16. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 1. 2006

Jaderná energie, mediální přestřelky a analytikovo know-how

Když jsem na střední škole studoval kresbu (kýbl, hadr, láhev - formát A0, uhel, rudka), stařičký, ale nesmírně trpělivý profesor mi tehdy vysvětloval, že nesmím kreslit JEN to, co vidím. Musím kreslit i to, co o kreslených věcech VÍM. Že obrys kruhového kýblu v perspektivě je elipsa i tam, kde ji nevidím, že perspektiva má tři úběžníky a hadr je splývavý odshora dolů. V pozdějším životě mne tato výtvarná poučka uchránila mnohých zklamání a trapných chvil. Politická realita jakéhokoliv státu není tvořena jen dogmaticky pojímanými dokumenty, i kdyby se jednalo o vládní prohlášení či mezinárodní smlouvy. Je tvořena kolektině verbalizovanými zájmy, nikoliv zjevenou pravdou, o které se nediskutuje. Modlit se k psanému slovu v politice je stejně zcestné, jako nebezpečné. Pro komentátora i politika. Praktickou ukázku jsme zažili v případě plynového sporu Ukrajina x Rusko. Důkaz z jiného soudku je i v podobě plnění maastrichtských kritérií Německem či Francií nebo v podobě britské výjimky z unijních plateb. Co je povoleno bohovi, není povoleno volovi.

Já osobně bych v kontextu Spolkové republiky Německo považoval termín Atomkonsensus za poslední propagandistický výkřik umírajících Fischerových Zelených, mající je zachránit před jejich vlastními, radikálními voliči a mající obhájit rudozelenou prostituci "koalice nového středu", která neměla už od začátku politickou logiku stejně, jako ji neměla koalice sociálních demokratů s lidovci a unionisty v Česku. Obě koalice mají jeden jediný cíl: dokázat občanům zbytečnost a bezpáteřnost malých stran ve smrtícím obětí moci.

Zelená naděje atomové shody

Já osobně bych termín Atomkonsensus považoval ze strany Schröderovy "neue mitte" SPD za taktický manévr, jehož platnost vypršela před volbami a dál se jím nikdo nebude zabývat, ledaže by Zelení získali touto politikou patnáct procent hlasů v dalších volbách. Což se ku prospěchu německého hospodářství nestalo. Zbytkům rigidních zeleně sociálních demokratů (včetně ministra) to nakonec vysvětlí nejlépe koaliční partneři, kteří jim dají vybrat. Opozici nebo ústupek. Nenávist průmyslu nebo podporu. Pak zasedne stranické grémium. Pragmatismus Schröderovy politiky vůči průmyslové lobby byl, je a bude stejně bezcharakterní, o co víc umožní SPD více uspokojit zaměstaností odboráře a životním standardem tradiční voliče. Sekta romanticky zelených socialistů je v Německu stejně jen o něco větší, než v Česku. Je nezbytnou třešínkou na dortu stranické politiky, aby se mohla zvát moderní, je ale nejméně nezbytnou. Skoro vůbec. V připomínku bych zmínil české sdružení Platan, které mělo být pro Špidlouvu vizi budoucí růžovozelené koalice přechodovým můstkem pro pragmatickou část Zelených, kdyby náhodou. Dnes? Bursík, Patočka a Horáček s Uhlem je rozvrátí lépe. Zbytky se buď požerou navzájem, nebo přestoupí individuálně bez jakýchkoliv politických nároků. A starší, tradiční členská základna je v místních organizacích zpacifikuje snadno. Demokraticky. Hlasováním.

Já osobně bych termín Atomkonsensus nepoužíval, kdyby nebyl jak zažraná špína opakován německými komentátory i politiky. Pro jedny výsměch, pro druhé rutina a pro třetí naděje na zelené Německo. Naděje, nikoliv realita, podložená sociologicky.

Demokratické křesťanství jako zástěrka pro katolický konzervativismus

Stejně tak idealistické je hovořit o vnitropolitickém protivenství mezi CDU a CSU. Agenda sudetoněmectví a pangermanismu je laciná vějička na řadu postarších voličů s "lédrhózny" či pro ty, kteří si doma leští metály od Rommela. Podstatná je vazba na průmysl, zejména těžký průmysl, strojírenství, chemii, armádní výroby. Podstatná je vazba na církev. Podstatná je vazba na tradiční maloměsto a tradiční středostavovskou rodinu - a to i na chudém východě. Podstatná je i ona vazba na pangermanismus, lae v ekonomicko politické diplomacii. Ein Volk, ein Deutsch. Velké, silné, průmyslově vyspělé Německo, které se chce zbavit traumat porážky nacismu a stigmat hitlerismu, stejně jako tíživého dědicví Honneckerova režimu spolu s příliš drahým sociálním státem studené války. Chce ale těžit z germánské mytologie a ideálů německé kultury, pruské disciplíny, velmocenské císařské minulosti a válečnických tradic. Armádu si sice nechali křesťanští demokraté ukrást socialisty ze struktur NATO, kdykoliv ji lae získají zpět. Křesťanství a vesnici křesťanským demokraům ani CSU nikdo neukradne a ani nechce.

Tvrdit za těchto okolností, že CSU je rivalem CDU, je odvážné. Členství v Evropské lidové straně spojuje, nikoliv rozděluje. Těžiště politiky všech stran v Německu se přesunuje z Mnichova přes Bonn a Berlín do Bruselu. Možná, že skončí až v Praze. Už dnes je to vidět na černých odstínech modré. Topolánek se také s Kalouskem nepokouše, ale nalézá společné nepřátele i společný jazyk jak na domácí scéně, tak i v Evropě. Stejně nesmyslné, jako apriorní antagonismus uhlazeného bavorského Stoibera a osis Merkelové, by bylo tvrzení, že Schröder se nikdy nedomluví s Lafontainem či Gysim. Jen to chce čas pro lepší prezentaci společného hesla Jiný svět je možný... Bipolarita politického dělení na levici a pravici v době globalismu je stejně trvalá, jako dlouholeté a vražedně trvalé spojenectví CDU a CSU. Přes peripetie aktuálně prováděné politiky zleva do prava. Spojeni společným kancléřem, spojeni společnou minulostí, spojeni společným požehnáním i společnými hříchy. Ty spojují politické partnery nejlépe.

Napsat "To by si alespoň přál německý ministr, tak alespoň znějí platné smlouvy s atomovým průmyslem, tak alespoň znějí platné koaliční dohody obou největších stran, tak to alespoň potvrzuje i kancléřka Merkelová" může jen člověk naivní, který politice nerozumí. Kdyby to byla pravda, a ne zbožné přání a samosplnitelné proroctví, nečetli bychom vyjádření německých konzervativních politiků a části sociálních demokratů v německém tisku. Zarazila by je kancléřka či předsdnictvo strany okamžitě. NEbo dohoda Merkelové s předsedou SPD Münterferingem. I přes média se tvoří skutečný obsah skutečné koalice, když už není důvod trvat na nepragmatické liteře smluv. Jeden ministr, žádný ministr. Zelená mezi černou a rudou nejspíše nebude mít místo. Byla by z toho všeho hnědá.

Německo stojí před velkými výzvami: nezaměstnanost, zadlužení státu, demografická změna a tlak globalizace na změny požadují od politiků velké politické investice, aby zajistili dnešním a budoucím generacím život v blahobytu, na který jsou občané zvyklí. Jinak nepřežijí především politici. CDU, CSU a SPD se staví k těmto "státnickým" úkolům odpovědně...

                 
Obsah vydání       16. 1. 2006
16. 1. 2006 Západním firmám vyhovuje čínský totalitní režim
16. 1. 2006 Penzionovat Bohumil  Kartous
16. 1. 2006 Rozvědka MI5 dostane pravomoci odposlouchávat britské poslance
16. 1. 2006 Ministerstvo školství nechrání žáky před pedofily
16. 1. 2006 "Pedofil" se oženil se školačkou, kterou předtím "sexuálně zneužil"
16. 1. 2006 Starala sa mati má
16. 1. 2006 Od zákeřných a všehoschopných lidí jsem se mohl dočkat i horších věcí Stanislav  Huml
16. 1. 2006 Když nás nikdo nepochválí, musíme se pochválit sami Josef  Vít
16. 1. 2006 Boj novodobých Jánošíků Luboš  Zálom
16. 1. 2006 Prezident všech občanů chce víc, než může Štěpán  Kotrba
15. 1. 2006 Lásky není nikdy dost Václav  Dušek
16. 1. 2006 KSČM: Praha už není Jurský park Štěpán  Kotrba, Irena  Ryšánková
16. 1. 2006 Jaderná energie, mediální přestřelky a analytikovo know-how Štěpán  Kotrba
16. 1. 2006 Čtvrtina německé elektřiny z OZE? Nestrašte! Vítězslav  Novák
16. 1. 2006 Trestního paragrafu za pomluvu zneužívají různé trucakce
16. 1. 2006 Reality show Odhalení: Melouny dostal Richard Štěpán  Kotrba
16. 1. 2006 Český letecký průmysl - tradiční sebeklam od let třicátých
16. 1. 2006 Jak je to s tou žízní, aneb "Drž se svého půllitru" Pavel  Mareš
16. 1. 2006 Plyn bez družby Miroslav  Polreich
14. 1. 2006 Ovečka: Nezabijete-li ho, můžete být zabiti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2006 "Škrtnutím" Palase se ČSSD neprobudí do slunného dne Vladislav  Černík
14. 1. 2006 Dost pohodlí v moderním vlaku
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
14. 1. 2006 Být podvodníkem se vyplatí, zájem médií je zaručen Štěpán  Kotrba
13. 1. 2006 Snahy zavádět demokracii zvnějšku vyvolávají krveprolévání
13. 1. 2006 Pendolino Jakub  Žytek
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu
13. 1. 2006 Mitterrand: levicový strejda, nebo monarchistický sedmilhář? Josef  Brož
13. 1. 2006 Psycholožka: Počet milostných vztahů v zaměstnání je obrovský
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
12. 1. 2006 Fenomén Kohout Josef  Provazník
12. 1. 2006 Tištěné noviny končí?
6. 1. 2006 Mlčení ministrů Jan  Čulík
11. 1. 2006 Diskuse s Janem Čulíkem v Českých Budějovicích
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce

Německo dnes RSS 2.0      Historie >
16. 1. 2006 Jaderná energie, mediální přestřelky a analytikovo know-how Štěpán  Kotrba
16. 1. 2006 Čtvrtina německé elektřiny z OZE? Nestrašte! Vítězslav  Novák
13. 1. 2006 Jaderná energie, mediální přestřelky a realita Tomáš  Krček
12. 1. 2006 Mediální přestřelky versus realita Martin  Tesař
11. 1. 2006 Německo a konec jaderné energetiky - ostré spory v koalici Štěpán  Kotrba
9. 1. 2006 Německo sází na energetickou efektivitu a nezávislost, proto končí s jadernou technologií   
7. 1. 2006 Merkelová kritizovala tábor v zálivu Guantánamo   
2. 1. 2006 Desetiletka Angely Merkelové Richard  Seemann
1. 1. 2006 Nařídil Castro vraždu JFK? Tomáš  Krček
16. 12. 2005 CDU zpytuje svědomí Richard  Seemann
16. 12. 2005 Přistěhovalectví v Evropě a v Americe   
9. 12. 2005 Barometr korupce : Němci nevěří politikům, mají důvěru v policii Radek  Vogl
5. 12. 2005 Ricová doporučí EU, aby "nezkoumala tajná vězení CIA"   
29. 11. 2005 SRN: Velká koalice je těhotná problémy Richard  Seemann
27. 11. 2005 Angela Merkelová jemně mění tóny německé zahraniční politiky Radek  Vogl