4. 7. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 7. 2006

Důsledné užívání technologie, která je dnes běžně k dispozici, by zřejmě rázem vyřešilo problémy globálního oteplování, kdyby ale lidé nebyli líní tuto technologii přijmout, napsal britský deník Independent. Nahrazení klasických žárovek nízkoenergetickými žárovkami (v britských supermarketech se právě prodávají dvě takové žárovky za celkovou cenu 40 Kč) bylo zabránilo vypuštění 16 miliard tun uhlíku do atmosféry během nadcházejících 25 let. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního úřadu pro energii - International Energy Agency.

Úřad konstatoval, že není zapotřebí vymýšlet žádnou novou technologii, protože technologie úsporných žárovek už existuje a přechod na tyto žárovky by uspořil více než 1300 miliard GBP (2600 mld USD, 1874 mld EUR, 53355 mld Kč).

Sloupek
Ivan Blatný

Byl krásný letní den a s přivřenými víčky,
kráčeje k městu zpět, viděl jsi na polích
daleké malinké sehnuté postavičky,
což jíti dál až k nim a zeptati se jich?

Je radost? Je jen žal? Nebo snad nemá chuti
chléb, voda, voda, chléb, a to je život náš?
Co potom chvíle ta, kdy hřmělo do perutí?
Ztracený příteli, jsi ještě, posloucháš?

Ach není radosti! Křič! Není, není, není!
Leč jiné ostruhy tě stiskly, abys žil.
Hle, Ryzka, krásný kůň s nákladem utrpení
napíná k prasknutí předivo jemných žil.

ze sbírky Brněnské elegie, BB art, Praha 2003 vybral Štefan Švec

CzechTek 2005
5. 7. 2006

Armáda, která pozemek technařům poskytla, podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) nevzala v úvahu, že koncem července, kdy se party uskuteční, budou vyvádět na loukách Doupovských hor mladé vzácní chřástalové polní. Petr Stýblo připomenul, že Doupovské hory patří mezi ptačí oblasti evropské sítě chráněných území Natura 2000, mimo jiné zejména kvůli ochraně chřástalů. Ochránci přírody jaksi zapomněli, že vojenský újezd je stále prostorem, kde cvičí armáda, provádí zde střelby a jezdí zde její těžká vozidla.

Technařům sliboval legální pořádání open air party už ministr vnitra Gross. Na svůj slib ale "zapomněl". Zástupci technařů, vedeni Tomášem "Docentem" Vajnerem, který byl v minulosti policií stíhán za "pořadatelství" CzechTeku, a kandidátem na poslance za stranu Zelených Pencem se ještě před volbami dohodla s dosluhujícím ministrem obrany Karlem Kühnlem (US-DEU) v Parlamentu, že armáda poskytne pozemek na kraji vojenského újezdu, organizátoři CzechTeku se postarají o všechno ostatní, včetně zdravotnického a hygienického zajištění a úklidu odpadků. Technaři armádě za pronájem areálu zaplatí 24 000 korun. Nyní by pomocí hrozeb sakcí Evrospké unie vůči Česku "zelení" (ne)přátelé pořadatelů a zhysterizovaní starostové několika přilehlých obcí nejspíše chtěli dosáhnout přehlasování rozhodnutí ministra Kühnla Paroubkovou vládou a vzbudit tak odpor a následné demonstrace mladých. Hezká intrika... ODS se musí smát. Český svaz ochránců přírody má podle ornitologa Oldřicha Buška v zásobě ještě ťuhýky a strnady luční.

CzechTek 2006 se bude - jako obvykle - konat poslední červencový víkend. Ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách. Očekává se tentokrát účast několika deítek tisíc mladých lidí, neb stejně masivní zásah státní policie jako loni je vyloučen legalitou pronájmu i charakerem pozemku, na kterém mají pravomoc vojenští policisté.

A vzhledem k tomu, že nad akcí převzal záštitu Kühnl, ministr za "novou Unii svobody", pak v souladu s jejím programem jde o "svobodu jak individuální, politickou, tak i svobodu ekonomickou... - ...důvěřovat ve schopnost lidí, snažit se co nejméně zasahovat do lidského konání... , ...zajistit lepší komunikaci mezi politickou sférou a strukturami občanské společnosti".

4. 8. 2003 CzechTek, rozhořčení měšťáci a spravedlnost pro všechny ZDE

DIY, techno a festivaly CzechTek TÉMA BL
5. 7. 2006

Existenciální stres v Karlových Varech

Ve středu pokračoval filmový festival v Karlových Varech dalšími dvěma výbornými filmy: v poledne se odehrál film zkušeného amerického režiséra Stephena Soderbergha Bubble (Bublina), 2005 , v podvečer pak celovečerní debut mladého německého režiséra Hanse Steinbichlera Winterreise (Zimní cesta), 2006.

Repríza
5. 7. 2006

Někteří lidé si už tipují, že celovečerní debuty Joachima Triera Reprise (Repríza), by mohl dostat na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus. Nerozhodla jsem se dosud, zda s těmito lidmi souhlasím, ale mám k tomuto filmu hodně co říci.

5. 7. 2006

Some are already tipping Joachim Trier's feature debut, Reprise (Norway, 2006), as a real contender for the Crystal Globe in the main competition of this year's Karlovy Vary film festival. I have not decided yet whether I agree with these people, however I certainly have a great deal of good things to say about this film.

5. 7. 2006

Vladimír Morávek a Terry Gilliam: dva vynikající režiséři

Dobrá literatura je vždycky obžalobou, nikoliv obhajobou života, napsal Colin Wilson ve svém nesmírně vlivném kritickém díle The Outsider v padesátých letech. Ověřte si to na klasicích, Colin Wilson má pravdu, připsal k tomu v sedmdesátých letech ve své kritice socialisticko-realistické literatury z normalizačního Československa Josef Škvorecký. Tyto výroky se mi připomněly dvěma vynikajícími filmy, které jsem zhlédl v úterý odpoledne v Karlových Varech. Jde o film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005) Vladimíra Morávka a Tideland, Země přílivů Terryho Gilliama.

Rozhovor Jana Čulíka s Terry Gilliamem z roku 2004 je v Britských listech ZDE

Gilliam v něm říká už tehdy v podstatě totéž, co řekl znovu v rozhovoru s festivalovým bulletinem v Karlových Varech, který vyšel ve středu 5.7.

The Lost City - režie  Andy Garcia
3. 7. 2006

Letos se v Karlových Varech fanfárami a fábory vítal Andy García, který dostal Křišťálový glóbus za "vynikající umělecký příspěvek světové kinematografii". Přijel se svým režisérským debutem, filmem Ztracené město, a viděli jsme ho v pondělí dopoledne.

Vždycky doufám, že lidi předčí mé očekávání. Bohužel, to se v tomto případě nestalo, neboť mi tento film připomněl tolik jiných filmů, natočených za stejných okolností -- úspěšný, ano, schopný herec zaujme místo za kamerou i před kamerou, a výsledkem je blyštivý, profesionálně natočený film, který však má v sobě nádech samolibosti. Nechci mu příliš krutě kazit jeho slavný den -- jak říká "Každičký detail, všechno, na čem mi záleží, všechno, co miluju, všechno, na co myslím, všechno, co jsem, je v tomto filmu." Ano, přesně takový dojem to dělá -- je to prostě film a la Andy Garcia.

3. 7. 2006

This year the fanfares and streamers at Karlovy Vary were for Andy Garcia, who was awarded the Crystal Globe award for outstanding artistic contribution to world cinema. He came with his directorial debut, The Lost City, under his arm, and we went to see it on Monday morning.

I always like to hope that people will exceed my expectations. Unfortunately this is not the case here, as the film reminded me of so many others made under the same circumstances - a successful, and indeed accomplished, actor takes his place behind the camera as well as in front of it, and the result is a shiny and professional movie, which has an unfortunate tinge of slight self indulgence. I do not want to rain on his parade too cruelly - as he says, "Every single detail, everything that I care about, everything that I love, everything that I think about, everything that I am is in that movie.", but it does feel like that - the Andy Garcia movie.

4. 7. 2006

Použitá klišé nevadí

Rafťáci jsou další zábavnou, profesionálně vyrobenou, nezávaznou filmovou komedií, která znovu využívá známých a oblíbených českých témat: prázdniny v horké letní krajině, tentokrát při sjíždění řeky, a dva šestnáctiletí mladíci, usilující o ztrátu panictví. (Stálo by za psychoanalýzu, proč tato dvě témata pořád Čechy tak přitahují). Film je vystaven na sérii předem vypočítaných gagů: oba mladí hrdinové usilují dostat (nějakou) dívku do postele, neustále se však při tom setkávají s různými protivenstvími. Skoro každý pokus o sexuální styk v tomto filmu končí tím, že k ničemu nedojde, protože dojde ke komické situaci. Situační komika je prokládána svižným dramatickým dějem. . Zajímavé je, že když konečně k něčemu mezi chlapcem a dívkou má ve filmu dojít, navzdory komerčnosti je to lyrická, jemná scéna. Srovnejte se zábavnými anglickými komediemi se sexuálním podtextem Carry On, které se vyráběly od padesátých let. Rafťáci jsou na daleko vyšší úrovni -- pozoruhodný je ten lyrismus, který se nakonec ve filmu objeví.

3. 7. 2006

Kráska v nesnázích - režie Jan  Hřebejk V neděli měl na karlovarském filmovém festivalu premiéru nový film Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Je dobře zahraný a má i vtipné, dobře napsané dialogy. Bohužel, premisa, z níž vychází, a tedy i příběh, jsou schematické. Celé je to taková pohádka.

Kráska v nesnázích - ČR 2006 120 min., námět: Robert Graves, Petr Jarchovský, scénář: Petr Jarchovský, kamera: Jan Malíř , hudba: Aleš Březina, Radůza, zpěv: Radůza, producent: Ondřej Trojan režie: Jan Hřebejk hraje: Anna Geislerová, Josef Abrhám, Roman Luknár, Adam Mišík, Michaela Mrvíková, Emília Vášáryová, Jana Brejchová, Jiří Schmitzer a další.

3. 7. 2006

BUDOU POLITICI OVLIVŇOVAT OBSAH MÉDIÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY?

Na šestém, výročním zasedání Rady Českého rozhlasu 28. 6. 2006 a na zasedání předsednictva Rady, které mu předcházelo, vypukla kontroverze o budoucnost Českého rozhlasu. Stalo se tak v době po započetí zásadních kroků Českého rozhlasu k naplnění cílů veřejné služby v období digitalizace médií. Byl to za posledních šest let, co spolupracuji s Českým rozhlasem i jeho Radou a poslední dva roky, po které jsem sám členem Rady, jediný pokus o zákulisní posílení vlivu poslanců politických stran a politiků obecně na rozhodování o podobě vysílání a budoucnosti mediální veřejné služby. Byl to v Rozhlase doposud jediný pokus o nátlak prostřednictvím temného zákoutí sněmovny a apelu prostřednictvím nijak nespecifikovaných názorů nijak nespecifikovaných "odborníků na média" v nijak nespecifikovaných politických stranách, kteří prý nesouhlasí se současným směřováním Českého rozhlasu. Do této chvíle panovala mezi členy Rady otevřenost a korektnost.

Byl to doposud jediný vážný pokus od televizní krize v roce 2000, o kterém vím. Realizovala ho bývalá manželka tajemníka prezidenta Klause, členka ODS v Praze 2, redaktorka internetového serveru Česká média mediálního lobbisty Jaroslava Berky, čerstvě zvolená místopředsedkyně Rady Dana Jaklová.

ČTK: Rada žádá ředitele ČRo, aby zastavil přípravy dalších stanic ZDE

4. 7. 2006

Zatím co velká koalice se v nočním maratónu z neděle na pondělí po složitém jednání dohodla na zásadách zdravotní reformy, kterou odborníci hodnotí jako "falešný kompromis", němečtí lékaři a zdravotníci lavinovitě stávkují.

Původně zahájená stávka na univerzitních klinikách se nyní rozšířila do komunálních zdravotních zařízení.Již minulý týden zahájilo deset tisíc lékařů komunálních nemocnic v šesti spolkových zemích a 45 městech stávku. Stávkovalo se v Bavorsku, Badensku-Württembergsku, Hesensku, Šlesvicku-Holštýnsku, Brémách a Dolním Sasku. Dalších 70 tisíc lékařů na celém spolkovém území v 700 komunálních nemocnicích žádalo své kolegy na univerzitních klinikách, aby společně žádali uzavření speciálního lékařského tarifu, který zajistí odbornou péči pro pacienty.

4. 7. 2006

Znáte takovou tu "značku" zjišťující a ukazující rychlost vozu projíždějícího okolo ní? Prozradí se jak blikajícími číslicemi, tak brzděním aut, které okolo ní projíždějí. Ve většině řidičů působí zmatek: brzdí, ale vlastně ani neví, jakou rychlostí by měli okolo tohoto místa jet. Tatáž "značka" by přibrzdila provoz i v úseku bez omezení rychlosti - aniž cokoli přikazuje, jen měří.

Takovou paniku vyvolává proto, že na českých silnicích máte málokdy jistotu, že jedete podle předpisů. Značení je velmi nepřehledné, často špatně viditelné, zmatené a nelogické, neudržované a nespolehlivé. Věc jde tak daleko, že i když nechcete, často musíte porušovat dopravní předpisy v zájmu plynulosti provozu, či dokonce v zájmu provozu vůbec.

4. 7. 2006

Jako jeden z mála Čechoslováků, tedy vlastníků českého i slovenského občanství, mohl bych si spokojeně říct: Tak vládu už mám. Tedy alespoň v Bratislavě. Sotva mám ale důvod ke spokojenosti, tato vláda asi k národnímu sblížení na Slovensku nepovede. Rychlostí jejího vytvoření nás Slováci o několik koňských délek předběhli a proti vývoji v Praze má slovenská vláda lepší situaci i v tom, že bude mít celkem spolehlivou většinu v NRSR, čili v Národní radě Slovenské republiky.

Shi gan - režie Kim Ki-duk
1. 7. 2006

Karlovy Vary 2006:

Klasický český film Ztracená tvář o tom , jaký psychologický zmatek může způsobit změna lidského obličeje, připomněl film korejského režiséra Kim Ki-Duka Shi gan, (Čas), jímž byl v pátek 30. června zahájen letošní filmový festival v Karlových Varech.

Kim Ki-Duk je zkušený režisér a svým dílem věrně svědčí o manické realitě současné jihokorejské skutečnosti. Film plný korejské umanutosti (emocionalitu Korejců, jejich úpornou soutěživost a tvrdohlavost jít ve věci, kterou si usmyslí, až za hrob, to všechno v atmosféře intenzivní komerčnosti a modernosti dobře znám od svých studentů). V tomto smyslu je příběh nového Kim Ki-Dukova filmu pro mě přesvědčivý, i když pro uměřenější a "pohodovější" Čechy se může zdát přepjatou, psychologizující hříčkou.

Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí - režie Pavel Göbl
1. 7. 2006

Karlovy Vary 2006:

Problém je, že každý film z železničního prostředí nutně navozuje představu konkurence s Ostře sledovanými vlaky Jiřího Menzela a s Kalamitou Věry Chytilové. Divák se okamžitě musí ptát, když ho režisér a kameraman přivede do "prostředí malé železniční stanice", jestli se nebude opakovat to, co už tady bylo.

Jaký je hlavní rozdíl mezi tímto novým filmem a oběma klasickými díly? Obdobný jako rozdíl mezi českou literaturou, psanou před rokem 1989 a po něm. Předchozí literatura -- i oba tyto klasické filmy -- se vyrovnávaly s obdobím útlaku. Jejich tématem byla, abych parafrázoval Karla Kryla, "myšlenka na lásku v zajetí strachu". Pojednávaly o přirozené realitě v útlaku neživotného ideologického schématu. V Ostře sledovaných vlacích máme "malé jeviště", "malé dějiny" výpravčího Hubičky a eléva Miloše Hrmy; ti se zabývají "vlhkými lidskými problémy", zatímco na scéně "velkých dějin" zuří totalitní útlak nacistického režimu, rozkládajícího se koncem brutální druhé světové války.

2. 7. 2006

S velkými pochybnostmi jsem zhlédl hodinový film Jana Němce o české surrealistické malířce Toyen a jejím partnerovi, surrealistickém malíři a básníkovi Jindřichu Heislerovi, židovi, kterého celou německou okupaci Toyen skrývala ve svém pražském bytě, aby neskončil v koncentračním táboře.

Jan Němec se rozhodl pojmout svůj film "umělecky", vytvořit vlastní, samostatný, umělecký "artefakt", jímž by pojednal životní historii i dílo obou umělců. Myslím, že je to už od samého začátku koncepčně chybně pojatá záležitost.

3. 7. 2006
tisková zpráva Britských listů

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNI V květnu 2006 dosáhla opět čtenost internetového deníku Britské listy ve všech sledovaných ukazatelích rekordu. Oproti dubnu 2006 stoupl o 18% počet unikátních návštěvníků z 128 892 na 152 440, o 26% stoupl počet návštěv z 312 543 na 358 536, o 31% se zvýšil čas strávený sledováním stránek na celkový počet 1 273 380 minut za měsíc květen. A o 28% oproti dubnu 2006 se zvýšil počet zobrazených stran z 715 986 na doposud absolutně nejvyšších 915 673 stran. Počet shlédnutých stran se tak blíží magické hodnotě jednoho miliónu měsíčně. Vysokou sledovanost ovlivnily události předvolební kampaně do parlamentních voleb, fotoreportáž a následná kontroverze okolo incidentu Kateřiny Jacques s policií, prozrazení jednání okolo americké raketové základny na českém území, či pokus o ovlivnění voleb prostřednictvím policie a zpravodajských služeb - tzv. Kubiceho aféra.

vývoj ukazatelů návštěvnosti v měsíčních průměrech od října 2004 do března 2006 ZDE

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNIV roce 2005 přitom Britské listy četlo o polovinu více čtenářů, než v roce 2004. Server během pracovních dnů v květnu 2006 navštěvovalo v průměru 11 335 unikátních návštěvníků denně a zobrazilo přitom 35 252 stran za den. Páteční, "víkendové vydání" si pak přečetlo v průměru 22 929 čtenářů, kteří si stáhli 61 950 stran. Měsíční "reach" Britských listů - podíl na trhu internetových médií - stoupl v květnu 2006 na 3,55% z 1,90% v prosinci roku předchozího a 2,3% z února 2006. Pro Britské listy zpracovává ověřený monitor návštěvnosti kontinuálně společnost iAudit už od října 2004. Tehdy byl počet unikátních návštěvníků serveru třetinový - 49 715 za měsíc. Metodiku i data ověřuje pro všechna relevantní média v Česku ABC ČR.

vývoj počtu unikátních návštěvníků v týdenních průměrech od října 2004 do května 2006 ZDE

iAudit 200410 PDF

iAudit 200604 PDF
iAudit 200605 PDF
4. 7. 2006

Výzva Hnutí za přímou demokracii

Současná vláda USA opět zahájila závody ve zbrojení a stupňuje válečné napětí ve světě. Pod falešnou záminkou podpory demokracie a šíření lidských práv např. ZDE, která je využívána, když se to hodí, a ihned zapomenuta, když se jedná o "spřátelené" diktatury, se snaží nastolit svou hegemonii v rostoucím počtu zemí, a to především v těch, které jsou bohaté na nerostné suroviny, příp. mají důležitou strategickou polohu.

3. 7. 2006

Za absolutního nezájmu mainstraemových médií se na Britských listech rozhořela rozprava o amerických raketových základnách ve střední Evropě a na českém území zvláště. Z politiků se už pan Topolánek nechal slyšet, že by takový krok ze strany USA přivítal. Samozřejmě bez referenda. On se občanů nebude ptát, jestli souhlasí s rizikem s tím souvisejícím. Asi si myslí, že se zachrání ve vládním protiatomovém krytu.

4. 7. 2006

...a vy jste mu to nekriticky otiskli!

Je typicke u vsech tech, kteri strasi globalni hegemonii at te ci one strany, ze se neobtezuji hledat pravdive argumenty. Proste nahazeji na hromadu snusku nesmyslu, nepochopitelnym logickym zkratem dojdou k potrebnemu zaveru (muzou za to USA, Bin Ladin, nebo mandelinka bramborova) a doufaji, ze lide prednesene informace spolknou a dostanou strach, píše Jaroslav Borovička: Pan Vit opet nezklamal. Zalozil svuj clanek na vytvoreni strachu z raket Mach 2,2 Moskit. Opomnel ovsem dodat jednu informaci. Tato raketa je raketou protilodni s doletem do 160 km.
5. 7. 2006

Pan Vít ve svém článku píše: "Těm kecům o tom, že jsou proti nebezpečí ze Severní Koreje nebo Iránu, nevěří snad ani pan Topolánek. Viděl jsem článek, že o umístění raket rozhodne Severní Korea. Musel jsem se smát. A pokud to autor myslel vážně ..raději nebudu pokračovat. Jak Severní Korea, tak Írán jsou regionální mocnosti. A jejich zájem nepřekračuje hranice jejich regionu. Navíc nemají sílu a nikdy ji mít nebudou. Všichni straší korejskými a íránskými raketami, ale žádný autor ani politik se nenamáhal vysvětlit, PROČ by Korejci odpálili raketu na Evropu. Co by tím získali? Totéž platí o Íránu. PROČ, pánové, ptejte se PROČ???"

Dále pán Vít píše "Rusko totiž nespalo. A Rusko je připraveno. O ruském vyzbrojování se mnoho nemluví, přesto se v odborných kruzích o ruských zbraních ví. Jednou z nejnebezpečnějších ruských zbraní je řízená střela Mach 2,2 Moskit (komár). V NATO je tato střela označována jako SS-N-22 a pojmenovaná Sunburn (úžeh). Původně to byla námořní střela, ale Rusko ji dále zdokonalovalo a vyvinulo z ní dokonalou univerzální zbraň. Je možno ji odpálit z lodí i z ponorek. Jejich nosičem je letoun Suchoj 27 a je možno je odpálit z plošiny nákladních aut. Jsou vybaveny 200 kilotunovými atomovými hlavicemi (pamětníci ví, že bomba v Hirošimě byla přesně desetkrát menší). V současné době Moskita všichni zbrojní experti označují jako "nejdokonalejší a nejnebezpečnější řízenou střelou na světě". Přitom nejzajímavější na ní je její rychlost. Je to 2,2 Machu - tedy něco přes 2500 km za hodinu. Letí ve výši 30 až 40 m nad terénem - je tedy prakticky nezjistitelná. A to je protivník, který čeká na naše rakety "

Takže jestliže pan Jaroslav Borovička není schopen odpovět na otázky:

1) proč by někdo střílel rakety na tak malinkatou a nedůležitou zemi jako je ČR s 10 miliony obyvatel?

2) Vyvíjelo Rusko dále svoji Mach 2.2 Moskit a získalo tím raketu s parametry jak popisuje pan Vít?

3) Co je skutečným cílem USA raketových základen v ČR?

Tak je jeho článek pouze a pouze špiněním pana Vita, a redakce panu Borovičkovi naletěla, míní Zdeněk Wognar.

TU 160
4. 7. 2006

Raduga P-270 Moskit (kódové označení NATO SS-N-22 Sunburn) je jedna z prvních ruských nadzvukových křižujících střel třídy Klab s tzv. ramjet pohonem. Je vybavená aktivním radarem ARGS-54 a satelitním systémem Glonass. Je následovnicí 3M10/RK-55 Granat (SS-N-21 Sampson), RPK-2 Vjuga (SS-N-15) a SS-N-9 Siren. Moskit byl sice designován původně jako protilodní, odpalovaná z křižníku (Sovremennyj) či hlídkové lodi (Tarantula III), ale postupem modernizace byla adptována pro odpalování ze země (těžké nákladní auto), z ponorek i ze vzduchu (Suchoj Su-30, Su-33 / Su-27K , Su-32FN/34, Tupolev Tu-142M, Tu-22M3). Výhodou totiž je vysoká rychlost a schopnost samostatného manévrování, která znemožňuje balistické výpočty protiraketových deštníků.

1. 11. 2001 Zlé znamení pro jaderné odzbrojení ZDE

4. 7. 2006

Nezdálo se mi rozumné ani možné, reagovat na téměř každý článek pana Víta. A že jich je v BL požehnaně, jak se každý může přesvědčit nahlédnutím do rejstříku. Ale když k článku z 19.6. "Tisíce dětí z Východu a Afriky pracují v Británii jako otroci", přibyl stejně "zasvěcený" komentář k novému silničnímu zákonu s titulem "Likvidační zákon", cítím povinnost reagovat.

3. 7. 2006

Text Martina Škabrahy, který kritizuje mou recenzi českého vydání knihy Bjorna Lomborga Skeptický ekolog, jsem bohužel četl s určitým zpožděním. Škabrahův způsob polemiky se mi ale zdá být natolik podivuhodný, že si neodpustím krátkou reakci.

Škabrahův text se především vyznačuje silnou esoteričností, respektive přímo nesrozumitelností. Základní myšlenka, kterou je třeba nejprve složitě vydolovat z hluboké závěje slov, by snad šla shrnout asi takto: Brezina "objektivními vědeckými fakty" jen dovedně maskuje svou ideologickou agendu.

Feminist eGreetings: Send to a Friend
4. 7. 2006

Falešné interpretace statistik

reakce na článek Gustáva Murína "Mužom ide o život"

Autor slovenského televizního cyklu o budoucnosti lidské civilizace Kto príde po nás, ak nie potopa, Gustáv Murín je tématem agresivity a nadvlády feministek poslední dobou posedlý. Počet materiálů, které za poslední měsíc publikoval v Britských listech na toto téma, svým rozsahem přesahuje plodnost i těch nejagresivnějších feministek. Nutno říct, že zde nepublikoval na jiné téma. Kdybych byl psychoanalytikem, širokým obloukem bych se vyhýbal jeho matce. Kdybych byl jeho sousedem, podezíravě bych si prohlížel jeho manželku, zda čirou náhodou nerajtuje kobyly a nenosí i domů tenký, ale o to pevnější bičík. Murínově patriarchální frustraci se lze ale spíše usmát. Vypovídá o autorovi lépe, než diagnóza.

4. 7. 2006

Sú ľudia, ktorých téma feminizmu otravuje. Veď sú to len reči. Hovorí sa tiež, že kým nejde o život, nejde vlastne o nič. Ale mužom vo vyspelých krajinách už ide o život.

4. 7. 2006

Názory údajného českého a v Izraeli žijícího žida Davida Steina - obhajujícího zřízení protiraketové základny v ČR - uveřejněné v Britských listech pod titulkem "Armáda a rozvědka rozhodují samy", vyvolají u českého pacifisty a ateisty v první chvíli pobouření a úvahy o "zeleném mozku".

(Šlo o fingovanou reakci jednoho čtenáře z Čech, pozn. red).

Avšak po vyprchání první emoce přijde šok: co když má D. Stein pravdu? Byť "pouze" v tom, že ono rozhodování o významných vojenských aspektech politiky takto skutečně probíhá! Cožpak nebyli při rozhodování o našem -- z pacifistického hlediska zcela zbytečném, zbabělém a riskantním - vstupu do NATO občané zcela vyřazeni ze hry? A kteří "insideři" to vlastně zorganizovali?

4. 7. 2006

Generální prokurátor Gruzie by měl zahájit trestní stíhání mezinárodního finančního spekulanta a zakladatele Fondu Otevřená společnost a na něj napojených dalších nadací a institutů George Sorose za jeho podíl na "revoluci růží" v listopadu 2004. Oficiální podnět k tomu, aby Soros byl veden k zodpovědnosti za účast na "porušení ústavního pořádku" dala opoziční Strana práce. Informace přinesl v Gruzii v angličtině vycházející deník The Messenger.

Financování "neziskových" struktur TÉMA BL

3. 7. 2006

Aneb jak udělají některá média "zprávu"

Už osm dní tu máme na talířku, že se nám chce stávající vláda poděkovat. Celou tu dobu jako kdyby tu šlo o možný bonus na účet vzájemné vstřícnosti směrem od ČSSD vůči ODS. Za pět dní (30. 6.) se ozval z Hradu hlas, že by to byl nezodpovědný krok; neodpovídající vzájemným funkčním vazbám s poslaneckou sněmovnou. Ještě v neděli v poledne v programu tzv. "Otázek Václava Moravce" (ČT1; 2. 7.) premiér Jiří Paroubek znovu rozváděl onu myšlenku demise své vlády. Připomněl hned tu předchozí neděli (25. 6.; hlasy "ať skončím") a středu (28. 6., s "konsiliantní" ochotou podat v pondělí --- 3. 7. --- demisi vlády). Bez ohledu na páteční vyjádření prezidenta Klause, že demisi Paroubkovy vlády nepřijme, premiér Paroubek ve zmíněném nedělním televizním programu přesto dal najevo, že návrh na demisi vláda v pondělí (3. 7.) "probere". Bylo to míněno panem premiérem jako racionálně podložená úvaha?!

Mistr Jan Hus
8. 7. 2005

S obsahem článku Borise Cveka "Pavel z Tarsu, věrozvěstové Cyril s Metodějem a Jan Hus" se mohu zcela ztotožnit, možná by stálo za to ještě doplnit několik poznámek.

Byzantské křesťanství se v době Konstantina (Cyrila) a Metoděje od křesťanství irsko-skotského (které ovládlo Franckou říši) téměř vůbec nelišilo věroučně, ale velmi podstatně v přístupu k víře.

Jan Hus a husitství   ZDE

Svatí Konstantin a Metoděj   ZDE
Svatí Cyril a Metoděj, apoštolové a učitelé Slovanů
3. 7. 2004
s využitím archivu redakce Britských listů

Apoštolům rovní a slovanských zemí učitelé, Cyrile a Metoději, v Bohu moudří, Vládce všech proste, aby všecky národy slovanské utvrdil v pravoslaví a jednomyslnosti, světu pokoj daroval a spasil duše naše.

Hymny sv. Cyrilu a Metoději,
apoštolům Slovanů
Tropar, hlas 4

Solunští bratři přišli na Velkou Moravu na žádost moravského knížete Rastislava na jaře roku 863. Podle tradičního data jejich příchodu a zahájení misijního díla slaví pravoslavní jejich svátek každoročně dne 11. května podle pravoslavného církevního kalendária.

Dílo svatého Cyrila a Metoděje mělo význam nejen pro Moravany a pro Čechy, ale pro celý slovanský svět. Jejich práce se nesmazatelně zapsala do dějin českých i do dějin slovanského světa, avšak především vytvořila pevné duchovní základy pro pěstování ortodoxní křesťanské víry zejména v Bulharsku a v Rusku.

Svatí Konstantin a Metoděj   ZDE

3. 7. 2006

Proč ČT ruší dobré pořady?

Je mi skoro 30 let, věk tak zrovna na to, abych si ze svých potlačovaných přání vysnil nějakou krizi středního věku. Prozatím mi to ale nejde, protože převládají některé "adolescentní" sklony, skrze které se vždy ještě dostatek přání ventiluje. To má za následek, že mě oproti většině mých vrstevníků zajímá, jestli existuje nějaká vyšší úroveň popkultury, kterou jsme absolutně obklopeni a která má nevídanou schopnost produkovat sebe sama jako perpetum mobile za stále většího obratu. Přes úvahy o své vyprázdněnosti na jedné straně přitahuje čím dál větší masy teenagerů a na straně druhé stále nepřestala, mimo svůj hlavní proud, vytvářet skutečně zajímavé jevy, které spadají do oblasti k zábavnímu průmyslu tak blízké a tak vzdálené zároveň -- do umění.

2. 7. 2006

"Jsme v krizi", těmito slovy zhodnotil generální ředitel WTO Pascal Lamy situaci, ve které se členům nepodařilo na zasedání ministrů v Ženevě prolomit dlouhotrvající rozpory a sblížit odlišné pozice a dosáhnout minimální podstatné shody.

Krize však prozatím neznamená paniku, neboť je stále ještě možno shodnout se na základních postupech v liberalizaci obchodu a uzavřít současné kolo jednání v uvažovaném termínu ke konci 2006, jak s optimismem dodal generální ředitel WTO.

3. 7. 2006

Monika si stěžovala, že od rána do večera všude z rádia slyší refrén: "Najdu si malý byt a tam si budu žít -- a snít."

Všechny česky vysílající (nikoliv všechny české) rozhlasové stanice, od rána do večera a snad několikrát za hodinu, vysílají nový český hit. Ústřední refrén je vskutku důrazný. Máte si sehnat malý byt, v něm se schovat a snít. Proč zadavatelé a tvůrci tohoto popěvku (mantry) použili zrovna tato slova?

České stádo je nyní hnáno do hypoték.

3. 7. 2006

Jak je možné, že pravice, ať už liberální nebo konzervativní, která všude ve světě vystupuje s určitou noblesou, snaží se působit spíše aristokratickým dojmem, se u nás chová (mírně řečeno) nepříliš kultivovaně a její příznivci dokonce přijímají manýry nejhoršího póvlu a galerky?

Před mnoha lety uveřejnil Mladý svět tuto Renčínovu karikaturu: v širé a šeré krajině stojí u rumpálu typický chlápek s placatou čepicí a šálou. Od rumpálu se táhne lano, až někam za obzor. Muž třímá kliku stroje a sebevědomě prohlašuje: "Na dané znamení začnu svítat!"

12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Filmový festival Karlovy Vary 2006 RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2006 Rafťáci: Zábavný, příjemný film Jan  Čulík
3. 7. 2006 Andy Garcia's The Lost City: Too much glitz Ema  Čulík
3. 7. 2006 Hřebejkova schematická Kráska v nesnázích Jan  Čulík
3. 7. 2006 Ztracené město: příliš mnoho Hollywoodu Ema  Čulík
2. 7. 2006 Toyen a mladí kluci Jan  Čulík
1. 7. 2006 Korejská umanutost a mezilidské vztahy Jan  Čulík
1. 7. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí Jan  Čulík
1. 7. 2006 Užvaněnost a podivná čeština Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2006 Rafťáci: Zábavný, příjemný film Jan  Čulík
3. 7. 2006 Hřebejkova schematická Kráska v nesnázích Jan  Čulík
2. 7. 2006 Toyen a mladí kluci Jan  Čulík
1. 7. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí Jan  Čulík
30. 6. 2006 Filmaři skórovali v trapnostech Michal  Petřík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2006 Vojenská základna USA v ČR? Řekněte NE!   
3. 7. 2006 Dnes ještě zapadá slunce nad Zónou... Vladislav  Černík
30. 6. 2006 Pane Topolánku, odmítat referendum je s demokracií neslučitelné Bohumil  Kartous
28. 6. 2006 Co když spojenec nemluví pravdu Oldřich  Průša
28. 6. 2006 Manipulativní MFDnes   
28. 6. 2006 Co si myslí Michal Kocáb?   
5. 6. 2006 Raketová základna USA v ČR a referendum o Evropské ústavní smlouvě Oldřich  Průša
2. 6. 2006 Veřejná zpráva se stala tajnou. Proč? Až po volbách...   
1. 6. 2006 Frank: "Neměl jsem o tajných dokumentech o americké základně ani tušení" Robert  Kvacskai
31. 5. 2006 Šifra mistra Blaira Robert  Kvacskai

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Jádrem sporu byla bagatelizace Jan  Paul
28. 6. 2006 Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin Jan  Paul
28. 6. 2006 VŠUP - Spirála pádu Štěpán  Kotrba
28. 6. 2006 Proč jsme odvolali Borise Jirků   
28. 6. 2006 Boris Jirků: Odhalil jsem nepravosti   
26. 6. 2006 Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha Jan  Paul
26. 6. 2006 Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu Štěpán  Kotrba
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2006 Vojenská základna USA v ČR? Řekněte NE!   
4. 7. 2006 Mohlo to být horší Egon T. Lánský
3. 7. 2006 Odpovědnost člena Rady a odpovědnost partajního sekretariátu Štěpán  Kotrba
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
3. 7. 2006 Že by se ta předběžně odtroubená demise ještě neodtrubovala? Miloš  Dokulil
3. 7. 2006 Likvidační zákon Josef  Vít
3. 7. 2006 Je to adekvátní prezentace informace (nebo "faktu", anebo čeho)? Miloš  Dokulil
30. 6. 2006 Učinil ve středu Jiří Paroubek rozhodný krok? Miloš  Dokulil
30. 6. 2006 Kdo a jak vyhrál volby? Miloš  Pick
27. 6. 2006 Koaliční smlouva, aneb "Kdo si přeje víc?" Miloš  Dokulil

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Násilí policie a četky taky Milan  Daniel
2. 5. 2006 Jak to přesně bylo Karel  Jech

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Dolejš: Za přesvědčení z přesvědčení Oldřich  Průša
28. 4. 2006 Blíží se noc dlouhých nožů? Ivan Odilo Štampach
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 6. 2006 Energetická geopolitika 2006   
26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Trestní oznámení na velitele zásahu na akci CzechTek 2005   
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
3. 7. 2006 Žena Fráňa  Šrámek
30. 6. 2006 Nezodpovědnost   
28. 6. 2006 Letní trable Jan  Nedvěd
27. 6. 2006 Jablka Jaroslav  Bílek
26. 6. 2006 ■ ■ ■ Daniel  Hradecký
22. 6. 2006 Ztrácení se nabýváním Šárka  Smazalová
20. 6. 2006 Jsem tvůj vězeň Štěpán  Kotrba
19. 6. 2006 Matějská Tomáš  Toula
16. 6. 2006 V poušti Stephen  Crane

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Americké vojenské tribunály pro vězně z Guantánama jsou "protizákonné"   
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)   
21. 6. 2006 Irák: barvy svobody Martin  Šaffek
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   

Školství RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Šikana na vysokých školách   
29. 6. 2006 Nikoli jen na okraj koaliční smlouvy; především však o vzdělávání Miloš  Dokulil
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
29. 6. 2006 Kvalita českého školství se rapidně zhoršila   
27. 6. 2006 Studenti jsou proslulí flákačstvím, ať platí za školu!   
26. 6. 2006 Jak mohou fungovat přijímací zkoušky na VŠ Boris  Cvek
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu   
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek