22. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Antiraketa Nike-Zeus A
22. 5. 2006

Pentagon si už řekl o peníze v Kongresu

Antiraketa Nike-Zeus A

Bushova administrativa uvažuje nadále o místě ve střední Evropě, kde by USA instalovaly protiraketový systém jako předsunutou obranu proti raketám z Iránu, mířící "proti Spojeným státům a jeho evropským spojencům".

Americký vládní návrh, který přišel opět už po několikáté během posledních let, uprostřed rostoucího zájmu o Írán, o kterém se USA domnívají, že vyvíjí jaderné zbraně, požaduje instalovat 10 antiraketových sil v Evropě do roku 2011. Česká republika je mezi státy, které připadají v úvahu. Očekává se, že doporučení na vhodnou lokalitu dorazí toto léto k ministru obrany Donaldu H. Rumsfeldovi. Pentagon požaduje po Kongresu 56 miliónů USD na počátek projektu, což není částka, která by v Kongrsu vyvolala silnou opozici. Celkové náklady, včetně nosičů, je odhadován u 1.6 miliardy USD. Pentagon plánuje pro daňový rok 2007 na protiraketovou obranu "hvězdných válek" celkově 9.3 miliardy USD .

Základna by se měla stát další součástí amerického protiraketového "deštníku", jehož hlavní články USA vybudovaly na Aljašce nebo na Marshallových ostrovech. Plán na vybudování protiraketové základny ve střední Evropě naráží na rozhodný odpor Ruska. Náčelník Generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij řekl polskému listu Gazeta Wyborcza, že Moskva s případným vybudováním štítu nic nenadělá. "Měli byste ale vědět, co vás čeká," upozornil Balujevskij země, na jejichž území by mohla základna stát. "Rusko neplánuje jaderný konflikt s USA. Tyto země ale pochopitelně zvyšují své riziko," dodal Balujevskij. Česká republika se podle autora článku, Michaela R. Gordona, snažila vyhnout se veřejné diskuzi o projektu americké účasti na protiraketovém projektu, protože se ministři obávali, že by se toto téma mohlo stát událostí číslo jedna v červnových parlamentních volbách. Obezřetní z téhož důvodu byli i Američané. Výsledkem je, že se úředníci Pentagonu neodvažují mluvit otevřeně o potenciálním umístění základny na českém území.

Michael R. Gordon, NYT: U.S. Is Proposing European Shield for Iran Missiles ZDE

Americká protiraketová základna v České republice TÉMA BL

Sloupek
Oldřich Čálek

Důvěrně neznámou
beze slova ji začal svlékat
až zbyla holá tma
a pak ji nahou nutil chodit v lese
plakala že z ní dělá vílu
pak se jí to však zalíbilo
a zálibně se pro něj zdobí
a je jí plné zrcadlo
podpatky zavíří
a je divoká dívka

ze sbírky Zrcadlo na stromě, Protis, Praha 1996 vybral Štefan Švec

22. 5. 2006

Americké rakety v Česku? Politici by měli říct jasné slovo

"Česká republika se snažila vyhnout veřejné diskusi o tomto projektu z obavy, že by se to mohlo stát otázkou parlamentních voleb v červnu."

V probíhající volební kampani se otázky mezinárodních vztahů téměř vytratily a jsou-li vůbec představiteli stran uchopeny, soustředí se na problematiku Evropské unie, zejména tehdy, jestliže jsou vnímána její pozitiva. Političtí představitelé se tak řídí "poptávkou" veřejnosti, která v průzkumech mínění tyto otázky upozaďuje. Přesto existuje problém, který by občany nepochybně zajímal a vyvolal by občanský zájem, kdyby o něm byl volič otevřeně a věrohodně informován. Jde o otázku českého zapojení do budování antiraketových systémů Spojených států nebo NATO a s tím související možnost umístění raketové základny na území České republiky.

Ještě v neděli se v Otázkách Václava Moravce část publika smála a někteří zúčastnění představitelé kroutili hlavami, když na možnost americké základny na našem území upozornil s odkazem na New York Times Vojtěch Filip.

22. 5. 2006

Dokáže většina lidí zmobilizovat své podnikatelské schopnosti v zájmu rozjezdu místních podniků zajišťujících fungování zásobování potravinami, vodou, energií a dalších životně nutných infrastruktur? Dokáže ta "bezmocná" většina přežít bez závislosti na výplatách od zaměstnavatelů?

Vaření českého předvolebního guláše jako vždy doprovází ohlušující kravál. V něm snadno zaniká - aspoň z perspektivy "normálního" člověka - že nastolované problémy i doprovodné aféry naprosto ignorují zásadní skutečnosti a problémy.

Opinion-makerům ani mediálním šíbrům vůbec nevadí, že cokoli z nich bude mít na naše životy vliv o x řádů větší, než jimi uměle rozviřované banality. Naopak. Vůbec existenci, natožpak aspoň náznaky řešení globálních problémů je nutno před obecenstvem co nejlépe utajit: Co kdyby nedejbože projevilo snahu samostatně přemýšlet nebo se aspoň nevhodně ptát?

Michael Marčák: Napadne-li vás agresivní  útočník, třeba nějaký poradce prezidenta, útok vykryjete levou rukou...
22. 5. 2006

22. 5. 2006

ANALÝZA SOUVISLOSTÍ

Bývalý místopředseda ODS a dnes externí poradce čestného předsedy ODS a prezidenta republiky Václava Klause v sobotu místo moderování diskuse na stomatologickém kongresu zezadu udeřil do hlavy ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Chvíli na to ho napadl pěstmi.

Tolik suchá zpráva. Ponechme nyní stranou otázku, zdali je etické, aby diskusi nepolitické profesní organizace, kterou podle zákona (č.220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře) má být profesní komora, moderoval prominent jedné politické strany. Tento způsob organizace akce, která měla zahájit "týden zdravotnického neklidu", organizovaný zejména Stomatologickou komorou, spíše potvrzuje, že ministr Rath nemusí být daleko od pravdy, když tvrdí, že jde o politickou akci organizovanou před volbami ve prospěch ODS.

Nejen o profesní a politické etice po tomto aktu asi nemá smysl hovořit. Etika dostala na frak. Zkusme si však položit několik otázek, které s touto fackou více či méně souvisí.

20. 5. 2006

Miroslav Macek - snobský zubař s nevídanými přesahy do filosofie, politologie, sociologie, historie, genetiky a mnoha dalších oborů lidského vědění má i mnohé jiné lidské přednosti. Mezi těmi hlavními je ryzí charakternost vlastní všem velkým mužům, stejně jako čest a odvaha. Jednoduše řečeno, vzor občana, jehož socha v nadživotní velikosti by měla zdobit nejedno české náměstí, aby si malé děti měly odkud brát příklad.

22. 5. 2006

Křivárny před volbami jsou vždy politické.

Když neumějí novináři vybrat z pár českých slov to správné, tak ať pouští celé záznamy bez sestříhávání, každý si udělá obrázek sám.

Z hlediska televizního diváka se ukázalo, že s televizním zpravodajstvím veřejnoprávní televize asi není vše v pořádku. O tom, že ne všichni redaktoři našich televizí (a nejen jich) patří k výkvětu vzdělanosti, je možné se přesvědčovat poměrně často, a i se o tom občas píše. Jako důkaz nechť poslouží popis události, o které se bude hovořit jako o "Mackově pohlavku."

22. 5. 2006

Násilí do slušné společnosti rozhodně nepatří. Externí poradce prezidenta Miroslav Macek, který nedávno hájil čest vlastní rodiny proti útoku ministra zdravotnictví Davida Ratha boxerským způsobem, by se měl stydět. Navíc "první ránu kapitána" uštědřil panu ministrovi zákeřně zezadu, což se pokusil napravit útokem tváří v tvář hned vzápětí, co jej napadený nazval zbabělcem.

20. 5. 2006

Pane Macku,

Bohužel si neuvědomujete důsledky Vašeho jednání, míní Jan Špičák. Nemálo lidí si teď situaci vyloží tak, že může někoho za nevhodný výrok fyzicky napadnout. Tato doba je už dávno pryč. Rovněž se mi často něco nelíbí a nejradši bych někoho přizabil, ale bohužel kvůli současným zákonům nemůžu. Respektuji je. Narozdíl od Vás.

22. 5. 2006

To, co jsme viděli v podání pana Macka není nic neobvyklého je to pouhá koncentrovaná malost zasmrádlé české politiky - niv více a nic méně. Tato zasmrádlost, ale není jen v ODS, ale jde napříč politickými stranami. Je zajimavé, že se Britské listy vůbec nezmiňují o skandálních výrocích například ministra Jandáka či koneckonců o výrocích ministra Ratha, který si ve svém chování může směle s Mackem podat ruce. A neodpustím si popíchnutí na naše "Nováky" - kdyby o "Novákovi a jeho rodině" řekl Rath to co řekl v hospodě třetí cenové skupiny - skončil by minimálně s přeraženou čelistí na chirurgii. Naše politická kultura odpovídá přesně té hospodě třetí cenové, míní Tomáš Poláček.

22. 5. 2006

VY ZMRDI KOMOUŠI VY FAKT ZASLOUŽÍTE NAKOPAT PRDEL! míní jeden kultivovaný anonymní čtenář.

22. 5. 2006

K tomu, že si věc vyřizoval jako "chlap". No nevím, ale pokud by na vsi, kde jsem já vyrůstal, přistoupil, třeba v hospodě, k někomu sedícímu zezadu a dal mu facku bez varování, tak by ho paní Hammerlová, hospodská, vyhodila za flígr a chlapi by ho už dovnitř nikdy nepustili.

To zcela vynechávám, že jsou místa, kde se bez důvodu nikdo nepere (a důvodem může být třeba obrana slabšího, ne uražené ego) , tedy pokud má všech pět pohromadě ani "čestně" natož "chlapským způsobem a la Macek" (pan doktor jako gurmán název jistě ocení). Národní divadlo, například, ale určitě i sjezd stomatologické komory.

Pevně doufám, že pan ministr trestní oznámení na dr. Macka nepodá. Pan doktor se totiž dostatečně a to veřejně, odsoudil sám.

22. 5. 2006

Pravá rudá tvář Britských listů

Nyní si mohu s klidným srdcem vyhodit váš web z adresáře. Pamflet B. Kartouse není jen na facku, a Vaše údajně seriózní periodikum ukazuje nyní tu pravou rudou tvář. Ohlupujte dál, čest Vaší práci, píše (bývalý?) čtenář, který se představil jako Oldřich Novák.

22. 5. 2006

Udeřit ministra vlády ZEZADU za přítomnosti kamer, to je věc, která se v Evropě málokdy vidí.

Zubař, bývalý předseda ODS a současný poradce prezidenta Klause Miroslav Macek je jedna z postav, která zdiskreditovala nejen ODS, ale celou polistopadovou politiku a kvůli kterým se mnoho lidí přestalo o politiku zajímat.

Na škole jsme těmhle typům říkali "zmetci". Sice v ničem příliš nevynikali, ale dokázali být všude. Slabším škodili, silnějším podlézali a obyčejně pak brzy udělali kariéru. Přes politiku.

22. 5. 2006

Méry, babičku Méry, za pár dní zabila volební agitace. Babičku Méry, volbami zabitou vzal k sobě Manitou.

Stejně jako každý i tento týden mám plnou schránku reklamních letáčků. Ale tento týden došlo ke změně. Kromě reklam všelijakých super- a hypermarketů se ve schránce objevily reklamní letáky politických stran. Co nám chtějí prodat?

Michael Marčák: Čeští vojáci bojovali v minulosti už za lecjakou hovadinu, ale za bezvízový styk je to určitě poprvé !
22. 5. 2006

22. 5. 2006

Oficiální výsledky voleb v Černé Hoře hlasovala tato balkánská země těsnou většinou pro odtržení od Srbska.

Šéf černohorské volební komise konstatoval, že 55,4 procent voličů hlasovalo pro vytvoření samostatného státu, těsně nad požadovaných 55 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

22. 5. 2006

BRITÁNIE:

Firma British Telecom uzavřela pro začátek dohodu s komunálními úřady 12 britských měst, v nichž vytvoří celoplošně přístup na bezdrátový internet wifi, v rozsáhlých zónách, kde budou mít lidé přístup na vysokorychlostní internet. První zkoušky těchto zón už proběhly a prvních šest takových městských wifi zón má být zprovozněno v roce 2007.

22. 5. 2006
tisková zpráva organizace Wise Brno

Minulé úterý provedla francouzská bezpečnostní služba razii v bytě jednoho francouzského aktivisty z organizace "Réseau Sortir du nucléaire". Mezi zabavenými dokumenty byla i několikastránková analýza EDF z roku 2003 toho, jestli mohou nové reaktory EPR odolat pádu velkého letadla. Po čtrnáctihodinovém výslechu byl Stéphane Lhomme obviněn z porušení státního tajemství a hrozí mu až pětileté vězení. Dokument sice neobsahuje žádné citlivé údaje nebo detaily, ale dokládá nedostatečnou odolnost reaktorů proti teroristickým útokům. V rámci solidarity jej proto v následujících dnech zveřejnila na internetu řada organizací i politiků. Přidáváme se k nim a publikujeme nejen originální dokumenty, ale také jejich anglický překlad a expertní analýzu.

21. 5. 2006

DOKUMENT

Novinářka a aktivistka podaly trestní oznámení za grafický symbol na trička

Kvůli tričku s nápisem "Zabij komunistu, posílíš mír!" podaly redaktorka týdeníku Profit Andrea Cerqueirová a Saša Marie Lienau z ops ProFem trestní oznámení na autora námětu a iniciativu Trikem proti komunismu. Cerqueirová a Lienau se domnívají, že autorem kontroverzního námětu je Ondřej Litecký. Soutěž pro výtvarníky "trikem proti komunismu" a projekty dekomunizace.cz organizuje studio Mowshe, stejně jako "osvětový" projekt "Rozhodnete to aneb Jít volit je sexy", jehož spoty odmítly vysílat všechny celoplošné televize. Propagaci má na starosti Michal Gregorini, který je mimo jiné spoluautorem nového designu týdeníku Respekt. Autor inkriminovaného námětu pod zkratkou Der Jaeger O.S.L. tvrdí, že je mu to jedno.

JE MI JEDNO, kolik ještě bude napadeno komunistů (aniž bych útoky na ně jakkoliv podporoval a schvaloval), JE MI JEDNO, kolik pěny budou mít u huby, když budou v parlamentu a kdekoliv jinde vzteky křičet, že jsou politickými obětmi. Dokud si nezametou před vlastním prahem, platí na ně heslo 'zloděj křičí: chyťte zloděje!'. Tričko jsem vytvořil jako projev mé cynické a misanthropické ...řekněme... ironie, která ...připouštím... nemusí být každému po chuti.

Ženy zaslaly médiím kopii trestního oznámení, které podaly 11. května k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 7. Mají za to, že námět trička naplňuje skutkovou podstatu trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, eventuálně trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. O podání informovaly i ČTK. Lienau se v organizaci ProFem dlouhodobě zabývá násilím, páchaným na ženách.

Napadení Jiřího Dolejše bylo důsledkem dlouho trvající nenávistné kampaně proti těm, kteří mají jiné přesvědčení. V obdobném duchu se nesla i další brutální napadení z poslední doby. Policista bezdůvodně zbil ředitelku Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti Úřadu vlády Kateřinu Jacques (SZ), když poklidně demonstrovala proti neonacistickému pochodu. Dnes, 20. května 2006, si zase poradce prezidenta republiky Miroslav Macek (ODS) na veřejném fóru stomatologů vyřizoval prý čistě soukromé účty s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD), a to pomocí svých pěstí a zezadu...

Vyjádření Andrey Cerquierové a Marie Lienau ZDE

trestní oznámení na Ondřeje Liteckého ZDE
22. 5. 2006

O ARGUMENTECH AD HOMINEM:

Důkazní hodnota je v důkazu, ne v jeho autorovi

Proč? Proč stále neumíme argumentovat? Možná nemáme u nás v české kotlině takovou tradici debat jako ve Velké Británii, možná se to naučíme až časem. Přitom to ale není tak složité. Stačilo by totiž dodržovat alespoň to nejzákladnější z nejzákladnějších pravidel debatní etiky: argument se popírá protiargumentem nikoli útokem na soupeře. Nic nového. Každý z čtenářů těchto řádků to bezpochyby dávno zná. O to smutnější je, jak vytrvale to Štěpán Kotrba v debatě o Human Rights Watch porušoval.

22. 5. 2006

Kdyby totiž zůstalo jen u zmíněných dvou textů, vypadalo by to, že některý z redaktorů BL svoje mnohaleté úsilí propagovat jedno křídlo ČSSD a též některé reformní proudy v KSČM doplňuje žárlivou palbou na vše zelené, co chápe jako konkurenci.

Rád bych poděkoval Britským listům za to, že v poslední době je některé moje starší články nadchly natolik, že je tisknou jako o závod znovu a znovu, aniž bych já sám musel hnout prstem. Na text "Jak se čistila strana aneb konec Pseudozelených v Čechách", věnovaný "tmavozelenému nástupu" v roce 2003, byl na BL otištěn znovu odkaz 17. 5. a text tak vešel ve známost podruhé, a text "Jak se zocelovala strana - aneb V žáru temnězeleného slunce", kritizující některé sektářské manýry iniciátorů reformy Strany zelených z roku 2003, se na BL objevil dokonce potřetí. Až na to, že někdo u něj nedávno pozměnil titulek na Zelení: pro osvědčení paměti a podepsal ho mým jménem. Pod tímto názvem na něj bylo odkazováno v článku zasvěceného politického analytika Štěpána Kotrby, nazvaném Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven!" ze 17. 5. 2006.

Věcná oprava: Text Pavla Pečínky Jak se zocelovala strana - aneb V žáru temnězeleného slunce byl v BL publikován pod jiným titulkem 31. 3. 2006 z důvodu nesrozumitelnosti toho prvního titulku pro normální čtenáře bez kontextu tehdejší diskuze o "tmavozelených" proudech v SZ, ale tentokrát Kotrba ve svém textu Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! uvedl na něj odkaz; to je běžná praxe nejen Britských listů. Vždycky prezentujeme téma, které zpracováváme, v jeho historii a s řadou odkazů na jiné články. Pavel Pečínka má plné právo zpochybňovat, proč Štěpán Kotrba vybral pro odkazy zrovna tyto texty, měl by však uvádět přesné informace. Jan Čulík, šéfredaktor

Protože já sám jsem vlez do SZ v létě 2002, ven se nechystám a mám od té doby informace o celých útrobách SZ většinou z první ruky, upozornil bych jen Kotrbu na pár drobnůstek v jeho jinak precizní analýze.

21. 5. 2006

Divím se rozezlenosti univerzitního pedagoga, jestliže je jeho článek vytažen po třech letech na světlo boží, aby sloužil jako ilustrativní ukázka toho, v jakém stavu je strana, do které "vlez" v létě 2002, ven se nechystá a má od té doby informace o celých útrobách SZ většinou z první ruky". Vše, co kdy napsal, může být a bude použito. I proti němu samému.

Britským listům se autor zpočátku dušoval, že veškeré aktivistické činnosti zanechal před branami univerzity a studentské i své práce, které zasílal Britským listům, a proti kterým jsem se zpočátku ostře ohradil, jsou "věda". Nebyly vědou, ale součástí Pečíkovy dlouhodobé politické hry. Byly poměrně sofistikovaným úsilím o zpracování teoretických východisek i prakticky operacionalizovatelné strategie a taktiky. Měly v prvé fázi dát mediální pozornost tématům, která by jinak beznadějně utopena v mediálním řečisti zůstala nikým nepovšimnuta. Autor spolu se svými studenty Britské listy použil jako tlampač s ozvěnou... Agenda setting. Informační guerilla marketing. Implementace destruktivních taktik. Evaluace výsledku. Syntéza strategie. Realizace.

22. 5. 2006

Vážený pane Klausi;

v rozhovoru, který jste poskytl Lidovým novinám z 20. května 2006 uvádíte, že Zelení jsou "naprosto nedefinované a nedefinovatelné uskupení nezávislých."

22. 5. 2006

Polemika s článkem Michala Brože "Let 77 a Judicial Watch jako dezinformační past"

Nechci psát dlouhé elaboráty na téma 11/9/2001, protože to považuji za naprosto zbytečné a také proto, že různé konspirační teoretiky žádné argumenty nepřesvědčí. Vždyť je tak snadné "věřit", že to, co se stalo, je dílem konspirace nejvyšších amerických kruhů, popřípadě - jak často kolují verze na internetu - dílem spiknutí izraelské služby Mossad. A to poukazuji pouze na " rozumné" teorie - rozsah lidské fantasie je nevyčerpatelný, takže asi nikoho nepřekvapí, že kolují internetem i "zaručené" informace o holografické projekci údajných nárazů do WTC. Samozřejmě vysvětlení, že "Amíci" zaspali a selhali ve všech bezpečnostních ohledech prostě není tak "sexy" a ten Mossad tu skládačku tak pěkně doplňuje :-)))).

Chtěl bych poukázat na dva linky.

22. 5. 2006

Reakce Ivana Breziny moji zprávu o vážném selhání jaderné elektrárny Kozloduj-5 dokonale ilustruje úroveň jeho serióznosti a metody práce.

22. 5. 2006

Pane Kotrbo, nechápu Vaši snahu zaplést mou osobu do Vašeho sporu s pány Dolejším a Rovenským a také do sítě Vašich obvinění vůči organizacím Human Rights Watch a Greenpeace. Považuji Vaši snahu za neférovou podpásovku vedenou patrně nedostatkem věcných argumentů. Nad Vaší poznámkou k textu Jana Rovenského mi opravdu zůstává rozum stát.

22. 5. 2006

Ahoj Štěpáne,

kajícně se přiznávám. Ano, opravdu pracuji pro Greenpeace ČR jako vedoucí energetické a klimatické kampaně. Jen nechápu, proč jsi napsal, že jsem jím byl "ještě 26. dubna 2006". Jsem jím stále, což jsi mohl snadno vyčíst ze zápatí mého mailu.

Nicméně nevím, jak to souvisí s otázkou, kterou jsem ti minule položil. Prosím tě proto, abys na ní odpověděl a neuhýbal.

22. 5. 2006

Jasně, zvláštní rafinovanost Greenpeace se projevila také v tom, že před pár lety velmi drsně tlačila českou pobočku k samofinancování prostřednictvím individuálního fundraisingu, na čemž se valná část první generace jejích aktivistů v podstatě "odvařila" a z GP vyhořelá odešla. Teď ovšem nastoupili takoví agenti amerického imperialismu a sionismu jako Jan Rovenský, kteří jsou placeni z 5% rozpočtu pocházejících od nadací ;-), píše Karel Dolejší:

Položím zcela naivní, ale možná že přece jen důležitou otázku: Co konkrétního udělala např. HRW špatně, co by dokazovalo, že je skutečně součástí jakéhosi konglomerátu prosazujícího americké zájmy? V čem se konkrétně projevuje vliv sponzorů? Může to Štěpán Kotrba nějak doložit?

Sílí ve mně přesvědčení, že Štěpán Kotrba svá absurdní tvrzení nemůže myslet vážně a používá je pouze k účelové diskreditaci neziskového sektoru, od nějž tak hodlá odvést potenciální příznivce k "progresivním" silám, jež reprezentuje. To je totiž jediné vysvětlení, které mi dává aspoň nějaký smysl.

20. 5. 2006

Kotrba nechápe princip anglosaské fundraisingové politiky

Štěpán Kotrba napsal o americké lidskoprávní organizaci Human Rights Watch: "Vše pod kontrolou bankéřů, právníků a lidí blízkých State Departmentu. Vše realizující nátlakové a vlivové operace v třetích zemích - v zájmovém teritoriu USA. Vše koordinováno s americkou diplomacií." Nepíše to přímo, ale implicitně HRW obviňuje z toho, že je součástí zahraničně-politické agendy USA.

Může prosím, vysvětlit, jak je možné, že HRW intenzivně a systematicky kritizuje za porušování lidských práv i Spojené státy, ptá se Jan Rovenský a pokračuje:. Z jejich webové stránky (stav k dnešnímu dni) se nejvíce odkazů vztahujících se ke konkrétní zemi věnuje kritice politiky USA (Guantanámo, mučení, násilná zmizení). Další články kritizují spojence USA (Izrael, Turecko, Mexiko, Uzbekistán...).

Štěpán Kotrba nechápe principy fungování nadačního fundraisingu. Nikdy nepřipustí, že nadace mohou fungovat (a ve většině případů fungují) jako filtr, který vyloučí ovlivňování agendy obdarovaných ze strany donorů. Že firmy obvykle nepodporují nadace proto, aby jejich prostřednictvím řídily nevládky, ale proto, že je to prostě dobré pro jejich image a zejména v anglosaském prostředí se to prostě sluší... Že NGO může běžně čerpat grant od konkrétní nadace a zároveň vést ostrou veřejnou kampaň proti firmě, které nadaci podporuje...

Pozn. JČ: Souhlasím s Janem Rovenským.

Pozn. ŠK: Kdyby Jan Rovenský nebyl ještě 25. dubna 2006 vedoucím energetické kampaně Greenpeace ČR, stejně jako Miroslav Šuta byl odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky, uvěřil bych. Jenže mateřská organizace Greenpeace využívá prakticky stejný penězovod "Duhových" peněz, jako HRW (Open Society Fund, Citibank, Tides Foundation, Ford Foundation, Charles Stewart Mott Foundation of Flint, Rockefeller Brothers Fund), ale částečně jinými kanálky. Uvěřil bych jeho vemlouvavým slovům o cti, objektivitě a dobrých úmyslech romanticky naivního vlivového konglomerátu ... S kým souhlasí šéfredaktor Britských listů, je ve světě daňových přiznání a ve světě mezinárodní špionáže irelevantní. Atlantic Council či Council on Foreign Relations nejsou organizace nepřátelská jedné nebo druhé straně americké politiky. Nehrají pouze na stranu republikánů či demokratů. Vedle sebe sedí v boardech of directors kapitáni amerického průmyslu, americké špionáže, americké armády a americké politiky, rovným dílem z republikánské strany i demokratické strany. Shadow government. Americká politika má jen jednu stranu - ekonomiku. Dolar, který dnes nezadržitelně klesá pod náporem válek a diplomatických neúspěchů. On je americká politika, i když židovské nadace v USA byly vždy bližší Hollywoodu a multikulturním demokratům, než elitě WHASP - bílým protestantským republikánům.

22. 5. 2006
Přípodotek k polemice s názorem Štěpána Kotrby v článku Kuba v Radě OSN pro lidská práva nevyhrála - spíše prohrály Spojené státy

Vcelku lze říci, že HRW nezřídka zaujímá kritický postoj vůči krokům současné vlády USA. Vyvozovat z toho, že HRW a jiné NGO anglosaské provenience nemají a neznají své limity, je nekorektní a neprofesionální tvrzení pro čtenáře z diplomatické a akademické sféry. Konzistentnost nejen vědecké teorie, ale politické doktríny se prověřuje jejím otestováním v hraničních situacích. Hledejme například u americké HRW, kdy se zabývala např. negativními dopady embarga na prodej některých potřebných komodit Kubě (např. léčiv).

22. 5. 2006

Britské listy prohlášení kubánského ministerstva zahraničních věcí citují v rámci zásady Audiatur et altera pars jako autentickou alternativu postoje, vyjádřeného v komentáři Lawrence C. Mosse z americké neziskové organizace Human Rights Watch s názvem Nové Radě oponuje neobvyklé duo: Spojené státy a Kuba", citované v článku Kuba v Radě OSN pro lidská práva nevyhrála - spíše prohrály Spojené státy.

Po měsících intenzivních vyjednávání schválilo 15. března 2006 Valné shromáždění OSN rezoluci ustanovující novou Radu pro lidská práva. Ve zprávě "Ve větší svobodě" z března 2005 Kofi Annan navrhl v rámci reformy OSN vznik rady, jejímž úkolem bude zefektivnit práci na poli lidských práv a nahradit často kritizovanou Komisi pro lidská práva. Jeho plán podpořil i záříjový Světový summit v New Yorku. Generální tajemník považuje volbu Valného shromáždění za historický krok, který pomůže zlepšit životy miliónů lidí na celém světě. Vznik Rady pro lidská práva dává podle něj OSN příležitost pro nový začátek v lidskoprávním úsilí.

"Nevěříme, že Rada pro lidská práva bude lepší než její předchůdkyně," oznámil John Bolton, americký velvyslanec při OSN...

22. 5. 2006
Felipe Pérez Roque
Prohlášení ministerstva zahraničních věcí Kuby z 28. února 2006

Poznámka šéfredaktora: Na Kubě vládne totalitní diktatura, v jejímž čele stojí diktátor Fidel Castro. Toto je tiskové prohlášení jeho nedemokratického režimu, který na svém území utlačuje jakýkoliv disent.

Jsme svědky nového útoku na multilateralismus a na Spojené národy. Spojené státy pohrozily, že budou žádat hlasování a samy budou hlasovat proti návrhu rezoluce předloženému předsedou Valného shromáždění Spojených národů ve čtvrtek 23.února, který stanoví zásady fungování Rady pro lidská práva, orgánu, jenž má nahradit současnou Komisi pro lidská práva. Jak je známo, tuto komisi zadusila ztráta důvěryhodnosti způsobená politickými manipulacemi její činnosti Bushovou administrativou a jejími spojenci a komplici z Evropské unie.

19. 5. 2006

Podle zprávy britského vládního regulačního úřadu Ofcom za čtvrté čtvrtletí roku 2005 dosáhla Velká Británie největší penetrace digitálního televizního vysílání na světě. 31. prosince 2005 sledovalo digitální televizi téměř 70 procent britských domácností. V žádné jiné evropské zemi to tou dobou nebylo více než 50 procent. V některých částech Británie byl přechod k digitálnímu přijímání televizního vysílání ještě vyšší -- např. ve Walesu to bylo v roce 2005 už 80 procent domácností.

Zdroj ZDE

22. 5. 2006

Ctirad Oráč si ve svém příspěvku stěžuje, že prý musel minulý rok zaplatit minimální daň deset tisíc korun, a považuje to za velké příkoří, které je pro něj důvodem označit vládu za zloděje. Já sice nejsem podnikatel, na daních ale platím státu ještě víc a situaci vidím trochu jinak.

22. 5. 2006
Reakce na článek Ctirada Oráče "Socani 'jsou zloději'"

Máte můj obdiv, pane Ctirade. Vždy mě fascinovali podnikatelé, kteří jsou už 20 let ve ztrátě a stále si jdou za tím svým ideálem prvního vydělaného milionu. A ani skutečnost, že nikdy nevydělají více, než je polovina průměrné mzdy - to je tuším ten obnos, ze kterého se musí zaplatit minimální daň (což se blíží k minimální mzdě) - je neodradí.

22. 5. 2006

V článku "Socani 'jsou zloději'" (BL 19. 5.) si Ctirad Oráč postěžoval, že mu "socdemácká vláda vzala 10.000 Kč", přestože byl v minulém roce ve ztrátě. Slovo "vzala" podle něj vlastně znamená okradla, neboť musel zaplatit tzv. minimální daň, která, opět podle něj, ničí podnikání.

Před zavedením minimálních odvodů do systémů zdravotního a důchodového pojištění a minimální daně z příjmu platily osoby samostatně výdělečně činné v průměru třetinu toho, co vykořisťovaní a chudí zaměstnanci. Dnes odevzdávají přibližně polovinu a jenom zdravotním pojišťovnám dluží miliardy. Je proto zbytečné zabývat se tím, jaký charakter asi má "podnikání", jehož provozovatel není schopen zaplatit zcela minimální měsíční částku, která by zřejmě nezruinovala ani velmi chudého českého důchodce.

19. 5. 2006

Aleš Cibulka svoje pochybení přiznal (doložitelně). To až posléze, až se vše řádně rozleželo a prodiskutovalo, teprve potom jsme se dozvěděli, že "na přímý pokyn Paroubka byl Cibulka vyhozen z práce".

Český rozhlas zveřejnil stanovisko programového ředitele Českého rozhlasu Jaromíra Ostrého k případu Aleš Cibulka. Tiskový mluvčí ČRo Ladislav Pavlík k tomu dodává:

"Rád bych upozornil na následující fakta:

Ve zprávě Etické komise Syndikátů novinářů interpretované Českou tiskovou kanceláří je uvedeno několik zásadních faktografických nepřesností spojených s odvoláním Aleše Cibulky z pořadu Host do domu.

OSN
22. 5. 2006

ANALÝZA DETAILU

Zahraniční vysílání rozhlasu veřejné služby - Český rozhlas 7 - Radio Praha - musí splňovat stejná pravidla Kodexu jako ostatní stanice Českého rozhlasu. A to přesto, že je to služba placená vládou - respektive ministerstvem zahraničí České republiky. Prozatím to ale vypadá, že je to služba využívaná jako tlampač PR oddělení Svobodova ministerstva, amerických vlivových struktur, jedné části bývalých disidentů, malé části českých senátorů a jedné části stále přetrvávající emigrace.

Tento předpoklad se potvrzuje i v případě zpravodajství a publicistiky o nedávno ustavené Radě pro lidská práva OSN.

19. 5. 2006

V reakci na anonymní příspěvek, obhajující Zelené Štěpán Kotrba uvedl v poznámce: "Výstavbu dopravní spojnice s Polskem se poté pokusil zablokovat lidovecký ministr dopravy Šimonovský. Tentokrát už úspěšně. Silnice, která by spojila ostravskou pánev se zbytkem republiky, by pomohla průmyslu a industrializaci do té doby bigotně zemědělské Moravy. To nebyla dobrá perspektiva lidoveckým preferencím, zvláště když měla výstavbu organizova židovská firma."

Informace Ředitelství silnic a dálnic ČR ZDE

22. 5. 2006

Polemizuji již nějaký čas s lidmi, kteří jsou odpůrci Pendolina. Nehodlám tvrdit, že vlaky typu Pendolino naši zem nějak zachrání či pozdvihnou k nebeským výšinám, ale nesouhlasím s podobnými výroky, jako zjednodušeně uvádí Michal Polák.

Nevím, kolik stovek, či tisíců kilometrů najezdil ve vlacích všeobecně. Já mohu konstatovat, že jsem jich již už skutečně najezdil desetitisíce, tedy určitě ne celou Evropou, ale její podstatnou částí. A právě při těch mnohých cestách jsem si už dávno přál, možná tedy jako jedem z mála (ve skutečnosti si myslím ale opak), že by se i České dráhy mohly pozdvihnout ze své tzv. provincionality na úroveň trochu nadstandardní a tedy i nám, obyčejným pasažérům, dopřát při dlouhých jízdách obdobný komfort jako i jiné železniční společnosti, píše čtenář, který se redakci představil jako Jaroslav Mašinda.

21. 5. 2006

Po půldenním projednávání hlasy velké koalice a za tuhého odporu opozice schválil Spolkový sněm zvýšení DPH z 16 % na 19%. Stalo se tak v pátek 19. 5. 2006 v 14:15.

Kancléřka Angela Merkelová ráda mluví o slovenských reformách. V tomto měsíci přijela podpořit i slovenského premiéra Dzurindu přímo ve volební kampani. Avšak v domácí německé politice zůstává spíše u inspiraci. A pravděpodobně není to jenom z důvodu velké koalice s SPD.

21. 5. 2006

POZVÁNKA NA VERNISÁŽ

Ve středu 24. 5. v 17 hod. bude na Ministerstvu kultury ČR v Nostickém paláci na Maltézském náměstí 1, Praha 1 - Malá Strana, vernisáž výstavy z dějin periodického tisku na českém území od 1.pol.18.století do součanosti pod názvem Příběh novin.

22. 5. 2006

Podle podrobného srovnání Eurostatu platí česká domácnost za elektřinu v poměru ke své kupní síle vyšší cenu, než je v Evropské unii obvyklé. Domácnost, která elektřinou šetří a spotřebuje 1200 kWh za rok, dokonce platí třetí nejvyšší cenu v EU.

19. 5. 2006

Referát přednesený na Semináři pořádaném Komisí pro životní prostředí AV ČR Odcizování člověka přírodě, Praha, 27. 4. 2006

Člověk je individuální entita a současně je součástí sociálního pole. Rozvoj sociální entity a rozvoj individuality člověka se souběžně podmiňovaly, byly si vzájemně příčinou i důsledkem. Jakýkoliv fenomén lidské civilizace má proto dvě dimenze, individuálně lidskou a sociální. O významu lidské dimenze říká Konrád Lorenz: "Nelze předpovědět, co se z lidstva stane v budoucnosti; určující budou procesy, které se odehrávají výhradně v člověku." (Lorenz, K. Odumírání lidskosti. Praha: Mladá fronta.1997, str. 58) Fenomén odcizování člověka přírodě - vitálnímu principu, má individuálně lidský a sociální rozměr. Chceme-li tento fenomén a související procesy pochopit, musíme zkoumat oba rozměry odcizování.

19. 5. 2006

Úřad moskevského primátora sdělil agentuře ITAR-TASS, že na základě instrukce primátora Jurije Lužkova budou v moskevských školách a předškolních zařízeních zakázány potraviny vyrobené z GMO nebo obsahující GM ingredience. "Vědci doposud plně neprostudovali vlivy geneticky modifikovaných (GM) produktů na lidské tělo. Městské úřady se rozhodly chránit obyvatele, zejména mládež, před nežádoucími efekty, které užití GMO může mít, a proto se rozhodly vyloučit GM potraviny z dětské výživy," sdělil úřad pro ITAR-TASS.

6. 5. 2006

V dubnu přispělo celkem 115 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 25 812.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody   
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa   
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   

Školství RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   
13. 5. 2006 Při stávce univerzitních učitelů začíná jít do tuhého Jan  Čulík
9. 5. 2006 Otazníky kolem státních maturit a CERMATu Radek  Sárközi
2. 5. 2006 Parodie na maturitu III.   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Dovolená ve "Slovenském ráji"   
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Greenpeace RSS 2.0      Historie >
5. 5. 2006 Přehled čísel týkajících se vlivu radiace na člověka Vladimír  Wagner
28. 4. 2006 Greenpeace se vyhýbají veřejné diskusi Ivan  Brezina
27. 4. 2006 Protijaderný aktivismus podruhé Jan  Hošek
26. 4. 2006 Ochuzený uran v Iráku - nedůvěryhodný článek Miroslav  Šuta
26. 4. 2006 Státní úředníci si určují, s kým budou diskutovat v televizi, a ČT je poslouchá!   
24. 4. 2006 Černobylská lež Mezinárodní atomové agentury Jan  Beránek
24. 4. 2006 Proč Greenpeace lhal o Černobylu? Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
20. 4. 2006 Černobyl: Byla či nebyla to katastrofa?   
19. 4. 2006 Komise EU přiznala "nejistotu nad GM potravinami"   

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba
12. 5. 2006 Paroubek "je skutečně jak Mussolini"   
12. 5. 2006 Unionistický stranický sekretariát Štěpán  Kotrba

Role generála Vlasova a ROA při osvobození Prahy RSS 2.0      Historie >
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
23. 12. 2003 Čapek a Beneš - boj za svobodu ducha a srdce Věra  Olivová
27. 11. 2003 Den vítězství Petr  Jánský
8. 5. 2003 Osvobození ČSR   
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Jan  Čulík

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Mé námitky proti Greenpeace Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
22. 5. 2006 Konspirační teoretiky žádné argumenty nepřesvědčí Tomáš  Poláček
19. 5. 2006 Slovíčkaření aneb vlk se nažral a koza zůstala celá Jiří  Jírovec
18. 5. 2006 Let 77 a Judicial Watch jako dezinformační past Michal  Brož
16. 5. 2006 Pentagon donucen zveřejnit videozáznam z 11. září   
5. 5. 2006 Nešlo jen o ZHN, ale i o zlepšení životních podmínek iráckých žen... Jakub  Rolčík
26. 4. 2006 Měla by britská vojska zůstat v Iráku?   
22. 4. 2006 Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení   
14. 4. 2006 Britský vojenský lékař odsouzen do vězení   
14. 4. 2006 Američtí generálové požadují, aby Rumsfeld odstoupil   
12. 4. 2006 Plánovité zabíjení iráckých vědců?   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !