19. 12. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
19. 12. 2005

Čínská zeď a naše ploty

V prvním bojovém šiku zastánců lidských práv stojí prý někdy i jejich chroničtí porušovatelé a vyznavači jediné pravdy -- svoji vlastní. A to se všemi právy a bez větších povinností. Pohodlné, zavánějící fašounkovskými ideály.

Rádi by tito geniové půlvteřiny určovali planetární cesty v nadějném třetím tisíciletí, vybaveni chabými základními znalostmi, zato zakódovaní výkonnou a zlobnou žlučovitou prchlivostí.

Terorizovat ve dne v noci odpůrce opičí lásky a falešné pravdy, aby zalezli do určených děr a drželi ústa je těmto bytostem vlastní; opakované lži vytváří v lidech dojem poctivé snahy všech oněch různých pomatených i vychytralých prokurátorů a expertů na jediný a správný politicko - zeměpisný a národohospodářský blok neomylných.

Čínská zeď je připomínkou lidské snahy o zachování tajemství a obrany regionu před cizími vpády a vlivy. Babylonské věže nám však vyrostly po celé matičce zemi. Zmatenost jazyková, jak dávno známo, zasáhla lidstvo nebývalou silou a rozdělila hašteřivou chasu do seskupení dle barvy kůže, víry náboženské i protináboženské, vytvořila zázemí mj. pro nenávist, opatrnost a nedůvěru; a Šéf zaséval ve širém poli všehomíru podle nálady a uvážení -- takže někde dodnes vidíme, jak koho miloval. ( Třeba Sečuán má světoznámou operu, ale hlavně veleúrodnou zemi s tisíci poli a políčky, změtí potoků, jezer, rybníků a vodních kanálů -- moderní dálnice a ekonomické zóny s dobrými a předvídavými investory).

Pokud se někdo tváří jako všeznalec čínských poměrů, dejte si na něho pozor. Zvláště naše znalce berte s laskavým pochopením a shovívavostí pro realitu a sny, výmysly a zlé úmysly. Oživují smyšlené obavy a zapáchající odporné názory o jakémsi žlutém nebezpečí -- přijde, všechno uchvátí, rozvrátí, naruby obrátí a my, bratři a sestry, dokonalí mouřeníni ze starého dobrého světa, utřeme huby, zchudneme, zahyneme a zmizíme z mapy Šéfa.

Země úsměvů je k dokonalému pochopení příliš rozsochatá a více jak miliarda lidských osudů je k našemu poměru, ať se to našim umíněncům líbí nebo nelíbí, neslučitelná s úvahami o jednolitosti názorové. Pravdivá, poučná a poctivá jsou slova klasikova: usiloval jsem o to, aby jiní byli jako já, ale dnes mi postačuje, že vůbec jsem!

V Číně vás zaskočí, pokud se nevybavíte na cestu informacemi předem, raketová výstavba. Hutongy, ty milé sousedské vesničky- uličky, ve městech nahrazují široké bulváry, mrakodrapy, zelená sídliště, vodotrysky -- výstavba je tam prostě velkolepá a velkorysá.

Stavby sevřené bambusovým lešením připomínají budování ptačích hnízd. V Šanghaji si připadáte, zvláště v noci, ztraceni v nekonečné barevné pohádce. Osmnáctimilionové velkoměsto funguje -- ano, funguje. Napadne vás, co jim takhle poslat některé naše vykutálené radní a jiné vševědné experty, třeba na měsíc - ale kdo by chtěl riskovat nepokoje či dokonce občanskou válku pod velením našich namyšlených a vypráskaných mudrlantů.

Radit každému, i kdyby na chleba nebylo, je našim národním zvykem. Když se kolem sebe v daleké zemi budete dívat bez zaujetí, začnete možná něco chápat -- pracovití lidé míří mílovými kroky k novému bytí. A vy přitom nemůžete přehlédnout, příkladně, ziskuchtivou dravost v těžbě uhlí. Porušují se bezpečnostní pravidla a havíři riskují životy.

Opakování, matka moudrosti. Především mladí lidé by měli co nejrychleji, navštívit Čínu. Udělat si vlastní názor na danou situaci a neposlouchat třeba jen stipendijního vtipálka cumlajícího zámořské vemínko a papouškujícího neustále hodící se slovní obraty postrádající jediné -- osobní návštěvu pomlouvané země. Vtipálkovi stipendistovi stačí zprostředkované informace, dokáže pak rozvinout poťouchlou agitaci a houby mu záleží na nalezu pravdy. Pravdu má on a jeho finanční přispěvatelé, potažmo chovatelé poslušných psů, přečasto přecvičených z hrdých vlků.

Když odstraníte ploty a plůtky bránící poznání, uvidíte bohatost propírané země. Ti lidé, vzdálení nám deset hodin letu, s námi mají dost společného -- třeba humor. Smějí se hlasitě, často a pěkně, dovedou se chechtat- žádná upjatost a sebekontrola.

Uvidíte sametová políčka čaje a rýže, kopečky s hebkou trávou, vodopády, ledopády, jezera a potoky, široké dravé řeky. Budete denně potkávat více jak padesát národností a zapomenete na vžitou představu, že tam jsou všichni stejní. Nejsou. Mají krásné ženy, i ženy vyložené krasavice. Nejeden císař by i dnes našel svou osudovou ujgurkskou konkubínu.

Třeba v jedné televizní reklamě uvádějí mužožroutku a kouzelnici, nesvlékne ze sebe nic, ale připomene mužům, co znamená ženská krása a dojímavost -- u nás ženskou svlíknou a světe a uslintánku divte se nahotě. A připomínka: v televizi mají jejich vařečku, jenže žádné dlouhé cavyky, v pěti minutách vám kuchař profík nebo domácí amatér poradí a předvedou, jak co chutně navařit.

Kdo trpí nadváhou a žravostí měl by cestu do Číny bedlivě zvážit, tam není jídlo jako v našich známých asijských restaurantech. Stovky jídel, chutí, vůní -- zaútočí na vás nečekaně a silou nenažraného obra. Místní kuchaři jsou majstři a donutí vás k ničení zažívacích orgánů ve jménu mlsné zvědavosti. Nikdy a nikde asi neuvidíte tolik možností zpracování surovin; rybka dělaná způsobem na veverku v Emeishanském restaurantu, pod svatou horou, ve třech provedeních dokonale utvrdila naši společnost -- když ochutnat dobré jídlo, pak v Číně!

Pekingská nemocnice mně připomínala ve večerních hodinách santgalenský špitál blízko městského parku. Pacienti a rodiny pospolu, výživa nemocného na pojízdném stojanu, lavičky obsazeny, obchůdky otevřeny -- strážná u brány na nás hleděla udiveně, žádný bělouš v nemocnici neležel.

Jestli jste zaměřením přírodní lidé, pak vás Čína nezklame. Rozlehlé upravené parky, přírodní rezervace ze seznamu světově chráněných území včetně jejich obyvatel, vám vyrazí dech.

Hledáte památky? Nebudete zklamaní, jenom mám obavu, že neuvidíte všechny. K vidění jsou skupiny cvičící taiči, v parcích, na náměstích, na křižovatkách, úzkých uličkách.

Nenechte si ujít návštěvu fabriky na hedvábí -- krásné obrazy a hbité ruce šiček vám připomenou, že i u nás byly (snad i zůstaly) zlaté ručičky.

Ploty a plůtky vytvářené dogmatiky nemohou mít trvalého a dobrého využití. Když budete mít cestu zrovna kolem Jinngzahaou, připravte se na nejedno příjemné překvapení. Doma pozor na experty, kteří z velkého kamene nevidí ani malé žabičce do konce.

Šťastnou cestu.

                 
Obsah vydání       19. 12. 2005
19. 12. 2005 Zdvojnásobuji podporu vašeho listu Rudolf  Převrátil
19. 12. 2005 Novodobé dějiny
19. 12. 2005 Dvě pojetí plebejství v českých zemích Václav  Špíka
19. 12. 2005 Nepamatují, ale vědí Ivan  David
19. 12. 2005 Spojujme dnešní mentalitu s normalizací! Boris  Cvek
16. 12. 2005 Pořád stejná sviňárna: Chtěli bychom zmapovat utajené české dějiny devadesátých let Jan  Čulík
16. 12. 2005 Kompletní Johann Sebastian v rozhlase
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi
19. 12. 2005 Zápisky od života odtrženého spisovatele Alex  Koenigsmark
19. 12. 2005 Tony Blair jako vánoční ozdoba
19. 12. 2005 V Hongkongu dosaženo "skromné" dohody
19. 12. 2005 "Správa britských letišt" si koupila letiště v Budapešti
19. 12. 2005 Spojené státy chtějí postavit zeď na hranicích s Kanadou Miloš  Kaláb
19. 12. 2005 ...ať ve vás přezimuje ptačí zpěv a barvy květin Michal  Černík
19. 12. 2005 Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek Patrik  Nacher
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
19. 12. 2005 Církve reagují na nový zákon Filip  Sklenář
19. 12. 2005 Čínská zeď a naše ploty Václav  Dušek
17. 12. 2005 Kuřáci přišli o svá zákonná práva
19. 12. 2005 Francouzi si zvykají na krajní pravici Simone  Radačičová
19. 12. 2005 Nelze srovnávat útlak za komunismu s "útlakem" v devadesátých letech
19. 12. 2005 Každá doba má své obětní beránky
19. 12. 2005 Otec vystoupil z KSČ, já se dostal na vojenskou školu
19. 12. 2005 Kterak vítězí pravda a láska Michal  Mašín
16. 12. 2005 Ukončuji podporu vašeho listu
19. 12. 2005 Smějí být v demokracii povoleny jen demokratické názory? Jan  Čulík
19. 12. 2005 Bulvár z hodně dalekého pohledu
19. 12. 2005 Otevřme tedy třináctou komnatu
17. 12. 2005 Občanská fóra "zlikvidovala desetitisíce technickohospodářských pracovníků"
16. 12. 2005 Promyšlený tah na ochranu nomenklaturních pracovníků KSČ
19. 12. 2005 Pod praporem pravdy a lásky - získání přístupu k lukrativním postům
19. 12. 2005 Bezdomovci v Senátu
16. 12. 2005 KSČM: Nejedná se ani o likvidaci, ani o rušení nemocnic !
17. 12. 2005 Bush přiznal, že schválil odposlechy v USA
16. 12. 2005 Vědci nalezli změnu v DNA, v jejímž důsledku vznikli běloši
16. 12. 2005 Francouzští politikové chtějí zakázat hip hop hudbu
16. 12. 2005 Konference ministrů WTO: rozvoj jako priorita Ludmila  Štěrbová
16. 12. 2005 Televize způsob života nejen odráží, ale asi ještě víc vytváří Rudolf  Převrátil
15. 12. 2005 List, který zbankrotoval, protože se nepodřídil reklamním společnostem Filip  Rožánek
11. 12. 2005 Hospodaření OSBL za listopad 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce