2. 10. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 10. 2006

Nový americký zákon:

Podle mimořádného zákona, který minulý týden schválil americký kongres, jsou na světě dva druhy lidí: občané USA, kteří mají svá práva, a ne-občané USA, kteří nemají práva žádná. Nový zákon, o němž New York Times napsaly, že jde o "tyranský zákon, jenž bude v dějinách americké demokracie hodnocen jako jeden z nejhorších", poskytuje americké vládě právní moc zadržovat na neomezeně dlouhou dobu jakéhokoli cizince se jí zlíbí. Stačí prohlásit, že cizinec je terorista nebo že teroristy nějak "podporuje", a bude ho moci zadržet na dobu neurčité délky -- neurčité, protože jako ne-občan USA tento člověk nebude mít právo proti svému zadržení protestovat nebo se proti němu odvolat.

Sloupek
Ivan Blatný

Nad městem letěly šaškovy střevíce,
překrásně letěly jako dva tažní ptáci
do krajin za mořem, z nichž už se nenavrací.
Jestli jsem miloval, pak podzim nejvíce.

Pod nebem naděje stál se mnou Andersen
a hleděl na husy, jak odlétají k jihu,
vyzul jsem v rákosí všecky své křápy, tíhu
a letěl za nimi přes širý, čistý den.

Jestli jsem miloval, pak zakalenou hněď
psích očí podzimu, věrného psa, jenž stárne.
Strašný stesk míjení na této zemi marné,
pod nebem němoty, jež nemá odpověď.

ze sbírky Brněnské elegie, BB art, Praha 2003 vybral Štefan Švec

Ivan Blatný * 21.12 1919 v Brně + 5.8. 1990 v Colchesteru ve Velké Británii

Básník, členk Skupiny 42. V roce 1948 emigroval do Londýna, přestože byl členem KSČ. Průkaz vrátil straně poštou. SpolupracovaL s BBC a se Svobodnou Evropou. V exilu se zhoršila jeho psychická choroba, protože se obával komunistických agentů, od roku 1954 žil trvale v psychiatrické léčebně. Kromě dalších jazyků ovládal esperanto.
2. 10. 2006

Obě komory amerického Kongresu právě schválily Zákon o vojenských komisích, který dovoluje mimosoudně věznit na dobu neurčitou osoby podezřelé z terorismu a umožňuje také, aby byly mučeny -- jen to tak nenazývá. Šokující? ptá se v deníku Daily Telegraph konzervativní britský historik z Harvardské univerzity Niall Ferguson. Zvlášť šokující na tom je, že přijatý zákon je kompromisem. Bílý dům původně navrhl ještě něco ostřejšího. Až opozice od tří republikánských senátorů donutila prezidenta Bushe, aby návrh zákona zmírnil. Trošku.

2. 10. 2006

Poznámka Štěpána Kotrby na okraj vyjádření šéfredaktora Radiožurnálu Jana Pokorného, reagující na článek "Zpackané Langerovo Watergate na Primě" je také hodná pozoru. Dovolím si k této Poznámce pár poznámek

Příznivce brazilského prezidentského kandidáta Luize Inacia Luly da Silva
2. 10. 2006
Příznivce brazilského prezidentského kandidáta Luize Inacia Luly da Silva ve městě Ceilandia - foto Evaristo Sa

Při 94 procentech sečtených hlasovacích lístků, prezident Luiz Inacio Lula da Silva (60, PT - Partida da los Trajabadores) získal 49 procent hlasů v porovnání se 41 procenty pro kandidáta pravého středu, guvernéra Sao Paula Geraldo José Rodriguese Alckmina Filho (53, PSDB - Partido da Social Democracia Brasileira), sdělila ústřední volební komise v pondělí 2. října ve 4:40 ráno českého času. 7% získala další levicová kandidátka, senátorka Heloise Helena (P-SOL - Partido Socialismo e Liberdade). Lulovy šance spadly poté, co ho v poslední fázi kampaně protivníci kritizovali za korupci a špinavé triky. Lulův vedoucí kampaně, Marco Aurelio Garcia, řekl, že zisk pro prezidenta z prvního kola by byl ještě možný, protože mnoho nesečtených hlasů je z chudého severovýchodu Brazílie, kterému Lula štědře prospěl z vládních sociálních programů.

Vymknuta z kloubů doba v Brazílii šílí, tak to zde dnes vypadá. Za dveřmi jsou volební výsledky. Jiné kafe nežli v amerických lhostejňákovech. V souvislosti s katastrofou letadla GOL byl vyhlášen státní smutek, což nebrzdí předvolební erupce, ale prožívá se opravdově obojí. Ke chvále cynického rozumu poznamenávám, že prapory na půl žerdi nejsou kvůli volbám. Neuvěřitelné. Tady ve městě, nad volebním centrem v Guará, poletuje sup. Číhá na politické mrtvoly?

2. 10. 2006

Víc než 126 miliónů Brazilců hlasovalo ve volbách prezidenta, guvernérů pro všech 26 států a federálních okresů, 513 federálních náměstků dolní komory a 2781 křesel v Senátu. Předvolební průzkumy předpovídaly, že dosavadní prezident Luiz Inacio Lula da Silva by porazil kandidáta pravostředové sociální demokracie Geralda Alckmina s mnohem větší převahou, než 50 procent plus jeden hlas potřebný k vítězství v prvním kole voleb. Při 99.9 procentech hlasů, spočítaných v pondělí ráno, Lula dostal 48,6 procenta oproti 41,6 procent pro Alckmina.

2. 10. 2006

Je skutečně důležitou otázkou, za jakých okolností je možné někoho odposlouchávat, z jakých důvodů a k jakým účelům. V takovém případě je úplně jedno, jestli byl dotyčný ministr s velkou morální převahou a vnitřní silou, jeho tchýně nebo obyčejný smrtelník. Jde o oblast hranic osobní svobody a pravidel jejího omezování.

Je vcelku pochopitelné, pokud se policie snaží zjistit, kudy unikl na veřejnost záznam dokumentů o probíhajícím rozsáhlém vyšetřování závažných kriminálních činů, zasahujících do nejvyšších kruhů společnosti (s levnou dramatičností nazvaný Kubiceho zpráva).

2. 10. 2006

K úvodnímu vystoupení lze novému ministru spravedlnosti blahopřát. Je to opravdu úděsné, když je uvalen na jednu osobu legálně odposlech až několika desítek telefonních linek. To by se mělo nějak regulovat. Chce to ovšem všenárodní diskuzi. Kolik linek má být nejvýše povoleno odposlouchávat na jednu osobu ? Jedna ? Nebo tři ? To je nutno prodiskutovat. A smějí být vůbec odposloucháváni novináři ? To je nutno jednoznačně stanovit. A lékaři ? A co poslanci ? Proč dosud nebyl odposloucháván žádný bezdomovec ?? V současném zákoně je prostě plno děr.

Alfred Gusenbauer , předseda SPÖ a Marie-Luise Pokorny-Reitter z SPÖ Innsbruck
2. 10. 2006

Výsledek rakouských parlamentních voleb je jednoznačný, skončila éra spolkového kancléře Wolfganga Schüssela a na jeho místo ještě tento týden bude jmenován s velkou jistotou spolkovým prezidentem předseda sociálních demokratů Alfred Gusenbauer.

O vítězi voleb bylo rozhodnuto mezi oběma největšími stranami - lidovců ÖVP a sociálních demokratů SPÖ. Zvítězila ta, která ztratila oproti minulým volbám méně hlasů, a tou byla SPÖ, která pozbyla jeden poslanecký mandát, zatím co lidovci třináct, takže v 183 členné Národní radě mají 68 proti 66.

Alfred Gusenbauer , předseda SPÖ a Marie-Luise Pokorny-Reitter z SPÖ Innsbruck

Alfred Gusenbauer , předseda SPÖ po vyhlášení výsledků voleb
2. 10. 2006
Alfred Gusenbauer , předseda SPÖ, po vyhlášení výsledků voleb - foto: Miro Kuzmanovic

Rakouští sociální demokraté (SPÖ) zvítězili v nedělních všeobecných volbách a porazili tak Rakouskou lidovou stranu (ÖVP) kancléře Wolfanga Schüssela.

Po sečtení všech hlasů kromě hlasů nepřítomných voličů získali sociální demokraté 35,7 procent hlasů a těsnou většinou tak porazili Lidovou stranu, která získala 34,2 procent hlasů. Kancléřem se pravděpodobně stane předseda sociální demokracie Alfred Gusenbauer.

Extremně pravicová Strana svobody (FPÖ) Hanse-Christiana Stracheho , jejíž kampaň byla založena na boji proti přistěhovalectví, se octla na třetím místě z 11 procenty. Na čtvrtém místě byli Zelení Alexandera van Bellense s 10,5 procenty. Haiderův extremně pravicový Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ) pod vedením Petera Westenthalera získal pouze 4,2 procenta hlasů a jen tak tak se dostal do parlamentu - navzdory tomu, že se loni odštěpil od Strany svobody. Účast podle oficiálních zdrojů činila 74,2 procenta. SPÖ obsadí ve 183členné Národní radě 68 křesel, lidová strana 66, svobodní 21, zelení 20 a BZÖ osm. Se zelenými tak ani jedna z obou velkých stran nevytvoří vládní většinu.

Definitivní výsledky ještě může ovlivnit až čtvrt milionu korespondenčních hlasů, které budou sečteny až 9. října.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Podrobnosti v češtině ZDE
1. 10. 2006

POZNÁMKA NA OKRAJ

Je odpoledne, nedělní. V Rakousku dnes lidé volí parlament. Dnes večer budou vyhlášeny výsledky. Ale nechce se mi čekat s psaním, protože o ty v téhle poznámce vlastně nejde. Také se dozvíme, kolik voličů se voleb účastnilo a kolik k urnám ani nešlo. A tady máme to, s čím je spojena otázka, o které chci uvažovat, totiž jestliže je možné nevolit.

2. 10. 2006
tisková zpráva

Občanské sdružení Občané za svá práva v Praze, zve seniorky a seniory u příležitosti Celosvětového dne seniorů na MANIFESTACI ZA PRÁVA SENIORŮ proti snižování reálné hodnoty důchodů, vystěhování z bytu, neúnosnému zdražování energií a vody v pondělí 2. října 2006 v 15 hodin na Palackého náměstí v Praze. Organizátoři akce jsou Aleš Moravec a Karel Berka

Pedro Almodóvar Caballero : Návrat
2. 10. 2006

Film Pedra Almdóvara, který přišel v minulém týdnu do našich kin, je doprovázen notickami, zploštěnými charakteristikami, ale i recenzemi, kterým dle mého upřímného přesvědčení uniká podstata příběhu. Je pro autory těchto textů příběhem z jiného světa. Sice ze světa dnes již snadno dostupného za dvě až tři hodiny letu, avšak úsudky dokazují jak vzdálená je mentalita v důsledku odlišného historicko společenského vývoje a schopnost jeho chápání.

2. 10. 2006

Jeden z evropských myslitelů John Simon traduje začátek náboženské tolerance do roku 1791, když bylo vydáno konstatování o náboženské svobodě a právech židů. Ale my muslimové víme, že to ve skutečnosti pro nás začalo již před 1 500 roky Islámem, jak to ostatně můžeme dokladovat verši z Koránu a z islámské historie.

2. 10. 2006

"Terorista je pořád jenom člověk"

Nedávno jsem v novinách četl o poměrech ve vězení Guantánamo, zatímco "na pozadí" běžel v televizi Kubrickův film Mechanický pomeranč.

Ústupky demokratickým zásadám v tomto vězení nejsou ničím novým. Před několika roky řešilo izraelské soudnictví společně s politiky otázku legitimity mučení ve vztahu k přímému ohrožení státu. Snažili se to tehdy vztahovat na obdobný institut práva, jako je u nás nutná obrana. Střed názorů na téma "bezpečnost či svoboda" zaplnila v závislosti na 11.září noviny všech států tzv.západní civilizace. Příliš brzo mnozí zapomněli, jak dlouhá a namáhavá cesta vedla k takovému výdobytku moderní civilizace, jakým je svoboda. Slovy G. Zimbarda, věhlasného amerického psychologa, "čím více svobody ale obětujeme iluzi bezpečnosti, tím víc vlastně děláme práci teroristů za ně samotné, neboť jejich hrozba sama o sobě najednou stačí, aby se demokracie začaly chovat jako ustrašené fašistické diktatury."

2. 10. 2006

Boj s terorismem v Iráku a možná východiska

Poslední zpráva zpravodajských služeb USA o teroristické hrozbě pro Spojené státy (z níž byly některé výňatky a závěry, především v důsledku předvolebního boje do Kongresu, zveřejněny) znovu uvedla, že válka v Iráku, jako součást tažení proti terorismu, je fatální omyl. Taktická a strategická chyba! Důstojníci všech zpravodajských služeb USA konstatovali, že válka v Iráku situaci v boji s mezinárodním terorismem podstatně zhoršila, protože dnes už nebojujeme jen s al-Kajdou, ale celou novou generací jejích nezávislých nástupců, pro které je al-Kajdá inspirací a okupace Iráku dobrým důvodem ke globálnímu odporu vůči USA, jejich spojencům - stejně jako světu a kultuře, kterou představují.

30. 9. 2006

Zatímco nový český ministr vnitra Ivan Langer se pokouší přes odpor odborníků sloučit mnisterstva vnitra a informatiky do jednoho resortu, kterému by podléhaly sloučené civilní zpravodajské služby (rozvědka a kontrarozvědka) poté, co předchozí ministr obrany sloučil vojenské zpravodajské služby (rozvědku generálního štábu a kontrarozvědku) , polská vláda v sobotu zrušila Vojenskou zpravodajskou službu WSI. Oznámila, že ji nahradí dvěma zpravodajskými agenturami. Vojenské zpravodajství bylo pozůstatkem komunismu a představovalo hrozbu pre demokracii a veřejný pořádek, uvedl náměste ministra obrany Antoni Macierewicz, poveřený rozpuštěním WSI. Zrušení vojenského obranného zpravodajství bylo prioritou vládní strany Právo a spravedlnost bratrů Kaczynských. Zprávu přinesla slovenská tisková agentura SITA.

Bob Woodward: State Of Denial: Bush at War Part III
1. 10. 2006

Bob Woodward, který vyvolal Watergate, nyní kritizuje Bushe

Americký prezident George Bush se připravuje na snad největší boj svého politického života. Vznikla obrovská kontroverze ohledně toho, zda lhal americké veřejnosti ohledně zhoršující se situace v Iráku. Krize má také dopad v Evropě, neboť Bushovi kritikové tvrdí, že jeho vláda utajila klíčové informace o Iráku od svých britských spojenců.

Bob Woodward: State Of Denial: Bush at War Part III, Simon & Schuster Adult Publishing Group 2006, ISBN: 0743272234 ISBN-13: 9780743272230. První díl: Bush at War (ISBN: 0641675984 ISBN-13: 9780641675980), druhý díl: Plan of Attack (ISBN: 0743255488 ISBN-13: 9780743255486)

2. 10. 2006

Čas od času se vzedme vlna mediálního zájmu o náboženskou víru. A úplně nejlepší pro média je, lze-li ten zájem "pohnojit" nějakým konfrontačně vnímatelným podnětem. Pokud se zdá, že máme nesmiřitelné stoupence víry jen mezi muslimskými fundamentalisty, nemylme se. Jsou i "křesťanští" fundamentalisté; a nejen v USA. Jedni ovšem okatě zabíjejí nevinné lidi výbušninami, ti druzí "ve spravedlivém hněvu" dští síru alespoň slovem. Ale i slovo dokáže zabíjet.

1. 10. 2006

EU a USA se nedohodly na výměně dat o pasažérech

Zástupci Evropské unie a Spojených států se nedohodli na nové smlouvě o výměně dat o cestujících v letecké dopravě. Platnost dosavadní dohody vypršela a ve vztazích mezi USA a EU v této oblasti nastalo podle slov mluvčího Evropské komise Jonathana Todda "právní vakuum".

Informaci přinesla dnes ČTK

Britské listy upozorňovaly už od sepsání nové Strategie národní bezpečnosti USA na následky zneužívání hroby teroru k omezování občanských práv. Upozorňovaly i na to, že rozdílnost chápání lidských práv může vést k obchodní válce či bojkotu USA zeměmi EU.

Zaznamenávání osobních dat občanů - riziko vzniku Velkého bratra TÉMA BL

30. 9. 2006

Faux pas: Česká konzulka vyhodila nestora českoamerických novinářů

Když se v úterý 26. září večer účastnil novinář Josef Schrabal (83) v newyorské Národní budově oficiální akce a chtěl si tam postavit televizní kameru, jíž chtěl natočit příchod Saši Vondry, nového, ještě neschváleného ministra zahraničí, byl dotázán, zda se na tuto událost zaregistroval. Schrabal odpověděl, že nechal zprávu na speciálním telefonním čísle (646 981 4006), jak bylo pro tyto účely uvedeno na pozvánce. Dále podotkl, že je zde však jako novinář. Byl vyzván, aby zapsal své jméno na seznam účastníků.

30. 9. 2006

Poznámka Štěpána Kotrby na okraj vyjádření šéfredaktora Radiožurnálu Jana Pokorného, reagující na článek "Zpackané Langerovo Watergate na Primě"

Pokud není Helena Šulcová ještě i dnes externí spolupracovnicí Radiožurnálu, pak Radiožurnál na svých internetových stránkách uvádí nepravdivé údaje. Jak se potom pozná, co je pravda a co ne, když novináři mísí nepravdu či pravdu bývalou (která už pravdou není) a pravdu současnou s polopravdami? Stejné je to nyní s použitím termínu Langerovo Watergate. Termín Watergate si v souvislosti s odposlechy politici, tím méně sociální demokraté nevymysleli. Je dílem novinářů. Od šéfredaktora nejsledovanější veřejnoprávní rozhlasové stanice bych čekal poněkud lepší analytický výkon. Nejspíše platí, že jaký šéfredaktor, taková redakce.

30. 9. 2006

Štěpán Kotrba kritizuje TV Prima za zpravodajství o usnesení Poslanecké sněmovny vyzývající pp. Topolánka, Langra a Nečase k odstoupení. V podstatě naprosto stejný text mohl být napsán o hlavním večerním zpravodajství na veřejnoprávní (!) ČT 1. Celá zpráva vyzněla tak, že levičáci, kteří jsou stejně schopní všeho, si toto usnesení odhlasovali, i když je to největší skandál v dějinách naší země.

Divák v žádném případě neměl šanci dozvědět se, že odposlouchávání nenařídila ČSSD, ale orgány činné v trestním řízení, a to v souvislosti s vyšetřováním trestného činu úniku tajné Kubiceho zprávy. Co se již vůbec nemohl dozvědět, bylo, že policejní vyšetřování bylo zaměřeno právě proti současnému -- dočasnému ministrovi vnitra Langrovi. Právě tento pán další postup policie rázně zatrhl, a to včetně zbavení funkcí nepohodlných policistů, i když je sám důvodně podezřelý, že nestojí jen za únikem Kubiceho zprávy, ale možná i za jejím vznikem.

Kdyby byla ČT skutečnou veřejnoprávní televizí, tedy televizí, která má sloužit všem občanům, což rovněž znamená chránit základní principy právního státu a demokracie, měla v právě v této souvislosti bít na poplach. Znamenají poslední kroky ODS, že napříště policie nesmí vyšetřovat výše postavené?

30. 9. 2006

Pákistánská rozvědka pomohla zorganizovat bombové atentáty ve vlacích, k nimž došlo letos v červenci v Bombaji a při nichž zahynulo 184 osob, konstatuje indická policie.

Útoky naplánovala pákistánská rozvědka ISI a vykonala je islámistická militantní organizace Laškar-e-Toiba, která má základnu v Pákistánui, konstatoval šéf bombajské policie. Na útocích se také podílelo Studentské islamistické hnutí Indie, dodal.

Pákistán tato obvinění odmítl s tím, že Indie nepředložila žádné důkazy.

Ve středu tento týden zveřejnila televize BBC interní analýzu britského ministerstva obrany, v níž se argumentuje, že pákistánská rozvědka ISI podporuje al Kajdu a islamistické extremisty.

Podrobnosti v angličtině ZDE

30. 9. 2006

Ministři mají příležitost omezit vysoké exhalace

tisková zpráva hnutí Duha
Největší uhelný zdroj ČEZ -- elektrárny Prunéřov -- vypouští jen o několik procent méně oxidu uhličitého než všechna česká osobní auta dohromady. Ukázal to přehled emisí z průmyslových provozů, který zveřejnilo ministerstvo životního prostředí.
2. 10. 2006

Fakt, že při vyšetřování úniku tzv. Kubiceho zprávy odposlouchávala Inspekce ministra vnitra se souhlasem soudce vedle plukovníka Kubiceho, jeho dvou podřízených, dvou novinářů také tři politiky ODS - současného ministra vnitra Ivana Langera, poslance Jana Vidíma a současného náměstka ministra obrany Martina Bartáka (krycí označení "lékař"), sdělily MF DNES "zdroje blízké policii".

iDnes 1. října 2006 21:15 : Odposloucháván byl Langer i Vidím ZDE

Britské listy to samé napsaly už v sobotu - v replice na reakci šéfredaktora Českého rozhlasu 1 Radiožurnál Jana Pokorného. Domníváme se, že některým aktivitám vojenské rozvědky infiltrované do policejních struktur by už měl někdo udělat přítrž. Začínají ohrožovat ústavní pořádek a demokratickou podobu této země. Může se totiž stát, že ještě než nastane hlasování o důvěře vládě či komunální volby, může politicko-policejní válka o moc dospět i k vyhlášení staného práva. Česká "levicová" nechuť k podpoře výstavby americké raketové či radarové základny ohrožuje americké strategické plány v Evropě. Boj proti terorismu nezná bratra a Česko se doteď pod vedením socialistů stavělo k americkým válečným dobrodružstvím velmi rezervovaně. V sázce jsou nyní mimo upadající politické prestiže prezidenta Bushe i zbrojní obchody pro americké firmy v nemalé výši...

BL 30. 9. 2006 : Langerovo Watergate: Novinářská inspirace pro politiky ZDE

2. 10. 2006

V únoru 2005 oslavil český PEN klub 80. výročí svého založení, kdy prvním předsedou byl Karel Čapek. Jednotlivá písmenka dle chytrých knih symbolizují jednotlivé literární kategorie -- tj. básníci (Poets), publicisti (Essayists) a spisovatelé (Novelists). PEN klub vznikl ve Velké Británii v roce 1921. Dnes má český PEN klub na dvě stě členů, mezi nejznámější patří Václav Havel, Josef Škvorecký či Václav Klaus. Nevím sice, kolik básní napsal Václav Klaus, ale snad dostal členství za napsání svých pamětí v roli prezidenta...

Nyní se členem českého PEN Klubu stal MUDr. Yekta Ergün Uzunoglu. Podle svého sekretariátu proto, že spolu se svou známou - tehdejší viceprezidentkou PEN klubu v SRN - zakládal Kurdský institut v SRN, byl jeho ředitelem, a že "založení kurdského PEN Klubu v 80-tých letech byl nápad pana MUDr.Y.Uzunoglu". A snad i proto, že "již sedmým rokem kurdskému PEN klubu předsedá pan Dr. Zardesht Hajo, přítel MUDr.Yekty Uzunoglu z dob mládí." Tak alespoň jeho sekretariát informuje média...

Zdá se vám to neuvěřitelné? Mně také.

Luiz Inácio da Silva, zvaný Lula
30. 9. 2006

V Brazílii se volí nejméně každé čtyři roky, jako i někde jinde, ale jinak. Volit se bude 1. října. Někteří radostně, jiní neradostně předvídají, že vyhraje Luiz Inácio da Silva neboli Lula a jeho Partida da los Trajabadores s rudou hvězdou ve znaku hned v prvním kole, ve kterém musí mít 51 a více procent bez rozumných pochybností. Problém, v USA chtěně neřešitelný, Brazílie nezná. Zde se ovšem jezdí hlavně na alkohol a bionaftu -- tím napovídám doposud nic netušícím.

29. 9. 2006

V souladu se zákonem neodposlouchává jen policie !

Večerní, jinak také První zprávy televize Prima po právě skončené schůzi Poslanecké sněmovny ukázaly, jak snadno lze manipulovat tím, co televize divákovi přinese.

Reportáž Heleny Šulcové převrátila logiku některých dějů, o nichž se může přesvědčit každý, kdo má internet. Reportáž zamlčela, že Poslanecká sněmovna schválila usnesení, jímž konstatuje, že předseda vlády Mirek Topolánek, ministr vnitra Ivan Langer a ministr práce Nečas pro svá tvrzení o odposleších v souvislosti s únikem informací v kauze tzv. Kubiceho zprávy nepředložili důkazy a Sněmovna je vyzvala k odstoupení.

"Studio 1. zpráv je modernější, sleduje zahraniční trendy a může využívat nových možností grafiky", tvrdí se na webu Primy Etický kodex zpravodajství TV Prima říká: "Redakce zpravodajství Prima TV považuje za svůj základní cíl sloužit veřejnosti. Chce poskytovat ověřené informace o událostech, které mají podstatný význam pro život jednotlivců i společnosti. Za nejdůležitější předpoklad naplňování tohoto cíle redakce zpravodajství považuje pravdivost. Pravdivostí se rozumí takový popis skutečnosti, při němž autor nebo autoři využili podle svého nejlepšího svědomí všech dostupných důvěryhodných zdrojů informací, které byly v daném čase k dispozici."

A jaká je realita?

1. zprávy Prima 29. 9. 2006: Policie skutečně odposlouchávala. Ve Sněmovně to prohlásili politici ODS. VIDEO

30. 9. 2006

Britské listy analyzovaly zpravodajství TV Prima vysílané večer po mimořádné schůzi PS. Štěpán Kotrba, se zručností a pílí sobě vlastní předkládá fakta, myšlenky, domněnky. Vznikl text dílem osobitý a dílem převzatý (tuším, že název "Langergate" vsunuli do veřejného prostoru sociální demokraté a Štěpán si jej bere za svůj, proč ne, na "Sarajevské atentáty", "Toleranční patenty" jsme politikům naběhli svého času mnozí). Čtení je to dobré, ale dovolím si dobrat si autora za to, kam se dobral.

29. 9. 2006
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Americké síly odmítly umožnit dopravu zásob potravin a léků zaslaných Spojenými arabskými emiráty do města, které je už několik měsíců v obležení. Podle sdělení dr. Ahmada Zijáda al-Ubajdího z Iráckého červeného půlměsíce zadrželi okupanti konvoj na dálnici asi 15 km od města a nařídili, aby se v jejich doprovodu vrátil do Bagdádu, neboť lidé v Ramádí jsou "teroristé, kteří si nezaslouží žít". Doprovod konvoje se snažil získat podporu iráckého loutkového režimu, ale žádný z jeho představitelů nebyl ochoten se angažovat. Obyvatelé Ramádí jsou přitom už několik měsíců bez potravin a léků, ale i bez elektřiny a pitné vody.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
výbava teroristy - advokáta
29. 9. 2006

Langerova hysterie se šíří po ČR

◄ výbava "teroristy - advokáta"

Když byly u vstupů do soudních budov a budov státních zastupitelství koncem devadesátých let instalovány bezpečnostní rámy a započalo se s prohlídkami zavazadel, bylo to u nás něco dosud nevídaného. Bude tomu již nejméně 8 let, co jsem jednou při návštěvě soudu neprošel bezpečnostním rámem. Pamětliv úsloví "každý muž má v kapse nůž" měl jsem v kapse skutečně malý kapesní nožík, který jsem musel na vrátnici odevzdat do úschovy justiční stráži.

29. 9. 2006

Proces se Saddámem Husajnem

Poslední výmluva pro ty z nás, kteří byli tak důvěřiví, že podporovali válku v Iráku, se nám rozkládá před očima píše v deníku Daily Telegraph konzervativní poslanec, známý britský samorost a novinář Boris Johnson:

Brzo nám dokázali, že nemáme pravdu, když jsme předpokládali že má Pentagon vážné plány na poválečnou znovuvýstavbu Iráku: Američané neměli šajna. Nyní se podílejí na občanské válce, jejíž divošství se stále zintenzivňuje.

My optimisté jsme se domnívali, že jsme přece jenom těm Arabákům něco přinesli, když už jsme vyvolali válku, která dosud stála životy 58 000 lidí, většinou nevinných civilistů. Domnívali jsme se, že jsme vytvořili na problematickém Blízkém východě jednu dokonalou západní instituci. Když už nic jiného, vytahovali jsme se, postavili jsme toho zločince Saddáma Husajna před soud, co?

29. 9. 2006

Dokumentární film o letních táborech evangelikálských křesťanů vyvolal v USA obrovskou kontroverzi.

Mladí lidé v letním táboře "Děti hoří!" se soustředěně modlí nad papírovou podobou George Bushe. Zvedají ruce do vzduchu a kymácejí se, se zavřenýma očima, skandují, že chtějí "soudce spravedlivé". Po tvářích se jim kutálejí slzy, když je jim vyčítáno, že jsou "falešníci" a "pokrytci". Myjí si ruce vodou z pet lahví, aby vyhnali ďábla.

Dokumentární film Tábor pro Ježíše sleduje tři děti na letním táboře pentekostalistů v malém městě Devil's Lake v Severní Dakotě.

29. 9. 2006

V našem kraji se často dohadujeme, kdo byl a jest hrdina. Většina z nás křiklavých hrdinstvím neoplývala, zato dokážeme umně nálepkovat a zlehka rozhodovat o těch odvážnějších z nás. A rádi zapomínáme na excesy v různých letech. Proč? Méně cyničtí si uvědomují, že selhali a mlčeli, zupáci a negramoti, duchovní mrzáci a čeládka nehodná pozemského ráje bagatelizuje utrpení jiných. Zlehčuje doby krvavých lázní, upravuje černé kroniky dle svého podlého a pohodlného uvážení.

4. 9. 2006

V srpnu přispělo celkem 124 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 761.00 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 8. 2006 částku 370 357.38 Kč. Využíváme ji v současnosti k modernizaci funkcí našeho serveru. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,459.34 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2006 Americká základna představuje hrozbu pro Českou republiku Jakub  Rolčík
20. 9. 2006 Polský poker o základnu Štěpán  Steiger
20. 9. 2006 iDnes: Armáda nakoupila nový radar za 1,5 miliardy Štěpán  Kotrba
19. 9. 2006 Návrat Diových blesků - laserové zbraně se dočkaly bojového nasazení Štěpán  Kotrba
14. 9. 2006 Americké základny: okinawská noční můra Nikola  Čech
11. 9. 2006 Válku jsem zažil - jsem proti základně   
11. 9. 2006 Rakety a teror Milan  Valach
10. 9. 2006 Zaorálek: být partnerem USA neznamená být servilní Štěpán  Kotrba
10. 9. 2006 USA odloží rozhodnutí o raketách na dobu po listopadovém summitu NATO Štěpán  Kotrba
10. 9. 2006 Paroubek by se smířil s radarem Štěpán  Kotrba

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2006 Chomejní a Chamenejí nejsou arabští politici Darina  Martykánová
30. 9. 2006 Íránci skutečně nejsou Arabové   
26. 9. 2006 Izrael tajně vyjednává se Saúdskou Arábií   
19. 9. 2006 Smrtící sklizeň: Libanonská pole jsou plna izraelských kazetových bomb   
19. 9. 2006 Návrat Diových blesků - laserové zbraně se dočkaly bojového nasazení Štěpán  Kotrba
18. 9. 2006 Chomsky: Vnímání světa skrze bomby   
6. 9. 2006 Tichý Čechoslovák v Bejrútu Pavel  Pečínka
5. 9. 2006 Ti hizballáhisti jsou ale bordeláři...   
1. 9. 2006 Po izraelském útoku na Libanon: Souvislosti a perspektivy Thomas  Franke
31. 8. 2006 Italský ministr odmítl přirovnávání Hamásu a Hizballáhu k al-Kajdě   

Školství RSS 2.0      Historie >
11. 9. 2006 Univerzity usvědčují podvádějící studenty   
9. 9. 2006 Když jsem já šel tou putimskou branou... Jaromír  Máša
8. 9. 2006 Návrh změn pro české školství Radek  Sárközi
4. 8. 2006 Co bude se školstvím po prázdninách? František  Augusta
30. 6. 2006 Šikana na vysokých školách   
29. 6. 2006 Nikoli jen na okraj koaliční smlouvy; především však o vzdělávání Miloš  Dokulil
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
29. 6. 2006 Kvalita českého školství se rapidně zhoršila   
27. 6. 2006 Studenti jsou proslulí flákačstvím, ať platí za školu!   
26. 6. 2006 Jak mohou fungovat přijímací zkoušky na VŠ Boris  Cvek

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2006 Hašení požáru petrolejem už musí pokračovat! Jozef Bohumil Ftorek
2. 10. 2006 Niall Ferguson: Ignorovat Ženevské dohody není dobrý nápad   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
1. 10. 2006 Bílý dům v krizi ohledně "lží o válce v Iráku"   
29. 9. 2006 Je-li tohle spravedlnost, pak já jsem banán   
29. 9. 2006 Americký novinář obvinil Bushe ze zatajování informací   
29. 9. 2006 Britská armáda požaduje stažení britských vojsk z Iráku   
28. 9. 2006 Západ ve válce proti terorismu prohrává   
26. 9. 2006 Válku proti terorismu s Bushem a Blairem u moci nelze vyhrát   
25. 9. 2006 Trendy globálního terorismu: drtivé dopady války v Iráku Štěpán  Kotrba

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2006 Czechtek British style?   
28. 8. 2006 200 policistů zasáhlo proti ilegální rave party   
2. 8. 2006 Free tekno cola Ladislav  Žák
31. 7. 2006 Cztk Revue?   
31. 7. 2006 c23chtek Doupov 2oo6 - armádní cvičení v pohodičce Štěpán  Kotrba
23. 7. 2006 CzechTek 06 location   
30. 6. 2006 Trestní oznámení na velitele zásahu na akci CzechTek 2005   
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
29. 9. 2006 ■ ■ ■ Sylvia  Rychlá
27. 9. 2006 ■ ■ ■ Karel  Lišaj
26. 9. 2006 nechci Kateřina  Komorádová
25. 9. 2006 Září Karel  Toman
22. 9. 2006 Přiblížení Štěpán  Kotrba
21. 9. 2006 Plodný statuofil Viki  Shock
20. 9. 2006 Venkov Martin  Reiner
19. 9. 2006 Tramvaj číslo 13 Kateřina  Komorádová
18. 9. 2006 Na hřbitově Josef Václav Sládek

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2006 Ropný zlom se odkládá. Kde udělali soudruzi chybu? Ivan  Brezina
8. 9. 2006 S ropným zlomem počítá i americká administrativa ve svých strategiích Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Zpráva o nálezu velkého ropného ložiska je zřejmě jen PR propaganda   
24. 8. 2006 Viac lacnej ropy už nikdy nebude II. Emil  Bédi
18. 8. 2006 Viac lacnej ropy už nikdy nebude Emil  Bédi
12. 8. 2006 Terorismus podle MacGyvera Štěpán  Kotrba
8. 8. 2006 BP uzavírá největší americké ropné pole na neurčito Michal  Brož
4. 8. 2006 Druhá supervelmoc se vrací na scénu Martin  Kunštek
25. 7. 2006 Cena atómovej energie Matúš  Holý
24. 7. 2006 Nevím, čemu se divíme Jindřich  Kalous

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2006 Elektrárna špiní skoro tolik jako všechna auta   
27. 9. 2006 Teplota Země je nebezpečně vysoká, varují vědci z NASA   
23. 9. 2006 Gorův film Nepohodlná pravda Jan  Čulík
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
22. 9. 2006 Torrent na Nepohodlnou pravdu   
22. 9. 2006 Má Klaus pravdu, protože rozumí klimatologii, anebo proto, že je president? Jiří  Jírovec
22. 9. 2006 Richard Branson poskytne 3 miliardy dolarů na boj proti globálnímu oteplování   
21. 9. 2006 Stát Kalifornie žaluje automobilky, že přispívají ke globálnímu oteplování   
20. 9. 2006 Zpochybňování vědeckého konsensu o hrozbě globálního oteplování systematicky financují firmy Phillip Moris a Exxon   
20. 9. 2006 "Vědecký konsenzus" o hrozbě globálního oteplování je fikce Ivan  Brezina

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
2. 8. 2006 Rektora VŠUP odvolal prezident Jan  Paul
30. 6. 2006 Jádrem sporu byla bagatelizace Jan  Paul
28. 6. 2006 Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin Jan  Paul
28. 6. 2006 VŠUP - Spirála pádu Štěpán  Kotrba
28. 6. 2006 Proč jsme odvolali Borise Jirků   
28. 6. 2006 Boris Jirků: Odhalil jsem nepravosti   
26. 6. 2006 Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha Jan  Paul
26. 6. 2006 Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu Štěpán  Kotrba
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2006 Media Tenor : Třetí díl ságy - o tom, že bylo všechno jinak, než to bylo Štěpán  Kotrba
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   

Údajné spiknutí zaútočit na transatlantická letadla, srpen 2006 RSS 2.0      Historie >
30. 8. 2006 New York Times zablokoval pro britské čtenáře přístup k článku o teroristických spiklencích   
28. 8. 2006 Co kdyby bývalo opravdu došlo k útoku na letadla, letící do Ameriky...?   
26. 8. 2006 Letecká společnost Ryanair žaluje britskou vládu o 3,3 miliony liber za "bezpečnostní opatření"   
22. 8. 2006 Strach z terorismu vede k diskriminaci a ponižování Lukáš  Lhoťan
22. 8. 2006 Británie: Konzervativci vedou o 9 procent; labouristé mají nejmenší podporu voličů za 19 let   
22. 8. 2006 Erotické pomůcky pro teroristy Darius  Nosreti
21. 8. 2006 Piloti a zaměstnanci aerolinií zuří nad "ostudnými a pitomými" bezpečnostními opatřeními   
21. 8. 2006 V Americe ostře kritizují Bushe   
21. 8. 2006 Británie: 11 osob bylo obžalováno z tzv. "teroristického spiknutí"   
20. 8. 2006 Britská policie se rozčiluje nad tím, že FBI prozrazuje novinářům informace   

Milan Tobiáš a extremismus v řadách ozbrojených sborů RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba
9. 9. 2006 Mladá fronta dnes se nestydí vykrádat druhé Štěpán  Kotrba
5. 9. 2006 Tobiáš odchází od městské policie dohodou Štěpán  Kotrba
1. 9. 2006 Milan Tobiáš: snaha někoho profesně zlikvidovat? Ondřej  Šlechta
1. 9. 2006 Veliteli tolerovaný Tobiáš Štěpán  Kotrba
30. 8. 2006 Jak nelze pomluvit extremistu Štěpán  Kotrba
30. 8. 2006 Milan Tobiáš už není členem KDU-ČSL   
30. 8. 2006 Názorové neshody KDU-ČSL se strážmistrem Tobiášem Štěpán  Kotrba
30. 8. 2006 Popírání holocaustu Štěpán  Kotrba
30. 8. 2006 Kauza Tobiáš -- svoboda slova není pro všechny? Ondřej  Šlechta

Nezávislost soudců nebo soudcovský korporativismus? RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2006 Soudcovský stát přede dveřmi aneb přeslechnuté varování prezidenta? Stanislav  Křeček
18. 9. 2006 O dvou hydrách Ladislav  Žák
18. 9. 2006 Saddám nebyl diktátor, tvrdí předseda iráckého soudu   
14. 9. 2006 Causa Brožová: Ústavní soudci kritizují vlastní nález jako nezákonný Martin  Ondreját
12. 9. 2006 Brožová zvítězila nad Klausem - nastává vláda soudců   
25. 8. 2006 Soud ho shledal nevinným, bude však stejně deportován do Alžírska, kde může být mučen   
17. 8. 2006 Český občan čeká na soud ve skotském Glasgow Jan  Čulík
19. 7. 2006 Srbovi vracejí peníze i majetek, kdy mu vrátí svobodu a čest? Štěpán  Kotrba
19. 7. 2006 Podílí se ústavní soud na nepřehlednosti a obtížné předvídatelnosti práva? Jaroslav  Kuba
18. 7. 2006 České soudy, jejich nezávislost a základní principy demokracie Václav  Kamarýt

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba
20. 9. 2006 Katolická korespondence   
18. 9. 2006 Pražské arcibiskupství: Lidé, do kostela nechoďte, je to duchovní prostor !   
17. 9. 2006 Papež udělal chybu, ale islámští představitelé se chovají nepřijatelně   
16. 9. 2006 Muslimové požadují omluvu od papeže   
16. 9. 2006 Co dokáže novinářská tupost Štěpán  Kotrba
13. 9. 2006 Všeobecná deklarácia o laicite v 21. storočí   

Co bude s ostravskou Karolinou? RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2006 Jak bude využita ostravská Karolina? Vít  Hinčica
22. 6. 2006 Shopping mall není městotvorný element Jan  Mech
6. 6. 2006 Veřejná diskuse o budoucnosti Karoliny   
7. 12. 2005 Ostravskou Karolinu bylo nutno zbourat Tomáš  Krček
6. 12. 2005 Krátce k ostravskému "areálu Karolina" Aleš  Uhlíř
6. 12. 2005 Zedník bude pískat, kdo bude skákat? Jan  Mech
5. 12. 2005 Neznalost zákona neomlouvá   
5. 12. 2005 "Primátor Zedník mluví jako dlaždič"   
23. 11. 2005 Podmínky konkursu na zástavbu Karoliny jsou sporné   
21. 11. 2005 Město je na delší dobu než volební období... Igor  Krčmář

Teroristická hrozba a politické hry RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2006 Mladá fronta Dnes přišla v neděli večer na to, co Britské listy napsaly už v sobotu ráno... Štěpán  Kotrba
29. 9. 2006 Jak se bojuje s terorismem na Krajském soudě v Ostravě Aleš  Uhlíř
27. 9. 2006 Šaškárna v Praze Martin  Schulz
25. 9. 2006 Velký bratr tě sleduje Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Nedotknutelní hlinění obři Václav  Dušek
25. 9. 2006 Trendy globálního terorismu: drtivé dopady války v Iráku Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Langerova falešná hrozba Štěpán  Kotrba
24. 9. 2006 Langerova bouře ve sklenici vody Petr  Nachtmann
23. 9. 2006 Atta je opět v Praze? Štěpán  Kotrba
23. 9. 2006 Váženi politici, když už chcete lidem říci "pravdu" říkejte ji stejnou Lukáš  Lhoťan