13. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 3. 2009

Čekání na létající talíře

John Michael Greer

KD│Ať už synchronicita má či nemá onen význam, který jí připisovali Jung a jeho fyzik Wolfgang Pauli, vstupuje do mého života dost často na to, abych ji příležitostně komentoval. Před několika týdny se objevilo zajímavé zboží - ne sice za mými dveřmi, ale v okruhu asi půl míle od nich.

Ten den jsem měl cestu na poštu, abych vyzvedl balíček, a na místní mediální burzu, abych zjistil, co je tam nového. Nejsem si jist, jak jsou teď mediální burzy rozšířeny, ale je to úchvatný obchodní model: Lidé se zbavují svých knih, CD, DVD atp., které už nechtějí; co stojí za deset dolarů nebo za víc je prodáno přes internet, zbytek zůstane k volnému rozebrání. Tato konkrétní mediální burza nabízí závratný výběr krámů; moje poštovní schránka je na tom ostatně také tak.

Toho dne jsem na obou místech učinil paralelní objevy. Nejprve byly ve schránce první dva svazky mé knihy o fenoménu UFO, poněkud neoriginálně nazvané Fenomén UFO, což je pokus shrnout šedesát let hašteření mezi lidmi, kteří mají za to, že každé světlo na obloze musí znamenat mimozemskou loď, a lidmi přesvědčenými, že nějaké světlo na obloze, které nikdo není s to identifikovat, především nikdy neexistovalo. Mediální burza k tomu přidala balíček žloutnoucího papíru, který ukončil jeden z nejpodivnějších a svým způsobem nejpřitažlivějších příběhů, kterým jsem se při psaní knihy zabýval.

Zesnulá Dorothy Martinová se nikdy nestala všeobecně známou, ale to hlavně proto, že svých patnáct minut slávy prožila pod pseudonymem. Byla totiž "Marion Keech", hlavní postava kultu UFO, jehož kronikou je klasická práce americké sociologie, kniha Když věštba selže. Martinová, žena v domácnosti žijící na chicagském předměstí, tvrdila, že byla kontaktována, a oznámila světu, že 21. prosince 1954 Severní Ameriku zaplaví obrovská povodeň - kterou přežijí pouze osoby na palubách létajících talířů.

Tým sociologů z University of Minnesota pod falešnou záminkou vyslal několik absolventů, aby se připojili k okruhu osob kolem Martinové. Výsledkem byl časový snímek událostí, k nimž došlo poté, co věřící museli čelit naprostému selhání věroučného systému. Vrcholná scéna celého příběhu, odpoledne, kdy se skupina zralých Američanů shromáždila na zimním předměstském dvorku, sledovala oblohu a zběsile odhazovala každý kousek kovu, aby létající talíře mohly bezpečně přistát, volá po zfilmování; je těžké představit si sérii událostí, která by lépe balancovala na hraně mezi dramatem a fraškou.

Je rovněž těžké získat v Americe titul v některé ze sociálních věd, aniž byste se setkali se zmíněnou knihou, ale málokdo už zná zbytek příběhu. Přátelé dostali Martinovou z Chicaga těsně před psychiatrickým vyšetřením, které by ji pravděpodobně poslalo do léčebny, a ona se přesunula nejprve do Arizony a poté do Peru, kde se skupina údajně kontaktovaných pokoušela založit Opatství sedmi paprsků - mezinárodní centrum vznikajícího hnutí New Age. Když Opatství padlo, jeho propagátoři prostě utekli a zanechali tam Martinovou zcela bez prostředků.

Trvalo jí léta, než se vrátila zpět do USA. Když se jí to konečně podařilo, usadila se v kalifornském městečku Mount Shasta jako Sestra Thedra, což bylo jméno o němž věřila, že ho dostala od mimozemšťanů. S věrností a oddaností hodnou lepší věci žila v relativní chudobě, podporována dary velmi úzkého kruhu předplatitelů jejího bulletinu, a věnovala veškerý svůj čas přednášení mimozemského evangelia světu, který se o ně prakticky nezajímal. Do své smrti v roce 1992 zůstala přesvědčena, že očistné katastrofy a hromadná přistání mimozemšťanů, které oznámila v roce 1954, jsou na pořadu dne.

Balíček stárnoucích fotokopií, které jsem objevil na mediální burze, je kronikou poslední kapitoly jejího příběhu: Bulletin z posledních let jejího života spolu s levně vyvázanou knihou zpráv od mimozemšťanů, které zapsala, a krátká biografie sepsaná krátce po smrti jedním z příznivců. Vzal jsem to všechno domů a několikrát pročetl. Přijde to zpět na burzu, ale některé aspekty tohoto příběhu se zdají být nepříjemně relevantní pro současný stav průmyslového světa.

Můžeme začít významným množstvím lidí, kteří ještě i dnes zůstávají oddáni stejné víře v létající talíře, která provázela Dorothy Martinovou na její podivné životní cestě. Měl jsem řadu rozhovorů s osobou, která je přesvědčena, že jelikož zakořeněné problémy průmyslové společnosti jsou racionálními prostředky neřešitelné, potřebujeme překročit rozum a očekávat záchranu od duchovně osvícených mimozemšťanů. (Nikdy mě nepřestane vyvádět z míry, kolik dnešních lidí si myslí, že "překročit" a "vzdát se" znamená totéž.) Mluvil jsem s jinou osobou, která je při spatření neznámých světel na obloze přesvědčena, že to musí být mimozemská loď, a na tomto základě tvrdí, že pokud může inteligentní druh dosáhnout vyšší technologické úrovně než lidstvo, tedy i lidstvo by mělo být schopno projít současnými nesnázemi a pokračovat ve vývoji.

To všechno tak trochu připomíná víru, že každý otisk kopyta nalezený v lese dokazuje existenci jednorožců, a argument, že nejlepším řešením současné krize zdravotnictví je legendární léčebná síla jejich rohu. Ale odkaz Martinové nám nabízí ještě širší poučení. Víra, která zformovala její životní dráhu, čerpala sílu z děsivého protikladu mezi ideologií pokroku, jež v Americe 20. století dominovala, a sílícím vědomím toho, že trajektorie pokrokem vytyčená směřuje k budoucnosti, jakou by si žádný rozumný člověk nepřál. Heslo Chicagské světové výstavy v roce 1933 - "Věda zkoumá, technologie uskutečňuje, lidstvo souhlasí" - se stalo ideologií nehumánní budoucnosti, jejíž anatomii podal Jacques Ellul v knize Technologická společnost a ve formě satirické fantasy také C. S. Lewis v románu Tamta hnusná síla.

Výsledek volá po analýze v termínech Batesonovy teorie dvojité vazby. Umístěte dítě do rodiny, kde skutečnosti, o nichž lze mluvit, ostře protiřečí jeho zkušenostem, říká Bateson, a obvyklým výsledkem bude mentální onemocnění. Konfrontujte společnost s podobným konfliktem mezi ideologií a zkušeností, a objeví se nové věroučné systémy slibující radikální řešení konfliktu. Čím je oddělení kulturně přijatelných věr a osobní zkušenosti drastičtější, tím bývá výsledný věroučný systém divočejší a apokalyptičtější.

Existuje spousta literatury o revitalizačních hnutích - jak sociologové nazývají masová hnutí, která v dobách drastického sociálního stresu občas vznikají kolem nových věroučných systémů. Některé aspekty hnutí UFO se této kategorii blíží, ačkoli se toto hnutí nikdy nestalo tak masovým jako Tanec duchů mezi indiány amerických plání nebo některé podobné příklady. Sociální tlaky, díky nimž vznikla víra v mimozemšťany, hledají jiná vyjádření, aby víra získala větší ohlas; rozšířené, avšak plytké přesvědčení, že tu a tam se mohou opravdu objevit mimozemšťané, a že na všech těch zprávách o létajících talířích může něco být, nahradila naprostou oddanost Dorothy Martinové.

Právě teď ovšem dvojitá vazba, která vyvolala radikální hnutí 50. a 60. let - zející nepoměr mezi utopickými vizemi pokroku, které zaplavily popkulturu, a manipulativní a nehumánní technokracií, kterou tolik lidí kolem sebe pozoruje - ustoupila vazbě nové. Zatímco důraz té předchozí spočíval na rozpornosti tvrzení, že pokrok je dobrý, nové víry přítomnosti a budoucnosti vznikají kolem teze, že pokrok je nevyhnutelný. Společnost postavená na nezpochybnitelné víře v nekonečné pokračování ekonomického růstu a technologického rozvoje se patrně bude těžko vyrovnávat s budoucností, v níž se dominantními trendy stanou ekonomický pokles a ústup od příliš komplexních, takže neudržitelných technologií. Řekl bych, že není přehnané předpokládat teď vznik masivních revitalizačních hnutí.

Ne všechna taková hnutí budou natolik zjevně pomýlená jako víra Dorothy Martinové v bezprostřední příchod Vesmírných bratří, ačkoliv některá jistě ano - jako například "konec mayského kalendáře" v roce 2012 - mayský kalendář totiž nekončí a mytologie nedávno vzniklá kolem jednoho z jeho cyklů nemá v mayské tradici žádnou oporu. Existují však nepochybně i mnohem rozumněji vypadající fantazie, a ty právě způsobují největší škody, pokud nás odvádějí od kroků, které mohou ulehčit život našich potomků v deindustriální době.

Proto doporučuji čtenářům, aby byli v následujících letech přinejmenším opatrní, pokud se objeví nějaké nové hnutí - jakkoliv může vypadat rozumně a nadějně - tvrdící, že nabízí řešení spirály krizí vznikající kolem dnešní průmyslové civilizace. Vysvětloval jsem mnohokrát, že tyto krize definují spíše obtíž než problém - tedy situaci, která nemůže být v technickém slova smyslu vyřešena, ale je třeba s ní žít. Jenže taková definice odporuje některým nejhlouběji zakořeněným očekáváním naší kultury. Mám podezření, že pokud nevytvoříme jistý neobvyklý stupeň zdravého rozumu, mnoho z nás v příštích letech prodělá nějaký ekvivalent čekání na přilétající talíře.

Zdroj: ZDE

                 
Obsah vydání       13. 3. 2009
14. 3. 2009 Revoluce začíná - a je uskutečnitelná prostřednictvím technologie
15. 3. 2009 Proč kapři vyloučili štiky z českého parlamentu Milan  Daniel
15. 3. 2009 15. březen 1939: Vznikem Protektorátu bylo zahájeno pronásledování Židů Richard  Seemann
14. 3. 2009 Čína znepokojena osudem svých peněz v USA
14. 3. 2009 Japonsko možná sestřelí severokorejský satelit
14. 3. 2009 Antikomunismus v českých médiích systematicky zkresluje skutečnost
13. 3. 2009 Nejhorší obavy ohledně globálního oteplování "se plní"
13. 3. 2009 Přestože je krize, Británie zakazuje product placement
13. 3. 2009 Právní ignoranti v médiích a "agent" Minařík Štěpán  Kotrba
14. 3. 2009 The Economist: Jak zastavit drogové války
13. 3. 2009 Pro ODS není konfliktem zájmu nic
13. 3. 2009 Scott Ritter: Obamo, vyřiď to s B týmem
13. 3. 2009 Šéf amerického Národního centra pro kybernetickou bezpečnost rezignoval
13. 3. 2009 Debata Hersh-Mondale: Americká ústavní krize
13. 3. 2009 Milena Jesenská. Praha ráno 13. března 1939, neboli O toužebném přání a o ohrožené naději Uwe  Ladwig
14. 3. 2009 Michael  Marčák
14. 3. 2009 Počet nezaměstnaných starších 50 let
13. 3. 2009 (Naša) identita v "stredoeurópskom" priestore Karol  Krpala
13. 3. 2009 Čekání na létající talíře John Michael Greer
12. 3. 2009 Odluka církví od stolu a lože Štěpán  Kotrba
14. 3. 2009 Rozchod, nebo spolupráce nezávislých subjektů? Ivan Odilo Štampach
15. 3. 2009 Neprivilegovanost církví a kouzlo nechtěného Štěpán  Kotrba
13. 3. 2009 Pracovné miesta, nie nákupy Ha-Joon  Chang
13. 3. 2009 British Airways budou i nadále používat nebezpečná letadla
13. 3. 2009 Musíme bloudit po poušti Lenka  Vytlačilová
13. 3. 2009 Nejhorší přání jsou asi ta splněná...
12. 3. 2009 Poslanci, nepomáhejte těžařům dál obcházet zákon!
12. 3. 2009 Irácký novinář, který hodil po Bushovi botou, byl odsouzen na tři roky
13. 3. 2009 Hlas lidu, hlas boží...
12. 3. 2009 Sir Nicholas Stern: Popírači změn klimatu tvrdí, že Země je placatá
15. 3. 2009 Francie trvá na odporu k nezávislosti Tibetu
15. 3. 2009 Na ostrově Martiniku skončila generální stávka
13. 3. 2009 Hledat skulinky a stavět vory Ivo  Šebestík
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky
12. 3. 2009 Člověk v tísni, jednooká "obecně prospěšná" společnost Daniel  Veselý
12. 3. 2009 Že by už?
12. 3. 2009 Revize revize revize - bude to ještě horší
12. 3. 2009 Jak KSČ útočí proti KSČM zevnitř Štěpán  Kotrba
12. 3. 2009 Kocáb: Dámy a pánové, postmoderní doba si žádá nová řešení Michael  Kocáb
12. 3. 2009 Zygmunt Bauman: Muži jsou trubci
12. 3. 2009 Zpráva o stavu lidských práv v USA Miroslav  Suja
12. 3. 2009 Stalin prohrál druhou světovou válku
12. 3. 2009 Sarko vrací Francii do NATO: krok vpřed, nebo vzad? Josef  Brož
12. 3. 2009 Rezistence a kolaborace, čeho bylo víc? Petr  Litoš
12. 3. 2009 Čunkiáda nikdy neumírá Pavel  Kopecký
12. 3. 2009 Černý muž, aneb píseň na uvítanou Obamovi Štěpán  Kotrba
11. 3. 2009 "Bombardování režimu": O "válce dvou penisů" Jan  Čulík
11. 3. 2009 Lidi, kteří bojují v minulých válkách Jan  Čulík
11. 3. 2009 Jak se bombarduje režim? Ivo  Šebestík
6. 3. 2009 The Crisis of Czech Literature Štefan  Švec
2. 3. 2009 Hospodaření OSBL za únor 2009

Sociální vědy aplikované do života RSS 2.0      Historie >
13. 3. 2009 Čekání na létající talíře John Michael Greer
12. 3. 2009 Zygmunt Bauman: Muži jsou trubci   
2. 3. 2009 Dahrendorfova vakcína proti nesvobodě Karel  Dolejší
1. 3. 2009 O krizi chápání   
28. 2. 2009 Psychologové hledají evoluční kořeny morálního znechucení Karel  Dolejší
22. 2. 2009 Místo několika lodí jich připlují miliony   
16. 1. 2009 Budoucnost, která nebyla John Michael Greer
15. 9. 2008 Nepoučitelný ministr u duchcovského viaduktu a návrat do 19. století Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Miloš Pick: Zápas o pětidenní pracovní týden v éře reforem Miloš  Pick
18. 10. 2007 Náhradní výživné znovu na scéně aneb ODS chce zakázat rozvody Anna  Čurdová
9. 8. 2007 Idea levice Eli  Zaretsky
2. 12. 2006 Pomoc problémovým regionům podle Murphyho a ODS Petr  Wolf
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
4. 10. 2004 Kouzlo nechtěného... Ladislav  Žák
30. 9. 2004 Když sociolog nerozumí věcem kolem sebe Ivo  Bystřičan

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2009 Čína znepokojena osudem svých peněz v USA   
13. 3. 2009 Čekání na létající talíře John Michael Greer
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky   
11. 3. 2009 "Nové myšlení" v USA: Nejdříve zrušme evropskou protiraketovou základnu   
11. 3. 2009 Střední Evropa: Blýskání na lepší časy   
10. 3. 2009 Jako "Východní Evropa" už jsi i na jídelníčku! Miloš  Dokulil
10. 3. 2009 Světová banka: USA táhnou svět do recese   
10. 3. 2009 Stiglitz: Světovou banku a Mezinárodní měnový fond musí nahradit OSN   
10. 3. 2009 Velbloud, ten se nemá, aneb leží Rumunsko ve střední Evropě? Karel  Dolejší
9. 3. 2009 O síle osobnosti zeleného předsedy Karel  Dolejší
9. 3. 2009 Kongres alterglobalizačního hnutí ATTAC v Berlíně: Dialektika úspěchu   
7. 3. 2009 Bude se opakovat Velká deprese? Ladislav  Žák
7. 3. 2009 Britská vláda znárodnila banku Lloyds   
6. 3. 2009 Několik poznámek k ekonomice Jan  Procházka
6. 3. 2009 O denním pohádkaření analytiků, aneb O zapomnění nedávno minulých dnů Uwe  Ladwig