7. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 2. 2008

ANALÝZA

Lípa nebo Palcát - volba mezi dvěma prezidentskými možnostmi

Sdružení Lípa zná jen málo lidí, ještě méně zná jeho antipod, sdružení Palcát. Existuje stejně, jako Cep. Think-tanky, velmi volná a neformální lobbistická souručenství. Moc, vliv a peníze, média, showbusiness. Napříč politickým spektrem, a přece tak blízko sebe... Přesto, anebo právě proto tyto různé skupiny mají naprosto odlišné ekonomické i politické kořeny i zájmy. V metodách práce a uplatňování vlivu je lze rozeznat těžko.

KLAUS V KLUBU ČSSD 6. 2. 2008 >>> WMV │400kbps
"Společenský vývoj už neurčuje materiální základna, ale jen teatrální umění vládnoucích "charismatických" demagogů, napsal do Lidových novin jejich čtenář Jiří Horáček z Hostinného. Nechtěně tak vyjádřil dilema občanů ze současné politiky, která se stále víc a více vzdaluje ideálům polis i ideálům demokracie. O povaze politiky a budoucnosti státu rozhodují dnes záběry fízlovacích kamer z hotelových hal, ačkoliv dopad na takový hotel bude zničující, zatímco soukromníci, kteří se sešli k přátelskému popovídání, se mohou jen smát. Souboj špionážních amatérů s profesionály vyhrávají profesionálové. Politici si nicméně nechali reálnou moc včetně informační převahy proklouznout pod rukama a nyní jsou jen herci svých kameramanů a svých režisérů. Ale je to symbolické. Hotel Savoj využívala už kdysi StB k monitorování schůzek obchodníků stejně jako jiné hotely v Praze se zrcadly a kamerami za nimi. Sex, nebo obchod, v audiozáznamu i v kartotéce skončili všichni.

Dnes už se záběrům kamer, doručených jakýmsi fízlem do redakce mediálním křepelkám nedivíme. Po původu se neptáme. Po etice žurnalismu také ne. Víme, či spíše tušíme. Osmnáct let po "plyšáku" je schopnost manipulace politikou dál, než byla kdy za Aloise Lorence. Moc médií a nemoc médií si podávají ruce. I proto mne odpovědi Václava Klause do televizních kamer ČT 24 v klubu ČSSD přiměly k zamyšlení nad podobou politiky, kterou tento muž symbolizuje. Osmnáct let sledujeme Klause v řadě funkcí a stále máme potřebu se ho ptát. A on stále stejně odpovídá. Osmnáct let. A my se s tím stále smiřujeme.

Elity na Západě plní svoji úlohu být na stráži před tyranií většiny. To neznamená, že občas neprohrají - jejich role se naplňuje dynamicky. Jedním ze selhání elit na Západě je rozšíření postmodernismu a zejména s ním spojená relativizace hodnot. Postmodernisté se fatálně mýlí v tom, že z hlediska občanského étosu a přesahové užitečnosti není rozdílu mezi kritickým traktátem o reklamě na pastu na zuby a o Shakespearově Hamletovi.

Tento citát není z pera klasika, nýbrž z studie Tomáše Klvani pro lobbistické sdružení Lípa (únor 2002), v jehož pozadí stojí jeden z velkých ekonomických hráčů poplyšákového kapitalismu Bakala a kde si podávali ruce liberálové z Unie svobody se zelenými, "Děkujeme, odejděte", Vivou 2002, později Cestou změny, Impulsem a Nadějí - ruku v ruce s některými figurami zákulisí ODS. "Bobos" - z anglického "bourgeois bohemians", čili buržoazní bohémové. Klasik to kdysi nazval Morálkou zahálčivých tříd. Politolog Zbořil, kněz Halík, informatik Koubský, novinářka Rakušanová, novinářka Osvaldová, mluvčí Marcová či ekonom Švejnar. Ti všichni přispívali jako mozkový trust k tichému, neveřejnému formování agend Lípy. Švejnar nemusí svou myšlenkovou spřízněnost se svým nynějším zaměstnavatelem zapírat, i když od příprav nové strany Cesta změny odstoupil jako její předpokládaný lídr na poslední chvíli. Je dnes ČSOB připravena k pouti na Hrad? Karel Schwarzenberg má k bývalému Hradu nejblíže a svou politiku už s administrativou USA koordinuje, i když nejde zrovna o Timor či Tibet. Michael Kocáb stojí dnes tak trochu mimo, Jiří Lobkowicz šplhá v bruselském středovém uskupení v čele své Cesty změny. Vnímat Švejnarovu minulost a jeho vazby je ale nutné. Protože dříve nebo později se projeví.

Je změna CocaColy za PepsiColu změnou?

Má smysl měnit Klause za Švejnara? Ambiciózní lobbista s tváří hráče funkcí propagátora ztráty suverenity české zahraniční politiky Klvaňa nám předestírá vizi, ospravedlňující cokoliv - ve jménu udržení panství elit. Ve jménu narušení tyranie většiny. Dnes je to radar a za ním armáda cizího státu. Před šesti lety byly jeho receptem pěstování elit a vytvoření elitních informačních kanálů na troskách institucí veřejné služby. Zisk z digitalizace ČT2, o které vědělo jen pár lidí v době, kdy se připravoval scénář televizní rebelie, který nakonec jen náhodou nevyšel. Klvaňa ho ale popsal poměrně věrně.

Podle mého názoru největší překážka je tato - česká společnosti si soustavně nepěstuje elity, neposiluje je, nevytváří jim zázemí k působení v České republice. Ba hůře, v některých případech vzniká na příslušníky některých elit tlak....

Tomáš Klvaňa, Lípa 2002: Tyranie většiny, české elity a média veřejné služby ARCHIV BL

PŘENOS PREZENTACE VÁCLAVA KLAUSE v POSLANECKÉM KLUBU ČSSD 6. 2. 2008 >>> WMV │400kbps

Klvaňa a jemu podobní se bojí demokracie. Bojí se přímé volby prezidenta, bojí se i veřejného hlasování poslanců, bojí se stát tváří v tvář lidem - ne jako jejich pán, ale jako jejich sluha. Klaus také není schopen odpovědět na řadu otázek, které dostal, přestože v úvodu setkání se sociálními demokraty deklaroval, že cílem by mělo být se vzájemně pochopit. Stejně jako nebyl schopen či ochoten odpovědět jednoznačně na řadu otázek Švejnar. Oběma je teď vlastní extrémní opatrnost při manévrování.

Prezident Klaus nabídl ČSSD v roli prezidenta "bohaté zkušenosti z domácí a zahraniční politiky", či ... "zcela férový nadstranický přístup, který prý zastával celých předcházejících pět let". Nabídl "konzistentnost svých postojů", nabídl "vyváženost v zahraniční politice". Nabídl "vědomí sociálního smíru v zemi", což znělo na klubu ČSSD zvlášť pikantně. Podle Václava Klause "kdo pevné názory nemá, žádný dobrý kompromis najít nemůže". ... Nicméně poslanci byli jiného názoru prakticky na každou repliku prezidenta, neboť nikdy férově nepřiznal, že po celou dobu své prezidentské funkce stranil ODS a dělal rozdíl mezi "sto hlasy levice a sto hlasy pravice". "Politika pro mne není válka, ale konstruktivní soupeření politických zájmů a názorů při zachování elementární slušnosti v této věci", tvrdil Václav Klaus, přestože v rozhovoru pro CATO Institut ve Washingtonu prohlásil, že "sociáldemokratismus je jen měkčí formou komunismu". Vysvětlení těchto slov tím, že na přednášce hovořil jako odborník, nikoliv jako prezident, vyvolalo ostrou polemiku s poslancem Jičínským, který připomněl rozdvojení občana Havla a prezidenta Havla. K témuž směřovala Paroubkova slova o ústavním prezidentovi, která způsobila pokračování přestřelky o chování prezidenta ve prospěch ODS.

Václav Klaus se za celou diskuzi projevil jako opravdu "muž pevných názorů". Sociální demokraté v sále, zelení i komunisté v televizi mohli vidět, jak tvořivý dialog a jaké pochopení pro své postoje naleznou u stávajícího prezidenta. Pokud Klaus chtěl zmenšit své šance na zvolení voliteli levice i středu, nemohl se chovat jinak. Otázku, zda právo má mít jako cíl spravedlnost nechal bez odpovědi. A to je také resumé jeho návštěvy.

Václav Klaus se s názory ČSSD minul. Snad ani on, ani sociální demokraté nečekali nic jiného. Je otázkou nejbližších dnů, jaká forma volby prezidenta bude zvolena. Zda veřejná, kdy každý z volitelů před zraky veřejnosti řekne, kterého kandidáta považuje za lepšího a svůj názor si bude muset obhájit, nebo tajná volba, kdy se budou i nadále konstruovat seznamy zrádců na jedné nebo na druhé straně. V tu chvíli bude jedno, zda je bude sepisovat Paroubkův Dimun, nebo Topolánkův Dalík. Každý z poslanců v případě tajné volby bude moci prohlásit "já to nebyl". I když to nebude pravda. Po maratónu názorů se ukazuje veřejná volba jako jediné čestné řešení, které vrátí tvář parlamentní politice. Po maratónu vyjádření obou prezidentských kandidátů se setřel původní rozdíl politického amatérismu Jana Švejnara a diskuzní ekvilibristiky Václava Klause. Zasedání klubu ČSSD s Václavem Klausem ukázalo, že staré psy novým kouskům naučit nelze. Pro koho z levicových stran to bude výhoda a pro koho nevýhoda, musí volitelé posoudit sami. Za budou volit Lípu nebo Palcát.

Pro mne osobně je dnes Švejnar, pokud se ještě vyrovná s handicapem dvojí loajality z titulu občanství USA a místa v dozorčí radě ČSOB, příslibem tvořivějšího dialogu Hradu s podhradím než "muž pevných názorů" Václav Klaus. Toho diskreditovaly včerejší vlastní vytáčky. Ano, amatér Švejnar může být nakonec lepší volbou než profesionál Klaus. ... To nebude Klausova prohra, ale jen "nevýhra"...

6. 2. 2008 Štěpán Kotrba: Klaus horší Švejnara ZDE

30. 1. 2008 Štěpán Kotrba: Klaus versus Švejnar: profesionál proti amatérovi ZDE

30. 1. 2008 Štěpán Kotrba: Otázky, které Klausovi ani Švejarovi nikdo nepoložil ZDE

                 
Obsah vydání       7. 2. 2008
7. 2. 2008 Lekce tržní ekonomiky
7. 2. 2008 Česká televize se distancuje od aktivit Adama Komerse
7. 2. 2008 Medvědář Jakl svému pánovi medvědí službu dělá
7. 2. 2008 Prezidentské sviňárny Jan  Potůček
7. 2. 2008 Lípa nebo Palcát - volba mezi dvěma prezidentskými možnostmi Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Tachecí není na dovolené, ale v Bohnicích
7. 2. 2008 Důstojnost prezidentské volby Boris  Cvek
7. 2. 2008 Veřejná volba a ne-důstojnost ODS Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Nejde přece o nic, jen je to s ústním vyjadřováním stále horší Miloš  Dokulil
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?
7. 2. 2008 Americký systém protiraketové obrany by zvýšil pravděpodobnost vzniku jaderného konfliktu
7. 2. 2008 Příběh Rostislava Roztočila: Před Listopadem jako po Listopadu Zdeněk  Jemelík
7. 2. 2008 Proč byla Tachecí odvolána? Boris  Cvek
7. 2. 2008 Záhořovo lože Karel Jaromír Erben
7. 2. 2008 Obdivuhodná odolnost učitelů, neboli Předčasný důchod jako chybný sociální dárek Uwe  Ladwig
7. 2. 2008 Pohled z arabského světa: přestavba moci a autority Rami George Khouri
7. 2. 2008 Zemřel Ivan Dejmal
7. 2. 2008 Klaus nikdy nebyl mým prezidentem, snad ani nebude
7. 2. 2008 Michael  Marčák
7. 2. 2008 Podle Švejnara se státní majetek měl použít jako základ penzijního fondu
7. 2. 2008 Dementi: Není pravda, že nemám žádné pracovní nabídky Fabiano  Golgo
6. 2. 2008 Výhledy a rizika ochrany osobních dat v ČR Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Opravdu za všechno mohou chlapi? Jiří  Škuba
6. 2. 2008 Klaus horší Švejnara Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 České řeky jako kanály František  Řezáč
6. 2. 2008 Co je to za socialisty? Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 Čurdová: Na výchovu dětí většina médií rezignovala Irena  Ryšánková
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
6. 2. 2008 Sistáního fatwa proti korupčnímu zákonu Vítězslav "Vitex" Dvořák
6. 2. 2008 Lidstvo proti sobě Oskar  Krejčí
6. 2. 2008 Negativní strana podporuje olympijádu Wenzel  Lischka
6. 2. 2008 Xeonofobie mezi řádky Fabiano  Golgo
6. 2. 2008 O co Golgovi jde? Jiří  Jírovec
6. 2. 2008 Nepanikařte! Radovan  Baroš
6. 2. 2008 Vatikán je otevřeně proti válce v Iráku Boris  Cvek
6. 2. 2008 Zneužívaná tragédie hladomoru Stanislav  Kliment
6. 2. 2008 "Analytický server Publica" není zrovna důvěryhodný zdroj Petr  Nachtmann
6. 2. 2008 Zneužívané tragédie Stanislav  Kliment
6. 2. 2008 Nikdy jsem nebyl komunistou Stanislav  Kliment
7. 2. 2008 Některé informace buď neznáte, anebo je zamlžujete Petr  Nachtmann
6. 2. 2008 Proč ty emoce, pane Cveku? Leopold  Kyslinger
6. 2. 2008 Ukrajinský hladomor jako přírodní katastrofa? Boris  Cvek
30. 11. 2007 Jací jsme
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Veřejná volba a ne-důstojnost ODS Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Důstojnost prezidentské volby Boris  Cvek
7. 2. 2008 Lípa nebo Palcát - volba mezi dvěma prezidentskými možnostmi Štěpán  Kotrba
6. 2. 2008 Učitel a žák? Klaus versus Švejnar Zdeněk  Štancl
6. 2. 2008 Klaus horší Švejnara Štěpán  Kotrba
4. 2. 2008 Král Králů Jaroslav  Kuba
2. 2. 2008 Lidé se ptali Švejnara na radar, KSČM i vzdělání Andrea  Cerqueirová
31. 1. 2008 Vidím, co vidím František  Řezáč
30. 1. 2008 Klaus versus Švejnar: profesionál proti amatérovi Štěpán  Kotrba
30. 1. 2008 Otázky, které Klausovi ani Švejarovi nikdo nepoložil Štěpán  Kotrba
29. 1. 2008 Existují kritéria pro prezidentskou volbu? Miloš  Dokulil
29. 1. 2008 Paroubek Klausovi: Neměňte své křeslo za 300 miliard Jiří  Paroubek
29. 1. 2008 Proč by měl mít i pokladač věnců své předpoklady Bohumil  Kartous
29. 1. 2008 Schnur se měl zeptat i Klause, senátoři se snad zeptají obou Štěpán  Kotrba
28. 1. 2008 Klaus, Švejnar, minulé bláto a budoucí louže Milan  Daniel