16. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 5. 2006

Pentagon oznámil v úterý, že plánuje zveřejnit videozáznam letu společnosti American Airlines č. 77, který dne 11. září 2001 narazil do budovy, v níž je umístěno ústřední velitelství americké armády.

Záznam, který natočila bezpečnostní kamera Pentagonu na tamějším parkovišti, budou zveřejněny podle zákona o přístupu k informacím. Žádost o jejich zveřejnění podle tohoto zákona podala organizace Judicial Watch.

Tento videozáznam dosud nebyl oficiálně zveřejněn, avšak byl neoficiálně prozrazen a publikován na internetu.

V úterý večer vysílala americká televize Fox News záběry, které zřejmě pocházejí z tohoto videozáznamu a internetové stránky Judicial Watch byly nedosažitelné, zřejmě v důsledku příliš velkého množství lidí, kteří se je snaží otevřít.

Unesené letadlo společnosti American Airlines vrazilo do Pentagonu a usmrtilo 184 osob. Letadlo narazilo do jihozápadní strany Pentagonu a usmrtilo 125 osob v budově, kromě těch, kteří byli na palubě letadla.

"Usilovali jsme velmi intenzivně o získání tohoto videa, protože považujeme za velmi důležité doplnit veřejné záznamy o teroristických útocích z 11. září," konstatoval předseda organizace Judicial Watch Tom Fitton.

Havárie letu 77 vyvolala nejrůznější konspirační teorie, včetně teorie od francouzského novináře Thierryho Meyssama, který argumentuje, že explozi způsobila bomba v nákladním automobilu nebo střela, nikoliv letadlo. Většina novinářů, vědců a vojenských odborníků tyto konspirační teorie odmítá, ale menšina odborníků je podporuje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sloupek
Vít Slíva

Za rohem
[který není]
vidím se, jak ještě čekám
na tu bezprsou, prstnatou klavíristku.

Hudební škola jak odvěké ticho.
Slyšet je pouze klavírní koncerty,
notové vločky;

v nich jsem snad konečně
se sebou sám.

ze sbírky Rodný hrob, Host, Brno 2004 vybral Štefan Švec

16. 5. 2006

"Don't worry, be happy!"

Imperativ "Buď šťastný!" se stal vůdčím heslem naší doby, varuje britský sociolog Frank Furedi v deníku Daily Telegraph.

Ekonom Richard Layard, guru pro "pocity štěstí" v Labouristické straně, přesvědčil britskou vládu, aby podpořila jeho kampaň. Jeho požadavek, aby britská vláda poskytla finance na školení nových 10 000 terapeutů, kteří by občany instruovali, jak být šťastnějí, se líbí politikům, kteří nemají žádné nové nápady a myšlenky. Stalin, sám "budovatel štěstí", by s tím souhlasil.

A konzervativci nejsou za labouristy v této věci zrovna pozadu.

16. 5. 2006

Byly skoro tři hodiny ráno a Alex Del Monte se šprtal jak blázen na zkoušku ze statistiky na své škole, Washington University. Měl v tom zmatek, potřeboval požádat učitele, aby mu to vysvětlil. Nebyl to problém -- jeho učitel je ve vzdálenosti 13 600 km -- v indickém Bangalore.

Tisíce amerických studentů dnes využívají zahraničních učitelů z třetího světa, kteří s nimi komunikují přes internet. Školství se tak stává nejnovějším ekonomickým odvětvím, které je exportováno do rozvojových zemí, píše deník Washington Post.

16. 5. 2006

Washington Post:

Nikdo si vážně nemyslí, že snižování daní vede k zvýšení státních příjmů, avšak Republikáni se této zkoušce vyhýbajípíše komentátor Sebastian Mallaby v americkém deníku Washington Post. Americký prezident Bush pořád opakuje, že snížením daní se zvyšuje státní daňový příjem. Totéž v únoru opakoval i viceprezident Dick Cheney a opakují to neustále další američtí Republikáni.

Co si o tom myslí hospodářští odborníci?

16. 5. 2006

ZÁPISNÍK JIŘÍHO PEHE:

Roli zahraničně politických témat ve volbách do Poslanecké sněmovny v červnu 2006 lze analyzovat na několika různých úrovních: postavení a rozpracování zahraničně politických témat ve volebních programech českých politických stran; skutečné akcentování zahraničně politických témat ve volební kampani; a důležitost zahraničně-politických témat ve vztahu k veřejnosti. Zajímavý úhel pohledu nabízí i srovnání s minulými volbami v roce 2002.

16. 5. 2006

"Kolaborant Palata. Jeho článek na Lidovky.cz, jeho odporný článek na proněmeckém serveru je vrcholem hnusu, ubohosti a falešného evropanství, je synonymem pro vše, co by měl každý rozumný a kultivovaný občan odložit jako text škodící, text škůdce -- tedy toho, komu náleží reakce škůdcům příslušná!"

To píše pravicová extremistka Edelmannová na serveru své strany v "otevřeném dopise Václavu Klausovi". Nelíbí se jí, že Luboš Palata v Lidových novinách kritizoval Klausův euroskeptismus.

Pozoruhodné. Kdepak sebrala Edelmannová řeč stalinského prokurátora Urválka z padesátých let, když tou dobou ještě vůbec nežila? Zajímavý důkaz, jak k sobě má stalinský útlak a dnešní pravicový extremismus blízko... Naštěstí, v důsledku příznivých zahraničněpolitických okolností, se nemusíme obávat, že by v důsledku nějaké zahraniční kolonizace Čech byla Edelmannová České republice vnucena jako hlavní politická síla...

16. 5. 2006

Tuto sobotu 20.5.2006 se v litoměřickém hotelu Salva Guarda koná už XII. SALON KRITICKÉHO MYŠLENÍ - LITOMĚŘICE 2006.

Téma:

Ztracené generace aneb O co všechno jsme ve Střední Evropě v posledním století díky politickým událostem přišli (a co získali)?

V čem se podobá frustrace společnosti, skupin a jednotlivce? Může být útlak a represe uměleckému dílu v něčem prospěšná? Jak vnímat společenskou epidemiologii depresí?

Existují výhody nevýhod? Co nás ohrožuje, deprese nebo demence? Nebo neohrožuje a my do nich utíkáme?

Jsme nemocnější, nebo méně odolní?

Jsme jiní než naši předkové?

Čeká nás duše smutná, nebo prázdná?

Symposium začíná v 10 hodin a je veřejně přístupné.

Alex Koenigsmark

16. 5. 2006

16:00, 22/05/2006 412 (LT B) BOYD ORR Humanities Advanced Technology and Information Institute (HATII) and the Digital Curation Centre (DCC)

Background: HATII is pleased to announce that Ted Nelson will give the 2006 Arts and Media Informatics Lecture. A charismatic prophet, Ted Nelson, invented the twin concepts of hypertext and hypermedia. His visionary ideas gave us hyperlinking, a lesser version of which powers the World Wide Web (WWW) as we know it. This lecture is a unique chance for staff and students to hear one of the legends of the informatics revolution.

Abstract: The computer world has all gone wrong. Today's document systems are simulations of paper, designed for secretaries, with no depth or organizing power. Today's hypertext, with crude 1-way embedded links, no easy annotation and no overlapping links, causes documents to be chopped into short pieces and framed with raucous ads.

16. 5. 2006

Obraz veřejnosti v deníku Právo v měsících před volbami

Tento článek původně vznikl v rámci semináře "Média a společnost" na Fakultě sociálních věd UK. Během tří měsíců jsme s kolegy sledovali poměrně obecně vymezené téma "obraz veřejnosti v médiích v době před volbami" -- v mém případě šlo o deník Právo. V době od 1. března do 6. května jsem v každém vydání sledoval i s kontextem výskyt slov mínění, výzkum, průzkum, anketa, respondenti, dotázaní, veřejnost, volič a občan. K dalšímu posuzování byly vybrány zpravodajské a publicistické texty, dotýkající se celostátní politiky.

16. 5. 2006

Přiznávám, že jsem se zájmem čekal, zda bude po příspěvku Miroslava Prokeše následovat polemická reakce. Protože Pavel Urban rukavici zvedl, pokusím se jej pouze doplnit a vysvětlím panu Prokešovi, jak je to s genocidou a komunismem. Definice genocidy říká, že se jedná o vyvražďování určité skupiny lidí definovaných na základě etnika či rasy. Širší definice na základě trpkých zkušeností 20. století ovšem přidávají vyhlazování skupin definovaných politicky, nábožensky nebo kulturně.

I kdybychom se však drželi pouze té nejpřísnější definice genocidy, bude to přinejmenším u některých obětí komunistického režimu stačit.

16. 5. 2006

Příspěvek alternativního školského šéfodboráře Radka Sárköziho Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou je politizujícím nekorektním útokem proti maturitám.

Oproti němu se domnívám, že zrušení povinných maturit stejně jako např. zrušení krajů bylo jednou z úliteb mediálně rozšířenému klišé "komunisté tady všechno zdevastovali -- musíme tedy zrušit nebo aspoň přejmenovat všechno, co tu za nich bylo". Brzy se ukázalo, že ke konkurenceschopnosti ve sjednocené Evropě patří i srovnatelnost dosaženého vzdělání, v tomto případě středoškolského. Má-li být na srovnatelné úrovni, musí se nějak celostátně, dnes už celoevropsky a zítra globálně "měřit". Volný pohyb osob po celé Evropě a tím i jejich pracovní uplatnění kdekoliv na trhu s půlmiliardou osob si žádá srovnatelnost kvality i mnžství znalostí nutných jako předpoklad zaměstnání kdekoliv. Toho se nedá dosáhnout dobrovolností, ale jen plošně, celostátními či celoevropskými standardy. Nevím, o jaké diskriminaci studentů Radek Sárközi mluví.

16. 5. 2006

V posledních dnech jsem až příliš často zaslechl, že pan prezident vetoval některé zákony, a naopak, že některá rozhodnutí pocházející z prezidentské dílny vykázal do patřičných mezí zcela regulérní soud, což vedlo k upozornění ze strany prezidentské kanceláře, že naše země je jakási "soudcokratická", či jak to bylo řečeno, nebo že k něčemu takovému směřuje.

Nelíbí se mi to ze dvou důvodů, píše čtenář Michal Horák.

16. 5. 2006

Poněkud postrádám ve vašich analýzách a reakcích na causu Aleš Cibulka vs. Český rozhlas zmínku, že zmiňovaná rubrika pořadu se nazývá "JAK TO VIDÍ" a že v ní nejde o objektivní řešení nějakých problémů či otázek, ale jen a pouze o zpověď hosta, o to, JAK TO VIDÍ pozvaný host, míní čtenář, který se představil jako Martin Tesař..

Kauza Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová TÉMA BL

16. 5. 2006

Novinář, známý dosud pod jménem Ondřej Fér, o němž píšeme ZDE a který nyní pracuje v deníku Metro, se vrátil k francouzskému jménu svého otce, Ondřej Férre. Původně mu totiž jméno zkomolila jakási socialistická matrikářka.

Píše: "Po osmi letech snažení se mi podařilo přimět české úřady, aby laskavě uznaly, že se nejmenuju Fér, ale Férre, stejně jako můj otec a jeho otec etc. až do roku 1304. Jsem na tu rodinu celkem hrdý a ta zpotvořenina Fér mě štvala už moc dlouho."

Požádal nás, abychom o tom informovali, tak to činíme.

16. 5. 2006

ODPOVEDAJÚ NA OTÁZKY

Časopis EAC slovenského Euroatlantického centra V Bánské Bystrici do svého příštího čísla připravuje polemiku poradce ministra obrany Slovenské republiky Maria Nicoliniho a profesora Oskara Krejčího o bezpečnostní problematice na Slovensku. Část jejich dlouhodobého sporu získaly Britské listy.

15. 5. 2006

Čeští mediální propagandisté znají své Pappenheimské

Myslím si, že boj za profesionalitu Českého rozhlasu je ztracen. Jemnosti, jako je férovost, vyváženost, kultivovanost a kritičnost - to jsou principy, o nichž český Novák nic neví a nerozumí jim. Ve svém permanentním hospodském odporu vůči establishmentu naopak český Novák podezřívá všechny ze všeho a je skálopevně přesvědčen, že všude kolem něho jsou manipulativní spiknutí. Jemu nevadí, že pořad Host do domu s Yvonnou Přenosilovou byl nebetyčně primitivní a hloupý. Nechápe, co je to žánr publicistiky. Proč by to měl vědět?

15. 5. 2006
pořad České televize Média a svět
ČT 24, neděle 14. 5. 2006 16:32, 22:25 - 26:15 minuta pořadu

Absurdního chování moderátora zpravodajského pořadu Média a svět byli svědkem diváci České televize. Probíralo se - co jiného, než konflikt Českého rozhlasu s moderátorem Alešem Cibulkou a zpěvačkou Yvonne Přenosilovou, která zahubí každou kytku... . Hostem moderátora pořadu televize veřejné služby Petra Skočdopole byl ředitel stanice rozhlasu veřejné služby, Jiří Vejvoda.

Na následující diskuzi nebylo vidět, že by se setkali dva novináři, mající společný cíl. Jenže diletant na obrazovce si na profesionála od mikrofonu nepřišel.

doslovný přepis diskuze ZDE

16. 5. 2006
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Vedoucí úřadu lidských práv OSN v Bagdádu v pátek obvinil irácký loutkový režim, že ke konci února nelegálně zadržoval více než 15 tisíc vězňů a americké síly držely ke stejnému datu ve svých věznicích na 14 tisíc Iráčanů. V rámci setkání s delegací organizace Červeného kříže, týkajícího se vězňů držených ve věznicích tzv. ministerstva vnitra, byla ráno oznámena smrt saúdskoarabského občana. Ten zemřel 10. dubna ve věznici ministerstva v Kútu a jako příčina jeho smrti bylo uvedeno náhlé zvýšení krevního tlaku, vedoucí ke krvácení do mozku. Ke zvýšení krevního tlaku ovšem došlo poté, co byl vystaven mučení. Podle zdroje z řad zaměstnanců vězeňské správy je v kútské věznici drženo přes 1 000 sunnitů, mezi nimi i Arabové ze sousedních zemí, kteří byli uvězněni koncem roku 2005 nebo počátkem letošního roku.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
15. 5. 2006

Česká televize hledá nového šéfdramaturga zábavné tvorby. Vyhlásila proto konkurz, jehož zadání umístila na své internetové stránky. "Jan Štern rezignoval a generální ředitel Jiří Janeček jeho rezignaci přijal," řekl dnes ČTK mluvčí ČT Martin Krafl. Krafl podotkl, že Štern zůstane ve funkci do konce měsíce.

15. 5. 2006

ZÁPISNÍK JIŘÍHO PEHE:

Stalo se u nás neblahou tradicí, že každé volby jsou mnoha občany i médii chápány jako téměř osudový zlom. Jako bychom si nemohli zvyknout, že Česká republika je stabilní demokracie.

I o nadcházejících volbách se mluví jako o osudovém střetu mezi levicí a pravicí. Hrozí nám prý buď růžovo-rudá koalice (KSČSSD), nebo modrá diktatura. Ve skutečnosti lze téměř na každém možném výsledku najít více pozitiv než negativ.

Článek na stránkách Jiřího Pehe ZDE

15. 5. 2006

Dne 1. března došlo na pátém bloku bulharské jaderné elektrárny Kozloduj k vážné události. V reaktoru temelínského typu VVER-1000 selhala při havarijním odstavení více než třetina regulačních tyčí. Bulhaři událost dlouho zastírali, teprve minulý týden se však objevily podrobnější informace ukazující závažnost nehody.

14. 5. 2006
Francis Fukuyama : Konec historie a poslední člověk. Rybka Publishers, Praha 2002, ISBN: 80-86182-27-4, anglický originál : The End of History and the Last Man, 1992, Free Press, March 2006 Trade Paperback (Reissue), ISBN-10: 0-7432-8455-0, ISBN-13: 978-0-7432-8455-4

Evropským snem -- který se nejintenzivněji sní v Německu -- je zrušit národní suverenitu, mocenskou politiku, všechny konflikty, které vyžadují užívání vojenské síly. Američané naproti tomu chápou suverenitu zcela tradičně, tleskají své armádě a milují své vlastenecké průvody na 4. července.

Moderní liberální demokracie je založena na dvojích zásadách svobody a rovnosti. Obojí je trvale ve vzájemném napětí -- rovnost nelze realizovat bez intervencí mocného státu, jaký omezuje individuální svobodu; svobodu nelze rozšiřovat donekonečna, aniž bychom vyvolali různé zhoubné formy společenské nerovnosti.

V doslovu k novému vydání své knihy Konec historie a poslední člověk zkoumá Francis Fukuyama, jak jeho myšlenky přežily vlnu kritiky a politických změn. Shrnujeme.

15. 5. 2006
Příspěvek na 83. zasedání pléna České konference rektorů v Brně k bodu "Současná situace vysokého školství ČR"

Výzkum je koncentrován v podstatě do dvou center, Prahy a Brna (asi 80% státních prostředků). AV ČR je dnes prakticky výhradně pražskou institucí. Měříme-li vědeckou výkonnost finančními dotacemi, vidíme, že existují propastné rozdíly ve výkonnosti hlavního města a krajů a také ve struktuře tvůrčí inteligence s důsledky, které z toho pro kraje vyplývají.

Je tomu asi rok, co deník MF Dnes zveřejnil názory vědců a akademických pracovníků na hodnocení a financování vysokých škol v rámci programu tzv. Výzkumných záměrů. Problematika hodnocení a financování vědy našla publicitu i na televizních obrazovkách, v rozhlase a regionálním tisku. V letošním roce proběhne hodnocení první etapy řešení, zároveň je vypsáno další kolo soutěže. Jde o živé otázky, které jsou stále předmětem diskusí na akademické půdě.

Připomeňme si, že v roce 2005 poprvé dochází k výrazné diferenciaci v podpoře vědy na příštích 7 let. Část podaných projektů je financována bezvýhradně (16% návrhů), dalším je poskytována snížená dotace (30% návrhů), na druhé straně však 54% projektů není vůbec financováno.

15. 5. 2006

ROZHOVOR S POLITOLOGEM OSKAREM KREJČÍM

Pro týdeník SONDY se ptala Nataša Hyblerová
Ve své "Nové knize o volbách" nazýváte volby svátkem demokracie. Volby ale také slouží politice a zájmům politiků a jejich stran. Jsou voliči schopni rozeznat, kdy se volby mění v manipulaci mocenských elit? Mohou voliči svojí účastí opravdu ovlivnit svůj příští život?
Smyslem voleb je zajistit, aby výběr státníků byl závislý na občanské veřejnosti a zabránit tomu, aby si někdo natrvalo usurpoval moc. Onen druhý požadavek lze zajistit poměrně snadno - volby se konají pravidelně. Problém je s první částí požadavku. Předně z politické psychologie víme, že veřejnost je produkt masových sdělovacích prostředků. Středověký rybář u Třeboně či v měšťanosta v Olomouci těžko mohli tušit, jakou válku vedou francouzští králové. Až tehdy, kdy noviny přinesly většímu množství lidí najednou informaci o události, tito lidé událost zaznamenali. To z nich udělalo skupinu, která mohla zaujmout stanovisko. Jenže sdělovací prostředky nenosí jen informaci o události, ale i názor na ni.
15. 5. 2006

Jsou věci, před nimiž nás ani členství v Evropské unii či v NATO neubrání, pokud se o sebeobranu nepostaráme sami.Takový je, nejednou nanejvýš náročný, úděl svobodného občana. Měsíc před volbami nám to velmi citelně připomělo pár pseudopolitických událostí, které ovšem mají velký společenský význam a týkají se nás všech. Dva politici, komunista Jiří Dolejš a členka strany Zelených Kateřina Jacques byli na ulici zmláceni. Okolnosti útoků jsou rozdílné jako asi většina vlastností jejich obětí, včetně politické příslušnosti. Neveselý osud z nich však učinil jedinou symbolickou připomínku pro občana před volbami. Lze ji srozumitelně a stručně vyjádřit dvěma slovy: Ubráníme se?

12. 5. 2006

Případ Cibulka a Přenosilová

Česká republika má další skandál, týkající se ohledávání hranic svobody slova. Vedení stanice se rozhodlo odvolat Aleše Cibulku, moderátora pořadu Host do domu, vysílaného na stanici Praha, protože nekorigoval "neuctivé" výroky Yvonny Přenosilové o premiéru Paroubkovi, jehož přirovnala k Mussolinimu, a o straně Zelených. Argumentuje, že šlo o porušení Kodexu ČRo. Podle něho si moderátor živého vysílání musí udržet přehled nad situací a být připraven reagovat na neplánované skutečnosti. Pokud se v živém vysílání určitá osoba projevuje tak, že Český rozhlas nemůže dostát povinnostem uloženým zákonem nebo Kodexem, je moderátor živého vysílání oprávněn takovou osobu přerušit, respektive jí odebrat slovo. Jestliže chování nebo projev takové osoby vážně překročí únosnou míru, je povinností průvodce se od chování či výroků takové osoby jménem Českého rozhlasu distancovat. Tolik kodex, který kopíruje v těchto ustanoveních guidelines BBC.

"Pravicový" český tisk (MFD) křičí, že jde o útok na svobodu projevu. "Nejmenovaní novináři" v ČRo se obávají, že budou z rádia vyhozeni, když si dovolí říct "cokoliv".

Je tomu opravdu tak? Jak to vlastně s celou věcí je?

přepis inkriminované části rozhovoru mezi Alešem Cibulkou a Yvonne Přenosilovou ZDE

Krize v České televizi - 1. 1. 2001
12. 5. 2006

Tak jsem se dozvěděl od ČTK, že má k dispozici dopis, který ještě jeden farář a jedna herečka neodeslali příjemcům. Oba už ale stihli informovat ty, jejichž úkolem je roznášet drby, namísto podávání nezkreslených objektivních a vyvážených informací, jak jim ukládá zákon. Dopis totiž ČTK nezveřejnila, jak by se slušelo, jen informaci o tom, že ho má. A pak už jen jedna paní povídala... Podivný přístup. Bulvární sháňka po obsáhlejším vyjádření obou politiků v předvolebním období může nastat. Aniž kdo četl "Chartu". Vtip je v tom, že příjemcem dopisu má být Rada Českého rozhlasu a odesilatelem jsou stávající a už nejspíše ne budoucí poslanci. Předmětem psaní je pokus dvou "čestných" politiků ovlivnit agendu a jednání Rady. Té Rady, která má být a je nezávislým orgánem.

Média veřejné služby TÉMA BL

Pokus o sametovou revoluci v ČT TÉMA BL
22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

6. 5. 2006

V dubnu přispělo celkem 115 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 25 812.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba
12. 5. 2006 Paroubek "je skutečně jak Mussolini"   
12. 5. 2006 Unionistický stranický sekretariát Štěpán  Kotrba

Role generála Vlasova a ROA při osvobození Prahy RSS 2.0      Historie >
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
23. 12. 2003 Čapek a Beneš - boj za svobodu ducha a srdce Věra  Olivová
27. 11. 2003 Den vítězství Petr  Jánský
8. 5. 2003 Osvobození ČSR   
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Jan  Čulík

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Násilí policie a četky taky Milan  Daniel
2. 5. 2006 Jak to přesně bylo Karel  Jech
2. 5. 2006 První máj a všechno to zločinné a zavrženíhodné Ladislav  Žák
2. 5. 2006 Bublan: Inspekce možná vyšetří incident s Jacques do konce týdne   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Dolejš: Za přesvědčení z přesvědčení Oldřich  Průša
28. 4. 2006 Blíží se noc dlouhých nožů? Ivan Odilo Štampach
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Mé námitky proti Greenpeace Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2006 Po oktávách let Vít  Slíva
15. 5. 2006 Tři věty paměti Jan  Zábrana
12. 5. 2006 O matce Milan  Libiger
10. 5. 2006 Filosofská Jiří  Krombholz
9. 5. 2006 Restauracím a jídelnám Marcela  Gunázerová
5. 5. 2006 Malá veselá píseň Ivan  Blatný
3. 5. 2006 Radost Jaroslav  Bílek
2. 5. 2006 Hlad po mléce Tomáš  Koloc
28. 4. 2006 Strom Jan  Vladislav
27. 4. 2006 Bázliví milenci Emanuel  Züngel

Český film RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Dovolená ve "Slovenském ráji"   
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 ODS se důrazně ohrazuje   
26. 4. 2006 Kořistka: "ODS zadržuje důkazy"   
17. 4. 2006 Proč budu volit ODS   
17. 4. 2006 ODS a rovnost příležitostí? Josef  Vít
14. 4. 2006 Modrá šance pro ČR   
27. 2. 2006 Chce ČSSD zvrátit mandát ODS z krajských voleb? Boris  Cvek
20. 2. 2006 Weak ODS leadership hurting `blue` chances Irena  Ryšánková
13. 2. 2006 Václav Klaus poškozuje ODS Milan  Daniel
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2006 Pentagon donucen zveřejnit videozáznam z 11. září   
5. 5. 2006 Nešlo jen o ZHN, ale i o zlepšení životních podmínek iráckých žen... Jakub  Rolčík
26. 4. 2006 Měla by britská vojska zůstat v Iráku?   
22. 4. 2006 Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení   
14. 4. 2006 Britský vojenský lékař odsouzen do vězení   
14. 4. 2006 Američtí generálové požadují, aby Rumsfeld odstoupil   
12. 4. 2006 Plánovité zabíjení iráckých vědců?   
9. 4. 2006 The New Yorker: Bush chce použít jadernou bombu proti Íránu   
29. 3. 2006 Americký triumfalismus vede k zrychlování globálního úpadku USA   
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody   
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa   
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   

Školství RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   
13. 5. 2006 Při stávce univerzitních učitelů začíná jít do tuhého Jan  Čulík
9. 5. 2006 Otazníky kolem státních maturit a CERMATu Radek  Sárközi
2. 5. 2006 Parodie na maturitu III.   
28. 4. 2006 Školství, jeho reforma a volby František  Augusta
28. 4. 2006 Parodie na maturitu II. Bohumil  Kartous

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !