6. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 2. 2008

Diskuse o Clintonově charakteru a Golgově doutníku

Přiznám se, že nesnáším diskuse o "charakteru". Nevedou totiž nikdy k cíli. Fabiano Golgo obviňuje už několik dní Britské listy ze všech myslitelných špatností. Činí tak ve chvíli, kdy návštěvnost překračuje už několik týdnů 20 000 čtenářů během pracovního dne, aniž by Britské listy investovaly jakékoliv peníze do reklamy. Kdy návštěvnost BL trvale roste, zatímco u jiných médií klesá. Kdy Britské listy čtou všichni. Novináři, poslanci, ministři, pracovníci PR agentur, ředitelé podniků, diplomati, soudci, policisté i fízlové. Anarchisté i pravicoví radikálové. Čtou je studenti i důchodci. I ti, kteří to nikdy nepřiznají (internet to ale na ně prozradí) . Kdy témata Britských listů přebírají novináři "seriózních" deníků, aniž by pak "seriózně" citovali zdroj (čest výjimkám). Golgo tak činí ve chvíli, kdy vládou najatý koordinátor Klvaňa a celá jeho draze placená suita je oněmi "nekvalitními" autory Britských listů obviňována z podvodů a manipulace. Kdy tito autoři podávají na představitele vlády trestní oznámení. Kdy americké i české vládní argumenty o zdravotní nezávadnosti radaru, o jeho přínosu pro bezpečnost Česka oni "nekvalitní" analytici Britských listů jeden po druhém vyvracejí a vládní strategie se hroutí. Kritiků vládní politiky přibývá.

Britské listy totiž mnohým mocným vadí.

Vadí snad celé ODS, protože ukazují lživost a asociálnost její politiky - konfrontují ji se situací ve světě. Vadí současnému vedení ČSSD, protože ukazují věrolomnost a touhu části vedení po velké koalici s ODS přes všechno popírání. Vadí některým asistentům poslanců ČSSD, kteří zároveň pracují pro politiky ODS, neboť tuší, že to víme. Vadí vládním Zeleným, neb jako první a skoro jediné dlouhodobě BL upozorňovaly na prostituční charakter nového vedení této strany a zradu jejího programu v pravicové koalici. Vadí militantním ultrapravicovým katolíkům v KDU-ČSL, protože poukazují na xenofobii a fašizaci křesťanské politiky. Vadí některým komunistům, neboť kritizují neschopnost části členské základny a funkcionářů oprostit se od nánosu stalinských dogmat. Vadí všem proamericky nadšeným naivkům, kterým boří mýty.

Britské listy nejde koupit, nejde zkorumpovat a je nesmírně obtížné je zničit. Ani Golgovi se to nepovede.

Fabiano Golgo obviňuje Britské listy ze všech myslitelných špatností ve chvíli, kdy Britskými listy avizovaná a všemi "seriózními" listy (včetně toho, kterému šéfoval Fabiano Golgo) převážně ignorovaná témata (například policejní a soudní podvody v případě Srba či americký radar v Brdech) se konečně stala celospolečenskými a budou hlavními tématy nadcházejících voleb. Činí tak ve chvíli, kdy další témata, na která Britské listy upozornily, přerostou možná v jeden z největších skandálů BBC i britské politiky za poslední roky. Další témata se klíčovými teprve stanou - ropný zlom či Šanghajská organizace spolupráce budou určovat evropskou politiku nejbližších pěti let, nástup Číny ovlivní celý svět stejně, jako jihoamerické rebelství.

Golgo kritizuje Britské listy ve chvíli, kdy skončil jako poradce vydavatele MAFRA těsně předtím, než se stal šéfredaktorem deníku Metro, aby tento deník po několika měsících Golgova due diligence a antropologického zkoumání redakčních mechanismů změnil majitele - byl převzat společností MAFRA nákupem šedesáti procent akcií. Změnit myšlení švédských majitelů se Golgovi přes veškerou snahu nepodařilo. Najít reklamu tam, kde existují kartely je prakticky nemožné a z ničeho jiného v Praze nemohl být deník "zadarmo" živ. Změnit PR aktivity některých redaktorů i etiku a žurnalistickou praxi redakce se Golgovi podařilo jen na chvíli a ta změna neměla dlouhého trvání. Stereotypy jsou silnější a vliv politického PR nepřehlédnutelný. Expanze do celé ČR se povést nemohla, protože stála a padala s municipalitami, převážně jednobarevně modrými. Prodej se stal logickým vyústěním ekonomické bilance. Nyní poradenské služby Fabiana Golga nikdo nechce. A nejspíše chtít dlouho nebude. Praha je malá. A tak Golgo radí Britským listům, jak se mají "zprofesionalizovat"...

Golgo kritizuje Britské listy za nevyváženost témat i za jejich uchopení žurnalistickými "amatéry", jako kdyby bylo špatné dávat prostor jiným autorům a jiným tématům, než těm, kterým dával vždy přednost on, Mladá fronta Dnes či kamarádi z Lidových novin. Ano, Britské listy nejsou klon MfD nebo LN. Nechtějí být. Nebudou oněmi "profesionálními" novinami, kterým šéfují cestující šéfredaktoři. A jiné autory než ty z mainstreamu cestující šéfredaktoři neznají. Fabianovi vadí "neprofesionalita" a "nevyváženost", amatérství. Ale amatérství je přitom na BL to nejcennější. Nemusí žebrat o inzerci a podřizovat se trhu. Kolik jiných redakcí dá prostor svým čtenářům spolutvořit list? Kolik deníků si dovolí neopisovat od sebe navzájem, plně citovat cizí zdroje jako samozřejmost a dokonce kritizovat své kolegy v jiných redakcích? Kolik deníků si dovolí psát něco úplně jiného? Pro Britské listy jejich autoři píší to, co je zajímá, nikoliv to, co si vymyslí redaktor na poradě a za co jim zaplatí. Pro Britské listy jejich autoři píší zdarma. A to je jejich nejvyšší ocenění redakční politiky a pro redakci největší odměna. Většina ze stálých autorů jsou absolventi vysokých škol, mnozí z nich jsou pedagogové, profesoři či dokonce prorektoři těchto škol.

Nejsou to prodejné novinářské děvky, píšící za peníze kohokoliv pro kohokoliv cokoliv. Jsou to lidé, kteří jdou před veřejnost s otevřeným hledím obhajovat svůj názor - na ústavní právo, na sociální spravedlnost, na radar, na literaturu, na televizní službu veřejnosti. Jsou to lidé, kterým vadí zploštělost a primitivita "mainstreamového" mediálního diskurzu. Jejich chuť předávat své názory a odborné argumenty laické i odborné veřejnosti je cennější než sebeprofesionálnější názory lidí, kteří žádný názor nemají.

Většina občasně přispívajících autorů jsou lidé zklamaní z českých médií. Stejně jako je zklamán Golgo... Golgovi se nelíbí na Britských listech snad všechno. Přesto svůj názor píše do Britských listů, protože by ho jinde nejspíše vyhodili. Sám už dlouho nic pořádného nenapsal. A je to škoda, protože kdysi psal dobře. Po dlouhou dobu už ale popisuje jen své "otřesné" zkušenosti z redakcí, odkud ho vyhodili. Možná pro tento nedostatek loajality k zaměstnavateli má problém. Praha je malá a Britské listy mají vysoký pagerank Googlu (6/10) i Seznamu (10/10). A tak Golgo nadává Castrovi. V Britských listech. A kritizuje Britské listy. V Britských listech. Nejspíš i za to, že tisknou i jeho...

Nemám rád stážistky, které roztahují nohy před doutníkem, aby vzápětí běžely ještě vlhké do televize šťavnatou historku prodat. Nevěřím jejich poctivosti a čestným úmyslům. Nepovedu se stážistkami diskusi o vlastním charakteru. A nepovedu ji ani s Fabianem Golgem. Ze stejného důvodu.

                 
Obsah vydání       6. 2. 2008
6. 2. 2008 Klaus horší Švejnara Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 Tzv. "superúterý" nepřineslo rozhodující výsledky
6. 2. 2008 Čurdová: Na výchovu dětí většina médií rezignovala Irena  Ryšánková
6. 2. 2008 Zprávy o hospodářské situaci, neboli Podívat se na to, komu věřit Uwe  Ladwig
6. 2. 2008 Nepanikařte! Radovan  Baroš
6. 2. 2008 České řeky jako kanály František  Řezáč
6. 2. 2008 Vatikán je otevřeně proti válce v Iráku Boris  Cvek
6. 2. 2008 Výhledy a rizika ochrany osobních dat v ČR Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 Michael  Marčák
6. 2. 2008 Lidstvo proti sobě Oskar  Krejčí
6. 2. 2008 Zneužívaná tragédie hladomoru Stanislav  Kliment
6. 2. 2008 Ukrajinský hladomor jako přírodní katastrofa? Boris  Cvek
6. 2. 2008 Proč ty emoce, pane Cveku? Leopold  Kyslinger
6. 2. 2008 "Analytický server Publica" není zrovna důvěryhodný zdroj Petr  Nachtmann
6. 2. 2008 Zneužívané tragédie Stanislav  Kliment
6. 2. 2008 Nikdy jsem nebyl komunistou Stanislav  Kliment
6. 2. 2008 Pákistán testuje jaderné balistické rakety
6. 2. 2008 Islámské studentky lékařství "odmítají dodržovat hygienické předpisy"
6. 2. 2008 Američtí prezidentští kandidáti "mají vzdálený český původ"
6. 2. 2008 I mezi kameny Jiří  Pištora
6. 2. 2008 Učitel a žák? Klaus versus Švejnar Zdeněk  Štancl
6. 2. 2008 Xeonofobie mezi řádky Fabiano  Golgo
6. 2. 2008 Diskuse o Clintonově charakteru a Golgově doutníku Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 O co Golgovi jde? Jiří  Jírovec
6. 2. 2008 Poplatky pro děti jsou v rozporu s Úmluvou OSN Andrea  Cerqueirová
5. 2. 2008 Totální blokáda "největšího vězení pod širým nebem na světě" v Gaze a hrobové ticho Daniel  Veselý
6. 2. 2008 Dohoda, nebo loupež tisíciletí? Ladislav  Háva
6. 2. 2008 Nekřesťanská morálka křesťanských demokratů Petr  Dvořák
6. 2. 2008 Nepochopení Boris  Cvek
6. 2. 2008 Co je to za socialisty? Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 Negativní strana podporuje olympijádu Wenzel  Lischka
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
6. 2. 2008 Sistáního fatwa proti korupčnímu zákonu Vítězslav "Vitex" Dvořák
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
6. 2. 2008 Bláboly Fidela Castra II
6. 2. 2008 Jsem proti nelidskosti feministické totalitní ideologie
5. 2. 2008 Je ten "super úterek" pro nás v ČR "nic moc"? Miloš  Dokulil
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor
5. 2. 2008 Chce Bůh radar a rakety? Milan  Daniel
5. 2. 2008 Přehnali novináři nebezpečí ptačí chřipky? Jan  Čulík
5. 2. 2008 Není to mýtus, ale skutečný obraz naší společnosti
5. 2. 2008 Trestní oznámení v souvislosti s distribucí knihy Harry Potter a relikvie smrti
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku
5. 2. 2008 Radar, který si poradí s klamáním? Stanislav  Kaucký
5. 2. 2008 Bling-bling: Francie hlásí Sarkozyho volný pád Josef  Brož
5. 2. 2008 Gorbačov se bál vážně hovořit s Bushem o Německu
30. 11. 2007 Jací jsme
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007