26. 4. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 4. 2006

Měla by britská vojska zůstat v Iráku?

Lord Heseltine [bývalý konzervativní ministr obrany]: Myslím si, že je to nesmírně obtížná otázka. I pro člověka jako já, který zastává názor, že invaze do Iráku byla jednou z nejdramatičtějších chyb za celý můj politický život. Myslím, že jsme byli podvedeni. Vedoucí představitelé v Británii a v USA se předem rozhodli, že napadnou Irák bez ohledu na OSN (dlouhý potlesk) a myslím si, že teď je to dilema docela jednoduché. Jakmile jsme tam jednou přišli, což jsme dělat neměli, stali jsme se nyní součástí celého problému. Tím, že tam jsme, situaci zhoršujeme. Ale jestliže odejdeme, situace se bezpochyby ještě více zhorší. Takže už neexistuje správné nebo lehké nebo slušné řešení.

Touto otázkou se mj o víkendu zabýval známý diskusní pořad stanice BBC Radio 4 "Any Questions". Diskutéry byli bývalý významný konzervativní ministr obrany za Margaret Thatcherové lord Heseltine, Sir Jeremy Greenstalk, britský velvyslanec u OSN, když Británie zaútočila na Irák, a pak v Iráku, historička Sarah Bradfordová, Jack Dromey, náměstek generálního tajemníka odborového svazu Transport and General Workers Union, dále pokladník Labour Party, který nedávno odhalil skandál s přísliby vysokých státních vyznamenání za tajné milionářské půjčky.

Posluchač: Domnívá se panel, že v Iráku už vznikla občanská válka a že bychom měli nyní stáhnout své vojáky?

Moderátor: Jak se vyjádřil bývalý konzervativní stínový ministr zahraničí Michael Ancram. Sire Jeremy, vy jste se také vyjádřil, asi před měsícem, že v Iráku už probíhá na nízké úrovni občanská válka?

Sir Jeremy Greenstalk: Neměli bychom se hádat o slovíčka, jestli v Iráku probíhá či neprobíhá občanská válka. Myslím, že na tom nezáleží. Já si osobně myslím, že by britská vojska neměla být stažena. Pokud v Iráku existuje šance, že by vládu mohla převzít místní administrativa a mohla by začít jednat kompetentně. Tato šance ještě existuje. Myslím, že tam všechno jde špatně. Vím, že násilí převládlo ve dvou velkých částech Iráku. Není to občanská válka v klasickém slova smyslu. Avšak dochází k zabíjení civilistů ve velmi strašlivé míře. Polovojenské jednotky a místní váleční magnáti organizují to zabíjení. Iráčtí politikové se stali nesmírně sektářskými. Avšak iráčtí lidé jako celek, když se sejdou a když o tom hovoří, chtějí, aby demokratický režim zvítězil. Nechtějí, aby jim vládla sekta, a chtějí, aby se Irák nerozpadl.

Moderátor: Jak na základě této analýzy usuzujete, zda jde politický proces v Iráku kupředu nebo nazpět? Což je vaše hledisko pro to, zda by britská vojska měla zůstat, anebo odejít.

Sir Jeremy Greenstalk: No, v Iráku je teď docela velká míra svobody projevu. Jsou tu průzkumy veřejného mínění. Vychází více než 200 deníků.

Moderátor: Ale veřejné mínění chce, aby západní vojska odešla.

Sir Jeremy Greenstalk: Ano, Iráčané chtějí, aby západní vojska odešla, ale nechtějí, aby zůstali v rukou té druhé sekty. Takže v té věci zastávají dost schizofrenní postoj. A ve skutečnosti chtějí více než co jiného slušný život pro své rodiny a rozumnou míru bezpečnosti. Přijmou současný kompromis, pokud to povede k něčemu lepšímu. Ale jsou situací stále více deprimováni.

Lord Heseltine: Myslím si, že je to nesmírně obtížná otázka. I pro člověka jako já, který zastává názor, že invaze do Iráku byla jednou z nejdramatičtějších chyb za celý můj politický život. Myslím, že jsme byli podvedeni. Vedoucí představitelé v Británii a v USA se předem rozhodli, že napadnou Irák bez ohledu na OSN (dlouhý potlesk) a myslím si, že teď je to dilema docela jednoduché. Jakmile jsme tam jednou přišli, což jsme dělat neměli, stali jsme se nyní součástí celého problému. Tím, že tam jsme, situaci zhoršujeme. Ale jestliže odejdeme, situace se bezpochyby ještě více zhorší. Takže už neexistuje správné nebo lehké nebo slušné řešení. To je součástí mé kritiky, proč jsme invazi do Iráku neměli nikdy provést. Protože každý, kdo měl o Iráku alespoň ty nejzákladnější informace, věděl, že Saddám Husajn je tyran, nicméně držel pod pokličkou historicky neřešitelný konflikt. Tři různé etnické kmeny.

Moderátor: Představte si na okamžik, že jste britským premiérem s odpovědností. Co byste udělal. Řekl byste: Počkáme a uvidíme? Anebo byste- jak říká Michael Ancram -- požadoval, aby britská vojska z Iráku odešla?

Lord Heseltine: Je tak lehké na tu otázku odpovědět, když nejste premiérem. A to je neodpovědné, odpovědět na tuto otázku, i když tento pořad je důležitý. Takže já bych na tuto otázku nechtěl odpovědět, dokud bych nedostal plné a podrobné informace o interní situaci v zemi. A ty informace já nemám. Já čtu noviny a jestliže chcete být plně informováni, doporučuju: nečtěte noviny. (Smích)

Jack Dromey: Já jsem invazi do Iráku nepodporoval. Ale asi jsem jako mnoho lidí dnes tady v publiku, že jsem tak nějak doufal, že to nějak dopadne dobře. Říkám to, protože si vzpomínám, jak v sedmdesátých letech přijeli do Británie dva iráčtí odboráři a vykládali nám ty opravdu děsivé příběhy. Manželka jednoho z nich byla znásilněna, druhý měl dva bratry, kteří byli zastřeleni. A Saddam byl takové monstrum, že jsem si říkal: tahle akce není moudrá, ale doufám, že z toho vznikne něco dobrého. Musím říci, když dnes pohlédneme zpět, je možná jen jediný závěr. Byla to válka bez ospravedlnění. Byla to válka bez plánu pro mír, který měl po ní následovat. Byla to válka, která posílila sektářské rozdělení Iráku a rozhádanost v regionu. A je to válka, která vyvolává terorismus. Nemyslím, že by bylo lehké odtamtud rovnou utéct, ale na druhé straně si myslím, že musíme plánovat brzké stažení britských vojsk z Iráku. Když už pro nic jiného, že je nutno vyslat signál těm hádajícím se iráckým politikům, kteří se ještě, čtyři měsíce po volbách, nedohodli na složení vlády. A z celé věci musíme přijmou hluboké poučení. Z toho, co se stalo v Iráku. Nikdy jsme neměli jít za Georgem Bushem do Bagdádu. (Potlesk).

Sarah Bradford: Myslím, že si Bush a Blair měli přečíst historii. Pokaždé, když Britové vyslali vojenskou expedici do Iráku, byla to naprostá katastrofa. Totéž platí o Afghánistánu. Myslím, že oni historii neznají a je jim to jedno. Byli by moudřejší, kdyby ji znali. (Potlesk).

Moderátor: Lord Heseltine řekl, že je přesvědčen, že Bush a Blair se rozhodli provést invazi do Iráku bez ohledu na OSN. Vy jste tam byl, v tu klíčovou chvíli. Vyplývá z důkazů, že analýza lorda Heseltina je správná?

Sir Jeremy Greenstalk: Většina v Radě bezpečnosti OSN by byla proti válce, kdybychom požádali, aby se o tom hlasovalo. O tom není pochyb.

Moderátor: A existovalo rozhodnutí napadnout Irák už předem?

Sir Jeremy Greenstalk: Spojené státy se zjevně už předem rozhodly, že invazi provedou, když to nepůjde vyřešit nějak jinak. Britský premiér chtěl najít nějaký jiný způsob než válku, pokud by to bylo možné. Ale rozhodl se, že podpoří USA, pokud to možné nebude. Ale OSN jednalo proti vlastním rezolucím a Rada bezpečnosti prohlásila, že je Saddám Husajn vinný, tři nebo čtyři měsíce předtím, než válka začala.

Lord Heseltine: Ano. Seděl jsem na schůzi v Londýně. Dvě stě důležitých lidí. Poslouchal jsem amerického emisara Richarda Holbrooka, významného činitele ze Senátu. A ten nám říkal: Z OSN si nic nedělejte. K invazi dojde. A to bylo v listopadu. K invazi mělo dojít v březnu.

                 
Obsah vydání       26. 4. 2006
26. 4. 2006 Státní úředníci si určují, s kým budou diskutovat v televizi, a ČT je poslouchá!
26. 4. 2006 Měla by britská vojska zůstat v Iráku?
26. 4. 2006 Evropské "dohnat a předehnat" v kontextu íránské krize Karel  Dolejší
26. 4. 2006 Kořistka: "ODS zadržuje důkazy"
26. 4. 2006 Chtíč ženy přitahuje Jiří  Drašnar
26. 4. 2006 ■ ■ ■ Jan Katolista Turkyně
26. 4. 2006 Ministr vnitra Clarke propustil 1000 zahraničních zločinců
26. 4. 2006 Afrodisiakum moci?
26. 4. 2006 Vzdálené a blízké příbuzenstvo Strany zelených Pavel  Pečínka
26. 4. 2006 Zelené naděje, růžové sny Jiří  Kouda, Milena  Geussová
26. 4. 2006 Zelení: Posun hodnot Oskar  Krejčí
26. 4. 2006 Zelení: Nahoru a dolů Igor  Záruba
26. 4. 2006 Předvolební průzkumy jako uzavřený koloběh manipulace Štěpán  Kotrba
26. 4. 2006 Straní Česká televize -- nebo jde spíše o pouhý šlendrián? Michal  Rusek
26. 4. 2006 Zákon nebo soudcovské uvážení? Stanislav  Křeček
26. 4. 2006 Transparency International kritizuje korupci i v Británii
26. 4. 2006 Dovolená ve "Slovenském ráji"
26. 4. 2006 Vy jste umělec, Vy jste se o svoji maminku mohl starat, my chodíme do práce! Jan  Paul
25. 4. 2006 Hledání alternativy - Tomás Hirsch v Praze
25. 4. 2006 ČT zavádějící divadýlko nezruší, protože by to vypadalo, jako že ustupuje Paroubkovi Jan  Čulík
26. 4. 2006 Muži mají větší plat než ženy v důsledku nabídky a poptávky
26. 4. 2006 Jsou ženy opravdu neschopné? Darina  Martykánová
26. 4. 2006 Vagína místo rudé knížky? Jiří  Škuba
26. 4. 2006 Více žen do politiky!? ANO!!! Olga Anna Sedláčková
26. 4. 2006 Kdo má problém s preferenčními hlasy? Jan  Hošek
26. 4. 2006 Kolik stojí demokracie? Jan  Klusáček
26. 4. 2006 Ochuzený uran v Iráku - nedůvěryhodný článek Miroslav  Šuta
25. 4. 2006 Čtveráctví jménem republiky Jiří  Vančura
24. 4. 2006 Ženy jsou na nižším stupni vývoje Štefan  Švec
25. 4. 2006 Nejkonvenčnější střední proud Darina  Martykánová
25. 4. 2006 Vesmír, člověk - velké neznámé Miroslav  Vejlupek
25. 4. 2006 Nechápou, proč se těch pár evropských studentů pořád ptá: "A proč?" Michael  Kaethler
25. 4. 2006 They can't seem to figure out why the few European students here always ask "Why?" Michael  Kaethler
12. 4. 2006 Hospodaření OSBL za únor a březen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Měla by britská vojska zůstat v Iráku?   
22. 4. 2006 Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení   
14. 4. 2006 Britský vojenský lékař odsouzen do vězení   
14. 4. 2006 Američtí generálové požadují, aby Rumsfeld odstoupil   
12. 4. 2006 Plánovité zabíjení iráckých vědců?   
9. 4. 2006 The New Yorker: Bush chce použít jadernou bombu proti Íránu   
29. 3. 2006 Americký triumfalismus vede k zrychlování globálního úpadku USA   
25. 3. 2006 Rusko popírá, že by poskytovalo Saddámu Husajnovi špionážní informace   
22. 3. 2006 Irácká policie tvrdí, že americká armáda popravila jednu rodinu   
20. 3. 2006 Irák: Má demokracie ještě nárok? Lubomír  Molnár
20. 3. 2006 Blaira varovali poradci: "Americká strategie v poválečném Iráku je strašná"   
17. 3. 2006 USA zahájily velkou ofenzívu proti sunnitským povstalcům   
16. 3. 2006 Irácké střípky Jakub  Rolčík
10. 3. 2006 Neokonzervativní spojenci opustili Bushe ohledně Iráku   
9. 3. 2006 Otevřeli jsme Pandořinu skříňku