Američtí vojáci z Iráku páchají sebevraždu
26. 1. 2006
Douglas Barber (35), bývalý armádní záložní voják, měl po celé dva roky po návratu z Iráku problémy. Po celou dobu bojoval z traumaty z Iráku. Obrátil se na lékařskou pomoc a poradenství. Minulý týden ve svém domově v americkém státě Alabama spáchal sebevraždu.
Napsal pár e-mailů kamarádům a pak změnil zprávu na svém telefonním záznamníku: "Hledáte-li Douga, víte, odcházím z tohoto světa. Počkám na vás na druhé straně." Pak zatelefonoval policii, vyšel před svůj dům a - po krátké rozmluvě s policisty - se zastřelil do hlavy. Byl okamžitě prohlášen mrtvým."
Barberova smrt je jedním z mnoha příkladů amerických veteránů z Iráku, kteří od invaze do této země na jaře roku 2003 spáchali sebevraždu. V Americe vládne tak silné znepokojení, že Pentagon nedávno zavedl nové procedury, v jejichž rámci se má studovat duševní zdraví navracejících se vojsk.
Avšak příběh Douglase Barbera by byl zamlčen, kdyby nebylo skupiny odhodlaných aktivistů a jednoho britského studenta žurnalistiky. Všem těm lidem Barber těsně před smrtí poslal email.
Craig Evans, 19, student na Bournemouth University, pracoval na projektu týkajícím se posttraumatického stresu a pravidelně si s Barberem mailoval. Ale email, který obdržel 16. ledna, byl znepokojující. Zněl: "Nemám už pro co žít - odejdu z tohoto světa." Evans uvedl, že se pokusil spojit se s americkým velvyslanectvím a Barberovými přáteli a varovat je, co by se mohlo stát. Evans konstatoval: "Doug se po návratu z Iráku naprosto změnil. Trpěl paranoiou, nebyl schopen normálně vystupovat na veřejnosti, rozpadlo se mu manželství, nebyl schopen vyjít na ulici bez obavy, že ho někdo vyhodí do povětří."
Barber strávil v Iráku několik měsíců od léta 2003. Pronásledovala ho smrt jeho kolegů vojáků i strach a zoufalství, které viděl v očích mnoha Iráčanů. Stěžoval si, že jako mnoho amerických záložáků, nepodstoupil pro misi v Iráku řádný výcvik.
"Bylo to opravdu těžké - všude kolem nás, pořád, byla smrt," řekl v rozhovoru po návratu do Alabamy. "Všichni vojáci v Iráku se účastnili poradenství, jak nás odradit od sebevraždy, protože byl stres tak vysoký."
Po návratu do Ameriky byla situace pro Barbera zvlášť obtížná. Rozešel se s manželkou po 11 letech.
12. ledna 2006, těsně před tím, než spáchal sebevraždu, publikoval Doug Barber tento text na internetu:
Ti z nás, kteří se vrátili domů živí, nejsou v pořádku. To, co se zdá být normálností, je jen iluzí, odhalí to čas a úzkost. Někteří vojáci se vracejí domů bez končetin a jiných částí těla. Jiní žijí s trvalými jizvami z děsivých událostí, jimž nikdo jiný než ti, kdo je zažili, nemůže porozumět. Vracíme se z války a snažíme se navrátit své životy zpět, někteří z nás nemůžeme vydržet ty vzpomínky a dospíváme k závěru, že smrt je lepší. Zabíjíme se, protože nás pronásledují vzpomínky, v nichž vidíme, jak jsou zabíjeny děti a jak jsou celé rodiny vyhlazovány.
(...)
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 27.1. 2006
-
27.1. 2006 / Štěpán KotrbaTraumata z předražených cen léků nezachvacují jen pacienty, ale i poslance27.1. 2006 / Pacientka po transplantaci srdce se "nemá čeho bát"27.1. 2006 / Co je organizace Hamas?27.1. 2006 / Volební úspěch organizace Hamas je přínosem26.1. 2006 / Palestinská vláda odstoupila27.1. 2006 / ÚIV spustil na adrese www.edu.cz školský portál27.1. 2006 / Nebezpečí genové manipulace26.1. 2006 / Američtí vojáci z Iráku páchají sebevraždu26.1. 2006 / Jak Čína spotřebovává svět26.1. 2006 / Google se spojí s čínskými cenzory2.1. 2006 / Hospodaření OSBL za prosinec 200522.11. 2003 / Adresy redakce