23. 6. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 6. 2005

Domácí elektrické přístroje v pohotovostním modu (stand-by) vedou k tomu, že Británie vypouští do atmosféry milion tun uhlíku. Vyplýtvaná energie přístrojů v pohotovostním modu by stačila uspokojit energetickou potřebu 400 000 domácností. Až 85 procent elektrické energie, kterou využívá videorekorder, je spotřebováno na setrvávání přístroje v pohotovostním modu. Britská vláda konstatuje, že Británie by ušetřila 240 000 tun CO2, kdyby lidé úplně vypínali televizní přijímače.

Ve středu byly v Británii zveřejněny statistiky, které jsou vážným varováním, že všichni výrazně přispíváme k podnebným změnám, píše čtvrteční list Independent a pokračuje:

Statistiky dokazují, že to, že miliony lidí dělají nesprávné věci, má drastické, kumulativní důsledky.

Nemůžeme se vyhnout spojení mezi podnebnými změnami a naším individuálním, každodenním chováním: jaký používáme benzín a jaký máme automobil, zda používáme veřejnou dopravu a zda kdekoliv je to možné chodíme pěšky, anebo jezdíme na kole, zda létáme s levnými leteckými společnostmi (což je nejneodpovědnější forma dopravy), zda zavřeme vodovodní kohoutek, když si čistíme zuby, zda se snažíme nalézt místní výrobce potravin, aby potraviny nemusely být dopravovány přes půl Zeměkoule, a zejména, zda vypínáme elektrické spotřebiče.

23. 6. 2005

Vážená redakce, dovoluji si pár poznámek k uvedenému článku, píše Miloš Tichý:

1. Nevím je-li uváděná emise správně, ale 240 tis.t CO2 je cca 4 promile celkové emise VB tj. hluboko pod "přesnost" inventury.

2. Přesto je šetření elektřiny hodné pozornosti, protože vynaložené náklady na zamezení jsou zanedbatelné.

3. Každý si může koupit v supermarketu specializovaném na el. přístroje wattmetr a změřit si spotřebu spotřebičů ve stand-by modu. Dostane asi následující výsledky:

  • televize, video cca 15W

  • počítač cca 60W (většinou se nedá vypnout síťovým vypínačem jako televize, standartně je stand-by)

  • monitor po počítač cca 60W
  • Počítače jsou suveréní šampioni, pokud máme připojení k internetu za paušál, nechává se počítač zapnutý nebo ve sleep modu - cca 150-400W

    23. 6. 2005

    Čína investuje velké množství peněz, které v Americe vydělá, do amerických vládních obligací, a tím pomáhá Spojeným státům financovat jejich další utrácení.

    Britský ministr financí Gordon Brown znovu ve středu zdůraznil ve svém projevu v Londýně, že rostoucí nátlak od čínské a americké ekonomiky znamená, že Evropská unie nemůže odkládat tržní reformy a liberalizaci svého hospodářství. Brown varoval, že se čínský vývoz do Evropy zvýšil o 100 procent za pouhé tři roky a že do roku 2020 přejde do Číny až pět milionů evropských a amerických pracovních příležitostí.

    Jean Paul Sartre
    23. 6. 2005

    21. června uplynulo sto let od narození Jeana-Paul Sartra, francouzského spisovatele a filozofa.

    Sartrova pověst jako jednoho z nejvýznamnějších myslitelů a spisovatelů 20. století nyní znovu stoupá, paradoxně ani tak ne ve Francii jako ve vysokých akademických kruzích v USA, v zemi, kterou Sartre nesnášel.

    Sartrovy četné pokusy definovat, co je to lidská "svoboda", připadají dnes významné černošským, ženským či radikálním univerzitním výzkumníkům, kteří utvořili Severoamerickou Sartrovu společnost. Sartre je pro ně intelektuální protilátkou proti samolibému a často účelovému zneužívání slov, jako je "svoboda" politickou a mediální kulturou v jejich zemi.

    Jeho filozofie inspirovala celou generaci, pak vyšel z módy. Nyní, sto let od jeho narozením jsou Sartrovy myšlenky znovu vysoce relevantní a ostře kontroverzní. Jeho život a dílo shrnul nedávno deník Independent:

    Jean-Paul Sartre - filozof, spisovatel, dramatik, polemik a politický aktivista, světský mesiáš existencialismu, prototyp "angažovaného" francouzského intelektuála, zemřel před 25 lety. Tento týden v úterý uplynulo od jeho narození 100 let.

    Sartrův pohřeb v dubnu 1980 vyvolal ve Francii množství smutku, většinou spojovaného spíš s herečkami než s filozofy. Do ulic v Paříži se za jeho rakví vydalo více než 30 000 lidí, aby "demonstrovali proti Sartrově úmrtí".

    23. 6. 2005

    Tisková zpráva Amnesty International ze dne 23. června 2005

    V předvečer schůzky zemí G8, která se koná ve dnech 23. -- 24. června v Británii, vydaly organizace Amnesty International, Oxfam a IANSA studii nazvanou "G8: Globální vývozci zbraní selhávají při předcházení nezodpovědným transferům zbraní". Text upozorňuje na skutečnost, že osm nejvlivnějších zemích světa vyváží zbraně do zemí jako je Súdán, Myanmar (Barma), Konžská demokratická republika nebo Filipíny.

    23. 6. 2005

    Pamflet proti diktatuře filmu

    Vyjděme z následující teze: "Člověk má v hlavě celuloid".

    Je to tak blbé, že to ani nezní jako pitomost. Na pitomosti je totiž člověk tak zvyklý, že se nad nimi ani nepozastaví. Samozřejmě: "člověk je režisérem svého života, místy mění napsaný scénář" a blablabla...no naprostá hloupost.

    Prostoduchá analogie mezi filmem a životem je k ničemu.

    23. 6. 2005

    (Reakce na článek v BL 20.6.2005)

    Podle Jindřicha Kalouse žijeme v době, kdy "[ekonomika] ... s použitím všech dostupných prostředků zabrala v lidských myslích místa, od věků patřící etice..." Kdy ale bylo to "od věků" ? V dobách, kdy majetkové poměry snoubenců či jejich rodin byly zcela samozřejmě klíčovým faktorem pro uzavření případného sňatku ? (Tuto samozřejmost narušil až romantismus.) V době Machiavelliho či těch, kteří poskytovali praktické podklady pro jeho analýzy (zdaleka nešlo jen o renesanční Itálii) ? V dobách, kdy se spory mezi panovníky či pretendenty řešily fyzickou likvidací nejen poražených protivníků, ale i jejich družiníků a jejich dětí ?

    23. 6. 2005

    O nezávislosti České televize a Českého rozhlasu na reklamním trhu

    Nedávno jsem měl tu čest být mezi navrženými kandidáty do Rady České televize. Jednotlivé kluby si kandidáty zvaly, aby poslanci lépe poznali jejich názory. Mezi nejfrekventovanější otázky, kladené při slyšení před poslaneckým klubem ČSSD, patřily dvě tak zásadní, že se v nebližší době frekvence jejich kladení (samozřejmě nejenom v separé zmíněného klubu) nepochybně ještě zvýší. První z dotazů se týkal digitalizace, druhý směřoval ke stále diskutovanějšímu problému reklamy na obrazovce veřejnoprávní České televize. Přitom projednávání novely příslušného zákona, která by měla znovu definovat tuto reklamně veřejnoprávní mesalianci, je více než aktuální a rozhodně se nejedná o žádné drobné.

    23. 6. 2005

    Kratičká tisková zpráva Hnutí Duha nám nenápadně a bez "neobjektivního" komentáře položila na stůl nejnovější statistiku Eurostatu. Ať si každý udělá názor sám. Oxid uhličitý, znečišťování ... to jsou nepopulární věci. Tak to asi bude špatně, že jsme opět rekordmani. Jenže ... v ekonomii platí, že pokud po nějaké komoditě existuje poptávka, nabídka se vždy najde.

    23. 6. 2005

    Přestože patřím ke generaci, o které si pan Hošek myslí, že "už ani není zvyklá číst, ta spíše jenom píše", tak jsem si jeho článek přečetl několikrát a s velkým zájmem. Přestože se zajímám o obor, který pan Hošek "nedokáže považovat za vědu", tak pořád věřím, že historie není jen vyprávěním subjektivních smyšlených příběhů, ale donkichotskou snahou o nemožné, vykreslit obraz minulosti pokud možno co nejvěrněji, při neustálém vědomí toho, že každá "poctivá snaha o sebeobjektivnější pohled na minulost je pouze určitou redukcí minulosti a především pak pouhou interpretací...", píše Lubomír Novotný.

    23. 6. 2005

    Chtěl bych krátce zareagovat na polemiku pana Valacha s mým článkem. Nebudu čtenáře unavovat opakováním svých argumentů, ani vyvracením argumentů oponenta. Vycházím z přesvědčení, že čtenáři jsou natolik gramotní, aby si názor udělali sami. Ještě než se pustím do psaní, dovolte mi ovšem abych i já - stejně jako pan Valach - vyjádřil své rozhořčení, že něco tak zvráceného jako moje názory redakce Britských listů otiskuje, píše Jiří Staněk a pokračuje:

    23. 6. 2005

    Michal Grus minulý týden v Britských listech napadl mou kritiku větrných elektráren. Psal o mých údajně "nepodložených a neudržitelných tvrzeních" a nakonec dospěl k názoru o mé "nespolehlivosti a zaujatosti". Sám na sebe přitom svým textem nechtěně prozradil, že problematiku obnovitelných zdrojů energie (OZE) zná jen z rychlíku. Nezjistil si ani ta nejzákladnější fakta. Jinak by totiž věděl, že v případě OZE více než kde jinde platí známý bonmot, že optimismus je jen nedostatkem informací.

    22. 6. 2005

    Na rozdíl od Jana Wericha, který to mezi opravdu významnými Čechy dotáhl hned za Járu Cimrmana, se Jiří Voskovec (19.6.1905 - 4.7.1981) sotva drží na okraji povědomí české veřejnosti.

    Je to svým způsobem důsledek nepohodlnosti této dvojice pro kteroukoli dobu. Je to výsledek toho, že každá moc si z V+W přivlastnila, co se jí hodilo, a zbytek potlačila.

    22. 6. 2005

    Šéfredaktor Britských listů Jan Čulík zastává názor, že při současném relativně vysokém počtu čtenářů tohoto deníku by mělo být možné, na základě relativně minimální osobní finanční újmy, aby čtenáři Britským listům umožnili (pravidelnou měsíční částkou cca 50 - 100 Kč) skutečně profesionální provoz v nezávislém občanském zájmu. Kdyby totiž z 8000 denních čtenářů Britských listů jen polovina přispěla pravidelnou měsíční padesátikorunou, list by měl k dispozici 200 000 Kč měsíčně a s takovou částkou by mohl dělat podstatné věci ku prospěchu řadových občanů v české společnosti. Jde tedy přirozeně jen o rozhodnutí čtenářů, zda mají pocit, že je takového nezávislého a průrazného listu v českém prostředí zapotřebí.

    Po zveřejnění Čulíkova apelu "Proč to nejde" přispělo na konto Britských listů 166 čtenářů celkovou částkou přibližně 70 000 Kč. Přispěl tedy dosud jen zlomek z cca 8000 denních čtenářů, zato podstatně většími částkami než je navrhovaných 50 - 100 Kč.

    Darovaná částka nám umožní odstranit dosavadní technické nedostatky v redakčním systému. Děkujeme. Kdo z dárců chce potvrzení pro daňové účely, napište si o ně, prosíme. - O dalším vývoji budeme informovat.

    Britské listy mají účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo konta: 1001113917, kód banky 5500. (PS. Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.)

    Diskuse "Měli by čtenáři přispívat na Britské listy?" je ZDE

    22. 6. 2005

    Byla by to velmi odvážná redakce, která by dovolila čtenářům zcela volně se vyjadřovat k zveřejněným článkům. Riziko soudního stíhání za pomluvu, zejména v případech, kdy se článek týká probíhajícího soudního sporu, znamená, že si něco takového většina médií neriskne, píše komentátor deníku Guardian a pokračuje:

    A to je jen právní aspekt věci... Každý, kdo kdy zveřejnil na populárních internetových stránkách cokoliv jen mírně kontroverzního, ví, že čtenáři se začnou chovat opravdu VELMI VZTEKLE - otevřeně útočně - pokud jsou ponecháni bez dozoru. Výsledky jsou únavné, deprimující a všichni účastníci experimentu zuří.

    Proto, když se nedávno zkusmo rozhodl americký deník Los Angeles Times, že dovolí čtenářům, aby zredigovali redakční komentář k irácké válce a aby se k němu vyjadřovali, sledovalo to pozorně množství vysoce postavených mediálních osob. Splnily se jejich nejhorší obavy: Během několika hodin se jednomu čtenáři podařilo změnit titulky v těchto novinách na několika stránkách na "Fuck USA" (Ať jdou Spojené státy do prdele!) Navzdory velkému úsilí moderátorů a požadavku, aby se čtenáři před zveřejněním svých výroků registrovali, možnost pro čtenáře, aby redigovali americký list, musela být zrušena a Los Angeles Times své čtenáře kritizoval za vandalství...

    Podrobnosti v angličtině ZDE

    22. 6. 2005

    Pan doktor Příhoda v MF DNES pokračuje v diskusi o euthanasii. Protože tuto diskusi považuji za nesmírně potřebnou, pokusím se nevšímat si zcela zbytečných výpadů medicínského laika směrem k lékařům a naopak navázat dalšími postřehy.

    22. 6. 2005

    Ačkoliv mi názory Jindřicha Kalouse nejsou vzdálené a sám bych zpravidla stál na stejné straně barikády jako on, rád bych kriticky reagoval na jeho článek "Ekonomie versus etika". Impulsem mi přitom nejsou ani tak autorovy závěry, s kterými mohu částečně souhlasit, jako spíš celková intence jeho textu: dichotomie toho typu, na jakém staví už svým názvem, ve mně totiž notoricky vyvolávají pochybnosti.

    22. 6. 2005

    Pozvánka na interaktivní výstavu "Ztracená dovolená"

    Fotoaparát se stal neodmyslitelnou součástí výzbroje moderního turisty. Miliony fotografií vzniknuvších při cestování zaplňují krychlové metry prostoru milionů domácností a bývají zpravidla přístupny jen okruhu známých. Interaktivní výstava "Ztracená dovolená" je načas osvobozuje z hranic rodinných příbytků, aby je ukázala veřejnosti a umožnila společné a interaktivní zkoumání fenoménu turismu- jeho estetiky, cílů, forem, hodnot a ducha- skrze jeho vizuální artefakty pořizovaných na cestách námi, turisty.

    22. 6. 2005
        MODRÁ    
    ŠANCE
    Koncepce rovné daně neznamená nic jiného, nežli zrušení progrese u daně z příjmu fyzických osob, snížení sazby daně právnických osob a sjednocení sazeb DPH. Jinými slovy to znamená výrazný nárůst příjmů u vysokopříjmových skupin obyvatelstva a u firem a výrazný nárůst životních nákladů u nízkopříjmových skupin obyvatelstva (v prvé řadě u důchodců starobních i invalidních, vícečetných rodin s dětmi, rodin sociálně slabých apod.).

    Modrá šance je, jak už je všeobecně známo, souhrnný název pro materiály publikované a prezentované představiteli ODS, jejichž smyslem je poskytnout jakousi ucelenou představu o směřování české společnosti po případném volebním vítězství ODS a po sestavení vlády s její dominancí. V současné době tvoří celý tento komplet celkem 16 svazků pokrývajících základní oblasti života společnosti. Z pohledu ČMKOS je samozřejmě nejdůležitější oblast sociální či sociálně ekonomická, neboť dopady tohoto typu budou v budoucnu ovlivňovat postavení a životní úroveň zaměstnanců, kteří tvoří převažující klientelu odborů.

    21. 6. 2005

    Americké bezpečnostní složky požádaly od října 2001 více než dvěstěkrát veřejné knihovny, aby jim poskytly informace o tom, kdo si vypůjčil jaké knihy, a o dalších interních záležitostech. Vyplývá to z nové studie, kterou vypracovala American Library Association.

    V některých případech použily bezpečnostní složky soudních příkazů či dalších oficiálních prostředků, aby zjistily, kteří uživatelé veřejných knihoven si vypůjčili knihu o Usámu bin Ladinovi. Jiné žádosti byly neoficiální a někdy je knihovníci prostě odmítli - protože je rozčílilo, že se bezpečnostní orgány vůbec dožadují takovýchto soukromých informací.

    21. 6. 2005

    Milé děti, lituji, ale v této pohádce prostě musím používat sprosté slovo, a sice slovo prdel. Bez něho to prostě nejde a takové to p.... se čtyřmi tečkami mi připadá vlastně mnohem sprostší. Takže se omlouvám, ale tohle je prostě pohádka o prdeli.

    Tak tedy, bylo nebylo, za devaterými horami, bylo to v pohádkové zemi Boémii a já šel navštívit někdejšího dlouholetého přítele. Možná to bylo proto, že jsme před tím v hospodě přemítali o starém vtipu Jak vznikl dvojocasý český lev.

    21. 6. 2005

    Jsou to tři týdny, kdy byl publikován v Britských listech předchozí text ("Případ dvou domů v ulici Pod Vyšehradem v Praze--Podolí", BL 30.5. 2005), míněný jako zahájení volného cyklu o tom, jako to (nejen v Praze 4) opravdu v reálu funguje. Neměl jsem v úmyslu vracet se k témuž, ale mezitím vyplavaly další poučné podrobnosti, jež si zasluhují zachytit.

    Přikládám též fotografii zničeného veřejného schodiště, píše autor. Prý šlo o "stavbu nespojenou s pevným základem". Fotografie byla zhotovena 4. února 2005, schodiště bylo zničeno v květnu 2005."

    8. 6. 2005

    V květnu 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou částkou 5000 Kč, dalších 5000 Kč byl příjem z reklamy. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

    Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

    Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

    Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

    Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

    Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

    Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

    22. 11. 2003

    Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

    Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
    23. 6. 2005 Návrat Jeana-Paula Sartra   
    23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
    22. 6. 2005 Sté výročí narození Jiřího Voskovce Jiří  Jírovec
    17. 6. 2005 Dálnice D8 a České středohoří: (re)kapitulace Martin  Škabraha
    16. 6. 2005 O privatizaci deníku Mladá fronta Marta  Vildová
    15. 6. 2005 Orwellovská vize Jan  Čulík
    10. 6. 2005 Svět vydává bilion dolarů na zbrojení   
    10. 6. 2005 Příčinou evropské krize je euro   
    10. 6. 2005 Británie zavede placení za jízdu autem do pěti let   
    9. 6. 2005 Reakce na článek pana Kechlibara: "Japonci jsou agresivní" Antonín  Líman

    Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
    22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
    10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
    10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
    8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
    8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
    8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
    8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
    7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
    7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
    7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

    Liberalismus RSS 2.0      Historie >
    25. 5. 2005 Proč jsem liberál? Boris  Cvek
    25. 5. 2005 Inspirativní liberál Karel Marx Michael  Kroh
    25. 5. 2005 Naděje, jistoty, antiliberálové Pavel  Urban
    23. 5. 2005 Liberalismus (?) a represe   
    23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
    22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
    20. 5. 2005 Liberalismus znamená především osobní svobodu Milan  Černý
    16. 5. 2005 Co je liberalismus? Josef  Vít

    Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
    22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
    24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
    20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
    16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
    13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
    13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
    13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
    13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
    13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld
    12. 5. 2005 Krajský hejtman Petr Bendl obdržel z Rakovníka petici 4965 občanů Petr  Kotyk

    Literární noviny RSS 2.0      Historie >
    25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
    25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
    20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
    12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
    29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
    25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
    18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   
    17. 3. 2005 Odmítáme spojování našich zájmů se zájmy Jakuba Patočky   
    14. 3. 2005 Patočkova zbytnělá sebedůvěra Jiří  Vančura
    11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin

    Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
    21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
    17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
    17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
    16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
    16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
    15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
    10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
    2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
    28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

    Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
    24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
    23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
    23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
    16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
    13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
    12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
    11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
    11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
    10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
    6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

    "Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
    16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
    14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
    18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
    12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
    7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
    7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
    5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
    4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

    Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
    23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
    19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
    10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
    10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
    10. 6. 2005 Arogance moci   
    10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina
    9. 6. 2005 Světové akademie žádají zásah proti globálnímu oteplování   
    8. 6. 2005 Bush odmítl kjótský protokol pod vlivem ropné společnosti Exxon   
    8. 6. 2005 Šéf britských konzervativců varuje před podnebnými změnami   
    31. 5. 2005 Taky bude Vaše dovolená samozřejmě s leteckou dopravou? Miloš  Dokulil

    Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
    3. 5. 2005 Aby se špinavé od čistých peněz rozeznaly Štěpán  Kotrba
    7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
    26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
    25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
    5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
    29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
    18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
    6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
    6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
    27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč

    Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
    13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
    15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
    31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
    11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
    2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
    26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
    19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
    18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
    6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
    6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   

    17. listopad RSS 2.0      Historie >
    26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
    26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
    24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
    24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
    24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
    24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
    24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
    13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
    10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
    8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

    Český film RSS 2.0      Historie >
    22. 6. 2005 Česká filmová klasika -- proč nevychází na DVD? Jan  Lipšanský
    9. 5. 2005 Příjemná zábava s novým Renčovým filmem Jan  Čulík
    7. 5. 2005 Zlopověstné dítě přichází do kin Petr  Šafařík
    15. 4. 2005 Pár postřehů k Horem pádem Jan  Lipšanský
    14. 4. 2005 Je Horem pádem dobrý film? Igor  Daniš
    8. 3. 2005 Český lev byl k ničemu Jan  Čulík
    13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
    9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
    8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
    29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík

    Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
    21. 6. 2005 Bombardování Iráku dlouho před válkou bylo porušením mezinárodního práva   
    13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"   
    21. 5. 2005 Fotky Saddáma ve spodkách vyvolaly kontroverzi   
    17. 5. 2005 Spojené státy "podporovaly ilegální prodej Saddámovy ropy"   
    16. 5. 2005 Britská rozvědka varovala Blaira, že Bush bude chtít zaútočit na Irák   
    29. 4. 2005 Zveřejněn kompletní dokument generálního prokurátora, varující před právními důsledky útoku na Irák   
    29. 4. 2005 Matka britského vojáka zabitého v Iráku podává podnět k trestnímu stíhání Tonyho Blaira   
    29. 4. 2005 Šest závažných otázek ohledně Blairova rozhodnutí zaútočit na Irák   
    12. 4. 2005 Proč v Česku neumíme pořádat polemické diskuse? Petr  Šafařík
    5. 3. 2005 Američané stříleli na italskou novinářku   

    Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
    20. 6. 2005 ČT se vrátila do postavení servilního prostředníka Bohumil  Kartous
    20. 6. 2005 Digitalizace: Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď? Štěpán  Kotrba
    20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík
    11. 6. 2005 Americký Kongres výrazně snížil federální finanční podporu pro veřejnoprávní vysílání   
    24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
    20. 5. 2005 V pondělí nebude BBC vysílat "Newsnight"; Paxman odmítl stát se stávkokazem   
    10. 5. 2005 Mediální násilí -- nahodilost či logický důsledek stavu společnosti Petr  Sak
    2. 5. 2005 Česká televize zahajuje experimentální digitální vysílání   
    29. 4. 2005 Odpolitizovat Bohumil  Kartous
    28. 4. 2005 Nebylo to nedospělé rozhodnutí nějakého spratka Jan  Čulík

    Školství RSS 2.0      Historie >
    24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
    28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
    26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
    21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
    7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
    23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
    10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
    1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
    1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
    28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil

    Katolická církev RSS 2.0      Historie >
    13. 6. 2005 Italší katoličtí politici vzdorují církvi   
    26. 5. 2005 Odsoudila katolická církev skutečně své zločiny?   
    25. 5. 2005 Není omluva jako omluva Boris  Cvek
    16. 5. 2005 Zázrak jako setrvalý argument pro "spasitelnost" víry Miloš  Dokulil
    13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
    13. 5. 2005 Papež Jan Pavel II. bude blahoslaven   
    13. 5. 2005 Krizová komunikace české katolické církve, smlouva s Vatikánem a ošukaní chlapečci Štěpán  Kotrba
    13. 5. 2005 Je vyšetřování pedofilních zločinů podle církevního práva "nevinným vnitropodnikovým disciplinárním řízením"? Jan  Čulík
    9. 5. 2005 Oslovily Vatikán představy o Bohu-Hodináři nebo Bohu-Návrháři? Miloš  Dokulil
    7. 5. 2005 Vatikán "donutil jezuitu, aby rezignoval z šéfredaktorské funkce"   

    21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
    22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
    13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
    3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
    1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
    23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
    23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
    21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
    21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
    21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
    20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

    Česká literatura RSS 2.0      Historie >
    10. 6. 2005 Petra Hůlová   
    3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
    3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
    3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
    23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
    12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík
    10. 5. 2005 Sedmero rozchodů Irena  Zítková
    6. 5. 2005 Horory v domácím balení František  Hrdlička
    14. 4. 2005 Neprožívám žádné velké excesy Filip  Sklenář
    21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek