20. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 2. 2009

Na Veletržní, pár set metrů od relikvií předsednictví, mezi litinovými sloupky chodníku ležel dobře zformovaný exkrement. Nějaký vtipálek cestou kolem zastrčil do hromádky špejli s vlaječkou. Při pohledu na objekt zdobený státním symbolem mě samozřejmě obešla nábožná hrůza; avšak zdá se mi, že k posvátnu bylo přimíšeno i leccos jiného, hustého a temného, co se teprve nyní ztěžka dere ke slovu.

Vlastenecké lejno vprostřed pražské ulice, v půli cesty mezi vietnamským krámkem a čínskou restaurací, sehrává osvětovou úlohu v komunikaci mezi národy: Ukazuje turistům, kteří se vydali poznat stověžatou, čím že to deregulovaní Češi vlastně sladí. To věru není malá zásluha.

21. 2. 2009

Karel Schwarzenberg je šlechtic, povoláním ministr. V Rakousku uváděl jako povolání „lesník a hospodský“. Tu poslední profesi využívá v rozhovorech s českými novináři. Vhodně se totiž doplňují. V sobotní Mf Dnes s ním vedl rozhovor Viliam Buchert.

21. 2. 2009

ZÁCHRANA NÁDRAŽÍ V ÚSTÍ NAD ORLICÍ

Osud historicky cenného nádraží v Ústí nad ukazuje, že někdy stačí vyměnit ministra, a škody lze napravit. Alespoň v jednom izolovaném případě. Nový ministr dopravy Bendl se přiznal tváří v tvář aktivistům i novinářům, že nádraží není třeba bourat. Řešení existuje, řekl doslova. Proč nešlo řešení nalézt už dříve. Správa železniční dopravní cesty se tedy projevila jako skupina barbarů, když upřednostnila demolici historické nádražní budovy před nalezením řešení. Britské listy upozornily jako první na tento případ úřednické zvůle.

A nyní se přidáváme i k návrhům řešení užití budovy.

20. 2. 2009

TOLERANCE A INKLUZIVITA:

Základním úkolem vzdělávání je přece dosáhnout porozumění, nikoliv vytvářet sympatizanty. Skutečným nebezpečím není, že by muslimské děti mohly nepřijít k závěru, že sebevražedné atentátnictví je šokující zločin. Skutečným nebezpečím je, že by se mohlo stát, že u nich vytvoříme dojem, že nejsou Brity.

Pokud by byly muslimské děti v britských školách radikalizovány, aby se staly teroristy, bylo by to znepokojující, píše v konzervativním britském deníku Daily Telegraph George Pitcher. Naštěstí se to neděje. Organizace Civitas zveřejnila analýzu o muslimských školách v Británii. Podle studie neexistují žádné důkazy, že by byly muslimské děti v britských školách vedeny k nadšení pro protizápadní "svatou válku". Studie však zjistila, že některé muslimské školy povzbuzují své žáky, aby západní společností pohrdali, aby se považovali za její oběti a aby měli pocit outsiderů.

20. 2. 2009

Zatímco svět trpí úvěrovou krizí, Čína začala nakupovat

Peking oznámil v pátek, že jedna velká státní čínská banka, China Development Bank, poskytla brazilskému obřímu ropnému gigantu půjčku ve vyší 10 miliard dolarů za příslib dlouhodobých dodávek ropy Číně. Podobné dohody podepsala tento týden Čína s Ruskem a s Venezuelou. Celkově Čína tento měsíc investovala do ropy 41 miliard dolarů.

21. 2. 2009

ANALÝZA

Globální síly ve světě se přeskupují. Spojeným státům vyvstává nová hrozba - daleko horší, než islámský terorismus. Ekonomický úpadek. Strategická ekonomicko-politická spolupráce, kterou nastavily Rusko a Čína v Jižní Americe, odřezává sever kontinentu od surovinových zdrojů a perspektivně i od levné pracovní síly. Kanada se blíží svou politikou k Evropě a nemusí to trvat moc dlouho, a Evropská unie získá první zámořskou zemi. Budoucí svět se nejspíš bez USA obejde.

ČTK: Americký ministr obrany Robert Gates na schůzce ministrů obrany NATO v Krakově
20. 2. 2009

O protiraketové obraně hovořil Gates s polským premiérem Donaldem Tuskem a ministrem obrany Bogdanem Klichem na schůzce ministrů obrany NATO v Krakově. "V zásadě jsem jim řekl, že tato vláda potřebuje více času," řekl novinářům Gates po skončení dvoudenního neformálního zasedání.

Čas potřebuje podle Gatese nová americká administrativa na to, aby se seznámila s projektem v kontextu vztahů s Polskem, Českem a spojenci, v souvislosti se závazky, které Spojené státy daly v rámci evropské raketové obrany, a také v kontextu vztahů s Ruskem. "Protiraketový štít, proti němuž se vehementně staví Rusko, se také přehodnocuje," podotkl ministr obrany.

◄ ČTK: Americký ministr obrany Robert Gates na schůzce ministrů obrany NATO v Krakově

ČTK: Gates: USA chtějí víc času na rozhodnutí o protiraketové základně ZDE

iDnes: USA brzdí protiraketový štít, Poláky už požádaly o víc času ZDE
iHNed: Dejte nám na protiraketový štít více času, požádal americký ministr Poláky ZDE
21. 2. 2009

KD│ K neformálním setkáním představitelů NATO dochází pravidelně, na různých místech, a nejde o konference, na nichž se přijímají klíčová rozhodnutí nebo se tam podepisují důležité dokumenty, vysvětluje pro server Wprost Krzysztof Grzegrzółka. Ministři národní obrany šestadvaceti států přijíždějí na taková setkání s rodinami a večer se účastní plesu. Krakovské setkání představitelů NATO před květnovým summitem Aliance má však zcela výjimečný charakter. A nejen proto, že ministři obrany Polska Bogdan Klich a USA Robert Gates podepsali dohodu o spolupráci v oblasti sil zvláštního určení.

22. 2. 2009

Ekologičtí uprchlíci:

KD│Sociální psycholog Harald Welzer věří, že klimatické změny přivedou do Evropy masy ekologických uprchlíků. V rozhovoru pro Spiegel Online varuje, že naše demokracie na to nejsou připraveny. Řeč je o strachu lidí z nového a jejich nechuti k životnímu stylu, který by chránil klima.

22. 2. 2009
John Michael Greer

KD│ Když lidé hovoří o budoucí roli technologií, většinu času věnují těm nejsenzačnějším - tedy těm, které kolem sebe ještě neměli dost dlouho, aby jim sklouzly do spodní osnovy každodenní existence. Zejména v dobách úpadku je mnohem pravděpodobnější, že u některých zcela běžných technologií nebude zaznamenán určující význam jejich zachování nebo zániku pro osud celé společnosti.

20. 2. 2009

ŠOK│ Nová tisková mluvčí (Lejla Abbásová) nového ministra pro lidská práva a národnostní menšiny (Michaela Kocába, SZ) se jede spolu s ministrovou vedoucí sekretariátu (Lucií Otáhalovou, bývalou vedoucí odboru pro lidská práva) v pondělí 23. 2. 2009 utkat s primátorkou města Chomutova (Ivanou Řápkovou, ODS). "Cílem cesty je monitoring aktu výdeje sociálních dávek v kontextu nestandardního postupu vedení města z minulého týdne." Ministr prý "problematizuje" fakt, že v úterý 17.2. bylo přímo na magistrátu města povoleno soukromým exekutorům zabavit sociální dávky cca sto lidem. Odebrány byly těm, kteří městu dluží.

Na koho si vsadíte?

20. 2. 2009

Čechům stále vadí příliš mnoho reklamy v komerčních televizích, vyplývá z lednového průzkumu společnosti Factum Invenio. Přesycenost z reklamy v případě Novy pociťuje 83 procent lidí a v případě Primy 77 procent dotázaných. Ve veřejnoprávní České televizi pociťuje úroveň reklamy jako přílišnou 46 procent diváků. ... Zhruba 86 procentům lidí vadí přerušování televizních pořadů reklamními bloky.

19. 2. 2009, Marketing & Media: Češi jsou stále nejvíc přesyceni reklamou na Nově a Primě ZDE

8. 10. 2007, Štěpán Kotrba: "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude ZDE
8. 10. 2007, Bohumil Kartous: Zakažte reklamu a zhroutí se společnost ZDE
21. 12. 2007, Jan Stern: Dokud bude v ČT reklama, bude její vysílání komerční ZDE
20. 2. 2009

Francouzské ministerstvo zdravotnictví varuje v oficiální kampani, že alkohol způsobuje rakovinu. "Pití alkoholu a zejména vína se nedoporučuje," konstatuje francouzský Národní institut pro výzkum rakoviny. Jediná sklenička vína denně zvýší pravděpodobnost onemocnění rakovinou o 168 procent, varuje brožura francouzského ministerstva zdravotnictví.

20. 2. 2009

RECENZE

Holomkovy představy o elitě jako operativní mytologie

Ing. Karel Holomek: Vývoj romských reprezentací po roce 1989 a minoritní mocenská politika ve vztahu k Romům. Text uveřejněný ve sešitech pro sociální politiku „Romové v České republice“ Socioklub 1999. ISBN 80-902260-7-8

Autor v úvodní kapitole operuje řadou pojmů jako „elita“, „reprezentace“,“romský intelektuál“, „rod“, „romský vůdce“, „romský fundamentalizmus“, „autorita“, „autokratizmus“. Tyto pojmy nejsou jasně popsané a definované ani pro i pro potřebu této monotematické studie, přičemž svým použitím často neodpovídají oficiálním a zažitým definicím pojmů.

21. 2. 2009

KD│Jaký je stav ekonomiky? Velmi špatný, napsal Guillaume Duval pro Alternatives Economiques. Globální ekonomika od roku 1929 neprošla tak mohutným šokem. Je to především důsledek deregulace, která umožnila, aby se finančnictví vymklo dohledu zřízenému po krizi 30. let. Nicméně finanční nepořádky by neměly tak těžké důsledky, pokud by nespolupůsobil vliv kolosální nerovnováhy v reálné ekonomice a opětovný nárůst nerovností nevídaných od počátku 20. století. Masivní předluženost amerických domácností tvoří protiklad fantastických přebytků Číny a celé skupiny zemí souhrnně nazývaných "Jih". Jinak řečeno, přebytky získané z výroby Jihu nebyly použity přednostně k rozvoji vzdělávacího a zdravotnického systému těchto zemí nebo ke zvýšení mezd. Prostřednictvím zadlužení posloužily hlavně k jednostranné podpoře nadměrné americké spotřeby. Éru, jež nyní končí, patrně historici označí za periodu kolektivní slepoty...

20. 2. 2009

Jak analytikové varují před hrozícím krachem bank ve střední a východní Evropě, nové členské země EU se propadají do stále hlubší krize totožnosti, píše v deníku Financial Times Katinka Barysch z institutu Centre for European Reform a autorka knihy New Europe and the Economic Crisis (Nová Evropa a hospodářské krize), únor 2009. Nejde jen o to, že jsou nyní pod tlakem jejich finanční systémy. Jejich celý model růstu byl zpochybněn. Pocit bezmoci a deziluze by se mohl proměnit do politických chyb s těžkými střednědobými následky.

20. 2. 2009

Evropské (myšleno západoevropské) banky nyní budou čelit v následujících měsících úplně nové vlně ztrát, které dosud nebyly zahrnuty v žádné vládní pomoci adresované k záchraně bankovního sektoru. Narozdíl od bank v USA, kde se ztráty odvíjely od jejich vystavení se nekvalitním, nemovitostním a dalším podvodným půjčkám, problémy západoevropských bank, zejmna v Rakousku, Švédsku a možná i Švýcarsku vyvstávají především z masivního půjčování klientům ve východní Evropě v období 2002-2007, za extrémně nízkých mezinárodních úvěrových sazeb, píše F. William Engdahl.

20. 2. 2009

Český prezident vyvolal hromadný odchod europoslanců ze sálu

Klausův "výkon" v Evropském parlamentě se rovnal dalšímu odvádění pozornosti [od skutečných problémů] v rámci českého předsednictví EU, které začalo před šesti týdny uměleckou instalací, zesměšňující ostatní členské země EU. České předsednictví od té doby pronásledují otázky - zejména z Francie - zda je tato země schopna vést Evropskou unii v době hospodářské a finanční krize, píše deník Financial Times.

Četní poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek odešli na protest ze sněmovny, když český prezident Václav Klaus řekl ve svém projevu, že instituce trpí "deficitem demokracie" a přirovnal jeho fungování k parlamentům ve východní Evropě v době komunistické éry. Klaus argumentoval, že Evropský parlament vede voliče k odcizení a že nenabízí důvěryhodnou opozici. Chce, aby byly rozhodovací pravomoci vytlačeny z Bruselu a navráceny jednotlivým členským státům.

Europoslanci mávali nad hlavou rozčileně rukama a proudem odcházeli ze sálu.

20. 2. 2009

Associated Press:

Klausovi tleskala menšina nacionalistů a poslanců, kteří jsou proti EU

Čtvrteční útok proti Evropské unii od českého šéfa státu byl dalším těžkým dnem pro Českou republiku, která jen s potížemi usiluje o to poskytnout Evropské unii kvalitní vedení uprostřed zhoršující se hospodářské krize.

Česká republika je už dlouho jedním z nejostřejších kritiků Evropské unie, který na tento blok zuřivě útočí při každé příležitosti.

V pozoruhodné invektivě před poslanci Evropského parlamentu označil český prezident Václav Klaus, jehož země převzala rotační předsednictví EU v lednu od Francie, tuto organizaci za nedemokratický a elitářský projekt, srovnatelný s diktaturami ze sovětské éry, které zakazovaly svobodné myšlení, píše tisková kancelář Associated Press.

20. 2. 2009

DOKUMENT

Prezident republiky Václav Klaus v Evropském parlamentu

Václav Klaus

ŠOK│ Všichni ho odsuzují, málokdo ho slyšel. Václav Klaus vzbuzuje emoce proto, že CHCE vzbudit emoce. Kdo uvěří silné rétorice, nesoudí výsledek, ale proces. Přes Klausův odpor vůči "socialistické" EU souhlasila část poslanců ODS se zněním Lisabonské smlouvy a tím nejmenším možným počtem hlasů tak dokument prošel Sněmovnou. V Parlamentu se tomuto modelu hlasování na hlas přesně říká "řízená zrada". Kdo zradil? Poslanci ODS své voliče i svůj kongres. Tak dlouho se pokoušeli vydírat eurooptimistickou levici, až premiéru Topolánkovi vysvětlili opravdoví kapitalisté, že oni Lisabonskou smlouvu vítají a on tomu nerozumí. Konzervativním socialistou Klausem posvěcená euroskeptická strana je mezitím atakována krajně pravicovými neonacionalisty. No bodejť ne. Agresivně vyřvávané heslo "nic než národ" se prodává hlupákům lépe než vize kooperace a společné politiky. Než vize společných kšeftů v budoucí obchodní válce kontinentů. Řešení je podle Klause jen a jedině v liberalizaci a deregulaci evropské ekonomiky. Což je přesně to, zo zapříčinlo současnou krizi a přesně to, co dovedlo k pádu i Klausovu vládu. A což je přesně pravý opak toho, co Evropa dělá nyní - Václavu Klausovi natruc.

Projev prezidenta republiky Václava Klause v Evropském parlamentu ZDE

20. 2. 2009

Čerstvý ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb vystoupil ve středu 4. února z vlaku a z brněnského nádraží zamířil rovnou do Muzea romské kultury (MRK). Cestou přijal pozvání na kafe do několika bytů v romské čtvrti, jednomu z obyvatel nechal koupit kytaru. Po jednání v Muzeu romské kultury se setkal ještě s primátorem Brna a ombudsmanem.

 • Co bezprostřední dojmy z Cejlu a Bratislavské a z Muzea romské kultury?
 • Muzeum mne naprosto okouzlilo. Umění promlouvá obrovskou silou. Navštívil jsem s kolegy také místo lágru v Hodoníně u Kunštátu. Hodonínem bychom na muzeum chtěli navázat. Měl by být místem setkávání, učení a kontemplace. Těším se, že vše s kolegy stihneme připravit, abychom to tam oživili dětmi a také mezinárodními návštěvami co nejdřív.

  20. 2. 2009

  POZNÁMKA NA OKRAJ:

  Arcibiskup z Yorku si prý myslí, že nekřesťanská část společnosti považuje křesťany za šílence, v BL česky ZDE. O tomhle krásném příkladu, kdy je přání otcem myšlenky, něco na víkend...

  20. 2. 2009

  Měsíc poté, co jsem v Britských listech zveřejnil svou "Prosbu o pomoc" týdennímu stacionáři s chráněnou dílnou pro postižené Společenství Dobromysl chce prostřednictvím mé osoby Společenství Dobromysl poděkovat všem čtenářům Britských listů, kteří přispěli svou pomocí.

  V první řadě společnosti A-B help, která se zabývá obstaráváním sponzorských automobilů, financovaných na nich umístěnými reklamami, za rychlou pomoc, díky níž budeme za několik týdnů moci vozit naše klienty novým devítimístným vozem značky Ford Tranzit.

  20. 2. 2009

  Po napsání článku Štěpána Kotrby o robotě na sněhu pod názvem "Senátor Kubera konečně něco udělal pro obyčejné lidi" se rozpředla živá polemika autora se čtenáři. Její nezasněžené dílčí výsledky si můžete přečíst...

  20. 2. 2009

  Monitor Jana Paula:

  Byl jsem informován o přípravách výstavy českého výtvarníka a v této souvislosti jsem se poprvé setkal s termínem "předběžná retrospektiva", jak bude přehlídka jeho tvorby nazvána. Důvod mého zamyšlení je prostý, pokračující vyprazdňování a rozmělňování dříve pevně ukotvených významů našeho jazyka. Autor v tuto chvíli není důležitý, nezmiňuji ho, aby se nemusel obhajovat, protože není tímto textem ani souzen.

  20. 2. 2009

  Nejen zpravodajská Z1, ale nejspíš i TV Barrandov musí čekat problémy. Ty totiž stíhají jejího majitele. Milardáři Chrenkovi se hroutí impérium. "Chrenkova firma Moravia Energo je bez proudu. Dluží ČEZ za elektřinu", hlásí Hospodářské noviny. "Třinecké železárny propouštějí, barrandovská filmová studia mají nouzi o zakázky a teď se otřásá i jeho obchodník s elektřinou Moravia Energo. Ten přišel o elektřinu od ČEZ, protože za ni neplatí," konstatuje deník. A i když další z Chrenkových akvizic nejmenuje, je jasné, že pokud start televize někdo nebude minimálně rok dotovat, jen těžko má šanci na přežití. Navýšení základního jmění na trojnásobek neřeší problém rozvoje, tyto prostředky sanují pouze propad "cash flow".

  19. 2. 2009
  tisková zpráva šéfredaktorů literárních časopisů A2, Host, Revolver Revue, Souvislosti a Tvar

  České literární časopisy stojí před hrozbou plošného zániku. Letošní suma určená na jejich státní podporu je o víc než padesát procent nižší než loňská, což podle šéfredaktorů znamená akutní hrozbu zániku všech literárních periodik. Šéfredaktoři se nyní spojili a píší otevřený ministrovi a grantové komisi. Smrt jednoho odvětví české živé kultury přitom ušetří státu pouhých jedenáct milionů korun.

  20. 2. 2009

  Už v díle „Sňatky z rozumu“ o počátcích českého kapitalismu, píše Vladimír Neff o tom, jak si tehdy lidé brali reference na budoucí partnery, obchodní i životní. Nejinak je tomu již v dílech antických klasiků. Instituce osob, které sbírají informace o jiných, aby ji poté zpeněžily a to za více nebo méně bohulibým účelem nebo pod více nebo méně bohulibou záminkou, se jistě nepodaří v období hospodářské krize nikterak vymýtit. V krizi, kdy padá celá dlouhá řada zaběhnutých kriterií hodnocení, je ovšem vždy na zváženou minimálně dvojí dilema.

  20. 2. 2009

  Až "řízená péče" Kaiser Permanente a privátní zdravotní účty přiměly Američany, aby si více všímali etiky lékařského řemesla. Aby se ptali svých ošetřujících lékařů, proč je léčí tak, že se ne vždy uzdraví. Proč ošetřují jejich nemoci a neléčí. A možná se ptají, proč jejich doktor není laskavý anděl s tváří chápavého primáře Sovy a jiných mediálních idolů.

  19. 2. 2009

  První mrtvý, na sobotu hlášeny demonstrace v několika francouzských městech

  Na karibském souostroví Guadeloupe, patřícím Francii, jímž kvůli vysokým cenám základních potřeb a nízkým platům už od 20. ledna 2009 otřásá generální stávka, se zhoršila situace. Ve středu v noci byl v městě Pointe-à Pitre deklasovaným živlem zastřelen padesátiletý odborový předák. V ulicích opět hořela auta. Stávky a demonstrace, solidarizující s požadavky iniciativy "Kolektivně proti vykořisťování" (LKP), jsou hlášeny na Martiniku, v Guayaně, a na ostrově Réunion v Indickém oceánu. Francouzští chudí chtějí, aby jim francouzská vláda přidala 200 eur a snížila ceny vody a energií. Ceny jsou zde totiž podstatně vyšší a platy nižší, než v "mateřské" Francii.

  Prezident Sarkozy se dosud o těchto událostech na veřejnosti nezmínil. Francie ale vyslala na Guadeloupe čtyři jednotky vojenské policie.

  19. 2. 2009

  Porovnejme rozdíl v přístupu. USA z peněz daňových poplatníků a na dluh dotuje svoje neschopné banky a podniky.

  ČR si nechá padnout sklářství a výrobu porcelánu s tradicí několik set let, jen proto, že nemá kdo poskytnout provozní úvěr. O práci v nejhorším případě přijde 5000 lidí, o obživu několikanásobně více, píše Petr Soukup.

  20. 2. 2009

  DOKUMENT

  Po vládním poradním orgánu NERV přišla i opoziční sociální demokracie s návrhem na protikrizový balíček pod názvem "Jistota". Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka prezentoval první konkrétní opatření - návrh zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability - na tiskové konferenci 17. 2. 2009. Vládní návrh a recepty NERVu jsou omílány prakticky všemi médii. Nikdo však nevytiskl souhrn návrhů opozice. A tak v souladu se zásadou Audiatur et altera pars zveřejňujeme souhrn informací, které si nejspíše jinde takto pohromadě nepřečtete. Je slušností, dříve než zazní jakákoliv kritika, zveřejnit to, co se kritizuje. Abychom neodsuzovali něo,co jsme ještě nečetli. Zveřejňujeme text také proto, aby se náhodou někde neztratil, jako jiné dnes už historické dokumenty, jako například vstupní program Zemanovy vlády po krizi 1996-98 či Modrá šance z roku 2006. Nebo vy jste se s nimi v poslední době někde potkali? │ŠOK

  program Jistota ZDE

  návrh zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability ZDE
  dopady zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability na veřejné rozpočty ZDE
  19. 2. 2009

  "České předsednictví EU by mělo tvrdě odmítnout hrátky ratingových agentur, které se snižováním hodnocení Střední a Východní Evropy snaží spustit napříč Evropu novou, tentokrát "úvěrovou oponu," píše Ladislav Žák. Jiní - v mailech redakci - spekulují, že "Západ" tohle dělá "Východu" schválně, aby země středovýchodní Evropy poškodil, nebo proto, aby ze slabosti Evropy měla prospěch Amerika.

  Je to paranoia, založená na komplexu méněcennosti. Ratingové agentury snižují ohodnocení i západních zemí. Pan Žák může klidně vyžadovat, ať Topolánek proti ekonomickým analýzám ratingových agentur protestuje. Bude to mít opravdu velký vliv.

  19. 2. 2009

  Otázka, známá z ruských reálií i několika více či méně pokleslých anekdot, se dnes vznáší nad neplodnými diskusemi nad prudce se zhoršující hospodářskou, ale i společenskou atmosférou u nás, v Evropě i ve světě. Havlova „blbá nálada“ není sto zachytit onen emocionální náboj, který se v současné situaci skrývá. Možná, že daleko důležitější než hledání správné odpovědi, je v dnešní situaci položení si té správné otázky. Uvažování v kategorii růstu a poklesu, zisku a ztráty, procent zaměstnanosti a jiných statistických dat je jistě možné, ale je to v podstatě k ničemu.

  19. 2. 2009

  KD│ Benjaminu Netanjahuovi připomínají jeden hřích: Otevření tunelu u zdi nářků v roce 1996. Na druhé straně už se neříká, že násilná konfrontace tehdy nepřešla v krvavou lázeň. Čtyři roky nato Ehud Barak, anděl míru, jehož k moci vynesl odpor levice proti Netanjahuovi, využil provokace Ariela Šarona na Chrámové hoře a nařídil armádě potlačit hnutí, které se změnilo v druhou intifádu, napsal v listu Haaretz jeden z posledních izraelských rebelů, básník a publicista Jicchak Laor.

  19. 2. 2009

  Už velmi dlouho se u nás diskutuje o možnosti zavést školné na našich vysokých školách. V poslední době zastánci školného zvýšili aktivitu (v čele s ministrem školství) a hrozí proto, že školné bude zavedeno i se všemi jeho negativními důsledky.

  Chci upozornit na několik lží, které jsou občanům neustále podsouvány. První lež je, že prý lidé studují sami pro svůj vlastní prospěch. Pravda je, že stát potřebuje vzdělané lidi, aby od nich mohl vybírat daně, aby lidé pochopili co od nich stát vlastně požaduje, aby lidé vůbec dokázali komunikovat se státní byrokracií. Někteří vzdělaní lidé dokáží využít vzdělání ve vlastní prospěch (například právníci, politici), jiní to nedokáží (například učitelé), píše čtenář Vilém Mikula.

  18. 2. 2009

  V Británii zavládla v důsledku finanční krize velmi vstřícná atmosféra vůči spotřebitelům. Média se předhánějí v radách divákům a posluchačům, jak ušetřit, jak vařit úsporně, využívat zbytky a neplýtvat. Potravinářské supermarkety nabízejí tisíce druhů zboží za radikálně snížené ceny. Například supermarket Morrisons prodává nyní několik stovek druhů potravin za pouhou libru (před nedávnem to bylo ještě 28 Kč, nyní 33 Kč). V uličce luxusních restaurací pod Glasgow University Ashton Lane nabízí módní belgická restaurace Brel oběd za pouhé 3,50 libry - jinde se nabídky pohybují kolem 3-4 liber za jídlo. O tom, jak některé restaurace prodávají obědy také jen za libru, jsme už psali. Je to hodně velká sleva z běžnějších 8-15 liber. Nemluvě o obchodech se šastvem, jako je třeba Primark. Studenti z České republiky si libují, že je v Británii šatstvo o hodně kvalitnější a levnější než v ČR.

  Zdá se, že jsou britský trh - i média schopna přizpůsobit se v nynější "šetřivé" situaci zákazníkovi - není divu, několik supermarketových řetězců už zkrachovalo.

  Zajímavé je, že obdobně citlivá cenová politika zřejmě není na pořadu dne v ČR. Pracovníci mnohých supermarketů "citlivě" vyhrožují zákazníkům, že "od března" či "od dubna" budou zdražovat. No tak, ať zdražují - uvidíme, kolik z nich se jich položí i v České republice ... :)

  31. 1. 2009

  PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

  Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

  V lednu 2009 přispělo celkem 187 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 243.45 Kč. Příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 114 952. 65 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,816.91 EUR.

  Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

  Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

  Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
  22. 2. 2009 Místo několika lodí jich připlují miliony   
  22. 2. 2009 Nepovšimnuté technologie John Michael Greer
  21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
  21. 2. 2009 Stav krize   
  20. 2. 2009 Krize se nedá zvládnout prostředky a metodami, které ji vyvolaly Ladislav  Žák
  20. 2. 2009 Projev výrobce pohřebních svíček Václav  Klaus
  20. 2. 2009 EU musí svým novým členským zemím hospodářsky pomoci   
  20. 2. 2009 ČSSD: Jistota namísto nervů   
  20. 2. 2009 Západoevropské banky "nepomohou svým východním pobočkám"   
  20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat   

  USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
  21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
  17. 2. 2009 Letecká kinetická protiraketová obrana   
  15. 2. 2009 ČSSD si pozvala na sjezd "přítele z USA", válečného zločince Štěpán  Kotrba
  15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
  13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
  11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
  7. 2. 2009 Stiglitz: Jedinou odpovědí na finanční krizi je znárodnění bank   
  5. 2. 2009 Spasitel světa konečně přišel. No a? Miloš  Dokulil
  5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
  5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší

  "Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
  27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
  26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
  21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
  21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
  20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
  20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
  17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
  17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
  17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
  17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

  Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
  21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
  10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
  4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
  28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
  23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
  21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
  19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
  18. 1. 2009 Ukrajinsko ruská dohoda dosiahnutá -- je kríza skutočne za nami? Juraj  Slabeycius
  18. 1. 2009 Tymošenková obviňuje Firtaše, Bojka a Juščenka ze selhání plynových rozhovorů   

  Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
  2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
  1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
  27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
  24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
  22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
  19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
  17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
  16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
  16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
  16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

  Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
  31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
  31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
  27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
  23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
  22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
  22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
  21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
  20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
  20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

  Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
  19. 2. 2009 Místo levice je v ulicích   
  17. 2. 2009 Cesta k etnicky čistému Izraelu   
  13. 2. 2009 Izrael: Vládu zřejmě utvoří Netanyahu   
  13. 2. 2009 Hamas vraždí v Gaze   
  11. 2. 2009 Je syn Izraele hodný svého nacistického otce?   
  9. 2. 2009 Fuj, velebnosti!   
  9. 2. 2009 Izrael: V Gaza City se neskrývá Adolf Hitler   
  7. 2. 2009 Fakta a čísla izraelského teroru Jana  Ridvanová
  7. 2. 2009 Cílená protiizraelská propaganda v Britských listech   
  7. 2. 2009 Policie Hamasu "zkonfiskovala pomoc pro Gazu"   

  Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
  10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
  30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
  28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
  23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
  19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
  15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
  25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
  10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
  31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

  19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
  10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
  9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
  9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
  8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
  8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
  8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
  8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
  8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
  8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
  7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

  Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
  9. 2. 2009 Ultrakonzervativní Občanský institut se přiznal: nechal se financovat z USA   
  5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
  5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
  5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
  5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
  4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
  4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
  4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
  3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
  25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   

  Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
  15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
  2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
  7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
  6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
  6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
  5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
  4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
  4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
  4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
  4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

  Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
  4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
  20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
  20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
  31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
  29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
  29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
  27. 10. 2008 O hyenách, kočárku a "velké" politice Jan  Keller
  27. 10. 2008 Topolánek: podmínky mé demise Mirek  Topolánek
  27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
  27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba

  Marihuana RSS 2.0      Historie >
  10. 11. 2008 Kateřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem Štěpán  Kotrba
  18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
  10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
  8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
  1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
  6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
  13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
  6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
  21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová

  Čína RSS 2.0      Historie >
  21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
  20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat   
  17. 2. 2009 Clintonová dorazila do Asie a Severní Korea odpálí raketu "s doletem do USA"   
  13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
  3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
  22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
  29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
  2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
  9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   
  8. 11. 2008 Dong Feng - raketový arzenál Říše Středu Lukáš  Visingr

  Tibet RSS 2.0      Historie >
  30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
  20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
  19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
  25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
  24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
  18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
  31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
  31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
  30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
  28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

  Zelení RSS 2.0      Historie >
  19. 2. 2009 Zelená štvanice začala Miroslav  Suja
  9. 2. 2009 Energetika podle Obamy Jiří  Krautwurm
  7. 2. 2009 Tonoucí zelený se i blobu chytá Ivan  Větvička
  6. 2. 2009 O jádru zodpovědně, je to politikum Václav  Hála
  1. 2. 2009 Zelení volným pádem Milan  Daniel
  31. 1. 2009 Bursík píše Kuchtové Martin  Bursík
  31. 1. 2009 "Demokratická výzva": Ustavena vnitrostranická frakce Strany zelených   
  25. 11. 2008 Bývalý kpt. StB Miloslav Málek. Loajální zaměstnanec Milan  Daniel
  25. 11. 2008 Pochybnosti   
  25. 11. 2008 Jak se dláždí cesta k moci Milan  Daniel

  Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
  20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
  20. 2. 2009 Serpenízek další z malých digitálních televizí je v problémech Štěpán  Kotrba
  18. 2. 2009 Týden - kreativně přepracovaný Telegraph? Štěpán  Kotrba
  17. 2. 2009 Touží Bobocký stále po křesle ředitele STV? Štěpán  Kotrba
  13. 2. 2009 Česká televize démonizuje Hugo Chaveze, který stojí v čele Venezuely již deset let Daniel  Veselý
  10. 2. 2009 zabijsvojeradio.cz aneb jak se stát předsedou Rady ČRo Štěpán  Kotrba
  10. 2. 2009 MF Dnes : "Referendum je nástroj totality" Bohumil  Kartous
  10. 2. 2009 Rádio Jerevan hlásí.... Miloslav  Štěrba
  8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
  6. 2. 2009 Papež a kancléřka, neboli příklad mediální moci Uwe  Ladwig

  Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
  3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
  30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
  29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
  9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
  9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
  9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
  9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
  4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
  29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
  11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

  Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
  21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
  18. 2. 2009 CIA tajně používá vojenskou základnu v Pákistánu   
  16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci   
  13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek   
  12. 2. 2009 Rusko chce "pomáhat" Spojeným státům v Afghánistánu   
  11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
  6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek
  5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
  4. 2. 2009 Bude v České republice vyhlašována "presstitutka" roku? Mojmír  Babáček
  4. 2. 2009 Tajná studie Pentagonu požaduje revizi cílů afghánské války   

  Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
  11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
  8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
  6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
  13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
  13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
  5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
  24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
  30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
  20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
  11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   

  Školství RSS 2.0      Historie >
  19. 2. 2009 Zavést školné v ČR? Rozhodně ne!   
  12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
  10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
  9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík
  9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
  9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
  6. 2. 2009 Školství potřebuje občanskou aktivitu Miloslav  Štěrba
  5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc
  5. 2. 2009 Komu slouží Česká školní inspekce?   
  5. 2. 2009 Plíživá privatizace vysokého školství Martin  Hříbek

  Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
  21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
  17. 2. 2009 Letecká kinetická protiraketová obrana   
  16. 2. 2009 Zjevení na sjezdu ČSSD   
  16. 2. 2009 Starostové jedou do Bruselu   
  15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
  15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
  13. 2. 2009 Evropa proti americké protiraketové obraně Jana  Glivická
  13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
  10. 2. 2009 Čeští protiraketoví aktivisté musejí být viditelní na mezinárodní scéně Jan  Čulík
  9. 2. 2009 Ruské balistické rakety - odkaz dvou géniů Lukáš  Visingr

  Česká literatura RSS 2.0      Historie >
  1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
  7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
  31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
  15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
  11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
  21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
  17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
  15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
  14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
  14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda