23. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 1. 2008

Vážený pane Švejnare,

Nejsem sice sice členem Parlamentu, a nemám tedy praktickou možnost volit toho či onoho kandidáta, popřípadě nevolit žádného, ale jsem podle Ústavy ČR občan-suverén a jako takový bych rád věděl, čím se skutečně od Václava Klause kromě počtu pasů lišíte. Ptám se přímo a veřejně, neboť si myslím, že i jiní spoluobčané si kladou stejnou otázku. Z českého tisku a Vašich webových stran jsem se to totiž zatím nedozvěděl.

Sloupek
Gregory Nunzio Corso

Přišlo ke mně dítě,
houpalo oceánem na prutu.
Řekl mi, že mu umřela sestra,
stáhl jsem mu gatě
a dal mu kopanec.
Hnal jsem ho ulicemi,
nocí své generace
a děti při tom jménu radostně poskočily
a sbíhaly se ostošest.
Matky a otcové sklonili hlavy a poslouchali;
křičel jsem jméno

Dítě se třáslo a upadlo
a pak vrávoravě vstalo.
Křičel jsem jeho jméno!
A šílenství matek a otců
zarylo zuby do jeho mozku.
Svolával jsem anděly své generace
ze střech, ze zapadlých ulic,
zpod odpadků a kamení.
Křičel jsem jméno! a oni přišli
a ohlodali dětské kosti.
Křičel jsem jméno: Kráso
Kráso Kráso Kráso

Báseň ze sbírky Benzín (Gasoline, 1958) v překladu Jana Zábrany, toulající se po internetu jak beatnici on the road, vybral Štěpán Kotrba

Gregory Corso 26. 3. 1930 -- 17. 1. 2001

Americký básník, čelný představitel beat generation. Narodil se v New Yorku, kde i vyrostl -- lze ho považovat za dítě ulice. V roce 1931 se jeho rodiče rozvedli. Corso byl v péči matky, ale při tom prošel řadou sirotčinců a roku 1941 se dostal k otci. Roku 1942 byl vězněn pro krádeže, zachránil se svědectvím proti překupníkovi, v 17-ti letech (1947) byl odsouzen za krádeže ke třem letům vězení. V r. 1950 se seznámil s Allenem Ginsbergem, o rok později seznámení s Jackem Kerouacem. V roce 1956 odešel do San Franciska, kde se začal věnovat literatuře. Vydal sbírky Panenské dámy z Brattlu -- 1958, Benzin -- 1958, Bomba -- 1958, Šťasné narozeniny smrti -- 1960, Ať žije člověk -- 1962, Elegické pocity Američana -- 1970 a řadu dalších básní.
Nejobsáhlejší knihovnu beat generation má v Česku Jazzová sekce. V češtině mu mimo řady samizdatových sbírek, či útlého výběru z básnických sbírek Benzín a Šťastné narozeniny smrti pod názvem Mokré moře (SNKLU - Plamen, 1964) vyšel obsáhlý výbor Jak neumírat v překladech Jana Zábrany, Kláry Tvarůžkové a Luboše Snížka. (MAŤA 2001, SBN : 80-7287-003-5)
Protest proti G8 v Lausanne 2003
23. 1. 2008

Jeho záslužnou práci mu sabotují občané, kteří se chtějí dovolat

Neuvěřitelná historka se stala koordinátorovi reklamní kampani vlády "PRO americký radar" Klvaňovi. Nadměrný zájem veřejnosti mu přehltil "zelenou" informační linku 800 44 22 44, kterou nechal za drahé vládní peníze zřídit proto, aby občanům vysvětloval, vysvětloval a do nekonečna vysvětloval, že americký radar neškodí zdraví, ani neohrožuje bezpečnost Česka či Evropy. Že nás všechny spasí. Před nebezpečím, které neexistuje... A protože nejspíše si volali pro informace občané, kteří doposud nejsou přesvědčeni o účelnosti stavby americké základny v Česku (a je jich 70% občanů této země) a pobytu amerických vojáků v Brdech, prohlásil Klvaňa: "Máme s ní velmi špatné zkušenosti, protože aktivisté proti radaru nám ji sabotují. Neustále nám ji blokují." Mýlí se. To se pouze občané dožadují stále netrpělivěji informací, které jim vláda odmítá dát pod záminkou, že jsou tajné.

A proto onu informační linku vládní koordinátor pro komunikaci s občany vypnul. Nyní se linka podle novinářů z Aktuálně.cz hlásí jako plný záznamník. Hackeři by řekli, že jim přetekl buffer. Nejspíš dělili nulou... Kladné ani záporné nekonečno nejsou ale reálná čísla. Sice to nevrací správné výsledky, ale zase to nepadá... E_USER_ERROR

Americký radar v Brdech jako základ rozbití Evropy - klíčové argumenty TÉMA BL

23. 1. 2008

Nevím, jak s příjmy studenta, ale s důchodem se opravdu DÁ vyžít. Naprosto stačí týdně bochník chleba (u nás 53 Kč), půl kila špeku, cibule, denně jedno pivo. Takže máte vlákninu, tuk, tekutiny, vitamin C a B, vše pěkně levně. No a v neděli se rozšoupnout a dát si čínskou polévku, buď kuřecí, zeleninovou, vepřovou, hovězí, krabí, atd. Výběr je bohatý, takže o jednotvárnosti zde nemůže být řeč. Tím pádem zbude i na léky a poplatky u lékaře. A hlavně to podstatné - na elektřinu, ekologickou daň na elektřinu, topení, teplou vodu, vlak, tramvaj, nájemné, vodné, stočné, atd., abych neskončil pod mostem po exekuci za neplacení čehokoli, píše J. Helebrand.

Je mi jasné, že na důchody nezbývá, je nutno opravit mosty a silnice, které nám tady komunisté nechali bez zajištění jejich další údržby, zaplatit prohrané spory (Diag Human a pod.), navozit sníh na Hradčanské náměstí a mnoho dalších důležitých akcí, přičemž daně je nutno vybírat od těch, kdo pracují, ne od těch, kdo vydělávají. Ten kdo má moc, ukazuje na ty dole s tvrzením, že za to všechno můžou oni, a je nutno přitvrdit. Jistě by byla zajímavá anketa o tom, co je pro koho stokoruna. Jestli návštěva lékaře a poplatek za léky, den života, nebo drobáky, o nichž se nemá cenu bavit. A jestli naši zákonodárci ví, co se dá za ni vše pořídit.

Barbora Tachecí
23. 1. 2008

Barbora Tachecí, ředitelka Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu (ukázka): Do háje, jestli ten tiskový mluvčí mluví za ministra dopravy a volá jménem ministra dopravy po přehodnocení změn učiněných na Radiožurnálu, tedy na rádiu veřejné služby, tak to máme ministra, který chce řídit média veřejné služby?

Petr Pleva, poslanec ODS, předseda podvýboru pro kulturu a mediální legislativu: Já mám dojem, že tohle vystoupení paní ředitelky patřilo spíše do nějakého zábavného pořadu než na zpravodajskou stanici. Pokud mám dobré informace, tak pan tiskový mluvčí se nepodepsal jako tiskový mluvčí ministerstva dopravy, ale uvedl pouze, že je tiskový mluvčí, čímž označil svoje povolání. Pokud vím, tak je to bývalý rozhlasák, takže ta nějaká podoba nová Radiožurnálu se ho bytostně dotýká a tahle dedukce je trošku komická.

ČRo - Rádio Česko, 22.1.2008, 15:35 Studio Česko: úplný přepis rozhovoru s Petrem Plevou ZDE

23. 1. 2008

Bývalí vysocí důstojníci:

Skupina bývalých vysokých armádních důstojníků se vyjádřila, že NATO musí být připraveno použít jaderných útoků jako první, "aby zabránilo užití zbraní hromadného ničení svými nepřáteli", píše britských deník Daily Telegraph

Autoři "plánu na reformu NATO" - který vznikl po konzultacích s vysokými současnými vojenskými činiteli NATO, kteří nemohou mluvit veřejně o svém znepokojení ohledně vojenské strategie NATO - zahrnují bývalého britského šéfa obranného štábu lorda Petera Ingeho a amerického generála Johna Shalikashviliho, bývalého velitele NATO v Evropě a předsedu amerických společných vojenských štábů.

23. 1. 2008

Ošuntělost? Nebo rezignace?

Jsem Čech, žiji v této zemi a mám ji rád. Stejně tak mám rád své spoluobčany, byť tento druh lásky má daleko k všeobecnému objímání; i hajzlů a všelijakých pokřivených povah jsem bohužel mezi krajany poznal víc než dost.

Přesto mne termín "ošuntělost", použitý Janem Čulíkem mrzí. Ošuntělo-li co, je to obecná kultura. Lidé rezignovali na hodnoty, jejichž renesanci po roce 1989 očekávali: slušnost, spravedlnost, serióznost. Namísto nich ve veřejném prostoru vítězí neurvalost doprovázená sprostotou, více či méně otevřené obcházení práva kořeněné korupcí a zaslepená stranickost, jíž jsou plná zejména tak zvaná mainstreamová média. To vše je zastřešeno tupostí kombinovanou s arogancí.

23. 1. 2008

Prosazení cyklistické dopravy ve městě je jízda na dlouhé trati. Prvním krokem by mělo být překonání informační a myšlenkové bariéry mezi cyklisty a lidmi, kteří o dopravě rozhodují. Navázání dialogu mezi těmi "normálními" a "blázny".

To se nám v Plzni podařilo již začátkem devadesátých let. Měli jsme štěstí, že v Útvaru koncepce a rozvoje byli i mezi vedoucími pracovníky "blázni", které jsme potkávali v ulicích již dávno před prudkým rozvojem cyklistiky. Tenkrát ještě na starých favoritech. Příznivá byla také tradice největších podniků ve městě, které počítaly s dopravou části svých zaměstanců do práce na kole. V koncepci dopravní politiky města tehdy získalo kolo i chodec rovnoprávné postavení s autem. Od té doby není nového dopravního projektu bez samostatného pruhu pro cyklisty.

23. 1. 2008
Rozhovor redakcie Fóra pre medzinárodnú politiku s Oskarom Krejčím, autorom knihy Geopolitika stredoeurópskeho priestoru o povahe a stave svetového politického systému a postavení (nielen) Ruska a USA v ňom
Dá sa súčasný svetový politický systém stále vnímať ako unipolárny?
Spojené státy jsou stále hegemonem. Mají nejmohutnější ekonomiku, jsou nejdůležitějším ohniskem inovací, produkují politické ideje ospravedlňující elitám současné uspořádané a hollywoodské či internetové sny pro veřejnost. Zároveň se USA ze 46 % podílí na světových vojenských výdajích. Pro srovnání: v případě Číny se jedná přibližně o čtyřprocentní podíl, u Ruska je to ještě o jeden procentní bod méně.
23. 1. 2008

Má ambice opět získat "ministerstvo zahraničí"? A co "ženská otázka"?

Celosvětově rozšířený týdeník TIME zveřejňuje v každém čísle jednostránkové odpovědi na celkem 10 zadaných otázek od samotných čtenářů. V čísle z 10. ledna 2008 se objevilo 10 odpovědí Madeleine Albrightové. U nás bude kdekdo vědět, že pí. Albrightová působila mj. během prvního prezidentského funkčního období Billa Clintona jako ministr(yně) zahraničí USA v jeho "kabinetu" (4 roky, do ledna 2001). V rámci předvolební kampaně Hillary Clinton(ové) k získání nominace na funkci prezidenta USA působí nyní v týmu jejích poradců. Méně už se ví, že má pí. Albright(ová) doktorát z Columbia University a že působila na Georgetown University 12 let jako profesorka (ve výzkumu). Ještě během Havlova prezidentství padla nejednou zmínka, že by byla paní dr. Albrightová výbornou kandidátkou na prezidentskou funkci v ČR.

23. 1. 2008

Jestli existuje něco, na čem se většina české společnosti - bez ohledu na politickou příslušnost - může svým postojem shodnout s komunistickou stranou, je to jistě vztah vyjádřený i v politických vyjádřeních i činech komunistů k bývalé Jugoslávii. A nejde jen o odmítnutí jejího bombardování v roce 1999, ale zřejmě i akutní problém poměru k separatistickému Kosovu. A je jedno, jestli tato shoda je založená na citovém vztahu k balkánskému dění nebo na prostém požadavku neznásilňování mezinárodního práva.

Kosovo
23. 1. 2008

ŠOK│DPA│ Po bouřlivé debatě ke Kosovu a závěrečné zprávě Russella Johnsona, který podporuje vyhlášení samostatnosti, prošlo usnesení. Názory v Parlamentním shromáždění byly zpočátku "půl na půl". Srbská delegace předložila ke zprávě pozměňující návrhy, které byly vyvážené a rozumné a otevírají prostor k dalšímu jednání. Zpráva ke Kosovu byla nakonec přijata, ale s pozměňovacími návrhy, které ji modifikují ve prospěch dalších jednání a rezoluce OSN. Proti jednostrannému vyhlášení kosovské nezávislosti se stavěly například Slovensko, které předsedá do května Radě Evropy, Rumunsko, Řecko nebo Španělsko, zásadně proti je Rusko a Kypr. Kosovo chce vyhlásit nezávislost na Srbsku pravděpodobně jeden nebo dva týdny po druhém kole prezidentských voleb v Srbsku, které by se mohly konat 3. února, prohlásil slovinský velvyslanec v ČR Franc But. Slovinsko nyní předsedá Evropské unii. Vítězem nedělního prvního kola prezidentských voleb v Srbsku se stal radiklální nacionalista Tomislav Nikolić se ziskem 39,6 procenta hlasů.

Proti nezávislosti Kosova jsou i hoolywoodské hvězdy... George Clooney a Sharon Stoneová chtějí pořádat protesty, pokud jihosrbská provincie Kosovo jednostranně vyhlásí nezávislost na Srbsku. Stoneová vyjádřila lítost nad tím, že Spojené státy, které zastupují zájmy kosovských Albánců, nezávislost Kosova prosazují bez potřebného odůvodnění a jen na základě silného lobbismu kosovských Albánců v USA.

iHNed: Proti jednostrannému odtržení Kosova protestují i hollywoodské hvězdy ZDE

23. 1. 2008

ŠOK│ Slovenský premiér v pondělí ve Štrasburku prohlásil na otázku švédského konzervativního poslance Lindblada, že "Benešove dekréty sa zmenia, ak zmeníme výsledky druhej svetovej vojny". Lindblat se ptal, jak má rozumět usnesení Slovenského parlamentu z roku 2007 ohledně Benešových dekretů. Fico mu odpověděl, že Benešovy dekrety byly výsledkem druhé světové války, Slovenský parlament potvrdil jejich platnost a nedoktnutelnost. Podle Fica "nie je vhodné, aby sme používali tému histórie na rozdeľovanie". Ficova strana Smer - sociálna demokracia už před časem prohlásila, že nikdy nepodpoří iniciativu Strany maďarskej koalície (SMK) ohledně odškodnění "obětí" Benešových dekretů.

23. 1. 2008

Multimedia v rádiu = mobilní telefon + Symbian + internet + Spodtronic + Wave 100,7FM

Rádio s obrázky. Je to ještě rádio? Propojení klasického šiřitele zvuků s chytrým internetovým řešením přináší novou kvalitu. Rádio Wave z rodiny Českého rozhlasu spustilo multimediální aplikaci budoucnosti a ukázalo cestu, kudy se budou ubírat do několika let všechny rozhlasové stanice...

Spojení zvuku, obrazových dat, řídící aplikace a řídících dat z databáze s mobilním telefonem GPRS/UMTS vzniklo něco, co není rádio tak jak ho znáte, není to ani televize tak jak ji znáte a není to ani internet tak jak ho znáte. Není to ovšem ani mobil tak jak ho znáte. Patříte-li k těm technologickým nadšencům, kteří telefon nepoužívají pouze k telefonování, máte-li svůj přístroj vybavený operačním systémem Symbian a jste-li připojeni k internetu, pak jste cílovou skupinou nové služby Českého rozhlasu 4 - Rádia Wave.

Je pouze 200 rozhlasových stanic na světě, které tuto technologii doteď aplikovaly. BBC, DeutschlandRadioKultur nebo ... Radio Wave. Jako první v Česku.

Philips Raedius
23. 1. 2008

Display s 13 cm uhlopříčkou v mobilu

ŠOK│ Horká novinka se objevila na trhu mobilních telefonů. Holandská společnost vymačkala z mobilního displeje maximum - uhlopříčku 5 palců (13 cm) a QVGA rozlišení (320x240 pix/16gray/50Hz) , i když rozměry multifunkčního 3G zařízení jsou 100x56x21mm. Displej se původně roloval do trubičky o průměru 7,5 mm, nyní se obalí okolo těla telefonu. Polymerní displej divize Polymer Vision koncernu Philips , použitý nejdříve v e-readeru READIUS a prezentovaný na výstavě IFA 2005, doznal v roce 2006 změny na "concept phone" a v druhé generaci použití jako HSDPA 3G PDA s 8GB pamětí Micro-SDHC, Windows CE a USB2, a našel uplatnění v i v budoucím telefonu Apple iPhone. Firma vyvinula i speciální verzi pro DVB-H protokol na zakázku Telecom Italia . Nová verze má být představena na letošním Mobile World Congress v únoru v Barceloně.

první verze e-readeru READIUS►
◄nová verze 3G mobilu READIUS

Polymer Vision Readies Rollable E-Book, Cell Phone ZDE

23. 1. 2008

Pár poznámek ke studiu na VŠ

Sledoval jsem se zaujetím debatu, která se na Britských listech rozvinula kolem studia a studentů na vysoké škole. Já osobně jsem skeptický ke zobecňujícím radám o tom, zda je vhodné, aby student při studiu pracoval, či zda je lepší studovat to či ono -- nebo zda model financování VŠ studia je lepší ve Švédsku či v USA.

Hodně záleží na lidech.

22. 1. 2008

Studenti technických oborů ve svých reakcích pohrdavě ohrnují nos nejen nad studentkou filozofie, ale nad filozofií samotnou. Jak nepraktický obor v současné pragmatické české společnosti, že? Jak hloupá, ukňouraná a hysterická je paní Náhlovská, že si ho zvolila. A tak dále.

1. Povolání středoškolského učitele filozofie je ve většině západoevropských zemí velmi vážené a slušně placené (60 000 - 90 000 Kč měsíčně). Stejně vážení a slušně placení jsou i středoškolští učitelé matematiky, jazyka, dějepisu, přírodopisu atd. Filozofie se v rámci středoškolského školství považuje za poměrně důležitý obor, protože kultivuje vyjadřovací schopnosti studentů - jak ústní, tak písemné, stejně jako jejich logickou argumentaci. Výsledky takového typu vzdělání jsou vidět i jinde: ve stylistické kvalitě odborných článků, v písemném i ústním projevu novinářů a politiků, atd.

Michael Marčák: Jeho poslední slovo bylo "Julínek". Kdyby to byla násilná smrt, měli bychom pachatele.
23. 1. 2008

23. 1. 2008

Vývoj dentálních materiálů v zubním lékařství postupuje dopředu a je přirozené, že nové materiály s vhodnějšími vlastnostmi pro pacienta nahrazují ty již překonané. Dentální amalgam se, ať chceme či nikoliv, dostává na konec své pouti. V některých zemích byl již před lety doporučen útlum používání dentálního amalgamu ve stomatologii (Norwegian Board of Health 1999), a v řadě zemí Evropské unie k tomu dochází až v současnosti. V Norsku je používání amalgamu ukončeno 1. lednem tohoto roku ZDE). V Dánsku a Švédsku vlády oznámily ukončení používání amalgamu během roku 2008 ZDE ZDE.

23. 1. 2008

Mediální skupina Mafra se stala majoritním vlastníkem bezplatného deníku Metro. Petr Orálek, zástupce šéfredaktora MfDnes má na starosti přesun nedávno koupeného deníku Metro Mafrou.

22. 1. 2008

Cena ropy rostou. Zdražuje se, a je přirozené se ptát proč. Ptát se, co lze očekávat v budoucnosti, blízké a vzdálené. Je růst cen důsledkem ekonomických a přírodních procesů - toho, co by popsal ten slimák "Ze života hmyzu" slovy "Je moc slimáčků a málo kapustičky" ? Tedy:

  • Je energie dražší, protože je teď víc aut a méně ropy?
  • Anebo je to důsledek machinací darebáckých států, či darebáckých politiků?

poznámka redakce: Technickým nedopatřením se vytratil jeden z ilustračních grafů nutných pro argumntaci autora. Autorovi i čtenářům se omlouváme a článek přetiskujeme znovu.

22. 1. 2008

Nicolas Sarkozy zvítězil v prezidentských volbách hlavně díky tomu, že sliboval, že «zvýší životní úroveň námezdně pracujících Francie». Na nedávné tiskové konferenci ale prohlásil, že «prezident republiky nemůže nařizovat zaměstnavatelům, aby zvyšovali mzdy». Sarkozy odhalil příčiny těžkostí francouzských námezdně pracujících občanů: Francie je standardní kapitalistickou zemí a v kapitalistické společnosti o platech nerozhoduji prezidenti, nýbrž majitelé výrobních prostředků.

23. 1. 2008

Proč může stačit jen málo, aby (ne)bylo "po všem" hned v 1. kole?

Zkusme si -- opakovaně -- připomenout nejdřív "pravidla hry". Spekulace bez zřetele na podmínky volby je nefunkční. V 1. kole je automaticky zvolen kandidát, který získá v obou komorách "nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů" (čl. 58, § 2). Lze očekávat, že 101 hlasů od poslanců žádný z obou kandidátů nedostane. Pakliže ano, byl by to spíše V. Klaus. Ten má zřejmě hlasy Senátu jisté (ODS má v této komoře absolutní většinu). Jen za podmínky, že J. Švejnar získá více hlasů než V. Klaus v Poslanecké sněmovně, postupují do 2. kola OBA kandidáti. Těžiště volby v 1. kole spočívá na poslancích.

23. 1. 2008

Při zahradní party skupina mladých lidí chytila kočku, kterou opili alkoholem, předhodili k týrání bojovému psovi a nakonec ji polomrtvou zabili šlápnutím na hlavu (Metro, úterý 22.1.2008, č. 14). Ochránci a milovníci zvířat i obyčejní občané jsou rozhořčeni, roztrpčeni a dokonce požadují pro taková lidská zvířata, nebo spíše lidské zrůdy, zvýšené tresty za týrání zvířat.

22. 1. 2008

PRÁVĚ DNES: "Cenzura to není"

Dobrý den, Britské listy. Přeposílám vám e-mailovou korespondenci, kterou jsem vedl s firmou Anneca poté, co jsem zjistil, že BL zmizely z Právě dnes. Naprosto nechápu, jaké zájmy to v dnešní době panují, někdy jsem z toho opravdu otráven, píše čtenář Roman Ptáček.

22. 1. 2008
přepis tiskové konference JUDr. Zuzky Bebarové-Rujbrové 16. ledna 2008 o korupci na konzulárních odděleních českých zastupitelských úřadů

Hosty tiskové konference byli předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter, předseda Společnosti přátel Mongolska Jiří Šíma, brněnský advokát Mgr. Marek Sedlák a obchodní a marketingový ředitel Pojišťovny VZP, a. s., Mgr. Ivan Dvořák.

22. 1. 2008

Pokud jde o oprátky, nevím do jaké míry pronikla do Evropy zpráva o černošských studentech, kteří se porvali s nějakým bělochem, který jim bránil sedět na školním dvoře pod stromem, který byl pro bílé. U místního soudu jim hrozilo odsouzení až na dvacet let za údajný pokus o vraždu. Byla to tak zvaná Jena Six, Jena, La. (Detaily jsou například ZDE). Celá záležitost hrozila nabýt rozměrů protirasových demonstrací šedesátých let. Všechno to začalo tím, že tři běloští studenti pověsili na strom oprátky, jako výhrůžku. Pak se to trochu urovnalo a škola dala strom porazit - taky řešení.

23. 1. 2008

V dnešní záplavě vědeckých objevů, nových technologií, přemíře informací, ale také v oblasti globálně pojímané otázky sociální a mezilidských vztahů, si člověk čím dál častěji klade otázku o smyslu svého počínání o smyslu svého bytí.Dívá- li se člověk nezaujatým pohledem, musí konstatovat, že naše lidské společenství je těžce nemocné a to zvláště v Čechách. Lež je pojímána jako pravda a zlo jako dobro.

23. 1. 2008

reaguji na příspěvek Jana Čulíka "Ošuntělá Česká republika". Chtěla jsem do Luxoru přijít se podívat na Vás, který konečně napsal něco, co já si už dlouho myslím (soudím dle zveřejněných úryvků z knihy). Bohužel mi pracovní povinnosti nedovolily včas vyrazit, a tak jsem to vzdala. Teď jsem ráda, neboť mé pracovní oblečení (IT profese) rozhodně splňuje všechny znaky ošuntělosti. Cítila bych se trapně po tom Vašem článku, píše Alena Čechová.

23. 1. 2008

ČT komentovala smrt režiséra Jiřího Sequense jednak prostřednictvím herců, kteří s ním léta pracovali (ti o něm mluvili jako o nezapomenutelné osobnosti jak po stránce umělecké, tak lidské), jednak prostřednictvím názorů pánů filmových kritiků Justa a Rejžka. Jejich stanovisko bylo tristní: "nemohou si zemřelého režiséra vážit zejména proto, že přijal Státní cenu KG a titul národní umělec."

23. 1. 2008

Argumentace účastníků AutoMatu mi připadá opravdu otřesná.

Chápu snahu autorů "dát autům MAT" a považuji ji za legitimní - zároveň se však domnívám, že myslící bytost se nemůže vrhat do zjevného nebezpečí jen proto, že změny, které se snaží prosadit, jdou pomalu, případně vůbec o jejich relevanci dosud není konsensus.

Pouze MAT v mozku může někoho přimět proplétat se na kole po přecpaných pražských ulicích - které jsou pro cyklistiku jak svou koncepcí, tak svým stávajícím dopravním vytížením, naprosto nevhodné, a lokat přitom tuny smogu a špíny. Považoval bych za přirozenější a evolučně úspěšnější, aby cyklisti jezdili POUZE tam, kde jsou pro cyklojízdu vhodné podmínky - tedy cyklistické stezky, dost místa, čistý vzduch, a minimální provoz. To se s Prahou vylučuje.

23. 1. 2008

Po přečtení příspěvku pana Ondřeje Zajíčka "Velká část základních potravin je dnes až neskutečně levná", mám na Vás následující prosbu. Požádejte, prosím, pana Zajíčka zda by mohl pro nás obyčejné lidi vést nějaký zdokonalovací kurz (třeba i internetový) na téma "Jak se zdravě stravovat za méně než 40 korun denně", píše A. Kubačák.

V naší domácnosti máme rozsáhlou sbírku zajímavých kuchařek a knižních návodů jak levně a zdravě vařit (příkladem by mohla být "válečná kuchařka", podle které se dají připravovat chutná a výživá jídla např. z vody, octu a otrub). Marně jsem tam však hledal rady jak v dnešní době se dobře uživit za výše uvedenou částku 40 korun.

Jsem přesvědčen, že počet zájemců o toto vzdělávání překoná všechna očekávání a pan Zajíček si jako lektor může slušně přivydělat.

Poznámka: To vše platí za předpokladu, že pan Zajíček neměl ve svém příspěvku na mysli stravování v Poslanecké sněmovně ČR.

23. 1. 2008

Nevím, kde přesně Ondřej Zajíček studuje, nevím, kde nakupuje potraviny, ale mám vážnou obavu o jeho zdraví, byť mám jen velmi povrchní povědomí o zdravotních vědách, tak si myslím, že po dostudování mu hrozí velmi závažné problémy, plynoucí z dlouhodobé podvýživy, nedostatku vitamínů a dalších látek potřebných pro organismus. Marně se snažím přepočítat, jak dokáže vyžít ze 40 kč na den, nakonec prostě musím říct, že ty dvě čínské polívky, patnáct rohlíku a tři sáčky čaje bohužel nepovažuji za dostatečné ke kvalitnímu stravování.

23. 1. 2008

Módou posledních let se staly zprávy a články, který v názvu obsahují bombastické využití pojmu "terorismus". V posledních dnech jsme tak mohli v českých médiích slyšet o tom, že "Evropa představuje pro USA velkou teroristickou hrozbu" nebo, že "Teroristé údajně plánují útok na Eiffelovu věž". Terorismus se stal každodenní součásti naších životů a mnozí občané ani nevnímají širší souvislosti tohoto kontroverzního výrazu. V rámci předpovědí "aktuálních teroristických hrozeb" se nenápadně zmiňuje, že právě terorismus je důvodem křížového tažení západních armád v Iráku, Palestině, Afghánistanu.

23. 1. 2008

Díky vám za vaše zprávy a názory. Je mi 78 let. Nejsem a nebyla jsem nikdy komunistka. Nikdy jsem nebyla štastnější, než když byla odraněna jejich vláda, ale věřte že dnes bych je brala zpět. Píši z meilu svého pravnuka a jste jediné, co mohu číst. Ještě jednou díky, píše Věra Stejskalová

23. 1. 2008

So záujmom som si prečítal dosť rozsiahly článok pána Fuchsu, ktorý pomerne pútavým jazykovým prejavom oznámil ostatným čitateľom ako mu Britské "trhaj pytlík". Aby som bol úprimný, niektoré pasáže ma pobavili ale nemôžem súhlasiť so všetkým, čo bolo napísané, či už na margo BL ako celku alebo ich redaktorov.

Pán Čulík je iste kantorom a niekedy sa to prejaví i v jeho článkoch. Pán Kotrba má každopádne emotívny písomný prejav a často si neberie servítky. No nepochybne sú novinármi v porovnaní s väčšinou "oficiálnych" novinárov, ktorých výtvory môžem dennodenne čítať na stránkach slovenskej tlače. Novinár je totiž jedno z povolaní, či skôr poslaní, ktoré ruka trhu nemilosrdne ničí. V mainstreame platí, že "Koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj", a preto nezriedka i kvalitní žurnalisti spievajú až po určitej autocenzúre, míní Daniel Stančík.

23. 1. 2008
Kdybych byl Martinou Náhlovskou (jejíž existencí si nejsem jist), odpověděl bych panu Svobodovi (jehož existencí si také nejsem jist) asi takto, píše Pavel Drs:
22. 1. 2008

Nikdy jsem nereagovala na žádné články v novinách, byť jsem s nimi sebevíce souhlasila, či nesouhlasila. Ale téma probírané na této stránce v poslední době často diskutujeme i v práci, kde přicházíme do styku s lidmi, kteří se dostali do tíživé životní situace a finančních potíží, píše Božena Nováková.

23. 1. 2008

Pane Eismane ve svém příspěvku "Kdo nás okrádá a proč jsme ošuntělí" uvádíte příčiny současného stavu společnosti. Je možno s Vámi z 95% souhlasit. Nechápu však, proč osočujete pana Čulíka a - jak píšete - mnohé další. Sám jste také žádné řešení nepřinesl, natož abyste byl schopen je zrealizovat. Že o koryta jde jak těm zprava, tak těm zleva, je zřejmé každému normálnímu smrtelníkovi. Ale asi těžko můžete očekávat, že někdo zrealizuje třetí defenestraci.

V demokracii jsou možností změny volby ale za stávající situace lze konstatovat, že neřeší příčiny stavu. Ať výsledek dopadne jak dopadne je to vždy jen kosmetická úprava levé nebo pravé tváře. Vidíte jak dopadl nový vítr, který nám slibovali Zelení. Někdy jsou na ně krátké i staré partaje, píše Vladimír Matějka.

Slaný
22. 1. 2008

V poslední době proběhla vlna kritiky na poslední projev předsedy KDU-ČSL Čunka, který se kriticky vyslovil proti „nadměrné“ soudržnosti tradiční romské rodiny, která brání jejím slabším či méně zodpovědným členům „padnout až na dno“, čímž nejsou nuceni starat se sami o sebe, a spoléhají tak na příbuzné nebo na stát. Dozvukem této kritiky bylo i obvinění z plagiátorství, když si Jiří Čunek vypůjčil některé myšlenky projevu z prací plzeňských sociologů a antropologů, kteří se romskou problematikou, chudobou a sociálním vyloučením dlouhodobě zabývají a zveřejnil je na jiném kontextu než autoři.

Jelikož patřím k těm, kteří diskuze o „romské otázce“ alespoň z povzdálí dlouhodobě sledují a mají i určité zkušenosti „zevnitř“, rád bych také přispěl svojí troškou do mlýna.

Barbora Tachecí - foto Český rozhlas
21. 1. 2008

Máte možnost číst, co jiní musejí poslouchat:

doslovný přepis dialogu ředitelky Českého rozhalsu 1 Radiožurnálu Barbory Tachecí s posluchači této stanice, 19. 1. 2008 v pořadu Víkendový Radiožurnál, nazvaném Českým rozhlasem "Volejte ředitelce, volejte Barboře Tachecí"
Barbora Tachecí - foto Český rozhlas

ŠOK│ Doslovné přepisy mluveného projevu jsou podkladem nejen pro větný rozbor a a ukázkou schopnosti vyjadřování se ve spisovném jazyce. To by pro každého rozhlasového pracovníka, mluvčího i novináře měl být základ jeho profese. Přepisy jsou dobré ale i pro analýzu logického uvažování a frekvenční analýzu užitého slovníku. Je to krutá deduktivní metoda, počítající s tím, že soustředěnost na obsah sdělení uvolní bariéry myšlení hovořícího více, než by si sám přál. Například se dá dle množství přivlastňovacích součástí věty zjistit, do jaké míry se cítí mluvčí součástí týmu - tím kolikrát řekne v rozhovoru slova "my, naše" a kolikrát slova "já, moje". Jak často dá slovo "já" na začátek věty a použije formulaci zesilující ono JÁ ("Já si myslím" namísto "Myslím si" nebo pouze "Myslím") . Do jaké míry o sobě a svých činech pochybuje, do jaké míry reflektuje názory a připomínky druhých a je ochoten je akceptovat. Připouští vůbec, že by někdo jiný mohl mít pravdu? Do jaké míry vůbec zná spisovný jazyk a do jaké míry používá nářečí, slang nebo dokonce argot. To vše o nás všech prozradí řeč. Barbora Tachecí hovořila tak dlouho, že víc snad už ani nemusí říkat. Měla by možná nadále nechat mluvit jen svého mluvčího... Profesionálního mluvčího. Neměl by jím být ale moderátor Žmolík, který je schopen ze sebe vyžmolit větu "Ředitelka Radiožurnálu, Barbora Tachecí je v tomto okamžiku TEĎ A TADY" a pak začít vysvětlovat, co tím vlastně myslel...

Máte možnost číst, co jiní musejí poslouchat: ředitelku Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu Barboru Tachecí.

Štěpán Kotrba: 21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" ZDE

Kodex Českého rozhlasu ZDE

Radiobulvár aneb Radiožurnál podle Tachecí TÉMA BL

22. 1. 2008

Jak mnoho, nebo jak málo nám stačí k tomu, abychom si dokázali uspokojivě pojmenovat svět, ve kterém žijeme. Kdyby se někdo někdy odhodlal udělat přehled o počtu pojmů a jmen, se kterými si při pojmenovávání univerza v průměru vystačíme, asi bychom zjistili, že při své relativní civilizační dokonalosti stále uvažujeme velmi primitivně. Navíc se zdá, že období "konce dějin" k tomuto stavu přispívá spíše negativně. Místo toho, abychom pojmenovávali současnost, čím dál častěji se k ní obracíme zády a hledáme pojmenování v minulosti. Metodou zjištění poločasu rozpadu uhlíku jsme sice schopni určit stáří relikvie, ale z hlediska vypořádání se se současností je to vymoženost zcela nepoužitelná.

22. 1. 2008
reakce na recenzi knihy Jana Čulíka "Jací jsme" z pera Ondřeje Štindla v Týdnu pod názvem "Vševěd jde do kina"

V časopise Týden dne 21. ledna 2008 vyšla recenze na knihu o českém filmu posledních osmnácti let Jací jsme Jana Čulíka, od autora Ondřeje Štindla, bývalého zpravodaje českého vysílání BBC. Autora, který dokáže mimo jiné na úvod recenze filmu Rok ďábla pro Týden napsat větu "Distribuční slogan charakterizuje snímek Petra Zelenky jako "film pro lidi, kteří dokážou slyšet melodie". Jako kdyby se onen distribuční slogan stal součástí díla. Ale film není reklama na film, stejně jako encyklopedie není zaplacená, a tudíž krotká recenze. I recenzování Čulíka pojal Štindl v duchu reklamního sloganu, jenže z jiné doby - účel světí prostředky ve svaté válce proti cizákovi. Jak jinak si vysvětlit titulek recenze "Vševěd jde do kina"?

22. 1. 2008

Jsem vysokoškolský pedagog a pokládám za katastrofu, že snad nějaké dvě třetiny studentů prezenčního (denního) studia jsou zaměstnaní. Studium je až na druhém místě. Studenti nemají čas chodit na přednášky a semináře, zaměstnavatelé by je nepustili.

Autor podepsaný jako Pavel Svoboda ve vydání z 20.1.2008 lituje, že on a jeho blíže neurčení společníci někoho (možná slečnu Náhlovskou a jí podobné) nemlátili dostatečně a nepodařilo se jim z půvabných mladých hlav něco vymlátit. Tedy zjevně vymlátit myšlenky. Jeho ideoví inspirátoři kopali do hlav českých studentů ve čtyřicátých letech na Pečkárně. Ze vzpomínky na to vzešel protest 17. listopadu 1989.

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
2. 1. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V prosinci 2007 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 847.78 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.12. 2007 částku 197 706.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 688.55 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   
16. 1. 2008 Radiožurnál, aneb sex v ponožkách Stanislav  Křeček
16. 1. 2008 VÝROK TÝDNE: ...a přemýšlí o nich   

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   
6. 1. 2008 Bhuttová o bin Ladinovi: Bylo to skutečně jen přeřeknutí? Jan  Čulík

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner
7. 1. 2008 Topolánkova ČR: Mám platit nemocnici, nebo činži?   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová
2. 10. 2007 Spojené státy provádějí výcvik letectva zemí v Perském zálivu pro válku proti Íránu   
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
20. 1. 2008 Radio Wave spouští jako první v Česku vizualizaci rozhlasového vysílání v mobilech   
17. 1. 2008 Karel Burian má odstoupit z funkce brněnského studia ČT Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
17. 1. 2008 Janeček: nevidím důvod, aby Burian nemohl naplnit své záměry Jiří  Janeček
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Kotrbův citlivý sluch Petr  Žantovský
11. 1. 2008 Český rozhlas Radiobulvár před půlnocí: Nediskutuje se pouze o tom, co je dobré Štěpán  Kotrba
10. 1. 2008 Rozhovor s Jaklovou v České televizi dělal Žantovský - moderátor Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Coyle přednášel Zeleným o radaru - přišla jen exministryně Kuchtová Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Radar: vláda stále lže Milan  Hlobil
10. 1. 2008 Poláci přitvrzují, Češi dělají "mrtvého brouka" Stanislav  Kaucký
8. 1. 2008 Necítíme se ohroženi ze strany Íránu,   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
26. 12. 2007 Radar: Z měření píšu vládě nedostatečnou Vladimír  Koníček

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   
19. 12. 2007 Ropný zlom: Plnou nádrž všem! Lukáš  Rázl
10. 12. 2007 Máme skutečně ropy dost?   
3. 12. 2007 Silnější Putin a slabá Evropa   
29. 11. 2007 Další kolo sporu o ceny plynu Rusko - Ukrajina   
29. 11. 2007 Čína a Střední Asie - aneb jak to udělat, aby na Čínu zbyl alespoň nějaký plyn   

Čína RSS 2.0      Historie >
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Stroje, humanismus a evoluce society Miroslav  Vejlupek
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Antonín  Rašek, Miloš Balabán
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2008 Nestřílejte divokou svini Gregory Nunzio Corso
22. 1. 2008 Jednou Václav  Hrabě
15. 1. 2008 ■ ■ ■ Ladislav  Puršl
14. 1. 2008 Smutná neděle Milan  Děžinský
11. 1. 2008 ■ ■ ■ Miloš  Doležal
10. 1. 2008 Šepot Pavel  Švanda
9. 1. 2008 ■ ■ ■ Jiří  Gold
7. 1. 2008 Ranní procházka František  Nechvátal
3. 1. 2008 Spiaca rodina Lubomír  Feldek
2. 1. 2008 Františkovy lázně Antonín  Brousek

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
19. 1. 2008 Protiraketová obrana "z druhé strany" Boris  Valníček
19. 1. 2008 Proč z nás dělají Topolánek a Obering takové blbce? Jan  Neoral
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
18. 1. 2008 Former US Deputy Defence Secretary admits that US missiles in Poland will be capable of carrying nuclear warheads   
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Pane premiére, podruhé... Jan  Neoral
17. 1. 2008 Coyle přednášel Zeleným o radaru - přišla jen exministryně Kuchtová Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Coyle: "Systém je v reálných operačních podmínkách neúčinný. Českou republiku neochrání, ale učiní ji naopak zranitelnější."   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král
30. 10. 2007 Nové Dějiny české literatury v angličtině, poprvé po víc než třiceti letech   
4. 10. 2007 Topolánkova vláda ruší Divadelní ústav a chce zrušit Památník národního písemnictví   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   
27. 12. 2007 Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Guardian: vyjednávání s Talibanem odhalilo rozkol mezi spojenci   
27. 12. 2007 Vyjednávání v Afghánistánu je jedinou cestou vpřed   
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem   
20. 12. 2007 V iráckém pekle prý zamrzají ledy Daniel  Veselý