4. 7. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 7. 2006

Existenciální stres v Karlových Varech

Bublina a Zimní cesta - dva další vynikající filmy

Ve středu pokračoval filmový festival v Karlových Varech dalšími dvěma výbornými filmy: v poledne se odehrál film zkušeného amerického režiséra Stephena Soderbergha Bubble (Bublina), 2005 , v podvečer pak celovečerní debut mladého německého režiséra Hanse Steinbichlera Winterreise (Zimní cesta), 2006.

Navzdory povrchnímu komerčnímu nátěru (neustále mi posílá festivalový press office na mobil různé irelevantní esemesky, že se prý k hotelu Pupp blíží ta či ona modelka, jako by to bylo důležité :) dramaturgie letošního festivalu v Karlových Varech je výrazně necelebritní. Snad to není pouhá náhoda, ale zdá se, že tématem většiny filmů, které jsem zatím letos na tomto festivalu zhlédl, je téma lidské ubohosti a nedostatečnosti tváří v tvář šílenému světu. Jakoby důležitost tohoto tématu - že je svět nedokonalé a neuspokojivé místo a že "poškození", limitovaní svou nedostatečností či nedostatečností poměrů jsou i jeho obyvatelé, pociťovalo stále víc filmových tvůrců.

Soderberghova Bublina se odehrává v jednom chudém americkém státě, mezi zaměstnanci malé továrny na sériovou výrobu panenek. Jednou z nejhroznějších životních zkušeností je práce na poloautomatizovaných provozech -- poloautomatická výroba, které musí asistovat dělník. Taková výroba promění člověka v automat. Tři hlavní postavy, asi třiadvacetiletý mladý dělník, jeho asi čtyřicetiletá kolegyně a třiadvacetiletá dívka, kterou do továrny přijmou jako posilu pro vyřízení velké zakázky, hrají velmi dobře neprofesionální herci. Film je studií omezenosti lidské existence -- oba mladí lidé nedokončili střední školu, a jsou tedy na zbytek života předurčení být na tomto světě druhořadými občany. Pociťují silně omezenost své existence -- jejich horizont je úzký, nic od života nečekají, vydělávají minimální peníze, od života neočekávají nic.

Je však zjevné, že čtyřicetiletá kolegyně je do svého třiadvacetiletého spolupracovníka zamilována a na novou dívku, která jejich přátelský vztah naruší a vstoupí jim do života, zjevně podvědomě žárlí -- vede to neočekávaně až k tomu, že když je požádána, aby hlídala v pátek večer, kdy mladá dívka jde s třiadvacetiletým dělníkem na rande, její dvouletou dceru, než její byt v noci opustí, žena mladou sokyni uškrtí. Policejní důkazy jsou nevyvratitelné -- žena je zatčena a končí ve vězení. Nechápe, co se stalo. Nepřiznává si, že mladou dívku skutečně usmrtila. Nechápe život kolem sebe ani v normální situaci, je tomu jako by se pohybovala ve snu. Život je nedokonalý a ona je toho zosobněním. Těsně před koncem filmu jí ve vězeňské cele dojde, v jaké je situaci a co se stalo. Jde o velmi kompetentně natočený film.

Sugestivní Steinbichlerův debut Winterreise je snad nejlepším filmem, jaký jsem zde v Karlových Varech letos viděl. Je to pozoruhodná analýza života v německé společnosti. Závidíte Němcům jejich luxusní, uspořádaný způsob života a jejich spokojenost? Steinbichlerův film vás z tohoto omylu vyvede. I v zazobané, uspořádané německé společnosti trpí lidé stejným existenciálním stresem jako kdekoliv jinde.

Příběh, který pozoruhodným způsobem využívá Schubertových písní a magického dopadu jejich básnického textu (už dlouho jsem neslyšel němčinu, která by básnickým projevem vedla diváky k naprostému vytržení -- v těchto lyrických pasážích bylo ve velkém sále hotelu Thermal, kde se film promítal, naprosté ticho) je studií stárnoucího německého podnikatele Franze z malého německého města, jemuž se k šedesátce hroutí život. Se slepnoucí manželkou si nerozumí, dospělé děti jsou pro něho zklamáním, podnik se stal obětí tlaku konkurence, prodělává a banka a finanční poradci mu doporučují, aby podnik zlikvidoval a zachránil aspoň ty peníze, které má. Franz už nedokáže dodržovat povrchní německou zdvořilost -- všechny své bývalé přátele a kolegy si odcizí svým agresivním, bezmocným, vulgárním přístupem. Vím, co znamená podnikatelský stres. Film ho líčí naprosto věrně.

Tak trochu nevěrohodným motivem v Steinbichlerově filmu je skutečnost, že Franz se nechá napálit keňským poštovním či emailovým podvodem. Jistě všichni znáte dobře desítky spamů, které všichni dostáváme -- nabídky, abychom keňským či nigerijským podvodníkům sdělili číslo našeho konta, že nám tam převedou miliony dolarů. Trochu nepřesvědčivé je, že Franz -- i když se jako podnikatel chová nesmírně opatrně -- na tento podvod naletí. Omluvou snad může být, že je pod obrovským finančním stresem. Podmínkou k tomu, aby dostal požadované miliony, je aby do Keni převedl "záruku 50 000 euro". On to učiní a peníze samozřejmě zmizí.

Nevzdává se a uprostřed zimy se s kurdskou, v Německu žijící překladatelkou vydává do Keni, ve snaze peníze najít. To se mu v nesmírně nebezpečné situaci za pomocí v Nairobi žijícího Němce podaří, úspěšně od podvodníků získá 200 000 dolarů, takže nakonec může zaplatit za oční operaci své manželky. Tohle ale není námětem filmu. Tím je neuspokojivost a druhořadost lidské existence. Existenciální tlak vyvrcholí,když Franz cestou od podvodnického doupěte předá získané statisíce dolarů své mladé spolupracovnici, požádá ji, aby je předala rodině -- i jí poskytne podíl -- a sám z terénního vozu vystoupí. Odejde do krajiny a zastřelí se. "Celý život je postupným umíráním -- smrt je z toho vysvobozením," končí tento pozoruhodný německý film. Ne nepůsobí to tak uměle jako v této stručné recenzi, kterou v rychlosti píšu ve foyer hotelu Thermal před dalším filmem, jehož promítání začíná za deset minut....

                 
Obsah vydání       4. 7. 2006
4. 7. 2006 Používání ekologických svítidel by zabránilo globálnímu oteplování
5. 7. 2006 Ochránci přírody si budou stěžovat v Bruselu na CzechTek Štěpán  Kotrba
5. 7. 2006 Bublina a Zimní cesta - dva další vynikající filmy Jan  Čulík
5. 7. 2006 Trierova Repríza: Pozoruhodně citlivý a zajímavý film Ema  Čulík
5. 7. 2006 Trier's Reprise: A Remarkably Sensitive Film Ema  Čulík
5. 7. 2006 Hrubeš a Mareš a Tideland mají hodně společného Jan  Čulík
3. 7. 2006 Ztracené město: příliš mnoho Hollywoodu Ema  Čulík
3. 7. 2006 Andy Garcia's The Lost City: Too much glitz Ema  Čulík
4. 7. 2006 Rafťáci: Zábavný, příjemný film Jan  Čulík
4. 7. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
3. 7. 2006 Hřebejkova schematická Kráska v nesnázích Jan  Čulík
3. 7. 2006 Odpovědnost člena Rady a odpovědnost partajního sekretariátu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2006 Němečtí lékaři lavinovitě stávkují Richard  Seemann
4. 7. 2006 Dopravní značky na ulicích pověšené... Jakub  Tayari
4. 7. 2006 Mohlo to být horší Egon T. Lánský
1. 7. 2006 Korejská umanutost a mezilidské vztahy Jan  Čulík
1. 7. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí Jan  Čulík
2. 7. 2006 Toyen a mladí kluci Jan  Čulík
3. 7. 2006 Květen 2006: doposud nejvyšší návštěvnost stránek Britských listů
4. 7. 2006 Vojenská základna USA v ČR? Řekněte NE!
3. 7. 2006 Problém amerických základen v ČR Josef  Vít
4. 7. 2006 Pan Vít se zase nechal unést
5. 7. 2006 Špinění Josefa Víta Zdeněk  Wognar
4. 7. 2006 Moskit aneb povrchní informace nepřinášející bezpečí tak jako tak Štěpán  Kotrba
4. 7. 2006 Kapitalistická likvidace důchodců a dětí s křesťanským požehnáním Petr  Hušek
3. 7. 2006 Ekologismus je špatný, protože lže Ivan  Brezina
4. 7. 2006 Kto príde po Murínovi, ak nie potopa? Štěpán  Kotrba
4. 7. 2006 Mužom ide o život Gustáv  Murín
4. 7. 2006 Některé aspekty moderního ateistického pacifismu František  Stočes
4. 7. 2006 Gruzínská prokuratura bude řešit trestní oznámení na Sorose Stanislav  Kliment
3. 7. 2006 Je to adekvátní prezentace informace (nebo "faktu", anebo čeho)? Miloš  Dokulil
8. 7. 2005 Hus, Konstantin a Metoděj Jaroslav  Štemberk
3. 7. 2004 Konstantin a Metoděj mezi Římem a Byzancí Jiří  Ovčáček
3. 7. 2006 Amputace zdravé končetiny Bohumil  Kartous
2. 7. 2006 Světová obchodní organizace nepřekročila svůj stín Ludmila  Štěrbová
3. 7. 2006 Český sen? Sandra  Wain
3. 7. 2006 Šikana v blázinci Miroslav  Kodet
12. 6. 2006 Hospodaření OSBL za květen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce