10. 5. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 5. 2007

Tony Blair oznámil svou rezignaci

Britský premiér Tony Blair dnes oznámil, že 27. června odstoupí z funkce britského premiéra, po 10 letech, kdy zastával premiérskou funkci, a po třinácti letech jako šéf Labouristické strany. 27. června podá Blair královně svou rezignaci. V emocionálním sedmnáctiminutovém projevu Blair zdůraznil, že "je na vás, občanech, jak mě budete soudit". Zvlášť pochválil svou manželku a děti, "kteří mi nikdy nedali zapomenout na mé nedostatky."

Sloupek
Richard Weiner

Osiky v poledni hoří. Je bezvětří.
Vane ticho.
Smělost, jíž květiny při bouřích našetří
zpívá mi.
Jdu a hluboce dýchám.

Zpívá mi uzrání sveřepé mladosti,
skromně chválí
pozornou váhavost, velebné radosti
čekání.
Jest, že kraj tomu svědčí.

Jako by mohutněl v neklamném bezpečí,
tichý a krásný,
čekal a doufal, že píseň ta usvědčí
spěch a lež.
Horám chce se však tančit.

Nechtějte, pahorky, osvědčit závratí
prudkých vzmachů
radostný vznik. Neboť veleben -- rozvrátí
sebe sám.
Ticho! Nercete slova!

Neboť co na rtech se chvěje jak motýlí
sudba jemná,
neskanouc nikdy, a kterou již ve chvíli
svane van,
toť jsou radosti pravé.

Neboť co nikdy se nerozdá v neskladu
tance, hymny,
co tak jest slibem, jak červánky západu
slíbí den --
toť jsou radosti věčné.

Osiky v poledni hoří. Je bezvětří.
Mraky stojí.
Jarost lze slyšet, již bohatě našetří
zniklá bouř.
Bože! -- Naslouchám tichu.

z knihy Básně, Torst, Praha 1997 vybral Tomáš Fürstenzeller

10. 5. 2007

Francouzi pracují, aby žili, Anglosasové se svou protestantskou etikou žijí, aby pracovali. Ve Francii se pracuje 35 hodin týdně, v Americe 46. Sarkozy to ovšem chce teď ve Francii změnit. Je to rozumné, ptá se Stuart Jeffries v deníku Guardian. Máme se všichni prací uštvat k smrti?

Způsobila to asi ta druhá sklenice vína. Ta, nebo dezert millefeuille aux poires. Anebo to byla ta blanquette, ten bourguignon, onen pot-au-feut, nebo co to ta restaruace v ulici 4. září nabízela ve svém speciálním menu. Po obědě jsem vždycky šel volně pěšky zpět do úřadu, chránil jsem si oči před sluncem v 15.30, klimbal jsem u pracovního stolu nad poledním vydáním listu Le Monde a vzbudilo mě jen mé vlastní chrápání. Teprve pak jsem uvažoval o tom, že bych měl něco dělat. Někdy ovšem za mnou v tuto chvíli zrovna přišel Nicolas z ekonomické kanceláře na druhé straně dvora a pozval mě na pivo. Pozvání jsem většinou přijal. Stal jsem se Francouzem: nežil jsem pro práci, ale pracoval jsem, abych mohl žít. A žít dobře.

10. 5. 2007

Tak měla znít otázka místopředsedy Mladých sociálních demokratů Adama Rykaly v článku "Proč mladí nechtějí volit sociální demokracii" i stejnojmenná odpověď Tomáše Gawrona. Ani jeden z autorů této polemiky si neuvědomil, že mladá generace vyrostla na liberálních idejích, postmoderních kulturních modelech, rozvracejících tabu a zesměšňujících tradiční hodnoty. Ambice mladých lidí se neupírají ani k mezigeneračnímu dialogu, ani k tradicím, ani k uctívání mnoha falešných božstev otců a dědů. Sociální demokracie je stranou konzervativních hodnot, konzervativních lídrů i elektorátu. Z toho vzniklo ono nepochopení předsedy Paroubka, když policie zmlátila technaře a levicový lídr to podpořil... Mladá generace si tvoří svou vlastní kulturu, své vlastní ideje a své vlastní lídry. Kdo není "in", je "out".

10. 5. 2007

Úterý 8. května 2007. Státní svátek ČR - Den osvobození od fašismu. Úderem dvanácté začínají na programu ČT24 České televize polední zprávy. Po znělce trvající 6 sekund zdraví diváky hlasatelka Zuzana Burešová. Během půlminuty připomene, že v České republice se oslavuje výročí ukončení 2. světové války v roce 1945. Po sdělení, že oslavy proběhly i na Vítkově, oslovuje tzv. telemostem redaktora Karla Rožánka, který sledoval oslavy na Pražském hradě.

Karel Rožánek začíná mluvit v čase 1 min 36 s. S poněkud nedbalou, nepatrně drmolivou výslovností popisuje, že prezident Klaus právě jmenuje tři nové generály.

10. 5. 2007
Vyjádřete nesouhlas s manipulací, které se vůči nám občanům dopouštějí sdělovací prostředky. Rozšiřte tuto informaci mezi své známé a poproste je o zapojení do této kampaně.
Jak ovládnout svět . Nejde o to, že je to nemožné, nebezpečné je, že se o to někteří snaží.

Oproti rozšířené iluzi k ovládnutí lidí nestačí mít v rukou vojenskou a policejní moc. A nestačí k tomu ani ovládání ekonomických zdrojů této moci. I vojáci a policisté jsou lidé a pokud a pokud se většina z nich ideově neztotožní s podstatou režimu, kterému slouží, obrátí se dříve či později proti němu. Každá úspěšná revoluce v dějinách začínala tím, že došlo k rozkladu těchto "fyzických" nástrojů moci. Ještě obtížnější situace nastává, když se vládnoucí elita chová v rozporu se základními principy systému, jemuž stojí v čele.

A to je právě naše dnešní situace.

Výrok Vlasty Parkanové, že lidé jsou neodpovědní (rozuměj hloupí), a proto nemohou rozhodovat o americké vojenské základně u nás v referendu, na ni a celou současnou vládu, jež zavedení přímé demokracie brání ze všech sil, prozrazuje více, než je jim milé. To, co se v něm skrývá, je pohrdání občany a demokracií, je to snaha vládnout a nikoliv zastupovat.

10. 5. 2007

Dvě drobné připomínky k článku Štěpána Kotrby "Proč mladí nechtějí volit konzervativní strany" - příliš optimistické a jednostranné hodnocení lidovců a jejich voličské základny. Podle mého názoru v podstatě nevybočují a v některých charakteristikách (bezpáteřní oportunismus, odtržení členské základny od rozhodovacích pravomocí) jsou až nesnesitelní. Naopak až příliš příkré hodnocení ODS, chybí mi tam jejich nesporné přednosti, jako je manažerské řízení, finanční stabilita, loajalita členské základny, akceschopnost. Právě proto jsou podle mého názoru tak nebezpeční pro tento stát, píše Stanislav Bláha.

10. 5. 2007

BRITÁNIE:

Dnes, ve čtvrtek 10. května oznámí Ton Blair, že odstupuje z funkce šéfa strany a navrhne za svého nástupce ministra financí Gordona Browna.

Z funkce premiéra odstoupí Blair až v červenci. Umožní tak Labouristické straně, aby mezitím provedla volby nového šéfa strany a jeho náměstka. Mezitím se bude Blair snažit dosáhnout mezinárodní dohody o akcích proti globálnímu oteplování, novou, jednodušší smlouvu pro Evropskou unii a další finance pro Afriku.

Šéf britských konzervativců David Cameron označil současnou britskou vládu za "vládu živých mrtvol". Blair se bude snažit rozptýlit dojem, že je ochromeným premiérem. Pocestuje do Francie, kde se setká s Nicolasem Sarkozym, a do USA, kde bude jednat s Georgem Bushem o Iráku a o podnebných změnách.

Podrobnosti v angličtině ZDE

10. 5. 2007

Našel jsem skvostnou analýzu od Jana Sterna ZDE píše David Zatřepálek.

10. 5. 2007

Nedávno jsem četl v jednom celostátním deníku, jak je to hrozné, že se umí děti a mládež postavit nebo dokonce snad spiknout proti světu dospělých a že jako kdyby se vytratila jakási aliance dospělých, která by tomuhle spiknutí mladých mohla čelit. Cítil jsem za tím naprosto jasně a zřetelně stesk po tom, jak dospělí drží pohromadě a jejich vzrůst a věk je jakýmsi stigmatem pravdy a správnosti a stejně tak je menší vzrůst a dětství či mládí výrazem omylu nesprávnosti. Bylo mi toho pisatele hluboce líto, protože pokud si snad někdo myslí, že věk je poukázkou na cokoliv, tak je podle mne opravdu hluboce mimo misku.

10. 5. 2007

Film, na který jste už zapomněli

Byli jsme to my? (1990, premiéra 1991), režie Antonín Máša

Analýza zdegenerované československé společnosti natočená podle režisérovy hry Divadelní zkouška, mohla v letech 1990 a 1991 působit jako "kopání do mrtvoly", svědectví o útlaku, který je v nové, otevřené společnosti už pasé. Tak také působí optimistický závěr filmu, který naznačuje, že problémy jistě vyřešila demokratická revoluce roku 1989. Na film je daleko zajímavější se dívat nyní, v druhé polovině nultých let jednadvacátého století, kdy se ukazuje, že vlastnosti normalizačního režimu, pranýřované Mášou, pádem komunismu nejenže nezmizely, ale staly se určujícími charakteristikami nové společnosti. Jediným rozdílem oproti osmdesátým letům, líčeným v Mášově snímku, je jen to, že zatímco proti všeobecné společenské zkorumpovanosti a dekadenci tehdy stáli disidenti, kteří si byli vědomi neměnných lidských a společenských hodnot a byli ochotni za ně bojovat, a tyto hodnoty nakonec podvědomě uznávali i zkorumpovaní jedinci, v dnešním postmoderním prostředí bez hodnot, kdy se cení pouze úspěch, bez ohledu na to, jakým způsobem je dosažen, by se většina lidí hlavnímu donkichotskému představiteli tohoto filmu asi vysmála, že vůbec hájí nějaké "hodnoty" a integritu práce i osobnosti.

Další ukázka z připravované knihy Jana Čulíka o hraném českém filmu od roku 1989, která vyjde v ČR letos na podzim.

10. 5. 2007
Radovan Geist

Obrovské demonštrácie v tureckých mestách, armáda, ktorá naznačuje možnosť intervencie -- možnosť, že odstráni civilnú vládu. Situácia v Turecku vrie a prodemokratické sekulárne sily stoja medzi hrozbou posilnenia islamistických politických síl a armádneho prevratu.

Keď v Turecku v posledných parlamentných voľbách zvíťazila Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), v Európe to vyvolalo obavy. Je to islamská (hoci umiernená) konzervatívna strana a jej líder Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa stal premiérom, bol v minulosti odsúdený za prečiny proti tureckému sekularizmu.

10. 5. 2007

Pod mottem " Nově přemýšlet o Evropě "( Europa neu denken ) diskutují 9. a 10. května v Berlíně přední evropští politici o budoucnosti našeho evropského kontinentu v podmínkách globalizace.

K rozhovorům a přednáškám se sešla řada osobností jako José Manuel Barroso, president Evropské komise, Hans -- Gert Pöttering, president Evropského parlamentu, Dr. Alfred Gusenbauer, spolkový kancléř Rakouské republiky, Janez Jansa, ministerský předseda Slovinské republiky a jeho předchůdce v úřadě Alojz Peterle. Izrael bude podle programu zastupovat Tzipi Livni, ministrině zahraničních věcí, Rusko její kolega Sergej Lavrov. Na programu jsou dále příspěvky předních německých politiků, jmenovitě Franze Münteferinga, Dr. Wolfganga Schäubleho, ministra zahraničních věcí Německé spolkové republiky Franka Waltera Steinmeiera a v neposlední řadě kancléřky Angely Merklové.

V programu byla také ohlášena a jako důležitá označena přednáška českého presidenta Václava Klause.

Podle informace organizátora, což je Westdeutscher Rundfunk ( WDR Europa Forum 2007 -- WDR.de ) , kancelář presidenta republiky účast Václava Klause na tomto evropském foru odřekla. Václav Klaus tak promarnil příležitost představit své eurorealistické, lépe řečeno euroskeptické názory ve věcné diskusi s evropskou politickou elitou.

Opět jednou se skví Václav Klaus svojí nepřítomností na evropském jevišti a s ním středoevropský stát -- Česká republika.

10. 5. 2007

Když před lety přišla Eduarda Heczková s fasabazmekkšeftem, že hodlá provozovat neziskovou sociální službu v domě v soukromém vlastnictví, setkala se u ekonomicky uvažujících lidí s poklepáním na čelo a trpným úsměvem pro romantické snílky či tiché blázny. Byl jsem toho svědkem. Představa privátního majitele, který bude trpět v domě dům sociálních služeb (říkejme tomu nízkoprahové centrum a ubytovnu pro bezdomovce) za neziskové nájemné, je z pohledu kapitalismu roku 2005-7 šílená. Potíže s financováním tohoto projektu jej provázejí od samého počátku. Komerční nájemné znamená komerční platby odpovídající centru metropole a ty není schopno takové zařízení zaplatit nikdy. Dotace pak jsou pouze snadným příjmem majitele domu, bezdomovci a jejich tíživá situace rukojmími a tklivé apely na přispění výsměchem solidaritě. S majitelem domu odmítám být solidární. Nyní se od zakladatelky tohoto "neziskového" podniku (ale tvrdě ziskového pro majitele domu) dozvídáme, že dvě veřejné instituce (MPSV a Magistrát Prahy) dotovaly komerční nájemné z veřejných peněz a dotovaly i rekonstrukci (zhodnocení) soukromého majetku. A lidé mají ještě přispět? Věřím Eduardě Heczkové její dobré úmysly, nevěřím ale v životaschopnost podivného projektu v Ruské ulici.

10. 5. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

První mobilní telefon děti dostávají, když je jim osm let a za celý život zaplatí platit kolem € 20.000 za mobilní poplatky a služby, to prý dokazuje podle informací Spiegelu online studie, kterou připravuje k vydání Wireless World Forum, jedná organizace elektronického průmyslu.

(Pozn. JČ: Tak to pozor, v době zrychlujících se technologických změn bych se neodvážil extrapolovat, co kdo zaplatí za mobil za celý život. Velmi pochybuji, že s šířícím se užíváním Skypu a obdobných technologií -- už teď má Skype asi 10 milionů uživatelů -- přežijí placené mobilní telefony déle než pár let.)

10. 5. 2007

Podivná práce Policie ČR:

Dopis starostovi Prahy 1 Petru Hejmovi

Vážený pane starosto,

v pondělí 7. května 2007 jsem oznámil Úřadu městské části Praha 1 (dále jen "Úřadu") přestupek, který je páchán vystavováním zohavených lidských pozůstatků v paláci Lucerna. Ve svém podání jsem upozornil, že s vystavenými lidskými zůstatky je nakládáno v rozporu s ustanovením Zákona o pohřebnictví č. 256/2001 Sb. a zároveň navrhl uzavření výstavy cestou předběžného opatření.

10. 5. 2007

Muzejní noc se koná i v ČR od roku 2005, ZDE.

16. června 2007 se uskuteční již třetí ročník Pražské muzejní noci. Tato akce je součástí Festivalu muzejních nocí, který letos probíhá v odbdobí 18. 5. - 16. 6. 2007 v 85 městech naší republiky, píše Jana Jašková.

10. 5. 2007
Napsal Petr Klán podle vzpomínek Josefa Klána (*1921)

V sobotu 5.5.1945 jsme v Hostomicích vstávali do zamračeného rána. Šedivá plachta oblohy visela nehybně nad krajinou a každou chvíli hrozila deštěm. Bylo krátce po 9. hodině, když maminka přispěchala z náměstí a celá vzrušená vypravovala, co je tam lidí. Všude odstraňují německé nápisy jako by už tady byl konec války a my byli svobodní. Německá posádka je schovaná ve škole a vůbec nezasahuje. Ihned jsem se oblékl, vyslechnul matčiny starostlivé pokyny a spěchám za kamarádem Jardou. Ten je u radia a sděluje mi, že Američané jsou již v Plzni a v Praze vypuklo povstání. Chvíli ještě posloucháme rozhlas a potom spěcháme na náměstí.

10. 5. 2007

S odstupem času od úterního zákazu neonacistického pochodu Brnem se začínají objevovat komentáře, které zpochybňují oprávněnost zásahu policie a pokřivují realitu, která se 1. května odehrávala na ulici Bašty. Jedním z takových ohlasů byl i text pana Adámka zveřejněný v Britských listech 3.5, píše Martin Ander, náměstek brněnského primátora za Stranu zelených.

První nepřesností je už tvrzení o tom, že pochod ultrapravicových radikálů byl řádně ohlášen. Nikoli, řádně ohlášený byl tradiční prvomájový průvod studentů. O pravicových radikálech či dokonce neonacistickém Národním odporu, jehož vlajkami se to na Baštách jen hemžilo, nebylo ve svolání shromáždění ani slovo.

9. 5. 2007

Josefu Mikovci se tak líbí v Brazílii, že už tomu tam říká "u nás"! povšiml si Fabiano Golgo a pokračuje: Nic proti tomu, ale mám dvě opravy. Brazilský prezident se jmenuje Luiz Inácio da Silva, nebo Lula - nikoliv Inacio Luiz da Silva... A Comando Vermelho byla teroristická organizace, která vraždila lidi bez rozdílu, nebyli to hrdinové! Ano, bojovali proti vojenské diktatuře, ale ne za svobodu, chtěli vraždit policisty a vojenský personál, aby se jim lehčeji prováděla zločinnost.

K tomu poznamenává Josef Mikovec: Děkuji, ta čárka Inácio tam opravdu patří, to je chyba v psaní, to ostatní není tak jednoduché, jak si pisatel přeje. Ostatne o lidech z Comando Vermelho neříkám, ze byli hrdinové. Doporučovat literaturu by bylo zbytečné.

9. 5. 2007

Proč mladí nechtějí volit sociální demokracii? Tak se v pondělí zeptal na stránkách Britských listů místopředseda mladých sociáldemokratů Adam Rykala. Jak už jeho funkce napovídá, cílem nebylo poskytnout námět k zamyšlení, či dokonce hlubší rozbor, jako spíše na místě, kde se dá "oslovit 11 000 zajímavých čtenářů denně" (jak hrdě hlásá banner pár palců pod jeho dotazem) zveřejnit trochu mladosociálnědemokratické agitace. On si pan Rykala na svou otázku tedy i sám zdatně odpoví, jen mezi důvody, proč nevolit sociální demokraty opomněl pár maličkostí. Překvapivě...

9. 5. 2007

Ponecháni napospas (Tim LaHaye and Jerry B. Jenkins, The Left Behind series, Tyndale House Publishers, 1995-2007)

Tento měsíc v USA vychází zatím poslední díl nejpopulárnější řady románů, která kdy byla ve Spojených státech vydána (prodalo se více než 60 milionů výtisků). Je zajímavé podívat se, o čem tento bestseller, který dnešní Američané hromadně kupují a čtou, vlastně je.

Hlavní hrdina (či spíše "zloduch") třináctidílné série s názvem Ponecháni napospas je generálním tajemníkem OSN. S pomocí Evropské unie ovládá globální sílu úderných jednotek (takzvané "mírové jednotky") a jejich prostřednictvím tyranizuje celý svět. Ve světě přes neúnavné úsilí slavných rabínů šířit křesťanství vládne víra ve falešného proroka, člena Kruhu Antikrista. Celý děj pak směřuje ke vzrušujícímu závěru, kterým není nic menšího než bitva u Armagedonu, druhý příchod Pána Ježíše Krista a zabíjení všech nevěřících.

8. 5. 2007

Radar v Brdech bude - strach ze smrti není argumentem

Borovno, Brdy, 4.5.2007, Beseda s premiérem Topolánkem, ministryní obrany Parkanovou a jejich vládním doprovodem

Prvním velmi zajímavým momentem bylo, že vládní delegace oznámila svůj úmysl konat besedu jen Borovnu a Spálenému Poříčí. Protože to jsou obce, kde premiérovi jdou starostové na ruku (dejte peníze, dáme souhlas). V Borovně začala beseda v 15,15 hodin. Díky tomu, že tu mezi vesnicemi funguje "králičí telegraf", nemusel se pan premiér bát v poloprázdném sále. Velký sál byl přeplněn občany mnoha vesnic, kteří přijeli panu premiérovi i paní ministryni obrany vysvětlit, co si myslí o jejich plánu nasadit nám sem do Brd takové radarové monstrum. A to ještě nebylo v ten den známo, že by tu mohly vlastně být radary dva.

Vládní suitu doplňovali podplukovník profesor Jan Osterreicher, který skoro nic neřekl, MUDr. Pavel Bednarčík a generál Košner.

Předseda vlády Ing. M. Topolánek zahájil besedu proslovem, že je rád, že se zde můžeme svobodně sejít a diskutovat, na rozdíl od roku 1968, kdy byla sovětská vojenská přítomnost lidem vnucená, aniž by se k ní měli možnost vyjádřit. Nelibost vzbudil, když se zeptal občanů: "kde jste byli v roce 1968, když nás obsazovali Rusové? A dnes je vás plný sál!"

Taková otázka je od premiéra vlády naprosto nehorázná. Ptáme se, o jakou jde diskuzi, když tito politici přijeli lidem vnutit svojí vůli a přesvědčovat je o užitečnosti amerického radaru pro ČR?

Celá jeho následující diskuse vyznívala v duchu: "Buďte rádi, že s vámi na rozdíl od roku 1968 vůbec někdo diskutuje. Stejně se s vámi o tom, zda tady radar bude či nikoliv, nemíním bavit. Referendum, které by vyznělo jasně proti radaru, mě nezajímá...S vámi se budu bavit jenom o tom, co já uznám za vhodné, odpovím vám způsobem, který vyhovuje mně a ne vám. Já jsem tady proto, abyste vy přistoupili na to, co chci já a nejsem tady od toho, abych přistoupil na to, co chcete Vy..."

8. 5. 2007

The US radar will be built in the Czech Republic -- the fear that people might die is no argument

The village of Borovno, Brdy, Czech Republic, 4th May, 2007. A debate with Czech Prime Minister Topolánek, Defence Secretary Parkanová and other government officials.

First, it was interesting that the government delegation said that it would only debate the issue of the radar with the villagers from Borovno and Spálené Poříčí. You see, these are the villlages whose lord mayors support the Prime Minister ("Give us the money, we will accept the radar"). At Borovno, the debate started at 3.15 pm. Since a "rabbit telegraph" works here amongst all the villages, the Prime Minister was not in an empty hall. The large hall was overcrowded with citizens from many villages who came to tell the Prime Minister and the Defence Secretary what they think about their plan to build the radar monster here in Brdy. And it was not even yet known then, that two radars might be built in Brdy.

8. 5. 2007

O smyslu služební cesty našich zákonodárců na Marshallovy ostrovy s cílem prohlédnout si radar protiraketové obrany, který by měl být modernizován a poté přemístěn do Česka, nemíním polemizovat. Zaujal mě však rozhovor s jedním z účastníků - poslancem Antonínem Seďou (ČSSD) a redaktorkou Marií Kudrnovskou v článku "Radar může poškodit zájmy ČR", v Haló novinách dne 4. 5. 2007, kde poslanec Seďa mimo jiné uvedl fakta, která upřesňují, jakou podobu by vlastně taková radarová základna měla mít.

Radar o hmotnosti 341 tun by podle poslance Sedi prý neměl rušit jakoukoli jinou komunikaci... Překvapivé sdělení, i přestože oficiální údaje americké Agentury protiraketové obrany uvádějí pásma vzdálenosti, ve kterých připouštějí rušení TV, rádiového vysílání, negativní vlivy kmitočtové interference, zakázané prostory pro zajištění bezpečného letového provozu, a další. Nejvíc mě ale zaujalo jiné vyjádření pana poslance Sedi: "Tento radar umí zachytit nepřátelskou raketu a sledovat její dráhu a zároveň ve stejném okamžiku navádět protiraketu. Mám zajímavost, která tady dosud nepadla. Součástí radaru musí být i další antény, radary, které jsou nutné pro komunikaci s celým systémem protiraketové obrany. Tato další zařízení by byla rozmístěna v okruhu asi jednoho kilometru od radaru". Ale česká veřejnost byla doposud informována, že se jedná o případnou výstavbu radaru. K čemu tedy mají sloužit ty další antény?

HaNo 4. 5. 2007, Marie Kudrnovská: Radar může poškodit zájmy ČR ZDE

Raketa SPACE X Falcon 1
8. 5. 2007
Raketa SPACE X Falcon 1 na kosmodromu Kwajalein, foto: Thom Rogers/SpaceX

Když jsem se 9. 3. 2007 ptal generála Zbořila na různé technické otázky kolem uvažované radarové základny v Brdech, mezi otázkami byly i ty, jejichž souhrn tvořil sám o sobě odpověď na jednu otázku. Odpověď, kterou už sice znám, o níž ale očekávám, že ji alespoň dílčím způsobem potvrdí autoritativní zdroje. Přemýšlejte proto nad níže uvedeným souhrnem otázek i vy. Vzhledem k tomu, že dosah radaru i podle oficiálních údajů je dostatečný, aby pokryl veškerý letecký provoz nad Evropou, nyní vyklizený a nefunkční francouzsko-alžírský kosmodrom Hammaquir , funkční ruský kosmodrom Stancija Volgograd Kapustin Jar (Znamensk) 150 km jihovýchodně od Volgogradu (45°45'VD, 48°36'SŠ) , kde se testovaly nejmodernější komplety S-400 a testovací základnu Krasneznamensk v Kaliningradské oblasti (21°13'VD, 54°37'SŠ), kosmodrom a základnu Jasnyj (Dombarovskij) v Orenburské oblasti (59°50'VD 51°01'SŠ) ze které odstartovala komerční verze nosiče Dnepr s družicí Genesis Pathfinder-1 i ruský kosmodrom Pleseck 180 km jižně od Archangelska, nedaleko od železniční stanice Pleseckaja v Severním železničním koridoru (40°10' VD, 62°54' SŠ) , je tedy o čem přemýšlet.

Oskar Krejčí: Velké problémy malé základny raketové rozvědky ZDE

9. 5. 2007

ANALÝZA

Začnem tragikomickým obrázkom uplynulých týždňov. Marec 2007: Európa je znepokojená plánmi na vybudovanie amerického protiraketového systému v Česku a Poľsku. Otvorene protestuje Nórsko, Belgicko, Francúzsko či vládni nemeckí sociálni demokrati a určité znepokojenie vyjadruje aj Javier Solana. Spoločne to označujú za zbytočnú až nebezpečnú provokáciu voči Rusku. Apríl 2007: dvadsaťšesť členských štátov NATO ústami svojho hovorcu "dospelo k zhode, že Európa je ohrozená iránskymi raketami". Spojenci sa zhodli, že Rusko sa nemá čoho obávať...

Táto situácia výstižne ilustruje, v akom postavení sa nachádza Európa vo vzťahu k vlastnej obrane.

9. 5. 2007

Aneb je stále napětí mezi rozumem 21. století a tisíciletí starými "pověrami"?

Pokud tu již byla pod shora uvedeným názvem -- byť s vykřičníkem -- citována šestistránková debata z desetistránkové tématické stati z amerického časopisu NEWSWEEK, zájem o ni velí napovězené taky poněkud dopovědět. Kdo zatím neví, oč šlo, nechť se zatím spokojí poukazem na to, že debatu o Bohu spolu vedli evangelický pastor Rick Warren a specialista v oboru neurověd Sam Harris; oba moderoval Jon Meacham. Diskuse trvala čtyři hodiny. Níže v textu následuje nesnadný pokus o stručné shrnutí toho, co bylo začato minule. Viz: "Nadělej prachy a natáhni bačkory!" A také nesmělý krátký komentář na předběžný závěr.

9. 5. 2007

Člověk, byť zastává stále totéž, může v různých prostředích působit zcela jiným dojmem. Tak se mé názory mnohým čtenářům Britských listů mohou jevit jako pravicově-konzervativní a mnohým diskutujícím na ChristNetu se naopak mohly zdát silně levicové a pokrokářské. Dále je zcela zřejmé, že táž slova v odlišných dobách a společenských kontextech znamenají zcela něco jiného. Konzervativní strana paní Thatcherové měla jiná ideová východiska než má strana pana Camerona. Liberalismus "volné ruky trhu" je v zásadě protikladný liberalismu, který klade důraz na existenci pravidel, jak o něm píše F. A. von Hayek. A tak je tomu se vším. Rád bych tedy shrnul a vysvětlil hlavní body svého politického přesvědčení.

Především mám sklon upřednostňovat konkrétní problémy před poučkami. Teprve tak se totiž může ukázat, jaké jsou meze aplikovatelnosti teorií a zásad, jaký mají smysl a nejsou-li to už jen zastaralé bláboly.

7. 5. 2007
International Conference Against the Militarization of Europe, Prague, Faculty of Philosophy, Charles University, 5.5. 2007

5.5. 2007 v Praze, na půdě filosofické fakulty University Karlovy se šedesát dva let po Pražském povstání konala konference proti militarizaci Evropy. Na 150 lidí, zastupujících 14 protiválečných iniciativ z 9 evropských zemí, se sešlo v Praze, aby prodiskutovali další postup v boji proti výstavbě protiraketového systému USA v Evropě.

4. 5. 2007

V dubnu 2007 přispělo celkem 97 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 18, 437.07 Kč . Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.4. 2007 částku 255 292.76 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
10. 5. 2007 Zabraňme vzniku autoritativního režimu v ČR prostřednictvím prodejných médií Milan  Valach
8. 5. 2007 XBR radar v Brdech zřejmě nebude jediný Stanislav  Kaucký
8. 5. 2007 Jak zavléci Česko do samého středu Hvězdných válek Štěpán  Kotrba
8. 5. 2007 Další obce řekly NE výstavbě radaru   
8. 5. 2007 Topolánek: VŠUDE UMÍRAJÍ LIDÉ. Někteří ve válkách, někteří při autonehodách, někteří jen tak. Jan  Neoral
8. 5. 2007 Czech Prime Minister Topolánek: People die everywhere. Some of them die in the wars, others during car crashes, some just die Jan  Neoral
7. 5. 2007 Radary včasné výstrahy Stanislav  Kaucký
7. 5. 2007 Americký raketový deštník v Evropě: Logika, nebo jen provokace?   
7. 5. 2007 Premiér v brdském ringu Pavel  Čámský
6. 5. 2007 Sněmovna pustila dál referendum o radaru Andrea  Cerqueirová

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
8. 5. 2007 XBR radar v Brdech zřejmě nebude jediný Stanislav  Kaucký
8. 5. 2007 Jak zavléci Česko do samého středu Hvězdných válek Štěpán  Kotrba
7. 5. 2007 Radary včasné výstrahy Stanislav  Kaucký
7. 5. 2007 Americký raketový deštník v Evropě: Logika, nebo jen provokace?   
3. 5. 2007 Vláda: Americký radar prý nic nevyzařuje Jan  Neoral
2. 5. 2007 Schwarzenberg: Radar tu bude a nebudeme se nikoho ptát, nenecháme se kontrolovat Jan  Neoral
30. 4. 2007 Havel: Vývoj v Rusku je znepokojující, jsem pro americkou raketovou obranu   
20. 4. 2007 Princip moci na pozadí války Milan  Valach
20. 4. 2007 Šéf NATO odmítl obavy Ruska z amerického raketového systému   
18. 4. 2007 Tiskový mluvčí Bendla: "legitimní snaha zprostředkovat veřejnosti všechny dostupné informace"... Zdeněk  Štefek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Radio Wave na vlně 100,7 FM RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2007 Je útok na Kotrbu mstou za jeho kritiku amerického radaru a za ohrožení zisků komerčních stanic?   
13. 4. 2007 Vyváženost, cenzura a provokace jako editorská politika Radka Kubička Štěpán  Kotrba
13. 4. 2007 Porušoval Štěpán Kotrba jako radní zákon? Jan  Čulík
13. 4. 2007 Radko Kubičko: Nemohu reagovat v bulvárních a neseriózních Britských listech   
31. 3. 2007 Zelenka neumí číst? Štěpán  Kotrba
13. 3. 2007 Dvořák and Jaklová: Do you want to rock? Irena  Ryšánková
13. 3. 2007 Dvořák a Jaklová - chcete pořádnou divočárnu? Irena  Ryšánková
12. 3. 2007 Nezpůsobilé k výkonu funkce - i ze zákona Štěpán  Kotrba
3. 3. 2007 Rada proti rádiu Štěpán  Kotrba
9. 2. 2007 Čert nepatří do pekla, ale do televize Štěpán  Kotrba

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
5. 5. 2007 Čeho je bezprostředně zapotřebí, je energetická revoluce Fidel Castro Ruz
6. 4. 2007 Panevropský ropovod z Kazachstánu a Ázerbájdžánu   
5. 4. 2007 Aktivisté, experti a politici: strašák jménem Temelín Jiří  Pálka
30. 3. 2007 Americký vládní úřad GAO varuje: Připravte se na ropný zlom Michal  Brož
29. 3. 2007 Kuba a ropa Petr  Baubín
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
23. 2. 2007 Pragmatika energetické i jaderné bezpečnosti - vyvážená multilaterální politika Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Rusko-řecký ropovod povede přes bulharský Burgas   
17. 1. 2007 Tajné americké plány na získání irácké ropy   
9. 1. 2007 Ruská ropná kontroverze zasáhla ropné dodávky Evropě   

Čína RSS 2.0      Historie >
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov
12. 1. 2007 Čínská propaganda Jan  Čulík
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich

Schwarzenberg - rakouský problém české zahraniční politiky RSS 2.0      Historie >
12. 1. 2007 Náměstek americké ministryně zahraničí u Paroubka a Schwarzenberga, americký velvyslanec u Zemana na chalupě   
11. 1. 2007 O státě českém Pavel  Kopecký
11. 1. 2007 Desatero programových podmínek ČSSD pro toleranci vlády   
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
9. 1. 2007 Napoleon? Antonín  Hubený
8. 1. 2007 Mirek, beránek boží Zdeněk  Jemelík

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   

Somálsko mezi národně osvobozeneckým bojem a islámským terorismem RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2007 Somálsko: bílé tváře pod maskami černých Daniel  Veselý
6. 2. 2007 Momentky ze Somálska Daniel  Veselý
31. 1. 2007 Jak dál v Somálsku? Mesfin  Gedlu
16. 1. 2007 V Somálsku nejde o "islamský terorizmus" Matúš  Holý
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
25. 12. 2006 Naše ČT -- o Vánocích Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
7. 6. 2006 Somálsko: břemena neúspěchů Mesfin  Gedlu

Soud a poprava Saddáma Husseina RSS 2.0      Historie >
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
10. 1. 2007 Dvojí reakce na popravu Saddáma Husajna Jiří  Jírovec
9. 1. 2007 Pomsta, nebo trest? Petr  Wagner
9. 1. 2007 Bylo správné otisknout fotografii oběšeného Saddáma Husajna?   
8. 1. 2007 Začátek roku už je, ale americká vláda stále neřekla, jestli chce stavět raketovou základnu v Česku Štěpán  Kotrba
6. 1. 2007 "Ostudná oprátka" Viliama Bucherta Jan  Čulík
6. 1. 2007 Přehodnotíme své styky se zeměmi, které kritizují popravu Saddáma Husajna   
5. 1. 2007 "Oběšením se Saddám Husajn stal mučedníkem"   
5. 1. 2007 Tony Blair k Saddámově popravě mlčí   
4. 1. 2007 Závěrečná bilance vlády režimu Saddáma Husseina a možná východiska z krize Jaroslav  Bureš

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2007 Michael  Marčák
24. 3. 2007 Proč je potřeba Ústav paměti národa Lubomír  Novotný
19. 3. 2007 Ústav národní pomsty Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil
16. 1. 2007 Prima lunaparium Pavel  Kopecký

Alex Koenigsmark: Siromacha - román na pokračování RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2007 Nábřeží mlhy Alex  Koenigsmark
19. 2. 2007 Brány noci Alex  Koenigsmark
2. 2. 2007 Návštěva z temnot Alex  Koenigsmark
23. 1. 2007 Děti ráje Alex  Koenigsmark
19. 1. 2007 Hovno Alex  Koenigsmark
4. 1. 2007 Konec starých časů Alex  Koenigsmark
22. 12. 2006 Císařova vana Alex  Koenigsmark
21. 12. 2006 Jarní vody II. Alex  Koenigsmark
14. 12. 2006 Jarní vody I. Alex  Koenigsmark
8. 12. 2006 Plesová sezóna II. Alex  Koenigsmark

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2007 "Příběh jedné lži" v Reflexu Jan  Čulík
12. 4. 2007 Nový seriál Adama Curtise Past   
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
10. 5. 2007 Procházka Richard  Weiner
9. 5. 2007 Matka Vladimír  Holan
7. 5. 2007 Most Jan  Skácel
3. 5. 2007 Šála Barborka  Baronová
1. 5. 2007 Modlitba za Egona Bondyho Eduarda  Heczková
30. 4. 2007 Chvíle Jan  Skácel
27. 4. 2007 Každý den Kateřina  Bolechová
26. 4. 2007 Kar Marcela  Gunázerová
24. 4. 2007 * * * Petr  Fiala
20. 4. 2007 Rúbaj, synku   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2007 Samozvaní samosoudci - jeden z největších úspěchů StB Václav  Havel
5. 1. 2007 Charta 77 ako zárodok "občianskej spoločnosti" Eduard  Chmelár
4. 1. 2007 Miloš, Gert, Milan, Frau A a vize budoucnosti Miloš  Pick
14. 12. 2006 Mýtus, který skončil už dávno Bořivoj  Horský
18. 11. 2006 Sedmnáct let... aneb za tři roky to bude dvacet let Ladislav  Žák
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
17. 11. 2006 17. listopad 1989 v Britských listech po deseti letech   
17. 11. 2006 Za nekrology Pavel  Kopecký
17. 11. 2006 Nežná? Revolúcia? Lucia  Mrázová
16. 11. 2006 Jaká byla role agenta Zifčáka?   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2007 Nečisté maturity 2007 Ondřej  Hausenblas
16. 3. 2007 Co čeká (někdy) intelektuála? Miloš  Dokulil
7. 3. 2007 Jde o maturity, nebo o CERMAT?   
6. 3. 2007 Jak zabránit nové maturitě? Bojkotem CERMATu... Radek  Sárközi
6. 3. 2007 Za "ideální" maturity? A za faktografická testovací síta i na nižších stupních? Miloš  Dokulil
1. 3. 2007 Čtenáři slov Pavel  Táborský
22. 2. 2007 Ztráta zbytku iluzí Milan  Kulhánek
21. 2. 2007 Uniformy do škol František  Augusta
19. 2. 2007 Maturita - zkouška dospělosti? Pavel  Táborský
16. 2. 2007 Tony Blair chce zavést charitativní dary pro univerzity   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)