5. 8. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 8. 2005
S lidmi, kteří staví svoje hodnoty nad klidný spánek ostatních, bývají obecně špatné zkušenosti.

Klid demokracie má jednu chybu. Způsobuje absťák po velkých kolektivních citech. Od krize v České televizi už pár pátků uteklo, Czech Tek je dalším výronem touhy po Velkém Boji Za Hodnoty. Na všech stranách.

Velký Boj Za Hodnoty má ovšem taky jednu chybu. Dělá z lidí idioty. Taky na všech stranách.

Sloupek
J. H. Krchovský

Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si

z knihy Básně, Host, Brno 1998, vybral Štefan Švec

7. 8. 2005
Tisková zpráva Johna Boka a Stanislava Pence

Ministr Bublan v dnešních Otázkách Václava Moravce, které vysílala Česká televize, opět lhal. Uvedl totiž, že jeho předchůdce Stanislav Gross se setkal s aktivisty za lidská práva Stanislavem Pencem a Johnem Bokem a dohodl s nimi možnost konání letošního Czechteku v některém z vojenských prostorů. Podle Bublanova vyjádření se však "již nikdo neozval".

Pan ministr Bublan v této věci lhal.

6. 8. 2005

sobota 20.00: Ve věku 59 let zemřel bývalý britský ministr zahraničí Robin Cook poté, co v sobotu zkolaboval při výletě do skotských hor. Cookovi se udělalo špatně těsně pod vrcholkem hory Ben Stock (721m) v oblasti zvané Laxford Bridge v severozápadním Skotsku. Vrtulníkem byl dopraven do nemocnice v městě Inverness v severovýchodním Skotsku, kde se ho 40 minut pokoušeli resuscitovat.

Cook rezignoval v březnu 2003 na funkci předsedy Dolní sněmovny na protest proti útoku na Irák. Od labouristického volebního vítězství r. 1997 zastával Robin Cook funkci britského ministra zahraničí, po restrukturalizaci britské vlády po druhém volebním vítězství v r. 2001 se stal předsedou britské Dolní sněmovny.

Od března 2003 byl řadovým labouristickým poslancem a často a ostře kritizoval Blairovu zahraniční politiku.

CzechTek 2005 - foto: Štěpána Kotrba
5. 8. 2005
CzechTek 2005 - foto: Štěpán Kotrba pro ČRo Online

Žijeme ve velmi fascinující době. Ve společnosti probíhají změny nosných ker, ale na povrchu to jaksi není znát. Všechno se děje pěkně pod slupkou elektronických výbojů nejrůznějších sítí. Jen sem tam probleskne čitelný kód z hlubin, takže se dá i leccos zajímavého usoudit. Něco takového se stalo. Jak jinak si lze vysvětlit, když establishmentový komentátor souhlasně cituje tvrdého kritika establishmentu, aneb když si Jiří Pehe notuje s Janem Kellerem?

5. 8. 2005

BEZ KOMENTÁŘE

Jiří Paroubek
"nové" prohlášení předsedy vlády České republiky k událostem CzechTek - došlo 5. srpna 2005 14:15

Předseda vlády České republiky Jiří Paroubek pokládá za nezbytné znovu zaujmout stanovisko k událostem CzechTek v průběhu minulého víkendu. Je především přesvědčen, že tato akce splňovala všechny atributy shromáždění a jako taková podléhala režimu zákona č. 84/1990 Sb., o shromažďování. Bylo proto povinností jejích organizátorů akci ohlásit, aby tak příslušný obecní úřad mohl přezkoumat, zda jsou splněny všechny zákonné podmínky svědčící o tom, že nebude narušen řádný a pokojný průběh. Pokud by dospěl k názoru, že tomu tak není, mohl by za zákonných podmínek akci zakázat a svolavatelé by se mohli obrátit k soudu se žádostí o přezkoumání tohoto rozhodnutí. Samotná existence nájemní smlouvy proto představuje pouze jednu z mnoha dalších podmínek a nesplnění ohlašovací povinnosti vytvořilo od počátku protiprávní stav s důsledky z toho vyplývajícími.

5. 8. 2005
Jiří Paroubek
"aktualizace" předešlé tiskové zprávy předsedy vlády České republiky z 4. srpna - zasláno tiskovým oddělením úřadu vlády 5. srpna 2005, 15:02

...Připomínám, že soud s jedním z organizátorů loňské technoparty proběhne v polovině září. Bude se jednat o úhradu škod ve výši 750 tisíc Kč. V případě, že bude odsouzen ale není jisté, zda poškození své peníze někdy uvidí.

Je potřeba také vědět, že ředitelství české policie Tachov bylo proto, že nezasáhlo na ochranu vlastnických práv loni při stejné akci, pořádané jinde v okrese, ostře kritizováno veřejností, opozicí (ODS) i státním zastupitelstvím. Tak například, současný europoslanec Miroslav Ouzký (ODS) po loňském CzechTeku prohlásil: "Ukázalo se, že ochrana soukromého vlastnictví v této zemi nefunguje tak, jak by měla. Nabízí se otázka, na co tu policii máme". Co si asi myslí řadový policista o takovém přístupu části politiků a médií? Ať udělá policie cokoli, zasáhne-li či nezasáhne, je to stejně špatně.

Premiér Jiří Paroubek
5. 8. 2005

BEZ KOMENTÁŘE

Jiří Paroubek
tisková zpráva z Úřadu vlády České republiky

Každý, kdo chce mluvit o policejním zásahu při CzechTeku, by měl vidět místo, kde se celá věc udála. Tedy pozemky na katastru obce Přimda, jako jsem to udělal ve středu já. V doprovodu starosty Přimdy Jána Sopka a za přítomnosti soukromého zemědělce Jana Zatloukala jsem obhlédl louky a les, kde umístili v pátek a sobotu svá auta a stany účastníci technoparty. Musím říci, že naprostá většina pozemků, které účastníci technoparty zabrali v pátek a sobotu pro svou akci patří, anebo je obhospodařována vlastníky (město Přimda, pan Zatloukal a další), kteří nesouhlasili se vstupem účastníků párty na ně. Pan Plesky, který pronajal organizátorům technoparty svých cca 13 ha pozemků, tyto pozemky pronajal bez existence navazující veřejné přístupové cesty k nim.

5. 8. 2005

OMYL:

Pan Kolberk ve svém článku "Czechtek 2005: Akce nebyla legální" uvedl mj. následující tvrzení: "Každý, kdo nějaký hudební podnik v Čechách pořádal, musí vědět, že je třeba nejen zajistit místo konání, a to buď v budově nebo i pod širým nebem, ale je třeba rovněž získat souhlas místně příslušného místního či městského úřadu, na jehož katastru (tedy nejen přímo v obci či městě) se akce bude konat, a to v dostatečném časovém předstihu".

Pan Kolberk se v této věci mýlí.

Pravomoc okresních a místních národních výborů povolovat konání kulturních akcí byla založena ustanovením § 12 zákona č. 81/1957 Sb., o koncertní a jiné hudební činnosti, které bylo bez náhrady zrušeno novelou tohoto zákona č. 195/1992 Sb.

5. 8. 2005

Práva občana končí tam, kde začínají práva toho druhého

Český stát rozhodně nemůže trpět ilegální trucpodnik, kde nikdo za nic nezodpovídá. Mít smlouvu na nájem pozemku rozhodně nestačí, byť to tisíce teknařů omílají stále dokola! Akce místním orgánem nepovolená je protiprávní (ilegální), a je na příslušném orgánu, aby konal v tom nejlepším zájmu svých voličů, který však většinou bude v rozporu se zájmy té druhé strany, kterou je v tomto případě mládež nejen tuzemská, která je anonymními organizátory na neustále aktualizovaných webstránkách přesvědčována o jejich pravdě a prakticky naváděna k protiprávní či dokonce trestné činnosti. Tou je třeba nerespektování příkazů policistů nebo dokonce navádění k aktivnímu odporu proti nim!

Několik dní jsem podrobně sledoval řadu webovek s informacemi od virtuálních organizátorů tehdy ještě nevypuknuvšího Czechteku. Bohužel musím konstatovat, že rozhodně tito na svých stránkách uvedli tisíce osob, a to jak tuzemských, tak zahraničních, v omyl, že akce je údajně zcela legální! Řada novinářů však dnes řeší pouze následky, aniž by se více namáhala pátrat po prvotních příčinách.

Pochopitelně, že u Czechteku 2005 se jednalo o podnik rozhodně ilegální a za hranou zákona.

K tomu však: Jan Rovenský, "Pan Kolberk se mýlí: Ke kulturním akcím není zapotřebí žádného povolení" ZDE

5. 8. 2005

Letošní teknival poprvé v jeho historii překazila na politický nátlak policie. Zákrok byl neoprávněný, zhola zbytečný a mimořádně brutální. Policie i ministr Bublan v souvislosti s CzechTekem a důvody policejního útoku opakovaně prokazatelně lhali a záměrně zkreslovali informace předkládané médiím. Mnoha lidem to ale očividně nevadí a policejní akci schvalují.

4. 8. 2005

Tisková zpráva Amnesty International ze dne 4. srpna 2005

Mezinárodní sekretariát Amnesty International se obrátil na vládu ČR kvůli policejnímu zásahu vůči účastníkům CzechTeku 2005

Mezinárodní sekretariát Amnesty International (AI) sídlící v Londýně dnes písemně sdělil předsedovi vlády ČR Jiřímu Paroubkovi a ministrovi vnitra ČR Františku Bublanovi své znepokojení nad zásahem policie ČR vůči účastníkům technoparty CzechTek 2005.

5. 8. 2005

pátek 13.00: Dva muži v pátek stanuli před soudem v Huytonu, kde byli obviněni z vraždy liverpoolského studenta Anthonyho Walkera. Dvacetiletý Paul Taylor z Huytonu a sedmnáctiletý mladík, který nemůže být jmenován, protože je nezletilý, byli dáni do vazby a proces s nimi začne u liverpoolského korunního soudu dne 23. srpna. Anthony Walker byl minulý pátek zavražděn sekerou. Pět dalších mužů, zatčených kvůli podezření z účasti na vraždě, bylo propuštěno na kauci - jejich vyšetřování pokračuje.

Na Anthonyho památku se v pátek večer koná v Huytonu vigilie při svíčkách.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie šokována rasistickou vraždou studenta

4. 8. 2005

čtvrtek 16.00: Ayman al-Zawahiri, blízký spolupracovník Usámy bin Ladina, varoval, že "politika Tonyho Blaira" povede k "další zkáze" v Londýně. Al-Zawahiri vyjádřil toto varování na videozáznamu, který odvysílala katarská televize Al Jazeera. Je to první záznam z vnitřního kruhu skupinky "velitelů" al Kajdy, který se přímo zmiňuje o londýnských útocích ze 7. července, při nichž bylo zavražděno 52 osob. Zawahiri charakterizoval bomby jako "sopky hněvu".

Zawahiri je původem oční lékař, který koncem devadesátých let sloučil svou skupinku extremistů se skupinou Usámy bin Ladina.

Podrobnosti o historii Zawahiriho extremismu naleznete v transkriptu filmu BBC Moc nočních můr od Adama Curtise, ZDE a ZDE

5. 8. 2005

Před šedesáti lety byla svržena první atomová bomba na Hirošimu. Tři američtí letci vzpomínají na to, jak k tomu došlo:

5. 8. 2005

Peking se dohodl s Washingtonem, že zablokují plán přidat nové permanentní členy do Rady bezpečnosti OSN, konstatoval čínský velvyslanec u OSN Wang Guanga. Konstastoval, že se o tom dohodl při jednání s novým americkým velvyslancem u OSN Johnem Boltonem.

Čína a USA jsou proti plánu, který navrhuje Skupina čtyř - Brazílie, Německo, Japonsko a Indie - aby se trvalými členy Rady bezpečnosti OSN stalo dalších šest zemí. Africký svaz hlasováním schválil, že bude požadovat dvě křesla s právem veto. Skupina čtyř jej požádala, aby veto nepožadoval.

5. 8. 2005

Absolventům britských univerzit bude trvat až 15 let, než splatí dluh, který jim vznikne během vysokoškolského studia poté, co britská vláda zavede v roce 2006 zvýšené univerzitní školné více 3000 liber ročně.

Současná zadluženost britských studentů stoupne o třetinu na 15 000 liber a po absolutoriu bude "vysokoškolákům trvat 13 - 15 let, než tento dluh splatí", přiznali tento týden činitelé britské vlády.

5. 8. 2005

Zděšení, šok a úzkost. Takové byly první reakce francouzské veřejnosti vzápětí poté, co ministr zdravotnictví oznámil, že na patologii pařížské nemocnice Saint-Vincent-de-Paul, bylo nalezeno 351 mrtvých zárodků. Takový nález odporuje zákonům, které neumožňují mrtvá těla novorozenců konzervovat. "Nebyl žádný důvod, aby tato těla byla uchovávána," řekla Rose-Marie van Lerberghe, generální ředitelka Veřejné správy pařížských nemocnic (AP-HP).

O skandálu jsme informovali včera ZDE

5. 8. 2005

Brazilec v Londýně nepřeskočil turniket v metru

Pan Koenigsmark nedělá názvu stránek "Britské listy" zrovna nejlepší reklamu, když ve svém článku "ČEK TEK MEK" šíří informace, které se v Londýně již před týdnem prokázaly být nepravdivé.

5. 8. 2005

Pokusíme-li se zhodnotit ohlasy letošního CzechTeku, převážně se dočteme o brutálním zákroku policie, o zbytečných raněných na obou stranách, nebo o protiprávnosti policejního zásahu vůbec. Autory příspěvků tohoto druhu lze zařadit mezi tzv. mediální mágy. Dokáží rozhodnout o protiprávnosti nějakého jednání rychleji a lépe nežli tak učiní inspekce ministerstva vnitra, případně soud. Také dokáží mistrně zaměňovat následky s příčinami a smíchat dohromady to, co je třeba důsledně oddělit. Co mám konkrétně na mysli?

5. 8. 2005

Několik tisíc mladých lidí se chce shromáždit na dostatečném prostoru, stranou obydlených sídel a bavit sebou zvoleným způsobem. Státní mocí je rozhodnuto tuto zábavu nepovolit.

Dojde k nasazení specielní policejní jednotky v počtu cca 1000 mužů a žen. Ty jsou specielně vyškoleni, vystrojeni i vyzbrojeni, podpořeni obrněnými transportéry. Logistika je zajišťována i leteckou technikou.

Není připraveno dostatečně zadání akce -- její cíl. Není připraveno dostatečně právní ošetření.

5. 8. 2005

Když začne po nějaké živelné katastrofě či krizi spontánní lidová tvořivost produkovat burcující, zesměšňující či pejorativní díla, je načase se zamyslet. Když začnou písničkáři nacházet nosná témata, je načase se zamyslet. A když z jejich písní mrazí, je načase něco dělat.

Jaromír Nohavica - Už zase bijou děti MP3

5. 8. 2005

Cca na čtvrt hodiny se účastníci demonstrace zastavili před krajským ředitelstvím Policie ČR, kde z megafonu zaznělo několik projevů, kritizujících jak nezákonný a brutální postup policie, tak politiky, kteří jej umožnili a hájí. Z nábřeží před ředitelstvím demonstrané pomocí lanové techniky rozvinuli transparent o rozměrech 5 x 4 metry s nápisem "Policie lže a mlátí holky". Akce skončila večerním koncertem (zahrál mj. Pavel Fajt) a malou technoparty v Mlýnské strouze v místě bývalých městských bran.

Policie se omezila na řízení dopravy a pokus o nezákonné předvedení jednoho z účastníků bez udání důvodů. Poté, co byli policisté na protiprávnost svého jednání upozorněni, se po krátké diskusi stáhli do auta a odjeli.

5. 8. 2005

Jsem starší člověk a pracuji jako státní úředník na KHS, píše Jan Vávra. Rozčiluje mě, že pan ministr vnitra, již po několikáté, prokazuje elementární nedostatky ve znalosti práva.

5. 8. 2005
reakce na prohlášení předsedy vlády České republiky Jiřího Paroubka pro Lidové noviny "Technaři nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé"

Středoškolská mládež ví, že kouřit je nezdravé a že následky způsobí závažné škody jim, jejich rodině, společnosti. Přesto masivně kouří; v některých třídách nekouří jen naprosté výjimky. Tato mládež je také v jistém smyslu nebezpečná, sobě i druhým. Přesto nepošlu těžkooděnce, aby z nich udělali sekanou. Je třeba je přísně chránit před nimi samými, ale způsob musí být přiměřený.

Neposlouchám tekno a naposledy jsem byl na hudebním festivalu (Porta), když mi bylo 17 let. Po dvou hodinách poslechu hlasité hudby (při hlasitosti obvyklé) mi začne zvonit v uších a je mi nevolno a dostávám se z toho týden. Jsem přesvědčen, že fanoušci tekna budou dříve či později hluchými senilními rozklepanými stařečky, kteří budou, tentokrát již proti své vůli, zdrojem potíží sobě, svým rodinám i celé společnosti. Přesto bych neposlal těžkooděnce, aby z nich udělali sekanou.

5. 8. 2005

Nelíbily-li se nikomu zprávy zobrazující policisty mlátící již přemoženého mladíka, není divu.

Nelze mít pocit, že pro něco takového se dá najít opora v zákoně nebo v policejních řádech.
Neomlouvejme policisty faktem, že byli stresovaní a bylo jim v uniformách horko.
Nezbývá než požadovat vyšetření podobně podrobně zdokumentovaných počinů policie.
Nemá policie jiná měřítka na zasahování v našich luzích a hájích a uprostřed měst?
5. 8. 2005

Můžeme společně vystoupat na vrcholy zvané Černá hora, třeba jen v naši dobré staré Evropě, a nepostačíme se divit, co všechno z nich spatříme v údolních lidských mlýnech, meloucích pomalu, ale jistě tu k zániku a tuhle k novému životu.

Černé myšlenky se scvrkly o obavu z černého kašle a černých neštovic, na druhou stranu se rozšířily o zhoubné nemoci zcela nové a provázejí nás i při sledování vratkého politického kurzu, neschopnosti a tápání lídrů stran a pidistran.

5. 8. 2005

Z Czechteku, zábavy pro pár tisíc jedinců, se přes víkend stalo hlavní téma letošní okurkové sezóny. Zákrok policistů proti vyznavačům techna a okolnosti kolem událostí od minulého pátku v sobě skrývají několik paradoxů, které by neměly zapadnout.

4. 8. 2005

Domnívám se, že je toto video natolik šokující, že by bylo záhodno ho zveřejnit, píše Alexandr Kára.

Na tomto nesestříhaném videu je vidět jak brutalita útoku policistů proti neozbrojenému účastníkovi, který už se na zemi bránit nemohl, tak i fakt, že řada policistů nebyla označena identifikačními čísly tak, jak jim předepisuje zákon o policii. Jelikož byli zamaskováni a tudíž anonymní, chovali se jako zvířata. Za tento fakt jsou jednoznačně odpovědní velitelé družstev i velitel zásahu, poznamenává k tomu Štěpán Kotrba.

MOV 40 MB

4. 8. 2005

V tomto speciálním vydání internetových stránek, věnovaném událostem okolo technoparty Czechtek05, dokumentují redaktoři průběh rozhlasového vysílání a publikování článků na webových stránkách Českého rozhlasu, týkající se této události. Dále si zde můžete poslechnout dosud nepublikované autentické výpovědi a rozhovory se zástupci jednotlivých skupin obyvatel, organizací a státní správy, které se nějakým způsobem podílely na průběhu konání technoparty CzechTek05 u obcí Mlýnec a Újezd pod Přimdou.

foto: David Němec, Český rozhlas
Najdete zde vynikající reportáže Ľubomíra Smatany z ČRo Plzeň, textové i zvukové zpravodajství redakce Radiožurnálu, komentáře Martina Schulze pro ČRo 6 a poznámku Ivana Hoffmanna, stovky fotografií Davida Němce a Štěpána Kotrby a jejich rozhovory s přímými účastníky teknivalu, obyvateli i policisty. Jsou zde i rozhovory Davida Němce se zástupcem ředitele Záchranné služby Plzeň či starostou Přimdy a Újezda. Na stránce najdete zvukový záznam z komunikace Štěpána Kotrby s policejním velitelem o porušení zákona o policii - zásahu bez identifikačních čísel policistů. Jsou zde také autentické zvukové záznamy ve formátu MP3 z průběhu policejní operace, dokumentující skandování davu bezprostředně před zásahem, nasazení slzného plynu i taktických výbušek. Stránka odkazuje na ostatní informační zdroje, reportáže v dalších médiích i webové stránky teknokomunity.

Jsou zde i fotografie a reportáže z následných demonstrací v Praze i jinde - prostě všechno, co Český rozhlas doposud přinesl a ještě přinese svým posluchačům o fenoménu letošního léta - open air party CzechTek05.

CzechTek05 - Český rozhlas TÉMA

DIY, techno a CzechTek - BL TÉMA
4. 8. 2005

Poněkud chaotický sen z dřímotinky na cestě vlakem ze středeční demonstrace na pražské Letenské pláni

Neserte se do nás, my se do Vás taky neserem!

Stanislav Penc a Ivan M. Jirous

Krize českého politického života se spojuje s krizí zastupitelské demokracie postavené na stranickém systému a technologickými možnostmi přímé demokracie.

První demonstrace v sobotu večer se zúčastnily stovky demonstrantů, v neděli odpoledne to bylo pár tisíc, v pondělí zhruba pět tisíc. Ve středu byla účast na Letenské pláni v rozsahu dle několika odhadů v rozpětí šesti až dvanácti tisíc. Demonstrace se začínají konat v dalších městech. Demonstrující jsou převážně žáci, studenti a učni, kteří mají prázdniny. Po práci však přicházejí nejen teenageři. V sobotu 6. srpna se demonstrací po celé republice již účastní desetisíce... a počty stoupají a demonstrace jsou pravidelné po celý srpen...

Statisícové demonstrace iniciují vznik strany s razantním jen dvouslabičným názvem Czechtek. Tento název díky srpnovým pravidelným akcím mládež přijala za svůj a vykladači se přou, zda jde v názvu o techno či technologie... Tříslabičná ODS a čtyřslabičné ČSSD a KSČM v předvolebních průzkumech ztrácejí.

4. 8. 2005

Dva podezřelí muži souhlasili, že se dobrovolně vydají policii

Dva muži, podezřelí z rasistické vraždy osmnáctiletého černošského studenta Anthonyho Walkera, k níž došlo v Liverpoolu minulý pátek večer, Michael Barton, 17, bratr známého fotbalisty Joeye Bartona, a Paul Taylor 20, oba z Huytonu, se rozhodli vrátit se z Holandska, kam se v minulých dnech uchýlili, a vydat se dobrovolně policii, bylo oznámeno ve středu večer. Oba muži patří k několika osobám, které britská policie chce v souvislosti s touto vraždou vyslechnout.

Anthony Walker byl zavražděn sekyrou do hlavy, když doprovázel svou bělošskou dívku v pátek večer domů. Walker byl křesťan, středoškolák, nadaný sportovec a vzorný student. Po ukončení střední školy měl v úmyslu studovat právo. Jeho vražda vyvolala v Liverpoolu i po celé Británii vlnu rozhořčení. Stovky lidí se v úterý účastnily v centru Liverpoolu vigilie na podporu rodiny Walkerových a na protest proti rasismu. Na místě vraždy Anthonyho Walkera, u vchodu do McGoldrickova parku v Huytonu, umístila veřejnost množství květin.

Anthony Walker a jeho bratranec Marcus Binns se stali terčem rasistických útoků, když doprovázeli Walkerovu bělošskou dívku Louise v pátek večer na autobusovou zastávku. Trojice mladých lidí byla rasistickými útoky tak šokována, že šli raději pěšky dál až na další zastávku, avšak útočníci je sledovali až k McGoldrickovu parku v Huytonu, kde zaútočili na Anthonyho, zatímco Marcus a Louise běželi hledat pomoc.

5. 8. 2005

Čtu rád deníky - i ty vydávané německými vydavateli a to bez předsudků o německých novinách. Nikdy jsem k předsudkům neměl důvod. Když jsem si v úterý ráno jako obvykle koupil onen deník, zkoprněle jsem zíral na fotografii na titulní straně, na níž byl katolický farář a palcový titulek "Obětí muslimských fanatiků je český katolík".

Jsem přesvědčen, že obětí fanatiků jsou téměř vždy nevinní lidé. Stupňují se útoky teroristů na celém světě. Tyto útoky nás chtějí dostat do polohy nenávisti ke všemu "jinému". Jsem přesvědčen, že onen titulek na přední straně s fotografií může být nebezpečnou výzvou.

4. 8. 2005

Memorandum

tisková informace Fóra pro česko rakouský dialog

Z výzvy Fóra pro česko rakouský dialog z 9. července 2002, ke které se připojilo na 280 osob z obou zemí: "Česká republika a Rakousko jsou si (...) historicky, kulturně i příbuzenskými svazky svých občanek a občanů blízké. (...) Problémy mezi Českou republikou a Rakouskem je nutno řešit především v otevřené diskusi. (....) Přistoupení České republiky k Evropské unii považujeme za historickou příležitost k vyřešení negativních jevů v sousedských vztazích a k postavení českorakouskych vztahů na nové základy."

Od přistoupení České republiky k EU se vzájemné vztahy nijak významně nezlepšily.

5. 8. 2005

Interview s dr. Muhammadem al-Ubajdím z Lidového odbojového hnutí Iráku

přeložila Eva Cironisová

Pozornost hlavních světových médií zaměřená na informace z Iráku nyní hodnotí veřejnou debatu o americké politice v Iráku jako nesouvislou a nesrozumitelnou. Ministr obrany Donald Rumsfeld mluví navzdory rostoucímu počtu úmrtí a tragédii v Iráku, o "pokroku". Místo debaty o zločinnosti americké invaze a okupace Iráku Washington Post a New York Times debatují o tom, co Dick Cheney míní "poslední agónií". A samozřejmě místo hledání cesty, jak ukončit ničivé tažení, které Bushova administrativa začala vůči iráckému lidu, Američané požadují neomezenou válečnou povinnost. Co se v tom všem úplně ztratilo, je to, co všechna média vesměs zatajují: opozice. Opozice je vždycky kontrolou hegemonie, a ovládnutí světových médií názorem Bushovy administrativy přivedlo část amerických představitelů k názoru, že nemá smysl si tvořit vlastní názor nebo říkat pravdu.

4. 8. 2005

Jelikož o postupu pořádkových sil Policie ČR bylo napsáno již dost a např. ve Stanovisku Českého helsinského výboru k průběhu a důsledkům CzechTeku 2005 jsou hlavní pochybení policejního zákroku shrnuta tak, že už se těžko dá nalézt lepší vyjádření. V tomto článku bych pokusil spíše stručně analyzovat příčiny konfliktu a nabídnout několik možných řešení. Nedělám si však ambice na komplexnost analýzy ani na přesné vyjádření míry vlivu jednotlivých problémů na vyhrocení konfliktu.

4. 8. 2005

Dojem z demonstrace 3.8.2005 aneb letošní CzechTek

Je mi 27 let a řadím se k vyznavačům tekna (nikoliv techna). Se zásahem policie na teknivalu, tak jako dnes mnoho lidí, nesouhlasím a tak mě napadlo, že poctím svoji návštěvou Letenskou pláň v době, kdy se tady má ovzduší naplnit rytmy systémového tekna, a vyjádřím tak svoji přítomností nesouhlas s průběhem policejní razie na CzechTeku. Kromě mě je přítomno prý zhruba 2000 dalších človíčků. Začátek je ohlášen na 17:00, píše Pavel Kučera:

4. 8. 2005
reakce na korespondenci čtenářů

Musím přiznat, že mne překvapil zájem a množství reakcí, které jsem obdržel na svůj článek "Czech Tek 2005: O peníze jde až v první řadě". Za všechny bych chtěl touto cestou poděkovat, neboť na individuální korespondenci nemám bohužel dosti času.

Většina pisatelů byla zřejmě z okruhu technařů a snažili se mne přesvědčit, že jsem vůbec nepochopil podstatu jejich specifické subkultury a že ekonomický zisk se v rámci technoparty buď vůbec netvoří nebo je zanedbatelný.

5. 8. 2005
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Britský magazín New Scientist přinesl zprávu, že testy nových "neusmrcujících" zbraní, které hodlá Pentagon poslat do Iráku, budí vážné znepokojení, pokud jde o radiaci a popálení. Dobrovolníci, na nichž testy probíhaly, nesměli mít při nich kontaktní čočky ani brýle, aby nedošlo k poškození zraku. Při dalších zkouškách byly zakázány jakékoli kovové ozdoby na oblečení, zipy, knoflíky a klíče. Zbraň vysílá mikrovlnné záření 95 gigahertzů, které dokáže kůži zahřát, ale nezpůsobí fyzické poškození. Záření působí po 2 - 3 sekundách bolest, po 5 minutách se stává nesnesitelným. Pud sebezáchovy lidi donutí vzdálit se dřív, než jim kůže začne hořet. V irácké "demokracii" by tato zbraň měla být používána na rozhánění protiokupačních demonstrací. Jak New Scientist podotýká, nebylo by patrně praktické, aby byl před použitím takové zbraně dav nejprve varován, že musí odložit brýle, hodinky a knoflíky.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
5. 8. 2005

Jak to na Tachovsku vypadalo od pátečního večera, kdy auto Českého rozhlasu dorazilo na louku u Mlýnce, najdete na řadě fotogalerií Davida Němce a Štěpána Kotrby. Najdete zde i galerie z protestní demonstrace před ministerstvem vnitra na Letné.

CZECHTEK: TÉMA BL ČRo SPECIÁLZPRAVODAJSTVÍ ČRoKOMENTÁŘE ČRoJINÉ WEBY

FOTOGALERIE 5. 8. Víkendová demonstrace na Letné

FOTOGALERIE 4. 8. Technaři uklízejí louku u Mlýnce
FOTOGALERIE 3. 8. Strahov v obležení
FOTOGALERIE 3. 8. Protestní akce Letná
FOTOGALERIE 2. 8. Svíčky "za každou ránu" - Václavské náměstí

CzechTek 2005 29. - 30. 7.

FOTOGALERIE BL DAV + ŠOK

FOTOGALERIE 1. ČRo Online na cestě

FOTOGALERIE 2. Místo akce - louka
FOTOGALERIE 3. Zázemí
FOTOGALERIE 4. obyvatelé z Újezda
FOTOGALERIE 5. Petice občanů Újezda
FOTOGALERIE 6. Techno party
FOTOGALERIE 7. Techno people
FOTOGALERIE 8. Protesty
FOTOGALERIE 9. Před zásahem
FOTOGALERIE 10. Zásah začíná
FOTOGALERIE 11. DAV: Zásah
FOTOGALERIE 12. ŠOK: Zásah
FOTOGALERIE 13. Konec zásahu

Fotoreportáže BL z minulých ročníků 12 345678 91011121314

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
6. 8. 2005 Válka idiotů Štefan  Švec
3. 8. 2005 Scénáře ropného šoku Jindřich  Kalous
3. 8. 2005 ČEK TEK MEK Alex  Koenigsmark
2. 8. 2005 Demokracie usilují o inkluzivnost a o toleranci Jan  Čulík
2. 8. 2005 Galon za 4 dolary   
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Drzý výsměch: Městská policie Praha "je bezmocná" Jan  Čulík
1. 8. 2005 Drahoš nikdy neměl být ředitelem ČT Jana  Dědečková
31. 7. 2005 WTO: zklamání, nikoli katastrofa - nebo naopak? Ludmila  Štěrbová
30. 7. 2005 Pomníky stavíte, prosím vás, komu? Jan  Paul

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 "Já vám předkládám kvalitní médium a vy to, holoto, čtete zadarmo"   
7. 6. 2005 BL jsou špatné, ale jsou tím nejlepším, co máme   
7. 6. 2005 Slova plná zloby   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
6. 8. 2005 Válka idiotů Štefan  Švec
5. 8. 2005 Czechtek 2005: Pár spratků se chtělo poprat s policisty, a tak se poprali Petr  Švec
5. 8. 2005 Czechtek 2005: Akce nebyla legální Pavel  Kolberk
5. 8. 2005 Czechtek 2005: Svobodný festival pod politickým nátlakem Ondřej  Kopáček
5. 8. 2005 Tachovsko a Londýn: dva případy policejní brutality Thomas  Franke
5. 8. 2005 Czechtek 2005: Vzpoura formou dávnověkého rituálu Bohumil  Kartous
5. 8. 2005 Paroubek: "Zásah policie u Přimdy byl oprávněný!" Jiří  Paroubek
5. 8. 2005 Czechtek 2005: NeNeNeNeNeNeNeNe Oldřich  Průša
5. 8. 2005 "Léčbu" neopakovat! Petr  Wagner
5. 8. 2005 Pokud chce někdo teknaře postavit mimo zákon, musí ten zákon vydat   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
5. 8. 2005 * * * J. H. Krchovský
4. 8. 2005 Především Lucie  Zabrňáková
3. 8. 2005 * * * Naděžda  Plíšková
29. 7. 2005 Záznam noční Bohumil  Nuska
28. 7. 2005 Poprava milenců Petr Odillo Stradický ze Strdic
26. 7. 2005 Světlo Bogdan  Trojak
21. 7. 2005 Je třeba je zabíjet Karel  Škrabal
18. 7. 2005 Cítil jsem vinu i za to Petr  Štengl
14. 7. 2005 Ráj Karel  Toman
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   
31. 5. 2005 Timothy Garton Ash: Francii ovládl strach   

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
3. 5. 2005 Aby se špinavé od čistých peněz rozeznaly Štěpán  Kotrba
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   
10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina

Liberalismus RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2005 Inspirativní liberál Karel Marx Michael  Kroh
25. 5. 2005 Naděje, jistoty, antiliberálové Pavel  Urban
25. 5. 2005 Proč jsem liberál? Boris  Cvek
23. 5. 2005 Liberalismus (?) a represe   
23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
20. 5. 2005 Liberalismus znamená především osobní svobodu Milan  Černý
16. 5. 2005 Co je liberalismus? Josef  Vít

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

Zelení RSS 2.0      Historie >
15. 7. 2005 Hnutí Duha: Nešermujte s naším jménem Dominika  Kovaříková
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
17. 5. 2005 Získají domy nakonec polistopadoví zbohatlíci, kteří zasedají v městské radě? Stanislav A. Hošek
16. 5. 2005 Snahy řešit konflikty ve straně Zelených   
19. 4. 2005 Demokracie není apriori dobrá, nebo špatná Petr  Kuba
29. 3. 2005 Pokusy na zvířatech nejsou nezbytné   
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin
11. 3. 2005 Mají si slova uchovat svůj smysl? Ondřej  Slačálek
10. 3. 2005 Jakub Patočka je odtržen od reality Ivan  Brezina
9. 3. 2005 Literárky: respekt vůči politické kultuře Milan  Daniel

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2005 Spojené státy vyjednávají s iráckými povstalci   
21. 6. 2005 Bombardování Iráku dlouho před válkou bylo porušením mezinárodního práva   
13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"   
21. 5. 2005 Fotky Saddáma ve spodkách vyvolaly kontroverzi   
17. 5. 2005 Spojené státy "podporovaly ilegální prodej Saddámovy ropy"   
16. 5. 2005 Britská rozvědka varovala Blaira, že Bush bude chtít zaútočit na Irák   
29. 4. 2005 Zveřejněn kompletní dokument generálního prokurátora, varující před právními důsledky útoku na Irák   
29. 4. 2005 Matka britského vojáka zabitého v Iráku podává podnět k trestnímu stíhání Tonyho Blaira   
29. 4. 2005 Šest závažných otázek ohledně Blairova rozhodnutí zaútočit na Irák   
12. 4. 2005 Proč v Česku neumíme pořádat polemické diskuse? Petr  Šafařík

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 Írán popravil dva mladé gaye   
4. 7. 2005 Elton John: Skoncujte s globálním útlakem homosexuálů   
1. 7. 2005 Proč je registrované partnerství důležité pro všechny Václav  Beneš
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
13. 6. 2005 Britové protestují proti návrhu zákona kriminalizujícího "náboženskou nenávist"   
3. 5. 2005 Logika myšlení u některých lidí...   
2. 5. 2005 České "pravicové" servery a homosexuálové   
26. 4. 2005 Nad nesmyslností diskriminace homosexuálů Bohumil  Kartous
23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství   
10. 3. 2005 Mají homosexuálové vychovávat děti? Ondřej  Stehlík

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 8. 2005 Británie: Studentům bude trvat 15 let, než splatí dluh za vysokoškolské studium   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2005 V mystice se cesta za pravdou stává pravdou samotnou Boris  Cvek
8. 7. 2005 Hus, Konstantin a Metoděj Jaroslav  Štemberk
7. 7. 2005 Paměť a teologie Svatého Augustina Stanislav  Heczko
1. 7. 2005 Katolická církev nucena zaplatit odškodné ve výši 28 milionů Kč za sexuální zneužívání dítěte   
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
29. 6. 2005 Vatikán zahajuje svatořečení Jana Pavla II.   
13. 6. 2005 Italší katoličtí politici vzdorují církvi   
26. 5. 2005 Odsoudila katolická církev skutečně své zločiny?   
25. 5. 2005 Není omluva jako omluva Boris  Cvek
16. 5. 2005 Zázrak jako setrvalý argument pro "spasitelnost" víry Miloš  Dokulil

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík