6. 2. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 2. 2006

Motto:

"Když mě lákají novoroční slevy, sáhnu po kreditní kartě."
Filmový režisér Jan Hřebejk, na billboardech v pražských ulicích

"Čím více lidí bude používat úvěrů, tím více bude osobních finančních bankrotů."

Steve Treharne, šéf oddělení pro osobní bankroty
v britské účetní firmě KPMG

Všechny britské deníky přinesly o víkendu informaci, že během roku 2005 udělal v Británii rekordní počet 70 000 občanů osobní finanční bankrot. Počet občanů, vystěhovaných z domů a bytů v důsledku neschopnosti splácet vysoké hypotéky, stoupl meziročně v roce 2005 o 70 procent a dosáhl největšího počtu od velkého krachu trhu s byty v roce 1991. Přitom, jak podotkl deník Independent, prémie makléřů v londýnské City dosáhly rekordní částky 7,5 miliardy liber, asi 325 miliard Kč. 3000 pracovníků finančnických firem obdrží prémie ve výši alespoň 1 milionu liber, tedy asi 43 milionů korun.

Sloupek
Petr Pojar

Na pozadí ekologických
ekonomických
a mezilidských válek
jsou naše životy jak plátno
promítané na plot

A přitom ...
jediné skutečné vítězství
možné a dosažitelné
na této živé planetě
je život!

do BL zaslal autor

6. 2. 2006

Demonstranty v Londýně, kteří nesli transparenty, na nichž vyhrožovali sebevražednými atentáty a masakry za publikaci dánských karikatur proroka Mohameda, bude vyšetřovat Scotland Yard a možná budou zatčeni. Tuto možnost zkoumá londýnská policie poté, co během víkendu požadovali poslanci z nejrůznějších britských politických stran, aby byli trestně stíhány ty osoby, jejichž hrozby byly vyzýváním k vraždě - což je v Británii trestný čin.

6. 2. 2006

Konference v Kataru

V týdnech před útokem na Irák během období 14 dnů odvysílaly americké televize NBC, CBS, ABC a PBS ve svém zpravodajství 393 rozhovorů k Iráku. Jen tři z nich se věnovaly protiválečnému hnutí.

Sdělovací prostředky, vysílající a vycházející v arabštině, mají bezprecedentní šanci stát se primárním zdrojem světového zpravodajství, protože důvěra v americká média radikálně poklesla, v důsledku toho, jak "ostudně" informovala o válce v Iráku, konstatovala minulý týden na novinářské konferenci v Kataru, kterou zorganizovala televize Al Džazíra, Amy Goodmanová, výkonná ředitelka a moderátorka amerického veřejnoprávního televizního a rozhlasového pořadu "Democracy Now!"

6. 2. 2006

Není to součást amerického rozpočtu na obranu

Americká vláda oznámila, že letos plánuje vydat 120 miliard dolarů na vedení válek v Iráku a v Afghánistánu. Znamená to, že celkové náklady na tyto války dosahují nyní 440 miliard dolarů.

Jde ve srovnání s loňskem letos o dvacetiprocentní zvýšení nákladů na obě války, navzdory tomu, že se snižuje v nadcházejících měsících počet amerických vojáků v obou zemích.

6. 2. 2006

Poslali jste někdy výhrůžný mail nějakému teenagerovi? Napsali jste něco kritického na internetovém chatu o nějaké firmě? Kdo komunikuje na internetu s osobou, podezřívanou z prodávání drog?

Na tyto a podobné jiné otázky v současnosti odpovídají v Americe státním bezpečnostním úřadům všechny soukromé firmy, poskytující internetové služby, píše list New York Times a pokračuje: A i když tyto firmy slibují, že budou chránit soukromí uživatelů, ve skutečnosti běžně předávají i ty nejsoukromější informace v reakci na soudní příkazy od vyšetřovatelů trestných činů i na žádosti od právníků, angažujících se v civilních soudních sporech.

6. 2. 2006

Budoucnost médií

V souvislosti s pokračující úzkostnou bulvarizací českých tištěných deníků, tváří v tvář pomalému, ale stabilnímu poklesu jejich nákladu, je nutno si uvědomit, že veškerá média stojí před obrovskou technologickou změnou. Dennímu tisku, vycházejícímu na papíře, je zcela zjevně odzvoněno - budoucností je internet. V chabém postavení je dlouhodoběji i televizní vysílání. Už nyní trpí české televizní stanice tím, že je sledují především starší diváci - a pro inzerenty to přestává být zajímavé, protože "penzisti" jsou v Čechách v současnosti chudí. I zde je budoucností internet. V Británii se začíná prodávat kombinovaný technologický přístroj, který umožní zároveň sledování digitální televize, internetu i používání bezplatné internetové telefonie.

Internet má před dosavadními tradičními médií výhodu interaktivity a bezprostřednosti. Sleduji mladé lidi v Británii a vidím, jak dlouhé hodiny tráví internetovým telefonováním s kamarády po celém světě. Společně nyní vytvářejí své vlastní internetové "rozhlasové" pořady. Dnešní teenageři už nesedí pasivně před televizí.

V Americe dochází houfně k úprku reklamy od tištěných médií směrem na internet. Přitom tam má na média obrovský vliv tzv. blogosféra, rozsáhlá a navzájem prolinkovaná kultura soukromých individuálních blogů, která se stala mocným, alternativním zdrojem informací i oprav, kdykoliv novináři udělají chybu.

V tomto kontextu je pošetilé od šéfredaktorů a majitelů českých tištěných novin reagovat na klesající poptávku po tištěných novinách tím nejlínějším možným způsobem - snižováním kvality směrem k bulváru. Vzhledem k tomu, že vzniká celá řada nekontrolovatelných informačních zdrojů, lidi to jen otráví, budou-li číst v Mladé frontě dnes pouze o "novém Titanicu" - o vraždách a katastrofách, bez inteligentnějších informací, bez předvídavosti a bez analýz (mezi ty nepočítám bigotní propagandistické výkřiky Pavla Šafra o tom, jak "jsme spojencem Izraele"). Čtenáři dříve nebo později zjistí, že ty jsou k dispozici jinde.

"Tištěné noviny končí?" ZDE

4. 2. 2006

V sobotu dopoledne jsem si v obchodním domě Tesco v Praze na Perštýně povšiml absurdně koncipovaných titulních stran hlavních sobotních českých deníků. Jsou známkou toho, že při vzrůstající úzkosti z klesajících nákladů propadají šéfredaktoři bezostyšně bulváru.

Zajímá je už jen SMRT a NÁSILÍ. Do krámu se jim hodila havárie lodi v Rudém moři. Jeden hlavní titulek na první straně sobotních novin vyřvával: Nový Titanic. I údajně "intelektuální" Lidovky byly neštěstím posedlé: "V Rudém moři se potopila loď se 1300 lidmi". Mladá fronta se na internetu vyžívala i ušlapáním 66 lidí na Filipínách.

V této souvislosti je zajímavé srovnat sobotní titulky světových deníků s českým škvárem. V témže Tescu se prodával sobotní Guardian, jehož hlavní článek se - právem - věnoval vzrůstající kontroverzi ohledně karikatur proroka Mohameda. Zprávu o neštěstí v Rudém moři měl sice na titulní straně, ale uměřenou formou, malým písmem v menším sloupku vpravo.

Hlavní sobotní titulky

  • Independent: "Británie bohatství a bídy, 2006"- finančníci v londýnské City dostali prémie ve výši 7,5 miliard liber; avšak rekordní počet lidí byl v témže roce vystěhován z bytů za neplacení horentních hypoték; 70 000 Britů udělalo osobní finanční úpadek; "Od Londýna až po Džakartu - zuřivost nad karikaturami Mohameda vzrůstá"; "Robert Fisk: Nenechte se zblbnout, tohle není konflikt islámu se sekularismem"
  • The Times: "Protesty zasáhly Británii"; "Britská vláda udělala 180stupňový obrat ohledně školské politiky"; "Neštěstí v Rudém moři", "Osobní bankroty dosáhly nového rekordu";
  • Washington Post: "Pentagon zveřejnil strategii pro 'dlouhou válku'", "Schvalování generických léků se zdržuje"; "Veteráni z Iráku mají šrapnel dlouho pod kůží"; "Hledají se oběti v Rudém moři";
  • New York Times: "Světový jaderný panel předvolá Írán před Radu bezpečnosti"; "Bush navrhuje omezení rozpočtu státního zdravotního pojištění Medicare"; "Egyptská loď ztracena v Rudém moři"; "Osobní data získávaná z internetu nyní intenzivně využívána soudy"
6. 2. 2006

O Benešových dekretech se už víceméně nehovoří. Teď si však na ně vzpomněly Britské listy a v článku Aloise Matušky "Benešovy dekrety" připomínají 60. výročí od doby, kdy Prozatímní shromáždění ČSR prohlásilo Benešovy dekrety za zákony.

Autor právem připomíná, že jich bylo celkem 143, z toho přes 40 podepsal dr. Beneš za války. Z ostatních se však autor - neprávem - věnuje pouze dekretům o Němcích a Maďarech a podává informace, které jsou problematické. Zjišťuje, jak je to u nás zvykem, že vše bylo zcela v pořádku.

6. 2. 2006

Co v Právu nevyšlo:

Autor, senátor za KSČM, v polemice s článkem Petra Uhla, který vyšel v deníku Právo, argumentuje, že by komunistické strany měly mezinárodně odsoudit zločiny komunismu. Jeho polemika, zaslaná do deníku Právo tam nebyla zveřejněna. Proč asi? Kompletní text v Právu nezveřejněného článku je níže...

Parlamentní shromáždění Rady Evropy schválilo minulý týden rezoluci, že je záhodno mezinárodně odsoudit zločiny totalitních komunistických režimů.

Co víme? Víme, že některé komunistické strany, včetně těch, které stály na čele těchto režimů nebo dnes navazují na své předchůdkyně se od praktik majících zločinný charakter distancovaly. Patří k nim např. i KSČM, která tak učinila v Prohlášení k občanům ČSSR v prosinci r. 1989, které bylo přijato na mimořádném sjezdu KSČ.

6. 2. 2006
Prorokuji, že letošní volební kampaň bude nejbrutálnější volební kampaní od pádu komunistické vlády.

Napsala čtenářka do Britských listů, proč už nepíši do Britských listů. Sdělil jsem panu šéfredaktorovi, že do Britských listů bych psal, kdybych měl čas, neboť mám talent komplikovat si život a potom se divit, proč mám tak komplikovaný život.

A zastyděl jsem se a začal psát do Britských listů.

6. 2. 2006
Když skončilo vyšetřování, na tiskovou konferenci přišla jen jedna novinářka...

Podělím se s vámi o osobní zkušenost se sdělovacími prostředky ze známé kauzy "sněmovní vyšetřovací komise pro zhodnocení role vlády, soukromých firem a dalších subjektů v procesu restrukturalizace a privatizace chemického průmyslu", jak zní její úplný název. Zkráceně - vyšetřovací komise k Unipetrolu. Dostalo se mi cti a zodpovědnosti této komisi předsedat.

Jednání komise bylo, až na výjimky, otevřené médiím.

6. 2. 2006

OMLUVA ČESKÉ TELEVIZI

reakce na dementi nepravdivého tvrzení člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václava Žáka v týdeníku Ekonom

Při sestavování stránky s informacemi o médiích pro týdeník Ekonom jsem si z několika desítek možností vybrat zprávu kabelového operátora Karneval právě proto, že mi jeho cenová nabídka včetně placení koncesionářských poplatků připadala mimořádně zajímavá. Zprávu jsem čerpal z internetu a - bohužel - jsem si ji neuložil do souboru, kam si zdrojové texty ukládám.

Když se ozvala Česká televize a upozornila na závažnou chybu ve zprávě, snažil jsem se zprávu znovu vyhledat - ale ke svému značnému překvapení jsem zjistil, že už kontroverzní pasáž o koncesionářských poplatních neobsahuje. Nezbývá mi tedy, než abych se omluvil nejen České televizi, ale i ostatním kabelovým operátorům, které tato zpráva mohla poškodit. Oprava bude otištěna v příštím čísle týdeníku Ekonom.

3. 2. 2006

Se zájmem jsem si přečetl poznámku Štěpána Kotrby u článku Studenti si seminárky z internetu volně stahují. Reakce je formulována velmi dobře, ale vychází z nepřesných informací, píše čtenář Petr Nachtmann.

6. 2. 2006

ODPOSLECH POLITIKŮ

V Řecku vyšlo najevo, že mobilní telefony řeckého premiéra, většiny ministrů a desítek významných politických činitelů a dalších osob byly rok odposlouchávány.

6. 2. 2006

Prorok Mohamed a žháři

Libanonští demonstranté zapálili dánské velvyslanectví v Bejrútu na protest proti otištění karikatur proroka Mohammeda. Tisíce lidí se účastnily protestního shromáždění v tomto městě a došlo k potyčkám s bezpečnostními jednotkami, které se snažily dánské velvyslanectví chránit. Libanonští političtí představitelé útok odsoudili a ministr vnitra Hassan Sabeh oznámil, že odstupuje.

K násilí v Libanonu došlo den poté, co davy v sousední Sýrii podpálily dánské a norské velvyslanectví v Damašku. "Máme právo bránit našeho proroka," řekl jeden demonstrant společnosti BBC. "Měli respektovat naše náboženství," řekl jiný.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V České republice otiskl karikatury proroka Mohameda po solidárním příspěvku Pavla Máši v pravicových Lidových novinách a internetovém serveru PR agentury Česká média dnes v pondělí 6. 2. deník Metro, jehož šéfredaktorem zpravodajství je Fabiano Golgo a jehož majitelem je původně švédská firma, dnes nadnárodní koncern s luxemburským domicilem. Největším akcionáři jsou švédská investiční společnost Kinnevik (40,3%) a Modern Times Group (28,0%).

6. 2. 2006

Francouzské prezidentské volby 2007

Příští rok si Francie bude vybírat novou hlavu státu na následujících pět let. Na rozdíl od minulých voleb se Paříž může těšit na zajímavou kampaň: kandidátů o post v Elysejském paláci je mnoho a nikdo se netají svými aspiracemi. Francie se možná nechá inspirovat příkladem Finska či Chile a zvolí do prezidentského úřadu ženu. Největší šance se připisují Ségolène Royal z opoziční Socialistické strany (PS). Ségolène v rozhovoru pro Financial Times poprvé naznačila, kdo je její politický vzor. Tou osobou je Tony Blair.

6. 2. 2006
Sedí u něj do svítání
a jen ho líbá na víčka,
laská ho její ručička --
náměsíčné milování,
nikde trýzeň, nikde štkání,
jenom rozkoš, která trvá,
rozkoš bledá... každá brva
jeho tiše zulíbána.
Ve spáči tom cítí pána!
Dlouhé žití -- láska prvá.

Možná, lásko, až půjdeme
za ruce spolu chyceni
po jehličí a kamení,
Endymióna najdeme,
jak leží ruce složené
pod hlavou tiše ve vřesu;
možná až báseň přednesu,
luna vhlédne do pokoje
ptajíc se, co nového je,
bez naděje a bez hlesu.

Tato epická báseň, pro někoho možná říkanka, napsaná v osmislabičné decimě představuje malý úryvek z Řeckých bájí, na kterých jsem kdysi pracoval a které mi leží v šuplíku. Jde podle mne o to, co dnešní nabídce poezie velmi chybí: klasický, líbivý námět, zručná, čtivá forma... prostě to, co se líbilo všude a vždycky (od Ovidia přes Chaucera po Huga). Jistě, jedná se spíš zatím jen o koncept, ale zajímaly by mne názory čtenářů Britských listů... co si o tom myslíte? píše Boris Cvek.

5. 2. 2006

Tichá a záslužná práce Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Počínáme noviny tyto v době předůležité. Státy se boří, národy se sbírají, stejný hledá si k sobě stejného. Nikdo nemůže, leč by vševědoucností nadán byl, udati, jaký bude letos na podzim stav politický zemí evropejských.

V době takové rozhodné každý národ především dbáti musí sám o sebe, neboť se mu jen takový osud dostane, jakého si sám zasloužil statečností, vytrvalostí, podnikavostí a především duchem svým. Kdo prospí lenivě dobu, ve které se dary rozdělují, tenť bez podílu odejde, zůstaven porobě a nízké služebnosti. Kdo sám v sebe doufá, tenť nejlepší podporu naleznul.

Národe můj! zapomeň na dvě století hanebné poníženosti! Vyhub z paměti své vzpomínku na tyto nešťastné časy, kterážto upomínka jako skála dusí důvěru tvou v sebe. Odlož ze sebe přílišnou skromnost...

Karel Hawlíček v "nultém", ukázkovém vydání Národních novin z 5. dubna 1848 PNG

Málokdo ví, že na internetových stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR jsou volně přístupné cenné databáze. Snad nejcennější je ve formátu PDF zdigitalizovaný archiv ve většině případů všech stránek a všech vydání četných českých literárních a kulturních časopisů z 19. a 20. století. Tak tu najdete Českou včelu, Lumír, Literární noviny, Literární listy a Listy z roku 1968 (jejich četbu zejména doporučujeme!) nebo i kompletní Havlíčkovy Národní noviny z let 1848 - 1849! Archiv časopisů je ZDE Čtěte!

Na jiném místě je zadarmo - po registraci - digitalizovaná, plnotextová kolekce 1200 titulů české poezie 19. a začátku 20. století.

6. 2. 2006

Několik dní se na stránkách BL diskutovalo o plagiátorství seminárních prací na českých školách. Co lze ještě na střední škole pokládat spíše za vcelku nevinné šetření studentského času, kterým student ochuzuje především sám sebe, a hlavně za důsledek selhání individuálního pedagoga, je na vysoké škole jasným podvodem ze strany toho, kdo se daného jednání dopouští a naprostým popřením smyslu studia. Těžko ale pomůže volání po přísnějších trestech (už nyní se plagiátorství často přísně trestá, aniž by to mělo valné výsledky).

Řešením by namísto toho mohlo být, kdyby vysoké školy práce svých studentů kompletně zveřejňovaly na svých internetových stránkách.

6. 2. 2006

Článek pana Kalouse "Rozum, odvaha a síla", kterým reagoval na mé názory na individuální práva, je podle mého názoru ukázkovým příkladem, jak se dají něčí postoje totálně překroutit a zkomolit tak, aby je kritik mohl náležitě sepsout a strhat a ještě vystavit na odiv svůj ostrovtip. Článek jsem si se zájmem přečetl, musím panu Kalousovi vyseknout poklonu, protože v tomto překrucovacím postupu byl až obdivuhodně důsledný a nenechal na mě takřka nitku suchou.

Ale protože Britské listy přece jen nejsou humoristickým časopisem, jehož účelem by mělo být rozveselování čtenářů vtipnými kritikami, rád bych stručně uvedl některé nepřesnosti pana Kalouse na pravou míru.

6. 2. 2006

Sotva se někde vyrojí inteligentní nápad, hned se najde sdostatek závistivců k jeho pošlapání. Je toto "typicky český" znak, hodný zvěčnění? Snad ne.

Jeden z mála inteligentních nápadů, vzešlých z lůna ministerstva zahraničí, vyvolal ale už v okamžiku svého zveřejnění polemiku, nedůstojnou soutěže, důstojných porotců i samotné myšlenky. Mluvící bubliny jako symbol názorového babylónu v české kotlině jsou geniální stejně, jak jsou prosté.

6. 2. 2006

Etické problémy spôsobené v blízkej budúcnosti očakávaným vylepšovaním našich potomkov génovou manipuláciou narúšajú pokojný život pána Mašína na našej spoločnej, globálne sa otepľujúcej a hladujúcej zemeguli. Pán Novotný mu v článku "Nebezpečí génové manipulace" vľúdne vysvetľuje, že medzi úmorným šľachtením jabĺčok a hruštičiek, ktoré pracovne nazýva "prírodným" a elegantnou "umelou" génovou manipuláciou vlastne ani nie je skutočný rozdiel, pretože aj v jednom aj v druhom prípade výsledkom je zmena, ktorá môže byť požehnaním alebo katastrofou. Rozdiel medzi oným "prírodným" a "umelým" je založený iba na našich predsudkoch a pocitoch.

4. 2. 2006
tisková zpráva občanského sdružení Ateliér pro životní prostředí

Správní soud zrušil právní moc a vykonatelnost stavebního povolení na Mimoúrovňovou křižovatku Malovanka.

Od počátku února 2006 musí město Praha přerušit výstavbu velkokapacitní dálniční křižovatky na Malovance v Praze 6 -- Břevnově. Vytváří se tak nejen prostor pro odstranění nezákonnosti na straně Ministerstva dopravy, ale i k přehodnocení mimořádně zhoubné dopravní stavby, jež má do přímého dotyku s Pražskou památkovou rezervací přivést astronomickou dopravní zátěž 120 tisíc vozidel denně. Jde rovněž o další řešení tzv. Městského okruhu, ve skutečnosti škodlivé soustavy radiál pumpujících mimořádné dopravní zátěže do samého centra města.

Petr Kužvart, Snaha poničit Prahu další magistrálou pokračuje ZDE

3. 2. 2006

Televize BBC editoru z Die Welt:

Moderátorka: Ale moment, moment, Rogere Koeppele. Snažíte se nám opravdu říct, že Die Welt by vydal antisemitské karikatury v Německu? V Německu tedy podle vás neexistují hranice?

Roger Koeppel, šéfredaktor listu Die Welt: Samozřejmě, že jsou hranice.

Moderátorka: Proč by tedy měly existovat tyto hranice a nikoliv hranice pro zobrazování karikatur Mohameda, které považují někteří muslimové za urážlivé?

"Dnes večer: Kde jsou hranice svobody projevu? Mezinárodní kontroverze poté, co byl Mohammed zobrazen v kresleném vtipu jako terorista s bombou místo turbanu," tak zahájila ve čtvrtek večer televize BBC svůj pravidelný publicistický pořad Newsnight a pokračoval:

Ve čtvrtek, se ozývaly výhrůžky smrtí, konaly se demonstrace, byli odvoláni velvyslanci. Bylo zveřejnění kreslených vtipů nepřijatelně urážlivé, anebo má být svoboda projevu být bez hranic?

Kontroverze ohledně přetištění kreslených vtipů o proroku Mohammedovi eskalovala ve čtvrtek v Evropě i na Blízkém východě. Editor listu France Soir, který přetisl původní dánské kreslené vtipy, přišel o zaměstnání. Saúdská Arábie a Sýrie odvolaly své velvyslance z Kodaně. Dánští vojáci, kteří operují s britskými vojáky v Iráku jsou v pohotovosti a ozbrojené skupiny na palestinských územích vyhrožují, že se zaměří na Dány, Francouze a Nory, kteří také otiskli tyto kreslené vtipy. Vyvolá přetiskování těchto kreslených vtipů zbytečně teroristickou pomstu, anebo musíme mít svobodu projevu za každou cenu?

3. 2. 2006

"Chci říci jako muslim, že debata dvou muslimů ve studiu, z nichž jeden byl proti těm karikaturám a druhý pro ně, byla výtečná."
Po čtvrtečním publicistickém pořadu Newsnight obdržela televize BBC velké množství reakcí. Napsal o tom v mailu divákům editor pořadu Peter Barron:

3. 2. 2006

Štěk: "Jsme spojenci Izraele". Vytí: "Vítězství Hamasu v palestinských volbách ukázalo v plné nahotě prostoduchost evropské politiky, zejména evropské levice, která si myslí, že islámský terorismus lze pacifikovat mírností a penězi". Vrčení: "Zatímco v islámském světě roste radikalismus a nenávist, Evropu a částečně i Ameriku zaplavily názory, že neexistuje žádná univerzální morálka a že naše morální hodnoty nemůžeme vnucovat jiným kulturám (nadechněte se, vytí kontinuálně pokračuje). Podle této mentality má paní Matka boje (matka sebevražedných atentátníků, pozn. autora) plné právo posílat své syny zabíjet Izraelce. A když se v Londýně či Madridu islámští teroristé rozhodnou zabíjet Evropany, musíme to respektovat jako autentický projev jejich kulturní odlišnosti." Kňučení: "Jestliže je však tento civilizační střet hotovou věcí (To je přece hrozné, dělá s tím někdo něco?, pozn. autora), je nesmyslné zrazovat vlastní civilizaci." Tak takhle nějak se chová unavený "top dog" při venčení na názorových stránkách jím stále ještě řízeného deníku.

3. 2. 2006

Rozhovor s rektorem Univerzity Palackého v Olomouci Lubomírem Dvořákem

Jsou zde obory přísně exaktní a také jiné (většinou humanitní nebo umělecké), u nichž je přirozeně míra exaktnosti omezená. To přináší zásadní problém, že není možné zavést zcela srovnatelné standardy kvality a je zapotřebí pokaždé kvalitu hodnotit trochu jinak. Srovnatelným měřítkem může být uplatnitelnost absolventů na pracovním trhu (včetně zahraničí), úroveň výstupů vědecké a tvůrčí práce (podíl publikací v prestižních vědeckých časopisech a odezva na ně, vědecké monografie, učebnice, výstavy atd.), ale i tyto ukazatele je třeba aplikovat v rámci příbuzných oborů. Rozdíly v kvalitě fakult jsou zatím dost velké. Přes problémy s hodnocením kvality je zřejmé, že na univerzitě máme dost oborů, jejichž úroveň je srovnatelná se světem a na straně druhé jiné obory, které zatím zápasí s provincionální úrovní. Snad je dobrým signálem, že na všech fakultách je alespoň nějaký obor, který mezinárodní srovnání snese.
3. 2. 2006

Jak lze ze západních dějin porozumět islamismu

Muslimský svět je jiný. Mně osobně je nesympatický. Chci mít právo se rouhat a kreslit satirické obrázky. Ale svých vlastních, ne cizích vládců a bohů.

Poslední vývoj v Íránu a Palestině nás opět staví, a to čím dál naléhavěji, před problém zvaný islamismus. Zvlášť s ohledem na militantní antisemitskou rétoriku, jež je předním představitelům této ideologie vlastní, se v té souvislosti vynořují opakované výkřiky nejrůznějších komentátorů o tom, že máme před sebou nebezpečí srovnatelné s nástupem Hitlera v Německu 30. let. Je to latentně rasistické a neo-antisemitské (proti Arabům namířené) přirovnání. Věcně je přesto oprávněné a vystihuje mnoho podstatných rysů nastalé situace. Je však třeba ho domyslet.

3. 2. 2006
Reakce na článek Milana Černého "O víře, rouhání, Bohu a ironii"

"Ak nedokážete pochopiť pohoršenie nad zbytočným a provokatívnym znevažovaním hlavnej postavy určitého náboženstva, ktoré jeho stúpenci berú vážne, holt, smola. Jedno vám však môžem zaručiť: nejde tu o nedostatok humoru u Arabov. Vyše tisíc rokov arabskej literatúry a stránky s karikatúrami v súčasných arabských novinách dokazujú presný opak.

V duchu tejto náhlej epidémie tolerancie a úprimnosti a čojaviem čoho ešte mám pre pána Černého jednu dobrú radu: šuster, drž(te) sa kopyta, píše Slavomír Čéplö. Vy ako strojník ostaňte pri jadrovej technike, ja ako orientalista ostanem pri histórii, filológii a religionistike. Vyhneme sa tak katastrofám veľkým, ako napríklad - Bože uchovaj - havária reaktora v Temelíne, ako i katastrofám malým, ako napríklad Váš naivný a neinformovaný príspevok.

V skratke: slovo "islám" neznamená "viera", na to slúži slovo "ímán". "Islám" znamená "odovzdať sa do vôle Božej", čo však - v žiadnej muslimskej teologickej škole - nie je totožné s vierou.

Veta "Muslimové ani za mák nevěří v Darwinovu evoluční teorii ani vědecké metodě poznání, pokud by byla v rozporu s textem koránu" je vyslovená hlúposť.

2. 2. 2006
tisková informace Britských listů

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNI Podle nejnovější zprávy společnosti IAudit zaznamenaly Britské listy za prosinec loňského roku 589 872 zobrazených stran, 263 261 návštěv a 110 213 individuálních návštěvníků.

vývoj počtu unikátních návštěvníků v týdenních průměrech od října 2004 do prosince 2005 ZDE

Ze 76 na 110 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně, z 183 na 263 tisíc návštěv, ze 421 na 590 tisíc shlédnutých stran měsíčně - to jsou rozdíly prosince 2005 oproti prosinci roku 2004. Za 12 měsíců předchozího roku si čtenáři Britských listů stáhli 7 309 365 příspěvků během 3 088 978 návštěv. Jen v prosinci 2005 čtenáři zobrazili více než 23 000 příspěvků za jeden pracovní den. Počet návštěv od pondělí do pátku překročil denní hodnotu 10 000. Podíl návštěvníků z České republiky je 54 procent, ze Slovenska pak 7 procent. Nejvíce navštěvovaný je server v úterý, nejčtenější jsou páteční vydání, které si přečte přibližně dvojnásobek čtenářů než vydání z ponělka až čtvrtka. Měsíční reach Britských listů činil v závěru roku 1,90% českého internetu. Pro Britské listy zpracovává ověřený monitor návštěvnosti společnost iAudit, ověřený ABC ČR už od října 2003. Tehdy byl počet unikátních návštěvníků serveru 49 715.

iAudit 200410 PDF

iAudit 200512 PDF
2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2006 Luciferův ráj aneb úvaha nejen o kovbojích v sukni Karel  Moudrý
6. 2. 2006 Endymión Boris  Cvek
6. 2. 2006 Británie bohatství a bídy, 2006   
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
4. 2. 2006 Bulvární úzkost českých šéfredaktorů Jan  Čulík
3. 2. 2006 Vzdělanostní společnost, univerzity a kvalita vzdělání Boris  Cvek
3. 2. 2006 Civilizační retardace a katalyzátory modernosti Martin  Škabraha
3. 2. 2006 Google uprostřed kontroverze o cenzuře a plagiátství   
3. 2. 2006 Bush řekl Blairovi: "Invazi do Iráku provedeme stůj co stůj"   
3. 2. 2006 Vydali byste v Německu antisemitské kreslené vtipy?   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2006 Civilizační retardace a katalyzátory modernosti Martin  Škabraha
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
3. 2. 2006 Google uprostřed kontroverze o cenzuře a plagiátství   
3. 2. 2006 V Evropě neexistují žádné nezpochybněné modly Pavel  Urban
3. 2. 2006 Vydali byste v Německu antisemitské kreslené vtipy?   
3. 2. 2006 O víře, rouhání, Bohu a ironii Milan  Černý
3. 2. 2006 Znovu o víře, rouhání, Bohu a ironii   
3. 2. 2006 Bylo správné či nesprávné zveřejnit ty karikatury?   
2. 2. 2006 Die Welt: Na Západě je dovoleno se rouhat   
2. 2. 2006 Jak naštvat muslimy po francouzsku   

Školství RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2006 Plagiátorství má jednoduché řešení Ondřej  Slačálek
3. 2. 2006 Poptávka je po titulech a mladí se chovají přirozeně Radek  Macalík
3. 2. 2006 Vzdělanostní společnost, univerzity a kvalita vzdělání Boris  Cvek
3. 2. 2006 Matkou bifľovania je učenie sa naspamäť Igor  Daniš
1. 2. 2006 O škole pořád stejně Alois  Michálek
1. 2. 2006 Student je zákazník, nikoliv sluha Rastislav  Krč
1. 2. 2006 Psát seminárky o tom, co je pravda, je důležité   
31. 1. 2006 Proč kupovat seminárky? Kupte si rovnou akademický titul! Ivan  Brezina
31. 1. 2006 Myšlení je to nejpodstatnější v životě Boris  Cvek
31. 1. 2006 Tříšť nabiflovaných faktů není moudrost - a co jí tedy je?   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek

Autorské právo RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
27. 10. 2005 Microsoft se bude podílet na digitalizaci světových knihoven   
17. 10. 2005 Autorské právo, písmo svaté a veřejná služba Štěpán  Kotrba
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
21. 9. 2005 Copyrightová organizace OSN chce uvalit autorská práva na volný materiál na internetu   
22. 8. 2005 Komu patří internetové stránky Hospodářských novin Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Deset let internetu jako masového jevu   
15. 7. 2005 Summit v Londýně: "Rozvíjet jednotnou evropskou digitální ekonomiku!" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2005 O softwarových patentech   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

10 let v českých médiích RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2005 Marketing a média - ztracené iluze Daniel  Köppl
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
12. 10. 2005 Etika a česká média - mezi lepším a horším Václav  Moravec
11. 10. 2005 Čí je vlastně svoboda projevu? Novinářů, nebo vydavatelů? Jan  Jirák
10. 10. 2005 "Máme pitomější politiky, nebo novináře?" Miloš  Čermák

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Amerika: Je energetická změna reálná?   
25. 1. 2006 Mráz přichází z východu Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Boj o ropu a íránská nezávislost Mojmír  Babáček
23. 1. 2006 Mapa není území Jindřich  Kalous
23. 1. 2006 Všechno, co vám zatajují o ropné krizi   
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2006 Viktorie Petr  Pojar
6. 2. 2006 Endymión Boris  Cvek
3. 2. 2006 Cikánova píšťalka František Ladislav Čelakovský
2. 2. 2006 Eroica - cynica Car  Osten
2. 2. 2006 Durdit rozdrážděné kotě se nevyplácí Štefan  Švec
1. 2. 2006 na poli Patrik  Ouředník
1. 2. 2006 Ó Tyfone! Ó Sklenáři! Štefan  Švec
31. 1. 2006 Vrchlický, Kotrba, Sklenář, Kartous, Kocábová Filip  Sklenář
27. 1. 2006 Hřích Sylvie  Richterová
25. 1. 2006 Večer Ivan  Slavík

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2006 Náklady války v Iráku a v Afghánistánu dosáhnou 440 miliard dolarů   
3. 2. 2006 Bush řekl Blairovi: "Invazi do Iráku provedeme stůj co stůj"   
26. 1. 2006 Američtí vojáci z Iráku páchají sebevraždu   
23. 1. 2006 Dolary paní Osthoffové Tomáš  Krček
20. 1. 2006 V iráckých volbách zvítězila šíitská aliance   
19. 1. 2006 Oficiální americký úřad vykreslil děsivý obraz "nezvládnutelného" Iráku   
18. 1. 2006 Pamatujete na Afghánistán? Nyní jsou tam obyvatelé terorizováni sebevražednými atentátníky   
17. 1. 2006 Povede americká invaze k rozpadu Iráku?   
14. 1. 2006 Americký útok proti "Zawahirimu" vyvolal protesty   
14. 1. 2006 Bush odmítl námitky Merkelové ohledně Guantánama   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2006 Získá Netenjahu po nástupu islamistů?   
30. 1. 2006 Bush za to nemůže, může za to Arafat   
28. 1. 2006 České noviny: milujeme zbraně Jan  Klusáček
28. 1. 2006 Organizace Hamas odmítla "vydírání" od poskytovatelů pomoci   
28. 1. 2006 Vítězství Hamásu může být prospěšné Bohumil  Kartous
27. 1. 2006 Hamas se musí rozhodnout, zda bude schopna přijmout moc   
27. 1. 2006 Co je organizace Hamas?   
26. 1. 2006 Palestinská vláda odstoupila   
26. 1. 2006 Potvrzeno: Organizace Hamas zvítězila v palestinských volbách   
23. 1. 2006 Dost bylo střetu civilizací! Jakub  Wolf

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   
17. 1. 2006 Jaderná energetika "nemůže být řešením pro klimatické změny"   
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý