15. 4. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 4. 2009

Neštovice byly vyhlazeny. Epidemie neštovic nehrozí, přesto nyní britská vláda zveřejnila 122 stránkový nouzový plán, co dělat, pokud by v Británii náhle vypukla epidemie neštovic. Tyto velmi podrobné plány musí stát miliony liber.

Pravděpodobnost, že by vznikla epidemie neštovic, je nesmírně malá - asi tak 1 ku milionu, ovšem není zcela vyloučitelná, pokud Spojené státy a Rusko trestuhodně odmítají zlikvidovat své zásoby neštovic, píše v deníku Guardian George Monbiot.

Barack Obama.
15. 4. 2009
Ale pro Evropany je nejdůležitější zprávou ta, že Evropa je místem, kam státníci jezdí nechat se fotografovat, kdežto Turecko místem, kde se dělá geopolitika.

KD│ Týdenní opereta složená ze summitů G 20, NATO, EU, USA a Turecka skončila. Mediální spin těchto jednání se je snažil líčit coby úspěch a jako odraz znovuobjevení transatlantické jednoty.

Je nicméně faktem, že jednání skončila zdánlivou jednotou jen proto, že se Spojené státy smířily s evropskou neochotou přistoupit v klíčových záležitostech na kompromis. Americký prezident Barack Obama si přál, aby tento týden vypadal úspěšně, a proto z klíčových záležitostí vycouval; Evropané udělali totéž. A co více, Obama zřejmě uvedl do pohybu proces, který Evropu obchází, aby se soustředil na poslední zastávku, kterou bylo Turecko.

15. 4. 2009

Bývalý prezident George Bush a někteří jeho poradci z Bílého domu se tento týden sjeli do Dallasu a plánují tam založení budoucího "Ústavu pro politiku George W. Bushe". Ten institut by se ale spíš měl jmenovat "Bushův ústav pro studium manažerského selhání", míní ironicky komentátor deníku Washington Post Richard Cohen. Ústav by měl studovat, proč bylo Bushovo prezidentství taková katastrofa. To je prý úkol tak velký jako samotný Texas.

Bushovy výsledky byly skutečně pozoruhodné. Odešel z úřadu s nejnižší podporou voličů za posledních 60 let, zahájil dvě války, které dodneška neskončily, a národ přivedl do nejhlubší recese od Velké deprese z třicátých let. Pokud je pravda, že se učíme z chyb, Bushových osm let představuje skutečnou bonanzu poučení.

15. 4. 2009

Vzhledem k tomu, že trh je svou podstatou mimo morálku, vyplývá z toho, že trhy musejí být řízeny morálkou, podle toho, čeho chceme, aby dosáhly. Trh není cílem konzervatismu. Je to jen jeden z nástrojů, jímž jsou konzervativní cíle realizovány.

Šéf britské Konzervativní strany David Cameron provedl od r. 2005, kdy se stal jejím šéfem, v britském konzervatismu sociální revoluci. Minulý týden signalizoval George Osborne, britský konzervativní stínový ministr financí, že se britští konzervativci rozloučili s neoliberálním absolutismem posledních třiceti let a přijímají nový přístup k tržní ekonomice, píše v deníku Financial Times Phillip Blond, ředitel projektu pokrokového konzervatismu v organizaci Demos.

14. 4. 2009

Kanadský blogger Ilargi na svých stránkách The Automatic Earth upozorňuje na rozsáhlý článek Finanční válka proti Islandu profesora Michaela Hudsona zveřejněný na kanadském serveru The Global Research. Hudson, bývalý ekonom wallstreetských firem a pracovník Institutu OSN pro vzdělávání a výzkum (UNITAR), dnes vysokoškolský profesor, na příkladu zbankrotované islandské ekonomiky ukazuje podstatu a rizika současného světového finančního systému.

15. 4. 2009

KD│Podle názoru nositele Nobelovy ceny Paula Krugmana je alpská republika velmi blízko státnímu bankrotu. Populární ekonom to prohlásil včera v New Yorku, když Rakousko zařadil hned za Island a Irsko. Špatný stav státních financí podle Krugmana způsobil především rozsah půjček, které rakouské banky poskytly východoevropským zemím - ty podle čerstvého zjištění Mezinárodního měnového fondu dosahují úrovně až 70% HDP. Rakousko klesá také v hodnocení ratingových agentur. Tvrzení o špatném stavu rakouské ekonomiky naopak jako neopodstatněná odmítl šéf centrální banky Ewald Nowotny. Zprávu o velmi skeptickém hodnocení kondice rakouské ekonomiky přinesl deník der Standard.

Celý článek v němčině ZDE

16. 4. 2009

KD│Příslušníci Talibánu tajně vybírají příspěvky už i v největším pákistánském městě, informoval pákistánský deník Daily Times s odvoláním na lokální soukromou televizi. Příslušníci kmenů Mehsúd a Wazír žijící v Karáčí řekli reportérům, že před několika měsíci od nich Talibánci za několik dní vybrali více než dva miliony pákistánských rupií (více než půl miliónu korun). Zatímco někteří dárci patřili k sympatizantům islámského hnutí, jiní zaplatili ze strachu o svou bezpečnost.

Zdroj: ZDE

15. 4. 2009

Evropská komise zahájila právní kroky proti britské vládě za to, že údajně nevynucuje dodržování zákonů EU o ochraně osobních dat. Tyto zákony prý porušuje kontroverzní internetová reklamní agentura Phorm. Technologie firmy Phorm umožňuje poskytovatelům internetových služeb analyzovat, co dělají uživatelé internetu, a vytvářet tak profily jejich zájmů, které pak využívají reklamní agentury k umisťování relevantnějších reklam na stránky, které uživatelé posléze navštíví. Tuto technologii schválil britský úřad informačního komisaře pod podmínkou, že zákazníci dají předem souhlas k jejímu užívání v jejich případech. Evropská komise však zastává názor, že britské zákony musejí být posíleny, aby bylo zajištěno, že britští uživatelé internetu skutečně dostanou otázku, zda s touto technologií souhlasí, než o nich začnou být shromažďována data.

Podrobnosti v angličtině ZDE

15. 4. 2009

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Nadja Benaissa je známá německá zpěvačka. Se skupinou No-Angels prodala více než 5 milionů desek. Teď se o ní píše v jiné souvislosti, a to nejen v bulvárních novinách Bild-Zeitung, ale také ve Spiegel Online. Ona asi teď právě nezpívá, ale zřejmě sedí ve vězení, a to pro podezření z nebezpečného ublížení na těle.

licence Creative commons
15. 4. 2009

POZVÁNKA NA DISKUZNÍ KONFERENCI

Dne 16. 4. 2009 budou na serveru organizace Creative Commons oficiálně spuštěny české verze licencí Creative Commons. Licence umožňují snadno a legálně stahovat, šířit a společně vytvářet autorským zákonem chráněný obsah. Od tohoto dne budou mít čeští autoři možnost svá díla vystavit pod českou verzi licence, vytvořenou v národním jazyce a v maximálním souladu s českým autorským právem. Tisková a diskuzní konference k uvedení české verze licencí Creative Commons je součástí festivalu Multiplace.

15. 4. 2009

KD│Některé americké komunity začaly vydávat lokální měny. Je jich zatím jen několik, ale přibývají. Adaptovaly myšlenku vzniklou v době Velké deprese, aby pomohly spotřebitelům a místním obchodníkům.

Systém obecně funguje tak, že obchody a jednotlivci vytvoří síť, která tiskne lokální měnu. Zákazníci ji nakoupí se slevou - zaplatí například 95 centů za dolar - a za plnou cenu pak utrácejí v obchodech, které měnu přijímají, popisuje mechanismus Marisol Bello pro USA Today.

14. 4. 2009

POZVÁNKA NA KŘEST KNIHY

křest nové knihy "Válka, mír a politická moc", (ed. Stanislav Holubec, Svoboda Servis, Praha 2008, ISBN 9788086320595, EAN 9788086320595) se bude konat ve středu 15. dubna v 17:00 v galerii Lapidárium (Praha 1, Rámová ul.). Do knihy přispěli mj. Jana Ridvanová, Jan Kavan, Zdeněk Zbořil, Miloslav Bednář a Zdeněk Vyšohlíd. Součástí křtu bude beseda s autory a recitál protiválečných písní saxofonistky Laury Henke.

14. 4. 2009

KD│Otázka zní mnoha lidem hrubě, ale právě proto je třeba ji položit. Obamova administrativa pokračuje v programu masivních sanací, které mají zbavit banky špatných aktiv. Plán má zahrnovat až bilion dolarů z kapes daňových poplatníků, napsal pro magazín Truthout Dean Baker, spoluředitel Center for Economic and Policy Research.

Mnozí z nás poukazovali na to, že plán může být snadno zneužit. Pravděpodobně povede k situaci, v níž investoři zaplatí za aktiva příliš mnoho, protože větší část rizika mohou přenést na daňové poplatníky. Pokud investoři následně při prodeji aktiv přijdou o peníze, většinu toho zaplatí poplatníci. Je také možné, dokonce i při obrovských subvencích jež plán zahrnuje, že banky přesto budou půl roku až rok potřebovat další státní pomoc.

14. 4. 2009

Minulý týden přinesly kanadské noviny na stejné straně dvě zprávy z karibské oblasti - z Haiti a Kuby. Haiti potřebuje další mezinárodní pomoc, protože je tam situace stále špatná přes veškeré ujišťování, že se jednou zlepší. Kubu navštívili tři afroameričtí zákonodárci z USA, kteří usilují o zrušení amerického hospodářského embarga uvaleného v r. 1962.

14. 4. 2009
Lubomír Lédl

Před týdnem se v Abruzzu ve střední Itálii rozpoutalo peklo. Ničivé zemětřesení srovnalo se zemí část města Aquila o život přišlo zatím 278 lidí. Nezaujatý pozorovatel dění v Evropě by jistě předpokládal, že taková pohroma vyvolá rychlou akci Evropské unie a že předsednická země automaticky zareaguje a přijde okamžitě s iniciativou na pomoc postiženým a Itálii, tím spíš, že mezi oběťmi jsou i dva mladí Češi.

Místo toho jsme svědky, jak se v EU nakládají stamiliardy na kárku a vezou se do MMF (tedy vlastně na podporu dolaru), aby se nahradily úplně jiné škody.

14. 4. 2009

Dvacáté století je dávno za námi, ale pořád jsme se ještě nenaučili žít ve století jednadvacátém, anebo alespoň uvažovat způsobem, který by mu odpovídal. Nemělo by to být těžké, vzhledem k tomu, že základní myšlenka, která dominovala ekonomice a politice v minulém století zjevně zanikla na smetišti historie. Touto myšlenkou bylo uvažování o moderních průmyslových ekonomikách, nebo vlastně veškerých ekonomikách, prostřednictvím dvou navzájem neslučitelných protikladů: kapitalismu a socialismu, píše v deníku Guardian marxistický historik Eric Hobsbawm.

13. 4. 2009

Britové dobře vědí, proč otevírají archivy až po padesáti letech

Zpytuju vlastní svědomí, proč mám pocit znepokojení nad informací, že studenti z pražské filozofické fakulty vydávají knižní publikaci Prověřená fakulta. KSČ na Filozofické fakultě UK v letech 1969-1989, "první knižní výstup studentského projektu Výzkum mechanismů činnosti fakultní organizace KSČ na FF UK v období 1969--1989, který běží od počátku roku 2007".

Měl bych být rád, protože poměry v normalizačním období sedmdesátých a osmdesátých let byly na pražské filozofické fakultě zřejmě šílené, i když nás studentů na anglistice se příliš netýkaly: měli jsme americké a britské učitele.

Jenže "studentský badatelský tým", který "zkoumá" situaci, jaká vládla za jiného režimu, mi hodně připomíná "akční výbory", týmy mladých komsomolců, kteří po roce 1948 hodnotili činnost lidí na filozofické fakultě také za jiného režimu, v jiných historických souřadnicích...

14. 4. 2009

Washington se smlouvou o omezení strategických jaderných zbraní nespěchá

KD│Ve Washingtonu vyšly najevo nové skutečnosti: Obamova administrativa údajně nespěchá s uzavřením nové smlouvy o strategických útočných zbraních; ta by koncem roku měla nahradit smlouvu START, jejíž platnost vyprší. Nový americký prezident navíc nejen že nezavrhl Bushovu myšlenku rychlých přesných konvenčních úderů uskutečnitelných na libovolném místě planety, ale chystá se ji naopak přednést v pozdější etapě rozhovorů s Moskvou, napsal v Nězavisimoj gazetě Artur Blinov.

14. 4. 2009

Steinmeier: Tyto zbraně jsou zastaralé

KD│Kandidát německých sociálních demokratů na spolkového kancléře v květnových volbách a současný ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vzal opravdu vážně Obamův pražský projev o jaderném odzbrojování. Prosazuje stažení zbývajících amerických jaderných zbraní z německého území, informoval server Spiegel Online. Stávající kancléřka Angela Merkelová (CDU) naproti tomu hodlá letitý arsenál z dob studené války nadále zachovat.

14. 4. 2009

V jednom krátkém fragmentu z Schellingova díla jsou osobnost a bytí člověka rozděleny do tří navzájem propojených částí -- vůle ("je základem a důvodem všeho, tím co prvotně plodí látku, příčinou bytí" ), rozum ("pořádající a ohraničující, dává míru nekonečné a bezmezné vůli, umožňuje uvědomění a svobodu") a duch ("vlastní účel bytí, to k čemu se má vůle povýšit a osvobodit skrze rozum"). Pro člověka (pouze pro člověka, nikoliv pro zvíře) je logicky odvoditelné, že optimální stav nastává jen ve chvíli, když jsou tyto tři zmíněné prvky lidského bytí seřazeny ve vzestupném pořadí, vůle-rozum-duch. Není to nic jiného než jednoduché schéma sebeuvědomování lidské podstaty a akt posledního zamávání reliktům nereflektovaného vědomí. ... Tato idylka velmi rychle končí s pokusem aplikovat ji na dnešní společnost. Realita je absolutně jiná.

14. 4. 2009

Zhruba před rokem probíhala na Britských listech debata o britském bohemistovi Robertu Pynsentovi, která se opírala především o pár útržkovitých výroků budících "skandální" dojem. Povětšinou nešlo o seriózní konfrontaci myšlenek, ale o osobní útoky. Zdá se, že tento styl je v českých akademických kruzích dominantní: můžeme srovnat třeba s debatou o vysokoškolské výuce historie v roce 2001, která místo potřebné rozpravy o stavu jednoho oboru na FF UK přinesla řadu více či méně rafinovaných urážek, podpásovek a dokonce mocenských zákroků do kariérního postupu oponentů (viz sborník, který byl publikován jako příloha Zpravodaje Historického klubu 1/2002).

Teď je situace jiná. K dispozici je recenze Pynsentovy aktuální publikace, kterou napsal Jiří Holý a která vychází souběžně v České literatuře. Přestože Holý Pynsenta nešetří, všechny své námitky přesvědčivě doložil.

10. 4. 2009

Robert B. Pynsent: Ďáblové, ženy a národ. Výbor z úvah o české literatuře. Ediční spolupráce a překlad z angličtiny Jan Pospíšil. Rejstřík Milena Vojtková. Praha, Karolinum 2008. 644 strany.

Robert B. Pynsent, dlouholetý profesor School of Slavonic and East European Studies na londýnské univerzitě, má už léta zaslouženou pověst enfant terrible mezi zahraničními bohemisty. Boří mýty a provokuje. Tak tomu bylo už v osmdesátých letech minulého století, když vyjádřil přesvědčení (ojedinělé v západním světě), že česká exilová a nezávislá literatura je přeceňována a že produkty oficiálně vydávané literatury jsou podceňovány. Nedávno na konferenci v České Skalici, uspořádané u příležitosti stopadesátého výročí vydání Babičky , vyvolal údiv ctitelů Boženy Němcové, když neváhal srovnat její dílo s Hitlerovou rasisticko memoárovou knihou Mein Kampf - pramen obou děl našel ve spise Deutsches Volkstum německého nacionalisty a cvičitele F. L. Jahna. Nonkonformismem, ale také entuziasmem, jímž dokáže oslovit své posluchače a studenty, právě jako zevrubnou znalostí známých i neznámých děl české a slovenské literatury si Pynsent získal pozornost, autoritu i kritiku. Po Pátrání po identitě (1996) se nedávno objevila jeho druhá samostatná česká kniha (anglicky vydal kromě řady studií monografii o Zeyerovi a dekadenci a drobnější knížku o Páralovi), rozsáhlý soubor studií Ďáblové, ženy a národ , který vydalo pražské univerzitní nakladatelství Karolinum.

Právě vyšlo v časopise Česká literatura. Přetiskujeme se svolením redakce i autora.

13. 4. 2009

Tuto otázku si jistě kladou aktuálně ti nejpotřebnější a mezi ně určitě patří již celý Svatý týden obyvatelé kraje Abruzzi v Itálii. Je určitě moc dobře, že na ně papež myslí, dokonce že církev Svatá sloužila za oběti zemětřesení mši na Velký pátek, ale to je asi tak všechno. Možná jsem slepý a hluchý, ale kromě toho, že o život přišli i dva mladí lidé z České republiky, se v předsednické zemi nepohnula této souvislosti ani myš.

12. 4. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V březnu 2009 přispělo celkem 183 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 32 585.45 Kč. Příjem z reklamy byl 14 000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 3. 2009 částku 83 378.92 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2009 Americké komunity tisknou lokální měny   
15. 4. 2009 Stratfor: Obamova strategie na summitech   
15. 4. 2009 Krugman: Rakousko je horkým kandidátem na státní bankrot   
14. 4. 2009 V Německu kritizují šrotovné   
14. 4. 2009 Nebezpečí, které ohrožuje přežití všech firem, neboli O pozitivní stránce bankrotů Uwe  Ladwig
14. 4. 2009 Pokud záchranný balíček selže: Dostane někdo padáka?   
14. 4. 2009 Finanční predátoři, Island a potřeba nového světového měnového systému Jindřich  Kalous
11. 4. 2009 Máte padáka! Michael  Moore
10. 4. 2009 Proč se lákavé předpovědi letošního oživení v USA zřejmě nesplní   
9. 4. 2009 Deset tisíc na Wall Streetu Štěpán  Steiger

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2009 Stratfor: Obamova strategie na summitech   
14. 4. 2009 Kandidát SPD na kancléře chce stáhnout americké jaderné zbraně z německého území   
14. 4. 2009 Obama prý přijal Bushovu myšlenku globálních konvenčních úderů   
14. 4. 2009 Pokud záchranný balíček selže: Dostane někdo padáka?   
11. 4. 2009 Máte padáka! Michael  Moore
11. 4. 2009 Obama a změna ve světě Oskar  Krejčí
10. 4. 2009 Obama: Jsem zde díky Pražskému jaru Miroslav  Polreich
9. 4. 2009 Obamova afghánská politika jako dèja vu   
9. 4. 2009 Primární účel Obamovy cesty do Evropy: naverbovat vojáky pro válku USA v Afghánistánu a Pákistánu Daniel  Veselý
9. 4. 2009 Deset tisíc na Wall Streetu Štěpán  Steiger

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2009 Neviditelní Češi Petr  Schnur
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2009 Čeští samci v Evropě Marie  Haisová
12. 3. 2009 Zygmunt Bauman: Muži jsou trubci   
12. 2. 2009 O odbornících, poustevnících a babičce paní Haisové Karel  Dolejší
11. 2. 2009 Už žádnýho chlapa do baráku nechci Marie  Haisová
9. 2. 2009 Zvěřinový guláš Anna  Čurdová
6. 2. 2009 Zvěřina jako Turkmenbaši Anna  Čurdová
3. 2. 2009 Sadomasochismus to tedy nebyl Jan  Čulík
3. 2. 2009 Znojemskou učitelku vlastně znásilnili   
3. 2. 2009 Pornografie   
2. 2. 2009 Brutální zotročení znojemské "učitelky" Jan  Čulík

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2009 Stratfor: Obamova strategie na summitech   
10. 4. 2009 Protest gruzínské opozice dnes pokračuje   
9. 4. 2009 Stratfor: V Gruzii se možná blíží revoluční bod varu   
9. 4. 2009 Gruzínská opozice dala prezidentovi čtyřiadvacetihodinové ultimátum Karel  Dolejší
25. 3. 2009 Ruský ministr financí předpovídá novou vlnu problémů finančního sektoru   
17. 3. 2009 Konec zatlačování, konec mentorování - jasné priority a respekt Karel  Dolejší
6. 3. 2009 Stratfor: Šest pilířů ruské moci   
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   
6. 3. 2009 Budeme znova mrznout? Karel  Dolejší
5. 3. 2009 Gazprom plánuje postavit v Německu plynové zásobníky pro EU   

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2009 Ultrakonzervativní Občanský institut se přiznal: nechal se financovat z USA   
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 O hyenách, kočárku a "velké" politice Jan  Keller
27. 10. 2008 Topolánek: podmínky mé demise Mirek  Topolánek
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2009 Protest gruzínské opozice dnes pokračuje   
9. 4. 2009 Před protesty opozice v Tbilisi odpojili internet   
9. 4. 2009 Stratfor: V Gruzii se možná blíží revoluční bod varu   
9. 4. 2009 Gruzínská opozice dala prezidentovi čtyřiadvacetihodinové ultimátum Karel  Dolejší
6. 3. 2009 Stratfor: Šest pilířů ruské moci   
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   
25. 2. 2009 Gruzie: Nová koalice žádá předčasné prezidentské volby   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2009 Etnická čistka pracovního trhu aneb Při loupání cibule Karel  Dolejší
10. 10. 2008 Další překážka příchodu lidí ze zahraničí do ČR   
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 Co s odpovědností za nežádoucí reakce? Petr  Wagner
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
18. 2. 2009 Platy a poplatky Boris  Valníček
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček

Zelení RSS 2.0      Historie >
4. 4. 2009 G20 aneb udržitelné dynamické ekvilibrium ohněm a mečem Daniel  Solis
27. 3. 2009 Diverzifikovaná, decentralizovaná, občanská a komunální energetika Štěpán  Kotrba
25. 3. 2009 Nudný kolovrátek aktivismu snílků Štěpán  Kotrba
19. 3. 2009 Není frakce jako frakce Pavel  Pečínka
19. 3. 2009 "Demokratická výzva" svolává valnou hromadu   
18. 3. 2009 Pane Juste, spletl jste si dveře Václav  Hála
11. 3. 2009 Zelená se, zelená? Miloš  Dokulil
9. 3. 2009 Ústřední revizní komise Strany zelených: Čáslavka a Šlegr budou zbaveni všech funkcí   
9. 3. 2009 Jak mohou být zelení atraktivní pro voliče komunistů? Boris  Cvek
9. 3. 2009 Vzkaz pro modrozelenou bandu ve Straně zelených Pavel  Pečínka

Čína RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2009 Německo získalo miliardové objednávky z Číny   
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat   
17. 2. 2009 Clintonová dorazila do Asie a Severní Korea odpálí raketu "s doletem do USA"   
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2009 Falešný Schindlerův seznam a novinářská senzacechtivost Jitka  Gruntová
9. 4. 2009 Učící se učitelé Irena  Ryšánková
2. 4. 2009 Pořady z celého světa zadarmo - nový projekt České televize   
27. 3. 2009 Matematická rovnice ČT: 2026 = ¾ z 2 500 000   
24. 3. 2009 Rada Českého rozhlasu se vážně chce soudit s koncesionáři...?   
16. 3. 2009 Strana nezávislých naivků jako politický ideál? Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
20. 2. 2009 Serpenízek další z malých digitálních televizí je v problémech Štěpán  Kotrba
18. 2. 2009 Týden - kreativně přepracovaný Telegraph? Štěpán  Kotrba
17. 2. 2009 Touží Bobocký stále po křesle ředitele STV? Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2009 Systém jako systém, dyť je to fuk, hlavně když poslouží "naší" věci Stanislav  Kaucký
13. 3. 2009 Scott Ritter: Obamo, vyřiď to s B týmem   
3. 3. 2009 Poradní orgán doporučil Kongresu opustit projekt brdského radaru Karel  Dolejší
27. 2. 2009 Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně   
26. 2. 2009 Češi bydlí v zemljankách, hrají na dudy a milují Wesleyho Clarka Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Jen počkej zajíci....radar bude! Miloslav  Štěrba
20. 2. 2009 Obamova administrativa už nespěchá s radarem ani s raketami   
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2009 Boj proti terorismu "znamená konec soukromí"   
28. 1. 2009 Chcete opravdu poskytnout svá data společnosti Google? Jan  Molič
28. 1. 2009 Ochrana osobních údajů -- není co slavit   
19. 1. 2009 Vláda zbrkle přijala návrh zákona o registrech, který může ohrozit občany   
31. 12. 2008 Moc Velkého bratra má výrazně posílit   
24. 2. 2008 Britská vláda požaduje, aby všichni cestující v EU poskytovali úřadům podrobná osobní data   
6. 2. 2008 Výhledy a rizika ochrany osobních dat v ČR Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 FBI požaduje přímý přístup k datům o totožnosti britských občanů   
31. 12. 2007 USA, Británie, Rusko, Čína, Singapur a Malajsko nejvíce porušují soukromí občanů   
5. 12. 2007 Máme se bát Velkého bratra?   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 4. 2009 Obamova afghánská politika jako dèja vu   
9. 4. 2009 Primární účel Obamovy cesty do Evropy: naverbovat vojáky pro válku USA v Afghánistánu a Pákistánu Daniel  Veselý
6. 4. 2009 Šéfové NATO schválili nový přístup k Afghánistánu   
6. 4. 2009 Sílící bouře   
4. 4. 2009 Afghánistán: Další ztracená válka? William S. Lind
3. 4. 2009 Proč se špiníme s Talibánem, aneb o co jde Michal  Vimmer
2. 4. 2009 Seymour Hersh: Tajné americké jednotky zabíjely v mnoha zemích světa   
2. 4. 2009 Immanuel Wallerstein: Af-Pak, Obamova válka Immanuel  Wallerstein
31. 3. 2009 Írán nabídl Spojeným státům pomoc v Afghánistánu   
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2009 Proč zakazovat názor? Miroslav  Uhlíř
28. 2. 2009 Britská vláda "zneužívá strachu" k likvidaci demokratických svobod   
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2009 Melounek sem, melounek tam Pavel  Táborský
9. 3. 2009 Oxfordský profesor doporučuje, aby teenageři chodili do školy až od 11 hodin   
4. 3. 2009 MŠMT pokračuje v neprůhledné přípravě školské reformy   
27. 2. 2009 70 procent evropských absolventů anglických vysokých škol nesplácí půjčky na školné :) Jan  Čulík
19. 2. 2009 Zavést školné v ČR? Rozhodně ne!   
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2009 Rusko prodlužuje životnost strategických raket   
14. 4. 2009 A přece se staví...   
9. 4. 2009 Z jedné náruče do druhé? Štěpán  Steiger
9. 4. 2009 Mladá komunistická úderka aneb komu doopravdy vadí srp a komu kladivo Štěpán  Kotrba
8. 4. 2009 Čeho vlastně dosáhl severokorejský raketový test?   
8. 4. 2009 V radarovém rauši Karel  Dolejší
8. 4. 2009 Nepromyšlené slouhovství Saši Vondry Jan  Čulík
7. 4. 2009 Radar a plán Anakonda Karel  Dolejší
7. 4. 2009 K radaru v Brdech v aktuálním mezinárodním kontextu a ke skutečné povaze někdejšího československo-sovětského přátelství Petr  Kužvart
7. 4. 2009 Neviditelní Češi Petr  Schnur

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2009 Jak přemýšlet o literatuře? Lukáš  Borovička
14. 4. 2009 Válka, mír a politická moc   
10. 4. 2009 Robert Pynsent mýtoborný - a mýtotvorný Jiří  Holý
2. 4. 2009 Rozhrnout oponu Josef  Švéda
1. 4. 2009 Smiešna vážnosť románopisca Milana Kunderu Igor  Daniš
17. 3. 2009 Novotný, novotnější, nejnovotnější Petr  Štengl
6. 3. 2009 The Crisis of Czech Literature Štefan  Švec
3. 3. 2009 Zemřel spisovatel Jan Vladislav   
2. 3. 2009 Lidé nečtou Josef  Vít
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics