26. 6. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 6. 2007

Hodlá Klaus dezinformovat českou veřejnost záměrně?

Václav Klaus bude tento čtvrtek v Centru pro politiku a ekonomiku promítat dokumentární film televize Channel Four, zpochybňující globální oteplování The Great Global Warming Swindle (Velký švindl globálního oteplování). Tento film vyvolal po odvysílání v Británii obrovskou kontroverzi, četní komentátoři poukázali na to, že obsahuje omyly a věcně chybné informace. Televize Channel Four se od filmu distancovala a jeho tvůrci se za chyby ve filmu omluvili.

Václav Klaus musí vědět, že film obsahuje věcně chybné informace, které byly veřejně zpochybněny a za něž se tvůrci omluvili.

Hnutí Duha k záležitosti vydalo tiskové prohlášení, které zveřejňujeme níže. Pozoruhodné je, že Duha film zpochybňuje nevěcně, "typicky česky", totiž použitím antikomunismu.

Kádrovací poukaz na to, že autoři filmu pocházejí z okruhu bývalého časopisu Living Marxism, který byl zlikvidován, když ho úspěšně žalovala britská komerční televize za pomluvu ohledně údajně zmanipulovaných záběrů z koncentračního tábora Trnopolje v bývalé Jugoslávii, je neférový.

Časopis Living Marxism byl do té doby v Británii zdrojem záslužných polemik a kontroverzí. V Británii můžete těžko někoho skandalizovat nálepkováním, protože v demokracii mají právo na polemiku a vyjádření názoru stoupenci jakékoliv ideologie. Mainstreamová média se vyjadřovala k rozhodnutí velké komerční televize soudně zničit časopis Living Marxism jako k velmi sporné a neférové záležitosti. Koteckého snaha zdiskreditovat film Channel Four poukazem na to, že jde o film z kruhu bývalých marxistů, je tak typicky česká...

"Durkin podobné filmy netočí náhodou," píše ve svém prohlášení Kotecký. Možná ho bude zajímat, že paranoidní obrat "není náhodou, že", jak na to poukazuje Robert Conquest ve své klasické studii stalinského útlaku The Great Terror byl oblíbeným výrazem Stalinovým a v důsledku doprdelismu ho jeho poskokové a propagandističtí stalinští novináři rozšířili do kultur zemí bývalého sovětského bloku... :)(JČ)

Takto hájí časopis Living Marxism velký britský televizní novinář John Simpson:

Traumatickým zážitkem pro novinářskou práci byla epizoda, kdy začátkem roku 2000 žalovalo britské zpravodajské studio komerční televize Independent Television News časopis Living Marxism za to, že napsal, že reportéři ITN údajně zkreslili záběry vyhublých mužů za ostnatým drátem, pořízené v roce 1992 v překladišti válečných zajatců v Trnopolje. Muslimská bosenská vláda těch záběrů okamžitě využila jako důkazu, že Srbové jsou nacisty dneška.

Časopis Living Marxism argumentoval, že záběry vyhublých mužů před ostnatým drátem v Trnopolje vytvářely falešný dojem, že jsou tito muži v koncentračním táboře. Ve skutečnosti nebyli uzavřeni v prostoru, obehnaném ostnatým drátem, ostnatý drát byl kolem televizních reportérů. Britští televizní novináři ve své reportáži nikdy netvrdili, že je Trnopolje "nacistický koncentrační tábor", avšak jiné televizní stanice, které tyto záběry převzaly, už nebyly při své interpretaci tak opatrné. Soudce při tomto procesu přijal argumentaci časopisu Living Marxism, že ostnatý drát byl kolem televizního týmu, nikoliv kolem vězňů, ale akceptoval tvrzení televizních reportérů, že si to neuvědomili. Ostatní záběry, z nichž byla inkriminovaná reportáž posléze sestříhána, už nebyly k dispozici, a tak Living Marxism prohrál při a v důsledku obrovského odškodného udělal bankrot a už nevychází. Paradoxně, ITN žalovala časopis Living Marxism "ve věci obrany svobody projevu". Bankrotem časopisu Living Marxism byla tedy "svoboda tisku skutečně uhájena," poznamenává Simpson suše.

Jan Čulík, "Britský novinář John Simpson: symbol buržoazní nezávislosti, kritičnosti a slušnosti"

Prezident promítá film, který účinkující vědci obvinili z podvodů a falšování dat

tisková zpráva Hnutí Duha

úterý 26. června 2007

Prezident Václav Klaus bude ve čtvrtek na akci Centra pro ekonomiku a politiku prezentovat film o globálních změnách podnebí, jehož autora v pořadu interviewovaní vědci obvinili z podvodů a falšování údajů.

Hnutí DUHA proto shromáždilo a publikuje hlavní údaje o snímku, který napadá věrohodnost a čestnou práci předních vědců, i jeho politickém pozadí. Angličtí novináři zjistili, že režisér pochází z okruhu bývalého časopisu Living Marxism. Měsíčník vydávala britská Revoluční komunistické strana. Living Marxism mimo jiné tvrdil, že zprávy o genocidě ve Rwandě nebo internačních táborech v Bosně jsou jen konspiračním komplotem médií.

The Great Global Warming Swindle

Centrum pro ekonomiku a politiku anoncovalo, že ve čtvrtek večer bude v pražském kině Blaník promítat film The Great Global Warming Swindle [1]. Uvede jej prezident Václav Klaus. Snímek režiséra Martina Durkina poprvé vysílala britská televizní stanice Channel 4 letos v březnu. Vyvolal rozsáhlou kritiku tisku i odborníků.

Profesor Carl Wunsch: "byl jsem oklamán"

Oceánograf Carl Wunsch, profesor na Massachusetts Institute of Technology, obvinil autora filmu z manipulace s jeho názory. Natočené interview podle něj sestříhal tak, že vědec v pořadu vystupuje, jako by prezentoval přesný opak toho, co si ve skutečnosti myslí.

V dopise produkční společnosti, která film vyrobila, napsal:

"Jsem to já, kdo byl podveden [swindled]. Co máme před sebou, je kus čiré propagandy... Takové použití mých postřehů...se blíží podvodu. Mám zkušenosti s prací s televizními i novinovými reportéry a chápu některé z důvodů, proč se může stát, že je někdo špatně citován, citován mimo kontext nebo jinak desinterpretován. Něčemu z toho se nelze vyhnout kvůli nedostatku času či prostoru nebo při diskusi komplikovaných témat. Nikdy dříve jsem však neměl zkušenost, jako je tato. Mé vystoupení v 'Global Warming Swindle` je velmi trapné a moje profesionální reputace byla poškozena. Byl jsem oklamán -- což je pro mne nepříjemná pozice. Požaduji, aby film přinejmenším už nikdy nebyl veřejně promítán s mým vystoupením. Channel 4 dozajista dluží svým divákům omluvu a [produkční společnost] WAGTV nejspíš něco dluží Channel 4." [2]

Profesor Wunsch ve svém prohlášení doslova napsal: "Jsem přesvědčen, že změny podnebí jsou reálná, vážná hrozba, a téměř jistě na nich má velký podíl člověk." [2] V prohlášení a v dopise producentům popisuje na konkrétním příkladu, jak autor upravil jeho vystoupení, takže vyznívá opačně než Wunschovy názory. Zároveň kritizuje další nepravdivá tvrzení v pořadu.

Falšované údaje

Dánský vědec Eigil Friis-Christensen, jenž ve snímku také vystupuje, po odvysílání vydal prohlášení, kde autora obvinil z falšování údajů. Film mimo jiné argumentuje grafem, který pochází z jeho studie. Friis-Christensen upozornil, že části křivky "byly doplněny o zfalšovaná data" [3].

Další vědci ukázali, že ve snímku byly z dalšího grafu, který prezentuje průměrnou globální teplotu ve dvacátém století, vypuštěny údaje za poslední dvě desetiletí, jež ukazují silné oteplování [4]. Přesto film předstírá, že prezentovaná křivka pokračuje až do roku 2003. Výzkumný ústav British Antarctic Survey ve svém prohlášení uvedl: "Každý vědec přistižený při falšování údajů tak, jak to dělá [tento] pořad...by byl vinen vážným porušením vědecké profesionality" [4]. Sedmatřicet odborníků napsalo producentům dopis, kde požadují, aby film přestali distribuovat [5]. Novináři britského deníku The Independent zjistili, že Durkin diváky mystifikuje o původu svých údajů. Coby zdroj totiž uvádí NASA, ačkoli ve skutečnosti pocházejí od několika amerických politických sdružení proslulých tím, že popírají globální změny podnebí [6].

John Christy: citace neodpovídají názorům

Podezřelé jsou i citace amerického klimatologa Johna Christyho. Ve filmu je natočen, jako by tvrdil, že panují rozpory mezi teplotami z pozemních měření a údaji naměřenými družicemi. Kdysi skutečně takový názor zastával. Ale ve dva roky staré studii, jejímž je spoluautorem, Christy píše:

"Dříve uváděné rozpory mezi oteplováním u povrchu země a výše v atmosféře byly používány coby argument proti věrohodnosti klimatických modelů a realitě člověkem vyvolaného globálního oteplování...Tento signifikantní rozpor už neexistuje, protože byly identifikovány a opraveny chyby v údajích ze satelitů a radiových sond." [7] Problém totiž vyřešila série odborných prací, jež vyšly v září 2005 v časopise Science. Ukázalo se, že šlo jen o chybu ve výpočtech.

Chyby ve filmu

Odborný klimatologický server Realclimate.org publikoval recenzi, kde experti Durkinův nový film podrobili ostré kritice [8]. Argumentace pořadu stojí na tvrzeních, která jsou buď naprostým nepochopením věci, nebo záměrnou mystifikací -- ať už jde o časovou souvislost mezi křivkami oxidu uhličitého a teplot v meziledových dobách, o vývoj teplot během dvacátého století nebo vliv slunečního záření na globální teplotu [9]. Coby argumenty proti klimatologům vytahuje věci, které jsou dlouho vyřešenými banalitami.

Recidiva: případ Against Nature

Nejde o první takový případ práce Martina Durkina. V roce 1998 vyrobil televizní seriál Against Nature, kde argumentoval, že ekologická opatření poškozují rozvojové země a ekologické organizace jsou imperialistické. Film vyvolal skandál ze stejných důvodů: manipulace rozhovory a podvody vůči interviewovaným. Britský televizní regulátor Independent Television Commission posléze přiměl stanici Channel 4, která pořad uvedla, aby v prime timu odvysílala několikaminutovou omluvu.

Politické pozadí: Living Marxism

Novináři deníku The Guardian koncem devadesátých let objevili, že Durkin podobné filmy netočí náhodou. Režisér pochází z okruhu redakce dnes už zaniklého časopisu Living Marxism, měsíčníku bývalé britské Revoluční komunistické strany (RCP). Argumenty, které v Against Nature prezentoval, kopírovaly názory Living Marxism [10]. Mezi interviewované v seriálu patřili také Frank Furedi, hlavní ideolog RCP, a John Gillott, redaktor Living Marxism. Oba však vystupovali coby nezávislí experti. Jejich politickou příslušnost autor zamlčel. Durkinovou asistentkou při výrobě Against Nature byla manželka dalšího redaktora Living Marxism, autora programu RCP.

RCP byla skupina trockistických marxistů, které komentátor Guardianu označil slovy "obskurní a potrhlá sekta". Living Marxism se snažil šokovat nekonvenčními názory. Mimo jiné systematicky popíral genocidu ve Rwandě [11] nebo internační tábory v Bosně [12]. Tvrdil, že zprávy o nich jsou konspirační komploty. Argumentace se tedy hodně podobá tónu The Great Global Warming Swindle.

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA

Poznámky:

[1] Další informace na webu CEP: www.cepin.cz/cze/pozvanka.php?ID=112&PHPSESSID=f7107cf210040cb3ae4faafc498c65e8

[2] http://ocean.mit.edu/~cwunsch/papersonline/responseto_channel4.htm [2] http://ocean.mit.edu/~cwunsch/papersonline/responseto_channel4.htm

[3] http://folk.uio.no/nathan/web/statement.html

[4] www.antarctica.ac.uk/News_and_Information/news_stories/story.php?id=50

[5] http://ocean.mit.edu/~cwunsch/channel4/openletter.html

[6] http://environment.independent.co.uk/climate_change/article2355956.ece

[7] www.climatescience.gov/Library/sap/sap1-1/finalreport/sap1-1-final-execsum.pdf

[8] www.realclimate.org/index.php/archives/2007/03/swindled

[9] Méně technický, pro laiky srozumitelný přehled hlavních omylů ve filmu publikovaly také londýnské Timesy: www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/science/article1517515.ece

[10] Guardian publikoval podrobný investigativní článek o Revoluční komunistické straně, krycích skupinách, které její členové založili, a politické strategii pronikání do veřejné debaty: www.guardian.co.uk/uk_news/story/0,,341054,00.html. Detailní příběh skupiny kolem časopisu Living Marxism nabízí také server Lobbywatch.org: www.lobbywatch.org/profile1.asp?PrId=78

[11] www.guardian.co.uk/comment/story/0,3604,181819,00.html

[12] www.guardian.co.uk/itn/article/0,2763,184815,00.html

                 
Obsah vydání       26. 6. 2007
26. 6. 2007 Britské střední vrstvy na pokraji revoluce
26. 6. 2007 Rovnost je definujícím rysem dobré společnosti
26. 6. 2007 Soudím, že islám musí být zničen Štefan  Švec
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny
26. 6. 2007 Hodlá Klaus dezinformovat českou veřejnost záměrně?
26. 6. 2007 Kam až jsou Britské listy ochotny zajít?
26. 6. 2007 Petrof - díl druhý: nedostatek úpadku Ladislav  Žák
26. 6. 2007 Nedostatek hlav, aneb Vzdělanost není důležitá jen pro hospodářství, ale i pro ženitby chtivé muže Uwe  Ladwig
26. 6. 2007 Kam si můžete strčit to vaše UNESCO Štěpán  Kotrba
26. 6. 2007 Drážďanský most, souboj lobbistických skupin, nebo občanských iniciativ?
26. 6. 2007 Británie: Přívalové deště a záplavy
26. 6. 2007 Ústavní soud po čtrnácté Stanislav  Křeček
26. 6. 2007 Čertovský kousek Václav  Dušek
26. 6. 2007 Průmyslové vyvražďování ptáků je správné Wenzel  Lischka
26. 6. 2007 Zimní kouzlo SS Natallia  Sudliankova
25. 6. 2007 Když silní pomáhají slabým, činí nás to všechny silnějšími
25. 6. 2007 Kterak komunisté zase ovládli "státní" televizi Bohumil  Kartous
25. 6. 2007 Švýcaři budou muset odevzdat střelivo Richard  Seemann
25. 6. 2007 Iluze úplně apolitičnosti justice a bezpečnostního aparátu Zdeněk  Jemelík
25. 6. 2007 USA: Prezidentský úřad na prodej? Štěpán  Steiger
25. 6. 2007 Okénko do onkologického výzkumu: disulfiram Boris  Cvek
25. 6. 2007 Nedělní chvilka nejen poezie Josef  Vít
24. 6. 2007 Kde strávil Josef Mengele své poslední dny Fabiano  Golgo
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
26. 6. 2007 Británie: Přívalové deště a záplavy   
26. 6. 2007 Hodlá Klaus dezinformovat českou veřejnost záměrně?   
25. 6. 2007 Chládek pod stromem   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
22. 6. 2007 Má-li být planeta modrá, musí zůstat zelená Pavel  Havránek
22. 6. 2007 Zakažte Číně znečišťovat ovzduší .... Jan  Hošek
21. 6. 2007 Čína předstihla Spojené státy a je nyní největším globálním znečišťovatelem ovzduší   
21. 6. 2007 Klaus, neexistence globálního oteplování a britský tisk   
20. 6. 2007 Boj s větrnými mlýny   
19. 6. 2007 Planeta Země je přímo ohrožena bezprostředním nebezpečím   
6. 6. 2007 Spojené státy jsou stále proti dohodě o skleníkových plynech   
2. 6. 2007 Nekompetence a podvádění při obchodu s emisemi skleníkových plynů ohrožují boj proti globálnímu oteplování   
1. 6. 2007 Bude George Bush vyhlášen šimpanzem roku? Mojmír  Babáček
1. 6. 2007 George Bush zlikvidoval naději, že by schůzka G8 mohla schválit plán proti globálnímu oteplování   
25. 5. 2007 USA odmítly německý návrh pro summit G8 na boj proti globálnímu oteplování