6. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 1. 2006

Dneska je na pokraji smrti Ariel Šaron, muž, který nebude zapomenut stejně jako Ben-Gurion, Churchill, Reagan, Roosevelt a v BL je jeden krátký článek, píše čtenář Jaromír Snítilý a pokračuje:

Navíc neodchází v době "ukončené práce" nebo v míru jako Churchill. Odchází v nejméně vhodnou dobu. Izrael je v krizi. Celý Izraelsko-palestinský konflikt je v krizi. Doteď byl jasný favorit voleb. Teď nikdo neví, jestli vyhraje Kadima, Likud nebo Avoda.

Odchází politik rovnající se těm jmenovaným velikánům. Budoucnost Izraele a Palestiny je nejistá. A v BL je jeden krátký článek, zapadlý uprostřed dalších článků. :-(

Pozn. red.: Názory na Ariela Šarona mohou být různé. Podle reakcí britských médií ho nyní nenávidí mnozí Izraelci, že "ustoupil Arabům", a Palestinci se hrozí jeho známé brutality. Nicméně v palestinských vládních kruzích v poslední době krystalizovala představa, že se - navzdory všemu - se Šaronem dá vyjednávat.

Ariel Šaron má však velmi kontroverzní minulost. Podle mnohých měl být postaven před soud jako válečný zločinec. Níže uvádíme informace z dokumentárního pořadu televize BBC, který se vysílal v červnu 2001.

PS. Poznámka, kterou by snad nemuselo být nutno dodávat: Objektivní informace podle pořadu televize BBC o tom, že je Ariel Šaron vinen masakry v táborech Sabra a Šatila, neznamenají, že si Britské listy přejí zničení státu Izrael :) ani že nekriticky podporují palestinskou kauzu :), jak se domnívají někteří čtenáři, kteří nám za to buď spílají nebo děkují... :)

(Dokumentární záběry mrtvých těl.)

Reportér: Ráno jednoho dne v září 1982 vstoupil jeden izraelský voják do uprchlického tábora a uviděl tam scénu zkázy.

"Bylo tam naprosté ticho. Nikdo nekřičel. Uvnitř tábora. Vzpomínám na ten zápach. Lidi leželi přes sebe na hromadách. Někteří už byli mrtví, jiní ještě dýchali."

Alespoň osm set civilistů byla zmasakrováno, poté, co izraelský ministr obrany Ariel Sharon dovolil libanonským falangistickým bojovníkům vstoupit do táborů Sabra a Shatila.

Tiskový mluvčí dnešního izraelského premiéra dr. Ranaan Gissen: "Nikdo z nás, nikdo z našich vojáků, nikdo z našich velitelů, ani já, ani naši političtí představitelé, se nepodíleli na této tragické záležitosti."

Reportér: Ariel Sharon a další vedoucí vojenští izraelští představitelé tvrdí, že nemohli předpovědět, co se stane.

Morris Draper, zvláštní americký velvyslanec pro Blízký východ, 1982: "To je absolutní nesmysl."

Reportér: Nikdo nebyl nikdy za toto vraždění postaven před soud, ani za to, že osoby selhaly ve své odpovědnosti vůči zavražděným civilistům. Toto je příběh těch, kteří by měli být obžalováni.

Další podrobnosti v češtině v BL ZDE

Transkript pořadu Fergala Keana Žalujeme (The Accused) v angličtině na stránkách BBC ZDE

Sloupek
Viktor Dyk

Čistá a svěží jako rosa ranní,
jak jarní květ, jak ptáčka zatikání
buď píseň tvá, v níž jásá také sten.
A posléze, když úděl dovršen,

do ticha velkého jdi beze slova,
tak jako pták se umíraje schová,
neb píseň, která nitro rozvlní,
teprve přišlé ticho doplní.

z knihy Opustíš-li mne..., Československý spisovatel, Praha 1973 vybral Štefan Švec

8. 1. 2006

Posílám Vám opět hrozný příklad toho, co je možné na serveru novinky.cz. Nerad bych Vás tímto "monitoringem" obtěžoval, ovšem zatím nikdo jiný se na touto situací ani nepozastavil, tím spíše aby o ni někdo napsal, upozorňuje Petr Pišoft:

Při požáru dětského domova v Dušanbe uhořelo 13 dětí

Při požáru dětského domova v Dušanbe v noci na neděli zahynulo 13 dětí. Dalších šedesát jich bylo zraněno, utrpěly popáleniny a nadýchaly se jedovatých zplodin. Dvě děti byly hospitalizovány. Pět dětí se pohřešuje.

Diskuse: 505

Názory, které lidé považují za kvalitní:

* 67 hlasů - NÁZORNÝ PŘÍKLAD, JAK ZACHÁZET S ROMY V DĚCKÝCH (sic!) DOMOVECH...

Odkaz: ZDE

7. 1. 2006

Německá kancléřka Angela Merkelová kritizovala před svou nadcházející návštěvou USA americký tábor v zálivu Guantánamo na Kubě, kde jsou dlouhodobě zadržovány bez soudu osoby podezřívané americkými úřady z terorismu. V rozhovoru pro týdeník Der Spiegel konstatovala, že tábor by "neměl existovat" a že je zapotřebí najít "jiné způsoby" jak zacházet s těmito vězni. Dodala ale, že od Bushe nebude během své návštěvy chtít, aby tábor okamžitě uzavřel. Posléze na tiskové konferenci své názory hájila: "Toto je můj názor a řeknu ho i kdekoliv jinde, stejně, jako jsem ho vyjádřila tady. Mé rozhovory s vedoucími představiteli jiných zemí neznamenají, že bych vyjadřovala nějaké požadavky, ale skládají se z výměny názorů." Kancléřka řekla v listě Der Spiegel, že chce s Bushem mluvit o boji proti terorismu, "ale echci zdůraznit, že naše styky s USA nebudou omezeny jen na rozhovory o boji proti terorismu a o irácké válce," dodala. Její sociálnědemokratičtí partneři v německé vládě přivítali, že odsoudila existenci tábora v zálivu Guantánamo.

Merkelová plánuje během cesty do Ameriky zlepšit styky mezi USA a Německem, které ochladly, když se Gerhard Schroeder postavil proti americkému útoku na Irák.

Podrobnosti v angličtině ZDE

7. 1. 2006

Šaron pro mě symbolizoval všechno, co nesnáším na své zemi: svatouškovství, založené na násilí, směsici brutality a sebelítosti, nekonečnou chtivost po území a mystické náboženské výrazivo, které mi vždycky z úst tohoto světského, hedonistického vojáka připadalo pokrytecké. Nikdo jiný než Šaron nezosobňoval opilost tolika Izraelců mocí.

A pak, před dvěma lety, došlo k náhlé, záhadné proměně.

Šaron, kterého jsem nenáviděl, se za poslední dva roky dramaticky změnil, ale do jaké míry byl ochoten přijmout smíření, ptá se izraelský spisovatel Amos Oz, zakladatel hnutí Peace Now.

7. 1. 2006

Izraelský premiér Ariel Šaron se v pátek podrobil druhé nouzové operaci poté, co lékaři zjistili, že znovu začal krvácet do mozku. Lékaři uvedli, že se jim podařilo po pětihodinové operaci toto krvácení zastavit a snížit tlak v mozku, ale Šaronův stav zůstává kritický a většina lékařských komentátorů konstatuje, že jeho šance na přežití jsou velmi malé.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Ricová zrušila plánovanou cestu do Indonézie, protože chce být v případě Šaronovy smrti "Izraeli nablízku".

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

6. 1. 2006

Naštěstí jsou tu Hospodářské noviny

Ano, někdo tvrdí, že Šaron je válečný zločinec, že vojáci vraždili Palestince a on tomu nebránil. To je už ale dávná minulost a nikdy nikdo mu neprokázal soudně vinu. Proč tomu tak je? Za vlád levicové Avody mu také nikdo nic neprokázal? To je dávno uzavřená kauza, píše Jaromír Snítilý.

Dneska je spíše důležité zamyšlení, jak bude mít jeho smrt vliv na mír, na celou politiku Izraele. Pokud vyhraje volby Likud s Benjaminem Netanjahuem, mírová jednání budou u konce. Pokud vyhraje Avoda s Amirem Peretzem, samotný Izrael ho prokleje za přílišné ústupky Arabům. Kdo měl politickou sílu stáhnout Židy z Gazy? Kdo měl sílu skutečně dokončit mírová jednání? Šaron.

Ano, bylo zajímavé sledovat, jak se z "jestřába" stává umírněný politik. Dříve nekompromisní Šaron, zastánce tzv. Velkého Izraele, osad v Gaze a na Západním břehu. Na stará kolena hodně otočil kormidlem své politické filozofie. Ale ať už byl jakákoli v minulosti, teď dal Izraeli a Palestině obrovskou naději na mír!!!

A Vy vytáhnete nějakou kauzu, která teď nikoho nezajímá. Naštěstí tu jsou jiná média, jako třeba Hospodářské noviny. Ty ten význam jeho nemoci a případné smrti pochopily.

6. 1. 2006

Bílý dům se vyjádřil neobykle kriticky k výrokům jednoho z nejoddanějších stoupenců prezidenta George Bushe, televizního kazatele Pata Robertsona. Robertson řekl v televizi, že mrtvice, kterou utrpěl Ariel Šaron, je boží trest za to, že Šaron nařídil odchod izraelských osadníků z pásma Gazy.

Bílý dům charakterizoval tyto výroky jako "naprosto nevhodné a urážlivé". Zaútočili na ně okamžitě i američtí Demokraté a americké židovské organizace.

Znovuzrození křesťané jsou důležitou součástí voličské podpory prezidenta Busha a Bílý dům je normálně nekritizuje, i když Bush s jejich výroky nesouhlasí. Avšak Robertson je příliš významnou postavou na americké politické scéně, aby ji bylo možno ignorovat, konstatují internetové stránky BBC.

Podrobnosti v angličtině ZDE

7. 1. 2006

Neuvěřitelné se stává skutkem. Česká tisková kancelář vydala zprávu o tom, že Dagmar Havlové chcípla fena. Pardon - abych přesně citoval tiskovou agenturu:

ČTK: Boxerka Sugar, milovaná psí fenka Dagmar Havlové, odešla ve věku 14,5 roku do zvířecího nebe. Havlová je ztrátou svého psího miláčka, jemuž říkala Šušu, zdrcena.
zdroj ZDE

České tiskové kanceláři tuto nenahraditelnou ztrátu sdělil neodkladně Zdeněk Soudný z Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Pes se podle něj zařadil mezi psí rekordmany, neboť průměrně se boxeři dožívají devíti let. Patřil tak mezi nejstarší boxery nejen v Česku, ale prý i v celé Evropě. Podle Mladé fronty Dnes poslal Soudný do světa nekrolog hodný úmrtí prezidenta. Nyní nejspíš nezbývá, než vystrojit Sugar státní pohřeb.

VIZE 97: Odešla obklopena svými nejbližšími doma, v Dělostřelecké ulici, v den 9. výročí sňatku manželů Havlových...
zdroj ZDE

Škoda že Soudný nebyl soudný, to by snad mlčel... O inteligenci redaktorů, editorů i šéfredaktora domácího zpravodajství ČTK si může každý z nás myslet své.

7. 1. 2006

Píše to Hana Valentová, v tiskové zprávě o Přípravném setkání Pražského modelu OSN pro středoškoláky v ČR, které organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Při sobotním setkání se prý 350 českých středoškoláků shodlo, že "proti terorismu je třeba důrazně bojovat".

Sancta simplicitas...

"Je válka proti terorismu úspěšná? Jaké jsou nejefektivnější metody boje proti terorismu? Otázky, které řeší přední světoví politici, se pokoušeli v sobotu zodpovědět čeští středoškoláci. Více než 350 z nich se proměnilo v zástupce jednotlivých členských států OSN, a to v rámci 11. ročníku Pražského modelu OSN," píše se v tiskové zprávě zmíněné organizace.

Povšimněte si, jak tato údajně nezávislá iniciativa automaticky přebírá žargon George Bushe. Ona se snad vede nějaká válka proti terorismu někde jinde než v mysli amerického prezidenta? Zřejmě není divu, iniciativa Asociace pro mezinárodní otázky má silné průniky s aktivistickou politickou organizací Člověk v tísni. (red.)

6. 1. 2006

Obrátil jsem se na ministra zdravotnictví Davida Ratha a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha s níže uvedeným dotazem, ve věci jedné čtenářky Britských listů. Dosud nepřišla žádná reakce. Z ministerstva práce a sociálních věcí jsem obdržel automatický mail pod hlavičkou "Potvrzení o přijetí podání" (tj. nařízení vyřízení zařízení, zase! :)

Dne 10. ledna přišlo vyrozumění, že můj dopis MPSV předává ministerstvu zdravotnictví.

Dotaz, na který dosud od ministrů nepříšla odpověď, zněl:

6. 1. 2006

Monitor Jana Paula

Lékaři a kněží činí smrt bolestnou, říkával Napoleon a Maurice Maeterlinck (1862 -1949) zase výstižně uvedl, že není to smrt, která útočí na život, ale život urážlivě vzdoruje smrti. Věda pod falešnou záminkou morálky zdržuje konec trápení člověka a přitom není fyzického ani metafyzického důvodu k tomu, proč by neměl být příchod smrti právě tak blahodárný jako příchod spánku.

Současný svět médií, politiky, moci a náboženství je ve svém patetismu a kýčovitosti už tak trapný, že je prakticky nesnesitelný. Šaron vůbec nebojuje o život, s tak těžkým poškozením to ani není možné, o jeho život bojují lékaři, jenomže o jak kvalitní život? Že bude ochrnutý, v tom lepším případě a zcela odkázaný na druhé jako děcko?

Blu-ray disc - 25GB BD-ROM
6. 1. 2006

Technologický průmysl souhlasí: formát DVD je zastaralý a mrtvý.

Společnosti, zabývající se spotřební elektronikou, začínají předvádět novou generaci technologie pro domácí promítání filmů. Elektronický průmysl je však dosud nejednotný ohledně toho, co se stane novým formátem. Dvě soupeřící skupiny jsou přesvědčeny, že roli DVD byl měl převzít právě jejich produkt. Předváděly soupeřící technologii na nynějším veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas.

Firma Sony shromáždila podstatnou podporu pro nový formát Blu-Ray. S ní soupeří firma Toshiba, která prosazuje high-definition HD-DVD, levnější, méně technologicky pokročilou alternativu.

7. 1. 2006

Krajská konference KSČM v Brně skončila dle očekávání těch, kteří znají nesmlouvavý konzervativismus předsedy městského výboru strany v Brně Kůtu, který ještě nedávno považoval perestrojku za zradu komunistických ideálů.

6. 1. 2006

Proč jste tak úžasná?

Týdeník Rozhlas uveřejnil vesvém posledním čísle "titulní" rozhovor Radima Kopáče s redaktorkou Janou Klusákovou. Nechci pouze analyzovat odpovědi "zkušené novinářky". Ty jsou jejím právem a vypovídají o ní samé víc, než by jí bylo milé. "Rozhovor je šikovný žánr. Mohu se lecčeho dobrat, a zpovídaný člověk někdy dokonce řekne něco, nač by bez mojí otázky nepřišel," říká o sobě skromně redaktorka ČRo 1 - Radiožurnálu. Ona sama je svého tvrzení důkazem. Jako příklad lze uvést hned první tři otázky a první tři odpovědi, která dokládají novinářčin aktivismus a účelovost jejího "novinářského" počínání víc, než by měli její nadřízení v médiu veřejné služby připustit:

Kopáč: Nedávno jsem v Respektu četl váš rozhovor s Vladimírem Kokoliou: to je nějaký zbytek, který se nevešel do knížky, nebo propagace, anebo vás ten člověk pořád tolik zajímá?
Klusáková: To byl předvolební rozhovor: Vladimír Kokolia kandidoval na rektora AVU.
Kopáč: Takže žádná reklama knize?
Klusáková: O knížce tam nebylo ani slovo.
Kopáč: To sice ne, ale byla jste tam vy a byl tam on. To si přeci každý složí dohromady. A hned si poběží koupit vaši knížku.
Klusáková: Myslíte? To by bylo pěkné.

Nebudu ani raději zkoumat oprávněnost či neoprávněnost autorčiných účelově "předvolebních" rozhovorů, tvořících publicitu kandidátovi před volbou, notabene pro Respekt. Novinář veřejné služby má dodržovat profesní standardy, ať píše kamkoliv a o čemkoliv. Zaměřím se podrobněji na úvodní Kopáčův komentář a jeho některé další otázky. A Klusákové odpovědi.

7. 1. 2006

Virtuální bohoslužba nejen pro každou krávu v Evropě

Čtení: Lukáš 9,10-17; Text: Jan 6,35

< Každé tři vteřiny umírá na světě jeden člověk v důsledku extrémní chudoby -- z hladu, kvůli nedostatku kvalitní vody, na nemoci, kterým lze předcházet. V hrozivých podmínkách pod hranicí chudoby žije ze dne na den 1,2 miliardy lidí -- dvakrát více než kolik nás dohromady žije v Evropě a USA. Do roku 2015 jsme se proto zavázali snížit na polovinu počet lidí, kteří žijí z příjmu nižšího než jeden dolar na den a snížit na polovinu počet lidí, kteří trpí hladem.

Za jedno z nejkrásnějších slov Starého zákona považuji výrok proroka Micheáše, který burcuje své spoluobčany, kteří lžou, kradou, šidí, nejsou schopni se na ničem dohodnout a jsou plni násilí - a chce aby pochopili, co je smyslem dobrého a šťastného života. Ne -- jak oni si mysleli -- nepoctivý život na jedné straně a bohatá náboženská praxe na straně druhé, ale: "Cožpak má Hospodin zalíbení v tisících obětních beranů, v deseti tisících potoků oleje? Hospodin od tebe žádá jen to, abys zachovával právo, miloval milosrdenství a pokorně chodil se svým Bohem."    Mich 6,8

Králové z Východu
6. 1. 2006

Původní svátek Kristova narození Epifaneia, Svátek Zjevení Páně, má v Evropě a u nás daleko prozaičtější název Tří králů. A to je dnes, 6. ledna. Tříkrálový den znamená v Evropě faktický konec dvanáctidenního období Vánoc. I divadelní hra Večer tříkrálový od Williama Shakespeara se jmenuje v originále The Twelfth Night...

Tři bibličtí mágové či mudrci byli dle legendy pohané, hvězdopravci a zřejmě pocházeli z Arábie. Znalost postavení hvězd v kteroukoli dobu a znalost jejich pohybu byla kdysi pro všechny lidi na souši i na moři nejspolehlivějším kompasem. Podle hvězd určovali denní čas a roční doby. Když hvězdáři pozorovali oblohu, často si připomínali dávné proroctví proroka Balaáma, že vyjde hvězda z pokolení Jákobova a povstane král Izraele.

Když se naplnil čas, objevil se na nebi zvláštní úkaz: vlasatice - kometa. Mudrci v ní viděli znamení příchodu prorokovaného vykupitele. Touha spatřit na vlastní oči novorozeného krále, je přivedla k rozhodnutí, že se vydají společně, ačkoli byl každý z jiné země, za touto jasně zářící hvězdou, která je vedla. Matouš ukazuje hvězdou vedené "mágy z Východu", hledající nově zrozeného krále Židů. Ježíš se ukazuje jako Mesiáš, který hodlá vést ke spáse i pohany.

Tolik legenda, která přešla do symbolického poselství věkům pod názvem Bible.

Tři králové aneb Slavnost Zjevení Páně ZDE

F.X. Paneš
6. 1. 2006

Narození Vykupitele vždy vymaže našeho prapantátu Adama a je tu trojetnický týmtandem K+M+B. Iniciály, namalované svěcenou křídou na futrech, budeme mít všade tam, kde nevzdávají velební pánové starou praktiku bílé magie a světí a žehnají křídu koledníkům. Ti říkávají, že píší Kašpar, Melichar a Baltazar, a často neví, že to znamená Kriste tomuto domovu požehnej. (Kristus Mansionem Benedicat). Většinou to bývají koledníci samozvaní, kteří o latině nikdy neslyšeli.

Ale od Adama! Žil si v Ráji, až mu to zkazila hebrejská hysterka Lilit a pak mlsná koza Eva. Přesto se dožil - možná sám nebo jeho rod - 930 let.

6. 1. 2006

Reportér listu New York Times James Risen odhalil ve své nové, explozivní knize State of War (Válečný stav) sérii chyb CIA, které vedly k tomu, že Amerika Íránu zřejmě umožnila výrobu jaderných zbraní.

6. 1. 2006

S každým dalším pečlivým utažením šroubu ve vědě, s každým dalším upevněním našeho porozumění přirozenému světu stále více utahujeme popruhy božího náhubku.

Odpověď psychologa Jesse Beringa z University of Arkansas na otázku časopisu Edge, co považuje za nejnebezpečnější myšlenku.

6. 1. 2006

Začátkem roku 1990 mi moje tehdejší brněnská kamarádka, sečtělá inženýrka ekonomka s intelektuálními sklony a členka KSČ, napsala toto: "Vítězové, kteří ušetří bohy poražených, budou zachráněni." (Nejspíš necituji přesně a prý se to připisuje Homérovi.) Kdovíproč se mi zrovna tato sentence vynořila z podvědomí při souběžném čtení příspěvků do dvou polemik vedených v poslední době na stránkách tohoto listu - o těch, kdo byli postiženi popřevratovým vývojem, a o Husákových dětech. Obě diskuse mi splývají, nejspíš proto, že se obě dotýkají toho, co bylo během doby nesčetněkrát semleto ve stovkách jiných sporů, vedených na jediné téma: Kdo a co vlastně za posledních 16 let prodělal a kdo vydělal, kdo jsou vítězové a kdo poražení, o co se vůbec hrálo a do jisté míry hraje ještě i dnes a co je to vlastně za hru a s jakými pravidly.

6. 1. 2006

Na internetových stránkách společnosti BBC najdete anglické zpravodajství Czech gorillas get reality TV show o ironickém projektu tak trochu jiné reality show Odhalení Českého rozhlasu.

článek ZDE

reportáž - video ZDE

6. 1. 2006

Izraelský premiér bude udržován v umělém spánku nejméně do soboty 7. ledna. Jak ve čtvrtek pozdě večer informoval server listu Haaretz, toto opatření má přispět ke snížení nitrolebečního tlaku a omezit riziko dalšího krvácení  do mozku v situaci, kdy celkový stav premiéra po rozsáhlé mozkové mrtvici dává určitou naději na uzdravení. Z druhé strany lékařská zpráva vydaná ve 22:39 místního času hovoří o poškození mozku, jehož následky bude možné plně zhodnotit nejdříve v neděli. CT vyšetření ukázalo, že chirurgický zákrok zastavil krvácení - nyní jde o to zjistit, jak vážné následky pacient v důsledku hemorhey vlastně utrpěl. 

6. 1. 2006

POLEMIKA: Redakční poznámky v textu a konfrontační titulky

Nazdar Honzo, zrovna čtu na Briských listech toho Kalouse, píše Martin Škabraha. Tu poznámku jsi tam rozhodně neměl dávat! Tyhle redakční zásahy dost škodí pověsti Blistů, i když jsou dobře míněné. Kdyby tam bylo nějaké tvzení, které je věcně nesprávné a je třeba ho opravit, tedy čistě faktograficky, tak je poznámka na místě. Ale v tomhle případě jde o tvrzení vysloveně interpretačního rázu. K tomu lze napsat polemiku, ale ne takto tam zasáhnout. Nic na tom nemění to, že je to jasně odlišeno od zbytku textu. Měl bys to napsat jako samostatný text, nebo to nechat být.

6. 1. 2006
Země, ve které zákonem zaručená minimální mzda zdaleka nestačí ani na zaplacení běžné činže za garsonku (!), dává přednost vojenským výdajům.

Zdá se mi, že zůstávám osamocen ve svém chápání fungování moderní demokracie. Nikoho zřejmě nebaví (to je to správné slovo, není to zábavné) klidně a uvážlivě přemýšlet, zda naše nevelká země opravdu potřebuje 243 obrněných transportérů za 34 mld. Kč (25 mld. Kč tvoří cena za nákup a na 9 mld. Kč se odhadují náklady na údržbu a provoz). Podpis kontraktu je naplánován na březen nebo duben 2006, v té době však budeme řešit "důležité" volební aféry a zcela jistě nebude šance se mu v médiích podrobně věnovat. Potřebná odborná diskuse s délkou a hloubkou odpovídající takto vysoké hodnotě (za 34. mld. Kč lze mj. postavit 50 000 malometrážních bytů) se nikdy nekonala a zřejmě se konat nebude. Před tolik potřebnými investicemi do bydlení nebo do školství dává vláda ČR přednost nákupu obrněnců (Usnesení vlády ČR č. 1205 ze dne 26. listopadu 2003). Proč?

6. 1. 2006

" Každá epocha má tu epidemii, kterou zasluhuje. " Karl Kraus

Aleš Uhlíř velmi nesouhlasně zareagoval na můj článek "Postskriptum k pětatřicátnické diskusi", k němuž redakce Britských listů doplnila druhý titulek ""Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí". Uhlířův text je  ovšem volně loženou řadou didakticky míněných piruetek, které se střídají jako pózy modelky nakrucující se před objektivem.

6. 1. 2006

O bankovních poplatcích se v poslední době mluví často. Kritika poplatkové politiky sílí a míří na banky ze všech stran. Neutichá ani po dohodě mezi ministerstvem financí a bankovní asociací. Proč? Důvodů je dost.

5. 1. 2006

Co vede české novináře k vášnivé lásce pro dlouhé série genitivů?

Je to asi nezastavitelné. Dělají to kupodivu i nejzkušenější novináři. Skutečně jsem se pobavil, když jsem na stránkách týdeníku Respekt nalezl informaci:

Změnu designu tištěné verze týdeníku Respekt (podtrhl JČ) připravoval tým autorů: Filip Blažek (Designiq) (sic!), Michal Gregorini, Michal Hořava a Libor Kleček (Mowshe).

Ve čtvrtek dopoledne rozeslala Pavla Schauerová z Českého rozhlasu tiskovou zprávu s titulkem:

Nominace aktérů reality show Odhalení :)

A tak to jde pořád.

Ano, "zařízení vyřízení nařízení reality show Odhalení"...

Mohl by, prosím, někdo českým novinářům sdělit, že existují i jiné pády než genitiv a čeština má i slovesa!

6. 1. 2006

Proběhla přeháňka zveřejněných protináboženských odpovědí k článku "Proč věřit v Boha?", jehož autorem byl Igor Chaun. Sprchlo směrem k pragmatickému závěru proč nevěřit, k nezdůvodnitelnosti náboženství a pak zase opačně. Porovnávali se lidé věřící a nevěřící.

6. 1. 2006
Je také "duchem doby", že i tak seriózní periodikum jako BL preferuje svobodu jakéhokoli slova nad obsahovou správností. Námitka B. Cveka (5.1.), že "Josef Vít je rozumbrada.. a dělá chybu, že píše o faktech a ne o svých názorech.. a hází kolem sebe slova o věcech, které prostě jsou buď tak nebo naopak", mi mluví zcela z duše -- není-li zde výraz "duše" také indoktrinací ("Bože milý, jsi-li, spas duši mou, mám-li jakou", K. Havlíček).

Články publikované v BL hned na počátku roku vyvolaly značnou polemiku. Souvisí to s "duchem doby", kdy přihlášení se k víře v Boha (I. Chaun, 3.1.) je stejně jako křesťanská výuka či výchova vesměs klasifikováno jako nepřípustná "indoktrinace" (F. Sklenář, 644 milionů, 3.1.; stejně tak J.Vít o den později). Navíc okořeněno populistickým povzdechem, proč máme přispívat na platy farářů, církví a církevního školství, kde jsou za státní peníze "indoktrinovány" desítky tisíc nebohých dětí (chybí samozřejmě zmínka, že katolická církev usiluje o odluku od státu již delší dobu). A protože toto nepřijatelné působení začíná již v rodině, bylo by snad nejlépe, kdyby děti z takových rodin byly včas přesunuty do státních zařízení (svého času navrhla KSČ, tenkrát to neprošlo).

5. 1. 2006

Katolické noviny autora požádaly o článek Mládeže a naděje. Editor však udělal do článku takové zásahy, že autor odmítl článek publikovat. Nabídl jej v původní podobě Britským listům.

Téma "naděje budoucnosti" není zdaleka tak jednoznačné, jak se jeví na první pohled. Přinejmenším je třeba položit a zodpovědět dvě otázky. První zní naděje pro koho? Druhou otázkou je naděje vůči čemu? Mládež v podobě Hitlerjugend byla nadějí pro Hitlera, budovatelská generace mládeže byla nadějí socialismu padesátých let, mládež šedesátých let byla nadějí pro socialismus s lidskou tváří, mládež listopadového převratu je nadějí neoliberálního kapitalismu, mládež na milionových shromážděních s Janem Pavlem II. je nadějí katolické církve.

5. 1. 2006

Matematikova glosa

Pavel Urban tvrdí:

"Demokraticky perzekvovaní" se v nových poměrech uchytili většinou velmi dobře. ... Ti, kteří museli z politických důvodů opustit svá povolání za komunistů, ... srovnatelné nebo jen trochu slušné zaměstnání většinou nesehnali.

Takovému tvrzení bez důkazů se říká dojmologie.

5. 1. 2006

PARADOX:

Rád bych ještě upozornil na jednu, dle mého názoru, opravdu paradoxní skutečnost, píše Daniel Stirský: Pana Partyka jsem poznal ve 2. polovině 80. let. Pracovali jsme ve Výzkumném ústavu matematických strojů (známý VÚMS). On byl právníkem, já ekonomem. Petra P. bych si troufl označit za pětadvacetiprocentního disidenta. Chartu 77, pokud vím, nepodepsal, ale zcela indiferentní příslušník šedé zóny nebyl.

Od něj jsem získal k podpisu petici "Několik vět", spolu jsme - pokud si vzpomínám - navštívili první povolenou manifestaci ke Dni lidských práv na Škroupově náměstí 10. prosince 1988, Petr Partyk napsal dopis do Rudého práva, kde odsoudil policejní zásahy na Václavském náměstí, na výzvu Hlasu Ameriky poslal pohled uvězněné Daně Němcové (?), měl občasný přístup k samizdatovým Lidovkám...

3. 1. 2006

Petra Partyka odsoudil soudce Šídlo do vězení na 75 dnů za to, že údajně publikoval na internetu urážlivé výroky. Šlo o to, že Partyk na internetové stránky jednoho pražského komunálního úřadu skutečně napsal stížnost a anonymové tam pak pod jeho jménem k tomu v dalších příspěvcích připojili na adresu pracovníka komunálního úřadu nadávky. Přestože nebylo prokázáno, že tyto nadávky publikoval Petr Partyk, soudce Šídlo ho odsoudil nakonec do vězení, kam byl odveden před Vánoci.

Posílání dopisů nevinně odsouzeným je zavedená praxe mezinárodní organizace Amnesty International. Vede své členy, aby posílali vězňům svědomí v nejrůznějších diktaturách do vězení pozdravy a výrazy povzbuzení. Velmi to funguje, dostane-li vězeň stovky či tisíce mezinárodních dopisů. Napište, prosím, panu Partykovi i vy!

Benny Rees pokračuje:

Jinak jsem Petru Partykovi objednal do vězení nějaký denní tisk, což mu (kromě svobody) nejvíce chybí. Budete-li mu chtít napsat pár slov, jeho adresa je:


Petr Partyk
12.5.1955
P.P. 1
Věznice Všehrdy
Chomutov
430 01
Czech Republic

více zde: http://www.sweb.cz/petr.partyk

Může dostávat poštu bez omezení - maximum A4 obálka, do 1 kg hmotnosti. Poštu mu samozřejmě kontrolují.

25. února půjde domů - je ovšem skandální, že k tomu v ČR vůbec mohlo dojít. Nevíme, co ho poté bude čekat, jestli dostane vyhazov z práce.

Leoš Zimmerman dodává: Dostal jsem od Petra dopis, kde píše, že v dopisech smí být pouze papíry. Kafe a diasušenky mu zatím tolerovali ale patrně mu bylo naznačeno, že brzy ztratí trpělivost...

PŘÍPAD PETRA PARTYKA - TÉMA BL

Zuzana Paroubková v nemocnici v Motole --- foto: David Port,  MAFA
4. 1. 2006

ANALYZUJEME MEDIÁLNÍ MANIPULACI V MLADÉ FRONTĚ DNES

< Zuzana Paroubková v nemocnici v Motole --- foto: David Port, MAFA. Pod tuto fotografii připojil editor MFD či autorka článku popisek : "Slova Zuzany Paroubkové by ve skandinávských zemích vyvolala značné pobouření." Jak toto hodnocení souvisí s fotografií?

Zuzana Paroubková, manželka předsedy vlády ČR Jiřího Paroubka, nikdy neřekla, že "ženy do politiky nepatří", jak zní dnešní titulek Tématu dne v Mladé frontě Dnes, připraveného převážně Lenkou Petrášovou.

To tvrdí Lucie Orgoníková, tisková mluvčí premiéra, a dodává: V duelu Zuzana Paroubková versus Olga Sommerová, zveřejněný jako další materiál Lenky Petrášové v MFD, pod titulkem "Patří ženy k plotně, nebo do funkcí?" nebyla otištěna z nepochopitelných důvodů celá odpověď na první otázku Olgy Sommerové , která se premiérovy ženy ptala: "Říkáte, že ženy by se neměly snažit o vstup do politiky, protože je to věc mužů. Proč tedy podle vás na této planetě existují prezidentky, premiérky, ministryně?" Úplná a nezcenzurovaná odpověď manželky premiéra zní:

"Vážená paní Sommerová, nikdy jsem netvrdila, že by se ženy neměly snažit o vstup do politiky, když já osobně vidím pozici žen na jiném místě, i když větší zastoupení žen v politice by bylo jistě lepší z toho důvodu, že ženy dokáží mít jiné přístupy i řešení problému než muži"

Orgoníková to tvrdí v reakci na zveřejněný článek s odkazem na písemnou verzi odpovědí Paroubkové, která byla zaslána MFD, a kterou má redakce Britských listů k dispozici. Orgoníková namítá, že Zuzana Paroubková neřekla, že ženy do politiky nepatří. Nebylo to podle ní zmíněno ani v pořadu Před půlnocí na ČT24 dne 23. prosince. Mladá fronta namísto úplné odpovědi Paroubkové zveřejnila pouze toto:

Paroubková: Vážená paní Sommerová, netvrdím, že by se ženy neměly snažit o vstup do politiky, ale já osobně vidím pozici žen jinde.

Komu slouží tato manipulace?

4. 1. 2006

Před vánočními svátky mi volalo pár ukrajinských občanů, kteří u nás žijí již několik let. Všichni se ptali, jakže to vlastně je s tou novelou cizineckého zákona, která jim má přinést úlevu v tom, že na možnost požádat o udělení trvalého pobytu budou moci čekat jen pět namísto dosavadních deseti let. S ulehčením přijímali vysvětlení, že poslanecká sněmovna projednávala novely dvě; zatímco první, která akceptovala právo EU v oblasti slučování rodin již byla přijata, druhá je v druhém čtení.

V kratší verzi vyšlo ve středu v Lidových novinách

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Mlčení ministrů Jan  Čulík
6. 1. 2006 Válečný zločinec Ariel Šaron   
6. 1. 2006 Formát DVD je zastaralý   
28. 12. 2005 Pane Pehe, novinářovou povinností není stranickost, ale mravnost Jiří  Jírovec
28. 12. 2005 Jak se bránit proti Českým aeroliním a jiné byrokracii Jiří  Jírovec
28. 12. 2005 Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? Jan  Bím
28. 12. 2005 Masová mediální kultura je mrtvá...?   
28. 12. 2005 Turci se nenaučili popírat genocidu v minulosti tak dobře jako Britové   
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
27. 12. 2005 Američtí konzervativci: Proč nám Evropané nerozumějí a jak to napravit?   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
2. 1. 2006 Taktéž jsem se stal terčem diskriminace a "obětním beránkem" zvůle zákonodárců Miloslav  Veselák
31. 12. 2005 Autoři by se měli vyhýbat všeobecným neadresným útokům   

Igor Chaun: "Proč věřit v Boha?" - názory a reakce RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Indoktrinace? Petr  Hušek
6. 1. 2006 Poznávání, věření, neporozumění Bohumír  Tichánek
5. 1. 2006 Nedovolme pravici unést Boha   
5. 1. 2006 Josef Vít je rozumbrada a v článcích má věcné chyby Boris  Cvek
5. 1. 2006 Víra v Boha v nejateističtější zemi na světě - přijde nový Bůh? Jiří  Mašek
5. 1. 2006 Chtěla bych se zastat Igora Chauna Věra  Říhová
4. 1. 2006 Schopnost věřit je genetická záležitost   
4. 1. 2006 Vadí mi, že nám Igor Chaun vnucuje víru   
4. 1. 2006 Proč věřit v Boha -- opravdu, proč? Josef  Vít
3. 1. 2006 644 milionů Filip  Sklenář

Autorské právo RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
27. 10. 2005 Microsoft se bude podílet na digitalizaci světových knihoven   
17. 10. 2005 Autorské právo, písmo svaté a veřejná služba Štěpán  Kotrba
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
21. 9. 2005 Copyrightová organizace OSN chce uvalit autorská práva na volný materiál na internetu   
22. 8. 2005 Komu patří internetové stránky Hospodářských novin Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Deset let internetu jako masového jevu   
15. 7. 2005 Summit v Londýně: "Rozvíjet jednotnou evropskou digitální ekonomiku!" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2005 O softwarových patentech   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí
24. 10. 2005 Evropská komise o ropném zlomu   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Poslání Viktor  Dyk
5. 1. 2006 * * *   
4. 1. 2006 Když tři dny vítr vál Zbyněk  Hejda
30. 12. 2005 V konečcích prstů Zbyněk  Hejda
29. 12. 2005 * * * Jan  Pavel
28. 12. 2005 Příběh Fráňa  Šrámek
27. 12. 2005 A noc se zachvěla Štěpán  Kotrba
22. 12. 2005 VI Milan  Nápravník
21. 12. 2005 Čtyřverší Martin  Pokorný
20. 12. 2005 Kukačka Štěpán  Kotrba

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
3. 1. 2006 Svět se nedá vojensky ovládnout technologií   
3. 1. 2006 Bushova vláda už nebude financovat znovuvýstavbu Iráku   
22. 12. 2005 Saddám Husajn: "Američané mě mučili"   
20. 12. 2005 Prezident Bush znovu obhajoval odposlouchávání telefonů v Americe   
14. 12. 2005 George Bush: Výzvědné informace pro válku v Iráku byly chybné, přesto však bylo správné svrhnout Saddáma Husajna   
14. 12. 2005 Televize BBC: "Spojenci na lavici obžalovaných"   
2. 12. 2005 Soukromé bezpečnostní firmy střílejí v Iráku na kohokoliv   
1. 12. 2005 Los Angeles Times: Americká armáda platí irácký tisk, aby pro ni publikoval propagandu   
30. 11. 2005 Bush: Nemá kam prchnout   
28. 11. 2005 Talabani: Alávího tvrzení je nesmysl   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   
7. 11. 2005 Čekání na romskou Hirsi Ali Pavel  Pečínka
7. 11. 2005 Francouzští vzbouřenci: "Přestaňte nám tykat!"   
19. 9. 2005 Obecná pojmenování mají informační hodnotu Marian  Kechlibar
19. 9. 2005 Nábožensky nekorektní postoj Tomáš  Koloc

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek
17. 10. 2005 Ptačí chřipka a paní Müllerová Lubomír  Brožek

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
28. 11. 2005 Stane se David Irving mučedníkem za svobodu projevu?   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2005 Deset let pražského školství mezi Ábelem a Kainem Ivo V. Fencl
8. 12. 2005 Tiché dohody a špatné hody Václav  Dušek
11. 11. 2005 Škola a jazyky   
10. 11. 2005 Jak se vyučují jazyky na české střední škole   
10. 11. 2005 Výuka cizích jazyků Josef  Vít
9. 11. 2005 Pozor! Hrozí omezení samosprávy akademických obcí   
1. 11. 2005 České univerzity již dávají svým studentům peníze Zdeněk  Moravčík
27. 10. 2005 Pravice chce zrušit v Albertě školné v postsekundárním školství Jiří  Jírovec
19. 10. 2005 Stanou se univerzity otrokem komerčních zájmů?   
9. 9. 2005 Kde jinde než v škole a kdo jiný než učitel Michal  Giboda

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 Nový týdeník o češtině   
30. 12. 2005 Ohlédnutí za Johannem Sebastianem Bachem v BBC Jan  Čulík
28. 12. 2005 Pane Pehe, novinářovou povinností není stranickost, ale mravnost Jiří  Jírovec
21. 12. 2005 Zaveďte TV okruh "ČT Rodina" - bez televizního násilí Tomáš  Franke
21. 12. 2005 Dürenmatt v BBC   
21. 12. 2005 Fištejn ví pozitivně, že CIA nikoho nemučí! Jan  Čulík
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
16. 12. 2005 Kompletní Johann Sebastian v rozhlase   
14. 12. 2005 Televize BBC: "Spojenci na lavici obžalovaných"   
1. 12. 2005 Bude arabská televize BBC vnímána jako nezávislá?   

Tak trochu jiná reality show Odhalení RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Gorily Českého rozhlasu v BBC   
4. 1. 2006 Odhalení: budou v dnešních hlavních zprávách BBC World Štěpán  Kotrba
13. 12. 2005 Reality show Odhalení: Paroubek se setkal s Richardem Štěpán  Kotrba
1. 12. 2005 Stále stejná, režimem povolená a regulovaná hra Michal  Vimmer
15. 11. 2005 Reality show Odhalení: víkend aneb dámská rvačka o sex Štěpán  Kotrba
12. 11. 2005 Reality show Odhalení: začíná soutěž ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů Štěpán  Kotrba
11. 11. 2005 Reality show Odhalení: samci bez koulí vřeští, samci s koulema jsou v klidu Štěpán  Kotrba
10. 11. 2005 Reality show Odhalení: Mojo, vidí tě celá Amerika! Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy Štěpán  Kotrba
8. 11. 2005 Gorily: nikdy jsme nepředstíraly, že nejsme nahé Karel  Moudrý