala, a odsuzuje všeobecný bojkot palestinské vlády. Je datována dnem 5. května 2007, tedy těsně před tím, než Soto odstoupil.

13. 6. 2007

Termín i rozsah rozšíření schengenského prostoru na nové země Evropské unie včetně České republiky opět zpochybnil rakouský spolkový ministr vnitra lidovec Günther Platter. Stalo se tak přesto, že český premiér Mirek Topolánek při nedávné návštěvě Vídně prohlásil, že pro "postupné otevření není žádný důvod. Teprve 31. prosince 2007," řekl v rozhovoru pro list Der Standard, "budou mít Češi pocit, že jsou skutečně členy Evropské unie. To je pro nás skutečné datum přistoupení. Když se hranice začátkem roku 2008 zcela neotevřou, bude to pro nás bezcenné a téměř se to bude považovat za nepřátelské. "

13. 6. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Stalo se to v Nizozemsku v televizi večer 2.6.2007. A bylo to oznámeno jako'reality-show': na smrt nemocná žena se měla spolu s diváky rozhodnout, komu ze tří kandidátů daruje svou ledvinu. Předtím se už nejen v Nizozemsku, ale také v Německu diskutovalo v médiích o morálních aspektech takového pořadu a v Nizozemsku prý někteří lidé hledali cesty, jak zabránit vysílání tohoto pořadu.

12. 6. 2007

Ne základnám Parkanové:

Vážená paní
JUDr. Vlasta Parkanová
ministryně obrany České republiky
Tychonova 1
160 01 Praha 6

V Praze 12. června 2007

Vážená paní ministryně,
vyslechli jsme Vaši píseň, kterou jste nabídla jako dárek prezidentu Spojených států Georgi Bushovi k jeho návštěvě v naší zemi. O tom, co nabídnete jako občanka, si můžete rozhodnout sama, avšak jako poslankyně a ministryně smíte nabízet jen to, co Vám dovoluje ústava České republiky.

Ústava nemá ustanovení, že státní moc je v rukou poslanců, senátorů nebo ministrů, Vy jste se však zachovala, jako by tomu tak bylo. Proto Vám připomínáme povinnost respektovat a uplatňovat z ústavy toto:
13. 6. 2007

Mohli byste, prosím, zjistit, jak se mává usárnou? Podle mě je totiž usárna trampské označení pro druh batohu a tím věci k mávání naprosto nevhodné, píše Miroslav Fiala.

Tím samozřejmě nechci nijak shazovat fyzickou kondici pana Vyčítala. Předpokládám že i on už někdy o usárně aspoň z vyprávění slyšel. Zřejmě jenom špatně pochopit význam tohoto pojmu.

Důvodem k tomu, že si trampové berou do lesa usárnu, není ani tak jejich zaslepené okouzlení Velkým Bratrem za oceánem, jako spíš to, že v něčem tu celtu (celta = plachta na přikrytí, nemá nic společného s Kelty...) nosit musejí. Jenom pro doplnění uvedu že jídlo si trampové nosí v tzv. chlebárně, což je malý baťůžek - odepínatelná součást usárny...

Vím že tento problém je naprosto malicherný v porovnání s mnohem ožehavějšími problémy, například s politickou kulturou v naší zemi. Doufám ale, že aspoň tento případ se podaří rychle vyřešit...

13. 6. 2007

Jaroslav Klíma se ve svém příspěvku obrací na redakci Britských listů, zda by mu mohl někdo z moudrých poskytnout kvalifikovanější stanovisko, aby si byl schopen utřídit pocity nad pojmem svoboda. Ač sám mezi ty, které se snaží oslovit, nepatřím, mohl bych pár jmen doporučit: Aristoteles ze Stageiry (Učení o středu), Benedictus de Spinoza (Etika), Erich Fromm (Lidské srdce, Strach ze svobody, Mít nebo být?), píše Vladimír Šedivý.

12. 6. 2007
Poznámka k článku Lukáše Rázla "Teď jde do tuhého: Bush je nahý"

Způsob vyřízení této nabídky ze strany Ruska se přímo nabízí samotným technickým provedením celého systému MDA. Zakavkazsko může v ideálním případě hostovat předsunuté radary včasné výstrahy, aniž by tím byl dotčen a zpochybněn zamýšlený páteřní radar a raketová sila ve střední Evropě. Z toho důvodu považuji Putinovu nabídku spíše za povedený PR tah na světové veřejné mínění v situaci, kdy je ve hře i možnost, že by Rusko nedokázalo zabránit ani záměru USA tento typ radaru v Gruzii nakonec přeci jen umístit. ZDE

12. 6. 2007

Technický systém MDA přece dovoluje přijmout na ruské základně osádku amerického vysílacího a kontrolního stanoviště dat radaru ruské stanice, převzít interface formátu dat, postavit satelitní vysílač a kódovou stanici, napojit se do řídícího centra radaru optickou datovou sběrnicí, a sdílet prostor na ruské základně... Jako ukázka upřímnosti argumentace (Írán jako osa zla a důvod stavby brdského radaru) je to nejrychlejší a nejméně finančně náročné řešení. A nádherná ukázka upřímnosti při praktické realizaci článku 8, odst. 1, 2, 3, 4, 5 a 7 římské dohody NATO-Rusko...

PLŘS 5V28 v pohotovosti
13. 6. 2007

V deníku Metro ve čtvrtek 7. června vyšel - ale pouze v pražském vydání - na straně 7 článek, ve kterém Tomáš Svoboda popisuje svou návštěvu bývalé raketové základny ve vojenském výcvikovém prostoru Jince v prostoru Stožec s doprovodem z Ministerstva obrany. Autor dále píše o vybudování základny která měla být hlavním obranným raketovým postem pro Prahu a okolí a čtenáři sděluje, že byla vybudována za pomoci vojenských jednotek, kterým, jak on ví, se neplatilo.

13. 6. 2007

tak nějak by asi nazval Damiano Damiani svůj scénář, kdyby jej psal na základě současných realií z české kauzy bývalého starosty a nynějšího ministra versus Český stát "zastoupený" např. bývalou sekretářkou tohoto bývalého starosty a momentálně "dozorovanou šarmantním kukučem" nejvyšší státní zástupkyně. V hlavních rolích tohoto dílu vystupují běžný ministr pro běžné záležitosti mistního rozvoje a nejvyšší státní zástupkyně označená svou předchůdkyní tak trochu za generální prokurátorku.

13. 6. 2007

Polemika s článkem Josefa Víta "Pravice a levice aneb sobectví a solidarita"

Kde jste vyčetl, pane Víte, že žádám minimální (pokud možno nulové) daně pro bohaté a přesunutí daní na bedra těch nejchudších? To jste asi četl jiný článek a pak svoje nápady nespojujte s mým jménem.

Jak jste poznal, že jsem proti solidaritě? Já přece platím solidárně zdravotní pojištění jako procentuální podíl svého platu, tedy mám-li plat vyšší než průměrný, platím i nadprůměrné zdravotní pojištění. S tím souhlasím, nemám s tím žádný problém. Jsem dokonce velmi rád, že ze svého zdravotního pojištění téměř nic nečerpám a totéž přeji všem, píše Jaromír Eisman.

13. 6. 2007

Když jsem se dozvěděl, že politolog Rudolf Kučera byl dle veřejně dostupných informací členem normalizační KSČ ZDE, překvapilo mě to. Další veřejně dostupné informace však naznačují, že se Kučera později dostal nebezpečně blízko k nacistům v Sudetoněmeckém landsmanšaftu. Britské listy o tom psaly také... Slovo "nacista" zde nepoužívám jako invektivu, ale jako označení bývalých členů NSDAP s problematickou minulostí, jak uvidíme dále.

Podle obchodního rejstříku se v roce 2002 podílel na zakládání pražské pobočky landsmanšaftu (má pěkný název "SKS - Informační středisko Praha s.r.o.") a ačkoli jednateli jsou pánové Milan Kubes a Peter Barton, politolog Kučera figuruje nadále v rejstříku jako spoluvlastník . Ze základního jmění 200 000 Kč vložil 20 000 Kč -- znamená to, že činnost landsmanšaftu zadotoval ze svého podobně, jako když platil členské příspěvky v KSČ? Přitom už před třemi měsíci tvrdil, že spoluvlastníkem není....

20. 3. 2007 Rudolf Kučera: Podíl v SKS nemám, členem landsmanšaftu nejsem, titulu profesor nepoužívám a holocaust nezpochybňuji ZDE

12. 6. 2007

Tony Blair zaútočil ve svém úterním projevu, nedlouho před odchodem z premiérské funkce, na sdělovací prostředky. Obvinil je, že loví jako "nezvladatelné bestie, a trhají lidi i jejich pověst". Přiznal, že začal ve svém premiérském úřadě tím, že se spoléhal na vládní "spin", propagandu, avšak dodal, že se televize a tisk za deset let jeho vlády podstatně zhoršily.

12. 6. 2007

Simon Kelner, šéfredaktor deníku Independent, konstatoval v úterý, že je pro jeho list "odznakem cti", že na něj zaútočil ve svém projevu odcházející britský premiér Tony Blair.

Kelner dodal, že považuje výroky Tonyho Blaira za potvrzení toho, že ostře kritický postoj listu Independent vůči válce v Iráku je správný: "Blair se mýlil, my jsme měli pravdu."

12. 6. 2007

Členské země NATO a země bývalého sovětského bloku od úterý jednají ve Vídni uprostřed napětí mezi Moskvou a Západem o klíčové dohodě o kontrole zbrojení z doby po ukončení studené války.

Rusko 23. května požádalo o mimořádné zasedání k prozkoumání Dohody o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, která byla podepsána v Paříži r. 1990 a jejímž cílem bylo vytvořit zbrojní rovnováhu mezi oběma bývalými znepřátelenými bloky. Rusko požádalo o toto jednání, protože "nemůže volně přesunovat svá vojska po svém území," řekl šf ruské delegace Anatolij Antonov v pondělí ve Vídni.

12. 6. 2007

Ministři obrany z 26 členských zemí NATO budou jednat o americké raketové obraně a o Afghánistánu a Kosovu během dvoudenního zasedání v Bruselu ve dnech 14.-15. června. Setkají se také poprvé s novým ruským ministrem brany Anatolijem Serďukovem, v rámci jednání rady NATO-Rusko.

Podrobnosti v angličtině ZDE

12. 6. 2007

Ruský prezident Putin navštíví Spojené státy začátkem července a"doufám, že americká strana oficiálně zveřejní svůj názor, své rozhodnutí k tomutu návrhu. Pak by mohly začít konzultace," sdělil ruské tiskové kanceláři šéf ruského generálního štábu Jurij Balujevskij. "Soudě podle reakce amerického vedení a mých vojenských kolegů, Spojené státy byly návrhem šokovány a udělal na ně velký dojem," dodal Balujevskij.

Podrobnosti v angličtině ZDE

12. 6. 2007

Americký odvolací soud:

Americký federální odvolací soud ostře odsoudil politiku Bushovy vlády, v jejímž rámci Spojené státy zadržují osoby podezřívané z terorismu. V pondělí rozhodl, že americká vláda nesmí zadržovat podezřívaného agenta al Kajdy, zatčeného v Peorii koncem roku 2001, donekonečna.

Rozhodnutí amerického odvolacího soudu ve Virginii znamená, že americká vláda musí propustit Aliho Saleha Kahlaha al-Marriho, osobu, která má povolení k pobytu v USA, z vojenské vazby a buď ho postavit před civilní soud, nebo ho deportovat ze země, nebo ho osvobodit.

Americký generální prokurátor Alberto Gonzales konstatoval, že je zklamán rozhodnutím odvolacího soudu a že se ministerstvo spravedlnosti proti tomuto rozhodnutí dále odvolá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

12. 6. 2007

Příspěvek paní Zuzany Šlaisové "Rudí zmetci" je nádherný a jsem skutečně rád, že jej BL uveřejnily. Zvlášť poslední věta je perla.

Takže tímto krmí ta smečka rudých zmetků ty prosté lidi, skutečně poctivé zemědělce, kteří dřou od rána do večera na svých polích, které jim milostivě vrátilo tamní JZD.

Myslí si paní Šlaisová, že Rudí zmetci chodí dům od domu jako svědci Jehovovi? Docela by mě zajímalo, jak si paní představuje onu technologii dopravy závadné informace do hlav prostého lidu.

12. 6. 2007

Tak jsem se z dozvěděl, že svými názory a přesvědčením se kvalifikuji do kategorie "komunistický zmrd" nebo "rudý zmetek". A to je jen reprezentativní výběr korespondence. Nevím, jestli si pan Čulík nenechal v rukávě ještě nějaká další sdělení od skupiny občanů odlišného mínění, píše Petr Březina.

Příliš mi nevadí, být komunistickým zmrdem vedle pana Čulíka, s jehož postoji sice nezřídka plně nesouhlasím, ale jemuž jsem vděčný za možnost se vyjádřit k věcem, které pro sebe považuji za podstatné. Snad by bylo lepší pominout poštěkávání těchto hyen a věnovat se smysluplné diskusi. Bohužel ale je to pro naši současnou společnost symptomatické a budeme-li tyto jevy přehlížet, mohli bychom brzy začít sklízet trpké ovoce netolerance, agresivity a diskriminace jiného názoru. Takže se vlastně kruhem vracíme tam, odkud jsme vyšli, k negativním jevům, které jsme (aspoň doufám) chtěli překonat. Tolik na úvod.

Měl bych pár poznámek k některým článkům.

12. 6. 2007

(příběh člověka, který jel na Hlavní nádraží Praha na kole)

Denny Hozman, student hry na klavír, jezdí už dva roky po Praze na kole. Především proto, že je to pro něj nejrychlejší způsob dopravy a trošku si při tom protáhne tělo. Když ho však jednoho květnového dne, kdy potřeboval zajet vlakem do Rudné, napadla pošetilá myšlenka jet na vlak na kole, potkal se s přístupem typicky českým. Kdo že měl takový přístup? Zkrátka úplně všichni, od zloděje až po policajta.

12. 6. 2007

Příspěvek pamětníka k článkům o bývalých komunistech atd.

Motto:
Největší a nejstrašnější ironií života je, že v kterémkoli okamžiku můžeme být hloupí. Všichni se toho bojí a každý je radši svině než blbec. Stará písnička. Důvod je v tom, že každý blbec je taky svině a že to není nikdy obráceně. Je myslitelná moudrá svině. Existuje však naopak dobrý blbec? V určitém okamžiku snad, ale život blbce spočívá jen v samých sviňárnách, protože nevědomost ho přivádí do situací, z nichž se nemůže dostat jinak než tím, že porušuje pravidla sociální hry.

Caesare Pavese

Na tom, že bývalí komunisté, estébáci atd. jsou stále u moci a u lizu, není skutečně nic překvapivého, jak zcela správně podotkl Pavel Letko. Nakonec, kdo jiný by měl být u moci? (1) Při každé společenské změně, ať už je to násilná revoluce nebo relativně pokojná restaurace kapitalismu, jako po roce 1989, lidé, kteří v závěru obyčejně nejvíce vytěží ze změny, jsou ti, kteří byli v klíčových pozicích bývalého režimu. Ne viditelní prominenti, symboly moci, s těmi se obyčejně fyzicky nebo alespoň symbolicky zatočí (jsou rychle nahrazeni novými symboly, s kterými se zatočí později taky), ale ti, kteří mají informace, kontakty a zkušenosti s vnitřním mechanismem mocenského a ekonomického aparátu.

Jinými slovy: oficielní fasáda moci se může zhroutit, ale skutečná funkční struktura zůstává a přežívá, protože to je to jediné, co lidé znají a čemu věří, že to bude fungovat. (2)

11. 6. 2007

tisková zpráva Iuridicum Remedium

Od 12. dubna tohoto roku začaly být vydávány čipové karty nazvané "opencard" nebo také Univerzální karta Pražana. Podle tvrzení zástupců Magistrátu, který do projektu investoval více než 100 miliónů korun, budou lidé moci kartu používat při platbě na parkovacích automatech, karta má také nahradit čtenářské průkazy v Městské knihovně, legitimaci MHD a umožnit přihlášení k internetovému portálu magistrátu, kde si zájemci budou moci vyhledat informace o své osobě. V první fázi má být vydáno Pražanům 50 tisíc karet zdarma, poté si již zájemci mají za kartu sami zaplatit.

"Projekt nebere ohledy na ochranu osobních údajů Pražanů," varuje Filip Pospíšil z nevládní organizace Iuridicum Remedium. "Jméno, datum narození a pohlaví držitele si může bez jeho vědomí a na dálku přečíst v podstatě kdokoliv," uvádí zástupce organizace.

"Navíc služby, které byly občanům dříve poskytovány anonymně, jako například placení za parkovné, budou nyní spojené se jménem. Firmy tak mohou sledovat chování jednotlivých zákazníků," dodává Pospíšil.

11. 6. 2007

Francie, země rekordů. Nejvyšší vítězství pravice v dějinách V. Republiky kalí vysoká míra voličské neúčasti. Ačkoliv Svaz pro lidové hnutí (UMP) prezidenta Nicolase Sarkozyho dosáhl v 1. kole parlamentních voleb rekordního skóre 39,56% (podle vyjádření ministryně vnitra po sečtení ze ¾ sečtených hlasů k 22.30 hodině), druhý rekord kalí entuziasmus. Neúčast byla totiž vysoká: 39,17%.

4. 5. 2007

V dubnu 2007 přispělo celkem 97 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 18, 437.07 Kč . Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.4. 2007 částku 255 292.76 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2007 Teď jde do tuhého: Bush je nahý Lukáš  Rázl
8. 6. 2007 Proč jsme nezískali Ameriku Lukáš  Rázl
8. 6. 2007 Rusko převezlo Spojené státy ohledně raketové obrany   
6. 6. 2007 Vojensky nevzdělaní novináři Lubor  Kasal
6. 6. 2007 Hledání podpory i strategie Oskar  Krejčí
6. 6. 2007 Vojenské základny USA ve světě Zdeněk  Brousil
5. 6. 2007 Americký Kongres vyškrtl z obranného rozpočtu výdaje na stavbu protiraketové základny v Polsku   
4. 6. 2007 Topolánek: Ani my ve vládě nemáme o americkém radaru žádné informace Jan  Neoral
2. 6. 2007 The anti-missile shield cannot defend the Czech Republic Jan  Neoral
1. 6. 2007 Antirakety Česko nemohou ochránit Jan  Neoral

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2007 Americký radar nechceme   
12. 6. 2007 Bulharsko chce také americkou protiraketovou základnu   
12. 6. 2007 Dopis senátorovi a poslanci   
12. 6. 2007 Ruský generál očekává jednání o radaru s Američany v červenci   
12. 6. 2007 Radar v Ázerbajdžánu namísto brdského je realistický Štěpán  Kotrba
11. 6. 2007 Teď jde do tuhého: Bush je nahý Lukáš  Rázl
9. 6. 2007 Rusko vydalo varování ohledně amerického plánu na raketovou obranu   
8. 6. 2007 Proč jsme nezískali Ameriku Lukáš  Rázl
8. 6. 2007 Ruská základna v ázerbajdžánské Gabale Jiří  Csermelyi
8. 6. 2007 Rusko převezlo Spojené státy ohledně raketové obrany   

Český film RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2007 Tajnost dnešního českého filmu Tomáš  Koloc
30. 5. 2007 Bestiář: Překvapuje banalitou i mechaničností Jan  Čulík
29. 5. 2007 Tajnosti: Snad nejhlubší a nejpozoruhodnější film z poslední doby Jan  Čulík
28. 5. 2007 Vratné lahve: Sentimentální variace na známé téma Jan  Čulík
23. 5. 2007 Zemřel filmový režisér Pavel Hobl   
14. 5. 2007 Konec básníků v Čechách Jan  Čulík
14. 5. 2007 Jak básníci neztrácejí naději Jan  Čulík
10. 5. 2007 Byli jsme to my? Jan  Čulík
4. 4. 2007 Vítězslav Tichý a jeho pozoruhodná sbírka českého filmu Jan  Čulík
20. 3. 2007 Tmavomodrý svět Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   

Bodies RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2007 Jaký je rozdíl mezi anatomickou pitvou a komerční exhibicí Martin  Kucharík
16. 5. 2007 O pochybné etice výstavy Bodies   
14. 5. 2007 Oči k vidění a mozek na myšlení, aneb kdo nechce vědět, co je člověk, ten ať klidně zůstane doma Uwe  Ladwig
14. 5. 2007 Jak vydělat na mrtvých, které si prohlížejí ti, kteří žijí Štěpán  Kotrba
14. 5. 2007 Nebudeme přece tmáři   
14. 5. 2007 Chybí základní úcta k lidské bytosti Jan  Čulík
11. 5. 2007 Uč se synu moudrým býti Ladislav  Žák
7. 5. 2007 Prznění mrtvol Radek  Mikula

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2006 Beneš a nenucená nadřazenost Martin  Škabraha
15. 6. 2006 Sudetoněmecký den nepřinesl nic nového Richard  Seemann
2. 2. 2006 Benešovy dekrety Alois  Matuška
21. 11. 2005 Provokace paní Merkelové   
18. 11. 2005 Merkelová podporuje zřízení Centra vyhnání Radek  Vogl
16. 9. 2005 Sudetští Němci v Krnově světí památku židů   
2. 9. 2005 Dějiny jsou prevít Pavel  Urban
27. 7. 2005 Kolakowski sem, Jaspers tam - už jsme se omluvili Polákům? Karel  Dolejší
25. 7. 2005 Okupanti utekli ještě před koncem války, kolaboranti zůstali Stanislav A. Hošek
25. 7. 2005 Soucit s těmi, co nemohou zapomenout na prožité křivdy   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
1. 6. 2007 Bude George Bush vyhlášen šimpanzem roku? Mojmír  Babáček
28. 5. 2007 Pro hluché, kteří nechtějí slyšet Fidel Castro Ruz
18. 5. 2007 Putin je opět zatracován pro odpor k Sorosovým nečistým praktikám Hugo  Fibiger
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
5. 5. 2007 Čeho je bezprostředně zapotřebí, je energetická revoluce Fidel Castro Ruz
6. 4. 2007 Panevropský ropovod z Kazachstánu a Ázerbájdžánu   
5. 4. 2007 Aktivisté, experti a politici: strašák jménem Temelín Jiří  Pálka
30. 3. 2007 Americký vládní úřad GAO varuje: Připravte se na ropný zlom Michal  Brož
29. 3. 2007 Kuba a ropa Petr  Baubín
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin

Čína RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba

Schwarzenberg - rakouský problém české zahraniční politiky RSS 2.0      Historie >
12. 1. 2007 Náměstek americké ministryně zahraničí u Paroubka a Schwarzenberga, americký velvyslanec u Zemana na chalupě   
11. 1. 2007 O státě českém Pavel  Kopecký
11. 1. 2007 Desatero programových podmínek ČSSD pro toleranci vlády   
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
9. 1. 2007 Napoleon? Antonín  Hubený
8. 1. 2007 Mirek, beránek boží Zdeněk  Jemelík

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
18. 5. 2007 Omyly ministryně Stehlíkové a premiéra Topolánka aneb proč nemá smysl pozitivní diskriminace vlády Anna  Čurdová
3. 4. 2007 Michael  Marčák
24. 3. 2007 Proč je potřeba Ústav paměti národa Lubomír  Novotný
19. 3. 2007 Ústav národní pomsty Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Alex Koenigsmark: Siromacha - román na pokračování RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2007 Nábřeží mlhy Alex  Koenigsmark
19. 2. 2007 Brány noci Alex  Koenigsmark
2. 2. 2007 Návštěva z temnot Alex  Koenigsmark
23. 1. 2007 Děti ráje Alex  Koenigsmark
19. 1. 2007 Hovno Alex  Koenigsmark
4. 1. 2007 Konec starých časů Alex  Koenigsmark
22. 12. 2006 Císařova vana Alex  Koenigsmark
21. 12. 2006 Jarní vody II. Alex  Koenigsmark
14. 12. 2006 Jarní vody I. Alex  Koenigsmark
8. 12. 2006 Plesová sezóna II. Alex  Koenigsmark

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
6. 6. 2007 Spojené státy jsou stále proti dohodě o skleníkových plynech   
2. 6. 2007 Nekompetence a podvádění při obchodu s emisemi skleníkových plynů ohrožují boj proti globálnímu oteplování   
1. 6. 2007 Bude George Bush vyhlášen šimpanzem roku? Mojmír  Babáček
1. 6. 2007 George Bush zlikvidoval naději, že by schůzka G8 mohla schválit plán proti globálnímu oteplování   
25. 5. 2007 USA odmítly německý návrh pro summit G8 na boj proti globálnímu oteplování   
23. 5. 2007 Světové emise CO2 jsou vyšší než nejhorší modelovaný scénář   
21. 5. 2007 Klimatické změny, globální darwinismus a náboženský fanatismus Kamil Vladislav Vaněk
19. 5. 2007 Ne, Blaire! Americký dar na rozloučenou britskému premiérovi   
16. 5. 2007 Placatá, nikoliv kulatá Země   
16. 5. 2007 Klaus a úroveň českého mediálního diskursu Jan  Čulík

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2007 Mařilo Německo vyšetřování skandálu CIA? Štěpán  Kotrba
5. 6. 2007 Bush nemá rád matky usmrcených vojáků Tomáš  Krček
16. 5. 2007 Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
28. 4. 2007 Mám absolutní pohrdání pro Bushův tým   
25. 4. 2007 Americká armáda "zneužila smrti fotbalisty Tillmana"   
17. 4. 2007 Padlí vojáci neodrazují zájemce o službu v kanadské armádě Miloš  Kaláb
16. 4. 2007 Turecko chce provést vojenskou invazi do severního Iráku Miloš  Kaláb
12. 4. 2007 Irák: Stále se prohlubující krize   
31. 3. 2007 Slovenská armáda definitivně opustila Irák, Fico odsoudil nelegálnost mise "Trvalá svoboda" Štěpán  Kotrba

Školství RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký
15. 5. 2007 Diskutujeme symptomy a opomíjíme příčiny Michal  Giboda
3. 4. 2007 Nečisté maturity 2007 Ondřej  Hausenblas
16. 3. 2007 Co čeká (někdy) intelektuála? Miloš  Dokulil
7. 3. 2007 Jde o maturity, nebo o CERMAT?