15. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 6. 2006

Francouzští archeologové objevili letos v únoru tento portrét, o němž, po pečlivých zkouškách, jsou nyní přesvědčeni, že je 27 000 let starý. Je to zřejmě nejstarší portrét lidské bytosti. Stejně jako mnoho jiných starobylých portrétů člověka připomíná dílo největších moderních umělců (Modigliani) a - jak píše Jonathan Jones v deníku Guardian - vypovídá "celé romány" o tom, jak se člověk dívá na sebe samotného a jak se zobrazuje.

Sloupek

Kdo nehájí Rukopisy, není Čech!
Hop hop hop
Kdo se staví za Hilsnera, není Čech!
Hop hop hop
Kdo neřeže Němcům uši, není Čech!
Hop hop hop
Kdo si lítal ve Spitfiru, není Čech!
Hop hop hop
Kdo se neschovává v koutě, není Čech!
Hop hop hop
Kdo nás tahá do Unie, není Čech!
Hop hop hop
Kdo neskáče, není Čech!
Hop hop hop

A jak dál?
Kdo nekope levičáky, není Čech?
Hop? Hop? Hop?

pro Britské listy napsal autor

15. 6. 2006

Jak píše Jana Bendová z MFD

Flagrantnější případ manipulace s veřejností a PR konkrétní farmaceutické firmy bych asi těžko hledal.

I když asi dnes každého zajímá fotbal a některé nešťastníky volby, načnu jiné téma.

Otevřel jsem stránky idnes a přečetl komentář Jany Bendové. ZDE

Paní redaktorka se dlouhodobě věnuje problematice zdravotnictví, a proto asi na její články mám přísnější nároky.

Nicméně:

15. 6. 2006

Zmíním 2 předvolební úplatky :

1.) V pátek -- v den zahájení voleb byla v mnoha podnicích vyplácena dosud zadržovaná mzda, záloha na mzdu v řádném termínu nebo mimořádné prémie.

2.) Některé obchody vyhlásily slevy za předložené volební lístky KSČM a ČSSD .

LIKVIDACE je metoda všech totalitářských stran a vůdců, ODS nejdříve postupně zlikvidovala všechny konkurenční pravicové strany, potom nadějné středové a liberální a nyní se pokusila o oslabení levice tak, aby ČSSD zůstala osamocena.

Antikomunistická hysterie se rozpoutala mezi pravicovými politiky jako zbraň proti jedné levicové straně za účelem oslabení levicového tábora, tedy nikoliv za účelem odstranění marxistického učení. Pro ty, kteří ztratili paměť, podotýkám, že tato předvolební metoda se úspěšně praktikovala po celá 90. léta, především jako prostředek proti malým a nově vznikajícím stranám. To ale po celou dobu nechtěl nikdo vidět ani slyšet.

Jsou pochody českých myslí nepochopitelné," ptá se pan Čulík. Ano jsou.

Když jsem před volbami psala o nevyzpytatelnosti občanů, vycházela jsem především z nařčení své osoby ze zrádcovství a ze své vlastní nevyzpytatelnosti. Jednalo se o to, že jsem se ostře postavila proti Mejstříkově výzvě o zrušení komunistů a začala jsem obhajovat jejich současnou existenci. Zároveň ale také ostře vystupuji proti lhaní komunistických příznivců o socialistické době, stejně jako proti lžím všeobecně. Lež zůstává lží bez ohledu na to, z které strany přichází.

15. 6. 2006

S potěšením jsem si v posledních několika dnech přečetla sloupky v deníku Metro. Nejdříve mě jako čtenáře "rozhodil" zcela "neferrový" sloupek redaktora Ondřeje Ferra, v němž tento redaktor v den voleb do sněmovny nepokrytě a proti elementární novinářské etice vyzýval k nevolbě "totalitních reliktů, které česká politická scéna stále obsahuje". Tím pan unferrový redaktor, domnívaje se, že "žurnalista se má chovat nestranicky", sice nedal najevo své politické preference, nýbrž rovnou vyjevil a doporučil, koho volit a koho ne. I když hodně tajemně, neb není jasné, koho přesně oněmi "relikty" mínil...

15. 6. 2006

Dopis Monice Hoření

Vážená paní,

děkuji Vám za Váš článek.

Tím, jak málo se liší Vaše propaganda od propagandy českých neonacistů, mne opět přesvědčil, že Vaše strana není demokratická a že by se na vládě podílet neměla.

Je pozoruhodné, že se KSČM hrdě hlásí k antifašismu (ačkoli mnozí fašisté a konfidenti gestapa pracovali po roce 1948 pro režim KSČ), ale antikomunismus odsuzuje jako nenávistnou hysterii. Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi nenávistnou ideologií Adolfa Hitlera a a V.I. Lenina? Můžete mi vysvětlit rozdíl mezi masovým vyvražďováním prováděným německými nacisty a sovětskými, čínským či korejskými komunisty? Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi nacistickými a komunistickými koncentráky? Můžete mi, prosím, vysvětlit, proč se údajně demokratická KSČM stále hrdě hlásí k politickému převratu z února 1948 a ke zločincům kalibru Klementa Gottwalda?

KSČM zřejmě podobně jako neonacisté doufá v to, že se na zločiny jejich předchůdců zapomene. Ale, jak napsal Vás soudruh Julius Fučík - Lidé, bděte! Špatná zpráva po každého Čecha je to, že tak jako se neonacisté pokoušejí bagatelizovat zločiny Osvětimi a zločinný režim Hitlera, stejně se KSČM snaží bagatelizovat zločiny KSČ a sovětských, korejských nebo kubánských soudruhů.

15. 6. 2006

O politické manipulaci

Jsou záležitosti které jsou jasné, uchopitelné. A jsou záležitosti, ve kterých je orientace možná pouze na základě dedukcí a dohadů.

Záležitosti jasné a uchopitelné neposkytují vesměs pravicovým sdělovacím prostředkům nijaký prostor pro manipulace a proto, přestože nepostrádají prvky stojící za povšimnutí, je sdělovací prostředky totálně pomíjejí.

15. 6. 2006

Chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor na navrhovanou vládu odborníků, píše Jaroslav Obermajer . Myslím si, že dvě hlavní strany ČSSD a ODS nemají dohromady ani 50 tisíc členů a přesto většina vrcholových manažerů - ministrů se vybírá jen z těchto členů. Co těch zbývajících více než 10 milionů občanů?

Schopných manažerů má myslím každá země neuvěřitelně málo a tak se mi zdá, že zúžit výběr těch nejschopnějších jen na pár straníků je naprostý nesmysl.

Přesto se zdá, že Paroubkův návrh podporu nenalezne.

15. 6. 2006

V médiích se objevil videozáznam natočený americkou námořní pěchotou, v němž voják zpívá o zabíjení iráckých civilistů.

BBC VIDEO

15. 6. 2006

V těchto někdy doslova nechutných časech mi často až bolestivě chybí lidskost. Pro hlučnost předvolební, volební i povolební vřavy není slyšet lidské slovo. Z analýz a komentářů už je mi zle. V záplavě lží, podrazů a politického kšeftaření, manipulace davu a nekonečných útoků místo dialogu mi bývá úzko.

Pokrytečtí rádobydemokraté, jejichž úsměvy na nás shovívavě shlíží dnes a denně z obrazovky, vlastníci jediných pravd, šiřitelé nesnášenlivosti ... Jak neveselé divadlo, jak pochmurná se mi jeví budoucnost lidské sounáležitosti. Něco za něco, koho podplatit, přetáhnout, ošidit. Koho zažalovat, koho odmítat.

15. 6. 2006

Hneď ako ma ľudia spoznajú o niečo lepšie alebo sa v komunikácii so mnou cítia trochu uvoľnenejšie, pýtajú sa ma na názor na demokraciu a islam.

Súčasne cítia potrebu ospravedlniť sa za svoju otázku -- a tým ukazujú, akú odpoveď odo mňa vlastne očakávajú: "Je mi to ľúto, Karim, no nemyslíš si, že islam a demokracia sú nekompatibilné?" Obyčajne odpovedám rýchlym a silným potiahnutím si z cigarety, a za dymovou clonou skrývam utrápený výraz v tvári. V skutočnosti počujem jasne vyhlásenie:

"Karim, priznaj si to. Islam a demokracia nejdú dokopy."

15. 6. 2006

Ve volebním rauši nad českou kotlinou unikl pozornosti již 57.Sudetoněmecký den, který se konal ve dnech 2. až 4.června v Norimberku. Letošní heslo "Vyhnání je vraždou na národě - právu na vlast patří budoucnost" muselo především starým pamětníkům připomínat paralelu, že se koná v bývalém městě sjezdů NSDAP. Jak řekla předsedkyně Českého svazu bojovníků Anděla Dvořáková na lidickém vzpomínkovém aktu, "sudetoněmecký landsmanšaft stále rozdmýchává oheň nenávisti".

Aneta Parišková (vľavo, tmavý kostým) a Eva Černá, líderky strany ANO.
15. 6. 2006

Včera predložili na mimoriadnej tlačovej konferencii v Košiciach predstavitelia strany Aliancia Nového Občana svoje indície o manipulácii predvolebných prieskumov. Podporili ich trestným oznámením. Odhliadnuc od faktu, že "televízna" ANO Pavla Ruska je po rozkladnom procese a strate vplyvu v televízii dávno za zenitom, vyslovené indície naozaj prinajmenšom vážne naznačujú hnilé pozadie slovenskej volebnej demokracie.

16. 6. 2006

Podľa českého premiéra Jiřího Paroubka bol záver tamojšej predvolebnej kampane nielen neférový, ale aj za hranicou zákona. V posledných dňoch sa totiž ČSSD stala terčom niekoľkých tvrdých útokov, ktorých vrcholom bolo nezmyselné obvinenie samotného premiéra z pedofilného správania sa k nedospelej dievčine. Keďže výskumy dokazujú, že veľká časť voličov sa rozhoduje v posledných dňoch a hodinách pred voľbami, mohli tieto útoky naozaj zohrať dôležitú rolu. Použije takéto "nástroje" pravica aj na Slovensku?

Ani po voľbách, vzhľadom na ich patový výsledok, nie sú v Česku nové mocenské karty rozdané definitívne. Nie je to veľmi pravdepodobné a právne by to bolo veľmi sporné, ale líder ČSSD dokonca pripustil, že keď prešetrenie jeho žalôb potvrdí nepravdivosť škandálnych predvolebných obvinení, sociálni demokrati požiadajú o anulovanie volieb. Špináva kampaň v každom prípade ešte nadlho zamútila české politické vody.

15. 6. 2006

Vážený pane Čulíku, na Vašich názorech na demokracii ("Demokracie je diskuse a občan musí mít právo zastávat jakékoliv názory") se nedá najít chyba. To ale nesouvisí s faktem, že slušný člověk dneška v ČR si myslí, že s komunisty nemůže mít nic společného. Vůbec nic, ani diskuzi. Přijměte prosím moje vysvětlení, píše David Maňák.

15. 6. 2006

Pro ty, kteří před listopadem 1989 mezi umýváním pražských výloh ještě stíhali přepisovat Solženicynovy knihy a zakládat tu Demokratickou iniciativu, tu Klub právní podpory, byla poměrně důležitá, na Kampě stojící, budova francouzského velvyslanectví. Zde, krom jiného, francouzský socialistický prezident Mitterrand v prosinci 1988 vrazil facku reálsocialistickému československému režimu tím, že zde oficiálně poseděl a pohovořil s Husákovými odpůrci.

V úterý 13. června se na francouzské velvyslanectví předlistopadová atmosféra na chvíli vrátila. Cinkaly skleničky a zněly projevy, poněvadž se zde udělovalo vyznamenání s honosným názvem Národní řád Čestné legie. Nedostal ho za své celoživotní postoje a boje nikdo jiný, než starý antiautoritář a "lidskoprávník" Petr Uhl.

15. 6. 2006

Reakce na článek Pavla Pečínky "Petr Uhl"

Dovolte mi poznámku, že pan Uhl byl za dob komunismu v 50. letech vášnivým svazákem, novinářem, který své zážitky popisuje v knize asi z roku 1993(?). Nebrala jsem knihu jako legraci, ale jako děsnou realitu člověka, který se "vyvíjí", píše čtenářka Jana Štantejská.

Zda chtěl pak odčinit své hříchy, nevím, ale určitě dle knihy lidem škodil.

Ze svého okolí znám takové lidi a jako příklad uvedu nynějšího člena ODS, původně svazáka, komunistu - topil v plynové kotelně, ale jenom proto zřejmě, že ukončil 6. třídu. Pak byl chartistou, členem OF, členem prověrkových komisí policie. Po jedné diskuzi na fóru, kde jsem požadovala odpověď na svůj dotaz, že je vedený ve svazcích STB, na mně poslal svoji "souputnici", která mi přišla vysvětlit, že se vyvíjí. Byla také komunistkou, pak v OF.

Do stran odešli opět ve většině případů méně schopní, kteří se snažili z režimu vytlouci nějakou výhodu. Já v žádné partaji nejsem a nemám se špatně. Ale za socialismu i nyní jsem byla zvyklá pracovat a nebýt pouze nomenklaturním kádrem bez ohledu na znalosti.

Myslím si, že ať je režim jakýkoliv, vždy bude on i pan Uhl v nějaké "opozici", ale ne zcela určitě konstruktivní, ale rád se zviditelňuje. Já, pokud bych byla ve straně ,s těmito "turisty" bych nepočítala, jsou to "kukaččí vejce".

Uvádím svůj mail, doufám, že jste nadstranický novinář, ne jako páni Steigerwald a jiní.

15. 6. 2006

Voľby síce zostávajú sviatkom demokracie, ale v určitých situáciách môžu byť aj prejavom jej slabosti. V Česku i na Slovensku tento problém najvýraznejšie vidieť na dramatickom poklese účasti na voľbách.

Otázkou totiž je, kto má v demokratickom režime v rukách moc, ak ju nevykonáva ľud. Kto vládne v demokracii, v ktorej sa občianska verejnosť zrieka svojho práva na výber svojich reprezentantov?

15. 6. 2006
Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pejřil byl odsouzen a proto rezignoval na funkci, tisková agentura se ovšem nechává informovat "od zdroje blízkého vyšetřování, který nechtěl být jmenován".

Že by úkolem tiskové agentury bylo provádět "investigativní pátrání", spočívající v tom, že nějaký policajtoreportér z četky zavolá nějakému dalšímu Kubicemu z protikorupčního či jiného užvaněného policejního útvaru, je s podivem. Bylo by dobré po zkušenostech s policejními dezinformačními prefabrikáty vědět, jak se pro změnu tato veřejnoprávní instituce vyrovnala s požadavkem prověřování zdroje a zveřejňování pouze ověřených zpráv ze seriózních otevřených zdrojů.

Podivné pracovní metody a etické standardy se zabydlují v české žurnalistice. Za chvíli zpravodaje od zpravodajce nerozeznáte...

15. 6. 2006

Pár poznámek k diskusi o povolební situaci v Česku. Nevolím ČSSD ani KSČM ale skutečně brojení proti hrozbě "sjednocené levice" a "návratu před rok 1989" je hodně úsměvné, píše Vladimír Neckář. I kdyby měly obě levicové strany většinu, je krajně nepravděpodobné, že by došlo k přímé účasti KSČM na vládě, a i kdyby, tak co.

V sousedním Polsku vítěz voleb strana PiS (obdoba ODS nebo spíš slovenské KDH) vytvořila koalici s dvěma menšími stranami, vedle nichž i nezreformovaná a do značné míry stále neostalinská KSČM působí jako ctihodný klub gentlemanů.

"Hard" katolická, ultranacionalistická a sem tam skrytě či otevřeně antisemitská Liga polských rodin a vedle ní extremně populistická Samoobrana "polského dr. Sládka" Andrzeje Leppera jsou strany s daleko extremnějším programem, než mají čeští komunisté.

15. 6. 2006
Rozumný člověk nemůže fakta nikdy odmítnout
Sir David Attenborough

repro: ČRo Leonardo

Dvě DVD o "tak trochu jiné reality show" Odhalení, které nedávno vydala nová digitální stanice Český rozhlas Leonardo jako historicky první multimediální titul Českého rozhlasu ve spolupráci s Bontonfilmem, byly nominovány na mezinárodní cenu Panda Award, která je ekvivalentem Oskara pro přírodovědecké a environmentální filmy. Podle poroty mezinárodního festivalu Wildscreen Festival 2006 se DVD Českého rozhlasu umístilo mezi čtyřmi nejlepšími v kategorii ARKive Interactive Award, což je kategorie, která mapuje interaktivní potenciál digitálních technologií včetně webových, interaktivní TV, DVD zvláštních vlastností a technologie pro mobilní telefony. Minulou cenu v této kategorii vyhrála webová stránka The Life of Mammals BBC Science & Nature Interactive, ke které dělal videoúvod legendární britský dokumentarista Sir David Frederick Attenborough, autor mnoha špičkových televizních přírodopisných dokumentů, mimo jiné i série Planet Earth a IMAXu - Survival Island. DVD Odhalení mapují 70 dní s gorilami a obsahují 5 hodin videozáznamu, film o filmu a další bonusy.

V nominačním panelu prestižní mezinárodní ceny Panda Awards, která se vyhlašuje jednou za dva roky, je mimo jiné i ředitelka pro rozvoj National Geographic TV & Film Alison Garrity, Dr Martha Holmes z BBC Natural History Unit - producntka série pořadů Blue Planet, ředitel ORF Natural History Universum Dr Walter Koehler, Ralf Blasius - editor pro vědu a přírodu ZDF či nákupčí Animal Planet Stephen Roberts.

15. 6. 2006

Rozhodně nebudu nikomu udílet "hraběcí rady". Vím až příliš dobře (a určitě nejsem v tomto ohledu sám!), že žádné téma nelze pokrýt stoprocentně vyčerpávající informací. A aby byla stať "vyvážená", musel by její autor mít už dřív životem navozenou "moudrost", která usuzuje pokud možno z odstupu a z nadhledu, a přitom --- obrazně --- míří pouze na míč, nikoli po nohou možného protihráče. Nejednou, když jsme si jisti svým názorem, míváme za ztrátu času vůbec se nějak zabývat myšlenkami, které s našimi vlastními nekorespondují. Takový postup je zvláště nakažlivý, pokud se cítíme být součástí nějakého širšího společenství, které již "předvařilo" k věření a ke kolportáži určitou koncepci; tak, že odlišná stanoviska se vymykají "pravověrnosti". Nejeden z nás mívá navíc občas pokušení "objevovat Ameriku".

15. 6. 2006
Podnikání se nemusí vždy vydařit. Takzvaná "druhotná platební neschopnost" (dlouhý řetěz nezaplacených pohledávek) paralyzovala zvlášť v prvních letech po "sametovém převratu" značnou část hospodářství. Tehdy neplatil nikdo nikomu a daně se dodnes vybírají i z neuhrazených příjmů. Stále se měnící legislativa, děravá jak ementál dala příležitost k obrovským podvodným machinacím a vzniku miliardových majetků. Na případ autora Britské listy narazily při rozkrývání kauzy Slzy jsou Slaný. Autor tohoto článku narazil navíc na okresní chobotnici vztahů mezi finančními úřady, policií, státním zastupitelstvím, soudem a exekutory. Úpadce ale nemusí být vždy zločinný tunelář. Je to člověk, který udělal v podnikání jednoho dne chybu, zřetězil ji dalšími rozhodnutími a platí za ni. Dodnes. Někdy tak krutě, že jeho další život po dlouhá léta je v troskách. Rozvody, bezdomovectví, sebevraždy, alkoholismus. I to je odvrácená tvář podnikání. | ŠK |

Věřím že se shodneme na tom, že jednou ze sfér, která po roce 1989 (a tzv. "sametové revoluci") prošla bouřlivými změnami bylo podnikání. Zatímco "reálný socialismus" soukromé podnikání prakticky zrušil a soukromé vlastnictví výrobních prostředků nahradil jejich tzv. "všelidovým vlastnictvím", došlo po roce 1989 k obnově možností vlastnit výrobní prostředky a podnikat s nimi, čehož se řada lidí rozhodla využít a různou formou s podnikáním začala.

Tito lidé byli ale dílem nezkušení a dopouštěli se řady chyb, dílem to byli naopak "zkušení manažeři socialistických podniků", kteří se již roky řídili heslem : "Kdo nekrade, okrádá rodinu" a podle toho také vypadala situace. K úplnému pochopení stavu věcí je třeba ještě konstatovat, že ve všech nastalých procesech se přesouvaly ohromné majetky a jak už to bývá, tato okolnost vzbudila zájem mnoha podvodníků a lidí kteří si ze zmíněných majetkových a finančních toků chtěli nezákonně oddělit něco pro sebe.

15. 6. 2006

Hoci sa Jaroslav Hašek stal svetoznámym spisovateľom vďaka Osudom dobrého vojaka, práve dokončené voľby v Česku mi pripomínajú inú časť jeho diela -- parodovanie českej politickej scény za Rakúska-Uhorska, ktoré zavŕšil založením Strany mierneho pokroku v medziach zákona.

Vlastne všetko, čoho sme boli svedkami v predvolebnej kampani, by sme našli v Haškových poviedkach... Komentátori si spomenuli na Haška (aspoň pokiaľ viem) iba v jedinom prípade -- v súvislosti s konfliktom kandidátky Strany zelených Kateřiny Jacques s pražskou políciou. Istý novinár konštatoval, že viaceré noviny o celej afére písali asi v takom duchu ako maďarská tlač (podľa Haška) komentovala pouličnú ruvačku, ktorú v Királyhíde vyvolal Švejk, keď ľúbostný list nadporučíka Lukáša nedoručil pani Kakonyiovej, ale pánovu Kakonyimu. Haška ešte prekonala Kateřina Jacques, ktorá hoci má svetlé vlasy a útlu postavu, konštatovanie, že je "krehká blondínka", vyhlásila za urážku.

15. 6. 2006

Pročítám diskusi na téma nebezpečí komunismu a zaujaly mě následující skutečnosti, píše Michal Kolář:

1. "Diktátorská" ČSSD již několikrát předložila, popř. podpořila zákon o referendu a "demokracii bránící" pravice tyto návrhy pravidelně odmítá. Navíc se zdůvodněním, že občané jsou fakticky nedostatečně inteligentní na to, aby dokázali posoudit otázky předložené v referendu. K tomu, aby některé straně odevzdali hlasy ve volbách, již jejich inteligence stačí :-)

14. 6. 2006

Jehličkův CorpInvest, který se podílí na demonstracích proti Paroubkovi, je tatáž firma, která používá ke své propagaci státní znak na pornostránkách Amatéři.cz

Provozovatelem stránek Paroubek.eu a navazujících je pro změnu známý spammer a doménový squatter (kazaa.cz a další) Aleš Slabý, který také jménem pořadatelů rozesílá pozvánky na demonstrace do ČTK a dalších médií.

Inu, sešla se vybraná společnost.

14. 6. 2006
Co řekl Paroubek tak hrozného? Že volby byly policejně a mediálně zmanipulované, a tedy nedemokratické. To přece nade vši pochybnost byly a každý, kdo četl v předvolebních týdnech noviny a sledoval televizi, to na vlastní kůži zakoušel.

Paroubkův projev sklidil bouři nevole; dokonce i znalec nad všechny povolaný a pověstný svou uměřeností jako Jaromír Štětina srovnal premiéra s Lukašenkem a vyzval jej, aby přestal být nejen předsedou vlády, ale i předsedou strany a vůbec politikem. Nu ovšem, kdo jiný by měl rozhodovat o tom, kdo bude předsedou sociální demokracie, než senátor za jinou stranu! Na Paroubka bylo dokonce podáno trestní oznámení; jak také jinak bojovat za svobodu slova a tak vůbec, než kriminalizací těch špatných slov z těch špatných úst.

14. 6. 2006

Se zájmem jsem si přečetl článek pana Foldyny "Zelená a oranžová: programová shoda". S politováním musím konstatovat, že jde patrně o příznak ztráty politické soudnosti ČSSD, pokud zapojila strana zrovna Vás, pane Foldyno, do propagandistické kampaně snažící se přesvědčit veřejnost o údajné podobnosti programu Strany zelených a ČSSD.

14. 6. 2006

Nezaujatému čtenáři stačí jen letmo se podívat na předvolební programy ČSSD i Strany Zelených, aby rozpoznal vysoký stupeň programové shodnosti. V rychlosti načrtnu jen zásadní shodu -- někdy opomíjené a opomenuté body právě proto, že jsou "samozřejmé". A shodné.

14. 6. 2006

Neleží mnohým v žaludku? Mají ho mnozí "v srdci"? Nemáme ho mnozí ještě kdesi pod kůží?!

Žádný "komunismus" nemá standardní význam. I výraz "socialismus" je vágní. Nezapomeňme na tzv. "právní kontinuitu", se kterou jsme začali žít po roce 1989. Není "boj proti komunismu" spíše nechtěnou a dobře viditelnou reklamou KSČM? Kam s "komunismem" v informačním 21. století? Je v něčem životný?

14. 6. 2006

příspěvek rozzlobeného politologa - pedagoga

Politika není hra s pevnými a všekontrolujícími pravidly. V politice nejsou v sázce dohodou stanovené hodnoty, ale osudy lidí.

Stalo se módou sezóny přirovnávat politiku k šachům. Snad proto, že šachy patří mezi tzv. strategické hry. To na první pohled znamená, že šachista i politik musí myslet několik kroků dopředu. Jenže strategické hry jsou takové, které vylučují náhodu. V politice však náhoda patří k nejdůležitějším činitelům. Nejde pouze o to, že množství faktorů, které určily poměr 100 versus 100 mandátů, je tak pestré, že se dá hovořit o náhodě. Jak by asi vypadala povolební jednání, kdyby pár dní před volbami nezvolil sjezd ČSSD Jiřího Paroubka za předsedu strany?

14. 6. 2006

Ať už je ale řešení volebního patu nakonec jakékoliv, politici budou nuceni spolu mluvit a hledat kompromisy. V zemi ještě stále prosáklé černobílou bolševickou mentalitou je to mnohem lepší vývoj pro politickou kulturu, než by byla jasná většina jedné strany nebo jednoho tábora.

Českou kotlinou obchází strašidlo jménem Volební pat. Mnozí tvůrci veřejného mínění, kteří nepokrytě vsadili před volbami vše na jednu kartu, jsou zděšeni. Ještě ani neoschnul inkoust na podpisech stvrzujících konečné volební výsledky, a někteří z nich už volají po volbách nových. Jiní chtějí účelově měnit volební systém, nejlépe pěkně po anglosasku. Další nás straší apokalyptickými varováními o plíživé krizi, která zachvacuje českou politiku. Co na tom, že Volební pat obchází českou kotlinou už nejméně deset let, a zemi se navzdory tomuto strašidlu docela daří.

13. 6. 2006

Když jsem se někdy v osmdesátých letech snažil z Británie účastnit se na různých akcích ve prospěch demokracie v Československu, těžko bych býval uvěřil, že o čtvrtstoletí později budu muset obhajovat zrovna právo Komunistické strany Čech a Moravy na to, aby byla považována za normální, možná pošetilou, zastaralou, nepružnou, ale nicméně demokratickou stranu, která už sedmnáct let respektuje zásady normálního demokratického provozu (a s níž politikové v parlamentě vyjednávají, kdy se jim to hodí - a když se jim to nehodí, tak ji ostrakizují). Že bude muset čelit hysterickému očerňování od lidí, kteří v dnešní upadající a stále irelevantnější KSČM vidí jakéhosi totalitního ďábla, který by prý mohl znovu zavléct Českou republiku (to jako jako vznikne v ČR komunistický skanzen uprostřed Evropské unie? se supermarkety Tesco a se sto miliony západních turistů v Praze ročně? :) ) do područí Moskvy.

Antikomunistické příspěvky, zveřejňované v tomto listě, dělají myslím pořád stejnou chybu.

14. 6. 2006

O textu, který neotisklo ani Právo, ani Lidové noviny (!)

"My, tvůrčí pracovníci, máme jiné starosti, než jsou kampaně, nikoliv první a nikoliv poslední, antikomunistických centrál. Nemyslíme na destrukci, ale na tvorbu. Nemůžeme však mlčet k útokům, které jsou vedeny proti našemu socialistickému zřízení a mírové politice SSSR, které se v současné době projevily tzv. "chartou 77".

Pod tímto citátem je podepsáno mnoho jmen -- podíváme-li se na písmeno S, najdeme tam: Jiří Sequens, Stanislav Strnad, a... Karel Steigerwald, dnes komentátor MF Dnes.

Nic se nemá posuzovat mimo historický kontext doby.

Nejde asi v podstatě vůbec o komunisty. Všimni si, Jene, jak se opakuje argumentace těch, kdo se ti ozývají: nikdo z nich nemá opravdový strach z nástupu komunistů, nikdo nemůže ukázat nějaké konkrétní nebezpečí, které současná KSČM opravdu představuje, co by mohla napáchat, kdyby "s její podporou" vládla levice. Kdyby měla sociální demokracie tolik hlasů nebo jiného možného spojence, dělala by naprosto stejné kroky, jaké dělala s podporou odporných komunistů. A Václav Klaus je stejným prezidentem, jakým by byl, kdyby ho volili jiní poslanci včetně Sládkových republikánů. O to opravdu nejde a myslím, že to autoři sami dobře vědí.

Soudím, že podstatou této psychózy, kolem voleb samozřejmě nápadněji vzkypující, je něco jiného -- a to je opravdu dějinné dědictví a jeho stopy v českém myšlení. Neumíme žít bez nepřítele. Neumíme žít bez osudového, krvavého, příšerného a démonického nepřítele.

13. 6. 2006

KSČM je vítaným politickým partnerem ODS

V české společnosti se čas od času objevuje nesmírně zajímavé téma zločinecké KSČ. Máme-li se jím podstatněji zabývat, musíme se zabývat definicí zločinnosti moci jako takové a následně i tím, kdo má na takovém kroku vlastně zájem.

V souvislostí s komunistickou stranou se většinou mluví o ztrátách na lidských životech a o lidských právech. Takto pojatá definice ale není příliš vhodná, protože v jejím rámci bychom museli odsoudit například svatou církev katolickou, jejíž historie je krví poměrně prosáklá a i nadále zůstává zcela nedemokratická. Museli bychom zpětně odsoudit monarchie, jejichž vládci vyvolali válečné konflikty mamutích rozměrů stejně jako imperialistický systém, který vedl k rozpoutání druhé světové války i jeho neo-podobu, která vedla k válkám posledních padesáti let.

14. 6. 2006
Předneseno v Klubu křesťanského dialogu, 27. března 2006

Podle vážného názoru, předneseného na kursu pro kazatele Českobratrské církve evangelické v lednu 2005, dnes u nás již nejsou ani křesťané ani ateisté. A co více, význam uvědomělého náboženství a konstituovaných církví pro život jednotlivce i společnosti v uplynulém století vyprchal. Takže diskutovat o náboženství a ateismu nemá kdo, diskutovat není o čem, a tedy vlastně diskutovat není ani proč.

To ovšem neplatí pro obecnou spirituální situaci u nás. V naší údajně vysoce sekularizované společnosti, se k jakémusi křesťanství hlásí sotva 9% obyvatel a uvědomělých ateistů je stěží 1%.

12. 6. 2006

Ministerský předseda Paroubek po volbách prohlásil, že ČSSD zvažuje možnost podat žalobu na protiprávnost voleb, protože jejich výsledky byly ovlivněny předvolební kampaní. To je v ČR naprosto legální, protože zákonodárci usoudili, že možnost neregulérních voleb existuje a možnost podání stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu vtělili do paragrafu 87 zákona 247/1995 Sb.

12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 6. 2006 Energetická geopolitika 2006   
26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   
12. 8. 2005 Všichni jsme jen lidé, ale jsme nestranní Martin  Krafl

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
15. 6. 2006 K povaze většiny našich diskusí Miloš  Dokulil
14. 6. 2006 Povolební pat neexistuje Oskar  Krejčí
12. 6. 2006 Podivná reakce prezidenta Klause Jiří  Jírovec
10. 6. 2006 Jak mohou být Zelení součástí pravicové koalice?   
9. 6. 2006 Jediné řešení je neprůchodné Josef  Vít
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
8. 6. 2006 Jediným řešením je kompromis Jan  Čulík
8. 6. 2006 "Slušní občané" budou demonstrovat proti "diktátoru Paroubkovi"   
8. 6. 2006 V české politice chybí nekompromisní postoj   
7. 6. 2006 Místo politiky může parlament řešit reformu justice Martin  Kunštek

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David
24. 10. 2005 Jan Paul nepsal o všem   
19. 10. 2005 Jak to, že se protestuje proti protekci teprve před volbami? Jan  Paul
17. 10. 2005 Učitelé na vás kašlou! Jan  Paul
11. 2. 2004 Artsemestr 2004 - a co dál? Jan  Paul

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Role generála Vlasova a ROA při osvobození Prahy RSS 2.0      Historie >
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
23. 12. 2003 Čapek a Beneš - boj za svobodu ducha a srdce Věra  Olivová
27. 11. 2003 Den vítězství Petr  Jánský
8. 5. 2003 Osvobození ČSR   
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Jan  Čulík

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
26. 5. 2006 Pečínka z Kotrby, nebo kotrba z Pečínky Karel  Dolejší
9. 5. 2006 Mé námitky proti Greenpeace Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Princip veřejné mediální služby a meze Janečkova intelektu Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
26. 5. 2006 Čeští filmaři z protestu stáhli filmy, na které dostali státní dotace Filip  Rožánek
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   
26. 5. 2006 Írán: Návrat změny režimu   
25. 5. 2006 9-11 Informace a dezinformace Jiří  Jírovec
25. 5. 2006 Pull it... Vladimír  Myslík
24. 5. 2006 Zogby Poll: 70 milionů americké dospělé populace podporuje nové vyšetřování událostí z 11. září 2001   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek