7. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Bremner, Bird and Fortune
7. 2. 2008

John Bird a John Fortune o "sofistikované" krizi světového finančního systému

◄John Bird jako vysoký britský armádní důstojník

Vřele doporučujeme tyto dva klipy ZDE ZDE (mají české titulky), na něž nám maily opakovaně odkazují čtenáři. Dovíte se v nich všechno - a velmi se pobavíte (ale je to šibeniční humor) - o tom, jak dnes fungují finanční trhy.

Zdá se, že prostřednictvím YouTube konečně přišlo i do ČR řádné povědomí o Johnu Birdovi a Johnu Fortunovi. České titulky nejsou dokonalé - občas překladatel nepochopil, o čem oba komici hovoří, anebo jejich výroky přeložil chybně (např.v druhé scénce "alarm bells would ring" - "ozval by se poplach" se nedá přeložit jako "znějí osamocené zvonky" překladatel nerozuměl slovu "alarm" a přeložil ho podivně jako "alone", dále např. "punters" jsou normální zákazníci, ne rejpalové, atd.)- ale v podstatě to nevadí. Mimochodem, měli byste vědět, že komici improvizují na předem dohodnuté téma. Jsou opravdu dobří.

Sloupek
Karel Jaromír Erben

I.
Šedivé mlhy nad lesem plynou,
jako duchové vlekouce se řadem;
jeřáb ulétá v krajinu jinou --
pusto a nevlídno ladem i sadem.
Vítr od západu studeně věje
a přižloutlé listí tichou píseň pěje.
Známátě to píseň; pokaždéť v jeseni
listové na dubě šepsí ji znova:
ale málokdo pochopuje slova,
a kdo pochopí, do smíchu mu není.

Poutníče neznámý v hábitě šerém,
s tím křížem v ruce na dlouhé holi
a s tím růžencem -- kdo jsi ty koli,
kam se ubíráš nyní podvečerem?
Kam tak pospícháš? Tvá noha bosa,
a jeseň chladná -- studená rosa:
zůstaň zde u nás, jsmeť dobří lidi,
dobréhoť hosta každý rád vidí. --

Poutníče milý! -- než tys ještě mladý,
ještě vous tobě nepokrývá brady
a tvoje líce jako pěkné panny --
ale což tak bledé a smutně svadlé,
a tvoje oči v důlky zapadlé!
Snad je ve tvém srdci žel pochovaný?
Snad že neštěstí tvé tělo k zemi níží?

Mládenče pěkný, nechoď za noci,
možné -- li, budem rádi ku pomoci,
a přinejmenším snad potěšíme.
Jen nepomíjej, pojď, pohov tělu:
neníť bez léku nižádného želu,
a mocný balzám v důvěře dříme. --

Nic neslyší, neví, aniž oko zvedne,
neníť ho možné ze snův vytrhnouti!
A tam již zachází v chrastině jedné;
pánbůh ho posilň na jeho pouti!

ze souboru Kytice, vydalo nakladatelství KRUH v Hradci Králové 1970. Mezi svých Deset básní vybral Petr Štengl.

7. 2. 2008
tisková zpráva České televize

Česká televize prohlašuje, že podpis Adama Komerse, vedoucího regionální redakce zpravodajství ČT a místopředsedy Nezávislé odborové organizace, pod iniciativou Ano pro Švejnara byl jeho osobní záležitostí, která nebyla s nikým z vedení ČT konzultována.

Vedení České televize předává případ etické komisi Syndikátu novinářů, Etickému panelu ČT a právníkům. ČT soudí, že pravděpodobně došlo k porušení Kodexu veřejnoprávní televize a novinářského principu nestrannosti a nezávislosti, proto Adam Komers nebude mít až do vyřešení případu žádný vliv na editoriální politiku zpravodajství ČT a řízení redakce.

7. 2. 2008

ŠOK│ Urážky protivníka prozrazují strach. Ladislav Jakl se stylizuje do podoby tiskového mluvčího prezidenta Klause v časopise Reflex poněkud nešťastným způsobem. Bez obalu. Redaktor Šíma může být spokojen, neb "titulkových vět" bylo řečeno dost.

Proč je podle vás Jan Švejnar horší prezidentský kandidát než Klaus?
Každý je horší. Nic speciálního o panu Švejnarovi říct neumím. Nebyl účastníkem společenské debaty v naší republice. Hlavní rozdíl je v tom, že Václav Klaus kandiduje sám za sebe, svou osobností, svým renomé. Jeho protikandidát je kandidován. Byl hledán, pak nalezen, nyní je kandidován. Byl by to prezident na dálkové ovládání. Je to loutka.

Reflex: Milan Šíma: Ladislav Jakl: Švejnar je loutka ZDE

7. 2. 2008

Nejdřív mi přišel e-mail od pražského advokáta Kolji Kubíčka, že s českým občanstvím prezidentského kandidáta Jana Švejnara to je nahnuté. Potom se zhruba totéž objevilo na blogu Miroslava Macka, odkud tuto informaci houfně převzaly všechny noviny. Načež přišel jiný, tentokrát nepodepsaný e-mail z adresy m2008@volny.cz, který mě upozorňoval na údajné čachry Václava Klause s pražským magistrátem ohledně koupě bytu v Praze-Libni.

Klaus prý spolu se svou ženou Livií, pražským primátorem Pavlem Bémem a právníkem Ivanem Přikrylem čelí trestnímu oznámení, o kterém "nikdo nechce psát".

7. 2. 2008

ANALÝZA

Sdružení Lípa zná jen málo lidí, ještě méně zná jeho antipod, sdružení Palcát. Existuje stejně, jako Cep. Think-tanky, velmi volná a neformální lobbistická souručenství. Moc, vliv a peníze, média, showbusiness. Napříč politickým spektrem, a přece tak blízko sebe... Přesto, anebo právě proto tyto různé skupiny mají naprosto odlišné ekonomické i politické kořeny i zájmy. V metodách práce a uplatňování vlivu je lze rozeznat těžko.

KLAUS V KLUBU ČSSD 6. 2. 2008 >>> WMV │400kbps
"Společenský vývoj už neurčuje materiální základna, ale jen teatrální umění vládnoucích "charismatických" demagogů, napsal do Lidových novin jejich čtenář Jiří Horáček z Hostinného. Nechtěně tak vyjádřil dilema občanů ze současné politiky, která se stále víc a více vzdaluje ideálům polis i ideálům demokracie. O povaze politiky a budoucnosti státu rozhodují dnes záběry fízlovacích kamer z hotelových hal, ačkoliv dopad na takový hotel bude zničující, zatímco soukromníci, kteří se sešli k přátelskému popovídání, se mohou jen smát. Souboj špionážních amatérů s profesionály vyhrávají profesionálové. Politici si nicméně nechali reálnou moc včetně informační převahy proklouznout pod rukama a nyní jsou jen herci svých kameramanů a svých režisérů. Ale je to symbolické. Hotel Savoj využívala už kdysi StB k monitorování schůzek obchodníků stejně jako jiné hotely v Praze se zrcadly a kamerami za nimi. Sex, nebo obchod, v audiozáznamu i v kartotéce skončili všichni.

7. 2. 2008

ŠOK│ Generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) Václav Kasík ve středu odvolal Barboru Tachecí z funkce ředitelky stanice ČRo 1 -- Radiožurnál. Funkcí ředitele byl pověřen z USA se navrátivší šéfredaktor Radiožurnálu Alexandr Pícha. Informace médií o tom, že Barbora Tachecí je na dovolené v Dominikánské republice, se zakládala na pravdě pouze částečně, jak se dnes ukázalo. "Důvodem odvolání Barbory Tachecí byl rostoucí nesoulad ve vnitřní komunikaci, nikoliv změny na Radiožurnálu," řekl v rozhovoru s LN mluvčí Českého rozhlasu René Zavoral. Formulace tiskového mluvčího Českého rozhlasu o "rostoucím nesouladu ve vnitřní komunikaci" ve skutečnosti znamenala diagnózu. Agresivní psychotická ataka s komplexem proměnlivých projevů paranoidního bludu si vybrala daň společně s rozchodem Tachecí s jejím partnerem Mathém jen několik dnů po tom, co přišel o místo na AMU. Podle informací deníku Blesk a TV Nova se zhroutila a k jejímu pražskému domu musela přijet záchranka. Situace byla údajně nezvladatelná, a proto byla povolána i policie. Tachecí byla nakonec převezena do psychiatrické léčebny v Bohnicích. Nově informace potvrdil bývalý partner Barbory Tachecí Ivo Mathé.

LN: Za odvoláním Tachecí nestojí změny v ČRo ZDE

7. 2. 2008

Změnil jsem názor stejně jako Strana zelených. Schůzka Weigl-Šlouf před prezidentskou volbou je popřením její důstojnosti víc než cokoli jiného. Sociální demokracie by při veřejné volbě opravdu měla, aspoň teoreticky, šanci rozejít se s dědictvím opoziční smlouvy (i když je třeba právě Paroubek něčím jiným než produktem oposmlouvy na pražské radnici?), a tak se posunout na cestu normální politické opozice, což by mohlo být pro tuto zemi významnější než samotná volba prezidenta.

7. 2. 2008

Zoufalá, úpěnlivá snaha ODS prosadit tajnou volbu, při které nebude jasné, kdo koho volil, je jedinou nadějí na zákulisní dohody s různými přeběhlíky nejen v ČSSD a SZ, ale i v řadách KSČM. Ani jedna z parlamentních stran včetně ODS si nemůže být jistá svými poslanci. Seznamy zrádců kolují všude. V ODS i v ČSSD.

7. 2. 2008

Nejen v médiích bez servítků (ale i bez rozpaků s "vycpávkami")?

Ne že by byl dnešek ráno na Vltavě -- čímž se teď míní "ČRo 3"; 7. 2. -- nějak výjimečný. Dnes a denně na mikrofon mluví v těch 120 minutách programu Pasticcio nejeden kulturní činitel. Málokdo ale dokáže tolik nakupit slovní vaty do své informace, jako jeden nositel kultury dnes. Nejde mi o pranýřování jednoho člověka. Taky nevyužil celého rejstříku možných "vycpávek" mluvené řeči. Tři výrazy se objevovaly u toho muže přinejmenším ve dvouslovných kombinacích málem v každé větě. (Moc zde nepřeháním. Opakuji: není v tom sám! Nepátrejme po jeho jméně.) Ty tři výrazy jsem už slyšel u některých přeborníků i vysloveny pohromadě, za sebou: "vlastněé.. jakoó.. prostěé.." Skoro se mi zdá, že by se ta tři slova mohla patentovat jako žádoucí "trojsloví", než naskočí myšlenka.

7. 2. 2008

O této pravděpodobnosti informuje list Asia Times. Poté, co si francouzský prezident Sarkozy vyjednal se Spojenými arabskými emiráty, že tam Francie vybuduje malou vojenskou základnu, Írán se prý už "téměř rozhodl", že "vyrovná" to, co považuje za zasahování Západu ve své blízkosti tím, že povolí Číně aby si vybudovala vojenskou základnu na jednom z íránských ostrovů v Perském zálivu.

7. 2. 2008

NÁZOR ŠVÉDSKÉHO ANALYTIKA

Obranný štít, jehož součásti se mají stavět v Česku a Polsku, je založen na domněnce, že atomovou válku lze vyhrát, píše Jan Øberg.

(Ze švédštiny se souhlasem vydavatele přeložil Robert Kubala.)

Žijeme v době, ve které hrozí, že překroucené a úmyslně zamlžené informace nahradí skutečné vědění. Jako příklad si vezměme způsob, jakým politikové a novináři a dokonce i reprezentanti levice a míroví aktivisté hovoří o Americkém systému obrany před balistickými raketami, jehož stavba se plánuje v Polsku a v České republice. K tomuto záměru se přistupuje, jako by šlo o obranu, i když tomu tak není.

7. 2. 2008

Usnesením senátu JUDr. Martina Zelenky Vrchního soudu v Praze ze dne 5.února 2008 bylo pravomocně ukončeno obnovené trestní řízení proti emigrantovi Rostislavovi Roztočilovi. Soudní jednání se těšilo poměrně značné pozornosti médií. Stala se věc jinde nevídaná, za kterou předseda senátu zasluhuje pochvalu: soud vyšel zájmu médií příkladně vstříc povolením pořizování obrazových a zvukových záznamů v soudní síni po celou dobu jednání. Příklad hodný následování zvlášť těmi soudci, kteří si léčí špatné svědomí a komplexy méněcennosti tím, že brání veřejnosti v pořizování zvukových záznamů, na něž má právo dle §6 odst.3 zákona o soudech a soudcích. Bohužel dále již nevím nic dobrého, co bych mohl napsat na adresu předsedy senátu.

7. 2. 2008

Myslím si, že médium veřejné služby, jakým má být Český rozhlas, musí být transparentní a musí každý závažný krok daňovým poplatníkům jasně vysvětlit. Nemusí se vždy názory lidí řídit, může se je snažit přesvědčit o své vizi a své pravdě, ale musí být jasné, co a proč svými kroky sleduje.

7. 2. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Píše se už léta o zhoršování mravů a chování německých školáků a o nárůstu problémů jejich učitelů v práci. 'Syndrom vyhoření' se pro německé učitele stal pomalu samozřejmým následkem jejich pracovních podmínek. Čtenář z toho mohl mít dojem, že většina německých učitelů je už nemocná, anebo krátce před nervovým zhroucením Naproti tomu se podle Spiegel online zjistilo, že od roku 2000 se procento učitelů, který jdou do předčasného důchodu snížilo o 24%. Zdá se, že jsou učitelé najednou obdařeni obdivuhodnou odolností.

7. 2. 2008

V celém arabském světě se postupně vyjasňuje a vyostřuje dvojí otázka legitimity a efektivity moci. Je to velký příběh odvíjející se před našima očima, v němž se region centrálně řízených a většinou autokratických moderních států proměňuje v mozaiku rozdílných zdrojů moci a autority. Jestliže chceme řešit problémy násilí a nestability v mnoha částech arabského světa, musíme se pustit do křížku s otázkou legitimity moci, jež zůstává v tomto regionu jedním z několika trvalých tabu.

7. 2. 2008

tisková zpráva ministerstva životního prostředí

V noci na dnešek zemřel Ivan Dejmal, jedna z nejvýznamnějších osobností české politiky ochrany životního prostředí. "Ivan byl nesmírně čestný a rovný chlap, je to pro mě osobní ztráta," řekl současný ministr životního prostředí Martin Bursík. "Spolupracovali jsme mnoho let, byl pro mě kolegou už v osmdesátých letech minulého století. Obrovsky jsem si ho vážil -- samozřejmě pro jeho odborné znalosti, ale především pro jeho osobní vlastnosti -- přímost, odvahu a smysl pro spravedlnost," dodal Bursík.

7. 2. 2008

Pamatuje se ještě na okamžik, kdy byl Václav Klaus zvolen prezidentem? Co řekl ve sněmovně ihned po rozhodujícím hlasování? Bylo to něco v duchu, že děkuje za zvolení, že si uvědomuje že je sice čestným předsedou ODS, ale že "... chce být prezidentem nikoliv pouze poslanců za ODS, ale všech 200 poslanců," píše Tomáš Mužík.

Po tomto výroku jsem inzultoval televizi. Vlastně to ani nemohl vyjádřit trefněji a co řekl to také splnil -- nikdy se nesnažil být naším (mým) prezidentem. Může mi někdo říci důvod, proč bych ho měl uznávat a snad si ho i vážit?

Michael Marčák: Tady to vidíš, Sněhurka lobuje, aby volili Šmudlu !
7. 2. 2008

7. 2. 2008

(Literární noviny ze 14. 1. 2008, Jan Vaňous, jeden ze skupiny česko-amerických ekonomů z Yale University (Vaňous je na rozdíl od Švejnara spíše republikán než demokrat -- tím ale spíš líp, pokud jde právě o svědectví) vzpomíná na diskuse o transformačním modelu z února 1990 :

"Pamatuji se, že Švejnar hlavně zdůrazňoval potřebu ochránit státní majetek a značnou část tohoto majetku použít jako základ buď penzijního fondu nebo něčeho, čemu se nyní říká "sovereign/national wealth funds" (národní fond bohatství) ve prospěch všech obyvatel a hlavně příštích generací. Švejnarův problém byl v tom, že jeho myšlení předstihlo dobu a tyto druhy fondů (tehdy ji mělo pouze Norsko, nyní též Singapur, Čína, Rusko a celá řada zemí Blízkého východu) začaly ve světě vznikat o pět až deset let později."

(Citát zaslal Miroslav Tejkl.)

Pozn. JČ: Nezávisle na Švejnarovi doporučoval od r. 1990 takovou strategii londýnský ekonom a burzovní analytik František Nepil ZDE. Jediným protiargumentem z Prahy bylo vždycky, "že by se stejně všechno rozkradlo".

7. 2. 2008

Informace, že po odchodu z deníku Metro nemám žádné pracovní nabídky, není pravdivá. Od září jsem dostal devět nabídek na vysoká místa. Tři z nich jsem přijal a příští týden se zřejmě stanu i poradce pro jeden významný místní mediální podnik.

6. 2. 2008

28. leden je od minulého roku vyhlášen Radou Evropy Dnem ochrany osobních dat. Eurokomisař Franco Frattini oznámil v této souvislosti výsledky nejnovějšího výzkumu veřejného mínění. Připomněl firmám a institucím shromažďujícím osobní údaje, aby dbaly na jejich bezpečnost. Teorie totiž praví, že každý systém je tak slabý, jak slabý je jeho nejslabší článek.

Stalo se tak krátce po flagrantních průvalech v Británii, kde byla zcizena ze státních počítačů data stovek tisíc civilistů i vojáků. Globální společnost si pro svou sebeorganziaci žádá globální databáze o totožnosti osob, jejich chování, komunikaci, pohybu, zdravotního stavu, majetkových a finančních poměrech. Bez informací se nedá spravovat ani firma, natožpak státu. Co teprve Evropská unie s půl miliardou obyvatel...

7. 2. 2008

Naše poměry skutečně připomínají situaci popsanou aforismem Ilfa --Petrova, když zákazníci spatřili výrobek, pochopili, že zábrany padly a že se může všechno.

I mně zlobí arogance těch, které si platíme jako správní a politický servis, ale na rozdíl od paní Hromátkové si nemyslím, že by to bylo ve "chlapech".

Z TV přenosu: Václav Klaus na návštěvě v poslaneckém klubu ČSSD
6. 2. 2008

PRVNÍ POSTŘEHY

Perfektně připravení poslanci ČSSD napravili ostudu svých amatérských senátorů. Dokázali se kvalifikovaně ptát, dokázali i tvrdě polemizovat. Dokázali na svých otázkách i přes Klausovy vytáčky trvat. Václav Klaus prokázal hvězdnou vzdálenost od názorů prakticky všech levicových tazatelů. Některé dotazy naprosto nechápal nebo dělal, že nechápe. Ukázal, že není schopen korigovat své radikální osobní názory a bude stejně aktivistickým prezidentem i v druhém volebním období, pokud by byl zvolen. Jeho názorové provokace před kamerou mířily k voličům a poslancům ODS více, než k přítomným poslancům ČSSD. Teď už není se na co vymlouvat. Odpovídal tak, že nerozhodnuté přesvědčil, i když možná nechtěl.

Tak lze ve stručnosti zhodnotit dlouhou, v přímém přenosu ČT 24 přenášenou debatu poslaneckého klubu opoziční strany s kandidátem na prezidenta.

◄ Z TV přenosu: Václav Klaus na návštěvě v poslaneckém klubu ČSSD

6. 2. 2008

Jak už jsem napsal, můj otec v kuchyni hovoříval s rozhlasem po drátě. Protože jsme se vždycky večer před tím dívali na německou televizi, táta s rozhlasem nepolemizoval, neargumentoval, nýbrž většinou hlasitě křičel různá vulgární oslovení, většinou trojslovní: "Vy (druhý výraz samostatně doplnit dle nátury) komunistický!"

6. 2. 2008

KTERAK ČSSD HLASOVALA ZA ZRUŠENÍ JEDNOHO ČLÁNKU EVROPSKÉ SOCIÁLNÍ CHARTY

Spíše občanská podnikatelská strana než sociální demokracie je dnes ČSSD. V parlamentu hlasoval spolu s pravicí za vypovězení Úmluvy Mezinárodní organizace práce 45 z 21. června 1935 o zaměstnávání žen podzemními pracemi v podzemí a dolech všech druhů a článku 8 odst. 4 Evropské sociální charty z 18. října 1961. Pravice argumentovala "rovnými příležitostmi žen - směrnicí rady č. 76/20 Evropského hospodářského společenství o zavedení zásad rovného zacházení pro muže a ženy, která stanoví, že musí být zajišťovány rovné podmínky pro muže a ženy, zákaz diskriminace obou dvou pohlaví, a to v celé šíři, včetně přístupu k zaměstnání. I v dolech.

Anna Čurdová
6. 2. 2008

"Média veřejné služby musejí přibližovat témata hlouběji a nebát se i takových, která zdánlivě nejsou atraktivní," říká poslankyně sociální demokracie Anna Čurdová. Hovořili jsme s ní také o vysílání pro děti, digitalizaci a o tom, jak jsou ženy slyšet v médiích.

Jste stínovou ministryní ČSSD pro ženu a rodinu, ale byla jste i členkou sněmovního kulturního výboru. Věnují se podle vás problematice žen a rovných příležitostí média dostatečně?
Zlepšuje se to, ale stále se tomu věnují málo. Osmnáct procent ženských mluvčích v elektronických médiích je hodnota, se kterou spokojen může být jen Český svaz mužů. Ten spolek, o kterém ministr Nečas řekl velmi správně, že je plný sprostoty a hulvátství.
5. 2. 2008
Anna Voňavková

Podle nejmenovaného iráckého poslance nabízejí americké naftařské společnosti členům a členkám iráckého parlamentu úplatek za to, že podpoří návrh zákona o ropě a plynu. K tomu, aby zákon prošel, je potřeba sto osm a třiceti hlasů.

6. 2. 2008

DOPLNĚNÍ:

Anna Voňavková píše o snaze korumpovat irácké poslance, která jistě nikoho nikoho nepřekvapí. Dlužno ovšem podotknout, proč schvalování vlastně jediného zákona, pro který byl současný irácký parlament stvořen, trvá přes veškerá lákadla tak dlouho.

6. 2. 2008

Říká se, že normální člověk si dovede představit peníze jen do úrovně výhry ve Sportce. Možná proto lidé mlčky přecházejí fakt, že státníci, kteří svoji moc odvozují od lidu, tak snadno souhlasí s astronomickými výdaji na zbrojení. Navíc vystrašeni hrozbou terorismu lidé nevidí, že většina vojenských výdajů nemá s aktuálními hrozbami a riziky nic společného – že možná právě tyto výdaje ohrožují budoucnost.

Málokdy v lidských dějinách byl svět tak bezpečný, jako je tomu dnes. Pro většinu států se stalo normální neválčit. Žádná velmoc si nečiní územní nároky. Ve světě není stát, který by zpochybňoval oprávněnost existence liberálních demokracií. A přesto začaly nové závody ve zbrojení.

6. 2. 2008

Negativní strana naprosto souhlasí s konáním Olympiády v Praze. Podpoří to zájem veřejnosti, zejména mládeže, o sportování. Díky Olympiádě se zvýší počet sportovních zařízení v Praze i jinde. Vystaví se nová hřiště, stadiony a sportovní haly, kolem kterých se může sdružovat mládež i dospělí, ale i mladší děti. Začít se sportováním je nutno začít co nejdříve. V tom shodují se úplně všichni odborníci. Jinak se neshodnou na ničem. Obzvláště zadarmo.

6. 2. 2008

Je zajímavé, kolik lidí napsalo kolik materiálu, útočícího na "toho Golga", namísto, aby se věnovali tématu mého článku. Jsem na to zvyklý, protože v České republice si všichni myslí, že nikdo nediskriminuje Nečechy či emigranty, ale pravda je to, že pokaždé, když se pokusím argumentovat o etice v novinářské práci či o Fidelu Castrovi a jeho monarchistickém systému, lidé nacházejí způsob, jak do kritiky, namířené proti mně, zabudovat výrazy jako "prales", "telenovely" a další exotické jevy, v jasné snaze mě diskvalifikovat jako nějakého Indiána z třetího světa.

6. 2. 2008

Fabiano Golgo se z důvodů, které jsou nejspíš známy pouze jemu samotnému, pustil do BL. Napomíná Jana Čulíka za jeho odpověď na recenzi, kterou napsala Ivana Hejdová o jeho knize "Jací jsme".

Golgovi bohužel uniklo, že zmíněná recenze byla a je především útokem na autora knihy, počínajíc titulkem "Sekýrující divák Čulík píše o tom, jací jsme". O několik vět dál píše Hejdová o tom, že se (Čulík) staví do "role novodobého buditele" a mluví o "rozhořčeném, nekorektním tónu jeho novin". Její výrazové prostředky jsou, pravda, o něco umírněnější než je obvyklé na diskusních fórech, ale úmysl napadnout nepohodlnou osobu a jeho internetové noviny v nich je lehce postřehnutelný.

Jako pravidelný čtenář a příležitostný autor jsem si nikdy nevšiml, že by BL byly nekorektní. Irena Hejdová si zřejmě ve vlastním rozhořčení spletla slova korektní a kontroverzní.

6. 2. 2008

Vtíravé paralely

Touto pro mnohé jistě uklidňující výzvou nadepisují Hospodářské noviny z pátku 1. 2. 2008 rozhovor s Viktorem Kotlánem, hlavním ekonomem České spořitelny, a doplňují ji tvrzením zpovídaného, podle něhož právě "teď kupuje americké akcie".

Podobně v pohnutých říjnových dnech roku 1929 neváhala řada čelných představitelů amerických finančních institucí dát v sázku svou pracně vybudovanou důvěryhodnost, vklady svých věřitelů a mnohdy i veškeré své osobní úspory, aby zastavili několikadenní dramatický propad akciových podílů. Tyto snahy kulminovaly 24. října 1929, který se zapsal do dějin burzovního obchodování jako "Černý čtvrtek", kdy pětice nejvlivnějších finančních bankéřů v zemi navštívila kancelář společnosti J. P. Morgan & Co. a po krátké poradě vydala prohlášení, že "trh má zdravé kořeny", že "vlna výprodejů byla zaviněná technickými, a nikoliv reálnými potížemi", a že "celá řada zdravých podílů se aktuálně prodává pod cenou".

6. 2. 2008

Pan Daniel ve svém mizerném článku "Chce Bůh radar a rakety?" zcela zapomněl na to, že Vatikán už v roce 2003, ale i nyní, byl a je proti irácké intervenci, a to ne nějak tajně, nýbrž jasně, veřejně, mnohokrát a důrazně. Kdyby pan Daniel byl trochu vzdělanější a kdyby lépe sledoval politickou situaci v ČR, zjistil by, že a) Vatikán a česká katolická církev nejsou pravicoví, spíš sociálně konzervativní, b) Vatikán a česká katolická církev nejsou proameričtí, c) zlom v církevních restitucích (v nichž jde o návrat majetku okradenému, pronásledovanému, týranému) byl způsoben akutním požadavkem obcí o konečné vyjasnění vlastnictví nemotivostí, které je obklopují a jejichž zablokování jim brání v rozvoji. Pan Daniel má dlouhodobě články, které svědčí o jeho nevzdělanosti a nevědomosti.

Pan Háva píše: "Vcelku se divím, proč se o církevním majetku vůbec diskutuje. Když se to vezme od základu, tak církev žádný majetek nemá. Vše co bylo pro ni postaveno, vzniklo z darů veřejnosti, ať už občanů nebo panovníků. I na sebemenší opravu kostela, varhany, oltář, se vždy vybíralo."

Když něco někomu DARUJI, tak je to jeho majetek, ne? Pan Háva přiletěl z jiné planety...

6. 2. 2008

Již delší dobu se někteří ukrajinští představitelé snaží zneužít tragédie třicátých let, jejíž završení si připomínáme v tomto roce, hladomoru v tehdejším Sovětském svazu v letech 1932 až 1933. Nejde ovšem jen o vnitřní záležitost Ukrajiny, ale aktivity politiků zejména z "oranžového" tábora ve svém důsledku zatěžují i mezinárodní vztahy v širším měřítku. Navíc naprosto nechutným je srovnávání této tragické etapy dějin Ukrajiny s osudem Židů a jejich vyhlazování německým nacistickým režimem. Situace došla tak daleko, že úpornost, se kterou ukrajinští politici dávají rovnítko mezi hladomorem ve třicátých letech a holocaustem, byla izraelským ministerstvem zahraničí charakterizována jako překračující přípustnou míru.

6. 2. 2008

S překvapením jsem si přečetl článek "Zneužívaná tragédie hladomoru", kde tvrdíte, že hladomor na Ukrajině, známé jako obilnice Evropy, byl způsoben mj. přírodními vlivy a nelze jej srovnávat s holokaustem Židů za války: "...šlo o souběh řady příčin. Patří mezi ně, vedle nepominutelných klimatických vlivů, také špatná národohospodářská a politická rozhodnutí komunistické vlády a osobně i J. V. Stalina. Důkazy o záměrných rozhodnutích proti ukrajinskému a jiným národům však "nacházejí" jen politici, ale ne historici."

6. 2. 2008

Pane Nachtmane,

ve vašem nenacházím příliš mnoho, o čem by bylo možné a záslužné diskutovat v souvislosti s názorem, že tragédie hladomoru na Ukrajině je nesrovnatelná s holokaustem a že je politicky zneužívaná.

6. 2. 2008

Reakce na článek Borise Cveka "Ukrajinský hladomor jako přírodní katastrofa?"

Pane Cveku,

přečetl jsem si Vaši reakci na článek o ukrajinském hladomoru a chci věřit, že titulkem byl doplněn v redakci BL, jinak bych totiž musel soudit, že jste článek četl velmi nepozorně. Píši totiž, že příčinou byla "vedle nepominutelných klimatických vlivů, také špatná národohospodářská a politická rozhodnutí komunistické vlády a osobně i J. V. Stalina." Nepřičítám tedy hladomor jen přírodní katastrofě. Jen jsem proti tomu, aby tyto události byly charakterizovány jako genocida a srovnávány s holokaustem.

7. 2. 2008

Polemika se Stanislavem Klimentem

Některé informace buď neznáte, nebo je účelově zamlžujete. Pan Cvek uvádí, že "Rudá Armáda stála na hranicích Ukrajiny, aby zabránila dovozu potravin a migraci Ukrajinců do Ruska..."

6. 2. 2008

Ve svém velmi krátkém příspěvku jste se dopustil minimálně tří vážných pochybení. Odvoláváte se na informace ve wikipedii a buď jste nepročetl k odstavci "Was the Holodomor genocide?", anebo ho chcete zatajit. Jmenovaný odstavec odráží a poměrně podrobně popisuje pochyby, které nakonec vedly k tomu, že OSN 10. listopadu 2003 prohlásila hladomor na Ukrajině za velikou tragedii. Nic na tom nemění ani skutečnost, že ke státům, které prohlašují hladomor za genocidu na ukrajinském národu, se přidala 30. listopadu 2007 i Česká republika.

6. 2. 2008

PODIVNÉ TVRZENÍ:

Zajímalo by mne, z jakých zdrojů pan Kliment ve svém článku "Zneužívaná tragédie hladomoru" vychází. Toto jeho tvrzení "Důkazy o záměrných rozhodnutích proti ukrajinskému a jiným národům však "nacházejí" jen politici, ale ne historici" ohromuje bohorovností. Jsou informace na wikipedii lží?

Já osobně jsem četl v některých pramenech, že Rudá Armáda stála na hranicích Ukrajiny, aby zabránila dovozu potravin a migraci Ukrajinců do Ruska... Britské listy by zrovna v této kauze, o níž se (bohužel!) ví, na rozdíl od holokaustu, stále tak málo, měly zachovávat jistou zdrženlivost a nepublikovat články, které jen tak prohlásí ukrajinský hladomor za přírodní katastrofu.

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
2. 1. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V prosinci 2007 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 847.78 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.12. 2007 částku 197 706.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 688.55 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Veřejná volba a ne-důstojnost ODS Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Důstojnost prezidentské volby Boris  Cvek
7. 2. 2008 Lípa nebo Palcát - volba mezi dvěma prezidentskými možnostmi Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 Učitel a žák? Klaus versus Švejnar Zdeněk  Štancl
6. 2. 2008 Klaus horší Švejnara Štěpán  Kotrba
4. 2. 2008 Král Králů Jaroslav  Kuba
2. 2. 2008 Lidé se ptali Švejnara na radar, KSČM i vzdělání Andrea  Cerqueirová
31. 1. 2008 Vidím, co vidím František  Řezáč
30. 1. 2008 Klaus versus Švejnar: profesionál proti amatérovi Štěpán  Kotrba
30. 1. 2008 Otázky, které Klausovi ani Švejarovi nikdo nepoložil Štěpán  Kotrba

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   
16. 1. 2008 Radiožurnál, aneb sex v ponožkách Stanislav  Křeček

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Írán RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2008 Čurdová: Na výchovu dětí většina médií rezignovala Irena  Ryšánková
30. 1. 2008 Výhledy a rizika e-governmentu a t-governmentu v ČR Štěpán  Kotrba
30. 1. 2008 Ocenění pro ředitele Českého rozhlasu Leonardo   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
20. 1. 2008 Radio Wave spouští jako první v Česku vizualizaci rozhlasového vysílání v mobilech   
17. 1. 2008 Karel Burian má odstoupit z funkce brněnského studia ČT Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
17. 1. 2008 Janeček: nevidím důvod, aby Burian nemohl naplnit své záměry Jiří  Janeček
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
1. 2. 2008 Podílela se firma STEM na manipulaci veřejného mínění ve věci amerického radaru? Jakub  Rolčík
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
4. 2. 2008 Ortel Ernst  Jandl
31. 1. 2008 Moje žena Raymond  Carver
28. 1. 2008 Jdi do prdele Allen  Ginsberg
23. 1. 2008 Nestřílejte divokou svini Gregory Nunzio Corso
22. 1. 2008 Jednou Václav  Hrabě
15. 1. 2008 ■ ■ ■ Ladislav  Puršl
14. 1. 2008 Smutná neděle Milan  Děžinský
11. 1. 2008 ■ ■ ■ Miloš  Doležal
10. 1. 2008 Šepot Pavel  Švanda
9. 1. 2008 ■ ■ ■ Jiří  Gold

Čína RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Americký systém protiraketové obrany by zvýšil pravděpodobnost vzniku jaderného konfliktu   
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Radar - zodpovědnost nejen velkých hráčů - USA, Ruska, ale i nás samotných Vladimír  Remek
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
29. 1. 2008 Kanada zrušila svůj obranný radar po jediné stížnosti Miloš  Kaláb
28. 1. 2008 Pavel Baroch, jeho 2000 vysavačů a jedna lokomotiva Štěpán  Kotrba
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
25. 1. 2008 Pacner jako senilnějící legenda Štěpán  Kotrba

Český film RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
2. 2. 2008 Student odsouzen k smrti, že si stáhl z internetu chartu práv žen   
29. 1. 2008 Návrat do Falludže   
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král