23. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 6. 2006

Tady je to stejně blbý

Na léto hodně lidí opouští republiku. Po vlastní zkušenosti bych to ale nedoporučoval. Vypadnete z role, kterou jste ve společnosti přijali, a jindy snad jen nepříjemné věci vám přijdou nepochopitelné.

Někdy stačí pouhých deset dní. To je tak krátký úsek, že člověka snad ani nemůže výrazněji narušit zažitý stereotyp. Spíš ho jen na chvíli odloží do nevědomí. Po návratu tedy sami od sebe očekáváte v podstatě okamžitý návrat všech mimikry.

Může to mít ale poněkud dramatičtější charakter, než jaký je předpoklad. Může se přihodit pouze to, že jste dva lidé se zavazadly a dítětem v kočárku a že dorazíte do Prahy v době večerní špičky v hromadné dopravě, a zděsíte se, jak cize si můžete připadat.

To takhle dorazíte přecpaným, ale vcelku snesitelným autobusem na Dejvickou a musíte se se vším všudy dostat dolů, k metru. Najednou se ale setkáte s něčím krajně neobvyklým.

Schodištěm z mezaninu se nahoru hrne celou jeho šíří stádo ovcí! Jednalo se nahodile sehnané stádo ovcí, které přijely do konečné stanice z centra (většinou z práce) a hnalo se z metra nahoru, na další dopravní spoje.

Je pochopitelné, že si v takové situaci člověk připadá nesvůj, nicméně i žena s kočárkem musí pochopit, že od stáda ovcí nelze očekávat nějakou ohleduplnost. Byli tam sice také nějací lidé, slovenští Romové, kteří na ovce hlasitě volali, aby tu ženu s kočárkem pustili, ale ovce není pes. Je to stádní zvíře.

Ovce byly i ve voze. Taková ovce, když do vás vrazí, tak to považuje za běžný společenský kontakt, nad nímž se zdaleka nemůže vzrušovat. Neumí to a vůči takovým podnětům je naprosto apatická. Bééé.

Podobné úkazy se dají vidět na řeckém venkově. To takhle jedete a najednou se vám v cestě objeví stádo ovcí. Tvoří takový uzavřený kruh, přičemž hlavy mají zaklesnuty, zdánlivě tupě, dovnitř semknutého stáda. Tady se ale dá najít vysvětlení. Ovce mají sklopené a schované hlavy proto, aby si tu část těla, která není osrstěná, chránily před horkým sluncem. Pro úkaz z pražského metra se ale nějaké objektivní příčiny těžko nacházejí, přestože se tamní ovce chovají přibližně stejně.

Člověk by to ale měl očekávat a poměrně dobře se na to může připravit už v letadle. Těžko říct, zda je to na linkách ČSA pravidlem, ale během úterního odpoledního letu ze Soluně do Prahy byl k dispozici pouze omezený výběr tisku. Při nástupu do letadla byl cestujícím nabídnut čerstvý denní tisk. Buďto jste si mohli přečíst zprávy o aktuálním dění v podání MF Dnes. Pokud se vám ale zrovna informační produkce deníku stylizovaného do co nejsnáze přijatelné podoby ze strany průměrného Čecha a voliče ODS nezamlouvá, letuška vám promptně nabídne alternativu.... Lidové noviny. Takže si pro jistotu vezmete obojí, aspoň pro zábavu.

Jen pro ilustraci bych uvedl zasvěcený komentář novináře Lidových novin Peška, jehož text doplňoval myslitelskou fotografii na první straně.

Komentář je plný ohraných jazykových i myšlenkových klišé, nepřináší jedinou zajímavou otázku k zamyšlení (autor se zamýšlí nad nesmyslnou otázkou) a pokud vás nezaujme autorova schopnost neuvěřitelně blábolit a protiřečit si, musíte mít nutně dojem, že jste vlastně nic nečetli.

Jeho smyslem totiž není říct něco k zamyšlení, ale sdělit, že vše je tak, jak si čtenář představuje. A proto si rád zrovna tyhle noviny kupuje.

Autor nepřímo přiznává, že bezprávní držení osob ve věznici na Guantanámu je kritizováno napříč politickým i mezinárodním spektrem. Přitom ale píše následující větu: "Guantánamo se po excesech páchaných v irácké věznici Abú Ghraíb stává dalším symbolem "nespravedlnosti", kterou americký hegemon činí "nevinným" lidem." Je krajně nepochopitelné, proč jsou slova o nespravedlnosti a nevinně v uvozovkách. Nespravedlnost je založena na právu, ale osoby ve věznici Guantanámo nejsou zadržovány na základě práva. O jejich vině by mohl rozhodnout pouze soud a pokud tak neučiní, je nutno dodržovat presumpci neviny. Takže co tím chtěl autor říct, je třeba hledat někde jinde. Ačkoli autor přiznává, že o provinění zadržovaných lidí nikdo nerozhodl (např. větou "Před normální soudy je americká vláda nechce postavit a práce speciálních vojenských komisí se jen těžko rozbíhá - obviněno zatím bylo asi jen deset zajatců."), v úplně stejném článku nepřímo říká, že se jedná o teroristy (v prvním odstavci textu). Pak ovšem dávají uvozovky smysl, protože autor chce říct, že se skutečně jedná o teroristy. O tom, co chce vlastně autor říct, napovídají účelové zmínky o tom, že první fotografie Guantanáma pocházejí z Kuby (tím je snad jejich autentičnost nějak jiná?) nebo, že se podle nejmenovaného důstojníka americké armády "těžko posílají vyšetřovatelé kvůli shánění důkazů na válečné pole". Podle Peška bychom o této větě prý měli přemýšlet. Sakra a proč? Ale na fotce vypadá ten člověk nesmírně chytře.

Člověk se musí smát nebo naopak brečet, když musí sledovat, na jak vysokou kupu hnoje se snaží vyškrábat český tisk. Pokud by snad chtěly ČSA příště nabízet noviny, tak snad Právo a Hospodářské noviny. Bylo by to politicky vyvážené a na straně pravicových novin by byla i určitá kvalita.

Ani po dvou dnech po návratu ještě není aklimatizační proces u konce a člověk se musí pořád divit. Ve čtvrtek večer Česká televize patrně dosáhla vrcholu v blaženém popírání svého opodstatnění. Začínám věřit tomu, že to má snad nějakou mýtickou souvislost se střídáním ročních období.

Jako první (nejdůležitější událost toho dne, která má pro společnost největší význam) zprávu hlavního zpravodajského pořadu toho dne (Události, 19:15) uvedla ČT dějinnou tragédii v novodobé historii České republiky. Jeden fotbalový tým prohrál zápas a vypadl z fotbalového turnaje. To samozřejmě musí navodit příšerné zklamání, fanoušci, kteří byli ochotni za devadesát minut dívání se na fotbal obětovat desítky tisíc korun, prý odcházeli se slzami v očích.

Teprve na druhém místě se ocitla -- samozřejmě daleko méně důležitější -- zpráva o tom, že snad to vypadá se sestavením vlády bídně, že předseda ODS to vidí černě. Máte recht, dyť je to vlastně jedno. Jak mi nedávno řekl jeden člověk:"Politika, to je pořád to stejný, já čtu jenom sport. Tam tě naserou jen výsledky". Tak takhle přesně se vyjadřuje televize veřejné tužby.

Takže, aby to mělo nějaké shrnutí: buďto nikam nejezděte, abyste nevypadli ze cviku, anebo jeďte na delší dobu. Tady je to stejně blbý, hlavně ten fotbal:)

                 
Obsah vydání       23. 6. 2006
23. 6. 2006 Budeme zas privatizovat ČEZ? František  Hezoučký
23. 6. 2006 Kubiceho aféra: Oč tu běží? Pavel  Urban
23. 6. 2006 Trestní oznámení a stížnost ministra zdravotnictví na "neznámého" pachatele David  Rath
22. 6. 2006 Časopis ČLK - ekonomický přehled
23. 6. 2006 Tady je to stejně blbý Bohumil  Kartous
23. 6. 2006 Do Schengenu nebo do ....?! Ladislav  Žák
23. 6. 2006 Vynesl Topolánek nečekaně novou kartu? Miloš  Dokulil
23. 6. 2006 Hon na komunisty: návrat do padesátých let?! Andrea  Cerqueirová
23. 6. 2006 Krůpěj deště Bohuslav  Reynek
22. 6. 2006 Komentář ke komentáři II. Alex  Koenigsmark
23. 6. 2006 Michael  Marčák
23. 6. 2006 Privatizace veřejných služeb nevede k nižším cenám Eduard  Zeman
23. 6. 2006 Od čtvrtka do čtvrtka Irena  Ryšánková
23. 6. 2006 Lidská práva nejsou scestné paradigma! Darina  Martykánová
23. 6. 2006 Velkodušný zastánce brutální diktatury Jakub  Rolčík
23. 6. 2006 K článku o Václavu Bendovi Ondřej  Šlechta
23. 6. 2006 Hádej, kdo přijde na večeři! Darina  Martykánová
23. 6. 2006 Volby Jaroslav  Hutka
23. 6. 2006 Jsem obětí feministek Lenka  Vytlačilová
23. 6. 2006 Ani nenávisť nepozná hraníc Gustáv  Murín
23. 6. 2006 Michael  Marčák
23. 6. 2006 Omluva Janu Piňosovi Ivan  Brezina
22. 6. 2006 Guantánamo není americký gulag, aneb Kam s jejich uvězněnými? Josef  Brož
23. 6. 2006 Opční protokol proti mučení vstupuje v platnost
23. 6. 2006 Německo-české vztahy potřebují podstatné zlepšení Radek  Vogl
22. 6. 2006 Den, který prohrál Hitlerovi válku Richard  Seemann
22. 6. 2006 O domácím násilí Jan  Potměšil
22. 6. 2006 Spojené státy přišly s proklamací, že "nejste-li na naší straně, stojíte proti nám" Felipe Pérez Roque
22. 6. 2006 Světový kongres Československé společnosti pro umění a vědy v Českých Budějovicích Michal  Giboda
22. 6. 2006 Prodám šéfa, zn: levně Václav  Dušek
22. 6. 2006 Kybersocialismus Milan  Valach
22. 6. 2006 Shopping mall není městotvorný element Jan  Mech
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)
22. 6. 2006 Podoba historického kompromisu Martin  Kunštek
12. 6. 2006 Hospodaření OSBL za květen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce