2. 5. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
policista č. 232 098 a Kateřina Jacques
1. 5. 2006

Podle policie Kateřina Jacques "narušovala oznámený a klidný pochod neonacistů".

◄ policista č. 232 098 a Kateřina Jacques

Policie fyzicky napadla Vrchní ředitelku Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti Úřadu vlády ČR a vedoucí sekretariátu vládního zmocněnce pro lidská práva Kateřinu Jacques. Ta nesla spolu s dalšími deseti kolegy z Palackého náměstí na Moráň transparent s protineonacistickým heslem.

Fotograf Britských listů Michal "Wolf" Vlk byl přítomen na místě incidentu a pořídil unikátní fotoreportáž z nepřiměřeného zásahu policie. K dispozici máme také jeho videoreportáž. Poté byl policií zadržen, odvezen na služebnu a vyslýchán "pro nedovolené fotografování". Redakce Britských listů si bude na policisty stěžovat inspekci ministra vnitra a hodlá informovat o jejich naprosto neuvěřitelném chování mezinárodní instituce.

Neschopnost policie rozlišit skutečné zločince od pokojných občanů, protestujících proti akcím neonacistů či od novinářů, kteří dělají svou práci vypovídá o stavu, v jakém se celý resort vnitra nachází.

Ministr vnitra František Bublan se přiznal redaktorovi Britských listů ve 20:50, že nemá stále ještě přesné informace a bude je mít až za dvě hodiny.

zpráva HN o zásahu policie ZDE

Michal "Wolf" Vlk: incident na Palackého náměstí FOTOGALERIE

VIDEO STREAM WMV
VIDEO 90 MB MOV mirror MOV2
VIDEO 46 MB AVI mirror AVI2

Policejní násilí na Prvního máje TÉMA BL

Sloupek

Pět tisíc let
se cesta zatemňuje.
Na začátku je výkřik.

Hlad! křičí Adam
a Eva mu otevírá svá stehna.
Ale sotva se Adam nasytí,
rozhlíží se, kde by co snědl.

Jíst! zní pralesem, kde jeden přes druhého leží odpočívající stromy,
uřícené hrou.

Jíst!
První lidské slovo ostře rozkmitává les.
výkřik probouzí tisíce svatých zvířat ve větvích,
která přestávají vybírat oříšky ze skořápek,
ulamují si hole, vycházejí z lesa a křičí:
Jíst!

Mají v rukou pevné režné provazy,
kterým se neposlušným ženám dají svázat ruce,
jimiž si svírají strachem sevřená stehna.
A zatímco ženy podléhají a muži si je berou,
nad jejich hlavami se vznáší podivný bílý hlad.
Hlad po mléce!

První přikázaní nikdy nepřestává znít.
Hospodáři zapalují své statky, s nimiž lehá popelem všechno dávné mléko
a s hladovým slovem
se rozcházejí na jih
válčit,
na západ
dobývat,
na východ
směňovat,
a na severu vcházejí do měst, kde se v obrovských krychlových krystalech
ukrývá
jídlo.

Jsem mezi nimi,
když přibíjím jednu z dívek za ruce na dveře kostela,
beru do rukou její kotníky, rozpažuji a vcházím do ní

ALE

v tu chvíli se všechno uvnitř i vně úplně mění,
vřava naráz uléhá do přízračného klidu, ve kterém
večerní slunce ozáří starou silnici minulosti i budoucnosti,
na níž vidím všechno.

Pohledem zpátky vidím, kolikrát jsme se už setkali a proč,
pozoruji v mnoha variacích jedinou scénu, v níž jsme se tisíckrát
znásilnili, okradli, zavraždili a oplodnili.
Pak (jakoby i tohle už bylo předem napsáno) otáčím hlavou směrem k silnici budoucnosti,
uprostřed níž stojí malá holčička, hrající si s míčem,
která je jako první předurčena utnout kořeny hladu.

A tak současně s míčem, který holčičce padá z rukou,
zapadá kulička mého hladu do jamky nasycení.

Spolu vidíme shora naše dvě těla, jak se do sebe zakusují,
holčička zvedá ruce a zastavuje naši rychlost,
hrubost se mění v jemnost, rvačka v objetí,
jeden druhému darujeme své tělo a srůstáme v Ní.

Konečky dvou prstů
maluji kruh
po obvodu tvých ňader
a po stále napjatější kůži vystupuji na jejich tenké růžové vrcholy
a ty, která jdeš celou cestu myslí se mnou,
otevíráš ústa a odpovídáš na mou nevyřčenou otázku:
Dám jí tolik mléka, kolik ještě žádné děťátko nedostalo...

do Britských listů poslal autor

2. 5. 2006
tisková zpráva Úřadu vlády

Předseda vlády České republiky Jiří Paroubek se dnes, v úterý 2. května 2006, setkal s ředitelkou sekce Úřadu vlády ČR pro lidská práva a rovné příležitosti Kateřinou Jacques.

Kateřina Jacques premiéra informovala o průběhu prvomájové demonstrace, během které byla inzultována policistou. Předseda vlády vyslovil nad tímto excesem politování. Informoval ředitelku sekce, že policista, který takto nepřiměřeně zasáhl, byl postaven mimo službu a celou záležitost šetří Inspekce ministra vnitra.

"Zasahující policista jednal zřejmě v přechodném pominutí mysli, to co provedl je neomluvitelné a myslím si, že by měl odejít od policie", uvedl premiér.

2. 5. 2006

Redakci Práva to potvrdil ministr vnitra František Bublan poté, co u Jacques v rozhovoru strávil asi 1,5 hodiny. Bublan se Jacques za incident omlouval. "Ubezpečil jsem paní Jacques, že kdyby se to stalo někomu jinému, budu postupovat stejně," ujistil Právo Bublan, který se podle svých slov omlouval za policejní přehmat už potřetí.

Inspekce ministra vnitra ještě čeká na výpověď, kterou by Jacques měla podat dnes. Inspekce vyhodnotí i dostupné videozáběry. "Myslím, že budeme uvažovat i o propuštění, protože se zachoval prapodivně," řekl na adresu násilného policisty Bublan. Jednání ostatních přítomných policistů prověří Bublanova inspekce. Podle informací Práva se do věci už vložilo státní zastupitelství. Jacques se zřejmě bude bránit soudní cestou.

Premiér Jiří Paroubek podle vládní mluvčí Lucie Orgoníkové věc sleduje a čeká na výsledek šetření. Pokud se podle premiéra prokáže, že si policisté nepočínali, jak měli, nebo přímo zneužívali své pravomoci, mohou počítat s jasnými následky. "Je to zcela nepochybné," poznamenal.

Podrobnosti v dnešním vydání deníku Právo

2. 5. 2006

ČTK:

Inspekce by mohla uzavřít vyšetřování incidentu mezi policistou a kandidátkou Strany zelených Kateřinou Jacques při pondělích demonstracích radikálů do konce týdne. Policista, který proti ženě zasáhl, byl postaven mimo službu. Pokud se prokáže, že zneužil pravomoc veřejného činitele, bude propuštěn, řekl dnes ČTK ministr vnitra František Bublan.

1. 5. 2006
fotoreportér BL

Od Czechteku si sice pamatuje, že "bejt na internetu věští potíže", ale další poučení si bohužel vzít nedokázala. Na prvního máje během průvodu neonacistů z Národního odporu policisté brutálně napadla Kateřinu Jacques. Nesla spolu s několika dalšími lidmi transparent "Zelení proti neonacismu", a policie případné eskalaci konfliktu a napadení ze strany účastníků pochodu briskně zabránila. Místo nácků je zmlátila sama.

První fázi kordon policejních těžkooděnců ještě zvládl, a vcelku bez problému se jim povedlo Kateřinu Jacques s ostatními přesvědčit, aby si přešli na chodník na druhé straně ulice. Pak však byli odvoláni zpět lemovat průvod bílé síly a na jejich místo dorazila tlupa policejních bezmozků ze služebny ve Vyšehradské ulici.

Ti, poté co "zadrželi" nositelku transparentu brutálním povalením na zem a spoutáním, aby ji mohli odvést k výslechu, "zadrželi" také mne a vyslýchali za novinku v trestním právu - "nepovolené fotografování". Výslech probíhal na stejné služebně, jako v příapdě vedoucí sekretariátu vládního zmocněnce pro lidská práva.

Zavřít můžou, pustit musej, praví Švejkova zásada právního státu...

1. 5. 2006

Postup orgánů veřejné správy, včetně policie na demonstraci neonacistů z Národního odporu je bezprecedentní. Zatímco kdekoliv jinde - včetně Německa - by se demonstrace pravicových extremistů setkala s velmi přísným dohledem státních orgánů a nejspíše by nebyla povolena, v České republice dělají policisté neonacistům ochranku a represe používají proti občanům, kteří se rozmáhajícímu se neonacismu postaví na odpor. Zásah policie na prvního máje nelze vyhodnotit nijak jinak, než jako policejní politickou provokaci, zacílenou, stejně jako nepřiměřený zásah na CzechTeku 2005, na politickou odpovědnost za neutěšený stav v české policii.

Napadnout vysokou státní úřednici, navíc kandidátku Zelených, bít ji, zatknout ji a vyslýchat, zatknout a vyslýchat přitom novináře, to je diletantismus, hodný pokračovatelů Švejka. Stalo se ve chvíli, kdy na místě již nebyli žádní neonacisté a protestující tak vůbec nemohli narušovat jejich pochod, který mezitím zabočil za roh, takže nebyl v dohledu, ba ani v doslechu. Navzdory tvrzení policie o opaku.

Policisté, hysteričtí z toho, že se jejich zásah ocitne na internetu, si po zatčení od fotoreportéra Britských listů Michala Vlka nevyžádali fotografie ani mu nezabavili fotoaparát se záznamem policejního zákroku. Jestliže fotoreportér podle jejich mínění spáchal trestný čin fotografováním policejního zákroku (a jedině spáchání trestného činu může být důvodem k perlustraci, zadržení a výslechu), zanedbali tak služební povinnost tím, že záznam nezajistili. Jestliže nespáchal trestný čin, neměli právo ho zatýkat. Překročení pravomoci úředního činitele a násilí proti skupině či jednotlivci - to jsou trestné činy, za kterých je možno tyto ozborojené a tudíž nebezpečné osoby důvodně podezřívat.

Co tedy bylo důvodem k zatčení? Nebyla to stejně, jako v případě Jacquesové, snaha o politický kalkul a co největší mediální dopad? Komu poslouží zmlácená a zatčená vysoká státní úřednice? A komu poslouží zatčený a zase puštěný fotoreportér?

V této zemi platí stále ještě platný právní řád. I pro policisty. Britské listy očekávají důkladné vysvětlení ministra vnitra Franiška Bublana, které ministr redaktorovi Britských listů slíbil. Britské listy očekávají i vyvození personální odpovědnosti vůči konkrétním policistům, veliteli zásahu a policejnímu prezidentovi, který je zodpovědný za své podřízené. Franišek Bublan by si měl uvědomit i svou vlastní odpovědnost hlavy resortu vůči občanům tohoto státu. Hysterici, diletanti, političtí provokatéři ani neonacisté nemají v policii mít místo. Pokud má v tomto státě platit právo a ne zvůle policejní sebranky.

policista č. 301954 - Ten, který nechtěl být na internetu
2. 5. 2006
policista č. 301954 - Ten, který nechtěl být na internetu ►

Přepis policejního zásahu proti Kateřině Jacques - Moráň, Praha, 1. 5. 2006

Kateřina Jacques: Co si to dovolujete?

(Směs hlasů.)
Kateřina Jacques: Okamžitě mě pusťte! (Nesrozumitelné.) ...dělejte, on mi láme ruce!
Policista mimo záběr: On vám je neláme, on vám drží pouta, pani.
Kateřina Jacques: Podívejte se, co mi udělal! (Nesrozumitelné.) Tady neonacisty necháte jít a mě tady budete takhle mlátit?
(Nesrozumitelné.)
Kateřina Jacques: Já, že jsem ho…? On mě fyzicky napadl! On mě fyzicky napadnul!
Policista mimo záběr: On vás vyzval.
Policista mimo záběr: Tak pojďte.
(Policisté odvádějí Kateřinu Jacques k autu a zkoušejí ji vtlačit na zadní sedadlo. Jeden z policistů ji šťouchá do zad a pravého boku tonfou.)
Kateřina Jacques (brání se a křičí bolestí): Co si to dovolujete?!

Nepřehledná situace. Policisté povalí jednoho z okolostojících mužů na zem, na jednoho z policistů se vrhá jiný muž.

2. 5. 2006

pro podezření z trestných činů:

1. mučení a jiného nelidského a krutého zacházení podle § 259a odst. 2 písm. a), b) trestního zákona (dále jen "TZ"); a
2. zneužívání pravomoci veřejného činitele podle § 158 odst. 1 písm. a), b), c) TZ.

zasláno faxem Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1, nám. E. Beneše 627/3, 118 00 Praha 1

2. 5. 2006

K brutálnímu zásahu policie proti Zeleným

Karel Jech

Po skončení demonstrace proti fašismu na Palackého náměstí odcházela skupina anarchistů a dalších mladých lidí za vydatné asistence policie přes most na smíchovskou stranu. Skupina Národního odporu vyrazila, také za asistence policie, po tramvajovém tělese směrem na Moráň a Karlovo náměstí.

1. 5. 2006

ZPRÁVA ČTK

18:53 ČTK Praha - Policie při dnešních demonstracích krajně pravicového Národního odporu a anarchistů v Praze napadla a zbila kandidátku Strany zelených (SZ) do sněmovních voleb Kateřinu Jacquesovou, tvrdí mluvčí strany Eva Rolečková. Sama Jacquesová hovoří o brutalitě policisty, který proti ní zasáhl. Policejní verze incidentu je poněkud odlišná. Případem se zabývá policejní oddělení vnitřní kontroly.

2. 5. 2006
Vyjádření Gender Studies k nedělnímu napadaní Kateřiny Jacques

Při včerejším pochodu neonacistů Prahou zbili policisté ředitelku odboru pro lidská práva Úřadu vlády Kateřinu Jacques. Není na předchozí větě něco zarážejícího? Neměli to být právě oni pochodující neonacisté -- pokud vůbec někdo -- kdo měl být "přiměřeným násilím" usměrněn do odpovídajících mezí? Policie tvrdí, že Kateřina Jacques "narušovala poklidný průběh pochodu" -- nikde se však už nedozvíme, jak konkrétně takové narušování vypadalo. Vzhledem k tomu, že s sebou Kateřina Jacques měla své dvě děti, těžko si představit, jak asi výrazně po jejich boku zasahovala do průběhu demonstrace.

Nejvíce zarážející na celém nedělním incidentu je, že pochod neonacistů byl povolený a o "principech", na jejichž základě byl organizován, nepadlo ani slovo, natož aby byly zpochybněny.

2. 5. 2006

DLE POLICIE POKLIDNÁ DEMONSTRACE NEONACISTŮ

z tiskové zprávy Československé anarchistické federace -- Praha k oslavám 1. máje
"Bylo by mukou
zdravit se jen pravou rukou
a na pouhý pokyn shůry
pálit plný fůry kultury."
Jiří Voskovec a Jan Werich

Neonacisté se rozhodli využít letošní první máj k návratu do ulic a propagaci své ideologie. Ideologie, která připravila o život miliony lidí ve čtyřicátých letech a inspiruje rasistické vraždy dodnes. Nemlčme, jako mlčela většina ve dvacátých a třicátých letech, a znemožněme neonacistickou demonstraci. Nemlčme stejně, jako před několika dny nemlčeli v Německu.

2. 5. 2006

Za nečinného přihlížení kolegů policisty rozzuřeného tím, že si občanka dovolila trvat na svých právech, byla při poklidném průchodu Prahou zbita dvojka na pražské kandidátce Strany zelených, Kateřina Jacques. Případ bude - jako obvykle v podobných případech -- vyšetřovat Inspekce ministra vnitra.

Autor je členem Strany zelených

Detail fotografie dokazující, že služební odznak policista v době zásahu měl a strhla mu jej napadená
2. 5. 2006

Informace, pocházející od samotné napadené i dalších svědků, že policista, který se vůči ní dopustil násilí, nebyl označen služebním číslem, není pravdivá. Stressová situace dotyčné ale omlouvá. Z fotografií, které na místě pořídil Michal Vlk, zřetelně vyplývá, že služební odznak strhla napadená policistovi sama, když se na zemi bránila.

Tiskové prohlášení Strany zelených : Vyjádření svědka Karla Jecha k brutálnímu zásahu policie proti zeleným 1. 5. 2006 ZDE

Fotografie dokazující, že služební odznak policista v době zásahu měl a strhla mu jej napadená ZDE
2. 5. 2006
Když mlátím ženu, říká si policista, tak vlastně dokládám před Evropou, že u nás mají ženy rovné příležitosti. Takže je to vlastně takový gender happening.

Nebývá to často, aby byl člověk v pondělí doma a mohl tak trochu přemýšlet o tom, co přinesl minulý týden. Nejdříve mne chtěla média postrašit strašnou chobotnicí v podobě bývalého komunisty jménem Miroslav Jansta, pak mne několik dní děsila jaderným nebezpečím a masírovala za to, že jsem se nebál radiace a nešel s plnými kalhotami bojovat proti komunismu, když havaroval Černobyl, potom zmlátili komunistického poslance Dolejše a nakonec vychytralé zabrání Letné antikomunisty způsobilo částečně společný První máj komunistů a sociálních demokratů v bývalém Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

2. 5. 2006

Brutální útok na poslance Jiřího Dolejše vyvolal pochopitelně značnou pozornost médií a Britské listy nejsou v tomto směru výjimkou. Vítám, že útok odsoudili i antikomunisté, například Boris Cvek či Jan Faltýsek. Vážím si i odsudku paní Kavalírové z Konfederace politických vězňů, její postoj bych však ocenil ještě více, kdyby bývalí političtí vězňové přece jen dokázali přiznat podstatný rozdíl mezi Miladou Horákovou a "agenty - chodci".

Jan Faltýsek má jistě pravdu, když říká, že není antikomunista jako antikomunista, a že každý útok na komunistickou stranu nemusí být nutně nedemokratický. Tak zásadní ideový systém, jakým komunismus bezpochyby je, vyvolává nutně postoje, které s ním tím či oním způsobem nesouhlasí. V tom skutečně není nic nedemokratického, naopak je to přirozený projev demokratické plurality.

1. 5. 2006

Občané, do zbraně?

Přes diskusní fórum Hnutí za přímou demokracii jsem dostal následující text, který snad stojí za zveřejnění celý.
1. 5. 2006

Jan Čulík i někteří jiní autoři Britských listů předjímají policejní vyšetřování a tvrdí jen tak beze všeho, že hanebný útok na Jiřího Dolejše je útokem antikomunistů a nikoli útokem někoho jiného. Navíc je velkou otázkou, v jakém smyslu by pachatelé vůbec mohli být oněmi "antikomunisty" -- stačí k tomu, aby vzdělaní a kultivovaní lidé, jako Čulík a Slačálek, považovali člověka za antikomunistu, jen to, že řekne, že je antikomunista a zmlátí poslance KSČM? Křesťanem je podle té logiky ten, kdo řekne, že je křesťan a někoho zbije -- stačí k tomu jen chuť vidět křesťany jako bijce... a je jedno, že takový člověk třeba nikdy nebyl pokřtěn a třeba ani neví, že něco jako křest nebo Ježíš Kristus existuje.

1. 5. 2006

Vážený pane redaktore;

Vaše představa, že v SMS hlasováních hlasují nějací lidé - je romanticky naivní, ale bohužel už dávno vyčpělá.

Ano možná sem-tam ještě nějaký snílek či politický fantasta nějakou SMSku pošle.

Ale jinak dnes je SMS hlasování už dávno jen bitvou robotů, propustností linek, agentur, a hlavně těžkých prachů.míní čtenář, který se podepisuje jako Jan Bláha, a pokračuje:

Bouřit se proti němu je stejně infantilní jako plivat do moře (můžeš stokrát, a ono se nezpění, . . K.H.Borovský)

Nechte tedy blbcům jejich vložky always, "realitu" vyvolených, zaručeně free žvejkačky - a domněnku, že několikrát týdně se najde na sto tisíc lidí, co utratí pětIkorunu za hlas nějakému politikovi. Oni tomu věří a potřebují to tak. Ti ostatní s pobavením sledují, komu se podařilo pořídit lepší spojení a výkonnějšího robota, a kolik milionů je to asi stálo.

1. 5. 2006

(Prezentoval by se takhle tisku Vladimír Putin?)

Byl to šok, zejména pro ty, kdo nejsou zrovna fanoušky amerického prezidenta Bushe. Na pódiu při recepci pro Asociaci reportérů z Bílého domu stál ne jeden George Bush, ale dva. Tváří v tvář poněkud děsivému každoročnímu úkolu být zábavný si prezident George Bush vzal s sebou na pódium svého satirického imitátora Steva Bridgese.

Videozáznam vystoupení obou Bushů ZDE

30. 4. 2006

Zpráva Českých novin o protiválečné demonstraci v New Yorku z 29. dubna, nazvaná V New Yorku se protestovalo proti válce v Iráku, vychází ze zprávy Associated Press, na kterou se také výslovně odvolává. Český článek ovšem začíná první odstavec větou "Tisícovky lidí demonstrovaly na Manhattanu v centru New Yorku proti válce v Iráku", zatímco původní a do značné míry převzaný text Desmonda Butlera hned v titulku uvádí: Tens of Thousands in NYC Protest War - hovoří tedy o desetitisících, nikoli tisících účastníků protestu.

30. 4. 2006

... a pro ministra Svobodu

Veselé motivy "Komunismus jako terč pro střelnou zbraň" nebo "oběšený komunista" už mohou být interpretovány jako přímé vyzývání k násilí.

V souvislosti s fyzickým útokem na J. Dolejše píše O.Štampach: "Bojovníci za svobodu, kteří zmlátili a zkopali reformního komunistu, poslance Jiřího Dolejše, nejsou jen izolovanými zbabělými násilníky. Je to vrchol ledovce. Je to brutální projev politické atmosféry v současném českém prostředí."

Jako ilustraci toho, jak je jakožto podhoubí útoku tato atmosféra brutálně tvořena pražskými antikomunistickými intelektuály, bych chtěl upozornit na návrhy trik, jež jsou volně k dispozici na stránkách "Trikem proti komunismu" - dekomunizace.cz.

30. 4. 2006

Rizika a limity průzkumů veřejného mínění - to bylo téma semináře pro redaktory, editory a šéfredaktory Českého rozhlasu. Na pozvání Rady Českého rozhlasu se pokusili vysvětlit prorektorka prof. Ing. Stanislava Hronová, CSc. a rektor Vysoké školy ekonomické v Praze prof. Ing. Richard Hindls, CSc. základní termíny, metody průzkumů, rozdíly mezi nimi, limity a úskalí medializace složitých abstraktních modelů výzkumných agentur.

Rada tak reagovala na mediální zmatení, které mnohdy zaměňuje preference stran s volebními prognózami, stejně tak jako mnozí novináři přeceňují relevanci průzkumů v meziměsíčních pohybech a medializací vyšších než pětiprocentních průzkumů bez odpovídajícího varování posluchačům tak může dojít k manipulaci rozhodnutí voličů. Výběrová statistická chyba a tím i limit přesnosti průzkumů, které dosahují i plus mínus tří procent - to je něco, co se do zpráv většinou nedostane... Veřejnou službou ale není mediální spoluvytváření volebních nálad, ale všestranné a nestranné informování občanů.

2. 5. 2006

Britské listy 24.4. publikovaly text "Čtveráctví jménem republiky", ve kterém se Jiří Vančura vrací k poslední tečce za loňskou krizí kolem Literárních novin, která vzešla ze soudního rozhodnutí, jež definitivně nedalo za pravdu těm bývalým redaktorům, kteří ji po svém odchodu spoluvyvolali.

2. 5. 2006

Reakce na článek Víta Janečka "Zloděj volá: chyťte zloděje"

Dopis s nabídkou ke smíru, o němž se autor zmiňuje , ponechal Karel Hvížďala bez odpovědi, protože s A. Klimentem žádný spor ani osobně, ani prostřednictvím soudu nevedl a nevede. Ostatně autorova představa, že by se někdo "pokoušel ovládnout" předlužené Literární noviny, je absurdní.

Je mi líto, že Vít Janeček patří k lidem, kteří za každým zásadním postojem hledají osobní interes.

2. 5. 2006

Boris Cvek se ve svém příspěvku "Podivné výkřiky v Britských listech" dovolává autority TGM, Karla Čapka, Ferdinanda Peroutky a Milady Horákové, nazývaje je antikomunisty. Trošku mu však uniklo, že psali, proč sami nejsou komunisty. Nikdo z nich však přece nevolal po zrušení komunistů, natožpak po jejich kriminalizaci či dokonce likvidaci. Proto bych je, snad ve shodě s Ondřejem Slačálkem, nazval demokraty, ale ne antikomunisty.

Všimněte si, že hesla ve všech kampaních antikomunistů nejsou zaměřena proti straně či ideologii, ale proti lidem: "S komunisty se nemluví", Zrušme komunisty" či "Zabij komunistu -- posílíš mír!".

2. 5. 2006

Svátek práce v Německu byl ve znamení vytvoření jasné fronty mezi odboráři na straně jedné a vládními politiky se zaměstnavateli na straně druhé.

Šéf německého odborového svazu Michael Sommer varoval na ústředním shromáždění ve Wolfsburgu před dalším odbouráváním sociálních práv a žádal velkou koalici, aby vytvořila přátelštější politiku v oblasti zdravotnictví a daňové politiky. Obdobně se tak vyslovil i předseda odborového svazu IG-Metall Jürgen Peters na shromáždění v Mnichově, kde dále prohlásil, že jsou snahy "odbory podřídit diktátu ekonomie".Je přímo symbolické, že právě 1.května se sešel v Berlíně tzv."koaliční výbor", aby se pokusil dohodnout na prvních krůčcích slibované reformy.

Španělská republika 1931-1939
2. 5. 2006

14. dubna 1931 mělo Španělsko příležitost.

Vyhlášení II. španělské republiky naplnilo sen jedné země schopné být lepší sama o sobě a sjednotilo v jediné snaze všechny Španěly, kteří usilovali o budoucí život v demokracii a modernosti, ve svobodě a spravedlnosti, ve vzdělanosti a pokroku, v rovnosti a všeobecně uznávaných právech pro všechny své spoluobčany. Dnes s odstupem 75 let, my, signatáři tohoto prohlášení, připomínáme s hrdostí, skromností a s vděkem ovzduší oné doby a domáháme se jako vlastních těch hodnot španělského republikanismu, jež zůstávají platnými jako symboly lepší, svobodnější a spravedlivější země.

2. 5. 2006

Se zájmem jsem si přečetl stať pana Hoška nazvanou "Protijaderný aktivismus podruhé", v níž se zabývá argumenty souvisejícími s černobylskou havárií. Zdá se mi, že nečetl pozorně informace na našem serveru, na něž se odvolává.

2. 5. 2006

Před časem okradla neznámá lidská bestie člověka na vozíku -- sebrala mu fotoaparát značky Kodak za sedm a půl tisíce korun. Patřil fotokroužku při neziskové organizaci Sdružení pro komplexní péči při dětské mozkové obrně.

Vzkaz parchantovi: běž se podívat do kostela, kde visí uschlá ruka!

2. 5. 2006

Jižní Morava a Rakousko - to je dnes hlavně spolupráce regionů, vzájemné návštěvy z partnerských měst a debaty o podobě silničních tahů. Téměř sousedská idyla. V historii však najdeme období, kdy se čára od Hodonína po Znojma pro mnoho Rakušanů přeměnila na horkou hranici mezi dvěma světy, mezi světem dvou-, později už jednobarevného autoritářství ve Vídni a pestřejším světem politické plurality, který tenkrát představovalo Československo.

2. 5. 2006

Přečetl jsem si na Britských listech články týkající se státní maturity, především Parodie na maturitu, píše Jiří Fogl.

Podnikám v oboru informačních technologií (konkrétně online služby a vývoj online informačních systémů), takže mě zajímala část Informačně technický základ. Ke zveřejnění Vám nabízím svůj komentář.

Vycházím z předpokladu, že účelem tohoto testu je ověřit, zda maturant ovládá práci s výpočetní technikou na uživatelské úrovni, tedy zda dokáže počítač použít jako nástroj pro usnadnění své práce, a neztratit se tak ve světě, kde se počítače používají téměř všude.

Z tohoto hlediska považuji test vědomostí za naprosto nevhodně zaměřený na příliš odborné problémy, se kterými se běžný uživatel v praxi nikdy nesetká.

2. 5. 2006

V dnešní době bylo přeměněno na peníze absolutně všechno. Kdo je má, může si opatřit věci, o kterých se starším generacím ani nesnilo. Podobně mohou získat peníze i lidé, kteří nevlastní absolutně nic, pokud si uvědomí, že jejich vlastní tělesné orgány představují peníze. Každý lidský život je cenný, jak se velice často píše v novinách, například když staří lidé požadují ve svých dopisech čtenářů právo na důstojnou smrt. Politici odpovídají, že nikdo přece nemá právo ukončit takový cenný život! Jenže jak se nyní ukazuje, mrtvola může být ještě cennější než živý člověk.

30. 4. 2006

Co je to vlastně ten antikomunismus? Je opravdu zcela nedemokratický jak píší někteří autoři na BL? U většiny článků na BL mi poněkud chybí touha ten "antikomunismus" nějak rozdělit a neházet každého, komu se komunismus příčí do jednoho pytle. Na dnešních antikomunistických projevech je bezesporu mnoho primitivního a nedemokratického, nicméně to rozhodně neznamená, že být "antikomunistou" znamená ze vším tím souhlasit.

30. 4. 2006

Známý ekonom a liberální myslitel John Kenneth Galbraith zemřel v USA ve věku 97 let.

Galbraithg v sobotu zemřel v městě Cambridge ve státě Massachusetts, uvedl jeho syn Alan.

Galbraith, harvardský profesor kanadského původu napsal více než třicet knih o společensko-ekonomických otázkách. Nejvlivnější z nich byla kniha The Affluence Society (Bohatá společnost) z roku 1958. Pohyboval se v politických kruzích, byl poradcem Demokratických prezidentů v USA a byl velvyslancem J.F. Kennedyho v Indii.

2. 5. 2006

Chvála většinového systému a přímé demokracie

Britské listy zveřejnily úvahu Jiřího Poláka Nová Solidarita v Polsku?, věnovanou polské straně JOW, požadující většinová volební pravidla a právo voličů kdykoli nevyhovujícího reprezentanta odvolat. Čtenáři jistě imponuje i informace, že autor má švédský doktorát z politických věd a nadále působí na univerzitě v Lundu. A ještě více zapůsobí sdělení, že ve své disertační práci (1986) předvídal rozpad sovětského impéria. Chce se zvolat, že tím by se autor neměl tajit a urychleně i u nás takovou práci publikovat, protože by mu náleželo světové prvenství.

Pravda, v roce 1978 vydala paní Hélène Carrère d'Encausse knížku L'Empire éclaté, v níž tato první dáma světové politologie a sociologie sovětských a asijských zemí předvídala postupné rozežrání sovětského impéria, právě s počátkem v muslimských zemích Střední Asie.

30. 4. 2006

Tato nová kniha o demokracii, jejímž autorem je profesor filozofie a matematiky v Clevelandu, vzbudila v USA velkou pozornost. Informační časopis pro knihovny, Choice (Výběr), jí dal nejvyšší hodnocení - Vysoce doporučeno. Druhá část byla nazvána ˝impozantním dílem˝. Kniha byla také doporučena jako učebnice pro vysoké školy. Prof.Behrouzi požádal i mne, abych napsal recenzi do mého mezinárodního PD bulletinu (Worldwide DD Newsletter), což samozřejmě rád udělám.

Setkání antikomunistů a mladých konzervativců na Letné
30. 4. 2006
odpověď na reakci bývalého komentátora české BBC Adama Drdy v článku "Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny"

Adam Drda, Petr Dudek: Kdo ve stínu čeká na moc. Paseka 2006, ISBN 8071858021, EAN 978807185027

Mezi povinnosti těch, co umějí psát a totuto gramotností se živí , patří i umět číst. A nejen to. Mělo by mezi povinnosti patřit i umět přemýšlet o řečeném a napsaném. Znát možné důsledky slov. Znát emocionální účinek slov. Adam Drda s Petrem Dudkem se přiživili na vlně primitivního antikomunismu, kterou vyvolali senátoři Štětina a Mejstřík jako naivní politickou snahu oživit téma, které dnes už většinu české společnosti neirituje. A ani nezajímá, což dokáže prodaný náklad této knihy.

"...Ale Tlustý, ať už byla jeho předlistopadová minulost jakákoliv, se léta hlásí k liberálním idejím. Jeho kolegové z KSČM už tak směšní nejsou. Jsou nebezpeční - třeba proto, že si stejně jako před listopadem přivlastňují minulost a předělávají ji podle svých potřeb."

To píší autoři "místo úvodu" své knihy. S "komunismem v sobě", jak to nazývá Čulík, se evidentně vyrovnali...

28. 4. 2006

"Antikomunismus je bití"

Současnost není moc úrodná na politické vtipy. Jeden dost chabý představuje krátký rozhovor: "Koho budeš volit?" - "Komunisty." - "To vím, ale ve které straně?"

30. 4. 2006

Británie: Rada ministrům: raději si nic se sekretářkou nezačínejte

Tracey Templová (43), bývalá milenka Johna Prescotta (67), náměstka britského premiéra Tonyho Blaira, v sobotu v slzách tvrdila v britské televizi, že se stala obětí lží a že nemá jinou možnost než zveřejnit intimní podrobnosti jejich dvouletého sexuálního poměru.

V televizním prohlášení, které předcházelo zveřejnění jejího svědectví na devíti stranách bulvárního nedělníku, konstatovala Templová, že dospěla k názoru, že "musí lidem umožnit, aby se dověděli pravdu."

Celý případ je znovu důkazem, jak nebezpečné je pro lidi u moci začínat si něco s podřízenými. Pokud je totiž "nadřízený" milenec dostatečně slavný nebo mocný, jeho tajný partner či partnerka pak za peníze zveřejní všechny podrobnosti, a často možná i to, co se nestalo. K tomu došlo například v případě zemřelé princezny Diany a jejího milence, kapitána královské gardy Jamese Hewitta, který vydal knižně podrobnosti jejího sexuálního života a v knize tvrdil, že měla Diana deset milenců. I Tracey Templová prý obdržela za své nynější "svědectví" od bulvárních novin honorář 250 000 liber (10 milionů Kč).

28. 4. 2006

Ministerstvo informatiky ČR:

Náhodou jsem přišel na tento link, píše Ondřej Sameš. Je vidět, jaké pěkné granty lze získat (na jaké hodnotné projekty). Nemohly by si Britské Listy taky zažádat o nějakou takovou dotaci, kdyz uz může stát sponzorovat bulvár?

Názorový portál PEPRNET.CZ se skládá ze tří vzájemně propojených názorových proudů -- Celebrity fórum (vše o celebritách a celebrity o sobě), Oko (veřejný bulvár, komunitní celky, vytváření názorových proudů, zapojení celebrit do těchto proudů) a E-Zin (elektronický magazín vytvářející tématické a názorové otázky, zastřešující místo mezi Okem a Celebrity fórem).

Výše dotace: 7 500 000,- Kč

29. 4. 2006

Komentátor Adam Drda si na Britských listech stěžuje, že prý Jan Čulík zkreslil jeho slova (ač z textu vyplývá, že k tomu nedošlo). Rovněž odmítá "snahy dělat z legitimní kritiky KSČM 'kampaň` a z antikomunismu málem nějaké 'protidemokratické hnutí`." Problém s jeho ohrazením spočívá v tom, že ataky na KSČM mají skutečně charakter organizované kampaně (na čemž by nebylo samo o sobě nic špatného) a že antikomunismus je skutečně protidemokratickým hnutím.

29. 4. 2006

Důkazem, že fyzický útok, jehož se v minulých dnech stal obětí komunistický poslanec Jiří Dolejš, se stal tvrdým vlastním gólem českých antikomunistů, dokazuje nynější hysterická kampaň pražského tisku, živě znovu připomínající normalizační kampaně husákovského normalizačního režimu.

Stejně jako tehdejší Husákův režim byl znejistěn lidskoprávními aktivitami, jako byla Charta 77, a důsledkem byla po celé jaro 1977 mediální protichartistická hysterie, teď, po útoku na Dolejše, propagandisté v českém tisku také znejistěli a zjevně se obávají, že brutální útok na nevinného Dolejše posílí před volbami popularitu KSČM. Proto nynější vlna zuřivých protikomunistických útoků. Je to docela sprosté, protože normální člověk, který není posledlý nutností snažit se veřejnost pořád politicky manipulovat ve prospěch svých mocenských kontaktů a zájmů, by spíš Dolejšovi vyjádřil podporu a soustrast.

Nejnovějším normalizačním komunistickým "výkřikem", skutečným klenotem žurnalistiky, je sobotní "komentář" Eduarda Freislera "redaktora LN". Protože byl Dolejš zbit, tito propagandisté mu to omlacují o hlavu a píší, že právě "komunisté bijí". Nevím, koho čeští komunisté za posledních 16 let zbili :) Freisler používá známého triku - KSČM = Stalinovy zločiny. Srovnává dnešní českou komunistickou stranu, která už skoro sedmnáct let plně dodržuje demokratické principy, s monarchistickým režimem Fidela Castra na Kubě. Je zjevné, že celá situace je daleko složitější, než co Freisler píše, ale co by na tom záleželo, že?

Obviňovat české komunisty v české předvolební hysterii za Castra je asi takové, jako kdyby někdo v britském tisku obviňoval britské konzervativce za George Bushe, i když se jistě britští konzervativci s Bushem v mnohých věcech třeba shodnou (stejně jako Tony Blair. :) ) Vidíte, jak je to absurdní? Zpod kterého kamene vyhrabali v Lidovkách svého Freislera?

Dětinskost manipulátorů z pražského tisku, která se zvyšuje, jak se blíží volby, mě docela baví. Ti lidé skutečně netuší, že normálním lidem tato hysterická propaganda jde na nervy a takovéto články spíš - bohužel - k popularitě komunistů jen přispějí? :)

29. 4. 2006

Vážený pane Čulíku,

v textu "Komunismus v nich" (komentář pro ČRo 6) mimo jiné píšete: "Panebože, bylo by žádoucí, kdyby komentátoři, než něco napíší, se o věci profesionálně informovali a nepsali jen tak, co je napadne." Žádoucí by to jistě bylo -- a věčná škoda, že se neumíte držet zajisté ušlechtilých zásad, které tak vehementně prosazujete. Kritizujete totiž můj článek z Hospodářských novin (27. 4.) natolik demagogicky, že jsem snad nic podobného nečetl ani v Haló novinách, kde pracují v "oboru" demagogie pečlivě vyškolení profesionálové. Proto taky následující poměrně dlouhá reakce, kterou bych v případě normální slušné polemiky považoval za zbytečnou.

29. 4. 2006

Kdosi zmlátil demokraticky zvoleného poslance jedné parlamentní politické strany. Jmenuje se Jiří Dolejš a je to umírněný člen KSČM. Podle policejního mluvčího Dolejše tři útočníci "vulgárně napadali a pak ho bili pěstmi". Předseda poslaneckého klubu KSČM Petr Kováčik uvedl, že muži Dolejšovi nadávali do "komunistických sviní" a "zhruba deset minut do něj kopali".

To samo o sobě je v demokratické zemi dost znepokojující, ještě podstatně děsivější jsou však reakce českých médií.

(Psáno pro ČRo 6.)

28. 4. 2006

Jen pár poznámek k příspěvkům Václava Sedláčka a Michala Mašína.

První jmenovaný obviňuje feminismus z orwellovského double-thinku, podvojného myšlení. Na jedné straně prý feministky tvrdí, že existuje jakýsi specificky ženský pohled, který je ve společnosti potlačován, na druhé straně se nás snaží přesvědčit, že genderové role jsou jen kulturní konstrukty. Sedláček vidí mezi těmito tvrzeními spor, čehož využívá ke cvičení z formální logiky. Zcela zbytečně. Spor sice existuje, ale pouze v teorii, kterou si sám Václav Sedláček zkonstruoval a pojmenoval ji "feminismus".

12. 4. 2006

V únoru 2006 přispělo celkem 116 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 16 861.00 Kč. V březnu 2006 přispělo celkem 129 dárců na provoz časopisu úhrnem částkou 20 381.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,297.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný "mocný buran" konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul
27. 2. 2006 Nechci být rukojmím lékařů Věra  Říhová
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   
2. 5. 2006 Strana zelených nehovoří ve svém tiskovém prohlášení pravdu   
2. 5. 2006 Násilí policie a četky taky Milan  Daniel
2. 5. 2006 Jak to přesně bylo Karel  Jech
2. 5. 2006 První máj a všechno to zločinné a zavrženíhodné Ladislav  Žák
2. 5. 2006 Bublan: Inspekce možná vyšetří incident s Jacques do konce týdne   
2. 5. 2006 Paroubek: policista si vůbec neměl dovolit takto zasáhnout   
1. 5. 2006 Policista zmlátil ředitelku sekce pro lidská práva Úřadu vlády, policie zatkla fotoreportéra Britských listů Štěpán  Kotrba
1. 5. 2006 Česká policie se nemění - je to tlupa sympatizantů s neonacisty Michal "Wolf" Vlk

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Financování "neziskových" struktur RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Zakážeme Přátele Země a Greenpeace? Ivan  Brezina
19. 3. 2006 Koheze, nebo kolize? Na co také jsou euromiliardy   
17. 3. 2006 Hušák: Problémy Duhy nebo Martina Bursíka jsou nám jedno   
17. 3. 2006 Duha: Rozplétání nespletených sítí Vojtěch  Kotecký
16. 3. 2006 Spiklenecké teorie o financování NGO Miroslav  Šuta
16. 3. 2006 Nic z toho, co píše Kotrba o Nadaci Charty 77, není pravda František  Janouch
16. 3. 2006 Vznešený boj za křišťálové studánky Ivan  Brezina
16. 3. 2006 Zelený kruh Duhy Štěpán  Kotrba
14. 3. 2006 Dolary a nevládní organizace mezi Washingtonem a Moskvou Stanislav  Kliment
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2006 Ptáci: Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí   
30. 3. 2006 Analýza obětí pandemie z r. 1918 by pomohla proti ptačí chřipce   
22. 3. 2006 Virus ptačí chřipky se rozštěpil   
1. 3. 2006 Kočka, usmrcená ptačí chřipkou, byla nalezena v Německu   
28. 2. 2006 Vtip pro jedenáctileté   
21. 2. 2006 Zatím se člověk nakazí ptačí chřipkou jen přímým kontaktem s nakaženým ptactvem   
21. 2. 2006 Thajští psi jsou nositeli ptačí chřipky, šíří se však od nich dál?   
21. 2. 2006 Ptačí chřipku šíří drůbeží farmy   
20. 2. 2006 Poučení z Dálného východu - jak Vietnam úspěšně neutralizoval ptačí chřipku   
13. 1. 2006 Britský plán proti ptačí chřipce   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
21. 4. 2006 Another chilling sentence for slander Jan  Čulík
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 2. 2006 Will Czech grads be prepared to compete? Jan  Čulík
24. 1. 2006 Intellectual populism in Czech politics Jan  Čulík
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist
9. 2. 2006 Švédsko plánuje stát se první ekonomikou bez závislosti na ropě   
2. 2. 2006 Bush: Amerika se zbaví závislosti na ropě   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
2. 5. 2006 Hlad po mléce Tomáš  Koloc
28. 4. 2006 Strom Jan  Vladislav
27. 4. 2006 Bázliví milenci Emanuel  Züngel
26. 4. 2006 ■ ■ ■ Jan Katolista Turkyně
25. 4. 2006 ■ ■ ■ Viktorie  Rybáková
24. 4. 2006 Je na kohoutech Zbyněk  Hejda
21. 4. 2006 Tři roky smutku Jiří J. K. Nebeský
20. 4. 2006 Vlk Elena  Suchomelová
19. 4. 2006 Labe Petr  Kukal
18. 4. 2006 Connecting People Jiří  Hrdlička

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Kořistka: "ODS zadržuje důkazy"   
17. 4. 2006 Proč budu volit ODS   
17. 4. 2006 ODS a rovnost příležitostí? Josef  Vít
14. 4. 2006 Modrá šance pro ČR   
27. 2. 2006 Chce ČSSD zvrátit mandát ODS z krajských voleb? Boris  Cvek
20. 2. 2006 Weak ODS leadership hurting `blue` chances Irena  Ryšánková
13. 2. 2006 Václav Klaus poškozuje ODS Milan  Daniel
2. 2. 2006 Žákovo mlžení: stamiliardové ztráty v příjmu do státního rozpočtu Ivo  Bubeník
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek

Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2006 Kosovo: Menšiny "většinové" společnosti Miroslav  Polreich
31. 3. 2006 Vyvraždění Židů v Kosovu - "one is plenty" Miroslav  Polreich
21. 3. 2006 Miloševič - válečný zločinec? Jan  Makovička
20. 3. 2006 Moderní tragikomedie Jiří  Jírovec
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
11. 3. 2006 Slobodan Miloševič nalezen mrtev   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
25. 2. 2006 Na reakci není nikdy pozdě Jan  Kavan
24. 2. 2006 Válka a mír v době boje proti globálnímu terorismu Jan  Eichler
15. 12. 2005 Protnuté Kosovo aneb lesklá sečna pravděpodobným daňovým rájem Jakub  Tayari

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2006 Tři utopické návrhy soudní Vladislav  Černík
2. 2. 2006 Petr Partyk je dále vězněn   
30. 1. 2006 Petr Partyk požádal o podmíněné propuštění   
18. 1. 2006 Napište neprávem vězněnému Petru Partykovi   
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2006 Smrt, hladomor, sucho -- to je cena třístupňového globálního oteplení   
15. 4. 2006 Jak vy osobně můžete něco udělat proti globálnímu oteplování   
24. 3. 2006 Záchrana klimatu, nebo protijaderný aktivismus? Jan  Hošek
10. 3. 2006 Jaderná energetika   
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...   
17. 2. 2006 Led v Grónsku taje daleko rychleji, než se předpokládalo   
11. 2. 2006 Globální oteplování překročilo bod, odkud už není návratu   
31. 1. 2006 Vážné varování ohledně klimatických změn   
19. 1. 2006 Skončí naše civilizace Lovelockovou apokalypsou? Stanislav  Mihulka
17. 1. 2006 James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2006 Dovolená ve "Slovenském ráji"   
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
3. 2. 2006 Co je dovoleno k Mohamedovi... Milan  Daniel
21. 1. 2006 Za poškození dobrého jména a demokratické pověsti si může ODS sama Štěpán  Kotrba
21. 1. 2006 Server iDnes zrušil diskusi pod článkem o Romech   
18. 1. 2006 Britští extremisté před soudem za šíření rasové nenávisti   
16. 1. 2006 Tvrdě nacistické stránky v češtině Jan  Čulík
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2006 Kriminalizovat výroky v demokratickém státě nelze Jan  Čulík
13. 4. 2006 Petr Cibulka odsouzen k podmíněnému trestu za pomluvu Jan  Čulík
24. 3. 2006 Leeds University suspendovala rasistického učitele   
21. 2. 2006 David Irving jako "mučedník za svobodu projevu"?   
21. 2. 2006 "Al Džazíra: I v Evropě existují tabu"   
20. 2. 2006 Britský historik David Irving odsouzen na tři roky do vězení   
19. 2. 2006 Islámským teroristům se podařilo vážně omezit svobody Západu   
16. 2. 2006 Dolní sněmovna přece jen schválila trestný čin "glorifikace terorismu"   
16. 2. 2006 Rusko zakázalo urážky náboženství   
16. 2. 2006 Čínská stará garda varuje, že cenzura médií způsobí "společenskou katastrofu"   

Školství RSS 2.0      Historie >
2. 5. 2006 Parodie na maturitu III.   
28. 4. 2006 Školství, jeho reforma a volby František  Augusta
28. 4. 2006 Parodie na maturitu II. Bohumil  Kartous
27. 4. 2006 Parodie na maturitu Bohumil  Kartous
24. 4. 2006 Jak dochází k učení František  Augusta
14. 4. 2006 Mozek a učení František  Augusta
7. 4. 2006 Vyučování nebo učení? František  Augusta
17. 3. 2006 Jak efektivně financovat české školství František  Augusta
16. 3. 2006 K reformě českého školství František  Augusta
13. 3. 2006 Petra Buzková a gymnázia -- slova versus činy Radek  Sárközi

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek
21. 2. 2006 Literární server polemizující s uvyklostmi Miroslav  Vejlupek
20. 2. 2006 Spisovatelé vyklidili veřejný prostor Miroslav  Vejlupek
5. 2. 2006 Lidé čtěte !   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann