10. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 1. 2008

Co s dluhy?

Václav Klaus se raduje, že lidé v ČR si berou hypotéky. V jiných zemích je zadluženost spíš problémem. Otázkou rostoucí zadluženosti se například právě zabýval pravidelný poradenský pořad britského rozhlasu Moneybox, analyzující finanční, bankovní a peněžní služby z hlediska zájmu spotřebitele.

Joanna Elson, ředitelka charitativní organizace Money Advice Trust, která zdarma telefonicky poskytuje finanční poradenství zadluženým občanům: V lednu a v únoru pravidelně roste počet občanů, kteří se k nám obracejí pro radu. Během roku pomáháme přibližně 15 000 občanům měsíčně, v lednu a v únoru je to 25 000 občanů měsíčně. Letos to ovšem možná bude o něco horší, protože se podstatně zvýšily ceny energií, zvýšila se městská daň a loni třikrát vzrostly úrokové míry. Bude také zřejmě obtížnější pro lidi získávat nové hypotéky.

Moderátor: Ale mnoho posluchačů si řekne: Jestliže utrácíte více peněz, než kolik vyděláte, během delšího období se dostanete do dluhů. Lidi si to přece způsobují sami.

Elson: Máte naprostou pravdu. Ale odpovědnost mají nejen ti, kdo si půjčují, ale i ti, kdo půjčují peníze. Většina lidí se dostává do dluhů, protože se jejich život nějakým způsobem změnil. Někdo zemřel, došlo k rozvodu, přišli o zaměstnání. Zjistí, že nejsou schopni utáhnout své výdaje. Ale jsou lidé, kteří na sebe berou finanční závazky, které nedokáží financovat. A proto jsme velmi rádi, že regulační úřad Financial Services Authority řeší problém finanční únosnosti dluhů. Protože se těmto problémům můžeme vyhnout jedině tak, že lidem budeme vysvětlovat, jak se finančním problémům mohou vyhnout.

Jonathan Chapman z Financial Services Authority: Financial Services Authority má povinnost chránit zákazníky. Součástí naší práce je pomáhat lidem, jak zvládat své dluhy, a porozumět tomu jak efektivně využívat finančních služeb. Vysvětlujeme lidem, jak spravovat své peníze efektivněji, jak dávat pozor na to, co utrácejí, jak plánovat, jak opatrně nakupovat a porovnávat ceny.

Moderátor: Vím, že máte internetové stránky, Money Made Clear, které jsou velmi dobré, (ZDE si například můžete porovnat svůj příjem s výdaji), jenže ne každý má internet.

Chapman: Máme program, který realizujeme v šesti různých oblastech a už jsme kontaktovali dva a půl milionu lidí. Jedním dobrým příkladem jsou rodiče čerstvě narozených dětí. Spolupracujeme s porodními asistentkami, takže když je žena v 20. týdnu těhotenství, poskytujeme jim finanční poradenství pro dobu po narození dítěte. Spolupracujeme s důvěryhodnými prostředníky. Zjistili jsme totiž, že lidé mají před narozením dítěte starosti, jestli vyjdou s penězi.

Moderátor: Joanno Elsonová, vy jste se zmínila o tom, že odpovědný musí být občan i banka. Myslíte si, že k zadluženosti tolika lidí došlo proto, že se finanční instituce chovají neodpovědně?

Elson: Obě strany mají odpovědnost. Těsně spolupracujeme s celou řadou finančních institucí, které půjčují občanům peníze. Doporučujeme jim, aby zkoumali jak komunikují se zákazníkem. Finanční instituce k nám samy přicházejí s žádostí o radu. Jedna velká banka, vydávající kreditní karty, nás například nedávno požádala, abychom jim zhodnotili jejich internetové stránky. Zhodnotili jsme jim to jako dobré, ale upozornili jsme je, že tam mají inzerát, který povzbuzuje lidi, aby se víc zadlužili. Naslouchali nám a reagovali: To nás nenapadlo. Takže dobrá vůle tu je. Letos vejdou v platnost nová pravidla regulující chování bank a ta velmi zpřísní podmínky pro půjčování peněz.

Moderátor: Měl by regulační orgán Financial Servces Authority být na banky tvrdší, aby byly odpovědnější?

Elson: Součástí naší regulační práce je, že vyžadujeme, aby banky zacházely se zákazníkem férově.

Moderátor: Ale to je velmi obecné. Já hovořím o tom, zda mají banky povinnost chovat se odpovědně, že než poskytnou půjčku, zajistí, že zákazník ji skutečně bude schopen splácet.

Chapman: Ale odpovědnost vůči zákazníkovi je součástí povinnosti chovat se k zákazníkovi férově. Je to sdílená odpovědnost. Na jedné straně se banky musejí chovat férověji a my je k tomu nutíme, na druhé straně máme my všichni odpovědnost spravovat dobře své vlastní finance a plánovat pro budoucnost.

Moderátor: A závěrem: Jakou máte radu pro ty posluchače, kteří se bojí otevřít ty obálky s účty.

Elson: Otevřete je a spojte se s nějakou nezávislou poradenskou službou, poskytovanou zdarma, ať už to jsme my, nebo National Debt Line nebo Citizen's Advice Bureau. Čím dřív to učiníte, tím víc budete mít alternativ.

                 
Obsah vydání       10. 1. 2008
9. 1. 2008 Památník národního písemnictví -- tradice-kontinuita-transformace Naděžda  Macurová, Alena  Petruželková
10. 1. 2008 Další závažná analýza nepravdivosti vládních studií zdravotní a bezpečnostní nezávadnosti radaru v Brdech
10. 1. 2008 Poláci přitvrzují, Češi dělají "mrtvého brouka" Stanislav  Kaucký
10. 1. 2008 Evropa šíří filozofii selhání
10. 1. 2008 Šepot Pavel  Švanda
10. 1. 2008 Co s dluhy?
10. 1. 2008 Otazníky nad protiraketovou obranou v Parlamentu
8. 1. 2008 Dilema František  Duška
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner
10. 1. 2008 Rozhovor s Jaklovou v České televizi dělal Žantovský - moderátor Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
10. 1. 2008 Čurdová: Ministře Nečasi, přestaňte s těmi bludy Anna  Čurdová
10. 1. 2008 Lékaři, nepředpisujte pro chřipku antibiotika
10. 1. 2008 Tento podvodný mail asi zákazníky nepřesvědčí...
10. 1. 2008 ODS a krajní pravice? Josef  Vít
10. 1. 2008 Fenomén "Bhuttová", anebo ještě naléhavěji Pákistán jako problém? Miloš  Dokulil
10. 1. 2008 Čtyři prosté zásady vám prodlouží život o 14 let
9. 1. 2008
10. 1. 2008 Mizerný začátek zdravotnické reformy Wenzel  Lischka
9. 1. 2008 Český rozhlas Radiobulvár: A takhle to vypadá, když rádio řídí Rada Štěpán  Kotrba
9. 1. 2008 Poodhalují nám média roušku zahalující budoucnost? Miloš  Dokulil
9. 1. 2008 Starosti a radosti na prahu dalšího roku Egon T. Lánský
9. 1. 2008 Průvodce šarí'ou - cesta k pramenům islámského práva Jan  Potměšil
9. 1. 2008 Dětská chudoba - v Británii i jinde?
9. 1. 2008 TASR: Nežná revolúcia: Scenár silového riešenia existoval Oskar  Krejčí
9. 1. 2008 Umění "děsí" už dlouho Jan  Paul
9. 1. 2008 Společnost velkolepých cílů Bohumil  Kartous
10. 1. 2008 Omyly Zdeňka Jemelíka
9. 1. 2008 Profízlovaná země Zdeněk  Jemelík
30. 11. 2007 Jací jsme
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007