17. 1. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 1. 2007

Včera jsem se byl podívat, jak Jiří Menzel, klasik českého filmu, zabývající se téměř bezvýhradně klasiky (Vančura, Škvorecký, Svěrák, Havel, Vojnovič) natočil svého šestého, tentokrát těžce vybojovaného Hrabala. Stručně a jasně řečeno: recenzenti, kteří dokáží jedním dechem pochválit Rafťáky či Krásku v nesnázích, a strhat Anglického krále, jsou duchovní slepci.

Sloupek
Jan Skácel

Škrábnutý jako dřevo,
co stolař stranou odložil,
jdu podle řeky a sedm hromů jasných
svolávám na sebe.

Pod mosty zimní ptáci přelétají,
voda je prázdná.
Vysoko nad hlavami skřípe
slaměný mlýnek na sníh.

Ze sbírky Co zbylo z anděla, nakl. ČS, 1960, vybral Michal Černík

Uveřejněno s laskavým svolením agentury Aura-Pont

16. 1. 2007

Baumrukova odpověď na stížnost Pražské výzvy pro Irák :

V reakci na stížnost organizátorů Pražské výzvy pro Irák sdělil místopředseda Rady České televize Jiří Baumruk předsedkyni Českého mírového fóra, že redaktor ČT před odvysíláním reportáže "získaný seznam účastníků konference konzultoval odpovědný redaktor s velvyslancem Iráku panem Dhia Al-Dabbassem." Místopředsedovi Rady České televize na takovéto odpovědi není nic divného... Není mu nic divného ani na tom, že žádný z účastníků konference nepatří mezi stoupence svrženého diktátora Husajna, ač to o nich lživě Česká televize konstatovala, aniž dotyčné osoby interviewovala a konfrontovala je s obviněním. Česká televize nedala ani adekvátní prostor k vysvětlení organizátorům.

To, že irácký velvyslanec nemusí říkat úmyslně pravdu a jeho optika pohledu šíitského radikála může být vůči realitě zkreslená, redaktora Ruska ani místopředsedu Rady ČT Baumruka nenapadlo. Že existuje Kodex ČT, který detailně upravuje povinnosti rerportéra a určuje jeho odpovědnost za prověřování informací, místopředsedu Rady netrápí. Cokoliv Šámalovi lidé činí, dobře činí... | koš

17. 1. 2007

Šéf štábu izraelské armády generálplukovník Dan Halutz odstoupil z funkce, uvedla ve středu izraelská armáda. Podrobil se požadavku, aby zaplatil za kontroverzní izraelskou válku v Libanonu.

Vyvolává to tlak na premiéra Ehuda Olmerta a na ministra obrany Amira Peretze, jejichž role během loňské letní ofenzivy v Libanonu je také oste kritizována.

Halutz rezignoval na konci dramatického dne pro Olmerta. O několik hodin předtím nařídilo ministerstvo spravedlnosti, aby bylo zahájeno vyšetřování Olmertova podílu na prodeji druhé největší izraelské banky předtím, než se loni stal premiérem.

Vojáci, příbuzní zabitých osob a dokonce i členové izraelské vojenské elity požadovali Halutzovo odstoupení od loňské války proti bojůvkám organizace Hizbollah, která skončila 14. srpna 2006 nerozhodně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

17. 1. 2007

Evropský parlament:

Vstupem Rumunska a Bulharska do Evropské unie paradoxně mohl v Evropském parlamentě vzniknout klub ultrapravicových stran, přestože se xenofobové z těchto stran ze západní Evropy snažili zabránit rozšíření Evropské unie.

Na konferenci loni v červnu v italské Sieně se při večeři v jedné italské trattorii přiznal maďarský historik István Rev ze Středoevropské univerzity v Budapešti, že kdyby bylo po jeho, nikdy by nepřipustil rozšíření Evropské unie ani o dnešní středoevropské členy, jako je Polsko, Česká republika, Slovensko či Maďarsko, neřku-li o Rumunsko či Bulharsko. "Ty země jsou na demokracii naprosto nepřipraveny. Nevědí, co to je," argumentoval Rev. "Lehce v nich mohou zvítězit populistické či fašistické strany. Evropskou unii to může zničit."

Jeho výroky znějí v současnosti varovně a prorocky -- vstup Rumunska a Bulharska totiž paradoxně umožnil nejxenofobnějším a nejfašističtějším stranám ve středovýchodní Evropě, aby se spojily se svými západoevropskými protějšky a utvořily v Evropském parlamentu vlivný poslanecký klub. Německo se snaží reagovat na tuto hrozbu pokusy zakazovat svobodu projevu -- kriminalizovat popírání holocaustu a užívání nacistických symbolů. Je to pěkné panoptikum.

17. 1. 2007

Rekordně nejrozesílanějším článkem na internetových stránkách BBC se v úterý večer najednou stala už dva roky stará reportáž Grega Palasta pro pořad televize BBC Newsnight o tom, že Bushova vláda připravovala plány na invazi do Iráku a na získání irácké ropy už před útoky z 11. září 2001. Došlo při tom o spor mezi neokonzervativci v Pentagonu a představiteli amerického ropného průmyslu.

17. 1. 2007

Nekonečný počet vesmírů, konečný počet historií

Ze standardních současných teorií kosmologie a fyziky vyplývá, že nekonečný počet Elvisů Presleyů stále jetě existuje, argumentuje Marcus Chown, a i vy a tato slova mají někde v prostoru nekonečný počet kopií...

17. 1. 2007
Georgij Veljaminov

Vstup Ruska do globalizujícího se světa, jeho aktivní účast v mezinárodních strukturách včetně předpokládaného členství ve Světové obchodní organizaci (WTO), si vyžaduje všestranné pochopení podstaty, zdrojů a perspektiv globalizačních procesů.

Globalizace není pojem právní, ale ekonomický, politický a sociální. Znamená všestrannou, celosvětově zaměřenou expanzi jednotlivců, kolektivů, států a mezistátních sdružení v takových oblastech, jako je obchod, finančnictví, průmysl, technika, kultura, náboženství, kriminalita aj., a doprovázející ji konvergenci (sbližování různých civilizačních systémů a stírání rozdílů mezi nimi -- pozn. red.).

17. 1. 2007

Viktor Juščenko, který stál před dvěma lety v čele ukrajinské "oranžové revoluce", utrpěl ponižující parlamentní porážku, která mu odebrala téměř veškeré jeho pravomoci. Juščenko, šéf ukrajinské opozice, který se pak stal prezidentem, už nemá právo vetovat volbu premiéra ani ministra zahraničí. Prohrál v nejnovějším ústavním sporu na Ukrajině, která ochromuje zemi už déle než rok v důsledku trpkých interních bojů o moc.

17. 1. 2007

Pět dnů po jmenování nové rakouské spolkové vlády předstoupil její desátý poválečný kancléř Alfred Gusenbauer s hodinovým programovým prohlášením před poslance Národní rady, dolní komory parlamentu. Stalo se tak téměř na stejný den, kdy před deseti lety tak učinil před ním poslední sociálně demokratický spolkový kancléř Viktor Klima.

17. 1. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

V německém spolkovém parlamentu připravuje skupina poslanců společně s bývalou ministryní pro rodinné záležitosti Renatou Schmidtovou nový návrh na zavedení volebního práva pro děti.

17. 1. 2007

Kotrba hájí místní knutu proti knutě globalizované, právo všech místních paroubků válcovat místní CzechTeky. A činí tak ve jménu vysoce ušlechtilého argumentu, že s držiteli lokálních karabáčů lze výhodněji obchodovat než s těmi, kdo disponují monopolním postavením.

Tušíte, co nám Štěpán Kotrba chce dokázat svou reakcí na Egona Lánského?

Kotrba se podle mě dotkl jediné - vážné, ale nikoliv fatální - chyby v Lánského uvažování. Lánský jako by nevěděl, že dosud jediný jakžtakž věrohodný (i když selektivní, protože jen na Latinskou Ameriku zaměřený) pokus o zahraniční politiku založenou na obraně lidských práv podnikl v druhé polovině 70. let americký prezident James Carter. Spolu s íránskou islámskou revolucí mu to zlomilo vaz.

16. 1. 2007

Biotechnologičtí experti Evropské unie zrušili mimořádné kontroly kukuřičných produktů z USA, které EU přikázala z důvodu prokázání nepřítomnosti nedovolených geneticky modifikovaných organizmů. Zdůvodnili to tím, že kontroly už nejsou nadále potřebné. V úterý o tom informovala Evropská komise. V dubnu 2005 EU uvedla, že vývoz amerického krmiva obsahujícího kukuřičný lepek musí být certifikovaný medzinárodně akreditovanými laboratořemi, aby sa dokázala nepřítomnost kukuřice typu Bt-10, která v Evropě není povolená.

Zprávu přinesla agentura Reuters a slovenská agentura SITA.

16. 1. 2007

DOKUMENT

Předseda ČSSD Paroubek vyzval dopisem "odbojné" poslance, aby "splnili sliby, které dali voličům a díky nimž jsou poslanci". Vyzval je, aby nenechali tuto vládu "názorně prokázat obavy, které v nás budí. Možná by ČSSD po jednom, dvou či čtyřech letech v opozici drtivě vyhrála volby, neboť by tato vláda přivedla zemi "zu grunde". Avšak nejsme jen straníci, musíme umět být i státníky," míní Paroubek.

plné znění dopisu Jiřího Paroubka ZDE

16. 1. 2007
otvřený dopis občanům Otrokovic

Vážení obyvatelé Otrokovic, obracíme se na vás jako lidé, jako pracující, jako studenti, jako staří i mladí, jako obyvatelé Otrokovic i jiných měst a vesnic v sousedství. Obracíme se na vás, protože bychom vám rádi řekli pár slov o tom, proč jsme v sobotu třináctého ledna uspořádali protestní akci v Otrokovicích proti průvodu neonacistů.

Děkujeme, jestli nás vyslechnete. Nechceme vás přesvědčovat o své pravdě. Chceme vám jen přiblížit způsob, jakým vidíme svět a proč jsme se podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí v sobotu zachovali tak, jak jsme se zachovali. Fašismus a nacismus naneštěstí neskončil s porážkou hitlerovského Německa ve II. Světové válce. Žijeme ve společnosti, která má stále hlubší sociální problémy. Nezaměstnanost, odcizení, tlak komeční masové kultury na jednotlivce....

17. 1. 2007

tisková zpráva

Kino Světozor a sdružení Kultura jinak v rámci pravidelného cyklu Dokumentární pondělí připravilo projekci filmu NEPŘÍJEMNÁ PRAVDA, který upozorňuje na zlověstné důsledky klimatických změn. Projekce filmu amerického režiséra Davise Guggenheima se uskuteční 22. ledna v 19:30 ve velkém sále kina Světozor a po uvedení snímku bude následovat panelová beseda, kterou bude moderovat publicista Václav Vašků.

Účast na besedě přislíbili ministr pro životní prostředí Martin Bursík (SZ), koordinátorka klimatického programu Centra pro dopravu a energetiku Klára Sutlovičová, klimatolog Petr Pišoft, vedoucí oddělení environmentální agendy ČEZ a.s. Martin Cmíral, programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký a senátor Miroslav Škaloud (ODS).

16. 1. 2007

Na obranu práv nejen mých spoluobčanů, uvězněných v totalitě, ale ukřivděných lidi kdekoli na světě jsem se angažoval dlouho a oddávna. Po pravdě řečeno již předtím, než Sovětský svaz po dlouhém, vytrvalém tlaku západních účastníků Helsinské konference nakonec akceptoval, že vedle politické a ekonomické části bude deklarace z Helsinek obsahovat i -- snad nepříliš jasně definovaný -- takzvaný třetí koš, týkající se základních individuálních práv občanů, jež se vlády států podílejících se na konferenci (kromě Albánie zde byly zastoupeny všechny evropské komunistické země) zavázaly respektovat.

16. 1. 2007
Mír je lepší než válka. Nepředstavuje však absolutní hodnotu. Vždy se totiž můžeme zeptat: "Jaký mír?"
přednáška Noama Chomského "Není míru bez spravedlnosti, není spravedlnosti bez míru"
Univerzita Toledo, 4. 3. 2001

Egon Lánský, ač původně snad i kritický žurnalista, ve svém příspěvku Lidská práva a Česko nabádá Česko slovy proamerického diplomata, aby se stalo spasitelem všehomíra. Ve jménu čeho? Ve jménu velmocenských her, rozehraných Američany o půlstoletí dříve? Ve jménu agendy lidských práv, které pravidla někdo určuje shůry jako Bůh jen tehdy, když se mu to hodí?

Historie evropské, asijské i středovýchodní politiky ukazuje stále totéž. Ukazuje nerespektování principů nevměšování do záležitostí jiných států a porušování právě těch postulátů, na kterých ona intelektuálská vějička lidských práv stojí a se kterou při bližším pohledu padá.

15. 1. 2007

Věříme totiž, spolu se známou tezí filozofa Jana Patočky: že politika podléhá právu, a nikoliv právo politice.

Pokud přesto nebude toto slovo dodrženo, jsou pedagogové, studenti a zaměstnanci školy rozhodnutÍ řešit situaci již radikální, jinou cestou.

Na vysoké škole Umělecko průmyslové v Praze, po roce nechutnosti, o kterých i naše média sporadicky a často jednostranně informovala, se konečně sklonkem minulého roku zvolil nový kompetentní rektor, přesně 8.11.2006.

Řeknete si asi, no a co, běžná rutina v právním státě. Proč o tom psát atd.

Měli by jste pravdu, pokud bychom nežili v české, malé, kotlině, plné zášti, hlouposti a hlavně v našem, konkrétním případě nekompetentnosti a neprofesionality.

16. 1. 2007

Bláznivý americký prezident chce poslat dalších více než 20 tisíc Američanů ze slabých sociálních poměrů do Iráku. Mají tam uklidnit chaos, který způsobilo několikanásobné množství jejich kolegů. To je podivná matematika, ale ve Washingtonu to mají určitě do puntíku, plus minus pár miliard pro spřátelené zbrojařské a olejářské korporace, spočítané.

16. 1. 2007

Předešlé dvě části článku, které vyšly na Britských listech 21.11.2006 a 2.1.2007, vyústily v závěr, že jedním z vedlejších následků současné politické krize a jejích průvodních jevů je takové obnažení nedůsledností v našem ústavním systému, které vede k požadavku revize ústavy a v jejím rámci také ke kritickému přezkoumání začlenění justice do soustavy orgánů státní moci.

Guantánamo
16. 1. 2007
Ukázka podmínek vězení v Guantánamu - protest v Istanbulu - foto scanpix-AFP

V minulých dnech mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International připomněla zvláštními demonstracemi, že před pěti lety Spojené státy americké otevřely kontroverzní věznici Guantánamo na americké základně na kubánském ostrově. Také v Česku, na Václavském náměstí v Praze, to bylo připomenuto tím, že tam bylo vypuštěno tolik balonků v oranžové barvě amerických vězňů, kolik jich ještě zůstává na Guantánamu. V této věznici bylo za dobu její existence zadržováno 775 lidí, z nichž dodnes jich tam zůstává 395.

16. 1. 2007
Sir Roderic Lyne, Strobe Talbott, Kodži Watanabe

Na počátku 90. let byla nejhorší noční můrou pro západní vlády hrozba rozpadu Ruska, která by uvrhla do chaosu obrovskou a důležitou část planety. Nyní Rusko znovu získalo na síle. Paradox je v tom, že znovuzrození Ruska z popela nevedlo k prohloubení partnerství, s kterým počítal Západ.

Nejen okolní svět, nýbrž ani samotná ruská společnost bohužel stále ještě nemohou pochopit, co jsme zač -- zcela nový, nikomu neznámý stát, jenž vznikl na mapě až v roce 1991, nebo pokračovatelé SSSR, jenž dobrovolně "okleštil" své území a nahradil plánovitou ekonomiku "ekonomikou divokého trhu", nebo nástupci tisíciletého Ruska.

15. 1. 2007

Vzpomínka na Milana Machovce:

prof. PhDr. Milan Machovec DrSc., Dr. h.c. * 23. 8. 1925    | 15. 1. 2003

Jsou to dnes právě čtyři roky, co (nejen) česká (nejen) filosofická obec přišla o jednu ze svých nejvýraznějších osobností -- Milana Machovce. Protože jsou mi otázky, které tento velmi neortodoxní neomarxista řešil, blízké, rád bych se při té příležitosti nad ním, resp. nad jeho dílem krátce zamyslil, přičemž předem rezignuji na nějaký celkový přehled,ten si čtenář BL může přečíst v podání Pavla Žďárského. Zdůrazním jen jeden, ale podle mne eminentně důležitý a aktuální aspekt Machovcovy filosofie.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

31. 12. 2006

V prosinci 2006 přispělo celkem 126 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 492.24 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 12. 2006 částku 176 537.77 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raffeisen Bance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raffeisen Banky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Bratří Mašínové - hrdinové nebo zločinci? RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2006 Mašínové jsou samozřejmě hrdinové Ondřej  Šlechta
8. 11. 2006 Mašínové - pan Šlechta nepřesvědčuje Ladislav  Lašek
8. 11. 2006 Mašínové - slepé násilí lze těžko hodnotit jako odboj   
28. 7. 2006 Je kritika komunistického útlaku antikomunismus?   
27. 10. 2004 Generálové a frajtři Václav  Dušek
20. 8. 2004 Kdo jinému jámu kopá - tak se z lesa ozývá... Jan  Sýkora
18. 8. 2004 Vraždili bez morálních zábran Jiří  Hudeček
16. 8. 2004 Karel Hoffmann a jeho právo "vyjadřovat se nehorázně" Jan  Sýkora
12. 8. 2004 Padouch nebo hrdina? Jiří  Hudeček
28. 7. 2004 Ještě jednou o Mašínech Milan  Černý

Alex Koenigsmark: Siromacha - román na pokračování RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2007 Konec starých časů Alex  Koenigsmark
22. 12. 2006 Císařova vana Alex  Koenigsmark
21. 12. 2006 Jarní vody II. Alex  Koenigsmark
14. 12. 2006 Jarní vody I. Alex  Koenigsmark
8. 12. 2006 Plesová sezóna II. Alex  Koenigsmark
5. 12. 2006 Plesová sezóna I. Alex  Koenigsmark
30. 11. 2006 Pustá země Alex  Koenigsmark
28. 11. 2006 Bílé noci Alex  Koenigsmark
24. 11. 2006 Máj Alex  Koenigsmark
21. 11. 2006 Útěk - část 2. Alex  Koenigsmark

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous

17. listopad RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2007 Charta 77 ako zárodok "občianskej spoločnosti" Eduard  Chmelár
4. 1. 2007 Miloš, Gert, Milan, Frau A a vize budoucnosti Miloš  Pick
14. 12. 2006 Mýtus, který skončil už dávno Bořivoj  Horský
18. 11. 2006 Sedmnáct let... aneb za tři roky to bude dvacet let Ladislav  Žák
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
17. 11. 2006 17. listopad 1989 v Britských listech po deseti letech   
17. 11. 2006 Za nekrology Pavel  Kopecký
17. 11. 2006 Nežná? Revolúcia? Lucia  Mrázová
16. 11. 2006 Jaká byla role agenta Zifčáka?   
5. 10. 2006 Barevný podzim 1989 Pavel  Pečínka

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   
6. 12. 2006 Exhibicionismus plže a exces jako normalita Miroslav  Vejlupek
29. 8. 2006 Když chceš něco vědět, tak se neptej Aleš  Merenus
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík
8. 8. 2006 O básnivosti pod Čerchovem vzklíčené Miroslav  Vejlupek
26. 7. 2006 Ztráty a nálezy Pavel  Janoušek
26. 7. 2006 Básník, jemuž věřím Miroslav  Vejlupek