5. 4. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 4. 2007

Kuchtová destruuje ministerstvo věcně i osobně. Čunek vnesl na ministerstvo klasickou lidoveckou neschopnost; bohužel je to předseda koaliční strany a bohužel vrcholí jednání o strukturách evropských fondů. ... Je třeba dokopat občany, kteří čerpají sociální dávky, aby šli pracovat; vše bude přísnější a dávky se nekompromisně budou odebírat.

Vláda podle oficiálních informací schválila plán daňové reformy. Rozhodla ale také o škrtech v rozpočtu na příští tři roky. Informace tají, neboť jsou podle informovaných kruhů tak tvrdé, že se k nim nechce znát ani Vladimír Tlustý, architekt Tlusté peněženky a Modré šance... ODS spoléhá při hlasování o balíku zákonů na přeběhlíky Melčáka a Pohanku. Ti však tvrdí, že reforma by neměla poškodit chudé... Britským listům se dosala do rukou z jiného zdroje nepotvrzená informace členky Výkonné rady ODS a radní zastupitelstva Prahy 2 Sandry Udženije. Ta pro straníky v Praze 2 píše víc, než bylo obsahem oficiálních informací z úst premiéra Topolánka...

ČTK: Topolánek prý řekl, že Čunek a Kuchtová destabilizují vládu ZDE

Právo: Topolánek: v koalici je dusno kvůli Čunkovi a Kuchtové ZDE
Týden: Topolánek nebude rád. Unikl zápis jeho projevu ZDE
Sloupek

Jak jsem projížděl v minulých dvou dnech automobilech vlastmi českými, nemohl jsem si nepovšimnout v motorestech nejnovějšího zpravodajství.Topolánkova "vláda" se rozhodla zavést razantní daňovou reformu. Podrobně ji rozebírala především Mladá fronta Dnes.

Musím se přiznat, že jsem poněkud zmaten. Topolánkova vláda nemá vůbec žádný mandát. Aby mohla vládnout, spoléhá na dva přeběhlíky z opozice, které k přeběhnutí k Topolánkově tlupě motivovalo kdoví co. Ano, pedantští obránci byrokratických pořádků mi namítnou, že všechno je z ústavního hlediska v pořádku a Topolánkova vláda je normální".

Podle přirozené logiky a normálně přístupných faktů každému zdravému rozumu platí, že Topolánkova vláda nemá mandát. Nemůže dělat radikální politické ani hospodářské změny.

Je mi úplně jedno, zda jsou tyto změny pravicové či levicové. Jsou však velmi razantní a radikální.

Takové změny si v demokracii dovolí prosadit pouze vláda, která má drtivou většinu v parlamentu.

Topolánkova vláda nevyhrála volby. Volby v ČR loni v červnu byly nerozhodné. V důsledku rozhodnutí dvou pochybných přeběhlíků se podařilo Topolánkovi vytvořit jakž takž funkční vládu. Jenže:Topolánkova vláda nemá mandát.

Žádná vláda s tak slabou pozicí v parlamentě by si nedovolila v řádně fungující demokracii prosazovat tak radikální hospodářské změny, jaké nyní zavádějí Topolánkovi byrokrati.

Vím, že to, že současná česká vláda mínění občanů naprosto ignoruje, má už nyní - určitě z dlouhodobého hlediska - naprosto ničivý dopad na demokracii v České republice. Mnoho občanů na ni i na současnou vládu pohlíží se stejným pohrdáním jako na někdejší komunistický režim.

Je mi však nepochopitelné, že se Češi chovají jako ovce. Nejen ve věci americké raketové základny, kterou zemi vnucuje tato vláda bez mandátu, ale i ve věci daňové reformy.

Lidem to nevadí, že se rozhoduje o nás bez nás? Proč se nekonají demonstrace proti tomu, že vláda bez mandátu zemi vnucuje radikální změny, k nimž ji nikdo nepověřil?

Divné.

5. 4. 2007

Se zaujetím jsem sledoval reportáž ze včerejší tiskové konference týkající se jednoho z nejdůležitějších kroků současné vlády - daňové reformy. Z tiskové konference jen tak mimochodem vyplynulo několik zajímých informací, ze kterých byl samotný obsah reformy informací nejméně důležitou. Nejvíce mě zaujal fakt, že tisková konference byla součást Fóra Hospodářských novin, které otevřeně sponzorovalo globální IBM, lokálním oligopol ČEZ a samozřejmě Hospodářské noviny. Takhle otevřeně, s logy sponzorů za zády, se vláda s konkrétními společnostmi při významné tiskové konferenci nespojuje asi nikde na světě, obvzlášť když se obsah tiskové konference podstatně dotýká všech vrstev obyvatelstva. Což jistojistě každého utvrdilo v přesvědčení, že reforma je promyšlená a napsána s ohledem na zájmy všech, píše David Bohatý.

5. 4. 2007

Už jsem minulý týden napsal otevřený dopis (uveřejněno v BL) vedení Strany zelených, píše Jaroslav Polák. Nikdo z nich mi neodpověděl- a to jsem ještě netušil, jak se naše koalice vypořádá s problémem financování vědy - připojuji níže zdroj ČTK: To je snad již bez komentáře. Rozhodně budu kontaktovat odbory ve zdravotnictví (jsem odborným pracovníkem ve zdravotnictví, částečně dělám aplikovaný výzkum) a budu požadovat rozhodný odpor. Nenechám si slovy našeho p. premiéra "shitovat" na hlavu.

5. 4. 2007

Měl jsem možnost natáčet pořad Strašák Temelín, který Česká televize uvádí ve čtvrtek 5. 4. 2007 v rámci cyklu reportáží projektu Fenomén. Hovořili jsem s rakouskými aktivisty blokujícími hranice s naší republikou. Navštívili jsme hornorakouského ministra životního prostředí R. Anshobera a zúčastnili jsme se besedy o jaderné energetice v gymnáziu v Heleinu, kde proti sobě stáli směnový inženýr J. Týc z JE Temelín a biofyzik J. Dashl. Stává se takřka pravidelným folklorem, že se v médiích objeví zpráva, že ten nebo onen hraniční přechod je na hodinu nebo delší dobu zablokován rakouskými protijadernými aktivisty.

5. 4. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Velikonoce jsou pro mě vždy velkou inspirací. Tentokrát myslím nejen na Ježíše Krista a různé formy křesťanství, ale také na život a na smrt, na děti a na celibát, na řeholníky a řeholnice, na lásku lidí stejného pohlaví, na časy půstu i dobrého jídla...

5. 4. 2007

Americký súd odsúdil začiatkom minulého mesiaca megakorporáciu Chiquita Brands International za podporu kolumbijskej paravojenskej organizácie, zaradenej na zoznam teroristických skupín.

Pôsobenie nadnárodných korporácií obchodujúcich s tropickým ovocím má v latinskoamerickej politike dlhú tradíciu -- nakoniec, z toho vznikol pojem "banánová republika". Na povrch sa však dostane väčšinou iba vtedy, keď sa dostanú do protikladu záujmy niektorých z vrcholov "banánového trojuholníka" -- korporácií, miestnych vlád a vlády USA. Práve to sa stalo minulý mesiac v Kolumbii.

5. 4. 2007

Je po půlnoci a zpátky z Kladna vlakem v Praze, příjemně naladěn z podařeného zahájení výstavy pražského fotografa Karla Kuklíka, kdysi automobilového závodníka, (letos sedmdesát let dovršených), ale hlavně - vystavený soubor fotografií z bývalého Sovětského Svazu let šedesátých a to vše v galerii České spořitelny a Jiřího Hankeho.

5. 4. 2007

Už po dvou letech je připravena cesta k svatosti Jana Pavla II.

Je před Velikonocemi. Před dvěma lety -- 2. dubna 2005 -- zemřel pravděpodobně nejvýznamnější papež Římskokatolické církve (dále ve zkratce "ŘKC") ve 20. století, Jan Pavel II., původem z Polska. Už při smutečních obřadech pod širým nebem před svatopetrskou katedrálou dávali mnozí věřící najevo, jak intenzivně si přejí, aby byl co nejdříve zahájen proces pro svatořečení Jana Pavla II. Běžně se podle platných regulí čeká s takovým procesem v ŘKC pět let; papež má pravomoc "čekací" dobu zkrátit.

5. 4. 2007

O jednom nedávném průzkumu z 27 zemí, významně testujícím oblibu USA ve světě

Nedávno byl uskutečněn na mezinárodním vzorku zemí průzkum obliby jednotlivých států, kromě dalších zajímavých a závažných otázek. Stať si chce všimnout z tohoto průzkumu zvláště USA. Spojené státy jsou nepochybně hegemonem současného světa, takže i poměřované a k nim se vztahující emoce nejsou jen zanedbatelným umístěním na žebříčku, ne-li jen čísílkem málem jen pro zábavu. --- ČR pro daný průzkum vybrána nebyla. Možná i proto, že když průzkum začal, v Česku ještě nebyla parlamentem odsouhlasená vláda. Topolánkova vláda, dříve než si mohla oddechnout po dramatickém hlasování v Poslanecké sněmovně, hned dostala do vínku -- že by jako "horký brambor"? -- nabídku USA k vytvoření radarové základny na území ČR. Nejen na Příbramsku lze teď stěží očekávat vřelost vůči USA. Zjitřené emoce jsou i jinde u nás, navíc propojené s kalkulacemi využít těchto nálad pro posílení volebních preferencí před příštím "rozdáním karet". Ne jen KSČM si na těchto viditelně protiamerických postojích brousí zuby...

4. 4. 2007

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko rozpustil parlament a vypsal nové volby.

Jistě je to pouhá náhoda, že se současné kolo destabilizace situace na Ukrajině roztočilo začátkem března. Tedy po přijetí první dámy oranžové revoluce Julie Tymošenkové u ministryně zahraničí USA Condoleezze Riceové a viceprezidenta Dicka Cheneyho během její návštěvy Spojených států. Vždyť bývalá premiérka a hlava opozičního strany s jejím jménem (Blok Julie Tymošenokové) bubnovala na poplach od prvního okamžiku, kdy ji prezident Viktor Juščenko v září 2005 odvolal z premiérské funkce.

5. 4. 2007

Velice mě pobavil návrh, že bych se měl jako muž nejdříve zeptat ženy, které bych hodlal otevřít nebo podržet dveře, zdali tak smím učinit. Nebyla by už taková samotná otázka považována svobodně myslící ženou za genderovskou diskriminaci?

5. 4. 2007

Recenze na "Malou recenzi..." V textu "Malá recenze na feminismus" (BL 30.3.) popisuje autor své tři "zážitky". Dovoluji si, nejen jemu, předložit tři životní zkušenosti žen ze svého okolí.

Zkušenost první. Mé bydliště r. 2006. Vdaná žena pracuje na směny, její manžel je již v důchodu a syn studuje VŠ. Oba muži jsou raději "o hladu", než aby si uvařili oběd. Takže jediný zaměstnaný člen domácnosti musí i nadále nakupovat, vařit a to dokonce i na dny, kdy má celodenní směnu. O úklidu domu, praní a dalších "ženských" pracích ani nemluvě.

5. 4. 2007

Na otázku Jana Čulíka "Prečo ženy nečítajú Britské listy?" odpovedať neviem, pretože sa na základe svojich pohlavných znakov necítim s polovicou ľudstva spriaznená, a naopak voči druhej polovici vydelená. Stretnúť spriaznenú bytosť je vzácne, pohlavie nehrá pri tom úlohu. Prečítať si zaujímavý článok alebo knihu je podnetné, hodnotiť pohlavie autora ani čitateľa mi v tejto súvislosti zatiaľ nenapadlo. V sfére myslenia svoje "ženstvo" pociťujem ako indiferentný a nepodstatný znak. O sfére telesna taktne pomlčím:)

5. 4. 2007

Britské listy sleduji tři roky, od doby, kdy jsem je náhodou objevila při bezcílném bloudění internetem, hrubě nespokojena se stavem věcí veřejných v rodné zemi.

Ohromily mne nezvyklou otevřeností vůči čtenářům, vhledem do problémů současnosti, možností diskuse a především názorovou různorodostí, jež nutí člověka přemýšlet, vystoupit ze stojatých vod a nánosů přesvědčení, za léta života upěchovaných v duši potřebou přežít. Zajímavé jsou postřehy česky píšících autorů, kteří žijí v cizině a mají možnost srovnání. Doslova s otevřenou pusou jsem zprvu hleděla na přeložené články z Guardianu, dnes se čas od času snažím louskat je v originále a lituji, že podobné noviny ještě v Čechách nevyrostly. Suma sumárum pro mne osobně byly a jsou BL přínosem, píše Ivana Smutková.

Proč BL pravidelně nečte má maminka a jiné ženy:

5. 4. 2007

Většinu žen především nezajímá to, čemu se říká mezi lidmi "politika". Domnívám se, že jim připadá jako doména především mužská, možná téměř jako např. kopaná. "Většinová žena" -- nemíním to nikterak hanlivě -- se věnuje úzce praktickým věcem, které souvisejí s životem a které svou pozorností a úsilím může ovlivnit. "Většinová žena" také čte jiné časopisy a ve stejných časopisech či denících obvykle jiné stránky než "většinoví muži", míní Jan Škarban.

Ostatně, domnívat se, že občané mohou ovlivnit politickou scénu v ČR v roce 2007, tak dobře hájenou před názory a touhami vlastních občanů -- to lze docela dobře považovat za pošetilé. A zde uznávám oprávněnost většinového ženského náhledu, že nemá cenu mařit čas takovými neužitečnými hloupostmi. Jeden by ještě přizvukoval, což těm "trubcům" nestačí sportovní turnaje a soutěže krásek či krasavců, sportovců, herců, zpěváků!

5. 4. 2007

Zpráva ABC News:

Začátkem dubna vysílala americká televizní stanice ABC News zprávu o tom, že Spojené státy tajně radí pakistánským záškodnickým skupinám a podporují je v jejich útocích na íránské území. Tato zpráva je založena na zdrojích od americké a pakistánské rozvědky. Dosavadní útoky vedly k zajetí a zavraždění íránských vojáků a úředníků. Bojová skupina se skládá ze členů kmene Balučů, kteří operují v pakistánské provincii Balučistán známé tím, že má bohatá ložiska zemního plynu. Provincie leží při hranicích s Íránem.

5. 4. 2007

Děkuji Uwe Ladwigovi za článek o mizejícím volném čase, jehož příčinou je, podle jeho pohledu, vykořisťování, i když jsem poněkud na rozpacích, že se mu bohužel podařilo můj původně bezelstný a záměrně "jen" společensko-ekonomický apel posunout do ideové pravo-levé tahanice. V místě sporu však řešení neexistuje. Můj dotaz zněl, PROČ neměříme vývoj společnosti exaktně tím, kolik máme (v průměru) volného času na svůj vlastní život, např. na rodinu. A proč se místo toho používá jiná definice, kdy ukazatelem životní úrovně není množství volného času (což je přece tak logické a zřejmé!), ale cosi naprosto paradoxně opačného: MNOŽSTVÍ vyprodukovaného zboží a služeb. Vždyť nejvyšší životní úrovně pak dosáhneme, když z práce budeme co nejrychleji spěchat na drahý koncert a každý víkend si sbalíme kufry a poletíme do Egypta.

5. 4. 2007
Radovan Geist

Podľa informácií v britskej tlači zvažuje Blairova vláda politický obrat -- uvažuje sa o možnosti legalizovať pestovanie maku v Afganistane.

Útok na Taliban sa v USA, ale najmä v Británii, ospravedlňoval aj ako snaha o smrteľný úder svetovému obchodu s opiátmi. Veľká časť drog na európskych a amerických uliciach vyrábaných z ópia -- predovšetkým heroínu -- pochádza práve z makovíc pestovaných v Afganistane. Skutočnosť je však trochu iná, než sa očakávalo. Pôda používaná na pestovanie maku sa rozšírila z 8 000 hektárov počas posledného roku vlády Talibanu (ten obmedzoval jeho pestovanie, podľa niektorých z náboženských dôvodov, podľa iných najmä v snahe zvýšiť globálne ceny) na 165 000 hektárov. A minulý rok Afganistan vyprodukoval takmer deväťdesiatdva percent svetového ópia v hodnote takmer tri miliardy dolárov. Koncom tohto mesiaca sa začne v krajine doteraz najväčšia žatva maku...

5. 4. 2007

(Poznámky o filmu)

Nejsem první, kdo si všiml podobnosti obrázkového písma a filmu (prvním byl myslím Sergej Ejznštejn ve znamenitém eseji Princip kinematografie a ideogram, původně publikovaném jako doslov ke Kaufmanově Japonské kinematografii). O tom ale nechci psát. Psát chci o třech filmech:

- Nedávno jsem se díval na slavné Poslední tango v Paříži. Film je částečně v angličtině, částečně ve francouzštině; na DVD, které jsem si zde koupil, jsou pochopitelně čínské titulky, pro oba jazyky; pro čínského diváka tak to podstatné -- komunikace -- probíhá v čínštině a oba velké západní jazyky vlastně jen dotvářejí kolorit. Vždycky jsem uvažoval, o čem ten film vlastně je. Nyní, s těmi čínskými titulky, mně to konečně došlo: Jde o zobrazení úpadku koloniálních imperialistů, jejichž kultury byly ve stejné míře čínštinou odstrčeny do pozadí!

5. 4. 2007

Výzvy pre dnešné alterglobalistické hnutie

přeložil Ivan Lesay

Autorom nasledujúcej eseje je významný americký sociológ, ktorý dnes pôsobí na Yaleovej univerzite a v minulosti bol okrem iného aj prezidentom Medzinárodnej sociologickej spoločnosti. Je tvorcom tzv. teórie svetosystému, ktorá si spolu s ďalšími príbuznými teóriami vydobyla pri skúmaní svetového vývoja významné postavenie. Podľa tejto teórie sa kapitalistický svetosystém delí na jadro a perifériu (prechodné oblasti tvoria tzv. semiperifériu). V jadre sú sústredené vysoko technologické aktivity a komplexná priemyselná výroba, kým úlohou periférie je dodávať suroviny, poľnohospodárske výrobky a lacnú pracovnú silu. V jednej zo svojich najnovších esejí sa autor zaoberá budúcnosťou, ktorá čaká kapitalistický svetosystém v období najbližších dvadsiatich piatich až päťdesiatich rokov.

5. 4. 2007
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Basra: Irácké tzv. protiteroristické síly vtrhly ráno do budovy ředitelství zpravodajské služby, zatkly tu čtyři důstojníky, mezi nimi i místního velitele sadrovců. Propustily naopak 40 vězňů, které v objektu našly. Britské okupační velitelství oznámilo, že ke vpádu do budovy a zatčení pěti osob došlo, naproti tomu popřelo, že by byli přitom nalezeni a propuštěni nějací vězni. Městská rada vpád odsoudila a zorganizovala pozdě odpoledne před budovou napadeného ředitelství protest. Je pravděpodobné, že za incidentem stojí skrytý boj mezi sadrovci a šíitskou kolaborantskou stranou Fádila, která ve městě vládne. Zpravodajská služba byla vytvořena ze členů velkých šíitských milic, jejichž dílem bylo zatýkání a mučení řady zdejších sunnitů. Městská rada lavíruje mezi spoluprací s Brity a přerušením vztahů podle toho, jaký právě zaujímá britské velitelství postoj a podle politické situace ve městě, v němž hlavní roli hrají právě šíitské milice.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
4. 4. 2007

Před několika lety mě filmový kritik Antonín Liehm seznámil na Letní filmové škole v Uherském Hradišti se skromným, tichým a nesmírně zajímavým filmovým nadšencem. Je jim Vítězslav Tichý (nomen omen) z Bystřice pod Hostýnem, vedoucí rekreačního střediska Tesák v blízkých Hostýnských vrších.

Pan Tichý je typickým příkladem poučky, že v českém prostředí se nejdůležitější věci vždycky dělají na koleně a ti, kdo za ně jsou placeni, nebývají zdrojem informací, kterého je možno lehce využívat - absolutně nápomocnou ruku podají a problémy vyřeší - nadšenci, kteří se danoiu věci zabývají po práci, zadarmo, na vlastní náklady a ve völném čase.

Už jsem se v Britských listech zmiňoval, že píšu knížku o českém filmu po roce 1989. Není úplně lehké všechny tyto filmy sehnat. A s tím mi právě pomohl pan Vítězslav Tichý, který má ve své vile v Bystřici doslova neuvěřitelnou sbírku českého filmu od devadesátých let devatenáctého století až do současnosti.

A nejde jen o sbírku filmů, ale obrovského množství artefaktů k české filmové historii. Právě mi pan Tichý ukázal přání k Vánocům, která mu po léta posílal Vlastimil Brodský. Anebo podpsané fotografie slavných českých herců a hereček z pozůstalosti Karla Högera.

Mimo jiné vypracoval pan Tichý podrobnou bibliografií článků o jednotlivých českých filech a filmových osobnostech.

Je velmi důležité tuto unikátní sbírku zdigitalizovat. Artefakty, týkající se historie českého filmu, které pan Tichý shromáždil, by bylo opravdu potřebné zveřejnit na internetu. Materiály, které během let uchoval v písemné formě, by bylo třeba přepsat do počítače. Najdou se na to finance? Hodnoty, které vytvořili nadšenci, by měly být profesionály zachovány příštím generacím.

4. 4. 2007

Výzva proti násilí v televizi

Se znepokojením sledujeme, jak se na našich televizních okruzích neustále zvyšuje počet pořadů založených na zločinu a hlavně na násilí. Přitom ubývá pořadů pro ty, kterým se násilí nelíbí, nebo jim z nějakého důvodu vadí. Zvláště privátní televize se chovají tak, jako by 8 z 10 diváků toužilo každý den vidět fyzickou likvidaci člověka.

Poukazují přitom na vysokou sledovanost právě pořadů tohoto typu. Bohužel při tom srovnávají věci nesrovnatelné: Rodinný pořad je uveden jednou, v lepším případě dvakrát týdně. Pořad zabývající se násilím 3 i vícekrát denně. Vyšší sledovanost násilných pořadů je zčásti způsobeno nedostatkem kvalitních pořadů jiného druhu. Diváci prostě nemají šanci zvolit si pořad jiného charakteru, tak se dívají na to, co je jim předkládáno.

Podobné tendence není poslední dobou ušetřena ani Česká televize. Ještě před 3 lety vysílala každou středu a sobotu odpoledne seriál rodinného charakteru. Ať už z vlastního archívu, nebo z dovozu. Dnes už tak bohužel nečiní.

4. 4. 2007

Pesach (anglicky Passover) se nazývá osm dní (v diaspoře, ale sedm dní v Erec Jisra'el) trvající židovský "svátek přejití", který odpovídá křesťanským velikonočním svátkům; dodnes se v židovství slaví na památku vysvobození z Egypta a přechod rozestoupivšího se Rudého moře. Název Pesach (překročení) připomíná i to, že Bůh obešel, minul, "překročil" domovy Izraelitů, které byly označeny krví baránka, kduž zahubil egyptské prvorozené poslední z deseti egyptských ran (Ex. 12:23.27). Nekvašené chleby, které se požívají v týdnu pesach, macesy, symbolizují chvat při útěku z Egypta. Letošní Pesach začal od večera 3. 4. do večera 10. 4. 2007, čili 15. - 22. nisanu 5767 hebrejského kalendáře .

Pesach: Stvoření mých rukou se utopilo v moři a vy chcete zpívat píseň? BL

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, je spojený s památkou umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Ježíšovo vzkříšení je pro křesťany centrálním bodem jejich víry, smrt pro ně není konec, ale nový začátek nového života, a proto se o Velikonocích zvěstuje, že život zvítězil nad smrtí, pravda nad lží, spravedlnost nad nespravedlností a láska nad nenávistí. V rané církvi se Velikonoce slavily zprvu v den židovského svátku Pesach. Ještě dnes se považuje křesťanská slavnost velikonoční noci také za vzpomínku na "Starou" smlouvu.

Velikonoce - po stopách Ježíšových BL
4. 4. 2007

Takto nazvala kanadská reportérka Julie Masonová známé osobnosti, které trpí nějakou těžkou nevyléčitelnou chorobou. Ona sama prodělala rakovinu prsu, která je nyní v remisi, takže se mohla k problému jiných lidí vyjádřit z vlastní zkušenosti. Zaměřila se na dvě významné osoby dneška - paní Elizabeth Edwardsovou, manželku jednoho z uchazečů o místo prezidenta USA za Demokratickou stranu, a pana Tonyho Snowa, tiskového tajemníka Bílého domu ve Washingtonu.

4. 4. 2007
Milan Kubr

Denně se dočítáme, že ten či onen přední politik ztratil soudnost a prohlásil nebo udělal něco, co by se soudnému člověku nikdy nemohlo stát. Politici jako by se předháněli, komu se ztrátu soudnosti podaří předvést rychleji a přesvědčivěji. Vysvětlení je prosté -- v politice platí železný zákon klesající míry soudnosti, který zní: "Čím déle člověk pobývá v politice a čím je v ní úspěšnější, tím nižší je jeho soudnost."

3. 4. 2007

Odborné spory kolem státních maturit už se opakují od r. 1998, řadu let se opakují nebo obměňují chyby v testech, a opakují se také milionové výdaje ze státní kasy. Nedávno odstoupil ředitel instituce pro vývoj státních maturit (CERMAT), nejspíše z dobrých důvodů: neujasněnost vztahů mezi úřady a celou myšlenkou státní regulace maturit. Nyní se údajně chystají jít do ulic na protest proti státním testům i studenti. Mezi učiteli se vedou debaty, ale v Česku schází silná profesní organizace, která by byla s to se poučeně dohodnout na zásadním stanovisku a prosazovat ho. Česká inteligence, zaměstnavatelé, vzdělaní rodiče -- ti všichni školství spíše ignorují, a tak se státní testy pozvolna rozpínají a přibližují.

16. 3. 2007

V únoru 2007 přispělo celkem 104 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 49 141 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 28. 2. 2007 částku 243 997.58 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,711.41 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffaisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raffaisen Bance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raffaisen Banky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2007 Antologie Divokého vína - kulturní událost Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2007 Ohlédnutí: Literatura a internet v roce 2006 Miroslav  Vejlupek
8. 2. 2007 Opona   
22. 12. 2006 Anglosaští fotbaloví fanoušci diskutují o české literatuře :)   
6. 12. 2006 Exhibicionismus plže a exces jako normalita Miroslav  Vejlupek
29. 8. 2006 Když chceš něco vědět, tak se neptej Aleš  Merenus
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2007 Michael  Marčák
3. 4. 2007 Postranní laloky budou hlavním předmětem diskuze   
2. 4. 2007 Přestaňte se schovávat a přestaňte lhát, brigádní generále ! Štěpán  Kotrba
2. 4. 2007 Michael  Marčák
2. 4. 2007 Střílejte podkaliberní municí do míst, kde prorazíte   
31. 3. 2007 Schwarzenberg chce za americký radar od USA bezpečnostní záruky   
29. 3. 2007 Jsme podle ODS jen stádem blbounů nejapných?! Tomáš  Franke
28. 3. 2007 V Ansbachu to vrie Karol  Dučák jr.
27. 3. 2007 Der Spiegel: Americká protiraketová obrana je kontroverzní v mnoha aspektech   
27. 3. 2007 MZV ČR: "Nechte nás, my CHCEME lézt Američanům kamsi!" Jan  Čulík

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
31. 3. 2007 Slovenská armáda definitivně opustila Irák, Fico odsoudil nelegálnost mise "Trvalá svoboda" Štěpán  Kotrba
28. 3. 2007 Irácká vláda uvítá zpět Saddámovy obávané bezpečnostní síly Miloš  Kaláb
19. 3. 2007 Pákistánec Muhammad přiznal řízení atentátů z 11. září Josef  Vít
16. 3. 2007 Spojené státy odmítly britský verdikt   
16. 3. 2007 Bývalá agentka CIA zaútočila na Bílý dům   
9. 3. 2007 Demokraté v Kongresu vypracovali plán odchodu amerických vojsk z Iráku   
28. 2. 2007 Sebeklam vede k úpadku demokracie Joel S. Hirschhorn
26. 2. 2007 Šéf studie NIST popírá existenci roztavené oceli ve WTC Jiří  Míka
22. 2. 2007 Blair oznámil, že stáhne britská vojska z Iráku Jan  Čulík
22. 2. 2007 Vysoký Blairův poradce zkritizoval britského premiéra, že "nedával pozor" při vedení války v Iráku   

Školství RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2007 Nečisté maturity 2007 Ondřej  Hausenblas
16. 3. 2007 Co čeká (někdy) intelektuála? Miloš  Dokulil
7. 3. 2007 Jde o maturity, nebo o CERMAT?   
6. 3. 2007 Jak zabránit nové maturitě? Bojkotem CERMATu... Radek  Sárközi
6. 3. 2007 Za "ideální" maturity? A za faktografická testovací síta i na nižších stupních? Miloš  Dokulil
1. 3. 2007 Čtenáři slov Pavel  Táborský
22. 2. 2007 Ztráta zbytku iluzí Milan  Kulhánek
21. 2. 2007 Uniformy do škol František  Augusta
19. 2. 2007 Maturita - zkouška dospělosti? Pavel  Táborský
16. 2. 2007 Tony Blair chce zavést charitativní dary pro univerzity   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2007 Ústa v paměti národa Petr  Špička
2. 4. 2007 XXXIX. Mikuláš  Šprinc
29. 3. 2007 ■ ■ ■ Viktorie  Rybáková
28. 3. 2007 Lopuchy Tomáš  Třeštík
27. 3. 2007 Otec v zahradě Petr  Španger
26. 3. 2007 Bez konce Kateřina  Komorádová
23. 3. 2007 Borovice Vladimír  Holan
22. 3. 2007 Nahým a mokrým navrch Jan  Skácel
21. 3. 2007 ■ ■ ■ Zuzana  Gabrišová
20. 3. 2007 ■ ■ ■ Josef  Palivec

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2007 Zvýšení DPH pro veřejnou dopravu -- kde jsou Zelení? Jiří  Neustupa, Jiří Absolon
2. 4. 2007 Václav Klaus, média, klimatické změny a jejich prezentace Miloš  Dokulil
28. 3. 2007 Analýza: Bushova vláda cenzurovala výzkum o nebezpečných podnebných změnách   
27. 3. 2007 Klausův antiekologismus Jiří  Olšovský
27. 3. 2007 Je environmentalista nebezpečný levičák? Rudolf  Havelka
23. 3. 2007 Triumfální vystoupení Ala Gora v americkém Kongresu   
23. 3. 2007 Globální oteplování -- další fakta a další mýty Pavel  Kalenda
23. 3. 2007 Distancujeme se od Klause   
15. 3. 2007 Immanuel Wallerstein: Klimatické katastrofy: tři překážky bránící, aby se s tím něco dělalo Immanuel  Wallerstein

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2007 Rodinná politika, biskup augsburský a ženy jako stroje na plození dětí Uwe  Ladwig
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Antonín  Rašek, Miloš Balabán
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2007 Michael  Marčák
24. 3. 2007 Proč je potřeba Ústav paměti národa Lubomír  Novotný
19. 3. 2007 Ústav národní pomsty Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Kolik je dva...?!? Ladislav  Žák
22. 1. 2007 Vláda založená na zradě Milan  Valach
20. 1. 2007 Lhali vám, občané, lhali. A lhali vám skoro všichni... Štěpán  Kotrba
18. 1. 2007 Prohlášení vlády trojkoalice premiéra Mirka Topolánka   
16. 1. 2007 V nedělních TV-otázkách bylo dost dvorných úsměvů, aniž se ozvalo "Obušku, z pytle ven!" Miloš  Dokulil
16. 1. 2007 Prima lunaparium Pavel  Kopecký

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   
23. 11. 2006 Mediální monopoly narážejí na společenskou potřebu sdílení kultury Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba

Somálsko mezi národně osvobozeneckým bojem a islámským terorismem RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2007 Somálsko: bílé tváře pod maskami černých Daniel  Veselý
6. 2. 2007 Momentky ze Somálska Daniel  Veselý
31. 1. 2007 Jak dál v Somálsku? Mesfin  Gedlu
16. 1. 2007 V Somálsku nejde o "islamský terorizmus" Matúš  Holý
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
25. 12. 2006 Naše ČT -- o Vánocích Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
7. 6. 2006 Somálsko: břemena neúspěchů Mesfin  Gedlu

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu
9. 1. 2007 Somálsko: Při útoku na "teroristy" usmrtily Spojené státy civilisty   
9. 1. 2007 Africké otazníky Daniel  Veselý
29. 12. 2006 Somálsko -- díra v mapě Oldřich  Průša
3. 8. 2006 Impérium a suverenita Frank  Simoulay
14. 5. 2006 Fukuyama: Čemu dnes čelí svět   
28. 2. 2006 Ropa, militarizace a zájmy nadnárodních korporací Mesfin  Gedlu

Čína RSS 2.0      Historie >
27. 3. 2007 Konfuciův ústav a lidskoprávní globalizace Lukáš  Zádrapa
19. 3. 2007 Příliš mnoho peněz, aneb Nebezpečí globalizace dnes Uwe  Ladwig
20. 1. 2007 Stane se Čína i vojenským pánem světa?   
20. 1. 2007 Západ zuří, že Čína sestřelila satelit   
18. 1. 2007 Chceme čínskou Evropu? Martin  Kunštek, Štěpán Kotrba
17. 1. 2007 Rusko a globalizace Georgij  Veljaminov
12. 1. 2007 Čínská propaganda Jan  Čulík
10. 1. 2007 Rakety a jejich dvojí politická funkce Miroslav  Polreich
9. 1. 2007 Současná Čína: Sebevědomá, rozporná a šovinistická Lukáš  Zádrapa

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
5. 4. 2007 Aktivisté, experti a politici: strašák jménem Temelín Jiří  Pálka
30. 3. 2007 Americký vládní úřad GAO varuje: Připravte se na ropný zlom Michal  Brož
29. 3. 2007 Kuba a ropa Petr  Baubín
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
23. 2. 2007 Pragmatika energetické i jaderné bezpečnosti - vyvážená multilaterální politika Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Rusko-řecký ropovod povede přes bulharský Burgas   
17. 1. 2007 Tajné americké plány na získání irácké ropy   
9. 1. 2007 Ruská ropná kontroverze zasáhla ropné dodávky Evropě   
6. 1. 2007 Čína a Rusko spolupracující jako nikdy předtím   
3. 1. 2007 Ropný zlom či vrchol? Aneb zdroje jsou a budou Michal  Brož

Radio Wave na vlně 100,7 FM RSS 2.0      Historie >
31. 3. 2007 Zelenka neumí číst? Štěpán  Kotrba
13. 3. 2007 Dvořák and Jaklová: Do you want to rock? Irena  Ryšánková
13. 3. 2007 Dvořák a Jaklová - chcete pořádnou divočárnu? Irena  Ryšánková
12. 3. 2007 Nezpůsobilé k výkonu funkce - i ze zákona Štěpán  Kotrba
3. 3. 2007 Rada proti rádiu Štěpán  Kotrba
9. 2. 2007 Čert nepatří do pekla, ale do televize Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Agitky Českých médií už netáhnou, není divu Štěpán  Kotrba
3. 10. 2006 Rozhlas, jak ho vidí staří i mladí? Tragédie! Ivo V. Fencl
3. 7. 2006 Odpovědnost člena Rady a odpovědnost partajního sekretariátu Štěpán  Kotrba
30. 6. 2006 ČTK: Rada žádá ředitele ČRo, aby zastavil přípravy dalších stanic   

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2007 Vitex v Berouně: Kterak jsem zmlátil robocopa špejlí Vítězslav "Vitex" Dvořák
26. 2. 2007 Kterak Vitex a Slačálek nejspíše zmlátili policii Štěpán  Kotrba
25. 2. 2007 Člen hnutí hippies obviněn kvůli událostem v Berouně Štěpán  Kotrba
27. 1. 2007 Sociální demokrat, kudy chodil, tudy krad Topí  Pigula
22. 1. 2007 Jak se líbí Kateřině Jacques mezi zastánci globálního kapitalismu? Monika  Hoření
5. 1. 2007 Nebezpečné archivy: Kateřina Jacques a Ya Basta Topí  Pigula
29. 8. 2006 Jaké bylo pozadí útoku na Kateřinu Jacques? Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý