23. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Dukovany
23. 6. 2006

Když v roce 2001 vrcholila příprava privatizace zbytku české energetiky, byly od řady velmi uznávaných osobností vyvíjeny tlaky na její urychlení. ČEZ, a.s. byl vydáván za "socialistického molocha", který je potřebné rozbít. Již v devadesátych letech vedla některá populistická rozhodnutí k "rozkulačení" ČEZ, a.s. z moci úřední - rozhodnutím o oddělení distribuce od výroby a rozdáním části akcií municipalitám. Z okleštěného ČEZu se stal výrobce, jehož zákazníci se oklikou dostávali do rukou jeho evropských konkurentů.

Sloupek
Bohuslav Reynek

Krůpěj deště na kaluži
kreslí živou, bílou růži.

Bílá z černých mraků slétla
hvězda slibu, vážka světla.

Ale ve vln křídlech hasne
roztrhané srdce jasné.

Voda roste v živá kola,
v osidla. Tma z vody volá.

Cizí tváře obrys vratký
zapletl se do oprátky.

z knihy Odlet vlaštovek, BB art, Praha 2002 vybral Štefan Švec

23. 6. 2006

Kdyby plukovník Kubice a (pravděpodobně) poslanec Vidím nevzali tak vážně premiérovo přání zveřejnit všechno, sestavoval by dnes Paroubek vládu se silnými trumfy v rukou. Způsob, jakým o tuto možnost přišel, je za hranicí etiky a snad i zákona. Kubiceho zpráva je syrový materiál složený z prokázaných fakt, hypotéz a drbů, které policie musí prověřovat také, ale které by se bez potvrzení dalším vyšetřováním vůbec neměly dostat na veřejnost. A pokud možno ani mimo vyšetřující útvar. Pustit něco takového ven pár dnů před volbami je silné kafe a kdyby šlo jen o tohle, bylo by pobouření sociálních demokratů i jejich fanklubu zcela na místě. I Paroubkův povolební projev by byl přinejmenším pochopitelný.

Jenže ono nejde jen o tohle. O motivech poslanců ODS není zapotřebí spekulovat. Proč se ale k této hře propůjčil plukovník Kubice?

23. 6. 2006

DOKUMENT

zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji

David Rath
Jak jsem zjistil od svého právního zástupce, který hovořil s obhájcem MUDr. Klimovičové, nahlédl dne 21. 6. 2006 v dopoledních hodinách obhájce MUDr. Klimovičové do trestního spisu, aby se seznámil s předmětným znaleckým posudkem, o jehož existenci se dozvěděl z tisku, ale tento znalecký posudek v trestním spisu nebyl. O této skutečnosti má obhájce MUDr. Klimovičové od Policie ČR písemné potvrzení. Stránky trestního spisu navíc v rozporu se závaznou směrnicí policejního prezidia nejsou číslovány, takže ze spisu lze svévolně jakýkoli dokument vyjmout a komukoli předat.

Jediný, kdo měl shora uvedené dokumenty k dispozici, je přitom příslušný komisař Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, korupce a finanční kriminality Policie ČR se sídlem v Praze 1, Dlážděná 6, který vyšetřuje případ MUDr. Evy Klimovičové, popřípadě další pracovníci tohoto útvaru, kteří měli k příslušnému trestnímu spisu přístup.

Mladá fronta Dnes, Jana Bendová: Talentovaný pan Rath ZDE

Mladá fronta Dnes, Lenka Petrášová: Rath podle faktur na časopisu vydělal, komora ne ZDE
Mladá fronta Dnes, lja, om: Rath žaluje Julínka za vazby na farmaceutické firmy ZDE
Mladá fronta Dnes, Jana Blažková: Proč vlastně jde policie po Rathovi ZDE
22. 6. 2006

DOKUMENT PROTI DEZINFORMACÍM

MUDr. Milan Kubek -- prezident ČLK

Časopis vydává Česká lékařská komora od druhého pololetí roku 1993. První ročníky byly černobílé. Barevné stránky se začaly objevovat až během roku 1995. Z následující analýzy účetních dokladů lze odvodit ekonomickou náročnost vydávání časopisu pro Komoru. Největší ekonomickou pohromou pro ČLK byl ročník 1996, kdy časopis vydávala Česká stomatologická komora, jedna jediná redakční stránka nás stála 44 594 Kč a hospodaření časopisu skončilo pro nás ztrátou 5 172 885 Kč !!!

23. 6. 2006

Na léto hodně lidí opouští republiku. Po vlastní zkušenosti bych to ale nedoporučoval. Vypadnete z role, kterou jste ve společnosti přijali, a jindy snad jen nepříjemné věci vám přijdou nepochopitelné.

Někdy stačí pouhých deset dní. To je tak krátký úsek, že člověka snad ani nemůže výrazněji narušit zažitý stereotyp. Spíš ho jen na chvíli odloží do nevědomí. Po návratu tedy sami od sebe očekáváte v podstatě okamžitý návrat všech mimikry.

Může to mít ale poněkud dramatičtější charakter, než jaký je předpoklad. Může se přihodit pouze to, že jste dva lidé se zavazadly a dítětem v kočárku a že dorazíte do Prahy v době večerní špičky v hromadné dopravě, a zděsíte se, jak cize si můžete připadat.

23. 6. 2006

Když padla železná opona, potloukal jsem se s rodinou na té dříve zakázané straně Lipenského jezera a tak jsem také dorazil na místo, kde jsem se dozvěděl, že dál je Rakousko a místo se jmenuje Guglwald. Přešli jsme cosi pomyslného mezi dvěma patníky a tam jsem si znovu uvědomil, jak život v Rakousku dokázal dorazit opravdu až na čáru. Obrazně řečeno rakouský trávníček s trpaslíčky byl dotažen až do té pomyslné čáry a zdi nebyly o mnoho dál. Zatímco na naší straně se tehdy život omezoval až 50 km směrem do vnitrozemí v rámci tvorby jakési nárazníkové zóny, v Rakousku to evidentně neplatilo. Byl to příjemný pocit, že se i na hranici dá žít normálně a s nadějí, že to půjde i u nás, jsme se vraceli zničeným československým hraničním pásmem do Přední Výtoně.

23. 6. 2006

Politická křížovka "s tajenkou"?

Rozehrané utkání o sestavení funkční vlády brnká nám divákům o nervy. Černého Petra bychom nakonec mohli mít my voliči. Zatím se zdá, že kapitán zatím vítězného mužstva (Topolánek a ODS) kopl zřejmě nečekanou "faleš"mezi své hráče "náhradníky" a hráče soupeře. Asi jen proto, aby věděl, na čem je, než se půjde do šaten...

23. 6. 2006

Když premiér Jiří Paroubek přirovnal atmosféru předvolební kampaně ze strany pravice k té před Únorem 1948, jenže s opačným znaménkem, mnozí hystericky křičeli, jak skandální slova pronáší. Rozjely se demonstrace krajně pravicových aktivistů, volající po jeho hlavě. I prasečí hlavy na náměstí vystavili... Nechyběly ani výzvy k jeho vyhnání ze země. Na pražském Václavském náměstí se uhnízdila nefalšovaná pravá česká nenávist. Počátek neohenleinovského fašismu.

22. 6. 2006

Nad Mladou frontou Dnes

Jak jsem navrhl v minulém komentáři ke komentáři, zavedení tohoto oboru na žurnalistických školách by profesi, Aldingtonem tolik opovrhované, přineslo významné obohacení. Nacvičili by si něco jako bylo Uvádění románových příběhů na pravou míru v Saturninovi. Mé úvahy nad čtvrteční MF Dnes.

Michael Marčák: To je náš předseda koloběžka. Volby vyhrál-nevyhrál, důvěru dostane-nedostane a vládnout bude-nebude.
23. 6. 2006

23. 6. 2006

Strana zelených navrhuje privatizovat ČEZ. Podle jejich předsedy Martina Bursíka by odstátnění největšího českého výrobce elektřiny mělo vést ke snížení cen pro koncové spotřebitele. Stát je podle něj jako akcionář ČEZu ve střetu zájmů -- o výši zisku, který ovlivňují i ceny elektřiny a povinnosti zajišťovat občanům co nejlepší životní podmínky. Privatizace ČEZu podle Zelených povede státní orgány k větší snaze o stlačování cen pro spotřebitele.

Tento článek byl zaslán ještě před volbami redakci deníku Právo. Z nějakých, autorovi dodnes neznámých důvodů zde tehdy nemohl vyjít. Proto ho autor nyní zaslal Britským listům. Zde vyjít může...

23. 6. 2006

Mirek Topolánek byl na večeři s poslankyní Lucií Talmanovou, fotografii obou večeřících přinesl deník Šíp v domnění, že blondýnka je manželka lídra ODS. Snad by se to nikdo ani nedozvěděl, nebýt paní Topolánkové, té tak moderní, tak tolerantní a manžela podporující ženy. Bulvár je v průvalu tentokrát nevinně. Mobilní telefon má skoro každý, fotoaparát v něm též, stejně jako nahrávací zařízení. Informaci, že si předseda ODS vyšel na večeři se "ženskou", provalila manželka Topolánková, která nelenila a poslala do redakce bulváru sms s tím, že na fotce ona tedy není. V době planoucích svící i očí místopředsedkyně klubu ODS totiž paní Topolánková pomáhala s matematikou synovi, jak promptně informovala Šíp. Proč do té redakce tu esemesku poslala, je záhadou.

23. 6. 2006

Autor nechť vzpomene, že je členem Občanské demokratické strany, měl by tedy zvážit, označí-li úctu k lidským právům a k demokratickým procedurám za "scestné paradigma".

Pan Ondřej Šlechta ve své vzpomínce na Václava Bendu zmiňuje slavné Bendovo vyjádření obdivu k chilskému diktátoru generálu Augusto Pinochetovi. Autor hodnotí tento akt s obdivem slovy: "Benda však dal jen najevo, že se stejně jako za totality nehodlá přizpůsobovat scestným paradigmatům a politicky korektním trendům."

Dále pak bez komentáře reprodukuje Bendův názor na Pinocheta: "Na Pinochetovu adresu Benda prohlásil, že jej nepokládá za zločince, nýbrž za statečného muže, který, pravda tvrdými prostředky, ale proti neméně tvrdému nepříteli, v poslední chvíli zachránil svou zemí před hrůzami komunismu nebo vleklé občanské války."

Jsou lidská práva scestným paradigmatem? Nebudu se pouštět do historických debat na téma, hrozila-li v sedmdesátých letech Chile opravdu komunistická diktatura - tvrzení, které rozhodně není nijak jednoznačně doložené! Soustředím se na jiný paradox: Za Pinochetovy diktatury tím nejkrutějším způsobem zahynuly tisíce lidí. Kruté mučení vězňů bylo na denním pořádku.

Augusto Pinochet
23. 6. 2006

Ve včerejším oslavném článku Velkodušný politik Václav Benda uvádí jeho autor Ondřej Šlechta, mezi jiným:

Kolik zlé krve však vyvolala jeho večeře s generálem Pinochetem, za kterou byl ocejchován jako, eufemisticky řečeno, kontroverzní politik. Benda však dal jen najevo, že se stejně jako za totality nehodlá přizpůsobovat scestným paradigmatům a politicky korektním trendům. Na Pinochetovu adresu Benda prohlásil, že jej nepokládá za zločince, nýbrž za statečného muže, který, pravda tvrdými prostředky, ale proti neméně tvrdému nepříteli, v poslední chvíli zachránil svou zemi před hrůzami komunismu nebo vleklé občanské války.

Ty "tvrdé prostředky" zahrnovaly likvidaci demokratického systému v Chile a nastolení diktatury vojenské junty. Zahrnovaly povraždění několika tisíc lidí. A zahrnovaly také mučení. Bestiální mučení. Obětem byly vytrhávány nehty. Byly upalovány či škvařeny zaživa, např. kovovou sítí rozžhavenou elektrickým proudem. Byly topeny v exkrementech. Mužům byl do varlat zaváděn elektrický proud. Ženám byly do vagin vkládány hladové krysy. Odkazů netřeba -- stačí na Googlu zadat pojmy "Pinochet" a "torture".

23. 6. 2006

Paní Darina Martykánová a pan Jakub Rolčík komentují můj článek o Václavu Bendovi a vytýkají mi především jeho kladné vyzdvižení v otázce názoru na generála Pinocheta. Předně bych chtěl upozornit paní Martykánovou, že věta "...stejně jako za totality se nehodlá přizpůsobovat scestným paradigmatům a politicky korektním trendům" není myšlena tak, že by scestná paradigmata byla lidská práva, scestnými paradigmaty mám na mysli a priorní postoj ke kontroverzní osobě jako byl Pinochet (tím neadoruji diktaturu, ale vyslovuji uznání nad přístupem Bendy, který rozhodně nevyznával mnohými jedinci médii uplatňovaný postoj "s jistými lidmi není slušné nemluvit").

23. 6. 2006

Při psaní i čtení textu vznikají často interpretační problémy, které vedou k tomu, že debata se zvrhne v polemiku o tom, co kdo řekl a neřekl, jak kdo co myslel a podobně. Interpretační šum, který tak vzniká, pak bohužel zabraňuje plynulému dialogu a výměně názorů, kromě toho, že přestává být pro čtenáře zajímavý a informačně přínosný. V tomto příspěvku tedy budu trochu popisná a vyvarují se svých oblíbených vzletných frází, v zájmu toho, abychom si všichni rozuměli, i když spolu nesouhlasíme :o)

23. 6. 2006

Jeden přítel ekonom mi ve volební sobotu v noci po mobilu napsal: "Nezoufej, kdyby ses voleb vůbec neúčastnil, tak mají zelení v Praze jen jeden mandát a komunisti 101 hlasů v parlamentu."

Já si tohle nemyslel, ale ani nezoufal. Seděl jsem už v bezpečí prostorné hospody Lemon Leaf dole v našem baráku a snažil se u belgického kvasnicového piva nějak zpracovat šok z toho, co se mohlo stát.

23. 6. 2006

Podle Gustáva Murína byl zřejmě autor slavného pojednání "Patrirarcha" Robert Filmer (zemřel 1653) zřejmě několik století před Marxem marxista (...patriarchát je v základoch marxistické učenia..), Sředověká stavovská společnost s jejím dělením na stavy a nařízeními, která například měšťkám zakazovala nosit zlaté a stříbrné šperky, byla zřejmě řízená komunisty (...Komunizmus [rozděloval lidi] podľa sociálních tried a majetku) a dvě největší současné feministiké organizace jsou afgánský Talibán a katolická církev (feminismus rozdeĺuje ĺudstvo na princípe pohlavia).

23. 6. 2006

Pani Martykánová si dala zjavne nadľudskú úlohu obhájiť ideológiu feminizmu a, priznajme to, nedarí sa jej. Jej číre ideály rušia fakty a to ju rozčuľuje. Už pán Ladislav Polák sa ju snažil upozorniť, že život je podstatne komplikovanejší, než ideologické príručky. V diskusii so mnou tiež neuspela a s Titanicom vyrobila takú "botu", že sa zdalo, že už bude od nej pokoj. Ubezpečila ma, že dokonca nemusí mať vždy posledné slovo. Ale omyl, ona sa nevzdáva. Je si totiž takmer na sto percent istá, že tentoraz sa nemôže mýliť. "Pristihla ma", že som nacionalistický šovinista, teda priam vzorný feministický terč. A to len preto, že som si dovolil upozorniť na následky feministických kampaní na správanie mužov v takto postihnutých krajinách. A tvrdí veľmi odvážne, že pasivita (až impotencia) týchto mužov voči ženám nemá s feministickými útokmi nič spoločné! A čo hovoria fakty?

Michael Marčák: Doma to s tím Bursíkem nějak vydržíme, ale ručně poháněnej soustruh, kurva, to je práce !
23. 6. 2006

23. 6. 2006

Začátkem května jsem v Britských listech upozornil na nepravdivá čísla, která česká pobočka Greenpeace zveřejnila o zdravotních následcích černobylské havárie. V následné diskusi s ředitelem kampaní Greenpeace ČR Janem Piňosem jsem pak uvedl, že mi jako někdejší ředitel CHKO Broumovsko přes svůj slib dodnes neposkytl slíbenou dokumentaci k větrné elektrárně, která vizuálně zničila vrch Hvězda.

Piňosův tehdejší podřízený ze správy CHKO Broumovsko Jan Rovenský (a dnes shodou okolností vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR) mi v minulých dnech napsal:

22. 6. 2006

Konec procesu s iráckým diktátorem Saddámem Husajnem se blíží. Světové agentury informovaly, že prokurátor Džaafar Musáví vznesl vůči Saddámovi a několika jeho druhům nejvyšší možný trest - požadavek trestu smrti. Lze očekávat, že požadavek iráckého prokurátora bude naplněn. Saddámu Husajnovi, obviněnému za smrt 148 šíitů ve vesnici Dudžailu, zbývá několik měsíců. Možná již začátkem září...

23. 6. 2006

tisková zpráva Ligy lidských práv

Mezinárodní den mučení, tedy 26. červen, dostal symbolický dárek: po uložení devatenácté a dvacáté ratifikační listiny ze strany Hondurasu a Bolívie v sídle OSN v New Yorku začal dnes platit Opční protokol k Úmluvě proti mučení. Tento protokol umožňuje nezávislou kontrolu všech míst, kde se omezuje svoboda - například věznic či policejních stanic. Jeho prosazování na půdě OSN trvalo skoro 30 let.

23. 6. 2006

Výzkumy veřejného mínění dokládají:

K výsledkům výzkumu veřejného mínění, které bylo provedeno pro český deník Mladá fronta Dnes, prohlásil evropský mluvčí frakce Die Linke.PDS v Saském zemském sněmu Heiko Kosel:

"I když podle tohoto výzkumu jsou Němci Čechům sympatičtější, tak přesto mnoho českých občanů má obavy ze svého velkého souseda. SRN patří v ČR jako šestý nebezpečný stát ve světě -- po Iráku, USA, Rusku a Číně. Na druhé straně se zaujímají Němci společně s Rakušany sedmou příčku v popularitě v ČR."

Josif Visarionovič Stalin
22. 6. 2006

22. června 1941

Čtyři roky po válce, v létě 1949 se Stalin obrátil na své vojenské velitele s otázkou, proč se Sovětskému svazu podařilo porazit Německo a donutit jej ke kapitulaci. Tehdejší náčelník generálního štábu Sergej Štemenko byl touto otázkou zaskočen a snažil se na Stalinovu otázku odpovědět obvyklými propagandistickými floskulemi. Stalin sice pokyvoval, ale pak prohlásil, že to bylo v důsledku Hitlerova avanturismu, který nevzal na vědomí obecné zákony vedení války. Němečtí vládcové vehnali Německo do války a pokaždé utrpěli porážku, protože v prvé i druhé světové válce podlomili živatoschopnost své země.

v pořadu Politická analýza dne vysílal ČRo 6 DOWNLOAD STREAM

22. 6. 2006

Polemika s článkem Gustáva Murína "O životy sa nelosuje!"

S vlasy vstávajícími na hlavě jsem si přečetl článek pana Gustava Murína ze dne 19.6.2006 "O životy sa nelosuje", z něhož čiší nejen demagogie, účelové překrucování faktů, tvoření pravidel z výjimek, zaměňování příčiny a následku, ale především základní neznalosti týkající se diskutované věci. Nehodlám rozebírat relevanci přirovnávání lidskoprávních hnutí k nacizmu, rád bych se ale věnoval několika věcem, které p. Murín zmiňuje, především otázce zákona umožňujícího "kedykoľvek vyhodiť manžela z domu", stejně jako otázce domácího násilí i hrozeb ze zneužívání justičního systému.

Felipe Peréz Roque, ministr zahraničních věcí Kubánské republiky
22. 6. 2006
Felipe Pérez Roque

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme překlad plného znění projevu kubánského představitele

Poznámka šéfredaktora: Na Kubě vládne totalitní diktatura, v jejímž čele stojí diktátor Fidel Castro. Toto je prohlášení jeho nedemokratického režimu, který na svém území utlačuje jakýkoliv disent.

Vystoupení ministra zahraničních věcí Kubánské republiky na zasedání vysokých představitelů členů Rady pro lidská práva OSN.

Excelence, dnes je zvláště symbolický den. Kuba je zakládajícím členem Rady pro lidská práva, zatímco Spojené státy nikoli. Kuba byla zvolena drtivou podporou 135 zemí, více než dvout třetin Valného shromáždění Spojených národů, zatímco Spojené státy se ani neodvážily předložit svou kandidaturu. Kuba se spoléhala na tajné hlasování ze stejných důvodů, proč se ho Spojené státy obávaly.

Fidel Castro a Kuba TÉMA BL

22. 6. 2006

25. června - 2. července 2006

Československá společnost pro umění a vědy (Czechoslovak Society of Arts and Science -- SVU) byla založena v roce 1958 na podnět Dr. Jaroslava Němce z Národní lékařské knihovny, Bethesda, MD. Již při svém vzniku měla 200 členů rekrutujících se z významných vědců z USA a Západní Evropy. První světový kongres SVU se konal v dubnu 1962 ve Washingtonu za účasti více než 200 vědců a umělců z celého světa. Programovým ředitelem tehdejšího kongresu byl Dr. Miroslav Rechcigl jr. z Národního ústavu zdraví (NIH), současný prezident SVU. (Stejnou funkci zastával ještě v letech 1974-76, 1976-78 a opět v roce 1994-96, 1996-98 a 1998-2000.)

22. 6. 2006

Inzerát nevyšel. V novinách měli totiž neprodejného šéfa, k vývozu se, hošánek, také nenarodil. Kdysi ho vyvezli, ale vrátil se, ohnul se, posluhoval a posluhuje. Cypljonok tože chočet žiť! Myšlenková obroda u nás doma proběhla za pomoci kabrňáků vyškolených v tramtárii a pokračuje vlažně dosud; někde jsem četl, jak odrostlá odvážná školačka vyřkla slova: tebe bych chtěla, hochu, vidět ve sprše. Škoda, že s touhle bytostí stěží kdo do sprchy vleze, snad jenom v případě stálého nošení růžových brýlí s nebývale vysokými dioptriemi.

22. 6. 2006

Brněnské nakladatelství Luboše Marka vydalo v letošním roce na české poměry pozoruhodnou knihu Paula Cockshotta a Allina Cottrella Kybersocialismus (překlad R. Převrátil, 272 stran, 190 Kč ZDE.

České myšlení se v současnosti pohybuje ve značně zjednodušeném paradigmatu, v němž se kapitalismus jeví jako jediné a snad již věčné uspořádání lidské společnosti. Spory se vedou jen o to, jestli to má být kapitalismus bez přívlastků, v němž to, co je dobré pro horních deset tisíc, je dobré i pro všechny ostatní, nebo jestli je nutné brát ohled i na ty dole.

22. 6. 2006

OSTRAVA:

Rozhovor s architektem Ladislavem Lábusem o Karolině 2006

Jak vnímáte developerskou soutěž Karolina 2006, jde o regulérní soutěž?
Posuzování regulérnosti soutěže je v kompetenci České komory architektů, v tomto případě není překvapivá forma soutěže, ale její obsah. Je zvláštní když město nabízí k prodeji tak velký kus svého území a nechá ho řešit čistě developersky, protože je patrné, že kdo to území parceluje, ten v něm sleduje své zájmy. To je zásadní rozhodnutí, které by mělo udělat město. Město by mělo rozparcelovat Karolinu, určit základní regulaci vymezující veřejné prostory a potřeby města a teprve potom zvát jednotlivé investory.
21. 6. 2006


Důvěrné memorandum
Od: Amerického velvyslance Zalmaye Khalilzada, Bagdád
Určeno: Pro Condoleezzu Ricovou, ministryni zahraničí
Téma: Obrázky z kanceláře
Citlivé

1. Iráčtí zaměstnanci v sektoru veřejných služeb si opakovaně stěžují, že islamistické a polovojenské organizace záporně ovlivňují jejich každodenní práci. Šikanování ohledně správného oblékání a zvyků je stále "přesvědčivější". Informují také o tom, že pravidelně přerušované dodávky elektrického proudu a ceny paliva záporně ovlivňují kvalitu jejich života.

22. 6. 2006

Bez dohody s ČSSD nemůže ODS začít vládnout. S lidovci a Zelenými má jen 100 poslaneckých mandátů, což je přesně polovina. K vyslovení důvěry vládě je však třeba nadpoloviční většiny hlasů ve Sněmovně. Nějakou formu dohody s ČSSD tedy ODS najít musí, aby vláda vůbec mohla vzniknout. Bez dohody s ČSSD nelze dokončit ani ustavující schůzi Sněmovny, po jejímž ukončení podává "stará" vláda demisi. Bez tohoto kroku prezident republiky tedy nemůže ani jmenovat novou vládu. Při vědomí nutnosti ODS dohodnout se s ČSSD, bez které "to nejde", se nabízí otázka, jestli je z pohledu ODS vůbec nutné se navíc dohadovat i s lidovci a Zelenými. ODS k sestavení vlády stačí dohoda jen s ČSSD. Ať již ve formě velké koalice či v podobě třetí opoziční smlouvy.

12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2006 Media Tenor : Třetí díl ságy - o tom, že bylo všechno jinak, než to bylo Štěpán  Kotrba
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
23. 6. 2006 Vynesl Topolánek nečekaně novou kartu? Miloš  Dokulil
15. 6. 2006 K povaze většiny našich diskusí Miloš  Dokulil
14. 6. 2006 Povolební pat neexistuje Oskar  Krejčí
12. 6. 2006 Podivná reakce prezidenta Klause Jiří  Jírovec
10. 6. 2006 Jak mohou být Zelení součástí pravicové koalice?   
9. 6. 2006 Jediné řešení je neprůchodné Josef  Vít
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
8. 6. 2006 Jediným řešením je kompromis Jan  Čulík
8. 6. 2006 "Slušní občané" budou demonstrovat proti "diktátoru Paroubkovi"   
8. 6. 2006 V české politice chybí nekompromisní postoj   

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David
24. 10. 2005 Jan Paul nepsal o všem   
19. 10. 2005 Jak to, že se protestuje proti protekci teprve před volbami? Jan  Paul
17. 10. 2005 Učitelé na vás kašlou! Jan  Paul
11. 2. 2004 Artsemestr 2004 - a co dál? Jan  Paul

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Princip veřejné mediální služby a meze Janečkova intelektu Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
26. 5. 2006 Čeští filmaři z protestu stáhli filmy, na které dostali státní dotace Filip  Rožánek
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 6. 2006 Energetická geopolitika 2006   
26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2006 Ztrácení se nabýváním Šárka  Smazalová
20. 6. 2006 Jsem tvůj vězeň Štěpán  Kotrba
19. 6. 2006 Matějská Tomáš  Toula
16. 6. 2006 V poušti Stephen  Crane
15. 6. 2006 Geneze Jiří  Filip
14. 6. 2006 ■ ■ ■ Martin  Švanda
13. 6. 2006 ■ ■ ■ Ivan Martin Jirous
9. 6. 2006 Podmalba II Zdeněk  Volf
8. 6. 2006 Konec koně Jaroslav  Kovanda
7. 6. 2006 ■ ■ ■ J. H. Krchovský

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)   
21. 6. 2006 Irák: barvy svobody Martin  Šaffek
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   
26. 5. 2006 Írán: Návrat změny režimu   

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu   
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek