25. 9. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 9. 2006

Langerova falešná hrozba

Zachánit hlavní město před teroristy. Osvobodit princeznu. Dostat minimálně půl království. Tyto archetypální mediální hry Hloupého Honzy se začínají hrát v Praze.

Nový ministr vnitra Ivan Langer hrozí útokem imaginárních teroristů u příležitosti židovských oslav Nového roku - svátku roš hašana. Zpráva o teroristické hrozbě je přitom podle bývalého premiéra Paroubka tři týdny stará... Konečně máme důvod se bát. V ulicích jsou policisté se samopaly. Na letišti zase nějaké transportéry. Všichni mají pohotovost. Nacvičují státní převrat za naše peníze.

psáno pro dnešní vydání listu Metro, vyšlo ve zkrácené podobě ZDE

Tajná služba bude chtít do nového roku určitě zvýšit rozpočet, povolit odposlechy bez omezení a zvýšit pravomoci pro data mining - v souvislosti s plánovaným sloučením ministerstva vnitra a ministerstva informatiky. Konečně máme důvod se bát. V Čechách tak vznikne superministerstvo Homeland Security - ne jako v minulosti proti židozednářům, ale tentokrát proti liberálním plutokratům - a Langer bude oním superministrem. O ohrožení demokracie a "náběhu na policejní stát" nemá kdo z politiků tentokrát hovořit.

Co kdyby v rámci demonstračního pokusu přeci jen nějaká bomba nebo granát vybuchly? Touha po moci jednoho politika, znásobená jistotou kariéry desítek policistů a tajných agentů může způsobit cokoliv. I odloženou výbušninu kdesi u obchodního domu. I tak vypadá politický kšeft... Celá bezpečnostní operace v Praze podle Langera běží hladce. Topolánek o situaci informoval prezidenta republiky Václava Klause.

Mediální vytáčky

Langer v nedělních Otázkách Václava Moravce hovořil jako státník. Kdo chtěl, ten mu to věřil. Jen je škoda, že Moravec netrval na odpovědích na své - logické - otázky. Nikdo nekonfrontoval Langera s požadavkem odůvodnit reálnými fakty rozsáhlé bezpečnostní opatření. Útok na místo, o němž lidé ve světě z médií obecně nevědí nic, je novinářsky nezajímavý. Topolánek přitom na tiskové konferenci přiznal v reakci na obvinění bývalého předsedy vlády Paroubka, že základní informaci o onom nespecifikovaném "ohrožení" dostala jeho vláda už před třemi týdny.

V Budapešti se očekává až 200 000 demonstrantů. Nepokoje a demonstrace v Maďarsku připomínají, jakou sílu mají média, když rozšíří šokující a politicky neuralgickou informaci. Učitel angličtiny nového českého ministra vnitra, bývalý šéf rozvědky Andor Šándor má učenlivého žáka... Vůbec nevadí, že Praha je z hlediska globálních teroristů marginálním místem, s nímž nikdo výrazněji nepočítá. Případný teroristický útok musí mít novinářskou hodnotu - musí být tedy zaměřen na čelná světová centra - New York, Washington, Londýn, Paříž. Do Prahy právě v den vyhlášení Langerova poplachu dorazil nový americký velvyslanec Richard Graber. V roce 2004 působil jako mluvčí volební kampaně prezidenta George Bushe.

Langer i Gramber jsou muži na svém místě. A tak se nechme překvapit...

Asymterická válka

Ivan Langer připustil v Nedělní partii Primy, že si "musíme zvyknout, že budeme potkávat v Praze policisty se samopaly i nadále". Jako bychom si měli zvyknout, že budeme potřebovat "deštník" nejen proti raketám z "darebáckých" států, ale i proti osamělým "darebákům" s odhodlaným výrazem v očích... Kdo s čím zachází, s tím také schází...

Langer, stejně jako kdysi předtím Gross neví, že asymetrická válka s "teroristy" se vyhrát nedá. Dnes a denně se o tom přesvědčují američtí okupanti v Iráku, kteří čelí hnutí odporu - guerilové válce o nízké intenzitě v ulicích měst i na venkově. Kdokoliv může být nepřítelem, i desetiletý kluk. V Iráku je "resistence" - odpor vůči okupaci země tak rozsáhlý i po třech letech od začátku jejího "osvobozování" . Co je tedy lepšího pro odlákání pozornosti od ekonomických problémů a vzedmutí "vlastenecké" vlny, než válka? Plíživý strach z terorismu. Nebo válka občanská. Bylo by smutné, kdyby Česko se mělo stát druhým Perským zálivem jen kvůli ambicím jednoho ministra .

Jaká jsou fakta?

Před třemi týdny byla vláda informována v rámci pravidelné situační zprávy BIS o nebezpečí, indikované cizí zpravodajskou službou jednoho neutrálního státu ve středu Evropy. Pravidelnou rámcovou informaci bez bližší specifikace, jakých chodí deset do roka, obdržel šéf úřadu Topolánkovy vlády Jan Novák, který dříve pracoval jako bezpečnostní ředitel Kanceláře prezidenta republiky v tajném výboru pro zpravodajskou činnost. Jako jeden z mála mužů Topolánkova kabinetu má všechny myslitelná prověření - NBÚ, NATO, EU i WEU na "top secret". Musí tedy vědět, jak zacházet s rutinními informacemi a jak je prověřovat.

Mezitím premiér odvolal ředitele rozvědky Randáka. Jeho hlava byla jedním z hlavních Topolánkových bodů jednání v Kolodějích. Důvodem je nejspíše hrozba, kterou operace rozvědky znamenaly pro jednoho z klíčových Topolánkových mužů. Kauza Pitr vede skoro přímou čarou k ministru financí. Služba, která má zemi chránit před vnějším nebezpečím, se tak ocitla v chaosu svého převzetí loajální kontrarozvědkou. Lang je Lang. Jako komoří z Werichovy pohádky.

V pátek večer přišla druhá zpráva. Ta už zpřesňovala lokaci na Prahu, časové období na roš hašana a upřesňovala i možné použité prostředky. Úřad hrozbu přecenil. Využil ji. Zneužil ji. Nesešla se zprvu ani zpravodajská analytická skupina, ani orgán k posouzení ohrožení kompetentní -- Bezpečnostní rada státu. Ministr přinesl informaci rovnou na zasedání celé vlády. A tak bez potvrzení relevance zdroje se informace dostala do oběhu. Start protiteroristických opatření pak už jsou jen branným mediálním cvičením. Bývalý ministr vnitra Bublan prozradil médiím v té souvislosti informaci, kdy zhruba před třemi roky měly služby z Nizozemska informaci o tom, že někdo chtěl raketou střílet na úřad vlády. Přesto se tehdy v Praze nekonalo armádní cvičení... Dnes je policisty obklíčeno nejen pražské židovské město a synagogy, ale i trafika na Smíchově. Směšná překážka pro každého člověka s batohem plným vojenských výbušnin.

Ministr, který se stal sovou

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká pro Českou televizi v neděli uvedla, že informace o odposleších, které potvrdil Langer na tiskové konferenci, nejsou pravdivé. Ministr vnitra potřebuje překrýt nastalý problém jiným problémem. Problémem, ze kterého musí vyjít jako vítěz a odpovědný politik vždy. I když to bouchne, i když to nebouchne.

Ideál odpovědné politiky vysílala Nova v neděli jako Deep impact. Drtivý dopad. Poučení, které z Langerových akcí plyne pro všechny politiky, vyjádřily ale už dřív filmy Vrtěti psem a Městečko Twin Peaks. Politické zneužití strachu a ukazování svalů má u politiků vždy jiný účel. Vytvořit lze cokoliv. Sovy už nejsou tím, čím se zdají být.

SOUVISLOSTI > Josef Kopecký, MF DNES: Langer: Informace byly velmi vážnéZDE

                 
Obsah vydání       25. 9. 2006
25. 9. 2006 "Operace Pravda" - Americkou armádou se nechala zkorumpovat i CNN Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Trendy globálního terorismu: drtivé dopady války v Iráku Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Saúdové už v roce 2003 prorokovali Bushově válce proti terorismu porážku Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Nedůvěryhodný Langer Jiří  Pehe
25. 9. 2006 Langerova falešná hrozba Štěpán  Kotrba
23. 9. 2006 Teroristický útok musí mít novinářskou hodnotu Jan  Čulík
24. 9. 2006 Langerova bouře ve sklenici vody Petr  Nachtmann
25. 9. 2006 Kouřové signály odposlechů Irena  Ryšánková
25. 9. 2006 Odposlechy: K čemu ten údiv a rozhořčení ?! Ladislav  Žák
25. 9. 2006 Nerespektovaná revoluce Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Miloš Čermák: Respekt je významný časopis, ale musí se změnit
24. 9. 2006 Jak vznikají fotografie palestinských násilníků
25. 9. 2006 Září Karel  Toman
25. 9. 2006 Marx protestuje v naší době - a to právem Uwe  Ladwig
25. 9. 2006 Nevěřme darebákům, nevolme zloděje! Petr  Kužvart
25. 9. 2006 Velký bratr tě sleduje Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
25. 9. 2006 Nedotknutelní hlinění obři Václav  Dušek
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
23. 9. 2006 Gorův film Nepohodlná pravda Jan  Čulík
23. 9. 2006 Váženi politici, když už chcete lidem říci "pravdu" říkejte ji stejnou Lukáš  Lhoťan
25. 9. 2006 Notable Americans with Czech Roots - A New SVU Initiative
22. 9. 2006 Proč dnes existují rozpory mezi křesťanstvím a islámem Boris  Cvek
22. 9. 2006 Předvolební kampaň za státní peníze Josef  Baxa
22. 9. 2006 Americká základna představuje hrozbu pro Českou republiku Jakub  Rolčík
22. 9. 2006 Dvojí občanství může přijít draho jak občana, tak i stát Miloš  Kaláb
22. 9. 2006 Má Klaus pravdu, protože rozumí klimatologii, anebo proto, že je president? Jiří  Jírovec
22. 9. 2006 Rozpad "Osy zla" : svět chce mír, média a Vondra chtějí krev Miroslav  Polreich
24. 9. 2006 Laskavá pohádka v České televizi Štěpán  Kotrba
22. 11. 2003 Adresy redakce
4. 9. 2006 Hospodaření OSBL za srpen 2006

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2006 Kouřové signály odposlechů Irena  Ryšánková
25. 9. 2006 Langerova falešná hrozba Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Odposlechy: K čemu ten údiv a rozhořčení ?! Ladislav  Žák
25. 9. 2006 Velký bratr tě sleduje Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Nedotknutelní hlinění obři Václav  Dušek
24. 9. 2006 Langerova bouře ve sklenici vody Petr  Nachtmann
23. 9. 2006 Atta je opět v Praze? Štěpán  Kotrba
23. 9. 2006 Teroristický útok musí mít novinářskou hodnotu Jan  Čulík
20. 9. 2006 Výzkumníci Factum Invenio se nic nenaučili Josef  Baxa
18. 9. 2006 Full steam to the right! Irena  Ryšánková
18. 9. 2006 Plnou parou doprava! Irena  Ryšánková
15. 9. 2006 Julínek, ach ten Julínek Irena  Ryšánková
11. 9. 2006 Topolánkova vláda: fraška na náš účet Boris  Cvek
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek
5. 9. 2006 Václav Havel: Podpora vlády od komunistů nevadí, "nevím, co to opírání se o komunisty je" Josef  Baxa

Teroristická hrozba a politické hry RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2006 Langerova falešná hrozba Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Velký bratr tě sleduje Štěpán  Kotrba
25. 9. 2006 Nedotknutelní hlinění obři Václav  Dušek
25. 9. 2006 Trendy globálního terorismu: drtivé dopady války v Iráku Štěpán  Kotrba
24. 9. 2006 Langerova bouře ve sklenici vody Petr  Nachtmann
23. 9. 2006 Atta je opět v Praze? Štěpán  Kotrba
23. 9. 2006 Váženi politici, když už chcete lidem říci "pravdu" říkejte ji stejnou Lukáš  Lhoťan
23. 9. 2006 Teroristický útok musí mít novinářskou hodnotu Jan  Čulík
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek