19. 12. 2005
K mapování českých dějin devadesátých let
Kdo vlastně v takzvané sametové revoluci vyhrál? A kdo prohrál? Jak její účastníci (jde mi ani ne tak o jednotlivce jako o relevantní společenské skupiny) hodnotí její výsledky? O co v ní de facto šlo? Vzato jako příklad z dosavadních reakcí na Čulíkův sloupek: učinil Václav Havel svým heslem "nejsme jako oni" promyšlený tah na ochranu nomenklaturních pracovníků KSČ, jak naznačuje Alfred Eckhardt, nebo to byl výrok diktovaný předchozími stanovisky disentu a současně reakce na situaci, kterou disent vůbec neočekával? A není to jen epizodický moment v událostech, které měly mnohem širší povahu, neomezující se jen na Československo, ba ani jen na Evropu? Otázka, kterou položil Jan Čulík, vyvolává tucet dalších. Iniciativa Jana Čulíka ke zmapování utajených českých dějin devadesátých let je mimořádnou událostí. Mám před sebou ohlasy na ni datované 16. a 17. prosincem 2005. Petr Tieftrunk oznamuje, že se s touto iniciativou nemůže ztotožnit a proto ukončuje podporu Britských listů. Myslím si pravý opak a proto svoji podporu zdvojnásobím. Jako důchodce jsem dosud přispíval stovkou měsíčně a vím, že ani dvě stovky samy o sobě vás nevytrhnou. Ale možná se nás podobně smýšlejících najde víc. Tolik o tom aktuálně nejdůležitějším a nyní něco o souvislostech. Na Čulíkově textu je podle mě ze všeho nejpodstatnější konstatování, že české dějiny devadesátých let jsou přinejmenším zčásti utajené, že se tedy o nich dnes oficiálně - v médiích hlavního proudu, na školách, v akademickém prostředí atd. - říkají v nejlepším případě dílčí pravdy, že je k nim třeba v zájmu úplnějšího a pravdivějšího obrazu přidat poznatky, které jsou zatím skryty a čekají na své odhalení, a že bude nutno ve světle těchto poznatků dosavadní obraz korigovat. Naprosto souhlasím. |
Dostává se k nám v poslední době nějak nepříjemně mnoho indicií, že nejnovější česká historie a osudy lidí - zejména v letech po pádu komunismu - nebyly tak slunečné, optimistické a pozitivní, jak to líčí oficiální podání. Proč? Protože se mnozí lidé chovají jako svině v každé době. Jestlipak to všechno vyjde dříve nebo později najevo, a pokud ano, kdy?
Bohužel, postižení mlčí - mají pocit, že nemohou pozvednout svůj hlas, byli by skandalizováni. Trpí nespravedlností, která na nich byla spáchána.
Posuďte tento modelový případ. Protože jsem slíbil tomuto člověku, že jeho životopis nezveřejním, mohu uvést jen nejzákladnější a nejobecnější skutečnosti. Celý jeho příběh by však vydal na román.
Po maturitě někdy v polovině padesátých let se hrdina - či spíše oběť - tohoto příběhu pokoušel dostat na vysokou školu. Bylo mu to zakázáno, jeho otec neměl ten správný třídní původ. Pak do jeho školy přišli vojáci dělat nabídku ke studiu na vojenské učiliště. Mladíkovi se zaručili, že po absolutoriu vojenského učiliště bude smět na vojenské vysoké škole studovat původní vědecký obor, po němž toužil. Mladík podepsal přihlášku do vojenského učiliště, až posléze zjistil, že jde o školu ministerstva vnitra. Stal se tak příslušníkem vojsk MV a namísto studia vytouženého vědeckého oboru ho kádrovák poslal jako pohraničníka k ostraze hranic. Po letech se mu podařilo konečně dostat se do většího města, kde pak pracoval jako kriminální (nepolitický) policista na jednom obvodním oddělení. V roce 1968 "ne příliš nadšeně vítal osvobozující vojska", tak ho od policie vyhodili - přesněji, donutili odejít "na základě dohody", "na vlastní žádost". Existenčně bylo důležité, že nebyl vyškrtnut z KSČ. Získal těžké náhradní zaměstnání (pracoval po nocích) a snažil se konečně - dálkově - studovat původně vytoužený technický obor. Po získání titulu inženýra se až v osmdesátých letech dostal do relativně významné manažerské funkce jednoho velkého technického podniku. Podnik měl problémy, které se mu se schopnými kolegy podařilo víceméně vyřešit (například změnit podmínky natolik, aby zaměstnanci ustoupili v polovině osmdesátých let! od hrozby stávkou). Po pádu komunismu ho revoluční aktivisté z vedení podniku vyhnali: "Podobně jako jsem ne dost ochotně vítal vojska v roce 1968, teď jsem ne dost ochotně vítal výbory Občanského fóra, které si začaly osobovat právo kecat do řízení podniku. Chtěli, abych vyhodil technického náměstka, který byl špičkou mezi ostatními, nekouřil, nepil, neměl milenky, ale bohužel vyžadoval striktně plnění úkolů." Ředitele, který se náměstka v "revoluční době" zastal, propustili revolucionáři na místě, bez udání důvodu, protiprávně a bez odškodného. Byla to holt "hektická doba sametové revoluce". Ono se to tak dělalo. Když se kácí les, létají třísky. Naštěstí se na rozdíl od padesátých let v sedmdesátých a v devadesátých let z politických důvodů už nevraždilo.
Svědek pokračuje: "Protože jsem musel nějak živit rodinu, podal jsem si přihlášku do čtyř firem na konkurzní řízení. U první firmy otázka konkurzní komise nebyla stran mého vzdělání a praxe, ale 'Jak dlouho jste byl v KSČ?' Když jsem řekl, že ještě v KSČ jsem, konkurs skončil." Muž byl nicméně schopný: založil si s přáteli malou firmu, která prosperovala až do doby, než přišly do ČR nadnárodní společnosti, sebraly jí zákazníky, a firmu tak zlikvidovaly.
Není to první svědectví tohoto druhu, jaké jsme slyšeli nebo obdrželi. Před časem jsem v Brně hovořil s jedním technickým inženýrem, nestraníkem, antikomunistou, který svědčil o tom, že po roce 1989 se s nadšením dal k Občanskému fóru. Asi do měsíce ho opustil, když viděl, jak nemorální "převlékači kabátů" se revoluce zmocnili.
Jeden docela významný současný český prozaik, který byl v osmdesátých letech politicky pronásledován a musel pracovat v manuálním zaměstnání, mi nedávno prozradil v rozhovoru, že v tomto manuálním zaměstnání zůstal ještě několik let po pádu komunismu. Proč? "Po roce 1989 jsem spolupracoval s tajnou službou a od roku 1990 jsem byl nasazen na jednoho pracovníka naší firmy jako udavač tajné policie. Udával jsem ho asi dva roky, než mi došlo, že je to naprosto čestný člověk, ano, levicového přesvědčení, ale co je nám do toho? - a že lidé, kteří pracují pro postkomunistickou, 'demokratickou' tajnou policii, jsou stejné svině, jako byly u tajné policie za komunismu."
Předložil jsem vám útržky tří případů. Vyplývá z nich - možná? - že historie prvních let po pádu komunismu byla v České republice poněkud jiná, než jak ji interpretují oficiální učebnice dějepisu. Není vyloučeno, že postkomunistický režim od roku 1990 docela tvrdě zatočil s mnoha nevinnými lidmi, často i těmi, kteří byli pronásledováni za komunismu. K existenční likvidaci, jak se zdá, docházelo v padesátých, v sedmdesátých i v devadesátých letech.
Lidé o těchto věcech se mnou hovoří šeptem. Asi tak, jako za komunistů šeptem nadávali na vládu. Nevím proč: o těchto věcech by se mělo mluvit hodně nahlas.
Rádi bychom, aby se na nás obrátili lidé s takovýmito osudy. Myslím, že stojí zato je předkládat veřejnosti k uvážení a k úsudku. Musí to být součástí ohledávání naší národní totožnosti. Chceme to dělat pravidelněji. Pište nám v této věci. Děkujeme.
19. 12. 2005
Pan Převrátil krásně cituje Čapkův apokryf, píše Petr Wagner. Vzpomínám na "revoluční" dobu v nemocnici na Bulovce. Musela odejít řada klíčových pracovníků nemocnice. Byli členy strany a legitimace nepoložili dost rychle, byli spolupracovníky STB a jejich materiály se neztratily, byli členy dělnických milicí a vědělo se to. Ale byli to špičkoví odborníci, za které nebylo a dodnes není náhrady. Lidé, kteří je vyhnali, je nevyhnali pro ideové neshody. Ale z kariérních důvodů. Některá oddělení se z toho nevzpamatovala dodnes. Vzpomínám si na Einsteinův citát "nemám rád diktatury protože po diktaturách geniů přichází diktatury neschopných..." Nejsem soudce a nemohu soudit vinu či nevinu konkrétních zúčastněných, ale který národ je tak bohatý talenty a odborníky, aby je mohl posílat ne smetiště. Ať už dějin, či společnosti. |
19. 12. 2005
Když naši lidé podle pokynů Svobodné Evropy masově povykovali a zvonili klíči na náměstích, nešlo jim ani v nejmenším o nějakou svobodu a demokracii. Ve skutečnosti manifestanti doufali, že konečně přijde to pravé dobrotivé panstvo, které zařídí, že se nebude muset pracovat a pečení holubi budou sami létat do úst. Ve většině průmyslových podniků si zaměstnanci tenkrát velmi agresivně vynutili změnu vrcholového vedení. No a od té doby, ohnutí až k zemi, si se sebou nechají zacházet téměř jako s dobytkem. Nové panstvo je sice zcela jiné než doufali, ale panstvu se nesmí odporovat. Rudolf Převrátil ("O českém plebejství trochu jinak") vychází zřejmě z tradičního, v Čechách přes 150 let tradovaného názoru, že plebejec je člověk vinou osudu neurozený a chudý, ale zároveň po vzdělání toužící, inteligentní, čestný, pracovitý a svému národu oddaný. |
19. 12. 2005
Jeden z mladíků z OF v našem ústavu vysvětlil svoji představu jasně: "My tu přece nejsme od toho, abychom někoho hodnotili objektivně, my jsme tu od toho, abychom našli jeho chyby a mohli ho vyhodit." Obrátil jsem se na vedle sedícího člena OF, který byl z KSČ vyloučen v roce 1969 a pamatoval Únor: "Chápeš to?" "Víš, voni si myslej, že je to poslední revoluce v jejich životě," odpověděl. Se zájmem jsem si přečetl články "Ukončuji podporu vašeho listu", "Nedůvěra" a rovněž také "Promyšlený tah na ochranu nomenklaturních pracovníků KSČ". Dokazuje, že systematická indoktrinace přináší plody. Je mi přes padesát a v zemi, kde režim střídá režim, vlna čistek střídá vlnu čistek a vlna emigrací vlnu emigrací, jsem vlastně pamětníkem. Nejen panu Čulíkovi, ale i jeho vrstevníkům se pak dostává školení od těch, kteří nemohou pamatovat, ale "vědí", protože to slyšeli ve škole a "viděli" v televizi. Když slyším výklady těchto indoktrinovaných, vzpomenu si na přiznání ženy, která byla vyloučena v roce 1969 z KSČ a vzpomínala na své postoje z mládí, z padesátých let: "Tehdy se mi to zdálo být tak jasné... Na jedné straně jsme byli my, na druhé nepřátelé..." Nedůvěřující pan M. Navrátil nevěří reálnosti kasuistiky vylíčené panem Čulíkem. Není v rozporu s jeho zkušeností, ale s jeho představou o životě v minulých desetiletích. Ano, přinejmenším od šedesátých let bylo možné, aby někomu, kdo se nedostal z kádrových důvodů na civilní vysokou školu, bylo nabídnuto studium na škole vojenské. Zájem o studium na vojenských školách velmi klesal, proto byli pracovníci vojenských správ odměňováni za získání duší. |
19. 12. 2005
Můj postoj k iniciativě J. ČulíkaJsem jednoznačným zastáncem polistopadového politického vývoje od zločinného státu ke státu demokratickému. Nespravedlnosti, které se jistě děly v každé společnosti a vždy a které chce medializovat Jan Čulík, odsuzuji -- a myslím, že je nutné o nich hovořit, a to v každé době a na každém místě (protože to prostě jsou nespravedlnosti) |
16. 12. 2005
Vánoce s Bachem"Mozartova hudba vám toho hodně sdělí o člověku, Beethovenova hudba o Beethovenovi, Bachova hudba o celém vesmíru." (Douglas Adams) Rozhlasová stanice BBC Radio 3 vysílala od pátku 16.12. do 25. 12. bachovský maraton - kompletní dílo Johanna Sebastiana Bacha. Většinu pořadů v maratonu Bach Christmas můžete stále ještě poslouchat ze záznamu - BBC R 3 RADIO PLAYERRAM |
19. 12. 2005
Trestní paragrafy za pomluvu ochromují svobodu projevu:.Ve čtvrtek 15.12.2005 ve 21:30 bylo Stanislavu Pencovi osobně v jeho bydlišti Policií ČR předáno usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestní čin pomluvy dle ust.§ 206 odst.1,2 tr.zákona. Toho se, dle policejní komisařky pprap.Martiny Machotové ze služby kriminální policie a vyšetřování Bartolomějská ulice Praha 1, dopustil tím, že se, jak na tiskové konferenci MV, tak přímo u ředitele OŘ PČR Tachov, dotazoval zda pplk. František Pachl, který velel prvnímu zásahu proti účastníkům tanečního setkání CzechTek 2005, byl zaměstnancem nebo spolupracovníkem StB. Penc je předvolán k výslechu policejním komisařem SKPV Jičín npor. Zdeňkem Šolcem na čtvrtek 22.12.2005 v 10 hodin. K tomu: Americký výbor Helsinského kongresu požaduje zrušení trestního stíhání za pomluvu ZDE |
19. 12. 2005
Česko-německé vztahyVĚŽ ZE SLONOVINY IV.
Projížděje příhraničními pošumavskými vesnicemi, narážel jsem všude na příznaky světovosti. Supermarkety, pravda nevelké, střídaly hypermarkety a shopy, hned vedle night clubů o dvou, třech pokojíčcích. Zimmer frei, křičely nápisy do světa jako kokrhající kohouti liliputánci. Blue Light, Pink Light... Představoval jsem si, jak uvnitř straší několik utahaných Romek a Ukrajinek. Naštěstí jsem pak v jedné obci u Volyně spatřil nápis Kupectví u Tůmů a to mě tak rozveselilo, že jsem tam utratil daleko víc peněz, než jsem zamýšlel. Pak jsem zbytek cesty přemítal o tom, co bych provedl, kdybych místo Pink Lightu uzřel nápis Hanbinec u Lidušky nebo Bordel u čtyř stehen. |
19. 12. 2005
Karikaturista Martin Ronson vytvořil čtyři papírové ozdoby ve tvarů čtyř čelných britských politiků. Tyto "politické anděly" je možno si stáhnout z internetu ZDE |
19. 12. 2005
V Hongkongu byla uzavřena omezená dohoda o světovém obchodu, poté, co rozvojové země schválily nabídku Evropské unie ukončit dotace zemědělských výrobků do roku 2013. Dohodu přivítaly Indie a Brazílie. Doufají, že povede ke globální dohodě o volném obchodu, která by měla být vyjednána v roce 2006. Avšak v mnoha dalších oblastech nebylo dosaženo dohody. Spojené státy odmítají zrušit státní dotace pro americké pěstitele bavlny, což je zdrojem velkého znepokojení pro africké země. Pozorovatelé konstatují, že jednání zcela selhalo a nepodařilo se mu přijmout absolutně žádná opatření k odstranění základních příčin chudoby v rozvojových zemích. I poslední den jednání Světové organizace pro obchod doprovázely četné, často násilné demonstrace. Podrobnosti v angličtině ZDE |
19. 12. 2005
Někdejší britský státní úřad British Airport Authority (Správa britských letišť), která byla posléze zprivatizována a nyní provozuje sedm britských letišť a četná letiště v zahraničí, nyní zakoupila za 1,8 miliard euro hlavní budapešťské letiště ve Ferihegy. Začne ho provozovat 23. prosince. Odbory na letišti prodej kritizovaly a zahájily stávku, protože se obávají propouštění. Letiště bylo prodáno, aby výtěžek z prodeje mohl částečně financovat jeho další rozvoj. Počet cestujících na budapešťském letišti se rychle zvyšuje, v důsledku rychlého růstu levných leteckých společností. Podrobnosti v angličtině ZDE |
19. 12. 2005
Stavba fyzické bariéry zostří napjaté vztahy mezi oběma zeměmiAmerická sněmovna reprezentantů hlasovala minulý čtvrtek pro návrh, aby byla na hranicích Spojených států a Kanady vztyčena "fyzická bariéra". Spojené státy již postavily plot na svých hranicích s Mexikem, aby zabránily příchodu ilegálních přistěhovalců a pašování zboží. |
19. 12. 2005
|
19. 12. 2005
Portál www.bankovnipoplatky.com vyhlásil anketu "o nejabsurdnější bankovní poplatek". Z tipů, které posílali lidé dva týdny (do 16. 12.), jsme sestavili tabulku těch poplatků, které nejčastěji označovali za "absurdní". Od 17. prosince proběhne hlasování a to dvoukolově. |
17. 12. 2005
Harry Potter je pro piráty zlatý důl, tvrdí Jan Rychetský. Nevím, co vede novináře deníku Právo k takovémuto vyjádření. Ale tvrzení, že nelegální kopie Harryho Pottera se nyní prodávají i s pomocí téměř beztrestných dětí, uveřejněné v souvislosti s rozšířením neoficiálního překladu na internetu, je neodpovědná manipulace. Možná se to líbí bývalému novináři Zdeňku Fekarovi z public relations knihkupectví Kanzelsberger, které pořádá s konkurenčním portálem PotterWeb.cz na Můstku slavnostní večer ke zkažené komerční premiéře... Harry Potter a princ dvojí krve se objevil před několika měsíci na výpravném fanouškovském internetovem serveru v českém překladu skupiny dětí, milovníků potterovské ságy. Dříve než v tom oficiálním od nakladatelství Albatros. Nikdo ho nemusí prodávat, je přístupný zdarma, stejně jako předchozí díly. V prodeji je už nyní i oficiální české vydání knihy z Albatrosu. Pokud by některé dítě svým kamarádům internetový text přeci jen nabízelo za úplatu, je to "zločin" asi té nebezpečnosti, jako prodej fantasy karet na burze či "kšeft" s angličáky. Poplašná zvěst o "dětech prodávajících padělky" přitom pochází z tiskové zprávy z 14. 12. 2005 obskurní České protipirátské unie, zveřejněné pouze na už neexistujícím serveru Mobilmag, kde se ovšem vztahuje k policejní razii na prodejce DVD na burze v areálu Kolbenova na Praze 9. Správce stránky potterharry.net, 33letý Martin Macek, známý v této komunitě pod přezdívkou HJP je ale vyšetřován policií za to, že děti samy využily komunikační nástroje, které jim internet dává, ke koordinaci amatérského a nekomerčního překladu knih HP. Ten se pak objevil v odkazech na stránkách jím spravovaného serveru potrerharry.net. A je tam dodnes. A za to má být trestně odpovědný administrátor serveru. Nazývat i toto trhem s padělky je od Jana Rychetského nejen neprofesionální, ale za situace kdy probíhá absurdní policejní vyšetřování správce stránek, i matoucí a hysterizující celou situaci. Podle Macka disponuje už policie stanoviskem Joanne K. Rowlingové - jako autorky původního anglického textu - že jí tyto amatérské nekomerční překlady na internetu nevadí. Disponuje i veřejným prohlášením nakladatelství Albatros. Autorka je jako jediná oprávněna k nakládání se svým dílem. K trestnímu stíhání tudíž není důvod. A jediné, co může nyní vyšetřovatel učinit, je stíhání odložit. Není tedy důvod ani ke strašení rodičů či mediální kriminalizaci dětí. Vyšetřovatel chce nejspíše být v policii slavný. Právo, zřejmě z důvodů absence chytlavých událostí před Vánocemi, hledá bulvární senzaci i tam, kde není. Spojit oslím můstkem prodej kopií na burze (byl, je a bude) s dětským překladem HP 6 není logické. Nejen policejní vyšetřovatel z Tábora Král, ale i Jan Rychetský by se měli za svá profesní pochybení stydět. |
19. 12. 2005
Nikdo jistě neočekával, že po těžké ráně -- jak to vnímá Ekumenická rada církví, kterou byl prezidentův podpis pod novelou Zákona o církvích, bude Paroubkův vánoční dárek čtyřprocentní menšině - Zákon o registrovaném partnerství gayů a lesbiček přijat, v křesťanské obci s ovacemi. Vyjádření, které publikovaly některé církve, však stojí za povšimnutí. |
19. 12. 2005
V prvním bojovém šiku zastánců lidských práv stojí prý někdy i jejich chroničtí porušovatelé a vyznavači jediné pravdy -- svoji vlastní. A to se všemi právy a bez větších povinností. Pohodlné, zavánějící fašounkovskými ideály. Rádi by tito geniové půlvteřiny určovali planetární cesty v nadějném třetím tisíciletí, vybaveni chabými základními znalostmi, zato zakódovaní výkonnou a zlobnou žlučovitou prchlivostí. |
17. 12. 2005
Británie:Kuřáci jsou z právního hlediska odpovědní za své vlastní nemoci a za svou předčasnou smrt, protože tím, že nepřestali kouřit, se dopustili hrubé nedbalosti v péči o své zdraví. Rozhodl o tom v pátek britský Nejvyšší soud. |
19. 12. 2005
Francouzský deník Le Monde minulý týden zveřejnil průzkum zaměřený na vnímání krajně pravicové strany Front National (FN) a jejího předsedy, kontroverzního politika Jean-Marie Le Pena. Jedná se o vůbec první průzkum veřejného mínění od potyček na předměstích francouzských měst. Zpráva o "vnímání FN na veřejnosti" přinesla překvapivé zjištění: počet Francouzů, kteří odmítají názory Le Pena, trvale klesá. |
19. 12. 2005
Poukazovat na křivdy v postkomunistickém Československu je určitě záslužná věc hodná podpory. Jistě se křivdy děly a dějí. Jde o to, že po přečtení Vašeho sloupku jsem definitivně ztratil přesvědčení, že Blisty by byly schopny se tohoto úkolů zhostit tak, aby to splňovalo alespoň minimální nároky, které kladu na list, na který finančně přispívám (pochybnosti mám už delší dobu, především u Štěpána Kotrby, jiné články), píše Petr Tieftrunk a pokračuje: |
19. 12. 2005
Přečetl jsem si Váš zajímavý a odvážný úvodník, píše jeden pravidelný autor Britských listů. Znám spoustu takových případů. Známý český gynekolog Karel Šuk (který dnes dělá pro Sazku tu reklamu v televizi, aby lidi rodili děti) se díky svým vynikajícím vědeckým úspěchům stal po listopadu primářem gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice, ale jelikož byl na Cibulkových seznamech (na vojně byl u Pohraniční stráže a podepsal tam nějaký papír, jako mnoho jiných), byl na zásah ministra Bojara vykopnut. Paradoxní na tom bylo, že byl jen pár měsíců předtím rehabilitován, neboť byl již takto vykopnut v sedmdesátých letech jako "dubčekovec". Podotýkám, že Šuk zůstal dodnes kovaným komunistou, ale člověk by čekal, že aspoň u vagín by to nemuselo vadit. Jeho život se nezhroutil, odešel dělat praktického gynekologa na soukromou kliniku, ale jako příklad je to typické. |
19. 12. 2005
Na Vašich stránkách se nyní široce diskutuje, jak je možné, že někomu, kdo se nedostal z kádrových důvodů na civilní vysokou školu, bylo nabídnuto studium na škole vojenské. Důvod je myslím velmi prostý a mohu posloužit osobním příkladem. V roce 1963 vystoupil můj otec z KSČ - to byl v té době těžký přečin a mám v pozůstalosti po otci korespondenci, která svědčí o tom, že se to tehdejším mocipánům vůbec nelíbilo. Přesto jsem v r. 1968 byl přijat na technický směr na vojenské střední škole. Nebylo to v době počítačů a počítačových evidencí a systém neměl a dle mého soudu ani nemohl mít dostatek prostředků a sil, aby sledoval každého. Pro něj byla většina lidí malé myši a tak se zaměřil na sledování těch, kteří nejvíce vyčuhovali a byli tedy nejvíce nebezpeční, míní čtenář K. Kameník. |
19. 12. 2005
Nevím, jestli vítězí láska, ale pravda zcela určitě, protože pravda je vždy na straně vítězů. O tomto mne přesvědčil příspěvek jakéhosi mladíka v jednom regionálním deníku, jenž varuje obyvatele před nárůstem moci komunistů. Cožpak již lidé zapomněli? Varuje. Jaká to byla předtím hrůza a jak si lidé vybojovali svobodu. Prý mu v té době bylo pouhých 9 let, ale velmi dobře se pamatuje na tu skvělou atmosféru. I já se pamatuji a dobře se pamatuji. Pamatuji si, jak nám mladí vybojovali svobodu, protože jsem byl jedním z těch mladých a progresivních lidí, kteří chodili v kroužku okolo náměstí, drželi se za ruce a zpívali: "Jednou budem dál." Je tu ovšem jedna drobná, ale opravdu drobná nesrovnalost. V naší třídě bylo osm z třiceti lidí k této prezentaci touhy po svobodě donuceno. My jsme nevyšli do ulic a necinkali klíči dobrovolně, ale na příkaz učitele, který do té doby sloužil systému. Bylo to velké ponížení, vykřikovat na povel hesla o svobodě, děkuji, víckrát to zakusit nechci. |
16. 12. 2005
Bohužel Vám musím oznámit, že ukončuji podporu Vašeho listu, oznamuje Petr Tieftrunk. Důvodem je Váš sloupek v dnešních Britských listech. S takovýmto postojem se nemohu ztotožnit. Je to zásadně odlišný pohled na realitu 90. let a na to, co je potřeba dělat od šéfredaktora listu, který nehodlám dále podporovat. Svou pozornost zaměřím na Člověka v tísni, který kromě již tradiční humanitární pomoci, která má ve světě dobrý zvuk (? pozn. red.) a záslužného filmového festivalu Jeden svět rozšířil své aktivity na české školy - a mimo jiné připomíná naší mládeži nedávnou českou historii - projekt "Příběhy bezpráví - komunistické Československo" Vás list mi (nejen) během mých studií na VŠ otevíral nové obzory, ale zda se, že se naše cesty rozcházejí... |
19. 12. 2005
V demokracii by měly být povoleny takové názory, které říkají, že i názory jiné mohou mít pravdu, píše Jiří Červenka Ideologie komunismu taková ale přece není. Takže v tomto případě tedy nebudu zakazovat někomu mít svůj názor, ale vyloučím z kola ven toho, kdo zakazoval jiným tento názor mít. Myslím, že je to docela logické. Odpověď Jana Čulíka: Pane Červenko, to právě ne. To definujete demokracii přesně podle komunismu. |
19. 12. 2005
Není šťastný, ten Váš sloupek, fakt ne. Tak trochu bulvár z hodně dalekého pohledu, píše architekt Zbyněk Kabelík: První případ je skoro z červené knihovny - historicky (komunista zabraňuje v polovině 80. let stávce?) úplný nesmysl, celkově povzdech ukřivděného komunisty. Druhý případ z kategorie "jedna paní povídala" je naopak obecně známou skutečností, vždyť ztratka OF právem získala v závěrečných fázích Občanského fóra lidovou přezdívku "očekávání funkce". To se ale děje vždy a všude právě proto, že lidé se chovají jako svině za každého režimu, není to žádný doklad existenční likvidace kohokoli postkomunistickým režimem. Třetí případ je nejsmutnější: vůbec bych neměl chuť naslouchat někomu, kdo na jiného donášel tajné policii jakéhokoli režimu. |
19. 12. 2005
Dobře, otevřeme tedy třináctou komnatu. Těžko posoudit, jestli si to autor článku "Promyšlený tah na ochranu nomenklaturních pracovníků KSČ" uvědomuje, ale dává, tím co napsal, textu Jana Čulíka "Pořád stejná sviňárna" zapravdu. Není třeba argumentovat, stačí ten text přečíst pozorně, míní Pavel Stankuš. |
17. 12. 2005
Začátek devadesátých let:Povšiml jsem si v Britských listech dvou nesouhlasných reakcí na Váš sloupek "Pořád stejná sviňárna". Oceňuji Vaší odvahu. Za posledních 16 let se k této temné historii fóristů ve veřejných sdělovacích prostředcích nikdo nevyjádřil. Odhaduji, že fóristé zatočili podobným způsobem, jak popisujete, s desetitisíci technickohospodářských pracovníků, píše jeden z postižených, pravidelný čtenář BL, a žádá o zachování anonymity, což respektujeme. Domnívám se, že drtivá většina z nich (včetně mne) si po čase zase našla náhradní uplatnění ke vzteku všech těch, co jim nesahali ani po kotníky. Je smutné zjištění, že takto fóristé poškodili nás všechny. Lidé ze Západní Evropy nebo USA by podle mého názoru snad nedokázali pochopit, ža ze dne na den ze závisti bylo možné tehdy kohokoliv zlikvidovat, aby se uvolnilo místo. Domnívám se, že nejvíce budou pokřikovat ti, co si sami ušpinili před 16 lety ruce. Po zkušenostech ze 40 let prožitých v Česku by si zaloužili nejvyššího ocenění ti, co se nedali nalákat v přelomových změnách konce 70. a 90. let k nečestnému jednání. Pozn. red.: Opakujeme, že chceme zmapovat tuto "utajenou historii" moderní české společnosti. Pro ty, jimž to myslí trochu pomaleji, zdůrazňujeme, že chceme-li poukazovat na křivdy, páchané v devadesátých letech, to absolutně neznamená, že chceme nějak omlouvat zločiny totalitního komunistického režimu v předchozích desetiletích! Pište nám svá svědectví. Děkujeme. |
16. 12. 2005
Patrně nemáte o dnech následujících po listopadu 1989 dost informací. Je docela možné, že v počátcích OF se našlo dost případů zneužití situace k vyřizování osobních účtů, sám takové případy neznám, to ovšem neznamená, že nebyly. Rozhodně to ovšem trvalo pouze velmi krátkou dobu a nebylo to systémové. Již vzačátkem prosince 1989 se objevilo (a OF důsledně dodržovalo) Havlovo heslo"nejsme jako oni". Znělo to hezky, kultivovaně, a bylo v ostrém protikladu k čerstvým ( často v televizi opakovaným ) záběrům z Národní třídy, píše Alfred Eckhardt a pokračuje: |
19. 12. 2005
Zahlédl jsem vaší debatu o nesametovém sametu, píše čtenář, který "nechce být skandalizován", a proto si nepřeje zveřejnění svého jména. Samozřejmě, že byla místa, kde se pod prapory sametu, pravdy a lásky nejednalo o moc jiného než o získání přístupu k lukrativním postům. Specielně na VŠ, kde jsem to zažil na vlastní oči. Nešlo o odobornost, výzkumné výsledky. Na docentské a profesorské posty se tlačili lidé, kteří na tom odborné nebyli o nic lépe než jejich předchůdci, někdy naopak byli slabší. V tehdejší atmosféře vůbec neexistovalo něco jako možnost obhajoby - OF rozhodlo, tečka. Samozřejmě, že lidé, kteří takto nečistě přišli k postům, se budou dušovat, jak všechno bylo korektní, kolegiální a na bázi čiré dobrovolnosti. Stran vaší diskuse je hlavní problém v tom, že kdo byl takto postižen, ten se vám dneska radši neozve. Vyneslo by mu to jenom další poškození, zpochybnění v jeho současném zaměstnání, zpochybnění i pro příslušníky rodiny. Prostě, ještě neuzrála doba, aby se o to mluvilo - v Čechách je třeba perioda dvaceti let - takže až někdy kolem roku 2009. Já sám taky nechci, aby se na mou hlavu snesla bouře, a tak prosím mě jméno nezmiňujte. |
19. 12. 2005
Senátor Jiří Sequens informuje o akci, která se konala v Senátu pod jeho záštitou. Panuje rozšířené mínění, že bezdomovectví je něco jako nekonvenční životní styl, který si člověk volí dobrovolně a jeho součástí jsou i tvrdé podmínky, zejména v zimě. Pomáhat takovým lidem vlastně nemá smysl, protože by to vlastně znamenalo kazit jim jejich zálibu; ve svobodné společnosti má přeci každý právo volit si svou cestu za štěstím podle vlastních představ. Panuje dále názor, že bezdomovci si většinou za své postavení mohou sami, protože i ti, kteří si nepřáli ztratit střechu nad hlavou, učinili něco, čím to sami způsobili: alkoholismem, drogami, gemblerstvím. Rozptýlit tyto mýty se pokusili v pondělí 12.12.2005 v hlavním sále Senátu PČR zástupci nejvýznamnějších organizací (Charita, Armáda Spásy, Naděje, Diakonie atd.), které se dlouhodobě a soustavně práci s bezdomovci věnují. Nechyběli ani nezávislí odborníci, kurátoři, lidé z komunální politiky a hlavně sami bezdomovci. |
16. 12. 2005
tiskové prohlášení KSČM k projednávání návrhu zákona o neziskových zdravotnických zařízeních KSČM opakovaně zdůrazňuje, že obchodování se zdravím je pro ni nepřípustné. V tom se opírá o většinovou vůli občanů. Problémy ve zdravotnictví je nutné řešit systémově. KSČM prosazuje vytvoření efektivní sítě zdravotnických zařízení v majetku státu, krajů i obcí provozovaných na principu veřejné neziskové organizace jako součást státem garantované sítě zařízení v každém územně velkém celku o přibližně 100 tisících obyvatelích. A to bez ohledu na zastrašování občanů údajným znárodňováním a údajným hrozícím omezením zdravotní péče. |
17. 12. 2005
Prezident George Bush uvedl, že po útocích z 11. září osobně schválil tajné odposlechy komunikací v USA. Šlo prý o odposlechy "lidí, o nichž bylo známo, že mají styky s al Kajdou a obdobnými teroristickými organizacemi". Dodal, že průběh odposlechů se hodnotil vždy po 45 dnech a trval na tom, že v rámci "obrany Američanů" dodržoval zákon. Bush to uvedl ve svém pravidelném týdenním rozhlasovém projevu. Potvrdil tak zprávu, která vyšla v pátek v listě New York Times a zaútočil na tento list, že informaci zveřejnil. "V důsledku tohoto článku v novinách se naši nepřátelé dověděli informaci, kterou neměli znát," zdůraznil. Republikánští i demokratičtí poslanci v americkém Kongresu vyjádřili nad rozhodnutím odposlouchávat osoby v Americe znepokojení. Normálně musí předem o zavedení odposlechu v Americe v jednotlivých případech rozhodovat tajný soud. Podrobnosti v angličtině ZDE |
16. 12. 2005
Původně byli lidé černí:Vědci konstatovali tento týden, že objevili drobnou genetickou mutaci, která v podstatě vysvětluje, jak se stalo, že se u lidí před desetitisíci lety poprvé objevila bílá kůže. Z práce vědců vyplývá, že k této minimální genetické mutaci došlo náhodou u jediného člověka poté, co lidé poprvé opustili Afriku, kde měli všichni hnědou kůži. Potomstvo tohoto člověka silně prosperovalo a všeobecně se rozšířilo po Evropě. Jde o skutečně minimální změnu: je to změna jediného písmene v kódu DNA. Lidský genom - kompletní instrukce, jak vytvořit lidského člověka - obsahuje 3,1 miliard písmen. |
16. 12. 2005
Nechtěný důsledek francouzského "jazykového zákona" a jeho tlak na média:Začátkem prosince podpořilo 200 francouzských politiků petici poslance Françoise Grosdidiera, která požadovala trestní stíhání několika hudebníků stylu hip hop za to, že jejich písně mají agresivní texty. Francouzský premiér Dominique de Villepin to okamžitě odmítl. Už více než deset let je francouzská rapová hudba hlasem chudých předměstských čtvrtí a už dlouho je plná varování, že v těchto čtvrtích bude docházet k násilí. Napětí v těchto čtvrtích - i jejich hudební kultura - se dostala nakrátko do ohniska veřejného zájmu v roce 1996, když byl natočen film Nenávist. |
16. 12. 2005
Na aktuální téma13. prosince 2005 v odpoledních hodinách byla zahájena VI. konference ministrů členských států WTO v Hongkongu. Jejím cílem je učinit další rozhodující kroky k uzavření celého kola obchodních jednání, které bylo zahájeno v roce 2001 v Kataru. Setkání ministrů provází silná aktivizace a kritika nevládních organizací. |
16. 12. 2005
O českém plebejství trochu jinakSdílím znechucení Jana Čulíka z reality show v českých televizích. Hloupé a nevkusné stránky českého plebejství mě také často pobuřují. Ovšem ve svém článku "Televizní reality show je ozvěnou plebejské minulosti" vzal Čulík věc příliš zkrátka, zjednodušeně a jednostranně. Jeho úvaha vyúsťuje v protiklad mezi plebejskou tupostí a nezávislou kritickou intelektuální třídou, která buď v Česku chybí, nebo se nedostane ke slovu. Podle mého názoru je ale takový protiklad v případě české společnosti vykonstruovaný. |
15. 12. 2005
Poznámka k článku "
Reklama, korupce, prodejní novináři a PR agentury v České republice" Kvůli situaci v reklamní branži skončil po dvanácti letech časopis The Prague Tribune. Vydavatel Philippe Riboton píše v posledním úvodníku One for the road: "The leading figures of the media scene are no longer entrepreneurs and idealists trying to speak with a different voice, but advertising and media-buying middlemen who purchase editorial content when ordering cheap advertising - with a significant portion of their clients' money ending up in their own pocket. Those are the people who decide about the fate of the media, like Roman emperors used to determine the fate of gladiators in the public arena - just by putting their thumb up or down." ZDE Vedoucí představitelé mediální scény už nejsou podnikatelé či idealisté, kteří by se snažili hovořit jiným hlasem, ale "zprostředkovatelé" z reklamek a z firem, které skupují média. Když si objednávají v médiích levnou reklamu, kupují si zároveň celý redakční obsah listu - a podstatná část peněz od zadavatelů reklamy končí v jejich vlastní kapse. Toto jsou lidé, kteří rozhodují o osudu médií, jako římští císařové, kteří rozhodovali o osudu gladiátorů ve veřejné aréně - prostě tím, že ukázali palcem nahoru nebo dolů." |
11. 12. 2005
V říjnu 2005 přispělo celkem 124 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 23 306 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Příjem z reklamy byl 8000 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 904.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby). Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.
Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy. Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.
Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. |
22. 11. 2003
Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz. |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
19. 12. 2005 | Církve reagují na nový zákon | Filip Sklenář | |
19. 12. 2005 | Zdvojnásobuji podporu vašeho listu | Rudolf Převrátil | |
19. 12. 2005 | Spojené státy chtějí postavit zeď na hranicích s Kanadou | Miloš Kaláb | |
19. 12. 2005 | Dvě pojetí plebejství v českých zemích | Václav Špíka | |
19. 12. 2005 | Zápisky od života odtrženého spisovatele | Alex Koenigsmark | |
19. 12. 2005 | Spojujme dnešní mentalitu s normalizací! | Boris Cvek | |
17. 12. 2005 | Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti | Štěpán Kotrba | |
17. 12. 2005 | Bush přiznal, že schválil odposlechy v USA | ||
16. 12. 2005 | Televize způsob života nejen odráží, ale asi ještě víc vytváří | Rudolf Převrátil | |
16. 12. 2005 | Pořád stejná sviňárna: Chtěli bychom zmapovat utajené české dějiny devadesátých let | Jan Čulík |
Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
19. 12. 2005 | Kterak vítězí pravda a láska | Michal Mašín | |
19. 12. 2005 | Zdvojnásobuji podporu vašeho listu | Rudolf Převrátil | |
19. 12. 2005 | Pod praporem pravdy a lásky - získání přístupu k lukrativním postům | ||
19. 12. 2005 | Otevřme tedy třináctou komnatu | ||
19. 12. 2005 | Každá doba má své obětní beránky | ||
19. 12. 2005 | Smějí být v demokracii povoleny jen demokratické názory? | Jan Čulík | |
19. 12. 2005 | Bulvár z hodně dalekého pohledu | ||
19. 12. 2005 | Dvě pojetí plebejství v českých zemích | Václav Špíka | |
19. 12. 2005 | Nepamatují, ale vědí | Ivan David | |
19. 12. 2005 | Nelze srovnávat útlak za komunismu s "útlakem" v devadesátých letech |
Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
14. 12. 2005 | In reality TV, echoes of the plebeian past | Jan Čulík | |
15. 11. 2005 | Racism emerges as French suburbs burn | Jan Čulík | |
24. 10. 2005 | Now is the time for agents provocateurs | Jan Čulík | |
3. 10. 2005 | Czech judiciary seen as corrupt from abroad | Jan Čulík | |
12. 9. 2005 | No justification for soaring oil prices | Jan Čulík | |
22. 8. 2005 | Mapping the limits of democracy | Jan Čulík | |
1. 8. 2005 | Media must not give to stereotypes | Jan Čulík | |
18. 7. 2005 | Media mistakes may just be growing pains | Jan Čulík | |
20. 6. 2005 | The unexamined life is not worth watching | Jan Čulík | |
9. 5. 2005 | Capitalist lapses, Communist lures | Jan Čulík |
Případ Petra Partyka | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
16. 12. 2005 | Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je? | ||
14. 12. 2005 | Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost | Jan Čulík | |
14. 12. 2005 | Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? | Jan Čulík | |
13. 12. 2005 | Petr Partyk uvězněn | ||
21. 3. 2005 | Free speech is ours, but don't dare use it | Jan Čulík | |
17. 3. 2005 | Dura lex, sed lex | Jaroslav Štemberk | |
17. 3. 2005 | Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický | Aleš Uhlíř | |
16. 3. 2005 | Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali | ||
16. 3. 2005 | Je byrokratičnost omluvou? | Jan Čulík | |
15. 3. 2005 | Chvála soudce Šídla | Zdeněk Jemelík |
Co je podstatou uměleckého díla | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
14. 11. 2005 | Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého | Jiří Nezval | |
17. 10. 2005 | Brak | Filip Sklenář | |
13. 10. 2005 | Přátelé pokleslých forem | Milan Černý | |
26. 9. 2005 | Chvála braku | Milan Černý | |
7. 9. 2005 | Tunel umění | Alex Koenigsmark | |
5. 9. 2005 | Systém státních dotací je bojem o moc | Jan Samohýl | |
5. 9. 2005 | Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost | Jiří Holý | |
5. 9. 2005 | Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce | Jan Paul | |
5. 9. 2005 | Státní dotace jsou pro umění zhoubné | Boris Cvek | |
5. 9. 2005 | Má stát dotovat umění? |
Rasismus | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 12. 2005 | Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus | Jan Čulík | |
13. 11. 2005 | Rasismus v České televizi | ||
7. 11. 2005 | Čekání na romskou Hirsi Ali | Pavel Pečínka | |
7. 11. 2005 | Francouzští vzbouřenci: "Přestaňte nám tykat!" | ||
19. 9. 2005 | Obecná pojmenování mají informační hodnotu | Marian Kechlibar | |
19. 9. 2005 | Nábožensky nekorektní postoj | Tomáš Koloc | |
19. 9. 2005 | Několik otázek k problému zahnívajícího rasismu | Ondřej Fér | |
19. 9. 2005 | Prodaná černoška | Filip Sklenář | |
19. 9. 2005 | O rasismu v médiích a ve společnosti | Jan Čulík | |
19. 9. 2005 | Je rozumné používat pojem "rasa"? |
Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
4. 7. 2005 | Moc nočních můr v internetovém archivu | ||
13. 5. 2005 | Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes | ||
15. 4. 2005 | Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu | ||
31. 3. 2005 | Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě | ||
11. 3. 2005 | Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové | Stanislav Heczko | |
2. 3. 2005 | Moc nočních můr na Ostravské univerzitě | ||
26. 1. 2005 | Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise | Jan Čulík | |
19. 1. 2005 | Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi | ||
18. 1. 2005 | Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou | Irena Ryšánková | |
6. 1. 2005 | Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí | Marta Svobodová |
17. listopad | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
23. 11. 2005 | S Jožínem z bažin proti komunismu | Karel Moudrý | |
18. 11. 2005 | Co nám přinesl listopad 1989? | Boris Cvek | |
17. 11. 2005 | 16. listopad + 1 gól = 17.listopad | Karel Moudrý | |
15. 11. 2005 | Ztracená generace | Ladislav Žák | |
26. 1. 2005 | Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť | ||
26. 1. 2005 | Opozice nechtěla jít do vlády | ||
24. 1. 2005 | Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla | Vilém Prečan | |
24. 1. 2005 | Filipov: Nic se nepohne do května 1990 | ||
24. 1. 2005 | Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA | ||
24. 1. 2005 | Proč se v Praze pořád nic neděje |
Český film | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
13. 12. 2005 | Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě | Jan Čulík | |
21. 11. 2005 | Filosofický horor o kultuře | Martin Ondreját | |
7. 11. 2005 | Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? | Juraj Korpa | |
27. 10. 2005 | Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci | Tomáš Koloc | |
10. 10. 2005 | Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe | Tomáš Koloc | |
29. 9. 2005 | Jak kritici ublížují filmu Štěstí | Ján Simkanič | |
26. 9. 2005 | Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian | ||
15. 9. 2005 | Štěstí Bohdana Slámy | ||
9. 8. 2005 | Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? | Jan Čulík | |
1. 8. 2005 | S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi | Jan Čulík |
Globální oteplování | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
9. 12. 2005 | Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta | ||
25. 11. 2005 | Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let" | ||
21. 9. 2005 | Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády | ||
11. 8. 2005 | Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti | ||
8. 7. 2005 | Pitný režim duše | Bohumil Kartous | |
4. 7. 2005 | Sladké mámení alternativ | Milan Černý | |
1. 7. 2005 | Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem | ||
30. 6. 2005 | Alternativní zdroje energie jsou nerealistické | ||
23. 6. 2005 | Independent: Zabíjíme tuto planetu | ||
19. 6. 2005 | Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
16. 12. 2005 | Kompletní Johann Sebastian v rozhlase | ||
14. 12. 2005 | Televize BBC: "Spojenci na lavici obžalovaných" | ||
1. 12. 2005 | Bude arabská televize BBC vnímána jako nezávislá? | ||
1. 12. 2005 | Optimismus, odhodlání, nadšení: soudruzi modří, hrr na ně ! | Štěpán Kotrba | |
23. 11. 2005 | Česká televize -- vymývání mozků? | Milan Valach | |
13. 11. 2005 | Rasismus v České televizi | ||
12. 11. 2005 | Koncesionářské poplatky: zpátky na strom, pane Lutonský | Štěpán Kotrba | |
12. 11. 2005 | Reality show Odhalení: začíná soutěž ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů | Štěpán Kotrba | |
11. 11. 2005 | Reality show Odhalení: samci bez koulí vřeští, samci s koulema jsou v klidu | Štěpán Kotrba | |
10. 11. 2005 | Reality show Odhalení: Mojo, vidí tě celá Amerika! | Štěpán Kotrba |
Zelení | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
8. 12. 2005 | Jednooké stanovisko k Číně | Milan Daniel | |
6. 10. 2005 | Dotaz pro antifašisty a nahnědlé rojení kolem Patočkových Zelených | Pavel Pečínka | |
30. 9. 2005 | Zelení zvolení a VyVolení | Milan Daniel | |
6. 9. 2005 | Smělé řeči osamělého předsedy | Milan Daniel | |
2. 9. 2005 | Soubor veřejných urážek Jana Beránka by vydal na mnoho stran | Václav Drbohlav | |
12. 8. 2005 | Pražští Zelení za Pražskou výzvou nestojí | Petr Uhl | |
15. 7. 2005 | Hnutí Duha: Nešermujte s naším jménem | Dominika Kovaříková | |
14. 7. 2005 | Zelení ze Země a zelení z Marsu | Pavel Pečínka | |
17. 5. 2005 | Získají domy nakonec polistopadoví zbohatlíci, kteří zasedají v městské radě? | Stanislav A. Hošek | |
16. 5. 2005 | Snahy řešit konflikty ve straně Zelených |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
9. 12. 2005 | Deset let pražského školství mezi Ábelem a Kainem | Ivo V. Fencl | |
8. 12. 2005 | Tiché dohody a špatné hody | Václav Dušek | |
11. 11. 2005 | Škola a jazyky | ||
10. 11. 2005 | Jak se vyučují jazyky na české střední škole | ||
10. 11. 2005 | Výuka cizích jazyků | Josef Vít | |
9. 11. 2005 | Pozor! Hrozí omezení samosprávy akademických obcí | ||
1. 11. 2005 | České univerzity již dávají svým studentům peníze | Zdeněk Moravčík | |
27. 10. 2005 | Pravice chce zrušit v Albertě školné v postsekundárním školství | Jiří Jírovec | |
19. 10. 2005 | Stanou se univerzity otrokem komerčních zájmů? | ||
9. 9. 2005 | Kde jinde než v škole a kdo jiný než učitel | Michal Giboda |
Báseň pro tento den | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 12. 2005 | Sestry | Ladislav Novák | |
13. 12. 2005 | Znechucení - z tebe | Štěpán Kotrba | |
9. 12. 2005 | Ráno na verandě | Bogdan Trojak | |
8. 12. 2005 | Hole v ráji | Vladislav Reisinger | |
6. 12. 2005 | Výlov horusického rybníka | Tomáš Třeštík | |
5. 12. 2005 | Jediné, co ti mohu dát | Štěpán Kotrba | |
2. 12. 2005 | Na Forum Latinum | Car Osten | |
1. 12. 2005 | Konec listopadu | Štěpán Kotrba | |
30. 11. 2005 | Znepokojení | Richard Weiner | |
28. 11. 2005 | Když se loučí... |
Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
30. 11. 2005 | Vděčnost, taková všednost... | Štěpán Kotrba | |
16. 11. 2005 | Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy | ||
22. 6. 2005 | Britské listy: Průběžný stav financí | ||
10. 6. 2005 | Britské listy: Průběžný stav financí | ||
10. 6. 2005 | Britské listy jsou komunistické svinstvo | ||
8. 6. 2005 | Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit | Martin Marek | |
8. 6. 2005 | Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda | ||
8. 6. 2005 | Britské listy: polovina špíny a polovina perel | ||
8. 6. 2005 | Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky? | ||
7. 6. 2005 | Proč to nejde? | Jan Čulík |
Modrá šance ODS | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
28. 11. 2005 | Překvapení pana Topolánka | Josef Vít | |
27. 11. 2005 | Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." | Mirek Topolánek | |
16. 11. 2005 | Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? | Bohumil Kartous | |
16. 11. 2005 | Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? | Milan Hamerský | |
19. 9. 2005 | Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR | Jiří Staněk | |
25. 7. 2005 | Klausovo Národní souručenství | Štěpán Kotrba | |
22. 6. 2005 | Mýty Modré šance viděné očima odborů | Pavel Janíčko | |
24. 5. 2005 | Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu | Jiří Jírovec | |
20. 5. 2005 | Mladá internetová pravice zvolna hnědne | Ondřej Slačálek | |
16. 5. 2005 | Modrá šance pro bezpečí země | Josef Vít |
Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
28. 11. 2005 | Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? | Jindřich Kalous | |
24. 11. 2005 | Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie | ||
23. 11. 2005 | Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse | Jiří Vačkář | |
22. 11. 2005 | Ropný zlom: co dělat v České republice | Jindřich Kalous | |
14. 11. 2005 | Ropný zlom a Švédsko | Jindřich Kalous | |
7. 11. 2005 | Krutá zima | Jindřich Kalous | |
2. 11. 2005 | Quo vadis, Evropo | Oskar Krejčí | |
26. 10. 2005 | Středoasijská šachovnice | Oskar Krejčí | |
24. 10. 2005 | Evropská komise o ropném zlomu | ||
23. 10. 2005 | Newyorská konference o ropném zlomu | Jindřich Kalous |
DIY, tekno a CzechTek | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
13. 12. 2005 | Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005 | ||
8. 12. 2005 | Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005! | ||
14. 11. 2005 | Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" | Štěpán Kotrba | |
31. 10. 2005 | CzechTek 2005 v komentářích českého tisku | ||
16. 9. 2005 | Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat | Jan Rovenský | |
12. 9. 2005 | EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? | Petr Schnur | |
9. 9. 2005 | CzechTek v rovině zneužití práva | Miroslav Polreich | |
8. 9. 2005 | Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku | ||
1. 9. 2005 | CzechTek po americku | Thomas Franke | |
1. 9. 2005 | Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát" |
Český sen - dílo nebo podvod? | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
14. 9. 2005 | Český sen trvá | Bohumil Kartous | |
12. 9. 2005 | Český sen, cenzura v televizi a mediální manipulace | Jan Čulík | |
12. 9. 2005 | Vít Klusák: Čulík je neseriozní novinář | ||
29. 10. 2004 | Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka | Petr Šafařík | |
14. 7. 2004 | Český sen žaluje ODS a supermarket Julius Meinl za porušení autorských práv | ||
9. 7. 2004 | Český sen je úžasný projekt... | ||
8. 7. 2004 | Český sen: zábavný průvodce zemí, kde se neřežou hlavy | Ondřej Čapek | |
7. 7. 2004 | Film Český sen: zklamání | Jan Čulík | |
12. 2. 2004 | Český sen: Kultura hypermarketů | ||
23. 7. 2003 | Invitation: "The Czech Dream" project in London |
10 let v českých médiích | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
14. 10. 2005 | Marketing a média - ztracené iluze | Daniel Köppl | |
13. 10. 2005 | Komu patří informace na internetu? | Milan Stibral | |
12. 10. 2005 | Etika a česká média - mezi lepším a horším | Václav Moravec | |
11. 10. 2005 | Čí je vlastně svoboda projevu? Novinářů, nebo vydavatelů? | Jan Jirák | |
10. 10. 2005 | "Máme pitomější politiky, nebo novináře?" | Miloš Čermák |
Ptačí chřipka | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
1. 12. 2005 | Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 | Aleš Uhlíř | |
1. 12. 2005 | O hromadných hrobech | ||
1. 12. 2005 | Rozumný požadavek slovenské hygieničky | ||
5. 11. 2005 | Jak to vypadá při chřipkové pandemii | ||
4. 11. 2005 | Někteří jsme si stále rovnější? | Zbyněk Šebor | |
4. 11. 2005 | Chřipka | Petr Wagner | |
24. 10. 2005 | Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou" | ||
21. 10. 2005 | Voliéra trapnosti a trusu | Václav Dušek | |
17. 10. 2005 | Ptačí chřipka a paní Müllerová | Lubomír Brožek | |
17. 10. 2005 | Jak se ubránit před ptačí chřipkou |
Tak trochu jiná reality show Odhalení | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
13. 12. 2005 | Reality show Odhalení: Paroubek se setkal s Richardem | Štěpán Kotrba | |
1. 12. 2005 | Stále stejná, režimem povolená a regulovaná hra | Michal Vimmer | |
15. 11. 2005 | Reality show Odhalení: víkend aneb dámská rvačka o sex | Štěpán Kotrba | |
12. 11. 2005 | Reality show Odhalení: začíná soutěž ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů | Štěpán Kotrba | |
11. 11. 2005 | Reality show Odhalení: samci bez koulí vřeští, samci s koulema jsou v klidu | Štěpán Kotrba | |
10. 11. 2005 | Reality show Odhalení: Mojo, vidí tě celá Amerika! | Štěpán Kotrba | |
9. 11. 2005 | Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy | Štěpán Kotrba | |
8. 11. 2005 | Gorily: nikdy jsme nepředstíraly, že nejsme nahé | Karel Moudrý | |
8. 11. 2005 | Reality show Odhalení: premiéra na ČT 24 na pozadí bojující Francie | Štěpán Kotrba | |
7. 11. 2005 | Reality show Odhalení je parodie!! | Jan Čulík |