16. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Čínská dělnice - pracovní podmínky v továrnách jsou otřesné
16. 1. 2006

V čínských továrnách vládnou drastické pracovní podmínky

Oděvy a hračky, které jsou v prodeji v západních značkových obchodech, vyrábějí lidé v Číně za drastických, nebezpečných a protizákonných pracovních podmínek. Vyplývá to z nové studie organizace Impactt. Tato organizace studovala tři roky pracovní podmínky v čínských továrnách, které vyrábějí zboží na export pro západní firmy, jako jsou Marks and Spencer a Ikea, a objevila, co musejí lidé v Číně platit za čínský "hospodářský zázrak".

Výzkumníci nalezli v Číně armádu bezmocných přistěhovalců z venkova, kteří pracují až 14 hodin denně, téměř každý den. Mnoho z těchto zaměstnanců má jen jeden volný den měsíčně. Dostávají měsíční plat 2000 Kč za pracovní směny, které porušují čínské zákony i předpisy Mezinárodní organizace práce. Navzdory důkazům o šokujících pracovních podmínkách se prodávají takto vyráběné levné čínské oděvy, hračky a elektronické výrobky ve značkových britských supermarketech, i v těch, které se pyšní svou "etickou politikou".

K tomu Proč neroste inflace, když se tolik věcí zdražuje? ZDE

Sloupek

Lidová

Starali sa mati má
de ně Pámbů místo dá.

Na vrbeckém kerchově,
tam je místečko pro mě.

Ty knězovy ručičky,
to sú moje družičky

Ty červení mravenci,
to sú moji mládenci.

A ten kopec téj hliny,
to sú moje periny.

Hrobarů ryl, motyka,
to je moja muzika

Dyž ně na ňu začnú hrát
já už budu tvrdo spat.

z knihy Láska a smrt, Odeon, Praha 1984 vybral Štefan Švec

16. 1. 2006

Gross, Macek, Ruml u Moravce:

Ministr Jandák má dojem, že herci jsou na stáří velmi ohrožený živočišný druh a měli by mít svůj penzion, v němž by si vždycky mezi podáváním léků na neurózu přehrávali své nejslavnější scény z filmů, divadelních představení a teleshoppingu. Jejich efemérní existence rozdrobené do stovek rolí asi nemají při změně sociálního postavení dostatečnou imunitu.

Někdo z členů vlády by se ale měl zamyslet také nad tím, co se děje s politiky, kteří -- stejně jako herci -- z vlastní nebo veřejné vůle opustí politické jeviště. Váhám mezi ministrem zdravotnictví a vnitra. Z jednoho hlediska jde jistě o vytvoření instituce převážně medicínského charakteru, ale ta by měla taky splňovat funkci ochrany před vnitřním společenským nebezpečím (asi něco jako vězeňské sanatorium), které je možné vidět ve snaze bývalých politiků o návrat. O návrat k jakékoli své předchozí identitě.

16. 1. 2006

BRITÁNIE:

Tony Blair zaznamenal zuřivé protesty ve vládě proti jeho rozhodnutí poskytnout tajným službám právo špehovat zvolené poslance.

Britský premiér Tony Blair se připravuje zrušit čtyřicet let platný zákaz odposlouchávání poslaneckých telefonů, a to navzdory zuřivému odporu členů své vlády, napsal o víkendu týdeník Independent on Sunday. Očekává se, že Blair během několika týdnů oznámí v Dolní sněmovně, že si poslanci už nebudou moci být jisti, že výzvědné služby a další organizace nebudou odposlouchávat jejich rozhovory.

16. 1. 2006

Panika v britských médiích

Týdeník Observer přinesl předminulou neděli informaci, že muže, jehož jméno je na seznamu pachatelů sexuálních trestných činů, schválilo britské ministerstvo školství jako učitele tělocviku pro jednu anglickou školu. Následoval celostátní skandál, v jehož rámci vyšlo najevo, že britský školský systém nechrání děti před pedofily - ministryně školství Ruth Kellyová proto bojuje o svůj politický život.

16. 1. 2006

William Gibson (59), učitel matematiky v ohnisku britského mediálního skandálu, souvisejícího s přítomností "pedofilů" v britských školách, sdělil tisku, že si patnáctiletou dívku, kterou v roce 1980 "sexuálně zneužil", hned poté vzal za manželku a žili spolu v manželství 19 let.

16. 1. 2006

DOPIS FRANTIŠKU BUBLANOVI

Vážený pane ministře,

dovolte mi obrátit se na vás naposledy s otevřeným podnětem. V dubnu loňského roku jsem Vás oslovil podobným způsobem a musím tedy nyní také veřejně poděkovat. Dnes jsem od Vás dostal rozhodnutí, kterým jste prokázal, že alespoň někdo v naší kauze, ač sám uvnitř resortu, je schopen rozhodovat objektivně a spravedlivě.

Vaším dnešním rozhodnutím byl pro mě uzavřen dlouhodobý spor ve kterém jsem byl opakovaně nadřízenými, jmenovitě plk. JUDr. Homolou a plk. Ladovským ze Správy Středočeského kraje označován v různých písemnostech za neschopného, nevzdělaného a chybujícího policistu, který by měl vrátit vysokoškolský diplom.

Kauza středočeského policisty Humla ZDE

Václav Klaus
16. 1. 2006

Konference Centra pro ekonomiku a politiku

V Mladé frontě Dnes, ve svém oslavném článku pan Klaus říká: "Prvního ledna 2006 uplynulo 15 let od "ostrého" startu naší ekonomické transformace, od události, jež je jednou z nejvýznamnějších. Přesto toto výročí prošlo téměř nepovšimnuto". Na úterní konferenci pro ekonomiku a politiku (CEP) řekl Klaus na téma 15 let od obnovení "kapitalismu" v Českui: Je zajímavé, že Václav Klaus oslavuje výročí počátku kapitalismu v Československu a nikoli listopad s velkým L jako pád starého režimu. Ještě zajímavější je, že přiznává, že musel o vítězství kapitalismu bojovat. S kým vlastně Klaus bojoval? S lidem této země? Podle Klausova přiznání "alternativou komunismu pro většinu lidí u nás tehdy nebyl kapitalismus". Ve skutečnosti pro kapitalismus tehdy bylo jen 3% lidí.

Pro ostatní se "pokračovalo ve snění a hledaly se a ve všech klíčových oblastech propagovaly utopické třetí cesty."

16. 1. 2006

Svým posledním (a zároveň prvním) článkem zde na Britských listech "Daně, solidarita a individuální práva" jsem očividně píchl do vosího hnízda, jak se dá posoudit z několika velmi nesouhlasných mailů, které jsem po uveřejnění článku dostal, nebo z nového příspěvku pana Víta. Ale musím říct, že se našlo i několik pochvalných hlasů. Je ale jasné, že nazývat daně legalizovanou loupeží je v dnešní společnosti velmi kontroverzní téma, které dokáže mnohé lidi rozrušit až téměř do nepříčetna.

Když chceš víc, než můžeš
16. 1. 2006

Kdo se na začátku volebního období Václava Klause domníval, že po romantickém pozůstatku beat generation v osobě Václava Havla přišel na Pražský hrad pragmatický politik, který se chce stát státníkem, mýlil se. Musím chtě nechtě přiznat, že jsem se tehdy mýlil i já. Očekával jsem dle prvních projevů nového prezidenta i pragmatických okolností jeho zvolení, že lustrace u hradní brány skončily a úlohou kladeče věnců je vytvářet pro podhradí iluzi jednoho lidu a jednoho státu. Že prezident bude prezidentem všech, jak sliboval.

Klaus nevylučuje, že by mohl iniciovat debatu o změně volebního systému, hlásá zpráva ČTK na základě Klausova rozhovoru pro Hospodářské noviny.

15. 1. 2006

aneb nic nového pod sluncem

Slavnostní galavečer ANNO 2005 s vyhlášením nejpopulárnějších žen, mužů a pořadů TV Nova měl jistě vysokou sledovanost a z koláče televizních kanálů odkousl tučné sousto k nelibosti konkurenčních týmů. Miliony diváků a příznivců televizní zábavy podomácku uzavíraly sázky na vítěze -- nu, sázkové kanceláře by vyplácely jen drobné. Není každého dne překvapení. Červená a Modrá knihovna, Rodokapsy, Večery pod lampou -- doba slavných autorů a autorek.

16. 1. 2006

Lídrem pražské kandidátky Beneš, Dolejš druhý

Sobotní sněmování pražských komunistů ukončilo jejich nervozitu před volbami do Parlamentu. Naznačilo zřetelnou změnu lidí i témat. Místopředseda strany Václav Exner, který v roce 2002 vedl pražskou kandidátku KSČM, je nyní třetí. Čtvrtá a nejspíš první na nevolitelném místě je předsedkyně pražské rady KSČM Marta Semelová.

To je zpráva, která oběhla snad všechna česká média jako pejsek na procházce rožky. Vzhledem k tomu, jak málo novináři věnují pozornost zákulisnímu vývoji v třetí nejsilnější české politické straně, nedozvěděli jsme se nic jiného. Škoda. Nejzajímavější byl totiž počet hlasů, které kandidáti na jednotlivá místa dostali. Vypovídá totiž o rozložení sil a vztazích jednotlivých skupin uvnitř stranické struktury.

16. 1. 2006

Když jsem na střední škole studoval kresbu (kýbl, hadr, láhev - formát A0, uhel, rudka), stařičký, ale nesmírně trpělivý profesor mi tehdy vysvětloval, že nesmím kreslit JEN to, co vidím. Musím kreslit i to, co o kreslených věcech VÍM. Že obrys kruhového kýblu v perspektivě je elipsa i tam, kde ji nevidím, že perspektiva má tři úběžníky a hadr je splývavý odshora dolů. V pozdějším životě mne tato výtvarná poučka uchránila mnohých zklamání a trapných chvil. Politická realita jakéhokoliv státu není tvořena jen dogmaticky pojímanými dokumenty, i kdyby se jednalo o vládní prohlášení či mezinárodní smlouvy. Je tvořena kolektině verbalizovanými zájmy, nikoliv zjevenou pravdou, o které se nediskutuje. Modlit se k psanému slovu v politice je stejně zcestné, jako nebezpečné. Pro komentátora i politika. Praktickou ukázku jsme zažili v případě plynového sporu Ukrajina x Rusko. Důkaz z jiného soudku je i v podobě plnění maastrichtských kritérií Německem či Francií nebo v podobě britské výjimky z unijních plateb. Co je povoleno bohovi, není povoleno volovi.

Já osobně bych v kontextu Spolkové republiky Německo považoval termín Atomkonsensus za poslední propagandistický výkřik umírajících Fischerových Zelených, mající je zachránit před jejich vlastními, radikálními voliči a mající obhájit rudozelenou prostituci "koalice nového středu", která neměla už od začátku politickou logiku stejně, jako ji neměla koalice sociálních demokratů s lidovci a unionisty v Česku. Obě koalice mají jeden jediný cíl: dokázat občanům zbytečnost a bezpáteřnost malých stran ve smrtícím obětí moci.

16. 1. 2006

Štěpán Kotrba označil v článku "Německo a konec jaderné energetiky - ostré spory v koalici" německého ministra lesů vod a strání za optimistu, protože hlásá, že by Německo mohlo získávat až 25% své spotřeby energie z obnovitelných zdrojů, zejména z větrných elektráren.

Optimista? Spíš hazardér! Už současná výroba v německých VěE škodí nejen německé, ale i české (a polské) přenosové soustavě.

k tomu také: Jaderná energie, mediální přestřelky a analytikovo know-how ZDE

16. 1. 2006

V kontextu relativně nedávné debaty o škodlivosti existence trestného činu pomluvy v právním řádu ČR, konkrétně s přihlédnutím ke stíhání např. pana Pence, mě udivuje, že dosud nikdo nereagoval na trestní oznámení p. Pence (pro pomluvu) na ministra Bublana. Vím, že sám pan Penc nikde nehoroval pro rušení příslušného paragrafu, jeho obhájci ale myslím ano - zajímalo by mě, jak se k trestnímu oznámení svého chráněnce staví, píše Jan Potměšil.

16. 1. 2006

Foto a videorepro: ČRo Leonardo

Tak trochu jiná reality show Odhalení skončila. Skončila i soutěž o ne deset, ne jedenáct, ale rovných dvanáct melounů. Favorit, stříbrohřbetý samec všech samců, idol všech dívek a dam, třináctieltý Richard zaslouženě vyhrál. Internetový televizní přenos z pavilónu goril potrvá ještě do konce měsíce, ale obrazovka České televize osiří.

Aermacchi  MB 339
16. 1. 2006
< Aermacchi MB 339

Aero Vodochody vyrábělo a prodávalo za doby Varšavské smlouvy (a mnohdy ještě i poté) na trhy , které Štěpán Kotrba vyjmenoval v článku "Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu". Bohužel, nikdo za celou dobu nebyl schopen zanalyzovat, jaká byla skutečná cena, za která lze letouny prodat. V období studené války prostě trh se zbraněnmi neexistoval, byly sféry vlivu, kam se dodávalo a vše financovala většinou banka RVHP. Prtoto skutečná konkurenceschopnost Aera (podstatné know-how a zkušenosti do Aera přešly z Kunovic a z Luftwafewerke) je prostě velká neznámá, píše čtenář, jehož totožnost je redakci známá.

16. 1. 2006

Pohlavní pud máme všichni, stejně jako občas hlad nebo žízeň. Sotva by ale někoho napadlo dělat si nárok na sousedovo plzeňské, zůstaneme-li u toho hospodského přirovnání. Zrovna jako mi můj hlad nedává právo vloupat se do pekařství, protože to tam tak neodolatelně voní, nebo do cukrárny, kdykoli dostanu chuť na dortíček. Civilizovaná společnost to pokládá za lumpárnu a má na to paragrafy, policii a soudy. Své "živočišné" pudy prostě jsme povinni ovládat - tím se právě liší člověk od zvířete, že není tvorem pouze pudovým.

Viktor Juščenko
16. 1. 2006

Ropovod "Družba" byl pojem a "živoucí žíla nerozbornosti tábora míru" .

Věci se však změnily a dále postupně mění ze samotného centra - Moskvy. Zcela přirozeně zákonnou logikou politické a ekonomické transformace. Ta druhá stojí na stále dosti pevných zákonech trhu. Stará dobrá marxistická dialektika učila, že všechno souvisí se vším. Něco na tom asi bude. Komu se to z nějakých důvodů nezdá, může se obrátit k řeckým filozofům ke stejné poučce. S vědomím reality světa vraťme se k našemu problému, který právě s touto realitou souvisí..

14. 1. 2006

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila na svém 1. zasedání, které se konalo ve dnech 10. - 11. ledna 2006 s Českou televizí správní řízení pro možné porušení § 31 odst. 2 zákona č. 231/2001 Sb. -- povinnost poskytovat objektivní a vyvážené informace a zahájila současně správní řízení pro možné porušení § 32 odst. 1 písm. c) zákona č. 231/2001 Sb. -- povinnost zajistit, aby pořady nepodněcovaly k nenávisti z důvodu rasy, pohlaví, náboženství, národnosti nebo příslušnosti k určité skupině obyvatelstva -- za pořad Infiltrace - Já, muslim autora Jiřího Ovečky natočený převážně skrytou kamerou, vysílaný dne 7. října 2005 od 21.20 hodin na ČT 1 a vyzvala provozovatele k vyjádření.

14. 1. 2006

Stane-li politická strana stranou vládní, začne se politicky erudovanější část veřejnosti (ale právě ta jí může rozhodnout v r. 2006 volby) zajímat i o její vnitrostranický život. Na jeho pozorování se snaží odhadnout, jak hájí její zájmy, jak by rozvíjela demokracii ve společnosti a i jak plní své sliby.

Právě na kauze Jaroslava Palase je možné demonstrovat mnohé.

S jeho vzestupem jsou spojovány dohady, že byl Palas vybrán do funkce ministra zemědělství proto, aby "ukonejšil" zemědělce, silně rozladěné pro ně špatně vyjednanými podmínkami vstupu do EU (např. výší dotací). Jeho pád se datuje od jeho (vnitrostranické a sjezdové, tudíž stanovami strany zaručené) kritiky stranického šéfa i premiéra.

14. 1. 2006

Se zájmem jsem si přečetl příspěvek na téma Pendolino pod názvem "Vyplatí se za 4,5 miliardy cesta o 25 minut kratší?". Zajímavé zhodnocení, skutečně. Já jezdím všemožnými vlaky po celé České republice i Evropě již mnoho let. Projezdil jsem možná už tisíce hodin a k tomu i odpovídající množství kilometrů. Sedával jsem v teplých i studených vagonech, občas i stoje na chodbičce přeplněného vlaku. V dobách nedávno minulých jsem se těšil, až zase budu za hranicemi té naší malé, ale jistě krásné, zemičky, abych se konečně cítil jakožto platící pasažér, píše čtenář Jaroslav Mašinda z Prahy.

13. 1. 2006
"Film Ještě žiju... je současná, přiměřeně suchá, lehce absurdní filmová tragikomedie o středně velkém českém nádraží v létě,"
producent filmu Jiří Konečný

"Film se snaží zobrazit skutečné lidi, ne z prstu vycucané, papírem šustící dramatické postavy,"

režisér Pavel Göbl

"To povídka, již vypravuje blb, jen hluk a vřava, neznačící nic."

William Shakespeare

Když v roce 1972 Eugene Ionesco hodnotil stav západoevropské kultury, byla jeho diagnóza zdrcující 2 . Současné umění je ve své většině buď lží, nebo, v menší míře, zbytečnou sugescí pocitů bezvýchodnosti. Zatímco lež a přetvářka vládne ve sféře komerčního, masového umění, produkovaného dle většinového vkusu publika, přelíčená, sugerovaná bezvýchodnost je východiskem těm, kteří "jdou proti proudu". Na otázku, který z obou přístupů je lepší, Ionesco pouze pokrčil rameny.

Nebál se však otázky další a podstatnější: "Proč je naše umění v krizi?" Svoji odpověď rozdělil do dvou, podle něj nejzávažnějších příčin:

14. 1. 2006

"My už svůj směr máme, lepší směr vám přichystáme"

Falešný asistent Jany Marvanové, zastupitele Karla Hvížďaly či poslance ČSSD Jana Kavana Lukáš Kohout zakládá pravicovou stranu s názvem Směr.

To alespoň tvrdí server Novinky, svázaný pupeční šňůrou s redakcí deníku Právo, na základě České bulvární tiskové agentury ČTK. Redakce ani agentura se ani na okamžik nepozastavily nad nutnou procedurou, která předchází ze zákona založení jakékoliv politické strany.

13. 1. 2006

Bushova vláda argumentuje, že podporování demokracie v islámském světě, v teroristických zemích a v Číně podpoří americkou bezpečnost, protože tyranie vyvolávají násilí a demokracie spolu žijí v míru. Avšak nedávná zkušenost z Iráku i odjinud dokazuje, že první etapy přechodu k demokratické politice jsou často plny násilí. Jde o vážný problém Bushovy strategie prosazující nucenou demokratizaci v zemích, které nemají politické instituce, jichž je zapotřebí k zvládání politické konkurence. Bez účinných státních struktur, založených na konsensu, v jejichž rámci mohou občané projevovat svou vůli k sebeurčení, vede demokratická politika často k nacionalismu a k násilí doma i v zahraničí. Za takových podmínek je demokracie zdeformována a pokusy zavést demokracii končí autokracií nebo chaosem. Vnucovat zemím demokracii příliš brzo vyvolává riziko války, sektářství a terorismu.

Také to znamená, že budoucí úsilí o vytvoření demokracie bude obtížnější, píší Edward D. Mansfield a Jack Snyder v americkém časopise The National Interest v článku "Prone to Violence".

13. 1. 2006

Skutečnost je ještě fantastičtější než oněch zmiňovaných 25 minut.

Dnes ráno, v pátek, jsem absolvoval cestu Praha - Ostrava hl.n. "náhradním pendolinem" v 7:56, řazeny klasické IC vagóny a elektrická lokomotiva. Samotného mě velice zajímalo, zda (a jak) si ČD poradí s dodržením cestovní doby. Do Pardubic jsme přijeli přesně (8:52), do Olomouce dokonce o 5 minut dřív (10:14), v Ostravě na hlavním jsme byli o pouhou minutu později (11:26), než určuje jízdní řád. To je skvělý výkon.

Logická otázka tak zní: jestliže klasický vlak ujede tutéž trasu za stejnou dobu jako pendolino, proč je třeba zavádět pendolino (neuvažujeme-li otázku komfortu)? :-)

Cesta mě jen utvrdila v názoru, že zkrácení cestovní doby Praha-Ostrava je z valné části výsledkem stavebních prací na koridoru (zejm. několik nových tunelů a přeložek mezi Zábřehem a Českou Třebovou) a nového grafikonu.

13. 1. 2006

Vysoký britský vojenský důstojník kritizoval americkou armádu za její chování v Iráku. Obvinil ji z institučního rasismu, z morálního svatouškovství, z nevhodného optimismu a z neschopnosti provádět protipovstalecké operace.

Brigádní generál Nigel Aylwin-Foster, druhý nejvyšší důstojník odpovědný za výcvik iráckých bezpečnostních jednotek, vyjádřil kritiku a frustraci, kterou vyjadřovali britští vojenští velitelé nad americkou taktikou v Iráku.

Jeho ostře kritickou analýzu vydal americký vojenský časopis Military Review, který vychází nejen v angličtině, ale i ve španělštině, portugalštině a arabštině.

13. 1. 2006
dokončení ze včerejšího dne

Deset po smrti francouzského prezidenta Françoise Mitterranda se opět vynořují otázky, kým byl tento státník Francii a světu. Po 14 let vládl Francii. Po dvou sedmiletých mandátech po něm zůstala nostalgie, ale i pachuť, která se nyní vrací na rozjitřenou scénu: byl skutečně jedním z posledních velkých francouzských prezidentů? Nebo šlo o jednoho z mnoha těch, kteří dokázali před veřejností zakrýt svou pravou tvář?

13. 1. 2006

BRITÁNIE:

Podniky by měly ve vlastním zájmu zaměstnancům poskytnout pomoc, když vztah skončí

Zprostředkovatelna práce pro právní sektor, firma Peninsula, zjistila v roce 2002, že 79 procent z jejích 1274 britských zaměstnanců prožilo na pracovišti milostný poměr.

"Zajímavé je, že přestože většina těchto milostných vztahů na pracovišti se rozpadla, žádný z bývalých partnerů milostného poměru nikdy nelitoval. Většina dotazovaných uvedla, že by to udělala znovu, kdyby se naskytla příležitost. Nelitovali ani vdané ženy či ženatí muži."

Zaměstnavatelé si pro sebe vytvářejí problémy tím, že se dostatečně nevěnují problémům svých zaměstnanců po ukončení milostného vztahu s kolegou či kolegyní v práci. V takovém případě totiž drasticky klesá pracovní produktivita daného zaměstnance. Vyplývá to ze studie britské psycholožky Chantal Gaultierové, která zjistila, že počet milostných vztahů na pracovišti je překvapivě vysoký.

13. 1. 2006
Adam Samuel Hartmann

30. Junii časně zrána jsme šli k panu Komenskému. A když jsme přišli k Westerkerkenu, potkali jsme Andrease Gleininga s Juniem, kteří nás doprovodili až k panu Komenskému, jenž nám na Rosengrachtu s mým bratrem právě přicházel v ústrety a dosti zle nás přijal, že jsme byli tak dlouho pryč. A odešel pak do tiskárny.

12. 1. 2006

Dovolil jsem si vypůjčit název svého dnešního příspěvku ze stejnojmenné knihy od Pavla Kosatíka, která vyšla poměrně nedávno. Zmínit bych se však chtěl hlavně o čerstvém produktu z dílny samotného Pavla Kohouta. Tedy přesněji řečeno, jeho autobiografické knize To byl můj život??, která mapuje prvních 51 let jeho života, tedy dobu než byl přinucen k emigraci. Má pozvánka či snad doporučení k zakoupení nebo aspoň přečtení si této knihy bude možná až příliš nekritická, protože považuji jejího autora za jednu z nejzajímavějších žijících českých osobností, ale čtenáři Britských listů mi snad prominou mé mladické nadšení.

K tomu Jan Čulík, Případ Pavel Kohout - historie o tom, jak vás vyplivne stádo

12. 1. 2006

Je zjevné, že tisk je nyní v období podstatných změn, píše v americkém konzervativním časopise Commentary Joseph Epstein. Kdysi četlo osmdesát procent Američanů denní tisk; dnes je to méně než padesát procent. Mezi dospělými poklesla denní čtenost novin za pouhé desetiletí 1990 - 2000 z 52,6 procent na 37,5 procent. Mezi mladými lidmi je to horší: podle jedné studie čte jen 19 procent Američanů ve věku od 18 do 34 let denně noviny a jen 9 procent důvěřuje zveřejněným informacím. Pouhých 8 procent shledává denní tisk "nápomocným" a jen 4 procenta "zábavným".

6. 1. 2006

Obrátil jsem se na ministra zdravotnictví Davida Ratha a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha s níže uvedeným dotazem, ve věci jedné čtenářky Britských listů. Dosud nepřišla žádná reakce. Z ministerstva práce a sociálních věcí jsem obdržel automatický mail pod hlavičkou "Potvrzení o přijetí podání" (tj. nařízení vyřízení zařízení, zase! :)

Dne 10. ledna přišlo vyrozumění, že můj dopis MPSV předává ministerstvu zdravotnictví.

Dotaz, na který dosud od ministrů nepříšla odpověď, zněl:

11. 1. 2006

POZVÁNKA

Občanské sdružení DIALOG VĚDY S UMĚNÍM ve spolupráci s BAZILIKA o. p. s. pořádají sérii Veřejných debat s názvem: Hosté Michala Gibody pod záštitou ing. arch. Robina Schinka, 1. náměstka hejtmana Jihočeského kraje.

V pondělí 16. 1. 2006 bude hostem Michala Gibody Jan Čulík, šéfredaktor internetového deníku Britské listy.

Večer začíná v 19.00 hodin v K. C. Solnice, Česká 66, České Budějovice.

Vstupné 80 Kč, studenti 50 Kč, rezervace na tel. č. 386 350 489, e-mail: rezervace@bazilika.cz

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
16. 1. 2006 Západním firmám vyhovuje čínský totalitní režim   
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
13. 1. 2006 Psycholožka: Počet milostných vztahů v zaměstnání je obrovský   
13. 1. 2006 Snahy zavádět demokracii zvnějšku vyvolávají krveprolévání   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 1. 2006 Mitterrand: levicový strejda, nebo monarchistický sedmilhář? Josef  Brož
12. 1. 2006 Fenomén Kohout Josef  Provazník
12. 1. 2006 Lysenkové jsou možní v každé době Zdeněk  Slanina

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
28. 11. 2005 Stane se David Irving mučedníkem za svobodu projevu?   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
16. 1. 2006 Starala sa mati má   
13. 1. 2006 Vysoká smrková vazba Bogdan  Trojak
12. 1. 2006 Výčitka Štěpán  Kotrba
11. 1. 2006 Potmě Viktor  Dyk
10. 1. 2006 Velký Adam Petr  Hruška
6. 1. 2006 Poslání Viktor  Dyk
5. 1. 2006 * * *   
4. 1. 2006 Když tři dny vítr vál Zbyněk  Hejda
30. 12. 2005 V konečcích prstů Zbyněk  Hejda
29. 12. 2005 * * * Jan  Pavel

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

10 let v českých médiích RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2005 Marketing a média - ztracené iluze Daniel  Köppl
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
12. 10. 2005 Etika a česká média - mezi lepším a horším Václav  Moravec
11. 10. 2005 Čí je vlastně svoboda projevu? Novinářů, nebo vydavatelů? Jan  Jirák
10. 10. 2005 "Máme pitomější politiky, nebo novináře?" Miloš  Čermák

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2005 Kudy ven ze slepé ulice evropské ústavní krize? Josef  Brož
31. 8. 2005 Václav Klaus: Evropa musí odmítnout pojem evropského občanství   
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
14. 1. 2006 Americký útok proti "Zawahirimu" vyvolal protesty   
14. 1. 2006 Bush odmítl námitky Merkelové ohledně Guantánama   
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
11. 1. 2006 Americká vojska střílela na iráckého novináře, oceněného čelnou mezinárodní cenou   
9. 1. 2006 Většinu amerických padlých mohly zachránit kvalitnější balistické vesty Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Svět se nedá vojensky ovládnout technologií   
3. 1. 2006 Bushova vláda už nebude financovat znovuvýstavbu Iráku   
22. 12. 2005 Saddám Husajn: "Američané mě mučili"   
20. 12. 2005 Prezident Bush znovu obhajoval odposlouchávání telefonů v Americe   
14. 12. 2005 George Bush: Výzvědné informace pro válku v Iráku byly chybné, přesto však bylo správné svrhnout Saddáma Husajna   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček