16. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 3. 2009

Politika státu je zdiskreditována. U moci jsou nesprávní lidé. Celý systém je rozbitý. Ale prostřednictvím technologie se to dá napravit, míní zakladatel deníku Independent Andreas Whittam Smith.

Jak očistit zdiskreditovanou státní politiku a způsobit, aby systém fungoval? Jedinou použitelnou metodou by bylo využít síly internetu a zvolit do parlamentu při příštích volbách podstatný počet nezávislých kandidátů. Museli by mít mandát na provedení reforem. Vzhledem k tomu, že se to dosud ještě nikdy nestalo, lidi si budou myslet, že je to neproveditelné. Ale byla kdy důvěra voličů v parlament a ve vládu takto nízká?

16. 3. 2009

KD│Médium je sdělením, zní slavný výrok Marshalla McLuhana. A změnou sdělení se sami měníme. Tento postřeh nebyl nikdy tak relevantní jako dnes, kdy mnoho lidí tráví své dny u počítače a provozuje svá přátelství skrze Facebook a MySpace, umisťuje videa na stránky, do skutečné společnosti odchází chráněna iPodem, nebo prostě jen posílá svůj avatar sítí v Second Life, kde navazuje virtuální vztahy, sbírá virtuální vzrušení a dokonce se věnuje virtuálnímu sexu. Někteří to vítají jako formu osvobození. Plaší lidé chodili do společnosti roztřesení; teď chodí do virtuální společnosti, a směle, napsal na podzim do Sunday Times Roger Scruton.

16. 3. 2009

Docela hodně mě zaujaly reakce na - možná poněkud idealistický (ačkoliv, uvidíme!) článek Andrease Whittama Smithe o tom, že by mělo být možné pokusit se zlikvidovat hegemonii zkostnatělých politických stran, ovládajících k jeho škodě dnešní demokratický proces, využitím přímé komunikace s voliči prostřednictvím digitálních technologií.

Okamžitě reagovala řada komentátorů, kteří - jako často v českém prostředí - vysvětlili přesvědčivě, proč by to nešlo. Milan Daniel píše, že v českém parlamentu vůbec nezávislí kandidáti nemají právo se ucházet o zvolení do poslaneckých křesel, Václav Drbohlav, že i kdyby vznikla politická strana, jejímž programem by bylo dát prostor ke kandidatuře zcela nezávislých, inteligentních a schopných lidí, "určitě by se hned na ustavující schůzi objevili provokatéři, kteří by stranu unesli ve prospěch mafiánského zájmu", Karel Dolejší se obává voličů (lidé v ČR takto často odmítají demokracii, protože si myslí, že voliči jsou blbci, kterým se nemůže dát moc) a varuje, že by došlo k bulvarizaci a primitivizaci politiky, Štěpán Kotrba se svou znalostí současného českého parlamentu takovou iniciativu označuje za "naivní" a poukazuje na to, že se nic podobného v minulosti nemohlo povést, a tedy že se to nepovede ani v budoucnosti.

Všichni tito komentátoři mají zřejmě pravdu. Je fakt, že česká společnost je atomizovaná, není schopná občanské aktivity v zájmu celku, je demoralizovaná a poraženecká a kromě toho - daleko více než jiné společnosti podléhá manipulaci establishmentových sdělovacích prostředků. Které jí v podstatě diktují co se má dělat - diktují ji její pasivitu, demoralizaci a nečinnost. Je pravda, že kdokoliv, kdo se v české společnosti pokusí o něco nového, stane se okamžitě terčem posměchu jako snílek, romantik a "blázen". Je otázkou, jestli si takovýmto postojem prostě nezavíráme dveře před možnými šancemi.

16. 3. 2009

Reakci Jana Čulíka na skutečnost, že jím vybraný článek o změně politického systému prostřednictvím komunikačních technologií nalezl hned tři kritiky, pokládám za psychologicky pochopitelnou. Nicméně argumenty typu "Češi vám vždycky vysvětlí" si po mém soudu velmi zjednodušil práci, protože hned na začátku polemiky bez důkazů převedl všechny rozmanité námitky různých autorů na variaci téhož nevábného tématu. Nebyl to ale Karel Dolejší, kdo do Britských listů vybral článek o tom, že Facebook a Bebo infantilizují lidskou mysl. Možná se trestuhodně pletu, ale mám za to, že ten článek vybral právě Jan Čulík. Pokud je to ale pravda a pokud šéfredaktor ten text pokládá za podložený, není to opět Karel Dolejší, kdo nedůvěřuje politické komunikaci vedené přes Facebooky, ale Jan Čulík, který se hned za několik dnů dostal do rozporu sám se sebou.

15. 3. 2009

Zákon o volbách do PSP ČR kandidaturu nezávislých kandidátů nepřipouští. Kandidatura nezávislých kandidátů do parlamentu s podporou moderních informačních technologií je moc hezká myšlenka, český parlament měl však v roce 1995 dostatek fištrónu k tomu, aby něčemu natolik nežádoucímu až pobuřujícímu prozřetelně zamezil. To by se do Parlamentu totiž mohl dostat každý.

16. 3. 2009
Je problém, že už na tom prvním sjezdu bude mnoho velmi sympatických a velmi inteligentních a aktivních "agentů" kohosi, kteří budou demokraticky zvoleni do rozhodujících míst.

K poznámce Jana Čulíka bych přidal s dovolením toto: Nebylo by to švejkovské obcházení, ale možné řešení. Ale...

16. 3. 2009

Sociální liberál Andrew Shonfield byl patrně mezi prvními z těch, kdo si všimli, že poválečné rozšiřování státních pravomocí způsobilo krizi klasické liberální politiky. S rostoucím podílem agendy vyžadující specializovanou expertízu bylo už v 60. letech stále těžší prezentovat politiku v přehledných, emocionálně uchopitelných kategoriích. Různé komise, odborné sekce a vůbec aparáty postupně nad politiky získávaly stále větší moc, neboť bez jejich spolupráce se už dotyčný "zástupce lidu" v agendě prakticky nebyl s to zorientovat. To vedlo ke vzájemnému oddělení: kvalifikovanost se stala špatně srozumitelnou, kdežto přehlednost a srozumitelnost naopak nevěcnou.

16. 3. 2009
reakce na článek Milana Daniela "Proč kapři vyloučili štiky z českého parlamentu" a poznámku Jana Čulíka v něm, lobbující za založení "Strany nezávislých kandidátů s podporou moderních technologií"

Plán na "nezávislou kandidátku" účelového spolku "internetové strany" je romantickým nesmyslem. Sympatickým, ale nesmyslným pokusem o negaci reality politického koruptivního systému západoevropské parlamentní demokracie. A systém "demokratického" výběru a ekonomického zajištění politiky v západní parlamentní demokracii JE systém ekonomicky determinující, je systém korupční. Protože náklady politiků nejsou zákonem limitovány a vždy jsou větší, než příjmy. Rozdíl ber kde ber, tvoří míru korupce či klientské vděčnosti politiků ke sponzorům. Problém není v rybách, ale v cirkulaci vody v rybníce. Viníkem nejsou kapři či jiné mřenky, ale rybníkář a hrázný. Vina je zakódována až do samotných plánů výstavby rybníka. Ani nově odizolované základy nepomohou tuto logiku zvrátit. A skoro všem vyhovuje.

16. 3. 2009

Podle návrhu programu 52. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by mělo být v úterý 17. března od 14:00 hodin zahájeno první čtení obou americko-českých smluv týkajících se radaru v Brdech. Dohody o radaru i o dočasném pobytu cizích vojsk by se tak staly předmětem jednání ještě dříve, než počátkem dubna proběhne první setkání Baracka Obamy s Dmitrijem Medveděvem. A dříve, než Obama navštíví Prahu.

16. 3. 2009

Na informačním regionálním webu www.pribramsko.eu v "Hyde parku" v článku "NENÁSILISTÉ" JEDOU DO BRUSELU BOJOVAT PROTI RADARU" se redaktorka Pavlína Svobodová zamýšlí nad "činností iniciativ bojujících proti systému protiraketové obrany", a shledává, že iniciativa "je nejen hloupá, ale především nebezpečná, protože sabotuje snahu o zajištění bezpečnosti nejen našeho státu, ale i celé Evropy".

Paní redaktorka zde cituje z médií...

16. 3. 2009

Krize je šance. Když to dobře dopadne, vyjdeme z nynější globální Krize modernější, ekologičtější, čistší, hezčí ... Říká se to. Kapátkem se tak ředí naděje do hořkých koktejlů, ze kterých jde hlava kolem. Jen tu současnost nějak přežít ...

Vzpomeňme památné architektonické vize Václava Havla u příležitosti povodně na Moravě 1997. Prezident Havel viděl v bahně domků z vepřovic příležitost k nápravě tváře moravské krajiny poznamenané socialistickou a starší nepromyšlenou a nekvalitní výstavbou.

16. 3. 2009

20 LET INTERNETU

Český rozhlas Leonardo uspořádal před časem v Městské knihovně v rámci cyklu Dobrodružství poznávání diskuzi Svět na přání s podtitulem Jak se změnila a bude měnit komunikace v třetím tisíciletí? Diskuze se stočila k definici nyní často skloňovaného Webu 2.0 a sociálních sítí. Hovořili publicista Miloš Čermák - Reflex, bývalý religionista, posléze analytik Medea, dnes podnikatel v oblasti internetového obsahu a autor scifi Patrick "Tangero" Zandl (dříve mobil.cz, pak marigold.cz , Cinetik, Pipeline a stream.cz) a Jiří Malina, vývojář Českého rozhlasu Online. Diskuze tehdy nepřinesla nic než sebeprezentaci panelistů. Pokusím se s odstupem času odpovědět na otázku, co přináší nové technologie internetu druhé generace a jak se liší od těch současných. Jsou hrozbou nebo nadějí?

Uživatelům internetu hrozí čím dál větší větší riziko, že vlády a společnosti budou sledovat stránky, které jste navštívili, aby získaly představu o vaší činnosti, varoval v pátek zakladatel převratného informačního systému CERN - world wide webu - Tim Berners-Lee.

16. 3. 2009

ŠOK│ Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který se setkal s Barackem Obamou v Bílém domě na jejich prvním setkání od příchodu demokratů do Bílého domu 20. ledna, požádal Obamu o "brazilský přístup" ke Kubě, Venezuele a Bolívii. Uvedl, že USA mají "historickou příležitost" vybudovat nové vztahy se zeměmi Latinské Ameriky.

17. 3. 2009

Bolivijský prezident Evo Morales rozdal asi třicet osm tisíc hektarů půdy, která byla před časem zabavena pěti velkým rančerům ve východních bolivijských nížinách. Rančeři byli obviněni ze zaměstnávání dělníků v podmínkách polovičního otroctví. "Soukromé vlastnictví bude vždy respektováno. My ale chceme, aby lidé, kteří nemají zájem o rovnost, změnili své myšlení a soustředili se víc na zemi než na peníze," řekl při předávání půdy Morales, kterého chránili vojáci i policie.

iDnes, 16. března 2009: Morales dal chudým indiánům půdu zabavenou bohatým Bolivijcům ZDE

15. 3. 2009
◄ Martinik - Členové Kolektivu dne 5. února, 14. března na prefektuře Fort-de-France po podpisu smlouvy o ukončení generální stávky

Konec stávky v Martiniku, hlásá francouzský tisk. A 20.000 protestujících pochodovalo a skandovalo v ulicích v sobotu na oslavu konce více než jeden měsíc trvající generální stávky.

AP: La grève générale levée en Martinique: l'île en liesse ZDE

Le Monde: Fin de la grève en Martinique ZDE
dohoda podepsaná mezi odbory a zaměstnavateli ZDE
15. 3. 2009

Francie není pro nezávislost Tibetu, prohlásilo v pátek francouzské ministerstvo zahraničních věcí, po výzvě od čínského premiéra Wen Jiabaa, aby Francie objasnila v této otázce svůj postoj . "Nous ne sommes pas favorables à une indépendance du Tibet" - "Nechceme podporu nezávislosti Tibetu," řekl mluvčí na Quai d'Orsay, Eric Chevallier. "Naše pozice je zcela nezměněná, je to podpora pro územní celistvost Číny a odmítnutí vyhlídky na odtržení nebo podporu tibetské nezávislosti," dodal.

AFP: La France affirme son opposition à une indépendance du Tibet ZDE

16. 3. 2009

PONDĚLNÍ KRITICKÝ BLOC-NOTES

Oceňování. Zdá se, že s příchodem jara přichází také čas cen. Ta přemíra oceňování má v sobě snad až něco archaického, téměř rituálního zástupného. Děje se tak nejen u nás, ale i jinde, a děje se tak s rozdílnou mírou intenzity. Hlavním jmenovatelem je přirozená lidská potřeba být chválen, být alespoň na chvíli ve středu pozornosti. Podívejme se na několik takových ocenění pohledem trochu kritickým, třeba se nám objeví nové souvislosti.

16. 3. 2009

Výrok premiéra Mirka Topolánka v pořadu Partie televize Prima, kdy zkritizoval zamítnutí vládního návrhu zrušit Dělnickou stranu, byl nanejvýš podivný a temně varující. "Obávám se, a to je moje spekulace, že si Nejvyšší správní soud trochu připravil půdu a tímto rozhodnutím zamezil například zrušení Komunistické strany Čech a Moravy," uvedl předseda vlády a ODS.

15. 3. 2009

Pro poslední noc druhé republiky bylo přímo symbolické, že v parku na Karlově náměstí v Praze 2 ležel na lavičce muž s prostřelenou hlavou. V bezvědomí byl dopraven do protilehlé kliniky, kde na následky střely do levého spánku umírá. Podle policejní zprávy jde o obchodníka Zikmunda Schacherla, narozeného v roce 1895 "vyznání židovského". Den poté vydává Hitler na Pražském hradě výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Vláda druhé republiky je přejmenována v nezměněném složení na vládu protektorátní. Druhá republika končí de iure.

Ačkoliv znala situaci alespoň čtyři dny před 15. březnem, neučinila nic, aby armáda zničila alespoň části výzbroje nebo ji ukryla u obyvatelstva.

14. 3. 2009

Štěpán Kotrba přišel v článku Odluka od stolu a lože" v Britských listech s radikální alternativou současného vládního i opozičního uvažování o budoucnosti církví a náboženských společností v Česku.

S návrhy na řešení mohou přicházet církve, jak autor píše, ale ty nejsou přímými účastníky tvorby českého konfesního práva. Těmi jsou občané, kteří si přejí izolaci a ostražitost mezi náboženským a nenáboženským segmentem obyvatelstva, a ti, kdo dávají přednost spolupráci. Stoupenci rozchodu a odluky jsou jak mezi nábožensky angažovanými, tak mezi lidmi nábožensky indiferentními a ateisty. A podobně je to rozloženo u příznivců spolupráce. Oba postoje najdeme od levého po pravý okraj politického spektra. Politickou sílu obou názorů ukáže jednání v parlamentu.

16. 3. 2009
reakce na článek Štěpána Kotrby "Neprivilegovanost církví a kouzlo nechtěného", polzemizující s článek Ivana Odilo Štampacha "Rozchod, nebo spolupráce nezávislých subjektů?"

Církevní organizace by měly být postaveny na roveň ostatních organizací bez nějaké výlučnosti se zákazem politické činnosti, aby se nějaký kardinál nepletl do politiky a nevyhlašoval o občanech, odmítajících poplatky, že jsou Jidáši, kteří se snad mají někde na vrbě oběsit, zatímco se nechá sám živit státem i s celou církví za větší finance než jsou ročně poplatky ve zdravotnictví, zavedené za účasti KDU jako prodloužené ruky církve katolické. Jako nemajetný důchodce nevidím důvodu, proč stát církve platí.

Mám dojem, že je Štěpán Kotrba vůči Ivanu Odilo Štampachovi poněkud nespravedlivý, protože se poněkud strastiplnou cestou dostal až na pozice socializujícího věřícího, i když možná s pozůstatky náboženské rétoriky. Domnívám se, že by měl Kotrba především mnohem výrazněji odlišovat současnou dominantní katolickou církev, podle jejíhož jednání si obyvatelstvo vytváří názor na vztah církve a státu, od ostatních mnohem menších církví, o kterých není na veřejnosti téměř slyšet a jejichž postoj ke státu je jiný. Ostatní budoucí církve by autor mohl nechat prozatím bokem.

Problém v ČR se koncentruje ve sporu s katolické církví, která zneužila listopadu, aby se pokusila zvrátit prvorepublikové konfiskace, popřípadě ještě reformy císaře Josefa II s demagogickým heslem, že "co bylo ukradeno, má být vráceno" .

15. 3. 2009

Ivan Odilo Štampach se v článku "Rozchod, nebo spolupráce nezávislých subjektů?" až freudisticky mýlí, jestli se domnívá, že podnětem k napsání textu "Odluka od stolu i lože" byly "opoziční návrhy ČSSD na další novelizace českého konfesního práva". Ne. Štampach či ČSSD chystá novelizaci českého konfesního práva? Já použil slovo sociální demokracie jen jednou... A to přesto, anebo snad právě proto, že nejen poslanci sociální demokracie, ale i značná část poslanců ODS a KSČM patří stále mezi odpůrce návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Největší odpor ale tento nápad vzbudil ve veřejnosti - stejně jako ultimativní požadavek katolíků i jejich papeže na vydání katedrály sv. Víta...

Štěpán Kotrba: Papež ať se stará o Andělský hrad ZDE

Doposud velké množství poslanců různých politických názorů nevidí ani potřebu ratifikace smlouvy s Vatikánem, ani racionalitu v rozsahu, době plateb ani fixně nastavených úrocích u nyní probíraného návrhu na "vyrovnání s církvemi". Práce zvláštní komise podle mých informací tyto rozpory neodstranila a její činnost nejspíše u konce není. Křesťanství je zde 2000 let, jako státní náboženství končilo roku 1918, o několik let později začal i proces vyvlastňování majetků a současné "vyrovnání s církvemi" nelze čekat za několik měsíců. Masaryk i Beneš dobře věděli, proč znárodnili církevní majetky.

16. 3. 2009

Pane Kotrbo, píšete-li o "křesťanské dogmatičnosti" je to stejný nesmysl, jako kdybyste psal o "tradičním červeném nose slovanských alkoholiků". Máte na mysli dogmatičnost templářskou či rosikruciánskou? Anebo máte na mysli především na Západě (my, jak se již vyjasnilo, jsme stále Východ:-) stále populárnější křesťanské meditační hnutí ACIM, které boří pojetí "viny" a "přikázaní", natožpak jakýchkoli glajchšaltujících "restrikcí" v našem výsostně individuálním životním příběhu?

16. 3. 2009

Prvním slabým místem je to, že se autor snaží prezentovat církev ve více či méně negativním světle. Jenže situace je opačná. Věci, které kritizuje, jako například nespravedlivé výhody pro duchovenstvo nebo omezování práv žen, křesťanství nevytvořilo, a v nekřesťanských oblastech, jako Japonsko, byly uplatňovány v mnohem tvrdším podání. Naopak, křesťanství zaručilo uchování a rozvoj antické kultury a civilizování vznikajících raně středověkých států. To si uvědomuje i velká část Vámi často připomínané nekřesťanské většiny, píše čtenář Václav David.

16. 3. 2009

Je to kupodivu zvláštní stigma "srdce Evropy"?

Mnozí z nás si dělají těžkou hlavu z nedostatečné znalosti angličtiny v českém obyvatelstvu. Pochopitelně na začátku těch nedostatků mohou být naše školy a způsob jejich práce s cizími jazyky. Až málem do poloviny 20. století (přesněji do května 1945) bylo jasné, že pro případnou dvoujazyčnou komunikaci byla přinejmenším v českých zemích tím druhým jazykem nesporně němčina; na Slovensku -- kupodivu? -- maďarština (také vinou svérázně zakonzervované tradice z doby po rakousko-uherském narovnání z února 1867). Pro česko-slovenský prostor po 2. světové válce na dobu čtyř a půl desetiletí se tím druhým jazykem po mateřštině měla stát ruština. Teprve po roce 1989 jsme si museli uvědomit, že světovou "jedničkou" pro komunikaci je angličtina, také jako mezinárodní "lingua franca" vzdělanců.

16. 3. 2009
Vybral a mírně komentoval M. Dokulil

"Tati, z toho letadla se udělal člun!" -- Takto oslovila otce čtyřletá Sophia Sosa(ová), když si všimla, že letadlo, v němž cestovala, zrovna šťastně přistálo na hladině řeky Hudson. ZDE

16. 3. 2009

Strom = aktuální viník současnosti.
Rostou kolem silnic (u nás na Vysočině zejména) - u silnic, po kterých MY chceme jezdit ve svých plechových miláčcích stále rychleji a rychleji a rychleji...
Rychleji dojet až na konec...
Kdo spěchá -- žije dvakrát!

Proto kolem silnic vykácíme desetitisíce zelených prevítů, silnice rozšíříme (možná i o dva pruhy) a budeme se radostně řítit krajinou.

16. 3. 2009

Kolem Gazy se rozhostilo mediální ticho a tak nastal čas mlčení prolomit malou úvahou nad smyslem a výsledkem izraelského útoku. Bilanci mrtvých a zraněných zhruba známe a není ji nutné opakovat. Kolik lidí zůstane zmrzačených i na duši zatím nelze odhadnout. Sigrid Kaagová, regionální ředitelka UNICEFu pro Blízký východ, označila v Ženevě bezprostředně po vyhlášení příměří dnešní dětskou populaci Gazy za "ztracenou generaci". Zda to bude i generace nenávisti, si zatím netroufá posoudit, prohlásila dále.

Michael Marčák: Osvědčilo se to. Když vědí,  za co se to  koupilo, víc to šetří v boji...
14. 3. 2009

15. 3. 2009

ŠOK│ Stejně tak požaduje MMF odstranění dotací na plyn a výhod pro osoby se zdravotním postižením. To však nebere v úvahu sociální důsledky, které mohou změnit politickou mapu Ukrajiny. Mezinárodní měnový fond (MMF) totiž opět odmítl dát Kyjevu druhou splátku přidělené půjčky 1845 miliard dolarů. Důvod je stále stejný - vláda Ukrajiny odmítá hlavní požadavky MMF, ačkoliv optimismus mezinárodní pomoci Ukrajině šíří ukrajinský prezident Juščenko. Podle odborníků by totiž v případě úpadku země (pravděpodobnost je velmi vysoká) Ukrajina mohla splatit pouze 35-45% všech svých dluhů. A MMF není dobrý strýček', ale tvrdý vyjednavač.

15. 3. 2009

ŠOK│ Od 9. dubna začíná gruzínská opozice trvalý protest za jediným účelem - okamžitým odstoupením Michaila Saakašviliho. K tomuto účelu vytváří "koalice neposlušnosti" jak v Tbilisi, tak i v provinciích. Protesty budou trvat do 9. dubna - data celonárodního protestu proti Saakašviliho režimu s cílem změnit ústavu a přinutit Saakašviliho k demisi, tvrdí představitelka Hnutí za sjednocenou Gruzii Jekaterina Beselia . Stovky Gruzínců dnes pochodovaly hlavním městem Tbilisi a vyzývaly Michaila Saakašviliho k odstoupení . V centru gruzínské metropole se o víkendu sešlo víc jak 2500 právníků, novinářů, učitelů, lékařů a dalších, aby odsoudili prezidentovu represivní vládu.

16. 3. 2009
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Zvykáme si, že se hroutí nejrůznější tabu. Světový tisk je plný diskusí o tom, jestli je dobrý nápad „znárodňovat“ banky. Že je třeba, abychom jednou za sto let znárodnili banky a že teď je možná právě ta chvíle, neřekl nedávno nikdo jiný než Alan Greenspan, žák superlibertariánské prorokyně ryzího tržního kapitalismu Ayn Randové. Podpořil ho konzervativní republikánský senátor Lindsey Graham. Klady a zápory této myšlenky posuzoval levicový keynesián Alan Blinder. Ačkoliv došel k závěru, že důvody proti jsou o něco silnější než důvody pro, byl ochoten vynaložit veřejnou intelektuální energii, aby o tom napsal do The New York Times.

16. 3. 2009
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Guadelope je drobný ostrov v Karibiku o rozměrech Velkého Londýna nebo státu Iowa v USA. Obývá ho přibližně 400 000 lidí. Světový tisk se o něm sotva kdy zmíní. Od 20. ledna na něm trvá generální stávka, která dokázala dostat do ulic v protestních pochodech 10% obyvatelstva, což musí být světový rekord. Ke stávce vyzval Liyannaj Kont Profitasyon (LKP), což v kreolštině znamená „Kolektiv proti ,profitizaci’“ (neboli nestydatým ziskům).

17. 3. 2009

Linuxovský operačný systém Ubuntu má polícia vo Francúzsku, odkedy vyšla Windows Vista. Polícia tvrdí, že najmä vďaka prechodu pod open-source už od roku 2004 ušetrila 50 miliónov eúr na nákladoch na licencie, údržbu a nákup hardvéru. Tento rok vďaka tomu svoj rozpočet na IT zníži o sedemdesiat percent. Francúzska polícia začala nad open-sourcovými riešeniami uvažovať už v roku 2002. Keď zistila, že namiesto Microsoft Office môže mať kancelársky balík zadarmo, na všetkých 90-tisíc počítačov nasadila bezplatný OpenOffice.org. Po príchode Windows Visty premigrovala päťtisíc počítačov na linuxovskú distribúciu Ubuntu.

SME: Francúzska polícia používa Linux. Ušetrila milióny eúr ZDE

16. 3. 2009

OBAMA JAKO NADĚJE

U příležitosti českého předsednictví Rady Evropské unie byl na nejvyšší státní představitele ČR, jmenovitě prezidentovi ČR Václavu Klausovi, předsedovi vlády ČR Mirku Topolánkovi, místopředsedovi vlády ČR pro evropské záležitosti Alexandru Vondrovi a ministru zahraničních věcí ČR Karlu Schwarzenbergovi zaslán dopis s přiloženou výzvou podpořit žádost vlády Kubánské republiky vůči Spojeným státům severoamerickým o přerušení blokády v souvislosti se strašnými následky hurikánů Gustav, Ike a Paloma, které Kubu zpustošily jako jaderná bomba, píše čtenář Josef Štofan.

16. 3. 2009

Demokracie, autoritářské režimy, diktatury, vlády narkomafií. A všude se skládají písně. Jako emocionální zrcadlo stavu lidské duše, jindy účinné nástroje k manipulaci s lidmi. Z dob školní docházky známe píseň „Kdož sú boží bojovníci“. Její zpěv děsil houfy křižáků. Můžete tomu věřit nebo nemusíte. Podobně prý „Svatá válka“ pomohla SSSR vyhrát válku. Písně v našich zeměpisných šířkách privatizovala církev římsko-katolická v průběhu celé své historie. Monopol na školství jí umožňoval zmocnit se hudby a zpěvu k intenzivnímu šíření víry.

16. 3. 2009

Dvě kulatá výročí, jmenovitě 12. 3. 1999 vstup do NATO a 15. 3. 1939 německá okupace zbytku Československa proběhla v kalendáři těsně za sebou. Výročí, která následují těsně za sebou, by měla logicky svádět k hledání souvislostí. Česká media se však vydala opačnou cestou. A pozvaní historici, nosnou zásadu své vědy, hledání souvislostí, zapomněli někde v mediální šatně. A že by se k moderátorům diskuzí ještě heuristika coby metoda nedostala? I letmý pohled na obě výročí na souvislosti ukazuje, zvlášť jedná-li se navíc o prostor zaujímaný poměrně malým středoevropským státem.

16. 3. 2009

ŠOK│Venezuelský prezident Hugo Chávez v neděli nařídil armádě, aby převzala kontrolu nad letišti a přístavy. Chávez tak chce dostat pod svoji kontrolu veškerou infrastrukturu ovládanou opozicí. Informuje o tom agentura Reuters. Radio National ovšem hovoří pouze o letištích a přístavech Maracaibo (Zulia) a Cabello (Carabobo) a Chavezově odvůvodnění omezením vlivu mafií obchodující s drogami a pašováním. Chavez zmínil i obavy z toho, že vůči němu opoziční guvernéři využijí přístavů k vojenské operaci či pozvání IV. americké flotily do země k provedení převratu. "Je to otázka národní bezpečnosti, pašování, celních gangů, obchodování s drogami", konstatoval Chávez v reakci na prohlášení guvernéra Caraboba, Henrique Salas FeO a guvernéra Zulie, Pabla Pereze, kteří oznámili, že budou přístavy bránit. Předseda Jednotné socialistické strany Mario Isea prohlásil, že změna zákona "zaručí základní dopravní služby všem Venezuelanům a ochrání rovné podmínky v přístupu k dopravě". Změna však především oslabí guvernéry států a starosty měst.

Radio National: Gobierno Nacional ordena a FANB tomar puertos de Maracaibo y Pto. ZDE

Gaceta: Chávez ordena al Ejército tomar los puertos ZDE
16. 3. 2009

ŠOK│ Bylo slyšeno ve zpravodajství ČT 24 v neděli 14. března 2009 v 17:00 hod.: schodek státního rozpočtu by mohl dosáhnout až trojciferného čísla 120 mld. Kč.

Přípodotek ženskému hlasu, který zprávu přečetl, redaktorovi, který ji napsal a editorovi, který takovouto perlu připustil a pustil k odvysílání: ve skutečnosti vypadá „trojciferné“ číslo takto - 120 000 000 000, „naše“ Česká televize.

14. 3. 2009

Wen Jiabao, čínský premiér, vydal nepřímé varování Spojeným státům. Chce, aby Amerika zvládla řízení své ekonomiky. Varování je nejnovější známkou, že globální hospodářská krize zatěžuje i nejdůležitější bilaterální styky ve světě.

Wen se na tiskové konferenci vyjádřil otevřeně k provázanosti amerických a čínských financí. Uvedl, že je "znepokojen" ohledně toho, že Čína je obrovským věřitelem Spojených států. Analytikové odhadují, že Čína má uloženo ve svých sejfech obligace amerického ministerstva financí v hodnotě 1 bilionu dolarů. Vyplývá z toho citlivá rovnována mezi oběma velmocemi, jejichž osud je nyní nerozlučitelně spjat.

14. 3. 2009

Bohužel neznáte současnou společenskou atmosféru v ČR a vládní propagandu, napsal Ivan Sommer Uwemu Ladwigovi. To je nutné slyšet nebo vidět na vlastní oči a uši. V podstatě vládne cenzura na úvahy o českém domácím odboji za 1. a 2. světové války, média kromě komunistických zveřejní jen takové články, ve kterých se současně napadají komunisté.

Jediným poslancem ČSR, který zahynul za 2. světové války, byl komunista Jan Šverma. V Praze odstranili jeho památník jako nevhodnou propagaci komunismu. Náhodou měli pozůstalí po Švermovi blízký kontakt na bývalého presidenta Clintona, který se podivil. Obratem ho někteří novináři označili za komunistického agenta a později před volbami i B.Obamu jako sovětského agenta.

14. 3. 2009

Japonsko pohrozilo, že sestřelí satelit, který plánuje Severní Korea začátkem dubna umístit na oběžnou dráhu, pokud vznikne hrozba, že by spadl na japonské území.

Varování z Tokia, že Japonsko použije svého multimiliardového systému protiraketové obrany, vyvolalo napětí v regionu poté, co Severní Korea konstatovala, že identifikovala potenciální "oblast nebezpečí" u na trase satelitní rakety nedaleko japonského území.

2. 3. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V únoru 2009 přispělo celkem 180 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 35 220.46 Kč. Příjem z reklamy byl 10 200 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 99 040.99 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2009 Finančná kríza a periféria Joachim  Becker, Karin Küblböcková
14. 3. 2009 Čína znepokojena osudem svých peněz v USA   
13. 3. 2009 Čekání na létající talíře John Michael Greer
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky   
11. 3. 2009 "Nové myšlení" v USA: Nejdříve zrušme evropskou protiraketovou základnu   
11. 3. 2009 Střední Evropa: Blýskání na lepší časy   
10. 3. 2009 Jako "Východní Evropa" už jsi i na jídelníčku! Miloš  Dokulil
10. 3. 2009 Světová banka: USA táhnou svět do recese   
10. 3. 2009 Stiglitz: Světovou banku a Mezinárodní měnový fond musí nahradit OSN   

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
13. 3. 2009 Scott Ritter: Obamo, vyřiď to s B týmem   
13. 3. 2009 Debata Hersh-Mondale: Americká ústavní krize   
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky   
12. 3. 2009 Sir Nicholas Stern: Popírači změn klimatu tvrdí, že Země je placatá   
11. 3. 2009 "Nové myšlení" v USA: Nejdříve zrušme evropskou protiraketovou základnu   
11. 3. 2009 Střední Evropa: Blýskání na lepší časy   
7. 3. 2009 Clintonová, Lavrov a chybné výkony Karel  Dolejší
7. 3. 2009 Obama je přepracovaný   
6. 3. 2009 Panarinova katastrofická předpověď Štěpán  Kotrba
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 Stratfor: Šest pilířů ruské moci   
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   
6. 3. 2009 Budeme znova mrznout? Karel  Dolejší
5. 3. 2009 Gazprom plánuje postavit v Německu plynové zásobníky pro EU   
26. 2. 2009 Ukrajina se žene do propasti   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2009 Ultrakonzervativní Občanský institut se přiznal: nechal se financovat z USA   
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 O hyenách, kočárku a "velké" politice Jan  Keller
27. 10. 2008 Topolánek: podmínky mé demise Mirek  Topolánek
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 Stratfor: Šest pilířů ruské moci   
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   
25. 2. 2009 Gruzie: Nová koalice žádá předčasné prezidentské volby   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2009 Etnická čistka pracovního trhu aneb Při loupání cibule Karel  Dolejší
10. 10. 2008 Další překážka příchodu lidí ze zahraničí do ČR   
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 Co s odpovědností za nežádoucí reakce? Petr  Wagner
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
18. 2. 2009 Platy a poplatky Boris  Valníček
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček

Čína RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2009 Německo získalo miliardové objednávky z Číny   
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat   
17. 2. 2009 Clintonová dorazila do Asie a Severní Korea odpálí raketu "s doletem do USA"   
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   

Zelení RSS 2.0      Historie >
11. 3. 2009 Zelená se, zelená? Miloš  Dokulil
9. 3. 2009 Ústřední revizní komise Strany zelených: Čáslavka a Šlegr budou zbaveni všech funkcí   
9. 3. 2009 Jak mohou být zelení atraktivní pro voliče komunistů? Boris  Cvek
9. 3. 2009 Vzkaz pro modrozelenou bandu ve Straně zelených Pavel  Pečínka
9. 3. 2009 Zubová: "Se lháři ve vedení nezíská Strana zelených podporu voličů"   
9. 3. 2009 Jak na stranu "vyžírků uprdelených na teplé sesli" Milan  Daniel
9. 3. 2009 Jakubková: Bursíkovi zůstane beznázorová a nevolitelná monokultura   
9. 3. 2009 Bursík svou výhrou prohrál Zeleným co mohl Štěpán  Kotrba
4. 3. 2009 Demokratická výzva SZ chce více demokracie   
2. 3. 2009 Bursík a Jacques napadli petiční stánek Iniciativy Ne základnám   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2009 Strana nezávislých naivků jako politický ideál? Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
20. 2. 2009 Serpenízek další z malých digitálních televizí je v problémech Štěpán  Kotrba
18. 2. 2009 Týden - kreativně přepracovaný Telegraph? Štěpán  Kotrba
17. 2. 2009 Touží Bobocký stále po křesle ředitele STV? Štěpán  Kotrba
13. 2. 2009 Česká televize démonizuje Hugo Chaveze, který stojí v čele Venezuely již deset let Daniel  Veselý
10. 2. 2009 zabijsvojeradio.cz aneb jak se stát předsedou Rady ČRo Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 MF Dnes : "Referendum je nástroj totality" Bohumil  Kartous
10. 2. 2009 Rádio Jerevan hlásí.... Miloslav  Štěrba
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
13. 3. 2009 Scott Ritter: Obamo, vyřiď to s B týmem   
3. 3. 2009 Poradní orgán doporučil Kongresu opustit projekt brdského radaru Karel  Dolejší
27. 2. 2009 Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně   
26. 2. 2009 Češi bydlí v zemljankách, hrají na dudy a milují Wesleyho Clarka Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Jen počkej zajíci....radar bude! Miloslav  Štěrba
20. 2. 2009 Obamova administrativa už nespěchá s radarem ani s raketami   
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
9. 2. 2009 Ruské balistické rakety - odkaz dvou géniů Lukáš  Visingr

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2009 Velbloud, ten se nemá, aneb leží Rumunsko ve střední Evropě? Karel  Dolejší
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
26. 1. 2009 Ako prežiť budúcnosť: Prognóza, ktorá sa stala na Slovensku realitou   
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
23. 1. 2009 Biopaliva: dobrý nápad anebo zločin vůči chudým a přírodě?   
19. 1. 2009 Barack Obama a meze americké moci Karel  Dolejší
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
16. 1. 2009 Budoucnost, která nebyla John Michael Greer

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
22. 2. 2009 Místo několika lodí jich připlují miliony   
31. 10. 2008 Kongo: Jak přiléváme - koupí mobilních telefonů - oleje do ohně nejkrvavější války v Africe   
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2009 Proč zakazovat názor? Miroslav  Uhlíř
28. 2. 2009 Britská vláda "zneužívá strachu" k likvidaci demokratických svobod   
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2009 Melounek sem, melounek tam Pavel  Táborský
9. 3. 2009 Oxfordský profesor doporučuje, aby teenageři chodili do školy až od 11 hodin   
4. 3. 2009 MŠMT pokračuje v neprůhledné přípravě školské reformy   
27. 2. 2009 70 procent evropských absolventů anglických vysokých škol nesplácí půjčky na školné :) Jan  Čulík
19. 2. 2009 Zavést školné v ČR? Rozhodně ne!   
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2009 Pojďte se s námi zviditelnit! Jan  Neoral
16. 3. 2009 Radarové smlouvy v úterý do sněmovny Karel  Dolejší
13. 3. 2009 Scott Ritter: Obamo, vyřiď to s B týmem   
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky   
11. 3. 2009 "Nové myšlení" v USA: Nejdříve zrušme evropskou protiraketovou základnu   
11. 3. 2009 Střední Evropa: Blýskání na lepší časy   
9. 3. 2009 Lavrov: Rusko navrhuje úplný zákaz raket středního a kratšího doletu Karel  Dolejší
8. 3. 2009 Sikorski a Vondra prý ze hry, v čele NATO nejspíš bude Dán Karel  Dolejší
7. 3. 2009 Clintonová, Lavrov a chybné výkony Karel  Dolejší
6. 3. 2009 Redaktor MF Dnes Milan Vodička lže světové veřejnosti Jakub  Rolčík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 The Crisis of Czech Literature Štefan  Švec
3. 3. 2009 Zemřel spisovatel Jan Vladislav   
2. 3. 2009 Lidé nečtou Josef  Vít
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky   
9. 3. 2009 Obama přiznal, že Spojené státy "nevyhrávají" válku v Afghánistánu   
25. 2. 2009 Konec iluzí o manévrovém boji v Afghánistánu   
25. 2. 2009 Britský ministr spravedlnosti vetoval zveřejnění vládních záznamů o rozhodnutí zaútočit na Irák   
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
18. 2. 2009 CIA tajně používá vojenskou základnu v Pákistánu   
16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci   
13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek   
12. 2. 2009 Rusko chce "pomáhat" Spojeným státům v Afghánistánu   
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku