13. 6. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 6. 2007

Washington Post:

Bushe milují v Albánii

George W. Bush je hrdinou v Albánii! Na světě je aspoň jedno místo, kde Rozhodovače aspoň trochu milují, píše komentátor Eugene Robinson v americkém deníku Washington Post.

Byla to v neděli nádherná chvíle - bylo to, jako když americký Borat jede do zahraničí - nadšení obyvatelé albánského města Fushe Kruje volali "Bushie! Bushie!" a albánský premiér jásal, jak "k nám přijel největší a nejslavnější host, jakého jsme tady kdy měli." Ještě za mnoho let, až dávno propadne stařecké senilitě, bude mít Bush hřejivý pocit, když si vzpomene na ty kouzelné hodiny v Albánii. Jak ho tam milovali!

Mimo Tiranu a okolí ovšem prezidentovy akcie jakožto apoštola svobody dál klesají - a to právem. Zrovna když se Albánie dostávala nad Bushem do extáze, ostatní Evropa v pátek četla zprávu o únosech, tajném věznění a mučení podezřelých osob v Bushově "válce proti terorismu".

Zprávu vypracoval pro Radu Evropy švýcarský právník Dick Marty a stojí za to ocitovat úvodní odstavec podrobněji:

"To, co bylo dosud jen řadou tvrzení, je nyní prokázáno: velký počet osob byl unesen z různých míst po celém světě a převezen do zemí, kde byly pronásledovány a o nichž je známo, že je tam mučení běžnou praxí. Jiní lidé byli svévolně vězněni, aniž by bylo proti nim vzneseno jakokékoliv konkrétní obvinění a bez soudního dohledu. Další osoby se prostě na dlouhé období ztratily a byly vězněny v tajných věznicích, a to i v členských zemích Rady Evropy."

Marty citoval "jasné a podrobné informace" z informovaných zdrojů a dospěl k závěru, že Polsko a Rumunsko, jak se dlouho podezřívalo, byly oněmi dvěma zeměmi, na jejichž územi byly ony tajné věznice CIA, kde byli "důležití" vězni zadržováni a vězněni.

Polští a rumunští činitelé konstatovali, že jsou šokováni - šokováni! - že je někdo obviňuje, že mají něco společného s věznicemi CIA a s "posílenými" vyšetřovacími technikami, které zpráva charakterizuje jako mučení. Avšak Marty je bývalý prokurátor a připravil přesvědčivé důkazy.

A takto, jsem přesvědčen, si budou příští generace pamatovat George W. Bushe: jako prezidenta, který opustil naše tradiční pojmy spravedlnosti a lidských práv a namísto toho realizoval státní program únosů, svévolného věznění a mučení při výsleších, jako například dušení lidí vodou.

Budeme si ho samozřejmě pamatovat i za iráckou válku. Ale doufám a jsem přesvědčen, že si ho stejně tak budeme pamatovat za to, to jaké míry oslabil základní hodnoty tohoto národa a jeho základní vlastnosti.

Budeme na něj pamatovat jako na prezidenta, který založil věznici v zálivu Guantánamo na Kubě, společně s podvodnými vojenskými tribunály, před nimiž vězňům nebylo dovoleno seznámit se s důkazy, vznesenými proti nim. Budeme si pamatovat, že dlouho poté, co bylo jasné, že Guantánamo vážně poškozuje pověst našeho národa po celém světě - v neděli žádal bývalý Bushův ministr zahraničních věcí Colin Powell, aby bylo Guantánamo okamžitě zlikvidováno - Bush tuto věznici tvrdošíjně udržuje v provozu.

Budeme si pamatovat na Dicka Cheneyho, nikoliv proto, že omylem postřelil kolegu na lovu, ale proto, že je nejhlučnějším a nejhysteričtějším hlasem v této vládě, který prosazuje porušování řádných právních procesů i principu habeas corpus, jaké definují spravedlnost v civilizovaných společnostech. Budeme si pamatovat, jak silně Cheney pohrdá Ženevskými konvencemi.

Budeme si pamatovat na Alberta Gonzalese - nikoliv pro to, jak trapně vedl americké ministerstvo spravedlnosti, ale hlavně proto, že jako právník z Bílého domu poslušně vypracoval legalistické ospravedlnění toho, co mezinárodní dohody jasně definují jako mučení vězňů.

Budeme si pamatovat celou tuto pošetilou vládu za to, že se rozhodla vést válku proti terorismu způsobem, který nejenže je výsměchem hodnotám tohoto národa, ale také vytváří nové stoupence pro kauzu antiamerikanismu. Budeme si pamatovat, že tento Bílý dům z hlouposti pomohl posílení kauzy teroristů.

Za devatenáct měsíců bude se snažit nový prezident napravit aspoň něco z těch škod, co tato vláda napáchala. Bushie se mezitím zase vrátí na svůj ranč, bude tam vysekávat podrost a možná snít o své slávě v Albánii.

Kompletní článek v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       13. 6. 2007
13. 6. 2007 Fabiano Golgo "byl donucen opustit deník Metro" Štěpán  Kotrba, Jan  Čulík
13. 6. 2007 Bushe milují v Albánii
13. 6. 2007 Pro banány bychom mohli přehlédnout nástup nové totality Ivana  Štěpánková
12. 6. 2007 Ukradli Bushovi v Albánii hodinky?
13. 6. 2007 Ukradené hodinky
13. 6. 2007 Tajná zpráva OSN odsoudila Spojené státy za selhání na Blízkém východě
13. 6. 2007 Rakousko usiluje o spuštění nové železné opony Richard  Seemann
13. 6. 2007 Darovat orgány, aneb Jak jeden šílený televizní pořad pomohl zachránit životy Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Rezignujte, jednáte v rozporu s názory občanů
13. 6. 2007 Jak se mává usárnou?
13. 6. 2007 Co je to svoboda?
12. 6. 2007 Putin provedl chytré PR, ale realita je jiná Jan  Sýkora
12. 6. 2007 Radar v Ázerbajdžánu namísto brdského je realistický Štěpán  Kotrba
13. 6. 2007 Hlupáci z deníku Metro jako nástupci radia Jerevan Blahoslav  Zahradníček
13. 6. 2007 Celkem běžná žádost advokátského týmu běžného ministra generálnímu prokurátorovi České republiky Vladislav  Černík
13. 6. 2007 Nablýskaný vůz
13. 6. 2007 Rudolf Kučera: Po KSČ ještě nacisté? Petr  Nachtmann
12. 6. 2007 Blair: "Nezvladatelná média ničí lidi i jejich pověst"
12. 6. 2007 Šéfredaktor deníku Independent: Blairův útok na náš list je "odznakem cti"
12. 6. 2007 Bývalí členové Varšavského paktu a členové NATO jednají ohledně kontroly zbrojení
12. 6. 2007 NATO bude jednat o americké raketové obraně
12. 6. 2007 Ruský generál očekává jednání o radaru s Američany v červenci
12. 6. 2007 Vláda nesmí zadržovat osoby podezřívané z terorismu donekonečna
12. 6. 2007 Prostý vesnický lid z Hůrek Michal  Mašín
12. 6. 2007 "Rudý zmetek", "komunistický zmrd" a umění racionální debaty
12. 6. 2007 Člověče, vždyť vy jste blázen! Hynek  Hanke
12. 6. 2007 Blbci a svině Jiří  Drašnar
11. 6. 2007 Univerzální karta Pražana představuje riziko pro soukromí
11. 6. 2007 Sarkozyho modré tsunami smetlo téměř vše: levici, střed i extrémy Josef  Brož
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce