10. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 1. 2008

Muzeum literatury jako iniciační prostor

Jako protipól ekonomické globalizace vznikla počátkem devadesátých let minulého století idea multikulturní Evropy, podle níž mělo setkávání různých kultur přinést nové možnosti společného vývoje

Vysloví-li se dnes slovo "národní", působí to v kontextu evropské integrace a ekonomické globalizace poněkud zapškle a skoro až šovinisticky. Už nás nijak nedojímá ta hrstka intelektuálů z doby národního obrození, kteří se rozhodli vymanit českou vědu, kulturu a především český jazyk z rakousko-německého vlivu a svým nadšením pozvedli skomírajícího ducha obyvatel tohoto malého středoevropského prostoru. Z povědomí lidí se vytrácí nadšení a národní hrdost z doby získaní státní samostatnosti před 90 lety. Ale co jiného určuje identitu občanů žijících v evropském společenství, než jejich národní příslušnost a s ní spjatá specifika historického vývoje, národní kultury a literatury?

Sloupek
Pavel Švanda

Teď přihořívá
příliš podrobný čas
za zavřenými okny,
neboť Jenž jsi tu bydlel, minul jsi nás,
abys poodešel do bezmoci,
potichu se rýmující s šepty naší noci.
Dobrá lidská pohádka vyroste pouze z jádra
dobré lidské bázně.
Kdo? Kdo zde ještě nebyl podroben
a obtížen?
Nejsem už slast,
nejsem vůle, nejsem um,
nejsem víc než slza a smích,
ledu i ohni vydán pro marnou vzpouru
Andělů Moci,
ohni ve svých prázdných,
prázdných dlaních.
Ticho v mé krvi přihořívá
a stárne,
na mých bělmech žlutaví do mé věčnosti.
A jak pálí rty,
dokud se neujmou šeptem
lidské modlitby.

z knihy Na obou březích. Atlantis, Brno 1996. Mezi svých deset básní vybrala Marcela Pátková.

10. 1. 2008
Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BLtisková zpráva Britských listů

Zítra, 11.1.2008, zveřejní Britské listy další z odborných technických analýz vládou zveřejněných studií o údajné zdravotní nezávadnosti provozu uvažovaného amerického radaru v Brdech. Jejím autorem je vysokoškolský pedagog z Univerzity obrany v Brně Ing. Milan Hlobil, který zde vyučoval na katedře radiolokace ještě v roce 2005. Autor působil více než čtyřicet let v oboru radiolokace. Pracoval v systému inženýrsko-technické služby protivzdušné obrany a v oblasti výuky a výcviku v armádě, publikoval především v oblasti modernizace radiolokační techniky a učebních textů pro výuku systémů třídimenzních radiolokátorů a radiolokační techniky. Spolupracoval na modernizaci radiolokační techniky a při vojskových zkouškách radiolokátorů.

Autor považuje provoz radaru XBR v Brdech z mnoha důvodů za rizikový až nebezpečný. Řešením pro odpovědné rozhodování vlády i poslanců by podle autora bylo zpracování nové studie - týmem složeným z nezávislých odborníků v oboru radiolokace a pracovního lékařství. Podle autorova odborného názoru je plánované umístění radaru na kótě 718,8 z důvodu níže uvedených rizik nevhodné.

protiraketový systém Patriot PAC-3
10. 1. 2008

Nová polská vláda přitvrzuje ve svých požadavcích, bez nichž Američanům nekývne na protiraketovou základnu. Naposledy tak učinil ministr obrany Bogdan Klich, podle něhož kabinet nebude se základnou souhlasit, pokud se USA nezaváží posílit protivzdušnou obranu Polska. "Bez toho je velmi těžké si představit, že by polská vláda s americkým návrhem souhlasila," řekl polský ministr obrany Bogdan Klich.

Obává se totiž, že kvůli umístění americké základny s deseti antiraketami bude Polsko zranitelnější. Sečteno a podtrženo: USA by měly Polsko více chránit. "Jde o to, aby byla plně projednávána také rizika, nejen výhody tohoto systému," prohlásil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski , jehož plné znění z 9.1.2007 je na stránkách zpravodajství iDnes. Poláci otevřeně říkají, že se necítí být ohroženi Íránem. Kdo nás tedy ohrožuje? Naši politici již přiznali – systém má být určen proti Rusku, čemž svědčí i článek Americký radar chce česká vláda proti Rusku. Nikdo z vládních představitelů však doposud neobjasnil, jak by byl proti Rusku systém použit.

10. 1. 2008

Ve Francii a v Německu se ve školách učí studenti, že hospodářské principy jako kapitalismus, svobodný trh a podnikatelství, jsou divošské, nezdravé a nemorální. Pokud Evropa tuto nebezpečnou indoktrinaci nevykoření, její hospodářství bude i naádle zaostávat, argumentuje Stefan Theil, evropský hospodářský editor časopisu Newsweek v časopise Foreign Policy.

10. 1. 2008

Václav Klaus se raduje, že lidé v ČR si berou hypotéky. V jiných zemích je zadluženost spíš problémem. Otázkou rostoucí zadluženosti se například právě zabýval pravidelný poradenský pořad britského rozhlasu Moneybox, analyzující finanční, bankovní a peněžní služby z hlediska zájmu spotřebitele.

Philip  Coyle
10. 1. 2008

POZVÁNKA

Ve čtvrtek 17. ledna 2008 se v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uskuteční seminář "Otazníky nad protiraketovou obranou" organizovaný Masarykovou dělnickou akademií za účasti Philipa Coyleho, špičkového vojenského experta, náměstka ministra obrany v administrativě prezidenta USA Billa Clintona. Vstup na seminář je po akreditaci u organizátorů.

Philip Coyle patří podle organizátorů semináře mezi nejuznávanější světové experty v oblasti vojenského výzkumu, vývoje a testování vojenských technologií a americké obranné politiky. Dlouhodobě se věnuje protiraketové obraně, kosmickým vojenským systémům, jaderným a technologicky náročným zbraním.

Parlament ČR, Praha 1, Sněmovní 1, místnost č. 205 od 16 do 19 hodin. Prezence registrovaných účastníků začíná v 15:00 hodin a končí v 15:55 hodin. Simultánní tlumočení (čeština - angličtina) je zajištěno. Vzhledem k bezpečnostnímu režimu budovy Parlamentu ČR mějte prosím při vstupu připraven doklad totožnosti (občanský průkaz, pas, novinářská akreditace). Počítejte prosím s možným zdržením při bezpečnostní prohlídce u vstupu, proto raději přijďte dřív... Vaši účast potvrďte prosím do úterý 15. ledna 2008, 16 hodin. E-mail: info@masarykovaakademie.cz, tel.: +420 604 871 197.

Aktualizace: Philip Coyle ale přiletí do Prahy mnohem dříve. Už 14.1. 2008 ve 14,15 jej v Rokycanech na radnici spolu s místostarostkou Rokycan vítá starosta obce Tokavec Neoral ... 16.1. 2008 v 16,00 mluví na půdě parlamentu na interním zasedání poslaneckého klubu Strany Zelených.

8. 1. 2008

Pracuji jako lékař na největším anesteziologicko-resuscitačním oddělení v naší republice, kde jsou léčeni pacienti s nejtěžšími onemocněními, tedy na často hraně života a smrti. Třetina našich pacientů umírá. Předávat příbuzným těch, které opustil jejich blízký, spolu se zdrcujícími zprávami fakturu za (neúspěšnou) léčbu je nepříjemné. Téměř nikdo z našich pacientů, vzhledem k tíži svého stavu, není schopen vyjádřit poučený souhlas s hospitalizací, a tedy placením poplatků. Máme na to vůbec právo? Ale zvykneme si.

U některých našich nemocných (typicky obětem dopravních úrazů nebo mladým pacientům s prasklou výdutí mozkové tepny) dojde "jen" ke smrti mozku, a zbytek těla je předán pro transplantační účely, aby zachránil další životy. Paří k nejtěžším chvílím v naší práci sdělovat příbuzným (typicky rodičům), že od jisté chvíle je již jejich nejbližší po smrti, jen přístroje udržují zbytek těla v chodu. Jenom vypadá, že spí. Příbuzní se loučí u lůžka. Sestřička se zachová jako profesionál intenzivní péče, podává příbuzným židle. Za rohem se rozbrečí ale každá. Pak poslední pohlazení po ruce, odvádíme příbuzné stranou, těžko hledáme slova útěchy. Chtěl bych se zeptat pana Cikrta a Julínka, hrozí mi taky pokuta pojišťovny, když dám raději 180 Kč za hospitalizaci takovéhleho pacienta ze svého?

8. 1. 2008

Zkušenosti lékaře z prvních 8 dnů po zavedení poplatků

Máme za sebou osm dnů zkušeností s regulačními poplatky a jejich výběrem. Zkušenosti se týkají především ambulantních ošetření, lékáren a pohotovostní služby. Na ostatní aspekty (hospitalizace) je skutečně příliš brzo pro posuzování. Totéž se týká i posuzování doplatkového limitu 5 000.- Kč a způsobu jeho vracení. Jak se říká - život ukáže.

Nicméně několik věcí lze i po těchto osmi dnech říci:

Předně, dle mých zkušeností, skutečně lidé doplatky platí bez problémů. Zdržuje to a do ordinace - ambulance zanáší zcela nový prvek. Já jsem byl zvyklý, že v ordinaci se já věnuji nemocnému.

Zápisy dokumentace dělám po jeho odchodu. Bývalo to tak, že sestra neruší, pouze dohaduje termíny kontrol, ci provádí aplikaci injekcí nebo měření tlaku. Teď dohaduje výběr peněz, stvrzenek a vracení drobných.

10. 1. 2008

Ó, jak profesionální , neřkuli až kolegiální. Tak se dělá krotký rozhovor s radními. Jak to děláte, že jste tak úžasná?

Rozhovor s místopředsedkyní Rady Českého rozhlasu Danou Jaklovou (ODS) pro pořad zpravodajského kanálu České televize ČT24 Před půlnocí o kontroverzní "modernizaci" programu Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu, kterou si Rada ČRo vynutila na managementu a nové ředitelce, dělal Petr Žantovský. Bývalý poradce Václava Klause z doby, kdy Klaus dělal předsedu Poslanecké sněmovny. Autor knihy Mirek Topolánek osobně. Dnes moderátor pořadu Českého rozhlasu 6 Hovory o médiích, kde mimo jiné prováděl se svými hosty dozajista "nezaujaté" hodnocení Klausova novoročního projevu či kongresu ODS. Dlouholetý externí spolupracovník serveru Česká média mediálního lobbisty Berky, kde je členka ODS Jaklová zaměstnaná. "Určitý typ lidí si uzurpuje právo na monopol ve veřejném prostoru. Tak to přece nemůže být." To řekl Žantovský v rozhovoru s Janem Potůčkem 5. 12. 2005. Tehdy měl pravdu. Určitý typ lidí nemá ve veřejném prostoru co dělat. Protože ten veřejný prostor záměrně a promyšleně ničí. Hloupostí, nepochopením, ideologickou záští a neprofesionalitou.

Zajímalo by mne, jak řešila dramaturgie pořadu televize veřejné služby tento zjevný konflikt zájmů.

ČT24, středa 9. 1. 2008 Před půlnocí VIDEO

10. 1. 2008

Otevřená společnost o.p.s. nedávno v rámci projektu „Prolomit vlny“ představila výsledky analýzy dopadů vládních reforem na ženy a muže. Z výsledků vyplývá, že dopady reformních kroků budou u žen daleko horší než u mužů. Pokud vezmeme například odvětví, ve kterých pracují převážně ženy, pak je obtížně budeme hledat v nejvyšších příjmových skupinách. Ženy navíc v průměru pobírají o dvacet procent nižší plat než muži a tvoří také drtivou většinu osamělých rodičů. Reforma nepomůže ani důchodcům, mezi kterými je 56% žen. Nesmím zapomenout na osekání pomoci v mateřství, tedy změnu výplaty rodičovského příspěvku - tzv. třírychlostní rodičovskou - která je přes veškeré proklamace diskriminačním opatřením a nikoli svobodnou volbou.

Ženy v neposlední řadě doplatí také na změny v rozpočtu. Kde jsou investice do školství, sociálního systému a veřejné správy, kde se procento zaměstnaných žen blíží k 80%?

10. 1. 2008

Britské ministerstvo zdravotnictví se chystá nařídit lékařům, aby přestali předepisovat antibiotika na kašel, chřipku a bolení v krku, protože zneužívání antibiotik způsobuje šíření smrtících bakterií v nemocnicích, odolných vůči antibiotikům.

Ministr zdravotnictví Alan Johnson konstatuje, že je načase, aby se skoncovalo se zneužíváním penicilinů a dalších běžně předepisovaných antibiotik, které stojí britské státní zdravotnictví 1,7 miliardy liber ročně. Většinu chřipek, kašle a angín způsobují viry, které stejně nelze léčit antibiotiky, zdůrazňuje Johnson.

Ministr oznámil, že bude zahájena soustředěná vládní kampaň proti tzv. "superbakteriím", smrtícím bakteriím v nemocnicích, vláda na ni poskytla částku 270 milionů liber, a podtrhuje, že je důležité, aby se lékaři při předepisování antibiotik ovládali.

10. 1. 2008

Výhoda češtiny jako exotického jazyka

"Významný Oznámení ode Ceská Sporitelna Internet Bankovní"

Drahoušek Zákazník,

Tato is tvuj funkcionár oznámení dle Ceská Sporitelna aby clen urcitý služba dát pozor pod vule být deactivated a odstranit kdyby nedošlo k obnovit se bezprostrední. Predešlý oznámení mít been poslaný až k clen urcitý Žaloba Dotyk pridelil až k tato úcet. Ackoliv clen urcitý Bezprostrední Dotyk , tebe musit obnovit se clen urcitý služba dát pozor pod ci ono vule být deactivated a odstranit.

Obnovit se Ted tvuj SERVIS 24 Internetbanking.
SERVIZ: SERVIS 24 Internetbanking
SKONANI: Leden, 11 2008

10. 1. 2008

Lukáš Lhoťan napsal poznámku, kde upozornil na článek v deníku Rovnost. Autor tu evokuje spojení politiků ODS s krajní pravicí. Musím se politiků ODS zastat - oni se nepaktují s krajní pravicí. To je jen shoda okolností. Pravice i ultrapravice jsou z jednoho hnízda, takže o nic nejde.

10. 1. 2008

Samozřejmě že lze psát o tom, že Bénazír Bhuttová byla dvakrát demokraticky zvolenou ženou do funkce premiéra vlády ve druhé nejlidnatější muslimské zemi. Nelze přehlédnout -- možná z velmi odlišných důvodů --, že zavraždění Bhuttové se stalo okamžitě závažným námětem mezi kandidáty na prezidenta USA. Méně už vystupují do popředí širší souvislosti, tragicky tou prolitou krví významné političky jen naznačené.

10. 1. 2008

Vědci zjistili, že čtyři zásady: nekouřit, provozovat fyzickou aktivitu, pít alkohol s mírou a jíst pět porcí ovoce a zeleniny denně dramatickým způsobem prodlužují délku života. Výzkumníci na Cambridge University sledovali v letech 1993 - 2006 zdraví 20 000 mužů a žen ve věku od 45 do 79 let.

Studie dospěla k závěru: "Výsledky silně naznačují, že tyto čtyři dosažitelné změny životního stylu mohou podstatnou měrou zlepšit zdraví lidí středního a staršího věku, což je zvlášť důležité, vzhledem k stárnutí populace v evropských zemích." Z výzkumu vyplynulo, že příslušnost k určité sociální třídě či nadváha neměly žádný vliv na délku života.

9. 1. 2008

obálka

Jan Čulík    uvádí
JACÍ JSME /
Česká společnost v hraném filmu
devadesátých a nultých let

Křest knihy a autorské čtení

17. ledna 2008 PRAHA
      17 h

Palác knih Luxor (Václavské náměstí 41)
Hosté: Jiří Svoboda, Petr Koliha, Jan Gogola starší,
Jan Švankmajer a Jiří Kallista

18. ledna 2008 BRNO
      17 h

Dům pánů z Kunštátu (Dominikánská 9). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


10. 1. 2008

Nová zdravotnická reforma pro mne začala mizerně. Z ordinace u lékaře mne sprostě vyhodili a mám na krku trestní oznámení. Šlo to rychle.

Přilezu do doktorovi. Trochu dopálený. Tři dny totiž chrchlám a mám samé horečky. Smrkám do těch levných papírových kapesníků, které vyrábějí jenom v Pačesku a které se protrhnou na první smrknutí. Jistě to znáte. Smrknete a mrmlák máte v dlani. A když si stíráte cucky z kapesníku z prsou, tak si tam ten strkanec rozpatláte a rozmažete.

Tak se tedy belhám mrzutý k doktorovi a po ulici žádné odpadkové koše. Byly to totalitní přežitky, tak je dali pryč. Nechci ty papírové usmrkance zahazovat na ulici, tak je cpu je do kapsy, kde cinkají drobné.

9. 1. 2008

Změny, které provedl Český rozhlas od začátku roku na stanici Radiožurnál, byly drastické. To se vědělo dopředu. Nic proti tomu. Úmysl provětrat zatuchlý a konzervativní program, omladit vysílání, přinést nové tváře a posílit nejen "hvězdné" obsazení moderátorských postů - to vše je chvályhodnou a nutnou změnou. Ale jen několik lidí vědělo, co se doopravdy chystá. Věděla to nová ředitelka Barbora Tachecí, která ale úkol pochopila tak, jak jí dosavadní zkušenost z privátu velela, a věděla to Rada, které Tachecí program představovala. Rada také jako první slyšela pilotní části programu "omlazené stanice". Předsednictvo Rady vyjádřilo nadšený souhlas. Předseda Rady Florian, místopředsedkyně Jaklová i bývalý moderátor Zelenka jásali nad novou podobou veřejné služby. Vždyť to bylo přesně tak, jak to chtěli. Vždyť si změny vynutili. Co zbývá generálnímu řediteli? Válčit se svou vlastní Radou? Takhle to ale dopadne, pokud Rada silově ovlivňuje obsah média, i když tomu vůbec nerozumí.

9. 1. 2008

Kdo z nás by nechtěl vědět o příštím -- i záhrobním -- čase víc?

Ještě v době, když už začala vznikat moderní věda (v 17. století), stále vedle ní žila pověra a mýty. Dokonce jeden člen Královské společnosti v Anglii -- ač byl jinak skeptikem -- vystavil dobrozdání, že čarodějnice existují a jsou "prokazatelně" ve styku s temnými silami ďábla. (Byl to Joseph Glanvill.) Naše média i v 21. století setrvale koketují s představami o existenci okultních sil, jejichž reprezentanty pak zvou k verbální prezentaci nanejvýš problematických procedur a představ s nimi spojených.

9. 1. 2008

ANALÝZA MEZINÁRODNÍ POLITIKY ROKU 2007

Sotva je na zeměkouli člověk, jenž by nějaké – takové, či makové – neměl. Podle toho kdo jsme, kde jsme a kam patříme jsou naše starosti a radosti různé a možná i ty společné různě vnímáme, či třeba ani nevnímáme. Snad trochu víc než obvykle jsem se v poslední době zamýšlel nad tím, co máme za sebou, co nás asi letos čeká a co to pro nás bude znamenat. Něco z toho, co nás možná nejvíc ovlivní zde zkusím zmínit a spíš než po české scéně, již si každý, ať už doma, či v hospodě nejradši a samozřejmě nejlépe ocení sám, se rozhlédnu po světě na němž je ostatně i ta česká motanice závislá.

Kaaba - hadždž
9. 1. 2008

V předchozích dílech pojednání o islámském právu (šarí`a) jsme se zabývali obecnou charakteristikou šarí`y a podrobně jsme se seznámili s 1300 let trvajícím vývojem islámského práva. Nyní je na místě seznámit se postupně s právem samotným, kdy je nutno začít od jeho pramenů.

Každý právní řád má totiž své "normativní ohnisko", od něhož se normy vyšší i nižší právní síly odvozují. V islámském právu je tímto ohniskem, resp. "ústavou", Korán a sunna. Doplňujícími prameny práva, potažmo metodami právní argumentace, jsou konsenzus a analogie, jakož i další doplňkové zdroje. Všemi zmíněnými prameny se v této části budeme podrobně zabývat.

1. díl seriálu o islámském právu : Islámské právo šarí‘a ZDE

2. díl seriálu o islámském právu : Průvodce šarí'ou - historický vývoj islámského práva ZDE
9. 1. 2008

Víme, že děti, které vyrostou v rodině nezaměstnaných rodičů, mají horší výsledky ve škole, je pravděpodobnější, že i ony budou v dospělosti nezaměstnané a vzniká tak spirála sociální deprivace, která trvá po celé generace.

Mluvčí britské Konzervativní strany pro zaměstnanost a důchody

V Británii žije více než 13 milionů dětí. Podle nejnovějších analýz jich přibližně 1,6 -- 3,8 milionu vyrůstá v chudobě. Závisí to na tom, zda měříte absolutní či relativní chudobu a jestli do hodnocení zahranete náklady na bydlení nebo ne. Britská vláda chce snížit během následujících 12 let oba tyto údaje na nulu.

V úterý v poledne věnoval britský rozhlas v každodenním pořadu, , který se zabývá "spotřebitelskými záležitostmi" celých 50 minut diskusi mezi posluchači a odborníky o chudobě v Británii a zejména o chudobě dětí. Člověka při tom napadaly četné paralely k situaci v České republice. Toto je už asi třetí pořad, v němž se rozhlas BBC plánovitě zabývá chudobou v Británii. Kdy se věnuje závažnému tématu chudoby v České republice Český rozhlas a Česká televize?

Shrnujeme nejzajímavější myšlenky z diskuse v BBC.

Oskar Krejčí
9. 1. 2008

Rozhovor poradce federální vlády k 17. listopadu 2007

Oskar Krejčí bol poradcom dvoch československých predsedov vlád - Ladislava Adamca a Mariána Čalfu. Po boku Adamca pôsobil ako jeden z kľúčových poradcov počas definitívnej krízy a rozpadu komunistického režimu. Bol tým poradcom, na ktorého sa obrátili predstavitelia iniciatívy Mosty Michael Kocáb a Michal Horáček s ponukou sprostredkovať kontakty medzi vládou a opozíciou. Pri príležitosti 18. výročia zamatovej revolúcie s ním TASR prináša rozhovor.

Čo bolo Vašou úlohou ako Adamcovho poradcu?
Mal som na starosti politický systém. Každý z poradcov mal vo svojom rezorte pripraviť premiérovi pripomienky k materiálom. Stanovisko premiérovi dával aj odbor predsedníctva vlády a zodpovedajúce ministerstvo. Väčšina poradcov mala kontakt s premiérom malý a niekedy nulový. K môjmu šťastiu patrí, že som robil vnútornú politiku pre premiéra v zlomovom okamihu dejín.
9. 1. 2008

Monitor Jana Paula:

Nepozornost, vyvolaná už předem vytvořeným názorem mě nepřekvapuje, a tak se ani nedivím, že Pavlu Cholevovou můj článek "Ztohoven půjdou k soudu, jenomže co vlastně bude souzeno?" nadzvedl, protože ona už dávno ví, co je umění. Svůj text nebudu dodatečně obhajovat, čtenář si vytvořil svůj vlastní pohled, nepotřebuji ho přesvědčovat.

9. 1. 2008

Dnes asi žijeme v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili:)

Podle posledních zpráv si pan ministr pochvaluje, že vybírání poplatků jde bez nejmenších problémů a ministerstvo žádné stížnosti nemá. Minimálně jednu zoufalou stížnost máte, pane ministře, ale možná není dost dobře patrná ani ve vyšších nadmořských výškách, ani při zemi, kde se patrně nalézají všechny smyslové orgány ministerstva zdravotnictví. Běžnému člověku je ale dobře srozumitelná.

Případ paní Neumannové poukazuje na to, že současná společnost je ochotna vystavit své sociálně a zdravotně oslabené členy do bezvýchodné situace. Pokud společenské mechanismy podporují situace, kterým by měly v demokraticky zřizované společnosti zabraňovat, poukazuje to na jejich vyšinutí z podřízeného postavení, ve kterém by měly společnosti sloužit, na úroveň, ve které tyto mechanismy samy začínají diktovat své požadavky a svá rozhodnutí, jejichž cíle jsou "vyšší" než lidské. Je přitom vcelku jedno, jestli vyšší cíle těchto snah spočívají v ideologické doktríně formulované nábožensky, filosoficky, vědecky, nebo, jako v tomto případě, ekonomicky. Zejména těm, kteří se dostávají do postavení společenským mechanismem exkomunikovaných, vůbec nezáleží na tom, jaký velký cíl je odsunul mimo sociální síť. Trpí tak, jako tak.

10. 1. 2008
oficiální vyjádření Jitky Adamčíkové, tiskové mluvčí Agrofert Holding, a.s.

Zdeňek Jemelík se jako člen spolku Šalamoun zabývá již dlouho stavem české justice. Je tedy nutné předpokládat, že jeho články, které hojně publikuje na Britských listech, budou postavené na pregnantních faktech. Ve svém článku Profízlovaná země, který byl zveřejněn na Britských listech 9. ledna, se dokázal od faktů odchýlit hned třikrát v jedné větě. Pokládáme tedy za nutné na tyto nepravdy reagovat.

V první řadě pan Andrej Babiš nebyl nikdy trestně stíhán ani obviněn. Dále nikdy nebyl sponzorem ČSSD, natož pak sponzorem štědrým. Pokud jde o poslední informaci v této větě, pravdou je, že pan Andrej Babiš se s paní Benešovou nikdy nesetkal, ačkoliv Zdeněk Jemelík informuje o jeho spikleneckých schůzkách s tehdejší nejvyšší státní zástupkyní.

Fakt, že Andrej Babiš je známý podnikatel, nedává panu Jemelíkovi právo publikovat jakékoliv neověřené a v tomto případě zcela vylhané informace.

9. 1. 2008

Série článků v MF Dnes z 19.prosince loňského roku, tříkrálové vydání Otázek Václava Moravce a Reportéři ČT 7. ledna 2008 rozvířili znova téma nestandardního zásahu nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké do případu bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka. Jako druhý hlas nehezké písničky k tomu zaznívá upozornění na skutečnost, že Jiří Čunek ve skutečnosti dále řídí ministerstvo pro místní rozvoj, ač vedení KDU-ČSL rozhodlo, že mezeru po něm má zatím zaplnit Cyril Svoboda. A premiér připustil, že nemá velkou chuť vzdorovat tlaku lidovců, budou-li příliš naléhat na Čunkův návrat do vlády. Jistě to není náhoda, že přesně v této době se rozjela další mediální kampaň, jejíž provedení připomíná difamační akce tajných služeb. Nebudu spekulovat, proč právě teď a komu to má sloužit. Blahu občanů této země jistě ne.

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
2. 1. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V prosinci 2007 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 847.78 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.12. 2007 částku 197 706.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 688.55 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   
6. 1. 2008 Bhuttová o bin Ladinovi: Bylo to skutečně jen přeřeknutí? Jan  Čulík
6. 1. 2008 BBC vydala oficiální omluvu ohledně rozhovoru Frost/Bhutto   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner
7. 1. 2008 Topolánkova ČR: Mám platit nemocnici, nebo činži?   
7. 1. 2008 Pacienty to musí bolet!   
28. 12. 2007 Ještě jednou k posuzování kvality zdravotnictví: odpověď Petrovi Wagnerovi Matěj  Šuster
27. 12. 2007 Zdravotní péče v Kanadě je poskytována podle potřeby, nikoliv podle schopnosti platit   
23. 12. 2007 Chudí Angličané jsou zdravější než nejbohatší Američané   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip
24. 11. 2007 Práva žen jsou lidskými právy   
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová
2. 10. 2007 Spojené státy provádějí výcvik letectva zemí v Perském zálivu pro válku proti Íránu   
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein
19. 9. 2007 DEBKA: Írán nemá veké množství střel Shahhab-3   

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2008 Rozhovor s Jaklovou v České televizi dělal Žantovský - moderátor Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   
7. 1. 2008 Víkend s Právem , ČT1 a TV Prima aneb nejen poplatky jsou príma Vladislav  Černík
2. 1. 2008 Diskriminace celebritálního obdivu tvůrců vůči sexu před kamerou Štěpán  Kotrba
31. 12. 2007 Těžký osud mediálních dinosaurů Štěpán  Kotrba
28. 12. 2007 Pornoproducentka v České televizi? Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Ředitelka Slovenského rozhlasu vyhrožuje rušením Symfonického orchestru Štěpán  Kotrba
28. 11. 2007 ČT ve svém zpravodajství manipuluje, ať se nevymlouvá   
23. 11. 2007 Deska týdne na Radiu Wave   
20. 11. 2007 Atari Terror živě v Second Life a na Radiu Wave   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2008 Poláci přitvrzují, Češi dělají "mrtvého brouka" Stanislav  Kaucký
8. 1. 2008 Necítíme se ohroženi ze strany Íránu,   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
26. 12. 2007 Radar: Z měření píšu vládě nedostatečnou Vladimír  Koníček
21. 12. 2007 Kterak si vládní propagandisté najímají "veřejnost" na debaty s občany Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku před zlými Rusy Rudolf  Převrátil
20. 12. 2007 Americký radar chce česká vláda proti Rusku Lukáš  Neterda
8. 12. 2007 Krize politična, elektronická peep show a nutnost politického transvestismu Mirek  Vodrážka
28. 11. 2007 Šaháb: Rakety tisíce a jedné noci Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Ropný zlom: Plnou nádrž všem! Lukáš  Rázl
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   
10. 12. 2007 Máme skutečně ropy dost?   
3. 12. 2007 Silnější Putin a slabá Evropa   
29. 11. 2007 Další kolo sporu o ceny plynu Rusko - Ukrajina   
29. 11. 2007 Čína a Střední Asie - aneb jak to udělat, aby na Čínu zbyl alespoň nějaký plyn   
28. 11. 2007 Abiotická teorie neodpovídá na základní otázky a výzvy zlomu Michal  Brož

Čína RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2008 Šepot Pavel  Švanda
9. 1. 2008 ■ ■ ■ Jiří  Gold
7. 1. 2008 Ranní procházka František  Nechvátal
3. 1. 2008 Spiaca rodina Lubomír  Feldek
2. 1. 2008 Františkovy lázně Antonín  Brousek
31. 12. 2007 Konec je začátek Petr  Koubský
27. 12. 2007 Zátiší Antonín  Brousek
24. 12. 2007 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
21. 12. 2007 ■ ■ ■ Ivan Martin Jirous
20. 12. 2007 ■ ■ ■ Vladimir  Nabokov

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2008 Poláci přitvrzují, Češi dělají "mrtvého brouka" Stanislav  Kaucký
8. 1. 2008 Necítíme se ohroženi ze strany Íránu,   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
30. 12. 2007 Poláci už ztratili zájem   
29. 12. 2007 Bush má vetovat zákon o raketové obraně   
26. 12. 2007 Radar: Z měření píšu vládě nedostatečnou Vladimír  Koníček
21. 12. 2007 Kterak si vládní propagandisté najímají "veřejnost" na debaty s občany Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Škrhola na mezinárodní scéně aneb jak chce Miroslav Topolánek bránit Českou republiku před zlými Rusy Rudolf  Převrátil
20. 12. 2007 Americký radar chce česká vláda proti Rusku Lukáš  Neterda
17. 12. 2007 Americký radar teď odmítá ještě víc lidí   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král
30. 10. 2007 Nové Dějiny české literatury v angličtině, poprvé po víc než třiceti letech   
4. 10. 2007 Topolánkova vláda ruší Divadelní ústav a chce zrušit Památník národního písemnictví   
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   
27. 12. 2007 Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Guardian: vyjednávání s Talibanem odhalilo rozkol mezi spojenci   
27. 12. 2007 Vyjednávání v Afghánistánu je jedinou cestou vpřed   
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem   
20. 12. 2007 V iráckém pekle prý zamrzají ledy Daniel  Veselý
19. 12. 2007 Immanuel Wallerstein: Velký obrat? Zpráva NIE o Íránu Immanuel  Wallerstein
19. 12. 2007 "Demokracie" v Iráku znamená teror pro ženy Lukáš  Lhoťan
18. 12. 2007 Británie opouští Basru, nechává za sebou vraždění a chaos   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný
8. 10. 2007 Stane se školné spásou českého školství? Jiří  Beránek