14. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 9. 2007

Hodinka islámu po česku:

Boj o snižování obligatorních výdajů dosáhl dalšího kola. Ministr Langer usoudil, že by bylo nejvhodnější sebrat manželstvím cizinců nejméně na dva roky právo na jakékoliv sociální dávky -- tj. jejich životním partnerům a dětem s českým občanstvím. Heslo dne: ta manželství jsou fiktivní. "A jak se na to přišlo, že ty sňatky jsou fiktivní?" "No ty cikánské holčiny, co si vzaly Vietnamce, si drze přišly pro sociální dávky, samozřejmě, že je vyhodili, má je přece živit manžel."

"No poslyšte, ale jestli nemají ty dívky nárok na sociální dávky již dnes, tak přeci není nutné připravovat žádný nový zákon -- leda že by šlo vlastně o podvod ze strany státu na jejich existujících právech a upření jim těch dávek, na které jako české občanky právo mají, což vlastně takto koncipovaný zákon neskrývá -- chce jim přeci sebrat i přídavky na děti (odvozované z platu obou manželů) -- na děti s českým občanstvím!."

"Ale to se přece musí nějak regulovat! Cikánky a Vietnamci!" -- Mé přítelkyně: jedna vyučuje etiku (a nezná jediného Roma ani Vietnamce jménem, přesto jí není proti mysli zavádět Norimberské zákony), druhá soudkyně (minula se s povoláním, chce být hlavně drbna -- a tak je také příslušně cynická.

Text je z naplánované knihy Hodinka islámu po česku, část první - Kondor Karel ovšem na svobodě ztloustl. Motto: Proti komu bojuješ, toho víru studuj!

Nedělám si iluze, protože psát neumím, bylo by ale třeba vykouzlit ještě alespoň tři sta stránek (materiálu by bylo, kam se podívám), jen najít nakladatele, vydat to.

Psychicky jsem ovšem zcela na dně, morální podporu mi zatím nepřislíbil nikdo.

15. 9. 2007

ANALÝZA

"V životě všech svobodných národů jsou momenty, které rozhodnou směrování země a odhalí charakter občanů. Nyní stojíme před takovým momentem," prohlásil americký prezident George W. Bush v projevu k Americe 13. září 2007. Bush hovořil demokracii a o sektářství. Dodnes ale nepochopil, že demokracie nemá společný jmenovatel, že je kulturně determinována a to, co jedna země nazývá demokracií, nazývá druhá země anarchií či okupací. Bush dodnes nepochopil, že Spojené státy nečelí "sektám" , ale celému spektru politických názorů, z nichž ani jeden není plně kompatibilní s americkými představami o demokracii (a hlavně o volném trhu s ropou).

Policista v uniformě a podivná postava na demonstraci
15. 9. 2007

šok │Protestující policejní odboráři se mohou dočkat projevů solidarity, stejně jako jiní pracující. Dá se očekávat, že demonstraci proti novému služebnímu zákonu a poklesu platů na Staroměstském náměstí, plánovanou na dnešek, navštíví s projevy solidarity i pražští anarchisté a revoluční socialisté. Vedení velkých policejních odborů ale s protestní akcí nesouhlasí. Stovky policistů poslali do služby, aby se demonstrace nemohliu zúčastnit. Nakonec do Prahy přijelo jen několik stovek protestujících. Je otázkou, zda k monitorování kolegů nenasadí protiextremistické oddělení a nezákonné perlustrace demonstrantů. To by mohlo tvůrčím způsobem obohatit databázi osob, kterou shromažďuje. Britské listy už tak často činnost policistů na pražských demonstracích nemonitorují. Pražská policie se ve většině případů (až na excesy jednotlivců - zbití Kateřiny Jacques, které monitoroval fotoreportér Vlk; ponižování Mladých sociálních demokratů, které "vyřešil" ministr vnitra Langer) naučila respektovat zákon, do demonstrací už nenasazuje provokatéry a její aktivity prozatím většinou nevybočují z rámce běžného výkonu pořádkové služby - za kterou si policii platíme.

Protiextremističtí policisté v minulosti sledovali i oslavy 1. máje na Letné , které pořádala KSČM, či na Výstavišti, které pořádala vládní ČSSD. Byli i na Letné ve chvíli, kdy zde Unie svobody realizovala kampaň za legalizaci marihuany - nejspíš dohlíželi, aby akci nenarušil nějaký extremista.... Nezasahovali. A tak to má být...

16. 9. 2007

Česká strana sociálně demokratická podporuje policisty v jejich snaze zrušit povinnost odsloužit ročně 150 hodin přesčasů zdarma. Do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR už proto podala návrh novely zákona, který by měl tuto povinnost odstranit. Návrh bude projednáván na nejbližším jednání sněmovny. ČSSD nesouhlasí s tvrzením Ivana Langera, že si s nástupem nového služebního zákona pohoršilo jen cca 6% policistů. Rozhodující bude srovnání čistých příjmů policistů za rok 2006 a 2007 za stejného objemu odpracovaných hodin.

14. 9. 2007

Koncem června 2007 jsem na městské státní zastupitelství podal oznámení o důvodném podezření ze spáchání trestného činu neznámým pachatelem (prosím, aby mne češtináři ušetřili svého hněvu, neb to řazení genitivů, to je tzv."řeč úřední"), spočívající v tom, že kdosi falšoval můj podpis na fingovaném dopise, který nevyjadřoval mé názory a dopis podvodně odeslal mým jménem Ústavu státu a práva Akademie věd. Pisatel dopisu chtěl zmanipulovat jednání a expertní rozhodování akademiků o právní kauze, známé veřejnosti jako vysílání Radia Wave na vlně 100,7 FM. Akademici se ale nedali zmást, čímž rozlítili místopředsedkyni Rady Českého rozhalsu Danu Jaklovou a přiměli ji k veřejným výrokům o Ústavu státu a práva AV ČR na hraně poškození dobrého jména autorů právního posudku. Události a jejich bouřlivý průběh i komentáře jsem popsal v článku Rada Českého rozhlasu: neschopní škůdci". Rádio Českého rozhlasu pro mladé přes všechny ústrky stále vysílá...

V podání trestního oznámení jsem vyjádřil explicitně přání, abych byl písemně informován, navrhl výslech některých osob a provedení některých důkazů. Státnímu zástupci trvalo měsíc, než prozkoumal obdržené podání, neodložil ho, ale předal místně příslušnému úřadu vyšetřování Policie ČR. Tím potvrdil v prvé fázi oprávněnost a odůvodněnost podezření. Lhůtu dodržel. Policie České republiky ovšem odpověděla až nyní. Dopis s č.j. ORI-1175/900K-OM-2007 má datum 10. září 2007, z podatelny byl odeslán 12. září 2007 a pošta ho řádně doručila o den později. "Písemný materiál se tedy opatřením bez dalšího odkládá...", píše vyšetřovatel. Dnes proti tomuto rozhodnutí Policie podávám stížnost pro nesprávnost výroku (podle § 145 odst. 1 písm. a TŘ) i porušení ustanovení o řízení (podle § 145 odst. 1 písm. b TŘ). Podle nprap. Ondřeje Máchala, "vrchního policejního inspektora", se trestný čin dle §209 odst 1a trestního zákona nejspíše nestal, či zneužití cizího podpisu trestné není . Stížnost ovšem budu podávat i na onoho inspektora pro porušení trestního řádu a nedbalou práci.

Radio Wave na vlně 100,7FM jako TÉMA BL

14. 9. 2007

NÁZOR PĚTASEDMDESÁTNÍKA:

Jsem třikrát starší než vy, možná nebudete věřit, ale také mně bylo 25 a měl jsem dojem, ba byl jsem přesvědčen, že svět začíná mým narozením a okamžikem, kdy jsem jej začal vnímat.

Je mi líto, že vzdělání dnešních 25-letých není ani náhodou poznamenáno výchovou ke kritickému myšlení. Možná by mezigenerační problémy nevznikaly. Naučit se kriticky myslet je však "makačka na bednu".

Máte dojem, že ti starší a staří jsou vlastně pitomci, kteří nejsou schopni pochopit naši "krásnou" současnost, táhnou své životní zkušenosti jako železnou kouli přikovanou k noze.

Odpověď nejen panu Loukovi na článek "Jako mladý člověk nemám vítovskou jistotu"

V prvé řadě bych chtěl panu Loukovi vzkázat, že jeho otázka zda "je základní dualistické rozdělení politického spektra vůbec ještě životné a tedy možné", není správná, píše Josef Mezihorák.

15. 9. 2007

Úroveň práce Šámalovy redakce zpravodajství ilustruje názorně zpravodajská relace, odvysílaná s ministryní školství a místopředsedkyni Strany Zelených, Danou Kuchtovou. Editor zpráv neví, že Kuchtová není zastupitelkou Českých Budějovic a nechá na obrazovce nepravdivý titulek, moderátorka neví, že není ani poslankyní. Nikdo v redakci neví, že Kuchtová je ministryní. Veřejnou službu si ředitel redakce představuje jako vysílání zmateností či propagandy. Podobný problém jako v tomto případě mají i redaktoři ČT v Parlamentu. Rada České televize, management televize i vedení redakce k flagrantním profesionálním pokleskům svých redaktorů mlčí a mluvčí televize jde raději dělat diplomata. Kvalitní grafika nestačí. Za ní musí následovat kvalitní práce - všech. Generální ředitel ČT má pravdu - Česká televize si plete veřejnou službu s virtuální realitou. Ve zpravodajství zvláště. Kdy už se Jiří Janeček probere ze své falešné kolegiality k redaktorkám v OTN a začne televizi opravdu pevnou rukou řídit tak, jak mu ukládá zákon? Až se mu rozpadne pod rukama nebo až mu ji diletanti z OTN zcela zdiskreditují?

Trapas v ČT na You Tube ZDE

14. 9. 2007

Moje babička je již dávno v důchodu. Žije celý život na vesnici. Nedávno se mi položila otázku ohledně radaru. Je to již hodně stará osoba, celou aféru příliš nesleduje a tak do její mysli pronikají jenom ty nejvíce veřejně diskutované radarové argumenty. Její otázka mne však svojí prostomyslností zarazila. Nejen to, uvědomila jsem si, že nejsem schopna na ni řádně odpovědět ani sama. Zjistila jsem, že jsem na tom se svojí podrobnou informovaností podobně. Snad se na Britských listech najdou fundovaní odborníci, kteří dokáží oné důchodkyni, ženě z lidu, i mně, přespříliš zaměstnané ženě, krátce a srozumitelně odpovědět, na velmi jednoduchou otázku.

15. 9. 2007

BRITÁNIE:

sobota 13.15: Od čtvrtka večer, kdy bylo oznámeno, že britskou banku Northern Rock musela založit ústřední Bank of England, protože má nedostatek peněz pro hypotéční transakce v důsledku moratoria na mezibankovní půjčky po nedávné americké úvěrové krizi, se utvořily před pobočkami banky Northern Rock obrovské fronty kolem celých bloků (často stojí frontu až 200 lidí). Za pátek britští vkladatelé z banky vybrali miliardu liber. Bankovní instituce v Británii však varují, že se lidé chovají iracionálně, že se bance Northern Rock nemůže nic stát, neboť hypotéční transakce neohrožují vklady, ústřední banka Bank of England banku Northern Rock plně podporuje a v Británii je plně funkční kompenzační projekt, který znamená, že kdyby nějaká banka udělala bankrot, vkladatelům budou vyplaceny jejich peníze v plné výši.

15. 9. 2007
Radovan Geist

Salámovou metódou zatiahla administratíva prezidenta Busha občanov USA do vojny v Iraku. Teraz ich asi chce salámovou metódou presvedčiť, že tú vojnu vlastne vyhrali.

To je jedno logických vysvetlení jej správania vo vzťahu k irackej vojne. Porážka, ktorú republikáni utrpeli v minuloročných voľbách do Kongresu ukázala, že napriek masívnej propagande vníma veľká časť voličov Irak ako katastrofu. Pocit, že "treba niečo robiť", živil intenzívne diskusie aj vnútri Republikánskej strany a viedol k rozhodnutiu administratívy posilniť "prechodne" vojenskú prítomnosť v krajine. Podľa niektorých to bolo paradoxné rozhodnutie, v skutočnosti však malo jednoduchú logiku.

14. 9. 2007

Vždy, když se vracíme zpět v čase, snad tak nečiníme pouze z nostalgie, ani z touhy po iluzivní podezdívce současnosti. Falešnou a ne zrovna adekvátní stopou ovšem může být také pouhé kultické kladení květin při připomínce historicky závažné osobnosti. Chci tím naznačit, že bychom neměli vnímat T. G. Masaryka jenom jako formální symbol původně ještě československé státnosti (bez pomlčky či rozdělovníku!). Navíc, po tolika letech jsou dnes již stěží rozeznatelné souvislosti i návaznosti toho všeho, co by mohlo či mělo být ještě v 21. století "odkazem".

14. 9. 2007

Přiznám se, že mě docela mrzelo, že jsem se pro dlouhodoběji naplánované aktivity musel omluvit z účasti na večeru k 70. výročí úmrtí T.G.Masaryka, který se ve čtvrtek 13. září 2007 uskutečnil ve Španělském sále Pražského hradu. Alespoň k obrazovce ČT 1 jsem dorazil právě včas, abych "jako normální, řadový občan" o jistě významnou událost nepřišel. Umožnilo mi to vidět průběh slavnostního večera s odstupem, dělat si poznámky, více se zamyslet nad tím, co jsem viděl a slyšel. Podělím se o své dojmy s PT čtenářem těchto webových stránek. Dopředu avizuji, že jsem byl nejvíce zvědavý na projev 1. místopředsedy Senátu PČR Petra Pitharta, zda bude tradičně lepší vystoupení "svého i mého, i vašeho" předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky. P.Pithart nezklamal, byl nejlepší, zastínil předřečníky, včetně prezidenta Václava Klause. Ale postupně.

14. 9. 2007

Mluví-li komunista (jak mluví pan Balín) o Masarykovi, vždy mi vytane na mysli tohle (citát pochází z Masarykova stěžejního díla Světová revoluce):

"Ruský primitivism vůbec -- masa negramotných sedláků... nedostatek komunikace, úpadek vojska a byrokracie prohranou válkou, zhroucení carismu... to všechno umožnilo energickému samozvanci bolševický převrat v hlavních městech a vládu nepatrné, ale organisované menšině... Polovzdělání bolševické je horší než nevzdělání. Diktatura bolševická prýští z nekritického ducha, docela nevědeckého neomylnictví... Rusové a také bolševici jsou dětmi svého carismu; ten je staletími vychovával a vytvářel. Dovedli cara odstranit, ale neodstranili carismu... Zejména jim vytýkám, že docela po carsku hýřili v ničení životů... Bolševism odpovídá mnohem více Bakuninu než Marxovi; a Marxe sleduje více v jeho prvé době revoluční -- 1848 -- kdy svůj socialism ještě neměl vypracovaný. Bakunia by se bolševici mohli dovolávat pro svůj vyložený jesuitism a macchiavellism."

14. 9. 2007

Rozhovor s Jiřím Urbanem, dlouholetým členem České společnosti rukopisné a obhájcem pravosti Rukopisů, u příležitosti 190. výročí nálezu Rukopisu královédvorského.

Jak jste se vlastně dostal k Rukopisům?
14. 9. 2007

BRITÁNIE:

Anglická ústřední banka Bank of England byla nucena poskytnout nouzovou finanční výpomoc pátému největšímu britskému poskytovateli hypoték, finanční skupině Northern Rock, která se v důsledku americké krize v poskytování úvěrů ocitla v ohrožení. Skupina Northern Rock varovala, že její zisky na rok 2007 budou asi o 100 milionů liber nižší, než se předpokládalo, a o možných ziscích na rok 2008 se odmítla vyjádřit. Její akcie letos poklesly o padesát procent. Krize vedla k poklesu akcií i jiných britských finančních společností, akcie banky Bradford and Bingley poklesly o 5 procent, banky HBOS o 2,5 procenta a banky Alliance & Leicester o 3,5 procenta.

Podrobnosti v angličtině ZDE

15. 9. 2007

Prezident Turkmenistanu Gurbangula Berdymuchammedov je vo svojom úrade od februára a za necelých osem mesiacov vo funkcii stihol v rámci svojej zahraničnej politiky viac ako jeho predchodca za roky.

Navštívil Ruskú federáciu, Čínu, Kazachstan, Irán, Spojené arabské emiráty. Zúčastní sa zasadnutia VZ OSN v New Yorku a v novembri má v kalendári poznačenú návštevu Bruselu, kde navštívi centrálu NATO a aj EÚ. Ak bude v New Yorku, uskutoční aj oficiálnu návštevu USA. Vo Washingtone ho čakajú ako potenciálneho protiruského spojenca alebo aspoň ako predstaviteľa energetického prívesku.

15. 9. 2007

Od toho času, co Občanská demokratická strana neprosadila předčasné volby v souvislosti s pádem Stanislava Grosse, neustále za tuto kardinální chybu platí. Tehdy by hladce triumfovala nad oslabenou opozicí, rozdrobenou sociální demokracií, a na základě pozice vítěze prosazovala reformy dle libosti. Její vládní členové by si také nemuseli dělat násilí s neuvěřitelnými veřejnými prohlášeními o tom, že na Topolánkově batohu úsporných reforem vydělá opravdu každý.

K vládnutí osmero hubenými nevládními lety frustrované ODS náleží bohužel nevraživost, agresivita a budovatelská intolerance. Stručně řečeno pocit, že "socialistické" minulosti bylo nějak příliš, takže každý prostředek k její demontáži je dobrý.

Znečištění ovzduší průmyslovými exhalacemi
14. 9. 2007
Václav Klaus
dopis prezidenta republiky Václava Klause ministru životního prostředdí Martinu Bursíkovi, na který reagoval předseda ČSSD Jiří Paroubek otevřeným dopisem

Představy "o možnosti centrálně řídit vývoj klimatu na zemi" nepovažuje prezident Václav Klaus za realistické a cíle v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, které jsou navrhovány, přijímány a prosazovány, "nepovažuje za realizovatelné a už vůbec ne za potřebné." Klaus v dopise ministru životního prostředí vyjádřil obavy z dopadu navrhovaných kroků na rozvoj vyspělých a ještě více méně rozvinutých zemí, na ekonomický rozvoj "i na to nejdůležitější, na svobodu jednotlivce, která je základní podmínkou a předpokladem dalšího úspěšného rozvoje naší civilizace."

14. 9. 2007

Dlouho jsem se nechtěl k otázkám klimatu vyjadřovat a neučiním tak ani teď. Chtěl bych se vyjádřit pouze k postojům pana prezidenta Klause. Jsou tři věci, kterým nerozumím. Předně je to jeho odvaha vyjadřovat se autoritativně a proti všem v oboru, jemuž nerozumí, čili v klimatologii. Kdyby vznášel pouze pochybovačné otázky jako inteligentní laik, je to v pořádku. Svým chováním však spíše připomíná Lysenka.

Druhá věc, která mi na Klausovi není dlouhodobě jasná, je Klausovo odmítání státních regulací jako takových. Vždyť samotné zákonodárství je státní regulace. Státní regulace, vynucovaná veřejná pravidla prostě musí existovat (Klaus se ve svém zlehčování role pravidel diametrálně liší od Hayeka a staletých tradic vyspělého světa - pro Klause je pravidlo stále totéž co pro normalizačního občana, totiž buzerace, již je třeba obejít).

Do třetice - i kdyby měl Klaus pravdu ve věci oteplování, není rozumnější se připravit na horší scénář?

Klaus mi připomíná veverku, která druhé veverce říká: nic nedělej, zima bude mírná! Ano, možná mírná bude, možná ne. Lepší než riskovat bezhlavě budoucnost lidstva je snažit se potencionální katastrofě předejít. Navíc tlak na omezení klasických technologií může jen urychlit vývoj nových a pomoci i našemu zdraví, nejen klimatu.

O Lysenkovi ZDE

14. 9. 2007

Dopis předsedy ČSSD Jiřího Paroubka prezidentu republiky Václavu Klausovi před jeho projevem v OSN

"Bohužel jste přistoupil ke jmenování této vlády, jejíž mandát je slabý a pochybný, protože je založený na dvou "přeběhlících", nesete i Vy za tuto tristní situaci svůj díl odpovědnosti," napsal předseda ČSSD prezidentovi na jeho poznámku, že ekologická politika vlády vzniká mimo vládu bez jejího mandátu a za pozici ČR jsou vydávány postoje nevládních organizací.

Paroubek varuje Klause před jeho vystoupením na půdě OSN, kde chce Klaus oponovat bývalému americkému viceprezidentovi Al Gorovi. "Domnívám se, že Vám právě stav, kdy máte slabou vládu bez názoru na klíčové otázky a výzvy éry globalizace, vyhovuje," naznačuje Paroubek. "Neupírám Vám nijak právo na Vaše osobní názory, avšak předpokládám, že sám cítíte hranici, kdy jsou prezentovány jako ryze Vaše osobní a kdy již jsou vnímány jako oficiální názor hlavy státu."

otevřený dopis expremiéra prezidentovi ZDE

14. 9. 2007

O svobodě se hodně mluví a zapochybovat o tom, zda ji můžeme vychutnávat naplno, nepatří k dobrému vychování moderního člověka. Ale čert vem, co se sluší a patří, nosí či nenosí, a podívejme se, nakolik si moderní a progresivní člověk skutečně užívá své svobody.

14. 9. 2007

Ještě o elitách

Velká francouzská revoluce, to je příliš složitý komplex událostí. A pan Vít ho pojímá strašně, strašně primitivně. "Volnost, rovnost, bratrství" je heslo. Přechod od konstitucionalistů ke girondistům a dále k jakobínům, to je realita. Byl elitou Marat? Pařížská chátra, nosící na píkách nabodnutá pohlaví šlechticů? Francouzská revoluce byla zajímavá, než k ní došlo, a nějakou dobu po Míčovně, to byla opravdu určitou vzpourou elit. Pak už přicházel lid a po lidu chátra. Robespierre byl předchůdcem nacistů a komunistů a následovník středověké inkvizice.

14. 9. 2007

Definícia zo Slovníka slovenkého jazyka hovorí: elita -y ž. - najlepší, vybratí jednotlivci, skupiny, výkvet.

Táto definícia sa dá chápať dvoma spôsobmi:

Prvú interpretáciu môžeme nazvať aristokratickou. V tomto chápaní je elita skupinou akýchsi "aristokratov ducha", tých skutočne najlepších a zároveň eticky vyspelých členov spoločnosti. Neuvažujeme o tom, že príslušníkom takto vymedzenej elity by mohol byť napríklad najlepší zlodej alebo diktátor -- táto interpretácia má veľmi pozitívne konotácie.

Druhá interpretácia a aj spôsob používania nepredpokladá ani skutočnú výnimočnosť, ani etické kvality. Člen takto chápanej elity môže byť aj človek najlepší len "virtuálne" - stačí si spomenúť na to, aká skupina ľudí je za elitu (napríklad intelektuálnu) vydávaná väčšinovými masmédiami. Pokiaľ ide o etické kvality -- už ste sa asi stretli s výrazmi ako elitný zabijak a pod... Táto interpretácia má teda negatívne konotácie.

V sociálnych vedách sa termín elita často používa na označenie ľudí stojacich na vrchole mocenských hierarchií v spoločnosti. Smutnou skutočnosťou je, že dnes má aj toto použitie slova elita prevažne negatívne konotácie. Členovia mocenskej elity sú totiž často výkvetom jedine v schopnosti bezohľadne a akýmikoľvek prostriedkami vystúpiť na vrchol mocenskej pyramídy.

14. 9. 2007

Je to už dávno, co jsme se museli v rámci společenskovědních oborů věnovat i elitám. Nicméně jedna věc, kterou pronesl tehdy náš profesor filosofie (jinak ukrajinský teoretický fyzik/): "teorie elit je o volbě vyvolených"..

Ta věta mi v hlavě zůstala i po bezmála pětadvaceti letech.

To francouzské slovo snad znamenající cosi mimořádného v kontextu osobností někoho mimořádných vlastností. Někoho, kdo je chytřejší či inteligentnější. Někoho, kdo je krásnější. Někoho, kdo lépe háže oštěpem, nebo vlastní více majetku.

14. 9. 2007

Je to zastaralé

Vím, že nejsem sám, kdo si občas pomyslí: Je základní dualistické rozdělení politického spektra vůbec ještě životné a tedy možné? V tom všem postmoderním zmatku mi článek pana Víta připadá tak trochu jako z jiné dimenze skutečnosti, možná z minulosti, kdy jednoduché ideály naplňovaly mysl upřímných lidí a dodávaly jim sílu v boj, píše Ondřej Louka.

Třeba je to věkem - ani nevím proč, ale mezi řádky jsem ihned poznal člověka generačně mně vzdáleného - a článku nerozumím. Nechápu ty šmahem vedené odsudky; může člověk dnes vůbec svou myšlenku zdárně ukončit a pojistit ji proti zpochybnění? Nejspíš s postupující individualizací se ztrácejí velké pravdy a lidé se utíkají k menším.

Jsem mladý člověk, je mi čtvrt století, a prý bych měl být skoro na intelektuálním vrcholu. Onen se mi však asi ztrácí v mlhách, protože jednoduše nejsem s to nabýt v dnešním světě takové "vítovské" jistoty. A já bych setsakra rád, to mi věřte.

15. 9. 2007

Pro většinu z 1,2 miliardy muslimských věřících začal ve čtvrtek ramadán. Začátek devátého měsíce muslimského kalendáře souvisí s přibývajícími fázemi měsíce. V Libyi či Nigérii začal ramadán už ve středu. Muslimové jsou povinni soustředit se od východu do západu slunce na modlitby, nařízen je půst a sexuální abstinence. Dodržování náboženských pravidel je povinností každého muslima.

25. 10. 2003 -- 1424: Chvála budiž Bohu, který ukončil měsíc šacbán a započal měsíc ramadán ZDE

15. 9. 2007

CRI - China Radio International - započal včera globální internetovou službu CRI Webcast v angličitně, němčině, ruštině, , ašpanělštině, korejštině, japonštině, arabštině, turečtině a portugalštiněle i v esperantu . CRI v USA, Rusku, Německu a dalších 8 státech vyrábí a lokální programy jako přiblížení vysílání posluchačům v cizích zemích. Mimo webcastových služeb CRI rozvíjí také mobilní televizi a vysílání prostřednictvím nových médií v síti mobilních telefonů China Mobile , China Netcom a digitálních multimédiích - prostřednictvím satelitů a zemských vysílacích stanic. Šef CRI Wang Gengnian uvedl, že odstartováním provozu globálního rozhlasu na internetu CRI symbolizuje, že budování mezinárodního vysílání a rozvoj nových medií vstoupily i v Číně do nové etapy vývoje. V současnosti je online vysílání dostupné ve 48 jazycích a dialektech, s více než 200 hodin programu a 700,000 online posluchačů každý den. CRI navázal rozsáhlou spolupráci s místními médii v mnoha zemích. V Česku má Čínský rozhlas deklaraci o spolupráci s Českým rozhlasem, zaměřenou zejména na stáže redaktorů, zpravodajství a kulturu. V rámci této dohody se uskutečňují přenosy vážné hudby či nahrávky symfonických orchestrů a export české klasické hudby k posluchačům v Číně.

14. 9. 2007

11. září 2001 v noci, tentýž den, kdy došlo k nárazům letadel do amerických budov, rozdala lékařská kancelář Bílého domu personálu Dicka Cheneyho, který ho měl doprovázet na cestě do bezpečí do Camp Davidu, protilátku proti účinkům Antraxu -- cipro -- s tím, že ji mají užívat a že jde o preventivní opatření ZDE. Tiskový mluvčí Bílého domu, Gordon Johndroe, řekl 7.6.2002, že neví, proč zaměstnanci Bílého domu cipro dostali a že si myslí, že to bylo "preventivní opatření těsně po útocích z 11. září, než mohla být plně vyhodnocena situace" (ZDE.). 18. září 2001, tedy už týden potom, co zaměstnanci Bílého domu začali cipro užívat, byly odeslány dopisy obsahující antraxový prášek, do televizní stanice NBC a do redakce deníku New York Post a nejspíš ještě do 3 dalších redakcí. V obou nalezených dopisech byl vložen text, který odkazoval na útoky z 11. září, doporučoval, aby příjemce použil penicilinu, hlásal smrt Americe a Izraeli a končil větou Aláh je velký (9-11-01, this is next, take penacilin now, death to America, death to Israel, Allah is great).

14. 9. 2007

Pan Mikuša by rád nařizoval:

Po 6ti letech vyměnit vozidlo - v jiných odvětvích se výrobní prostředky také po šesti letech obměňují?

Nařídit barvu - ze dne na den, stanovit obsah kufru. To už tady před deseti lety bylo, ale pak jedna novinářka vyšťárala, co si cvrlikali vrabci na střeše: už předem byla znám firma, která jako jediná by měla autorizaci k přestříkávání vozidel, a jako jediné vyhovující auto VW.

Všude jinde v Evropě se jezdí se vším, nehledě na to, že mnoho zákazníků si nepřeje nápadné auto.

Zmiňuje se o taxametru -tady asi poněkud zaspal. Každý taxík má taxametr, zaplombovaný. Každý taxík je označen jménem řidiče a ceníkem, vně, i uvnitř - velikost a umístění písma je dáno vyhláškou.K taxametru patří servisní kniha, do které se zapisuje jakákoliv manipulace s taxametrem, píše Karel Kuba.

K tomu bych jen poznamenal, že dnes, kdy se tolik křičí proti zavedení kontrolních pokladen: taxametr JE kontrolní pokladna, a jeho paměť zaznamenává tržby minimálně deset let zpátky - den po dni.

O zavedení taxametrů se nediskutovalo v parlamentu - prostě to bylo nařízeno - cena cca 15 000,- .Později vyšlo nařízení, že taxametr musí mít tiskárnu, později dlaší nařízení, že tiskárna musí tisknout i když zákazník nepožaduje lístek. Všechny tyto úpravy stály další tisíce. Seřízení, plombování, atd.

14. 9. 2007

Souvislosti a možná řešení popsal článek "Problémy v taxislužbě - jak je vidí bývalý taxikář". Autor odmítá zastaralost svých praktických poznatků; jezdil do roku 1974. Ovšem přijedete-li do Paříže, tak vás taxík může vzít pěkně na hůl. Veze vás několikrát ulicí, kterou již předtím projel. Ale ne, to má být žert - protože to vypichuji minulost. Nabízím vzpomínku, kterou sepsal náš cestovatel menších i větších cest Jan Neruda - co poznal ve Francii před 144 roky!

Pařížan nevěří jeden druhému a drožkář nečiní výminky. Událi se mu jízda k některé zahradě nebo na jiná místa s dvěma východy, žádá plat napřed, do divadla, bálů, koncertů atd, rovněž, již z ohledu na to, aby u vchodu dlouho postáti nemusil. Za to je zase najímatel rovněž pojištěn proti přílišné škodě. Než vstoupí do vozu, obdrží od vozky tištěnou cedulku, na níž stojí číslo vozu a adresa držitelova, - pod tím napomenutí, aby zachoval lístek k vůli možným reklamacím. Na cedulce jsou všechny ceny do podrobna udány, od šesti hodin s rána až do půl jedné v noci a až zase do rána, na hodinu i podlé cesty, v Paříži i mimo Paříž a když použije vozu nazpět do Paříže čili nic. Vzdor cedulce však i vzdor určitému spropitnému (10 - 15 centimů) dovede drožkář cizince přece ošálit delší jízdou. Byl jsem udal po svém příjezdu drožkáři u štraspurkského nádraží, že chci do rue de l'Ouest: vezl mne nekonečně dlouho, několikkráte četl jsem mezi tím na rozích již ulici tu a zase zajeli jsme jinam.

Jan Neruda: Menší cesty - Pařížské obrázky (psáno roku 1863)

Radar ve městě Skrunda
14. 9. 2007

ANALÝZA

Výklad vládního radarového odborníka, doc.L.Pekárka o psychosomatických onemocněních mi připomněl podobnou argumentaci prof. V. Bencka z roku 1998 o psychosociálních potížích vlivem záření sovětského radaru u Skrundy[1]. Domnívám se, že je vhodné připomenout tehdejší události. Jednak lze v nich nalézt vysvětlení pro mnohé aspekty vývoje u nás, jednak byl sledován vliv záření na prostředí a zjištěné poznatky byly publikovány v prestižním časopise .

Několik řádků z historie: Radar u Skrundy byl uveden do plného provozu 1970-1. Jednalo se o zařízení s dosahem cca 6000 km s pulsním provozem, určené pro včasné varování před útokem balistických raket. Od roku 1980 se nedaleko starého začal budovat modernější radar.

15. 9. 2007

DOKUMENT

Prohlášení vydané předsedy sociálně-demokratických stran a předsedy vlád států střední a východní Evropy - České republiky, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska, během schůzky v Praze dne 14. září 2007

Osmnáct let po pádu Berlínské zdi a skoncování s bipolárním systémem se mírová dividenda Evropě vyplácí. Rozšíření Evropské unie o země střední a východní Evropy svedlo na našem kontinentu dohromady to, co k sobě patří. Ve spojenectví se svými přáteli a partnery má takováto Evropa veškerou příležitost přispět k bezpečí a míru na světě A proto si přejeme nastolit novou fázi uvolňování napětí. Základním regulačním principem v mezinárodních vztazích se postupně musí stát smluvně zajištěná mezinárodní kontrola zbrojení a odzbrojení.

15. 9. 2007

DOKUMENT

Prohlášení čelních představitelů sociálně demokratických stran a hlav vlád států střední a východní Evropy - Praha, 14. září 2007

Budoucnost Evropské unie

Padesát let od podpisu Římské smlouvy dospěl úspěšný evropský projekt do další rozhodující fáze. Současná mezivládní konference musí být zdárně završena, aby bylo zaručeno pokračování evropského úspěchu i v 21. století. Ústředními tématy naší evropské politiky je ustavení „Nové sociální Evropy“ a přeměna EU do globálně působící síly podporující mír v mezinárodních vztazích 21. století. A samozřejmě také pokračování procesu rozšiřování tak, jak byl odsouhlasen Evropskou unií.

14. 9. 2007

ing. Leoš Marek, představen jako odborník na radary MO: "Na území ČR by dopadaly trosky sestřelené rakety. Převážná část bojové hlavice se vypaří, na zem by dopadlo 10 až 15 procent zbytků a trosek o velikosti mezi 0,5 až 1 kilogramem."

setkání představitelů armády a MO se starosty ve Strašicích - zdroj Právo ZDE

13. 9. 2007

BRDŠTÍ STAROSTOVÉ ZUŘÍ:

Na pozvánce na shromáždění starostů 13.9., z obcí okolo Brd, které svolali místostarosta Ing. F. Nerad a starosta Ing. Hahner do Strašic, bylo uvedeno, že budou přítomni novináři. Novináři si však na místě stěžovali venku u skupiny starostů, že je nechtějí dovnitř pustit.

13. 9. 2007

Návrh na vypovězení Úmluvy Mezinárodní organizace práce z 21. června 1935 o zaměstnávání žen podzemními pracemi v podzemí a dolech všech druhů a příslušného článku Evropské sociální charty z 18. října 1961 předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí na jednání Vlády České republiky. Jejich obsah, a tím i vnitrostátní právní úprava v rámci Zákoníku práce, se dostává do rozporu s principem rovných příležitostí pro muže a ženy a právem Evropského společenství.

Tolik zpráva ČTK, vyvedená kdesi malým písmem u okraje stránky novin, nazvaná cynicky Česko se chystá umožnit ženám práci v dolech. Vláda ODS si tímto otevřela nenápadně dveře k obejití nálezu Ústavního soudu 3/1995, který zabránil dekonstrukci novely zákoníku práce zákonem 74/1994 Sb.

Mnichovská dohoda
14. 9. 2007

Koncom septembra tohto roku, si pripomenieme 69. výročie Mníchovskej dohody v roku 1938, tragickej udalosti, ktorá stála pri zrode najstrašnej udalosti v dejinách ľudstva, druhej svetovej vojny. V tejto súvislosti sa znova a znova pretriasa otázka, či mala vtedajšia ČSR šancu ubrániť sa nemeckému nacizmu aj bez podpory západných spojencov. Po zvážení všetkých okolností musím dať na túto otázku jednoznačne pozitívnu odpoveď. Áno, ČSR mala šancu ubrániť sa nemeckému nacizmu, ba dokonca za pomoci spojencov v radoch samotného nepriateľa, medzi dôstojníkmi a generálmi nemeckej armády.

13. 9. 2007

Globální oteplování je taková hrozba jako jaderná válka

K tomuto závěru dospěla analýza londýnského Mezinárodního ústavu strategických studií (IISS). Konstatoval, že "Spojeným státům a jejich spojencům se nepodařilo zlikvidovat al Kajdu. Ideologie této organizace zakořenila nyní natolik, že to bude trvat celá desetiletí, než bude neutralizována," pokračuje analýza. Varování přichází v nové výroční analýze mezinárodní politiky od IISS. Analýza také varuje, že

13. 9. 2007

Vždy důsledně konformní a prorežimní deník, jehož název patrně symbolizuje, že včerejšek i zítřek je třeba hodnotit prizmatem dneška, pravidelně připomíná, že pokud něco umí, pak je to zobrazování společnosti přes hrubý filtr nevědomosti a etického principu "dobré je to, co je DNES".

Flagrantní jsou zejména občasná slohová cvičení vedoucích "funkcionářů" redakce na široká společenská témata, třeba "Jak se stát miliardářem" nebo "Welcome, radar" . Úroveň stylu politováníhodná, úroveň myšlení primitivní, ale z obchodního hlediska pravděpodobně dostačující. Někdy se zase nejedná o jasně deklarovaný názor, ale dané téma je zasazováno do nesmyslných souvislostí. "Dobře míněné rady" rodičům o tom, jak poznat kvalitní školu, mohou obsahovat například návod, jak se vypořádat s ideologicky nevhodným učitelem...

13. 9. 2007

Rád bych se s vámi podělil o postřeh týkající se MF Dnes. Na předposlední stránce sešitu A bývají kreslené fóry. V poslední době jsem si všiml, že fórky týkající se radaru v Brdech, vyznívají poněkud nelichotivě pro odpůrce tohoto obranného zařízení. Podařilo se mi doma najít jenom noviny asi tak týden zpátky, radaru se (aspoň jak já jsem je pochopil) týkaly tři, píše Miroslav Fiala:

čtvrtek 6.9. : Chlápek sedící v hospodě, s pivním mozolem a neoholený říká mladému, upravenému turistovi s baťůžkem: NE, TADY NA BRDECH SE RAKETOVÉHO ÚTOKU TERORISTŮ NEBOJÍME, ODMÍTLI JSME HO V MÍSTNÍM REFERENDU.

sobota 8.9. : Prší. Opět podobný chlápek s podivným pohledem, kapkou u nosu, v gumácích povídá upravenému pánovi s kufříkem a brejličkama: METEOROLOGICKEJ RADAR?! S TÍM OPATRNĚ, NERAD BYCH MRAKY PROVOKOVAL!!!
úterý 11.9. : Chlápek v hospodě, s pivem, cigárem a tahací harmonikou, ríká houslistovi, který se od pohledu asi zastavil na kávu po koncertě v Národním: CO ČECH TO MUZIKANT, PROTO BY O ŠÉFDIRIGENTOVI ČESKÉ FILHARMONIE MĚLO ROZHODNOUT REFERENDUM!!!
12. 9. 2007
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Tak jako se More a Bacon angažovali v časech monarchie, angažoval se i další umělec, John Milton, v časech anglické revoluce: Byl tajemníkem Olivera Cromwella, obhajoval nový režim a schvaloval i popravu krále Karla I. Jeho stěžejní dílo, Ztracený ráj, má spíš znaky náboženské polemiky než utopie: Ve formě básnické alegorie zkoumá, co přispělo k pádu člověka a co ho může naopak povznést (práce, kázeň a autorita). Vyslovil tak vlastně program puritánů, kteří v té době už začali osidlovat pobřeží Severní Ameriky. Na další významnou utopii si musely evropské dějiny ještě přibližně půl století počkat; jsou to proslulé Gulliverovy cesty.

12. 9. 2007

Změna loga ČT vyvolala neshody i pochvalu. Není daleko doba, kdy dobré domácí značky a loga vyměníme za přínosné finanční podpory z ciziny. Konce bývají různé, pozor, i nečekané.

14. 9. 2007

(PARODIE):

Vědci přišli doporučením, že s pohlavní výchovou u dětí je potřeba začínat co možná nejdříve. Je všeobecně známé, že děti jsou pohlavně vzrušivé již ve velmi raném věku, dokonce i krátce po narození. Není na tom nic divného, neboť buněčné dělení a růst organizmu od svého založení při kopulaci je spojen s pohlavními procesy hormonálních charakteru. Jak je široké veřejnosti známo, a lékařská věda to konečně potvrzuje i svými výzkumy, pohlavní život je spojen s libými pocity štěstí.

Touha po štěstí a po prožití šťastného života je nerozlučně spjata s funkcemi zdravého organizmu. Neměli bychom se tedy v žádném případě odříkat štěstí. Neměli bychom však na druhé straně bránit ve štěstí ani druhým lidem. Tento požadavek je základní premisou humanizmu a demokracie. S výchovou k těmto občanským hodnotám a postojům je pochopitelně nutné začít co nejdříve, od nejútlejšího věku. Dobře to vyjadřuje lidová slovesnost, která říká, že je nutné ohýbat stromek, dokud je mladý, neboť starého psa novým kouskům nenaučíš.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2007 Memento radaru u města Skrunda v Lotyšsku Ivan  Sommer
13. 9. 2007 Dnes rozhodnou zastupitelé Strašic o referendu k radaru, vyvolané peticí občanů   
13. 9. 2007 Vládní demokracie ve Strašicích hořce zaplakala... Jan  Neoral
12. 9. 2007 Potůček: radar škodit nebude ! Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
7. 9. 2007 V radarovém opojení   
6. 9. 2007 Radar v Brdech? PR kšeft pro bývalou ministrovu firmu Štěpán  Kotrba
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
4. 9. 2007 Premiér: Ochráním vás, kdyby vás to život stálo Milan  Daniel

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2007 Memento radaru u města Skrunda v Lotyšsku Ivan  Sommer
10. 9. 2007 Americký systém protiraketové obrany Česko neochrání Jaroslav  BRDSKÝ
10. 9. 2007 Skandálně manipulativní průzkum veřejného mínění   
5. 9. 2007 Radar XBR Brdy - Technická analýza a odhad výkonových parametrů Ludvík  NERAD
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba
29. 8. 2007 Střetnutí letadla s paprskem brdského radaru ne bez následků Tereza  Tušarová
24. 8. 2007 Vládní "odborník na radary" uvedl nesprávné informace v online rozhovoru iDnes Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Referenční laboratoř je prostor pro zářivý optimismus Štěpán  Kotrba
22. 8. 2007 Nezávislá zpráva o radaru od závislé komise Jan  Neoral
20. 8. 2007 Sisyfovské úsilí odborníka na "elektromagnetický smog" Václav  Drbohlav

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
18. 7. 2007 150 DNÍ LHŮTY: Zbraně nejsou na hraní Oskar  Krejčí
30. 6. 2007 Globální hrozba ze strany nejrozsáhlejšího militaristického komplexu všech dob Daniel  Veselý
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
11. 5. 2007 Preventivní diplomacie nebo preventivní útok? Miroslav  Polreich
2. 2. 2007 NATO - spojenectví bez závazků Miroslav  Polreich

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Arktida RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Arktida bez jaderných zbraní? Jan  Burian
14. 8. 2007 Po Rusku a Kanadě směřuje do Arktidy i americká loď   
3. 8. 2007 Ruský ponor do velmocenské hloubky Štěpán  Kotrba
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   
9. 4. 2007 Svět v roce 2035   
6. 4. 2007 Podnebné změny "nejtvrdším způsobem zasáhnou chudé lidi"   
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein
12. 2. 2007 Klimatické změny, britští konzervativci a postoj české ODS Bohuslav  Binka
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2007 Spolkový ústavní soud podpořil platby veřejnoprávním sdělovacím prostředkům Richard  Seemann
11. 9. 2007 Ta sebedůvěřivá média! Miloš  Dokulil
11. 9. 2007 Bude znamenat Klausova porážka pád kabinetu? Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahajuje novou sezónu internetovým videopřenosem   
8. 9. 2007 Důsledky špatně formulované stížnosti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 Dekoj aneb blahoslavení diletanti Štěpán  Kotrba
7. 9. 2007 RRTV k Tykadlu o radaru: Dětský pořad může stranit Jan  Škorvánek
5. 9. 2007 Elegantní design České televize Štěpán  Kotrba
31. 8. 2007 RRTV: skandální lhostejnost k porušování mediálních zákonů Štěpán  Kotrba
15. 8. 2007 "Digitální" parlamentní kšeft Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
27. 8. 2007 Rusko: Britské ropné společnosti "podvádějí investory"   
16. 8. 2007 EU prosazuje alternativní ropovody a plynovody ve snaze zbavit se závislosti na Rusku   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
9. 8. 2007 Chávezova ropná jízda po Jižní Americe   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
6. 8. 2007 Irán, plyn a Shell - co vadí USA Milan  Šebo
30. 7. 2007 Skrytý program za Plánem Biopaliv Bushovy exekutivy   
27. 7. 2007 Válka mezi USA a Evropou začala Štěpán  Kotrba

Čína RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
9. 8. 2007 Čína hospodářsky hrozí Spojeným státům   
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba
19. 6. 2007 Čína chce koupit všech šest evropských továren společnosti Airbus   
18. 6. 2007 Čína: bohatství na základě vykořisťování, aneb Kdo by si nepřál nezávislé odbory? Uwe  Ladwig
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein
1. 6. 2007 Budoucnost patří letecké dopravě, aneb Jak se dát poučit od Číňanů o nutnosti evropské a hlavně německé politiky Uwe  Ladwig
15. 5. 2007 Současné doktríny a strategie Oskar  Krejčí
13. 4. 2007 Globalizace pokračuje a Indové už jsou tady, aneb Volný trh a možnost rozvojových zemí Uwe  Ladwig

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Vatikán i Rakousko se vypořádávají s holocaustem Richard  Seemann
21. 8. 2007 Družstevnictví z pohledu římských papežů Karol  Dučák jr.
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
19. 7. 2007 Vatikán musí být ultrakonzervativní Boris  Cvek
18. 7. 2007 I římská konzerva se otevře... Tomáš  Koloc
18. 7. 2007 Dědictví středověku, nikoliv starověku Boris  Cvek
17. 7. 2007 Katolický kardinál se omluvil stovkám sexuálně zneužívaných obětí   
16. 7. 2007 Jen jedna pravá církev, a to ta katolická Boris  Cvek
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Free neznamená pouze zadarmo Štěpán  Kotrba
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Stroje, humanismus a evoluce society Miroslav  Vejlupek
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2007 O posledních věcech Miroslav  Florian
11. 9. 2007 Přítomnost Milena  Fucimanová
10. 9. 2007 44 Ivan  Diviš
3. 9. 2007 Studená válka Bohumil  Kartous
31. 8. 2007 Jiří  Žáček
30. 8. 2007 Tak trochu pro pamětníky Petr  Štengl
28. 8. 2007 Jan  Skácel
13. 8. 2007 ■ ■ ■ Karel  Hynek
10. 8. 2007 Pampelišky Ivan  Wernisch
9. 8. 2007 Salvia digitalis Emil  Bok

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
10. 8. 2007 Britský meteorologický úřad předpovídá nejprve klid, pak rekordní teploty   
7. 8. 2007 Soudce částečně zakázal ekologické protesty proti letecké dopravě   
2. 8. 2007 Hnědé mraky z Asie oteplují planetu   
18. 7. 2007 Předposlední jednání partnerů projektu ACCRETe   
11. 7. 2007 Boj proti klimatickým změnám trochu jinak Miroslav  Uhlíř
9. 7. 2007 S planetou to vidím modře Adam  Votruba
9. 7. 2007 Live Earth: placebo pro přesvědčené Fabiano  Golgo
7. 7. 2007 Live Earth - megaakce rockových hudebníků na záchranu planety   
26. 6. 2007 Británie: Přívalové deště a záplavy   
26. 6. 2007 Hodlá Klaus dezinformovat českou veřejnost záměrně?   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
29. 7. 2007 Magistrát ustoupil tlaku ochránců soukromí   
26. 7. 2007 Evropská unie bude poskytovat osobní data občanů Spojeným státům Fabiano  Golgo
26. 7. 2007 EU will give personal data to US Fabiano  Golgo
11. 6. 2007 Univerzální karta Pražana představuje riziko pro soukromí   
15. 1. 2007 Policie v Evropě bude mít přístup k dababázi DNA evropských občanů   
1. 1. 2007 Občanům EU, cestujícím do USA, smějí Spojené státy kontrolovat emaily a transakce na úvěrových kartách   
3. 12. 2006 Miliony osob, cestujících do USA, klasifikovány jako "teroristické riziko"   
17. 10. 2006 Budoucnost mýtného a špehování automobilů   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2007 Irak -- bez stratégie Radovan  Geist
12. 9. 2007 Válka proti terorismu: stala se již lidská práva přežitkem ? Jaroslav  Kuba
1. 9. 2007 Britský armádní šéf zaútočil na USA, že ohledně Iráku "intelektuálně zbankrotovaly"   
23. 8. 2007 Bush: Dokud budu prezidentem, "největší síla pro osvobození člověka, jakou kdy svět poznal" z Iráku neodejde   
22. 8. 2007 Guantánamo: "mnoho pistáciových oříšků či Coca-Coly" Jiří  Hudeček
21. 8. 2007 Britové plánují odchod z Iráku, Američané jsou rozhněváni   
15. 8. 2007 Sebevražední atentátníci usmrtili v Iráku nejméně 175 osob   
13. 8. 2007 Fáma nebo skutečnost?   
13. 8. 2007 Bude zničena pleněním irácká státní knihovna?   
13. 8. 2007 Rodiny vojáků žijí v hrůze, zatímco Amerika pilně nakupuje   

Český film RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík
6. 7. 2007 Groteska, která mírně pobaví, prozření však nepřináší Jan  Čulík
5. 7. 2007 Poněkud vzdělávací "thriller" Jan  Čulík
4. 7. 2007 Mladí čeští filmoví tvůrci: zvládají jakž takž vizuální stylizaci, myšlenkově jsou plytcí Jan  Čulík
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
3. 7. 2007 O drsném počasí a jemné lidské senzitivitě Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2007 ...a bude hůř: Už jen zábavný thriller Jan  Čulík
4. 5. 2007 Vernisáž výstavy o spisovatelce Věře Sládkové   
3. 5. 2007 Nezkreslujme Máchův odkaz Lukáš  Zádrapa
16. 4. 2007 Igor Josef  Škvorecký
16. 4. 2007 Záznamy všedních dní Igor  Hájek
11. 4. 2007 "Čekám na film o Mašínech" Josef  Švéda, Marie Pásková
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Studium na Pedagogické fakultě UK jako předpeklí Jiří  Beránek
2. 9. 2007 Začíná školní rok a s ním i pravopisná buzerace našich dětí... Ladislav  Kahoun
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší   
11. 6. 2007 Třídní rozdíly začínají v Británii ve věku tří let   
1. 6. 2007 Nečisté maturity?   
1. 6. 2007 Státní maturity, CERMAT a Scio Bohumil  Kartous
25. 5. 2007 Reforma akademické samosprávy -- ano, ale... Jiří  Neustupa
24. 5. 2007 Maturanti za katedrou -- řešení, či zlevnění? Jana  Maříková
18. 5. 2007 Kamenem a chlebem Pavel  Kopecký