25. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 4. 2008
Slavoj Žižek

Média nám vnucují různé příběhy a příběh o Tibetu zní takto. Čínská lidová republika, která ilegálně zabrala Tibet, se po desetiletí věnuje systematické destrukci nejen tibetského náboženství, ale usiluje i o likvidaci Tibeťanů samotných. Nedávné tibetské protesty proti čínské okupaci byly opět rozdrceny vojenskou silou. V době, kdy je Čína hostitelem olympijských her, je povinností každého, kdo miluje svobodu a demokracii, vyvinout na Čínu tlak, aby vrátila Tibeťanům to, co jim ukradla. Zemi s tak bezútěšným stavem dodržování lidských práv by nemělo být dovoleno, aby využila ušlechtilého olympijského spektáklu ke zlepšení svého image. A co udělají naše vlády? Ustoupí, jako obvykle, ekonomickému pragmatismu, nebo seberou odvahu k prosazování etických a politických hodnot před krátkodobými ekonomickými zájmy?

Sloupek

Hle jak se stydím
řekla noc
a jednoduše přešla v den
Už nikdo mě nikdy
víc neznechutí

z knihy Bublavá samota s rýhou. Mezi svých druhých Deset básní vybral Jan Kadubec.

26. 4. 2008
Projev předsedy strany a vlády Mirka Topolánka na V. ideové konferenci ODS v Hradci Králové, 26. 4. 2008

Scházíme se téměř přesně na den po 17 letech od založení naší strany, Občanské demokratické strany. Strany, která vnesla do středoevropského prostoru a do polistopadové české politické entropické reality prvek řádu, prvek občanský, liberálně-konzervativní a reformní, strany, která aplikovala jako první důsledně demokratický princip budování zespodu při vzniku i během vlastního fungování. Strany, která po nesmírně riskantní, odpovědné a úspěšné transformační roli v letech devadesátých, na sebe vzala po Sarajevském atentátu a následné katarzi roli catch-all party - pravicové, průřezové, moderně budované, organicky zasazené jak do evropského, tak do světového kontextu. Strany, která se neštítí slova kapitalismus.

Jiří Menzel s překladatelem, který nebyl moc dobrý. Ostatní mluvili rovnou anglicky
27. 4. 2008

◄ Jiří Menzel s překladatelem, který nebyl moc dobrý. Ostatní mluvili rovnou anglicky.

V pátek večer vystoupili v diskusi o cenzuře v londýnském divadelním, filmovém a všeobecně kulturním areálu Barbican Centre tři středoevropští režiséři István Szabó , Agnieszka Holland a Jiří Menzel.

Měl jsem obavu, že diskuse sklouzne k stereotypním vystoupením o tom, jak umělci úpěli za komunistického teroru, ale nebylo tomu tak, prostě proto, že režiséři dokázali mluvit k tématu bystře a inteligentně. Angieszka Holland, která v posledních dvaceti letech, jak uvedla, v podstatě pracuje jen na Západě, srovnávala omezení, jaká klade současná konzumní společnost na tvůrčího umělce, usoudila, že se jí v Polsku za komunismu pod cenzurou pracovalo líp, protože cenzura vedla diváckou obec k tomu, aby v jejích dílech hledala inteligentní významy, kdežto ve svobodě mají podle ní diváci zájem jen o to nejpitomější, a dospěla v závěru diskuse, kterou moderoval britský filmový historik Peter Hames, k poněkud deprimujícímu závěru, že se ukazuje, že je lidstvo prostě dost hloupé.

26. 4. 2008

Kdysi jsem měl chondrodystrofického trpaslíka doma. Byla to krásná dlouhosrstá jezevčice. Říkali jsme jí Fifina. Měl jsem jí rád i jí podobné. Dnes mne tyto sympatie poněkud opouštějí. Frekvence 1 kontaktuje různé mluvčí či funkcionáře. Ale v pátek jsem asi poslouchat neměl... Píšu o tom již poněkolikáté, ale nemůžu jinak.

Co je cílem reformy zdravotnictví? Ví to někdo a řekl to někdo? Po pár měsících hodnotit jako pozitivní pokles nemocenských a návštěv specialistů? Určitě neobyčejně pozitivní vliv. Vidím to denně u nás v nemocnici. Místo jednoho v posteli máme deset pčíkajících a deset dalších kandidátů nakažených. U těch starších i s riziky komplikací.

27. 4. 2008

ŠOK│ "KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských -- zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu, jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem."

Toto je klíčová věta, kvůli které Komunistický svaz mládeže odsoudil soud k rozpuštění. Podle soudu se nevypořádal s námitkami vůči svým stanovám a nedostatečně upravil svůj program.

25. 4. 2008

ZÁKON O VELKÉM BRATROVI

Jsme připraveni přijmout fakt, že cokoliv uděláme, řekneme či napíšeme, může být použito proti nám? Kdykoliv a kýmkoliv?

Nahoře chuj a vespod fuj. Tak hodnotí bodří Moravané ty, kteří se tváří jinak, než jak jednají. Strana Zelených pohřbila pozměňovací návrhy, které měly omezit právo tajných služeb prohrabávat se povinně uchovanými záznamy veškerých dat telefonních hovorů, mobilní, e-mailové a jiné internetové komunikace a ponechat ho pouze policii v přísně sledovaných případech podle trestního řádu (§ 88 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním). Pohřbila i pozměňovací návrhy předložené svou vlastní předsedkyní klubu závěrečným opakovaným hlasováním, kdy podlehl klub zelených lobbingu ODS. Díky tomu prošla vládní novela zákona 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, přijatá kvůli platnosti evropské směrnice o "data retention". Data budou poskytována i cizím zpravodajským a policejním službám. Nikdo nikdy nikde nedohledá, jaká data byla komu poskytnuta, proč a jak s nimi naložil. Nastává preventivní sledování všech, vždy a všude.

Česká republika se k datu účinnosti tohoto zákona stává státem, ve kterém budou rozmáhajícím se telekomunikacím, sociálním sítím a webu 2.0 vládnout fízlové.

26. 4. 2008

Na webu www.ct24.cz je zpráva o odložení případu zaslání - čeho vlastně? - politikům při volbě prezidenta. Na fotce ke zprávě jsou NÁBOJE (asi do samopalu nebo pistole). Zpráva hovoří o NÁBOJNICÍCH. Na vojně jsme se učili, že NÁBOJ se skládá z NÁBOJNICE, která má uvnitř prachovou náplň a střely (taky se někdy píše "kulky").

Ještě existuje NÁBOJKA, což je jenom NÁBOJNICE s prachem bez střely, když se chce jenom dělem pořádně bouchnout. Tak co, hergot, ti politici vlastně dostali?

NÁBOJNICE je jenom prázdné plechové pouzdro, neboli taky HILZNA a dá se na ni docela dobře zapískat. Může mi někdo z mafie poradit, jak je to správně a co se má v tomto případě do obálky dávat? Před časem jsem upozornil ředitele zpravodajství ČT, že u zprávy o nehodě letadla v Kataru měli fotku bombardéru B2 místo B1, ale neozval se, asi si dodnes myslí, že je letadlo jako letadlo, co porád někdo votravuje, jako s tim radarem...

25. 4. 2008

POZVÁNKA NA NEDĚLNÍ ODPOLEDNE

Již tuto neděli 27. dubna 2008 se uskuteční další happening Humanistického hnutí na protest proti umístění vojenské základny USA v České republice. Na Staroměstském náměstí v Praze vytvoří lidé držící otevřené deštníky "živý" nápis NECHCI RADAR. Ten bude ke zhlédnutí a k vyfotografování z věže Staroměstské radnice. Smyslem akce je informovat o online petici proti radaru www.NechciRadar.cz, kterou již podepsalo přes 58 000 lidí. Akce začíná ve 14 hodin u sochy Jana Husa na Staroměstském náměstí. Organizátoři vyzývají účastníky, aby si s sebou donesli vlastní deštník. Pokud bude přát počasí, odeberou se účastníci po skončení happeningu na společný piknik na Kampě.

25. 4. 2008

KD - Server SWX přinesl 22. dubna komentář kulturního konzervativce a známého vojenského teoretika Williama S. Linda. Autor se vyjádřil k nedávné ofenzívě irácké armády proti milicím Mahdího armády v Basře. Podle Linda výsledek bojů názorně ukázal, že na území Mezopotámie už žádný stát vlastně neexistuje.

Bushovy řeči o "rozhodujícím okamžiku" prozrazují, že vůbec neví, jakou válku vede. Ve válkách 4. generace žádné "rozhodující okamžiky" ani ""body obratu" nenajdeme. A když velící generál Petraeus přesvědčoval Kongres, že americké ozbrojené síly "zatínají zuby do protivníkovy krční tepny", byl také zcela mimo. Protivník žádné tepny nemá, vedeme válku kapilár -- a americké síly se zakously do medúzy, píše Lind.

25. 4. 2008

Ruský týdeník Argumenty i fakty přinesl dne 2. dubna 2008 krátký rozhovor se Zbigniewem Brzezińskim, bývalým poradcem prezidenta Jimmyho Cartera a -- co je podstatnější -- současným zahraničně-politickým poradcem kandidáta na funkci amerického prezidenta Baracka Obamy. První otázky redaktora Georgije Zotova se zaměřily na problematiku osamostatnění Kosova, píše Jakub Rolčík.

25. 4. 2008

Pokuta je pro poslance Severu finální trest. Poté, co státní zástupce odebral vyšetřovateli jeho spis, prohlásil, že nejde o trestný čin, přesunul spis na NBÚ k řešení jako přestupek. Viník - poslanec Severa, se doznal, když řekl, že "Šetřením bylo později zjištěno, že k úniku informací byl zneužit právě tento výtisk materiálu. Protože jsem skutečně nezabezpečil spisový materiál v době přestávky jednání výboru, tak toto rozhodnutí přijímám, výše vyměřenou pokutu uhradím a po poradě s právními zástupci nevyužiji odvolání vůči tomuto rozhodnutí. Uvedená událost je pro mne 'drahým' poučením," , prohlásil poslanec.

25. 4. 2008
čtenářská reakce na dokument, zveřejněný s komentářem Štěpána Kotrby pod titulkem "Ještěří výzva delegátům VII. sjezdu KSČM" a odpověď ŠOK nejen čtenáři

V článku "Ještěří výzva delegátům VII. sjezdu KSČM" postrádám argumenty pro redaktorem prezentovaný názor v úvodní poznámce. Domnívám se, že se neumí smířit se skutečností, že ani kapitalismus, tak jako feudalismus, tu nebude navěky. Odstraněním neduhů dnešní kapitalistické společnosti jako jsou politická korupce, vliv kapitálu na funkci demokratických procesů ve společnosti, vlastnictví médíí a s tím spojená manipulace s veřejným míněním, objektivně povedou k demontáži tohoto politického systému, píše čtenář Petr Herout .

24. 4. 2008

"Jste si vědom toho, že váš přístup k této problematice v podstatě není ničím jiným než posluhováním současné konzervativní administrativě George Bushe?" zeptal se Paroubek premiéra. Topolánek ale něco takového odmítl slovy, že projekt protiraketové obrany má v Americe širokou podporu a po prezidentských volbách by v něm pokračovali i demokraté.

Tolik česká média.

25. 4. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Více než dvě třetiny členů německého federálního parlamentu schválilo Lisabonskou smlouvu EU, která má v roce 2009 nabýt platnosti namísto oné předtím v jiných zemích odmítnuté evropské ústavy.

Vím, že ne každému je jasné, že evropská politika, v jejímž důsledku vznikla Evropská unie a taky v jejímž důsledku byly do EU včleněny bývalé členské země Varšavské smlouvy, je především mírová politika. Z dobrých důvodů se na to zapomíná a EU se často bagatelizuje jen jako organizace, která se stará o zakřivení okurek nejlepší kvality.

25. 4. 2008

Jen pár příkladů, ne zrovna exaktních

Zimbabwe před dvěma týdny byla vydána zcela nová bankovka, červené barvy, s hodnotou 10 milionů tamních dolarů. Až se z množství nulových cifer na té vyražené číslici točí hlava. Nesmí asi vadit, že hned po emisi té jedinečné bankovky byla kupní síla za ni rovna pouze dvěma rolím toaletního papíru, pokud by zrovna o takovou směnu okamžitě někdo usiloval. A pokud by měl také to štěstí takovouto riskantní -- desetimilionovou -- investici s úspěchem uskutečnit; totiž: aby ten "toaleťák" dostal. Neboť zrovna tehdy měli v Zimbabwe vypočtenou inflaci na zaokrouhlených 100 tisíc %; jenže jsem si v tisku přečetl také tak moc nezaokrouhlenou číslici: že jde o 165 000 %! Zřejmě také to "přesnější" číslo bylo zrovna tak jen jinak přibližné a zrovna tak málo názorné. Přesně to mohlo být o nejeden "fous" víc či míň.

25. 4. 2008

Řeklo by se "prkotina"! Denně předpřipravený text "Pat a Mat se vrací". Dobře. Mohlo se to takto psát po léta a může se ta věta takhle napsat i dnes. Jakmile je ale psána v kontextu, mohla by se situace z gramatických důvodů měnit. 21. dubna 2008 dopoledne se mořily desetitisíce dětí v rozmanitých testech s řadou -- nejednou i pro nás dospělé -- záludných chytáků, z obecné inteligence, z gramatiky, z matematiky. Nad záludnějšími nejednou problémy než byly dvě věty téhož večera!

25. 4. 2008

POZVÁNKA

Všichni jsme barevný: Festival proti rasismu

Praha - Střelecký ostrov, 1. května od 12.30

Připomeneme si tradici prvního máje, která je v době neoliberálních reforem, neonacistických útoků a agresivní mediální propagandy stále aktuální. Chceme dát jasně najevo, že si nás mocní nepodrobí, nekoupí ani neochočí. Je jedno, jestli se píše rok 1886 (kdy proběhly demonstrace v Chicagu, na něž navazuje prvomájová tradice), rok 1890 (kdy proběhly první oslavy dělnického prvního máje na Střeleckém ostrově) nebo rok 2008. Náš odpor žije a boj za svobodu a sociální spravedlnost pokračuje.

25. 4. 2008

Zjistila jsem si, kam se Vám dají posílat finanční příspěvky a rozhodně Vám čas od času nějakou částkou přispěji, píše Anna Wetlinská ze Švýcarska.

Možná byste mohli také vymyslet nějakou nenásilnou nevtíravou cestu, jak upozornit své čtenáře, že by Vám mohli peníze posílat; vždyť Vám čtenářů tak rapidně přibývá! Vycházím z toho, že mě také nenapadlo, že bych se mohla finančně podílet na vydávání vašich stránek; člověk je tak zvyklý, že informace dostává zdarma!

A v tom je, samozřejmě, zakopaný pes, protože za informace se musí platit, jinak dosahují jen určitě úrovně, anebo jsou placeny reklamami a nemohou tedy být jiné než k ničemu. Možná by bylo dobře vymyslet, aby se ty finanční položky daly odečítat z daní. (Finanční dary pro BL jsou odečitatelné z daňového základu, pozn. JČ) Nešlo by to? V téhle oblasti se nevyznám, ale myslím si, že by se Vám suma na Vašem kontě značně navýšila a mohli byste časem mít i vlastního novináře.

Anna Wetlinska

24. 4. 2008

Populistická neprofesionalita ÚOOÚ mate občany. I tak mohl znít titulek tohoto článku, ale byl by nepravdivý. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) považuje za nezákonné uvádění osobních údajů lékařů na předpisech, které vydávají pacientům. Podle úřadu takové poskytování údajů není v souladu se zákonem. Prý to řekla mluvčí ÚOOÚ... Šéf ÚOOÚ Igor Němec navíc upřesnil, že úřad považuje za sjednání nápravy to, že by už neměly být na receptech adresy lékařů. Někdy vzniká nedorozumění a pak jako blbec vypadá ten, který za nic nemůže. A stejně tak je tomu i dnes v případě Igora Němce. Soukromý lékař je podle zákona podnikatel - živnostník nebo osoba samostatně výdělečně činná na základě zvláštního právního předpisu. Stejně jako hospodský nebo spisovatel. Sídlem jeho podnikání nutně nemusí být jeho bydliště, ale ani jeho ordinace. A u Julínků v legislativní kuchyni to nevědí a vyrábějí legislativní zmetky... Protože vyhláška opravdu obsahuje požadavek na zveřejnění adresy trvalého bydliště lékaře (osobní údaj), nikoliv sídla podnikatele-lékaře (veřejný údaj).

24. 4. 2008

TIBET:

Přátelé, zde je pokus o kritickou reflexi akci kolem Tibetu:

Obávám se, abyste nehráli roli blbců v cizí hře. Američané i Evropa se Číny jako nastupující ekonomické velmocí bojí a každý klacek je dobrý... .

Třeba tu vůbec nejde ve skutečnosti o lidská práva, když je to tak velice, velice selektivní... . Pokud Jeho Jasnost ministr zahraničí ČR je pro bojkot olympiády, pokud Condoleeza Ricová je náhle tak vnímavá pro otázku lidských práv, tak je mi to opravdu velice podezřelé.

25. 4. 2008

Nedá mi nezareagovat na článek "Nové Heřminovy: souznění vlády s betonovou a developerskou lobby", píše čtenář Roman Kopřiva.

Osobně vím, co je to přijít o velký kus pozemku a poklidné bydlení na samotě vlivem tzv. veřejně prospěšné stavby. Sice ne díky přehradě, ale díky stavbě obchvatu. Shodou okolností Krnova a shodou okolností bydlím u řeky Opavy a spaní bych měl po postavení přehrady klidnější. Zaujatý tedy samozřejmě jsem. Ale jsem pragmatik a někdy je nutné se smířit s realitou.

25. 4. 2008

Díval jsem se zřejmě na jinou ČT než pan Šticha

Reaguji na příspěvek mluvčího ČT pana Štichy. Také mám dojem, že jsem se díval na jinou televizi než pan Šticha. To co jsem viděl byla arogantní a hejskovská novinářská "práce" pana Rosího. Nechápu proč ČT neustále mává statistikou, kolikrát ve svých pořadech zmínila hnutí Ne základnám. O tom se skutečně řeč nevede, píše Petr Březina.

Řeč se vede o tom, zda Ne základnám a další organizace mají vůbec prostor svůj názory prezentovat a vést o nich seriózní diskusi. Pokud si vzpomínám tak jediný pokus o takovou diskusi byl podniknut v loňském roce. Vypadl z toho takový paskvil, že jako zástupce občanů vystoupila renomovaná socioložka, která prohlásila, že se raději bude mýlit s Bushem než mít pravdu s Putinem. Tečka. To je tedy opravdu kvalitní příspěvek k tomuto tématu!

A od té doby nic. To je sice hezké, že ČT informuje, že skoro 70% občanů je proti radaru, ale rozbor argumentů veškerý žádný. V podstatě to vypadá tak, že okno do světa máme zakryté Českou televizí. Manipulace non plus ultra. Jen tak dál pánové! Jestlipak vy si neberete příklad od jednoho, který řekl, že stokrát opakovaná lež stane se pravdou.

24. 4. 2008

Žádám pana Štichu, aby svá tvrzení doložil

Prosím pana tiskového mluvčího ČT , aby svá tvrzení doložil, a to nejen celkovým časovým prostorem, který obě strany sporu dostaly, ale i vysílacími časy, píše Stanislav Bláha.. Nejsem tak úplně pravidelným divákem ČT, ale jedno vím bezpečně. Do OVM a podobných programů se Tamáš, Májíček ani Neoral nedostanou. Zato Klvaňa, Vondra, Schwarzenberg, Parkanová, Topolánek, Havel a další zastánci radaru tam mají zelenou.

Tamáše jsem tuhle na ČT viděl - bylo to po půlnoci a diskutoval tam jako zástupce "extrémně levicové" Humanistické strany s nějakými nácky. Až mě ho bylo líto. Tož tak je to s tou vyvážeností a objektivitou České televize.

24. 4. 2008

Reakce na článek tiskového mluvčího České televize

Pan Šticha, mluvčí České televize, se pokusil vyvrátit podezření, že tato -- formálně veřejnoprávní -- instituce neinformuje o záležitosti plánovaného radaru (vojenské základny cizího státu) objektivně. Domnívám se, že skutečnost mluví proti jeho tvrzení.

Třebaže s umístěním zvažované základny dlouhodobě nesouhlasí na 70% obyvatel ČR, ve vysílání ČT dominují vyjádření zastánců radaru. Chtěl-li by pan Šticha toto tvrzení vyvrátit, musel by předložit statistiku dokumentující, kolik hodin o tomto tématu hovořili ve vysílání ČT tito lidé: Tomáš Klvaňa, Mirek Topolánek, Vlasta Parkanová, Alexandr Vondra, Karel Schwarzenberg, Tomáš Pojar, Martin Barták, Martin Povejšil, Veronika Kuchyňová-Šmigolová, Luděk Pekárek, Michael Vít a Peter Bednarčík (seznam jistě není úplný). Jaký čas proti tomu měli k dispozici odpůrci radaru?

24. 4. 2008

Demagogie pana Ruska

Ladislav Šticha

Vypadá to, že autor příspěvku "Co dělat, když Česká televize zase manipuluje veřejné mínění?" asi viděl jinou reportáž než já a zřejmě se po mnoha letech vrátil ze zahraničního pobytu, kde byl zcela odstřižen od reality.

Česká televize je prokazatelně jediným elektronickým médiem v České republice, které věnuje celospolečenské diskusi o umístění radarové základny v Brdech velký a především vyvážený prostor. Naprosto chápu, že pan Rusek je o něčem přesvědčen a svobodně o tom referuje. Klidně může napsat, že nejlepší zřízení je diktatura a nikdo mu nemůže říci ani popel.

Autor je tiskový mluvčí České televize.

24. 4. 2008
dopis předsedovi Českého statistického úřadu

Vážený pane předsedo, velmi překvapilo Vaše publikování odložení elektronického hlasování v ČR na rok 2014. Korespondencí s Vámi a ministerstvem vnitra ve věci prohloubení demokracie a zdokonalení volebního systému jsem byl informován, že Rada Evropy v roce 2004 vydala doporučení členským státům směřující k začlenění elektronických volebních systémů do národních volebních legislativ, že Evropská komise zvažuje vhodný projekt elektronických voleb, využitelný v roce 2009 pro 450 milionů voličů do evropského parlamentu. Elektronické volby jsou považovány za nástroj k překonání krize zastupitelské demokracie k posílení přímé kontroly nad výkonem zastupitelské demokracie, k zvýšení zájmu občanů o účast ve veřejném životě .

24. 4. 2008
Jana Bobošíková
Předneseno ve Štrasburku, 23.4.2008

Dámy a pánové, zastupuji v tomto parlamentu občany České republiky, která iniciovala dvoustranná vyjednávání některých členských zemí o vízech se Spojenými státy. Chci se důrazně ohradit proti neoprávněné kritice Evropské komise na adresu zahraniční politiky své země. Komise tak arogantně překročila své faktické pravomoci. A potlačila i princip subsidiarity a rovnosti členů Unie. Chci také připomenout, že Česká republika dvoustranným jednáním o vízech jen reagovala na nulové výsledky komise v oblasti odstraňování amerických víz pro nové členské země.

24. 4. 2008

Ještě před pár dny jsem si myslel, že jednak poplatky ve zdravotnictví nepomáhají (tak jak jsou teď zavedeny) a jednak nejsou regulační (k tomu jsem dospěl po analýze systému. Výtisk deníku metro ze dne 23. 4. 08 mě na své titulní stránce v článku s nadpisem: "Lékaři: poplatky nerušte" a podnadpisem: "Praktikům se líbí, že mají čas na opravdu nemocné" několika slovy v zevrubné analýze vyvedl z omylu.

24. 4. 2008
Petr Petržílek

Developerské lobby náramně zhodnotí pozemky v Krnově, které jsou dnes v inundačním pásu a které budou moci být převedeny na stavební parcely. Nakonec se to děje již dnes. Jak je možné, že nový Kaufland v Krnově bude stát tam, kde před jedenácti roky byly 4 metry vody?

Vláda na svém pondělním zasedání projednala podklady a rozhodla! Jediným možným řešením je výstavba přehrady Nové Heřminovy – doslova: „Nulovou variantu (tedy realizaci přírodě blízkých opatření) nelze doporučit jako výhledově udržitelnou, s ohledem na množství ohrožených obyvatel a majetku.“. Při vybudování nádrže bude o něco vyšší protipovodňová bezpečnost (nikoliv ovšem radikálně) – toť hlavní kritérium, díky kterému dojde k zatopení domovů desítek spoluobčanů a též přírodně cenné lokality s výskytem ohrožených druhů jako je ledňáček, rak či bobr.

25. 4. 2008

S Vaší poznámkou k článku F. Řezáče (BL 24.4.08) si dovolím nesouhlasit. Plebejci (plebejové) byla ve starém Římě pospolitost svobodných ale nemajetných nebo nezámožných obyvatel (rolníci, řemeslníci, tovaryši, dělníci), která se proti aristokratickým patricijům brala za svá politická a občanská práva.

Nevím, jak je to v Británii, ale v Čechách nemá slovo buržoasní nejlepší zvuk. Příčina je nasnadě: česká kultura vyrostla v 19. století převážně právě z plebejských antiaristokratických kořenů.

Nejlepší čeští spisovatelé 20. století Jaroslav Hašek, Karel Poláček, Ota Pavel a Bohumil Hrabal byli plebejci. Z českých politiků posledních let to byl Miloš Zeman a v minulosti kupř. Jan Masaryk. Současné české elity označil filosof Karel Kosík za lumpenburžoasii (Karel Kosík: Předpotopní úvahy, s.238, Torst 1997). Tedy žádní plebejové! píše Jan Makovička.

23. 4. 2008

Reaguji na zprávu, kde se pan ministr Julínek rozplývá nad úspěchy své regulační finty, jejíž výsledkem je, že počet návštěv u specialistů (!) se snížil o 28 procent, že lékárníkům i přes jejich obavy nepoklesly tržby a že lidé předepisované léky vyměnili raději za ty volně prodejné (znáte je z televizní obrazovky). Pro mne je to statistické potvrzení toho, že lidé při problémech už nejdou za lékařem, ale že si sami nasazují domácí samoléčbu.

21. 3. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro její podporu nevzchopí?

V únoru 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 236.86 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 29.2.2008 částku 288 237.81Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 940.56 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Tibet RSS 2.0      Historie >
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   
26. 3. 2008 Tibet a nezávislost aktivistů?   
26. 3. 2008 Boj za svobodu není nelegitimní jen proto, že ho podporují Spojené státy Jan  Čulík
26. 3. 2008 Následkem čínské okupace zemřelo přes milion Tibeťanů   

Čína RSS 2.0      Historie >
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa
14. 4. 2008 Čínská velvyslankyně varovala před ochlazením vztahů   
11. 4. 2008 Olympiáda v Číně Beno  Trávníček
10. 4. 2008 Zvěrstva v Číně a sinoromantismus   
10. 4. 2008 Spolupráce Evropy a Číny: desetiměsíční výukové programy pro manažery   
10. 4. 2008 V Číně jsem nebyl, ale je to tam hrozné Aleš  Uhlíř

Zelení RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Chceme otevřenou diskusi o tom, za jakých podmínek setrvávat v této vládě!   
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
12. 10. 2007 Proč by měl Václav Klaus Alu Gorovi pogratulovat Jiří  Paroubek

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
25. 4. 2008 Dopis o znechucení Karel  Hoff
24. 4. 2008 ■ ■ ■ Častolar Dlouhoveský z Dlouhé Vsi
21. 4. 2008 ■ ■ ■ Egon  Bondy
18. 4. 2008 ■ ■ ■ Hana  Tomšů
17. 4. 2008 Znám dobře... Vladimir  Vysockij
16. 4. 2008 Třeba i žijem... Vladimir  Vysockij
15. 4. 2008 Fuga smrti Paul  Celan
14. 4. 2008 ■ ■ ■ Ivan  Diviš
10. 4. 2008 ■ ■ ■ Eugen  Gombringer
9. 4. 2008 Odcizení Ingeborg  Bachmannová

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
23. 4. 2008 Hele, kámo, nemáš pár zbytečnejch drobáků?" Martin  Gřeš
11. 4. 2008 Zásadně nesouhlasíme s rozhodnutím vlády udělat z fakultních nemocnic "nevýdělečné" akciové společnosti   
11. 4. 2008 Ondřej Neff mluví už i do zdravotnictví Petr  Wagner
9. 4. 2008 Příklad práce České televize, jak se novinářství dělat nemá Petr  Wagner
9. 4. 2008 Budeme obětí obchodu s vlastním zdravím? František  Řezáč
7. 4. 2008 "Reforma" zdravotnictví Petr  Wagner
21. 3. 2008 Zdravotnictví a pojištění Vladimíra  Bošková
10. 3. 2008 Zřiďme státní zdravotní pojišťovnu   
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Írán RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
24. 4. 2008 ČT jediná věnuje diskusi o radaru vyvážený prostor Ladislav  Šticha
24. 4. 2008 Je ČT vyvážená?   
22. 4. 2008 Senát: Utržení psi na lovu Štěpán  Kotrba
19. 4. 2008 Ještě větší blbec, než jsme doufali Petr  Štěpánek
17. 4. 2008 Rada Českého rozhlasu: Kterak zveřejnění Kubiceho zprávy bylo vlastně činností, na kterou se zákon a Kodex nevztahuje   
17. 4. 2008 Štěpánek možná není členem Rady ČTÚ Štěpán  Kotrba
12. 4. 2008 K dementi pana Veselovského:   
9. 4. 2008 Kterak aktivista Sudetoněmeckého landsmanšaftu obelhal Český rozhlas Petr  Nachtmann
6. 4. 2008 Je Jařab Zelených? Jacques tvrdí, že ano. Jařab tvrdí, že ano. Štěpán  Kotrba
27. 3. 2008 Rádio bez reklamy? Jinde nemožné Lukáš  Rychetský

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 4. 2008 Zelení zřejmě rozhodnou osud radaru. Jak? Andrea  Cerqueirová
7. 4. 2008 Americký radar v balení pro české zelené Oskar  Krejčí
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší
3. 4. 2008 Balistická hloupost Jiřího Paroubka Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Diskreditace hnutí Ne základnám pokračuje - jenže selektivně Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Radar - Bursíkova zhouba Ivan  Větvička
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Protiraketová základna v Polsku: Co chtějí Poláci? Karel  Dolejší
21. 3. 2008 Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů Štěpán  Kotrba
17. 3. 2008 Langerovo posílení rozvědky a snížení bezpečnosti Česka umístěním radaru Zdeněk  Maršíček

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Severní Korea RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2008 Experti: "Spojené státy přehánějí jadernou hrozbu ze Severní Koreje"   
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
7. 8. 2007 Nový Zéland a Singapur se paktují s darebáky Zdeněk  Vopat
23. 6. 2007 Severokorejský jaderný reaktor bude "uzavřen do tří týdnů"   
18. 2. 2007 Jak zkrachovalec ke štěstí přišel Tomáš  Vymazal
13. 2. 2007 Severní Korea "souhlasí s jaderným odzbrojením   
9. 2. 2007 Václav Havel: Naši spojenci po nás už skutečně méně chtít nemohou Michal  Rusek
1. 11. 2006 Korejská bomba Thomas  Franke
18. 10. 2006 V zákulisí severokorejského jaderného programu Daniel  Veselý
14. 10. 2006 Rada bezpečnosti OSN schválila sankce proti Severní Koreji   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
24. 4. 2008 Evropská komise připravuje krizový plán ropné nouze, firmy uzavírají strategické smlouvy   
16. 4. 2008 Jak rozdělit zásoby plynu v Turkemistánu?   
15. 4. 2008 Těžba ropy v Rusku klesá   
8. 4. 2008 Kosovo v geopolitických hrách o energie, aneb ropovod do Evropy, nebo do USA?   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Írán vyměnil petrodolary za eura a přesvědčuje k tomu i OPEC   
18. 3. 2008 Těžba ropy v Rusku - méně je více   
10. 3. 2008 Válka s mloky Lovelocky Karel  Dolejší
4. 3. 2008 Jak je to s rezervními fondy Ruska   
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 4. 2008 Universitní studenti: Vysokoškolské studium je dnes ztráta času   
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
23. 4. 2008 Polsko chce, aby byly Spojené státy třetím sloupem jeho bezpečnostní strategie   
21. 4. 2008 Proč jsem pro radar Boris  Cvek
21. 4. 2008 Konečně důkaz: Radar pro Brdy bude teprve vyvíjen!   
19. 4. 2008 Neoral: Zdrojem moci jsou občané a žádný Topolánek se vztyčeným prostředníkem Jan  Neoral
17. 4. 2008 BBC: Americká protiraketová obrana "nebude fungovat"   
16. 4. 2008 Theodore Postol: Znepokojující otázky o raketové obraně   
15. 4. 2008 Povídání o ničem Jan  Neoral
15. 4. 2008 ČT zrušila pořad o americkém radaru   
14. 4. 2008 Globálna neonormalizácia Eduard  Chmelár
9. 4. 2008 Můžeme si dělat, co chceme, ale politici to neposlouchají   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec
27. 3. 2008 Otokar Fischer -- nejen překladatel Fausta a Zarathustry Nikola  Richtrová
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek