23. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 6. 2006

Od čtvrtka do čtvrtka

Mirek Topolánek byl na večeři s poslankyní Lucií Talmanovou, fotografii obou večeřících přinesl deník Šíp v domnění, že blondýnka je manželka lídra ODS. Snad by se to nikdo ani nedozvěděl, nebýt paní Topolánkové, té tak moderní, tak tolerantní a manžela podporující ženy. Bulvár je v průvalu tentokrát nevinně. Mobilní telefon má skoro každý, fotoaparát v něm též, stejně jako nahrávací zařízení. Informaci, že si předseda ODS vyšel na večeři se "ženskou", provalila manželka Topolánková, která nelenila a poslala do redakce bulváru sms s tím, že na fotce ona tedy není. V době planoucích svící i očí místopředsedkyně klubu ODS totiž paní Topolánková pomáhala s matematikou synovi, jak promptně informovala Šíp. Proč do té redakce tu esemesku poslala, je záhadou.

Že by to byla vstupní PR akce na podporu kandidatury Pavly Topolánkové do Senátu? Aby si ji v pražských primárkách všimli? Muži, zvláště v konzervativních stranách, se přece mají zastávat nevinně postižených žen jako rytíři, nejen jako Macek.

Jak se má chovat pravý gentleman, v sobotu ukázal opět zvolený poslanec ČSSD Robin Böhnish. Během koncertu mužského sboru moskevské Velké synagogy pod vedením kantora Borise Finkelsteina ve Španělské synagoze v Praze (takto jeden z vrcholů festivalu česko-židovsko-německé kultury 9 bran -- díky, Pavle Chalupo) zachovával vážnou tvář i ve chvílích, kdy fenomenální Moskvané zpívali písně typu A glesele l'chajim - אַ גלעזעלע לחיים, u nichž půlka obecenstva zpívala s sebou, smála se a podupávala či tleskala do rytmu. Těžko něco vyčítat Robinu Böhnishovi, je totiž zcela zjevně produktem školství, vtloukajícího nám do hlavy, že cokoliv se týká židů, musí být nutně tragické. Vtip a ironické skladatelské narážky chasidského humoru by na koncertě "vážné" hudby nečekal.

Tíha židovského osudu ale zaplnila v pondělí Divadlo na Vinohradech. Devět bran přivezl z Bratislavy Mariána Labudu v roli Tisa. Zhruba půldruhé hodiny trvající představení jednoho herce, sestavené z Tisových projevů, bylo fascinující. Jen snad příště více vzduchu v divadle a diváci, prosím, nevrťte se. Sedadla tam strašně vržou. Poslanec Robin Böhnish zde byl také. Těší mne, že se zajímá o kulturu, neboť ve sněmovně se moc neprojevuje. Stejně jako většině zákonodárců mu bylo jedno, že organizátor festivalu, k jehož zhlédnutí si nepotřebujete kupovat drahé lístky, neb představení jsou zdarma, obcházel vloni před projednáváním státního rozpočtu poslance s tragickým výrazem ve tváři, neb mu pro realizaci sedmého ročníku scházelo 5 milionů. Ač parlament podpořil kdejaké vesnické fotbalové hřiště ba i urnový hájek a na filmový festival v Karlových varech se našlo desítky milionů, těch pět na mezinárodní festival smíření kultur se v rozpočtu nenašlo. Letní část se nakonec konala v Praze ve Valdštejnské zahradě a v Divadle v Dlouhé. Podzimní část -- filmový festival -- bude mít premiéru v Mariánských Lázních.

Původem česko-židovská, ale celý život německy píšící spisovatelka Lenka Reinerová ukázala ve Vinohradském divadle všem, jak se pokora snoubí se skromnou, ale o to jiskřivější inteligencí. Přebírala totiž cenu - křišťálovou menoru. Zatímco prezident festivalu Arnošt Lustig, který ji Lence Reinerové předával, se v projevu motal a chvílemi mu činilo potíže nalezenou myšlenku opustit, devadesátiletá Reinerová pronesla několik srozumitelných, jasných vět jasným hlasem. Kéž bych v šedesáti byla alespoň z poloviny tak čilá jako ona v devadesáti.

Navzdory vedru a kulturnímu festivalu se Mirek Topolánek snaží sestavit stočlennou koalici za pobaveného dohledu stále ještě premiéra Jiřího Paroubka. Jednání jsou zmatená a novináři zjevně také, takže se druhý den dozvídáme, že mezi dvěma samci alfa se blíží dohoda a zároveň, že se vzájemně nenechají vydírat. Samci "vysílají signály". Menší samci mlčí a doufají, že ono to nějak dopadne, pokud možno dobře pro ně.

Pokud by se ti dva velcí dohodli na podpoře současně sestavované vlády, možná by koaliční kabinet ODS -- Zelení -- lidovci -- podpořili i komunisté. Pak by ovšem byla otázka, co by si s tím počal Miroslav Kalousek, který ještě vloni prohlašoval, že jeho strana nebude účastna žádné vlády, kterou by podporovali komunisté. Vlády před rokem 1989 a ty těsně po roce 1989 zjevně nepočítal. Topolánek dnes již tuší, že sestavit vládu nebude nic lehkého a jeho fanynky to tuší nepochybně taky. Pokud by se nedohodli, rýsuje se dohoda o dohodě úplně jiné. Bez zbytečných černých a zelených přívažků.

Co ovšem s těmi Zelenými, jest otázkou. Malí a problematičtí. Po pondělně úterním jednání konstatovali zástupci velkých, že nejvíce připomínek ke koaliční smlouvě a nejvíce požadavků měli právě malí - Zelení. Bursík po moci touží moc. Také by rád vlastní klub i s finančními příspěvky Sněmovny na něj, což při šesti lidech lze dle stávajícího zákona těžko. A tak si "vymrčává" (toto hezké slovo používala moje babička) změnu zákona. Občanští demokraté přišli na geniální nápad -- nasadit šesti Zeleným do klubu čtyři občanské demokraty. Na výpomoc. Umožnili by tak vznik klubu -- a navíc by ještě měli dokonalou kontrolu nad tím, co se u Zelených děje. A také by mohli kdykoliv pohrozit, že si své čtyři poslance zase vezmou zpátky s fatálními následky na další vývoj modrozeleného klubu. Připravili by tak Zelené nejen o místnosti, ale i o auto a jiné prebendy. Ale hlavně -- o možnost kdykoliv vystoupit na plénu s právem priority. Martin Bursík by patrně omdlel. Pravděpodobnost, že by některý člen ODS přeběhl k Zeleným , jako se to stalo lidovcům, když US-DEU zapůjčili evangelického faráře Svatopluka Karáska a on pak z katolicko-konzervativní náruče křesťanské strany vstoupil do Unie svobody, v tomto případě nehrozí. Občanští demokraté vědí, co je kázeň.

Šestice těch, kteří si sáhli na moc, zatím bloudí po Malé Straně. "Tohle je co?" otázal se jeden z nich Bursíka. "To je taky sněmovna," pravil zelený předseda a hlouček ekologických turistů kráčel dál. Škoda, že se nezeptali o dva paláce dřív. "To je moje," mohl by jim odpovědět jediný pravicový Zelený v Evropě, který se dík zvláštní konstelaci voličské přízně cítí jako vítěz voleb.

Ministr Milan Šimonovský se loučil se senátory, neb byl zvolen poslancem. Hovořil poněkud zmateně a vysvětloval jim, že v Austrálii se dolní komoře říká opičí dům. Taktně jim zatajil, že horní komoře se tamtéž přezdívá dům smrti. Strážci Ústavy o ztrátě mandátu dokázali debatovat hodinu s hojnými přestávkami pro jednání klubů. Senát, zdá se, není místo, kde by rychle pochopili, že mandát senátora zaniká zvolením do jiné funkce či chvílí, kdy se senátor ujme úřadu, neslučitelného s funkcí. V Ústavě je o tom jediná věta, to by jeden nevěřil, co vše se s ní při kreativním použití dá dělat.

Stejně tak dlouho, ne li déle, se v Senátu projednávalo populistické téma omezení imunity zákonodárců. Jedni byli radikální až moc, druzí vůbec ne. Hádejte, jak to dopadne....

                 
Obsah vydání       23. 6. 2006
23. 6. 2006 Budeme zas privatizovat ČEZ? František  Hezoučký
23. 6. 2006 Kubiceho aféra: Oč tu běží? Pavel  Urban
23. 6. 2006 Trestní oznámení a stížnost ministra zdravotnictví na "neznámého" pachatele David  Rath
22. 6. 2006 Časopis ČLK - ekonomický přehled
23. 6. 2006 Tady je to stejně blbý Bohumil  Kartous
23. 6. 2006 Do Schengenu nebo do ....?! Ladislav  Žák
23. 6. 2006 Vynesl Topolánek nečekaně novou kartu? Miloš  Dokulil
23. 6. 2006 Hon na komunisty: návrat do padesátých let?! Andrea  Cerqueirová
23. 6. 2006 Krůpěj deště Bohuslav  Reynek
22. 6. 2006 Komentář ke komentáři II. Alex  Koenigsmark
23. 6. 2006 Michael  Marčák
23. 6. 2006 Privatizace veřejných služeb nevede k nižším cenám Eduard  Zeman
23. 6. 2006 Od čtvrtka do čtvrtka Irena  Ryšánková
23. 6. 2006 Lidská práva nejsou scestné paradigma! Darina  Martykánová
23. 6. 2006 Velkodušný zastánce brutální diktatury Jakub  Rolčík
23. 6. 2006 K článku o Václavu Bendovi Ondřej  Šlechta
23. 6. 2006 Hádej, kdo přijde na večeři! Darina  Martykánová
23. 6. 2006 Volby Jaroslav  Hutka
23. 6. 2006 Jsem obětí feministek Lenka  Vytlačilová
23. 6. 2006 Ani nenávisť nepozná hraníc Gustáv  Murín
23. 6. 2006 Michael  Marčák
23. 6. 2006 Omluva Janu Piňosovi Ivan  Brezina
22. 6. 2006 Guantánamo není americký gulag, aneb Kam s jejich uvězněnými? Josef  Brož
23. 6. 2006 Opční protokol proti mučení vstupuje v platnost
23. 6. 2006 Německo-české vztahy potřebují podstatné zlepšení Radek  Vogl
22. 6. 2006 Den, který prohrál Hitlerovi válku Richard  Seemann
22. 6. 2006 O domácím násilí Jan  Potměšil
22. 6. 2006 Spojené státy přišly s proklamací, že "nejste-li na naší straně, stojíte proti nám" Felipe Pérez Roque
22. 6. 2006 Světový kongres Československé společnosti pro umění a vědy v Českých Budějovicích Michal  Giboda
22. 6. 2006 Prodám šéfa, zn: levně Václav  Dušek
22. 6. 2006 Kybersocialismus Milan  Valach
22. 6. 2006 Shopping mall není městotvorný element Jan  Mech
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)
22. 6. 2006 Podoba historického kompromisu Martin  Kunštek
12. 6. 2006 Hospodaření OSBL za květen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce