25. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 5. 2006

Informace o možnosti výstavby americké základny v ČR není nová. Ačkoliv jednání s Američany patrně probíhají již několik let, z politiků, pokud je mi známo,  tento projekt delší dobu podporují pouze představitelé strany LIRA,  která má zastoupení v Senátu. Teprve nedávno se k nim připojil lídr ODS Topolánek. Je však skutečně otázka, k čemu by  základna mohla být dobrá.

Sloupek
Jaroslav Vrchlický

Jak nemilovat oblaka,
jež mění se a pomíjí,
tu jako prales lilií,
tu tatarská jak čabraka.

Tu promění se na draka,
a křídlem hvězdy zakryjí;
jak nemilovat oblaka,
jež mění se a pomíjí.

Vím, duši mou to přiláká,
jak pohár žití dopiji,
v jich blesků žárnou glorii
rychlejším letem nad ptáka!
Jak nemilovat oblaka,
jež mění se a pomíjí

z knihy Kalný krystal, BB art, Praha 2002 vybral Štefan Švec

25. 5. 2006

Co je Vám po Vás. Tak je třeba vzkaz redakce zpravodajství divákům chápat. Chápete to? Že ne? Tak se chopte svých práv, milí platící koncesionáři.

Motto: ...nebuďte, lidi, hluší a nastavte uši....V+W+J

Česká televize se rozhodla, že bude zásadová. Nevíte proč? Neví to asi nikdo kromě těch, kteří ji řídí. Ač se téma "základny USA" na území ČR stalo předmětem mnoha spekulací a úvah, Česká televize se i nadále s tématem, které by mohlo pohnout i s notorickými nevoliči, zachází jako s nechtěně narozeným dítětem.

25. 5. 2006

Budu volit ODS. Nebo ne?

Britské listy a Jan Čulík v případě tématu vojenských základen v České republice a ignorování tématu českými deníky projevily opět tah na branku vyhmátnout zásadní otázku, u které odpověď principiálně ukazuje, kam a s kým by se měla Česká republika z pohledu přijatých politických a mezinárodních závazků po roce 1989 ubírat. Zato patří BL a panu Čulíkovi dík včetně týdeníku Rytmu života, u něhož bychom taková témata ani nečekali, píše Heřman Chromý, pracovník českého velvyslanectví v Bělorusku a někdejší signatář Charty 77.

25. 5. 2006
Tisková zpráva Českého rozhlasu

Stažení Aleše Cibulky z pořadu je odůvodněné, vyplývá ze Stanoviska Rady ČRo i právního úseku EBU.

Usnesení Rady Českého rozhlasu, podle kterého Aleš Cibulka porušil v pořadu Host do domu Kodex Českého rozhlasu, dnes přivítal jeho programový ředitel Jaromír Ostrý.

Správnost postupu Českého rozhlasu, který se stal v posledních dnech terčem řady nesouhlasných hodnocení, potvrdil ve svém stanovisku vedle dalších odborníků i ředitel právního úseku EBU (Evropská vysílací unie) Werner Rumphorst.

"Spontánně jsem se zeptal několika našich členů, jaká je jejich praxe v takových případech. Odpověděli, že by vůči novináři samozřejmě aplikovali sankce v případě porušení jejich programových zásad a kodexu, včetně takových, pokud by to bylo náležité, jako odstavení od pořadu nebo určitého typu pořadu (např. živé rozhovory)," uvádí v dopise adresovaném programovému řediteli Českého rozhlasu.

25. 5. 2006

Dopis ředitele právního úseku EBU Wernera Rumphorsta, který dorazil do Českého rozhlasu v souvislosti s "kauzou" odvolání moderátora Aleše Cibulky z jednoho pořadu stanice Praha, obsahuje údiv nad zpochybňováním Kodexu Českého rozhlasu. "Jen těžko se mohu ubránit dojmu, že mediální kampaň proti Českému rozhlasu vychází z čistě politických nebo jiných nesouvisejících motivů", píše ředitel Rumphorst ze Švýcarska. Dodržování Kodexu zpochybnili nedávno ve vysílání i dva redaktoři České televize. Nový programový ředitel Českého rozhlasu Jaromír Ostrý si vyžádal stanovisko Evropské unie médií veřejné služby EBU, které je Český rozhlas řádným členem, aby zjistil, jak v těchto případech postupují jiní poskytovatelé veřejné mediální služby v Evropě. Zda je nezávaznost a laxnost při uplatňování samoregulačních etických pravidel médií veřejné služby běžné v civilizované Evropě, nebo ne.

"Většina veřejnoprávních médií má interní programové kodexy, které přirozeně umožňují sankce v případech jejich porušení novináři. Skutečně - jak jinak, pokud by nehrozily sankce, byli by novináři nuceni dodržovat pravidla stanovená kodexem či programovými zásadami, a jak jinak - pokud by nebyly snakce konzistentně prosazovány - byly by vlastně uvěřitelné?", píše Rumphorst ve svém stanovisku. Rumphorst před časem navštívil i Prahu jako vedoucí delegace EBU, která seznamovala české poslance i mediální odborníky s podmínkami činnosti médií veřejné služby v Evropě a dodržování evropských standardů ve vysílání. Učinil tak 3. února 2004 na parlamentním semináři u příležitosti projednávání zákona o elektronických komunikacích, který zakotvoval samostatný multiplex veřejné služby, a zákona o koncesionářských poplatcích.

Média veřejné služby TÉMA BL

25. 5. 2006

Tomáš Poláček ve své polemice s článkem Michala Brože píše, že "různé konspirační teoretiky žádné argumenty nepřesvědčí".

Jenže mu uniká, že v souvislosti s 9-11 nejde o důkazy a věcné argumenty, ale o víru. Moci jde o to, aby občan, jako pokaždé, uvěřil, že co ona činí, dobře činí, zatknul fangličku do klopy nebo trávníku a šel si opékat hambugry. Pro dosažení tohoto stavu jsou daleko účinnější fráze o vlastenectví a světu, který nenávidí americké hodnoty než věrohodné dokumenty.

25. 5. 2006

O podivném osudu budovy WTC 7

Vladimír Myslík

"Vzpomínám si na telefonát od, ee, velitele hasičů, říkal mi že si nejsou jisti, jestli zvládnou požár, a já jsem řekl: 'Měli jsme hrozné ztráty na životech, možná že nejchytřejší věci co udělat je strhnout to'. A oni se [to] rozhodli strhnout a pak jsme viděli, jak se budova zřítila."

ZDE ZDE

Larry Silverstein, vlastník sedmačtyřicetipatrové budovy WTC7, plně izolace z azbestu, pojištěné (s dalšími pronajatými budovami Světového obchodního centra na 99 let) na 3.5 miliardy dolarů proti teroristickému útoku 6 týdnů před zářím 2001, symetricky kolabující do svého vlastního základu v čase 6.5 sekundy po 7 hodinách od útoku letadly na mrakodrapy WTC1 a WTC2.

strhnout (anglicky 'pull') - termín pro řízenou demolici budov (odstřel) plánování odstřelu trvá měsíce, instalace synchronizovaných naloží týdny. Co odstřelit a jak silnou výbušninou rozhodují zkušení odborníci.

ZDE ZDE

Toho dne, 11. září 2001 to byla již třetí budova s ocelovou konstrukci na Manhattanu, která se zřítila velmi rychle do svých základů. Byla to vlastně třetí budova v stoleté historii budov s podobnou ocelovou konstrukcí.

Nebyla zasažena žádným letadlem. Na dvou poschodích sporadicky doutnal dusící se požár. Asi se jí chtělo spadnout.

25. 5. 2006

Jednání o Radě OSN pro lidská práva:

"Na dotaz ohledně kontaktů s členskými státy odpověděl, že byl od začátku února v kontaktu s "nespočetnými vládami", když jej spolupředsedové požádali, aby vedl v dané věci finální konzultace. Potvrdil také, že byl v kontaktu s kubánským ministrem zahraničí a s dalšími členy kubánské vlády. Kuba měla k textu vážné výhrady a existoval kardinální problém toho, kam až tyto výhrady zajdou. Ocenil skutečnost, že Kuba své dodatky nepřednesla během dnešní diskuse, protože by mohly vést k "rozbití textu" a  podkopání výsledků obtížného vyjednávání. Vyjádřil také vděčnost dvěma jiným zemím, které ustoupily od návrhu dodatků."

Zpráva z tiskové konference předsedy Valného shromáždění OSN Jana Eliassona ze dne 15. března 2006, celý text v angličtině ZDE

V komentáři Lawrence C. Mosse Nové Radě oponuje neobvyklé duo: Spojené státy a Kuba se uvádí: "Vítaným efektem nesouhlasu Spojených států s textem je skutečnost, že může zvýšit ochotu k přijetí návrhu u zemí, které nebyly nadšeny z některých jeho silnějších doporučení. Kuba se může dokonce v uspokojení nad sebeizolací Spojených států vzdát svých dodatků a vypadat jako lidskoprávní šampión." Z výšeuvedené zprávy o vyjádření předsedy Valného shromáždění OSN Jana Eliassona vyplývá, že přesně to se nakonec stalo:

25. 5. 2006

Slovensko sa zaraďuje medzi tzv. liberálne demokracie. Spomínaným typom politického systému sa však nemôžeme chváliť dlho. Liberálna demokracia u nás nemá takmer žiadnu tradíciu. Náš "most" demokracie stojí na viacerých dôležitých pilieroch. Jedným z nich je aj pilier politickej rovnosti. Rovnosť v oblasti "politickosti" znamená predovšetkým všeobecné a rovné volebné právo.

25. 5. 2006

TRAMPOTY S BENDLEM

Bývalý automobilový závodník Lauda měl krásné moto firmy. "Nepotřebuji lidi, kteří mi říkají, že to nejde, potřebuji lidi, kteří mi řeknou, jak to mám udělat".

V tisku se v poslední předvolební kampani hodně hovoří o korupci na úřadech a o tom, jak to která strana, když jí dáme svůj hlas, zařídí, aby korupce již nebyla. Pak si budeme na úřadech připadat jako v ráji. Bohužel nikde jsem neslyšel nic o tom, jak která strana zamete s jiným a možná ještě nebezpečnějším nešvarem na úřadech, a to je liknavost úředníků a jejich schovávání se za krásnou frázi "My bychom Váš problém strašně rádi řešili, je to samozřejmě nespravedlnost, ale víte, nemáme žádné pravomoci, a tudíž Vám nemůžeme nijak pomoci".

Nejvíce o přebujelé korupci a potřebě kvalitních úředníků mluví ODS. Ví nejspíše proč.

25. 5. 2006

Posledního půl roku jsme svědky neobvyklých a poměrně dynamických jevů v českém zdravotnictví. Stručně řečeno -- začalo se něco dít, vznikají týdny neklidu, jednání lékařů s pojišťovnami a ministerstvem jsou dramatická. Zatímco v od poloviny devadesátých let se změny ve zdravotnictví soustředily zejména na pravidelné oddlužení VZP a nesmělé diskuse o zavedení spoluúčasti, v současnosti se pravděpodobně jedná o střet poměrně zásadní. Proto stojí za to si nastínit jeho podstatu.

25. 5. 2006

Amnesty International prohlásila, že pokud jde o akceptaci mučení a přehlížení zákonných omezení, taktika prezidenta Bushe v boji s terorismem učinila Spojené státy srovnatelnými s Chile Augusto Pinocheta a Sýrií Háfíze Asáda.

Bushova administrativa odmítla obvinění a sdělila, že organizace ochránců lidských práv by měla svou expertízu používat lépe - pomáhat iráckým soudcům při procesu se Saddámem Husajnem.

25. 5. 2006

Matematika je zločinná, neboť nepodporuje EU. A jak je všem dobře známo, kdo nejde s námi, jde proti nám. Jelikož se EU zásadně staví proti holocaustu a považuje ho za zločinný, je naprosto zřejmé, že matematika holocaust podporuje. Matematika nepodporuje pozitivní diskriminaci, a to dokonce ani nekonečně malého. O jejím nekompromisním postoji v otázkách rovnosti a nerovnosti se snad ani nemá smysl zmiňovat. Nelze tedy pochybovat o jejím naprosto asociálním charakteru.

25. 5. 2006

Dotazy byly položeny Hospodářskými novinami, nic z těchto odpovědí však nebylo otištěno.

25. 5. 2006

Já se obávám, že autor situaci neodhadl. Je to ještě horší, neboť se nejedná "o záměrné křivení skutečností", ale pouze o prostý diletantismus. Někdy mám ze zpráv ČT pocit, že byť jsou jediným sledovatelným zpravodajstvím, jejich "zpracování" často kulhá. Nova např. umí své hloupé zprávy lépe a přitažlivěji zpracovat (dramaturgicky, obrazově), na ČT pak jako by často šlo o to "mít splněno" - hledisko kvality jakoby bylo až druhé, píše jeden pracovník České televize a pokračuje:

Na druhou stranu musím říct, že občas na čt24 jdou neuvěřitelně kvalitní i dostatečně dlouhé diskuse s odborníky, např o plánovaných a nutných reformách důchodového systému či systému zdravotního pojištění, ale ty nikdo na "běžně dostupných" programech čt nevidí.

25. 5. 2006

Obvykle do novin nepíši, ale jelikož Britské listy vydají kdejakou pitomost, ale k ní i patřičnou opravu, chtěl bych se ohradit proti článku Oskara Krejčího (psanému pro týdeník Ekonom) "Volby na obou březích Moravy", píše Petr Krajča.

Podle prvního odstavce jsem dospěl k závěru, že na druhém břehu řeky Moravy začíná slovenská republika, což je evidentně v rozporu s mou osobní zkušenosti, jelikož jsem tento týden přešel přes řeku Moravu hned několikrát a ani jednou jsem se neoctl na Slovensku.

24. 5. 2006

Americká raketová základna v ČR

V pondělí 22. 5. publikoval Aleš Faix v časopise Rytmus života odpovědi českých politiků na otázku, jaký je jejich přístup k navrhovaným americkým základnám v České republice. Faix psal svůj článek již minulý týden, tedy ještě před tím, kdy poslanec Filip na téma upozornil v televizní debatě. Tyto odpovědi Britské listy shrnuly v článku Základna USA? A je to venku.

Ve středu 24. 5. přinesly Lidové noviny poněkud jiné reakce. Znamená to snad, že někteří politikové říkají něco jiného každý den?

25. 5. 2006

Polemika s článkem Františka Hájka "Stát nespravedlivými daněmi trestá malé živnostníky".

Pan Hájek ve svém článku uvádí některé argumenty, kterými podporuje názor o nespravedlivých daních pro malé živnostníky.

Autor zpředchozím finančním období a nemá-li nevyrovnané závazky svobodně určí, zda použije formu klasického účetnictví nebo paušálu, píše Michal Horák. Mnoho lidí zapomíná, na to, že rozhodnutí živnostníka je závislé pouze na stavu jeho účetnictví v živnostníků skutečně paušální systém oceňuje již z toho důvodu, že defacto nemusí vést nákladné účetnictví, které u skutečně malého živnostníka se pohybuje od 1000.- do 2000.- Kč měsíčně, čili asi ve střední hodnotě kolem 18 000.- Kč.

24. 5. 2006

DOTAZ GENERÁLNÍMU ŘEDITELI ČT

Vážený pane Janečku,

List International Herald Tribune přinesl informaci, že česká vláda tajně vyjednává s Američany o postavení raketové základny v ČR a - což je nesmírně znepokojující - údaj z amerického zdroje, že se čeští politikové tuto skutečnost rozhodli utajit před voliči až do doby po volbách.

Vaše veřejnoprávní Česká televize tuto informaci vůbec nepřinesla. O amerických plánech postavit v ČR raketovou základnu neinformovala ani v Událostech, kde naopak přinesla "investigativní reportáž" o tom, že "brazilští fotbalisté letěli do Německa běžným linkovým letadlem!!!" a že "čeští fotbalisté jsou dobří"

Podle Kodexu ČT má veřejnoprávní Česká televize povinnost informovat občany o událostech závažného politického rázu, které ovlivní jejich život. Rozhodnutí postavit v ČR zahraniční vojenskou základnu patří k nejzávažnějšímu tématu za posledních 17 let.

Můžete nějak vysvětlit, proč o něm Česká televize neinformovala v Událostech a potlačila informaci amerického deníku, že se čeští politikové údajně rozhodli vyloučit toto závažné téma z veřejné diskuse před volbami.

Předem děkuji za vysvětlení.

Jan Čulík

Britské listy

24. 5. 2006

Vážení občané,

pokud se týká případné výstavby raketové základny USA na území České republiky, o které se v současné době jedná, problém je jednoduchý a snadno vysvětlitelný. Vzhledem k tomu, že jakákoliv jednání tohoto druhu -- strategické zájmy, vojenské koncepční otázky apod. -- jsou tajná a vy nemáte ve své naprosté většině prověrku Národního úřadu bezpečnosti, nemůžeme Vám sdělit jakékoliv bližší podrobnosti. Ujišťujeme vás však, že vše, co zodpovědné úřady -- především Ministerstvo národní obrany a Ministerstvo za hraničních věcí -- činí, činí ve vašem zájmu, k vašemu prospěchu a vaším jménem.

24. 5. 2006

PRIORITY ČESKÉ MEDIÁLNÍ OBCE:

Motto:

Já bych byl nejradši, kdyby u nás ty základny už byly. Mě by jen zajímalo, kdo platí Britské listy. Někdy mám pocit, že vás platí íránští mullahové.

čtenář Jan Karafiát

Finanční hospodaření BL je pravidelně zveřejňováno ZDE

Tématem dne není otázka, zda mají či nemají být na území České republiky vybudovány americké raketové základny, ale jak je možné, že se českým politikům za asistence sdělovacích prostředků podařilo vyloučit toto zásadní téma z předvolební kampaně. Na tuto skutečnost poukázal citací amerického vládního zdroje americký list International Herald Tribune, nikoliv český komunistický list :) Zdá se, že američtí novináři mají daleko silnější povědomí o tom, co je to demokracie, než novináři v Česku.

24. 5. 2006

5.4 Zařazení a pořadí informací ve zpravodajské agendě se řídí vahou předpokládaných dopadů na život obyvatel České republiky. Při editoriálním rozhodování však nelze opomíjet mezinárodní vlivy a vztahy, které působí napříč státy, kontinenty či kulturami. Zpravodajství a aktuální publicistika v tomto smyslu ukazují Českou republiku v rámci evropského a světového dění.

Z Kodexu ČT

"Co se stalo dne 23. května u nás a v zahraničí už víte", ukončila moderátorka hlavního zpravodajského pořadu ČT1 Události hlavní zpravodajský blok. Taková věta je v případě "Událostí" z 23.5. 2006 hodná nějaké propagandistické televizní stanice, nikoliv televize zřízené s posláním veřejné služby v demokraticky spravované společnosti. Proč?

Protože v pořadu Události, v hlavním zpravodajském pořadu televize veřejné služby, se nenašlo místo pro informaci o tom, zda bude v České republice postavena vojenská základna, která se má stát součástí obranného raketového systému. O vývoji a stavu této navýsost důležité otázky referují americké hlavní deníky, ovšem v České republice, která je kromě Polska jediným dalším kandidátem na umístění protijaderné základny, o tom píší pouze lifestylové bulvární časopisy pro ženy ve středním věku. Patří jim zasloužená čest a sláva.

Ale není to jen ignorantství, kterým chce Česká televize prezentovat svou veřejnou službu. Celá věc je obdařena scénkou jako vystřiženou ze seriálu Monty Pythonův létající cirkus.

24. 5. 2006

České televizi trvalo o den déle než Nově, než o americkém záměru vybudovat v ČR raketovou základnu vůbec informovala. Informovala o tom však jen krátce v ranním vysílání dne 23. 5. V hlavním zpravodajství, tedy v Událostech, tuto zprávu vůbec nepřinesla!! I ČT potlačila informaci o tom, že se snažili podle listu IHT čeští politikové skrýt toto téma před občany před volbami.

Transkript "reportáže" ČT ZDE

24. 5. 2006

Neskutečné. Jakto, že televize Nova vůbec nezpochybnila, že nějaká země "zvažuje stavbu protiraketové základny" na cizím, suverénním území? Kde to jsme?

Nova také veřejnosti zamlčela údaj z amerických kruhů, publikovaný v International Herald Tribune, že se čeští politikové před volbami pokusili diskusi na toto téma potlačit. (JČ)

Transkript "reportáže TV Nova z 23. 5. 2006:

24. 5. 2006

Ve Skotsku sice nevládne - tak jako v ČR - na veřejných místnostech dusivý smrad z kouření (když se přijede do ČR, kouření je cítit všude!), avšak, jak na to poukazuje Fabiano Golgo, "vládne tam násilí". Zpráva OSN označila Skotsko za "nejnásilnější společnost v rozvinutém světě".

24. 5. 2006

Ne podle řečí z kazatelen před volbami, ale podle skutků v minulosti i přítomnosti poznáte je... Podle minulosti poznáte budoucnost.

Jedno zjištění lze říci už nyní s jistotou. Politika se racionalizuje, krátkodobé emoce ani kauzy na dlouhodobé trendy nemají prakticky žádný vliv, a stabilizuje se. Vývoj politiky se odehrává v dlouhodobých trendech, přes zjevnou snahu médií o jeho destabilizaci kaskádou "skandálů". Spektakulární demonstrativní akce, jakým byla Mackova facka na sále, hýbá krátkodobými preferencemi a může odvrátit od ODS řadu váhajících voličů, kterým rvačky politiků připadají nedůstojné a dětinské a Mackova akce divokým, nepředvídatelným činem, který ukazuje na okamžik pravou politiku ODS. Je ukázkový, stejně jako přesvědčení mnohých, že Pekárkovi lékaři koordinují své účelové protesty se stratégy kampaně ODS. Dlouhodobý trend občanských demokratů ale mluví za vše i bez "záhlavce". Trvalý pokles po několik let jerealitou. Idea agresivní nadvlády všemocných zaměstnavatelů, idea glorifikace podnikatelských záměrů i bez výsledků, idea kajmanských fondů a bahamského exilu, idea všemocné deregulace přestává lákat idealistické voliče. Ten trend je dlouhodobý. Nečitelné, exotické, kverulantské, dočasné a účelové strany jsou odmítány konzervativním chováním voličů, z nichž pouze necelá polovina kdy měnila favorita svého volebního hlasu.

Spasitel se doposud volební komisi nepřihlásil.

Vyšlo v pátek 26. 5. v deníku Metro, str. 8 ZDE

Volby 2006 TÉMA BL

foto Dominika Švecová
24. 5. 2006

Výtvarný umělec Jiří David v těchto dnech maluje stěnu ve foyeru ve Švandově divadle na Smíchově v rámci projektu, v němž dvakrát do roka namaluje na plochu 2,9 x 5 metrů "významný výtvarník obraz inspirovaný buď konkrétní inscenací z repertoáru divadla, nebo výtvarným projektem samotným". Každý výtvarník pracuje na obrazu s vědomím, že za pár měsíců jeho dílo překryje obraz jiného umělce.

Jděte se podívat na vernisáž Davidova obrazu, která se bude konat v sobotu 27. května v 17.30 hodin ve Švandově divadle na Smíchově. Večer bude pokračovat ve Studiu, kde se uskuteční křest knihy Inside Out (fotografie Jiřího Davida z let 1993-2006). Hovořit s Jiřím Davidem o jeho díle bude ředitel Švandova divadla David Hrbek.

24. 5. 2006

Amnesty International o lidských právech v ČR:

Tisková zpráva Amnesty International ze dne 23. května 2006

Diskriminace Romů, rasistické útoky, policejní násilí a oblast péče o duševně nemocné - to jsou problémy České republiky, na které ve své dnes publikované výroční zprávě o stavu lidských práv upozorňuje organizace Amnesty International (AI).

24. 5. 2006

Tisková zpráva Amnesty International ze dne 23. května 2006.

Rok 2005 byl rokem rozporů. Lži a nesplněné sliby mocných vlád dusily rostoucí naději na zlepšení stavu lidských práv, uvedla Amnesty International (AI) ve své právě zveřejněné výroční zprávě.

Podle generální tajemnice AI Irene Khanové odčerpala bezpečnostní agenda silných a privilegovaných států energii a zájem o vážné lidskoprávní krize ve světě.

"Vlády, kolektivně i jako jednotlivci, paralyzovaly chod mezinárodních institucí, utrácely veřejné zdroje ve snaze zajistit vlastní bezpečnost a pod záminkou "války proti teroru" zavíraly oči nad masovým porušováním lidských práv. Svět za to draze zaplatil nabouráním základních principů a obrovskou škodou na životech a živobytí obyčejných lidí," uvedla Irene Khan.

V rámci boje proti terorismu začaly i světové demokracie podkopávat principy mezinárodního práva.

23. 5. 2006

Facky jako "výchovná" politika ODS

Motto:

V tom ovšem předseda Topolánek nemá tak docela pravdu. Například já osobně, jako aktivní člen ODS, Mackův čin naopak plně schvaluji! Neboť pokud je ministrem vlády člověk, který veřejně za jásotu lůzy ostouzí druhé - prezidenta nevyjímaje - jiné řešení než mediálně viditelná facka neexistuje. Macek se zachoval jako chlap a má moji bezvýhradnou podporu. Být demokratem totiž neznamená být současně také moulou!

Malé srovnání: kdyby Klementu Gottwaldovi za jeho veřejné výroky v roce 1928 o tom, že se čeští komunisté jezdí do Moskvy učit, jak zakroutit ostatním politikům krkem dal tehdy někdo zavčasu do zubů, nemuseli jsme být možná dnes tam, kde jsme. Totiž v zemi, kde ministra od jeho způsobů rozmazleného spratka neodradí nic jiného, než bohužel právě jen ty pohlavky...

Leo Švančara, publicista :) a člen ODS

Značné množství lidí se domnívá, že evidentně zbabělý a zákeřný útok Miroslava Macka na Davida Ratha byl po všech stránkách naprosto v pořádku a neshledávají na něm sebemenší nedostatek. První dojem říká, že se jedná o skalní stoupence čilé publikační činnosti pana Macka, který provozuje svůj blog a poskytuje svým příznivcům (často patrně jedinou) duševní potravu. Jako správný pastýř oveček jim v podstatě okamžitě také nabídl "rozhřešení", aby zahnali pochybnosti a nahlodanou nedůvěru v "pravdu". Co jiného, než citace ze svatého Foglara by mohlo zapůsobit tak silně. Už on to přece popsal rozdíl mezi zápasem a trestem:) Někdo se z toho může uřvat smíchy, ale pro mnoho lidí (podle pastýře jsou to minimálně stovky:) ) je to prostě a jednoduše pravda. A dokonce nejen pro ně.

23. 5. 2006

Akademický senát VŠUP dospěl k závěru, že od svého zvolení rektorem ak. mal. prof. Boris Jirků svým jednáním a rozhodováním vážně porušil řadu nejen vnitřních předpisů VŠUP, ale i obecně platných právních předpisů, a tím ohrozil stabilitu, funkčnost a dobrou pověst VŠUP. Senát ho hodlá odvolat.

VŠUP - volba rektora TÉMA BL

6. 5. 2006

V dubnu přispělo celkem 115 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 25 812.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Nejvyšší správní soud nařídil vyplatit Evropským demokratům peníze   
24. 5. 2006 Stereotypní reality show Oskar  Krejčí
24. 5. 2006 Volby na obou březích Moravy Oskar  Krejčí
24. 5. 2006 Evangelium předvolebních tužeb Štěpán  Kotrba
23. 5. 2006 ČT: Odpovídejte na mé otázky! Nemluvte, co chcete! Michal  Rusek
23. 5. 2006 Jak obhájci facky pro Ratha užívají mýtu proti vnitřní nejistotě Bohumil  Kartous
23. 5. 2006 Čím méně se o něčem chce někomu mluvit, tím hůř to půjde zamlčet Oldřich  Průša
23. 5. 2006 Český prezident pracuje vědecky Jiří  Pehe
22. 5. 2006 Volební agitace Josef  Vít
22. 5. 2006 Toto je změna, kterou slibuje ODS? Štěpán  Kotrba

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David
24. 10. 2005 Jan Paul nepsal o všem   
19. 10. 2005 Jak to, že se protestuje proti protekci teprve před volbami? Jan  Paul
17. 10. 2005 Učitelé na vás kašlou! Jan  Paul
11. 2. 2004 Artsemestr 2004 - a co dál? Jan  Paul

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Mé námitky proti Greenpeace Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Oblaka Jaroslav  Vrchlický
24. 5. 2006 4. Emil  Hakl
23. 5. 2006 Milostná Zbyněk  Benýšek
19. 5. 2006 Nokturno Josef Václav Sládek
18. 5. 2006 ■ ■ ■ Michal  Šanda
17. 5. 2006 Hospodský sonet Václav  Daněk
16. 5. 2006 Po oktávách let Vít  Slíva
15. 5. 2006 Tři věty paměti Jan  Zábrana
12. 5. 2006 O matce Milan  Libiger
10. 5. 2006 Filosofská Jiří  Krombholz

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Český film RSS 2.0      Historie >
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Greenpeace RSS 2.0      Historie >
5. 5. 2006 Přehled čísel týkajících se vlivu radiace na člověka Vladimír  Wagner
28. 4. 2006 Greenpeace se vyhýbají veřejné diskusi Ivan  Brezina
27. 4. 2006 Protijaderný aktivismus podruhé Jan  Hošek
26. 4. 2006 Ochuzený uran v Iráku - nedůvěryhodný článek Miroslav  Šuta
26. 4. 2006 Státní úředníci si určují, s kým budou diskutovat v televizi, a ČT je poslouchá!   
24. 4. 2006 Černobylská lež Mezinárodní atomové agentury Jan  Beránek
24. 4. 2006 Proč Greenpeace lhal o Černobylu? Ivan  Brezina
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
20. 4. 2006 Černobyl: Byla či nebyla to katastrofa?   
19. 4. 2006 Komise EU přiznala "nejistotu nad GM potravinami"   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 9-11 Informace a dezinformace Jiří  Jírovec
25. 5. 2006 Pull it... Vladimír  Myslík
24. 5. 2006 Zogby Poll: 70 milionů americké dospělé populace podporuje nové vyšetřování událostí z 11. září 2001   
23. 5. 2006 11. září 2001 - budeme skutečně argumentovat fakty? Michal  Brož
23. 5. 2006 Desítky lidí v Afghánistánu usmrtil americký letecký úder   
22. 5. 2006 Konspirační teoretiky žádné argumenty nepřesvědčí Tomáš  Poláček
19. 5. 2006 Slovíčkaření aneb vlk se nažral a koza zůstala celá Jiří  Jírovec
18. 5. 2006 Let 77 a Judicial Watch jako dezinformační past Michal  Brož
16. 5. 2006 Pentagon donucen zveřejnit videozáznam z 11. září   
5. 5. 2006 Nešlo jen o ZHN, ale i o zlepšení životních podmínek iráckých žen... Jakub  Rolčík

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
5. 5. 2006 Jak Blairova vláda omezuje starobylé demokratické svobody   
5. 5. 2006 Cenzura internetu se šíří do celého světa   
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   

Školství RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   
13. 5. 2006 Při stávce univerzitních učitelů začíná jít do tuhého Jan  Čulík
9. 5. 2006 Otazníky kolem státních maturit a CERMATu Radek  Sárközi
2. 5. 2006 Parodie na maturitu III.   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !